7 Eind paars tijdperk in zicht T Tweede Kamer biedt geen alternatief voor WAO-plan Een nieuw bestuur voor 42 procent van Zuid-Holland Minister Herfkens Veilige wegen Öcalan Napoleon Prinsestheater Rotterdams Dagblad Donderdag 4 maart 1999 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Mevrouw Herfkens is de opvolgster van Jantje Pronk, de jarenlange Sinterklaas zonder mijter. De huidige minister maakte een dansje met de inwoners van Mo zambique en beloofde de huidige machthebbers een blanco cheque. Gaat dit vrouwke niet eenbeetje naiefommetonzebe- lastingeenten? Zijn de lieden in dat land, na hun sme rige moordpartijen, nu brandschoon? Kan dit geld niet beter worden besteed aan de bestrijding van de steeds maar groeiende criminaliteit? Of aan het aan pakken van chaotische toestanden in Nederland, waar sommige groepen buitenlanders hun politieke frus traties botvieren? Ik adviseer mevrouw Herfkens de huidige machtheb bers in Mozambique, en hun trawanten, alvast de op- vangadressen te geven voor hetgeval er weer eens een andere gewelddadige pief naar de macht grijpt. Wim den Hertog, Rotterdam De opbrengst van de belasting op auto's was in 1999 25,6 miljard gulden. En dan zou er geen geld zijn voor veilige wegen? Het wordt steeds doller in autorijdend Nederland. Van de 25,6 miljard gulden wordteen scha mele dne miljard besteed aan onderhoud en nieuw bouw van wegen. Er gaat ongeveer zes miljard naar provincies en gemeenten. Er is ongeveer één miljard gemoeid met verkeersveiligheid. De conclusie is, dat er 15,6 miljard het zwarte gat der algemene staatsmid delen ingaat Wij automobilisten brengen dus veel meer aan belastinggeld op dan de de overheid aan ons wenst te besteden. Diezelfde overheid (en de politiek) spreekt wel vrijwel dagelijks over het vergroten van de verkeersveiligheid en het terugdringen van het aantal verkeersdoden; 1160 in 1997! Ik heb nog een goed advies voor de club hobbyisten in Den Haag: steek de 1,5 miljard gulden bestemd voor rekeningrijden liever in het onderhoud van wegen. Dat werkt! Rekeningrijden dus niet. Hans Grashoff (voorzitter Pro Auto), Rotterdam Öcalan krijgt geen eerlijk proces. Wat kon anders wor de n verwacht van een land datbelooftde mensenrech ten te eerbiedigen, maar intussen gewoon doorgaat met het martelen, moorden, laten verdwijnen van in dividuen. Eenland dat slachtingen uitvoert in Koerdi sche dorpen. De advocaten die Öcalan uiteindelijk mochten bezoeken, werden door een woedende me nigte, opgetrommelde, Turken opgewacht. Ook journaliste Jessica Lutz schreef een artikel dat rechtstreeks uit de koker van de Turkse geheime dienst leek te komen. Zij vertelde dat Öcalan geen Koerdisch zou spreken. Mocht dit ai waar zijn, dan is het niet eens zijn fout, maar te wijten aan het feit dat het Koerden verboden is hun eigen taal te spreken. Ket gevolg is dat vele Koerden hun eigen taal niet be heersen. Eén van de andere enormiteiten in het arti kel was dat de PKK ook gezinnen van dorpswachters in Koerdische'dorpen zou hebben vermoord;'Lutz moet wél vermelden dat er in die dorpen geen politie bureaus zijn, maar dat de woningen van doipswach- ten als zodanig dienst doen. Daarom zijn bij vuurge vechten (er woedt daar een burgeroorlog) niet alleen de dorpswacht maar ook zijn gezin omgekomen. Bo vendien betrof het acties van plaatselijke comman danten van de PKK, acties die door de de centrale lei ding werden verboden. De advocaat van Öcalan zei dat diens ogen steeds af dwaalden naar de twee gemaskerde mannen die bij het onderhoud aanwezig waren. Vermoedelijk zijn dit zijn folteraars, Ocalans gezondheid schijnt drastisch tezijnverslechterd.Alsgevolgvanwat?Dezetoestand doet mij denken aan Marinus van der Lubbe, de Ne derlander die door de nazi's werd onthoofd omdat hij de Rijksdag in brand zou hebben gestoken. Van der Lubbe werd hoogstwaarschijnlijk verdoofd en vergif tigd. Een eerlijk proces valt niet te verwachten. De mooie woorden van de Turkse regering zijn lucht. En wat doet ons kabinet, datdeze echte politieke vluchte ling toegang weigerde? Nelly Soetens, Rotterdam 'Napoleon had Schotse voorouders'luidt dekopboven het artikel in het Rotterdams Dagblad van 23 februari. Volgens een recent ontdekt gegeven zou de in 1745 ge- emigreerde Schot Bayne na een schipbreuk op Corsi ca terecht zijn gekomen. Daar werd toen gesproken van Buon en zijn partij, of wel Buonaparte. Een mooi verhaal, maar mijns inziens onwaarschijn lijk zoniet onmogelijk. Napoleon Bonaparte werd in 1769 geboren als zoon van de advocaat Carlo Bonapar te diezekergeenSchotwas.Ditiseenhistorischgege- ven. Hoe Bayne hier te plaatsen is, lijkt een raadsel. De Franse keizer Napoleon Bonaparte had echter via een andere lijn wel Schots bloed, en zelfs koninklijk bloed. In het boek 'The Forgotten Monarchy of Scot land' doorMiehaelofAlbanyvindenwedatNapoleons vader Carlo een zoon was van Guiseppe Enrico de Ro han Stuardo en Lucia Mirelli della Riceia. Deze Gui seppe was een kleinzoon van koning Karei II van En geland en zijn maitresse Marguerite hertogin de Ro han en zoals bekend was deze Karei II een achterklein zoon vanMary koningin van Schotland en Henry Lord Darnley. Het kan raar lopen met afstammelingen en zo kruipt het bloed maar al te vaak waar het eigenlijk niet gaan mag. Roelof K Vennik (genealoog en bestuurslid van The Caledonian Society), Rotterdam Sinds de heropening van het hedendaagse Prinses theater in Rotterdam ben ik een trouwe bezoeker. Ik ben ook zeer verheugd met de vernieuwing die het theater heeft ondergaan. Toch moet mij iets van het hart. Ik heb vernomen dat er binnenkort een variété- avond zal worden gehouden, genaamd 'Le Gland 'or'. Nu heb ik niets tegen een variétéavond, maar ik heb gehoord dat er op deze avond ook pomo-achtige acts zullen worden opgevoerd en daar ben ik dus ten stel ligste tegenDe maatschappij i s al flink aan het verloe deren met al die seks op de televisie. Daarom vind ik hetdes te triester dat een respectabeltheaterzoalshet Prinsestheater, zich leent voor dit soort zaken. De naam Prinsestheater kan in dat geval dan ook beter vervangen worden door Sekspaleis Prinses of zoiets. Op deze manier komen mensen niet ongevraagd in contact met dit soort vunzigheid en is er geen moge lijkheid tot verwarring. Arjan Valk, Capelle aan den IJssel Tekening Door Maurice Wilbrink en Ans Bouwmans Als de Provinciale Statenverkie zingen worden gezien als een opi niepeiling over de landelijke poli tiek dan is het eind van het paarse tijdperk in zicht. In de Eerste Ka mer heeft de regeringscoalitie haar meerderheid nog maar net behouden. Vergeleken met de Tweede Kamerverkiezingen van tien maanden geleden, lijden vooral PvdA en D66 een ontstel lend groot verlies. Weliswaar maakt het zeer lage op komstpercentage een vertaling naar Tweede Kamerzetels wat du bieus en vertroebelen regionale invloeden een landelijk beeld, maar één ding is duidelijk: de Ne derlandse kiezer begint genoeg te krijgen van Paars. De coalitie, die vier jaar lang onbedreigd de Ne derlandse politiek domineerde, lijkt haar overtuigingskracht kwijt te zijn. De komende maan den aan het Binnenhof zullen uit wijzen of een verzwakte coalitie in staat is het hoofd te bieden aan drie grote problemen: het asielbe leid, bezuinigingen en de fall out van de Bijlmer-enquête. Met name de positie van D66 is zeer precair geworden, ook al zal de partijtop alles doen om paniek reacties te onderdrukken. D66 bracht Paars op haar naam - „wij zfjn de paars-makers" - maar is die winst van 19.94 volledig kwijt. In de kleinste regeringspartij zal hardop de vraag worden gesteld wat haar rol in dat desintegreren de Paars nog kan zijn. D66 is de brugfunctie in de coalitie kwijt en vreest de komende bezuinigin gen: de extra investeringen in zorg, onderwijs en milieu waar voor D66 in het tweede kabinet- Kok ging zitten, staan ook op de tocht. De almaar door opiniepeilingen gesteunde nek-aan-nek-race tus sen PvdA en WD is overduidelijk door de liberalen gewonnen. De PvdA die vorig jaar bij de Tweede Kamerverkiezingen nog sterk profiteerde van de strijd Kok-Bol- kestein, zag haar kiezers nu mas saal thuis blijven. Het voedt het vermoeden dat de PvdA vóórhaar electorale successen zeer sterk leunt op partijleider Wim Kok. Die eenzijdigheid kan de partij in de nabije toekomst nog zwaar par ten gaan spelen. De WD is de enige paarse partij die zich redelijk heeft weten te handhaven. Maar waar de kiezer tijdens de Tweede Kamerverkie zingen van 1998 nog op de WD stemde voor een liberaal geluid in een zekere paarse context, heeft die kiezer nu steun gegeven aan een regeringspartij die rekening begint te houden met een toe komst na Paars. Gisteravond al werd een duidelijke waarschu wing uitgesproken door de frac tie top: het regeerakkoord wordt niet opengebroken en de PvdA moet inbinden. Het afbrokkelen van Paars levert de oppositiepartijen uiteraard winst op. GroenLinks heeft zich ten koste van D66 genesteld als vierde party van Nederland en de partij zal dit omzetten in be- stuursverantwoordelijkheid. GroenLinks bestuurt al mee in veel gemeenten en zal haar entree maken in het provinciale bestuur. Paul Rosenmöller, onder wie GroenLinks een stormachtige groei heeft gemaakt, zit steeds na drukkelijker in de wachtkamer om mee te doen aan een kabinet. Ook het CDA lijkt haar electorale dieptepunt voorbij. Terwijl de fractie in de Tweede Kamer nog altijd worstelt met haar oppositie rol, heeft de partij-organisatie in het land bijtijds het initiatief ge- nomen.'Het CDA heeft laten zien» dat het, ondanks de enorme crisis waarin het sinds 1994 is beland, nog altijd goed geworteld is in de samenleving. Een intensieve re gionale campagne heeft de kie zers bereikt en het CDA scoort nu, net als bij de gemeenteraadsver kiezingen in maart 1998, hoger dan de opiniepeilingen steeds hebben aangegeven. Nu de chris tendemocraten hun bolwerken in de regio's hebben behouden, is de kans toegenomen dat het CDA in de Tweede Kamer weer een rol van betekenis gaat spelen. In de senaat kunnen de christendemo craten wellicht een sleutelpositie innemen, omdat er zowel met PvdA als met-WD blokkades kunnen worden opgeworpen te gen paarse wetgeving. - •Toch heeft de kiezer niet eendui dig voor een alternatief voor Paars gekozen. Daarvoor is de winst van,de oppositie te veel ver spreid over verschillende politie ke richtingen terecht gekomen. Links heeft gewonnen (Groen links, SP) in het centrum is winst geboekt (CDA) en rechts wint (de kleine christelijke partij en). Voor de drie paarse partijen zal die constatering voorlopig aanleiding zijn door te ploeteren, Geen van deze drie kan nu gok ken op winst door het kabinet te laten vallen. Pas een volgende Tweede Kamerverkiezing kan wellicht meer helderheid bieden over een alternatief voor Paars. Cruciaal daarbij lijkt of het CDA haar kracht in de regio's ook weer landelijk kan laten gelden. Ge talsmatig is het CDA altijd nodig voor een nieuwe coalitie, als de PvdA en de WD elkaar loslaten. Het feit dat de kiezers van de PvdA massaal thuis bleven, voedt het vermoeden dat deze partij voor haar electorale successen zeer sterk leunt op partijïeiderWim Kok. Op de foto verlaat de premier de verkiezingsbijeenkomst van de PvdA, die gisteravond in Arnhem plaats VOnd. FotoToussaintKIuiters/ANP Door Kor Kegel Een provinciebestuur komt er natuurlijk toch wel. Al blijft negentig procent weg bij de stembus. Je hebt nu eenmaal Zuid-Holland en dat is een gebied van 3.378,808 inwoners en dat moet bestuurd worden. Je kunt daar moeilijk een commercieel uitzendbureau voor in schakelen. Hoe germg de identiteit van 's lands dichtst bevolkte provincie ook is, er was toch nog 42 procent dat gebruik maakte van het stemrecht. Om gerekend zijn dat 1.047.763 kiezers in Zuid-Holland. Je hebt kiezers en je hebt thuisblijvers. De kiezers bepalen de politieke krachtsverhouding. In de nieuwe Provinciale Staten van Zuid-Holland komt de WD op 24 zetels, het CDA op 16, de PvdA op 16, GroenLinks op 8, D66 op 5, SGP op 5, RPF/GPV op 4, SP op 3, Nederland Mobiel op 1 en de Onafbanke- lijken op 1 en als je dat optelt, kom je uit de op 83 ze tels die 'ons' provinciebestuur telt. Idioot veel be stuurders voor een orgaan dat zo weinig kiezers trekt, maar dat zetelaantal is in de Provinciewet ver ankerd. Het hangt af van het inwonertal. Of het volk nu kiest of niet. Al jaren wordt er in de politiek over gesproken om het aantal statenleden te halveren, zeg tot 45, net als in de Rotterdamse gemeenteraad. Ho pelijk gaat minister Bram Peper tot daden over, na dat eind 1999 een spannend advies van de comrrus- sie-Elzinga is gearriveerd. Liefst 83 statenleden, die verantwoordelijkheid dra gen voor een begroting die nauwelijks een tiende is van wat er bij het Rotterdamse gemeentebestuur om gaat Je zou denken dat die 83 statenleden alle tijd hebben om bekendheid bij de Zuid-Hollanders te verwerven, maar ze zijn er hopeloos in tekortgescho ten. De enige, die een tikkeltje bekendheid aan het verwerven was in althans de Rotterdamse regio, -was George Brouwer (PvdA), maar hij heeft onlangs af scheid genomen. Hoeveel mensen weten wie de com missaris van de koningin is? Joan Leemhuis-Stout? Had u het geraden? Hoeveel mensen weten trou wens dat de commissaris van de koningin automa tisch de voorzitter is van Provinciale Staten? Velen leggen dat verband niet eens. Gedeputeerde Staten? Wa's dat nou weer? Welnu, dat is het dagelijks be stuur van de provincie, dus te vergelijken met een college van burgemeester en wethouders, maar dan in de provincie. En over dat college gaat het de komende tijd weer. De zetel verhouding tussen de partijen, zoals gisteren bepaald door die 1.047.763 kiezers, is min of meer maatgevend voor welk college van GS er komt. WD- lijsttrekker Koos Nolten gaat de onderhandelingen leiden; Als de PvdA terugkeert in het college, mikt die partij op drie gedeputeerden: Jaap Wolf uit Berg- schenhoek, Lennie Huizer uit Zóétèrmeer en Edit Hallensleben uit Rotterdam. Maar de WD als groot ste partij zal er dan ook minstens drie willen, net als in de periode 1995-1999. Bij de WD nemen gedepu teerden Henk van der Goot en Ted Jansen afscheid, dus dat maakt plaats, In aanmerking komen Koos Nolten uit Voorschoten, Jan Ekkers, burgemeester van 's-Gravenzande, en Éllen-Joy Groosman-van den Brandhof uit Maassluis. Overigens is de commissaris van de koningin ook van de VVD en dat weegt by de PvdA mee. Maar dan heb je al zes gedeputeerden, even veel als in de afgelopen periode. Kun je het college uitbrei den bij een dalende opkomst? Dat wrikt, maar het mag. Wat geb eurt er met gedeputeerde Jan ffeijkoop, die de CDA-lijst trok? WD'er Nolten zegt het gevoer de beleid te willen voortzetten, maar dat kan ook zon der CDA en met GroenLinks, het is maar wat je onder het 'gevoerde beleid' verstaat. PvdA-Iijsttrekker Jaap Wolf ziet een winst voor links in Zuid-Holland, wil dat verzilverd zien, lonkt naar GroenLinks - maar kan dat ook zeggen om die derde, extra PvdA-gede* puteerde (Huizer of Hallensleben) aannemelijk 4e maken. CDA-lijsttrekker Heijkoop wil er een zwaar onder handelingspunt van maken dat er wel gedeputeer den moeten komen, die een positiever beeld van de provincie kunnen neerzetten. Communicatieve en krachtdadige figuren, omdat leiderschap hogelijk ge waardeerd wordt en meer sympathie oplevert dan treuzelen en niks durven. Heijkoop wil dat de provin cie een vuist gaat maken naar ruziënde gemeenten en optimaal gebruik gaat maken van het bestuurlijke instrumentarium. Dat klinkt daadkrachtig. Maar het is een spierballentaal die niet gerechtvaardigd is als je naar de beschamende opkomst van 42 procent kijkt De onderhandelende politici moeten maar lie ver niet een te grote broek aantrekken. Het nieuwe college van GS kan beter rustig en bescheiden van start gaan. Maak eerst maar eens eenbegrypelijk en concreet collegeprogram dat bij de thuisblijvers in het potje valt. Door Hans van Soest Alle politieke partijen buitelden de laatste weken over elkaar heen om de WAO-plarmen van staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken te bekritiseren. Zowel links als rechts vroeg zich in het openbaar af of de bewinds man wel hard genoeg zijn best deed. Want, zo lieten alle partijen in de aanloop van de Sta tenverkiezingen weten: het grote aantal WAO'ers is een probleem en hun partij maakt zich oprecht zorgen. Hoogervorst wil de groei van het aantal ar beidsongeschikten indammen. In 2002, aan het eind van de huidige kabinetsperiode, mo gen het er maar 930.000 zijn (tegen 900.000 nu). Dat is 16.000 minder dan wanneer de hui dige groei van de WAO zou doorzetten. Dit oogt halfslachtig, maar de plannen van Hoo gervorst zijn ambitieuzer dan ze op het eerste gezicht lijken. De praktijk is weerbarstig. Op korte termijn zijn de WAO'ers niet in aantal terug te dringen. Alleen al in 1998 kwamen er zo'n 30.000 bij (evenveel als er van Hooger vorst de komende drieënhalf jaar extra mo gen komen). Vandaag bespreekt de Tweede Kamer de plannen van Hoogervorst. Met de stagneren de economie en een kleinere groei van het aantal banen in het verschiet, zal het een hele klus worden de 930.00 niet te overschiijden. Hoogervorst heeft namelijk te maken, met een vaststaand gegeven: ieder jaar komen er duizenden mensen in de WAO, doordat ze een auto-ongeluk krijgen of ernstig ziek wor den. Dat is al erg genoeg voor betrokkenen en er is niets tegen te doen door bijvoorbeeld de keuringen strenger te maken. Als de in stroom van het aantal WAO'ers omlaag moet, kan dat alleen door ervoor te zorgen dat min der mensen arbeidsongeschikt raken op hun werkplek. Afspraken Hierover zijn inmiddels afspraken gemaakt tussen Hoogervorst, werkgevers- en werkne mersorganisaties. Het kabinet heeft 160 mil joen gulden uitgetrokken om bijvoorbeeld de risico's van tillen, werkdruk of schadelijk ge luid te verminderen, In totaal moeten er twin tig zogenoemde arbo-convenanten met be drijfssectoren worden afgesloten. De eerste, die van de thuiszorg, is gisterenondertekend. Daarnaast is het noodzakelijk dat veel ar beidsongeschikten aan de slag kunnen. Zij moeten dan de concurrentie aan met 'gezon de' werkzoekers Dit is lastig, omdat werkge vers voor een WAO'er meer moeite moeten doen. Zo moet bijvoorbeeld de werkplek wor den aangepast. Veel werkgevers hebben daar geen zin in. Die concurrentie wordt alleen maar groter als er minder banen bijkomen. Hoogervorst wil bazen stimuleren meer ar beidsongeschikten in dienst te nemen en te houden, Daarvoor zijn allerlei subsidiemoge lijkheden, maar de praktijk leert dat dergelij ke regelingen tijd nodig hebben. Werkgevers hebben bewezen laks te zijn met het in dienst houden van werknemers met een handicap. Met deze beperkingen in het achterhoofd wil Hoogervorst het probleem op korte termijn te lijf door strengere keuringen. Ook moeten WAO'ers vaker worden herkeurd. Vooral per sonen met psychische klachten, omdat dit ziektebeeld meestal slechts tijdelijk is. Ar beidsongeschikten die weer aan de slag kun nen maar daar te weinig hun best voor doen, moeten eerder worden gekort op hun uitke ring. De WD riep al snel dat nieuwe ingrepen in hoogte en duur van de uitkeringen nodig zijn, omdat dat een 'afschrikkend effect' zou hebben. Hoogervorst voelt hier niets voor. Niet alleen omdat nog maar weinig werkne mers volledig arbeidsongeschikt worden ver klaard, maar ook omdat de uitkering van hen die dat wel worden, in veel CAO's toch wor den aangevuld tot honderd procent van het laatst verdiende loon. De PvdA pleitte voor een ontslagverbod van WAO'ers. Ook dat gaat Hoogervorst te ver, omdat werkgevers dan onevenredig hard worden aangepakt. Het is nu al zo dat zieke werknemers pas na een jaar ziekte en een jaar in de WAO kunnen worden ontslagen als is aangetoond dat het bedrijf geen ander werk kan aanbieden. Het CDA wol dat een zieke werknemer na een jaar niet meer automatisch in de WAO terecht komt, maar langer ziektegeld krijgt wanneer zicht is op herstel. De zieke krijgt een basis uitkering van de overheid, die door de werk gever kan worden aangevuld. Dit betekent dat de privatisering van de ziektewet moet worden teruggedraaid. En geen haar op het hoofd van het kabinet dat daar aan denkt. De privatisering was beginjaren negentig juist afgesproken om de groei van de WAO tegen te gaan. GroenLinks pleit voor een verplicht aantal WAO'ers die bedrijven in dienst moeten ne men. D66 wil hetzelfde, maar dan in mildere vorm; de overheid mag hen niet dwingen. Daarnaast wensen beide partijen een banen plan. Iedereen die arbeidsongeschikt wordt, moet (net als het kabinet voor WWers wil) binnen een jaar scholing of een nieuwe baan aangeboden krijgen. Dit klinkt goed, maar werkt alleen als er genoeg banen zijn. En daar wringt nu juist de schoen. De plannen van Hoogervorst iiggen onder he vig vuur. Alle partijen roepen op hoge toon dat het aantal WAO'ers snel omlaag moet en meer van dergelijke platitudes. Natuurlijk moeten werkgevers beter hun best doen, maar dat heeft tijd nodig. Als de politieke par tijen niet met werkbare oplossingen komen voor de korte termijn, zal er weinig inhoude lijks aan Hoogervorsts plan veranderen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7