17 Eén front voor 'siadseconomie' Rabobank lonkt nu naar Europese partners Goedkope benzine bij wegrestaurants Bedrijven, gemeente en bonden pakken samen de wijken aan I Geen redding voor meubelketen Habitat EZH denkt na over een andere koper Olieprijzen en Azië spelen Stork parten 'Agro' in Rotterdamse haven breidt flink uit Aegon floreert in VS Qq Eetcafés blijken zeer populair Recordwinst voor Macintosh HBO biedt 1,75 procent Beter werken in thuiszorg De een weet wat de ander denkt 'Mogelijk maken enkele dochters de gang naar de beurs' Shell komt met 'groene' pomp AH breekt lans voor ecovoeding Dilbert Rotterdams Dagblad Donderdag 4 maart 1999 Zoetermeer—Eetcafés blijken bij zonder populair. Hun aantal nam vorig jaar een grote vlucht. Neder land telt nu 2100 eetcafés. De eet- lokalen zullen de komende jaren nog meer expansie beleven, zo is de verwachting van het bedrijf schap horeca en catering. „Ze spe len in op de trend naar gemaks voeding en bieden in een onge dwongen sfeer een relatief snelle maaltijd met doorgaans een goe de prijs-kwaliteit verhouding." MaastrichtDetailhandelaar Ma cintosh, actief met ketens als Su- perconfex, Dolcis, Kwantum, Piet Klerkx en Halfords, heeft vorig jaar een recordwinst geboekt van ƒ53,8 miljoen. Dat was in 19997 nog ƒ40,9 miljoen. De omzet ging met 11,3 mihoen omhoog naar ƒ1.471 miljoen. Macintosh ver wacht voor 1999 een verdere stij ging van de omzet en de winst. Den Haag De HBO-raad biedt het personeel in het hoger be roepsonderwijs per 1 juli van dit jaar een salarisverhoging van 1,75 procent. Die geldt voor een eenja rige CAO die op 1 januari 1999 in gaat. Een beschamend laag bod, vindt de onderwijsbond Aob. De bond eist 6 procent, waarvan 3,5 procent voor salarisverhoging. Den HaagDe thuiszorg is de eer ste sector in het bezit van een Ar- bo-convenant nieuwe stijl. In de overeenkomst is vastgelegd hoe de arbeidsomstandigheden van de 150.000 thuiszorgwerknemers kunnen worden verbeterd. Het ziekteverzuim en de instroom in de WAO is hoog. Verzorgenden moeten bijvoorbeeld veel tillen. Alle zendermformatie opgeslagen in de BeoVision MX7000 televisie wordt automatisch doorgegeven aan de BeoCord V80OO videorecorder Druk op de Beo4 afstandsbediening twee keer op record en uw opname start meteen 3 jaar garantie BANG OLUFSEN 1/V BERGSCHENKOEK Van Dijk Bergschenhoek b.v., Julianalaan 6. BRIELLE Simonis Beeld en Getuid, Voorstraat 42-44. CAPELLE fiJD IJSSEL Van der Meulen Bang Olufsen Center, Bermweg 31. HOOGVLIET Wim Middendorp Bang Olufsen Center, Texasweg 58. MAASSLUIS Master Sound b.v.. Bang Olufsen Center Dr. Kuyperkade! 7-18. OUD-BEUERLAND Andeweg Bang Olufsen Center, Oostdijk 27. RIDDERKERK Muziekhandel De Klank, Pr. Margrietstraat 46. ROTTERDAM Audio Gallery, Bang Olufsen Center b.v. Nieuwe Binnenweg 48-50. Correct Consumer Electronics, Bergweg 110. Dick Bakker Stereo Architectuur Bang Olufsen Center, Pleinweg 136. Dick Bakker Stereo Architectuur, Bergweg 122. Radio Boef aars, Beethovensingei 40-42. Foka Foto Audio Video Admiraliteitsrtraat 8 Elektro B.V. J. Laauwen, Peppelweg 17-19. Snijders Hifi Stereo, Hoogstraat 137. SCHIEDAM Gebrs. De Veld, Parkweg 369. VLAARDINGEN Bas van Delft Bang Olufsen Center, Hoogstraat 72. OOIT KIEST U VOOR MOOIST RotterdamDe gemeente Rotterdam en de Kamer van Koop handel hebben vanmiddag een convenant ondertekend over economie en werkgelegenheid. Een sterke economie, vol doende werkgelegenheid en de revitalisering van de wijkeeo- nomïe zijn de doelstellingen van het convenant. Volgens de ondertekenaars kan dat alleen worden gerealiseerd door een samenwerking tussen gemeente, Rotterdamse onderne mingen en werkgevers- en werk nemersorganisaties. Het is de eer ste keer dat in Rotterdam een der gelijke overeenkomst wordt ge sloten. Met dit initiatief waaraan 34 orga nisaties van de Kamer van Koop handel meedoen, wordt vorm ge geven aan de Rotterdamse invul ling van de overleg-economie, een variant op het poldermodel. Over een half jaar moet duidelijk zijn welke concrete activiteiten wor den opgepakt en wat de inzet van de verschillende partijen daarbij is. Afspraken Vast staat wel dat het Rotterdam se Forum Economie en Werkgele genheid wordt ingesteld. Dit over leg tussen gemeente en werkge vers- en werknemersorganisaties komt tenminste twee keer per jaar bijeen om te praten over het te .voeren economisch en sociaal- economisch beleid. Het Rotter dams Forum vervangt de bestaan de overleggen tussen de gemeen te en de sociale partners. In dit overleg maken de partijen afspra ken over ieders inzet. Het initiatief voor het Rotterdam se poldermodel is uitgegaan van de gemeente. In het uitvoerings programma 'Economie en werk' is vastgelegd dat samenwerking met partijen als de Kamer van Koophandel en sociale partners noodzakelijk is om de economie en werkgelegenheid in Rotter dam op een hoger plan te bren gen. Uiterlijk ii< 2001 beoordelen de deelnemerof de samenwerking wordt voc tgezet. Het wvenant is vanmiddag on dertekend door wethouder Si mons (haven en economische za ken), burgemeester Opstelten en J. van Caldenborgh, voorzitter van de Kamer van Koophandel. In het Utrechtse hoofdkantoor heeft de top van de Rabo bank gecon- udeerd dat de grote sprong voor waarts in Ne derlandts ver keken'. Inzet: De ver trekkende Wijffels. Foto S GPD Door Frank Hendrickx Amsterdam De vertrekkende topman van de Rabobank, Her man Wijffels, kreeg gisteren tij dens de presentatie van de jaarcij fers alle ruimte om zijn verdien ste breed uit te meten'. Tijdens het twaalfenhalf-jarig bewind van Wijffels verdrievoudigde de Rabo bank in omvang, maar de misluk te fusie met Achmea en de tegen vallende helft van het jaar 1998 legde een schaduw over zijn af scheid. De nieuwe man Hans Smits moet de Rabobank nu klaar maken voor Europa. „Een beurs gang van Rabobank-dochters is niet uitgesloten." Het laatste optreden van Herman Wijffels was bedoeld als sluitstuk van een succesvol bewind. Een half jaar geleden had het er nog alle schjjn van dat toekomstige voorzitter van de Sociaal- Econo mische Raad (SER) de Rabobank kon verlaten meteen spectaculai re recordwinst en een veelbelo vende toekomst dankzij een sa menwerking met Achmea. Het pakte iets anders uit. De fusie met Achmea werd afgeblazen en de re cordwinst viel aanzienlijk lager uit dan verwacht. Het resultaat van Rabobank steeg met 8,1 pro cent tot ruim 2 miljard gulden. Daarmee bleef de winstgroei ver achter bij de 17 procent van vorig jaar. Een tegenvallende tweede helft van 1998 deed Wijf fels de das om, de Ra bobank maakte in de eerste zes maanden nog 16,3 procent meer winst. De bank moest opnieuw flinke voor zieningen treffen voor twijfelachtige kredieten aan Zuidoost-Azië. Ook legde de bank geld opzij om zich in te dekken tegen varkensboe len die hun leningen niet meer kunnen afdragen. De onrust op de aandelenmarkten zorgde er bo vendien voor dat veel klanten hun geld op de bankrekening lieten staan, in plaats van te investeren in aandelen. Hierdoor liep de winstmarge terug. „We zijn tevreden," zei Wijffels, maar zjjn laatste optreden was desondanks bescheiden. „Niet al te uitbundig" keek de vertrek kende topman terug op zfjn eigen verdiensten, De Rabobank is van een spaarbank pur sang uitge groeid tot een algemene bank en verzekeraar. Voor nagenoeg alle producten kunnen klanten er nu terecht, constateerde Wijffels. On der zijn leiding is de voormalige boerenleenbank bovendien in omvang verdrievoudigd en uitge groeid tot de top drie onder de fi nanciële instellingen van Neder land. Toch is de toekomst van Rabo bank ondanks deze indrukwek kende staat van dienst niet verze kerd. Wijffels opvolger Hans Smits legde de vinger gistreren genadeloos op de zere plek: „De grote sprong voorwaarts is in Ne derland verkeken." De mislukte fusie met Achmea is de grote teleurstelling voor Wijf fels. De eveneens coöperatief ge organiseerde bank en verzeke raar leek de ideale partner voor Rabobank, maar medio december moest de geplande samenwerking na maanden intensief onderhandelen afge blazen woraen. On overkomelijke me ningsverschillen op het gebied van ver mogensbeheer, be roofden een 'teleurgestelde en verwonderde' Wijffels van de kroon op zijn werk. Smits De positie van de nieuwe topman Smits is door het mislukte 'laatste kunstje' van Wijffels niet eenvou diger geworden. De voormalige directeur van Schiphol is op ban cair gebied een onbeschreven Rotterdam—Het doek is definitief gevallen voor de meubelketen Habitat. De pogingen van de cura toren om een deel van de zeven vestigingen te redden, zijn ver geefs gebleken. Een opkoper heeft zich over de boedel ont fermd en houdt gedurende enige maanden een faillissementsuit- verkoop in de 'oude' winkelpan den. Niet dat een doorstart kans loos is geweest. Maar liefst twee kandidaten wilden de keten voortzetten. De ene, een inves teerder, dacht één vestiging van Habitat te kunnen redden. Hij en de internationale •fpelorganisa- tie Habitat Inte; nal waren het daar al over een de in vesteerder had te weinig over voor de failliete boedel. De huidige opkoper, Uittenbogert uit Culemborg, bood aanzienlijk meer. Ook Uittenbogert wilde de keten voortzetten, maar dat zag Habitat International niet zitten. Volgens curator P. Schaink ston den niet alleen financiële kwes ties, maar ook gevoelsmatige za ken een vergelijk in de weg. „Ha bitat ziet zichzelf als chic, terwijl Uittenbogert bekend is van de partij enhandel." De curatoren moesten toen kie zen tussen een doorstart en een zo hoog mogelijk bod. In overleg met de rechter-commissaris hebben de curatoren gekozen voor de op koper. Curator Schaink wijst erop dat de voornaamste schuldeiser, ING, sterk aandrong op een zo hoog mogelijke opbrengst. Schaink sluit niet uit dat Uitten bogert en Habitat International het alsnog eens worden, maar die kans is heel klein. „Het maakt geen goede indruk op het publiek als je eerst een uitverkoop houdt, en daarna alsnog een doorstart maakt." Ongeveer 2500 klanten van Habitat hebben aanbetalin gen verricht voor meubels. Omdat de woonketen is aangesloten bij de Branchevereniging Wonen, kunnen zij aanspraak maken op een soort tegoedsysteem. Cadeau bonnen van Habitat zijn echter waardeloos geworden. Volgens Schaink heeft Habitat Holland nooit echt goed gedraaid. De keten is uiteindelijk bezweken onder een schuld van meer dan tien miljoen gulden. „Medio jaren negentig ging het even goed, maar nooit zo goed dat ze voldoen de eigen vermogen kon opbou wen." De opening van een groot filiaal op een dure locatie in Rot terdam deed de keten uiteindelijk de das om. Den Haag—Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland houdt voorlopig alle opties open, nu de beoogde verkoop van het bedrijf aan Shell en Eneeo is afgeblazen. De aandeelhouders van het bedrijf - Rotterdam, Den Haag, Delft, Dordrecht en Zuid-Holland - hebben de directie van EZH ge waagd met een nieuw voorstel te komen. Een zelfstandig voort bestaan lijkt uitgesloten in de snel liberaliserende stroom- markt, waar een hevige concur rentiestrijd zal plaatsvinden. Volgens EZH worden 'verschil lende vormen van samenwer king met andere bedrijven' on derzocht. Dat kan ook verkoop van het bedrijf betekenen. EZH is actief op zoek naar kandida ten, ook in het buitenland. Naarden Het industriële con cern Stork heeft het afgelopen jaar last gehad van de lage olie prijzen en de crisis in Azië en Zuid-Amerika. Desondanks wist het bedrijf de nettowinst met bij na 18 miljoen gulden op te voeren tot 189 miljoen. De omzet daalde met 540 miljoen gulden tot 4,96 miljard. „Het was het achttiende jaar met een winststijging," meldt Stork-topman A. Veenman trots. Maar laaiend enthousiast voor 1999 is hij allerminst. Hij ver wacht slechts een bescheiden stij ging van de nettowinst. Engineering is nu het zorgen kindje van Stork. Boosdoener is de lage olieprijs, waardoor de in vesteringentot de helft zijn terug gelopen. Stork grijpt nu fors in. Dit jaar moet dat al leiden tot een verhoging van de inkomsten. De divisie technische dienstverle ning bracht het er vorig jaar het beste vanaf. Uitschieters waren de clusters specialistische activi teiten en Fokker services. blad, maar moet de Rabobank nu klaarstomen voor de Europese eenheidsmarkt, „We bestuderen hoe we onze Europese strategie moeten vormgeven," erkende Smits. „Het is zaak dat we ons goed beraden op welke gebieden en onderdelen we stappen moe ten ondernemen. In Nederiana zijn er in elk geval geen goede partners meer beschikbaar." Smits zei dat er nog geen gesprek ken gaande zijn met mogelijk bui tenlandse kandidaten, maar dat samenwerking op Europees ge bied op termijn onvermijdelijk is. „Een beursgang van enkele doch ters van Rabobank is ook een mo gelijkheid," verklaarde de nieuwe topman bovendien. Het meest voor de hand liggende onderdeel is daarbij Rabobank Internatio nal, de zakenbank die zich op de kapitaalmarkten ophoudt. Zowel Smits als Wijffels zijn er van over tuigd dat een dergelijk dure bank nodig is, omdat klanten vragen om begeleiding bij beursintroduc ties en hoogwaardig kapitaalma- nagement. Rabobank is op dit ge bied echter een zeer bescheiden speler, erkende ook Wijffels. Het gesternte waaronder Smits de nieuwe strategie moet uitstippe len is niet al te gunstig. Rabobank houdt rekening met een slechts bescheiden winstgroei van enkele procenten. De bank is daarbij zeer afhankelijk van de ontwikkelin gen op woningmarkt, aangezien de verkoop van hypotheken een belangrijke inkomstenbron is. Daarnaast kan een stagnerende aandelenmarkt parten spelen, omdat de bank de laatste jaren sterk profiteerde van particuliere Smits zal het hoe dan ook zuini- gfaan moeten doen dan zijn voorganger Wijffels, die vorig jaar de personeelskosten met 20 pro cent het stijgen, „We moeten dit jaar al kritisch naar de kosten kij ken," zei Smits zonder omwegen. „Het zou wel iets minder mogen." Rijswijk Naast de schnitzel met appelmoes ook een volle tank. Als het aan de wegrestaurantketens Van der Valk en Hajé ligt komen bjj hun vestigingen langs de snel wegen onbemande benzinepom pen. Daardoor denken ze auto brandstof vijf tot tien cent goed koper aan te kunnen bieden. Beide ketens zien mogelijkheden nu het kabinet de benzinemarkt langs de autosnelwegen wil open gooien. De Tweede Kamer over legt vandaag over de liberalise ring met de ministers Jorritsma (Economische Zaken) en. Zalm (Financiën). Uitgangspunt is het doorbreken" van de machtspositie van Shell, Esso, Texaco en BP/Mobil, die sa men meer dan 90 procent van de markt langs het hoofdwegennet beheersen. Door het uitgeven van nieuwe en een herverdeling van bestaande lokatïes wil Den Haag ook nieuwe aanbieders lokken en zo meer prijsconcurrentie tot stand brengen. Hajé (bij drie vestigingen) en Van der Valk (bü 35 vestigingen) den ken met onbemande stations de benzineprijs laag te kunnen hou den. Personeels- en servicekosten hoeven immers niet in rekening worden gebracht. Beide t taurateurs voelen veel voor het idee omdat de afgelopen jaren veel omzet verloren is gegaan aan de tankshops langs de snelweger- Reizigers kopen daar meer en meer een hapje en een drankje. Hajé gaat zelfs zover dat het naast de bestaande pompen bij zjjn wegrestaurants nog eens een ei gen pomp neerzet. „De omzet van de Esso-tankshop bij ons restau rant in Delft is het dubbele van wat wij zelf omzetten," stelt direc teur H. de Jager, Shell snapt ondertussen niets van de kabir stsplannen. Onbegrijpe lijk dat Den Haag zijn voorne mens doorzet, zo laat het weten. Volgens Shell concludeert het ka binet op basis van oppervlakkig en onvolledig onderzoek dat de grote oliemaatschappijen prijs concurrentie uit de weg gaan. De oliegigant keert zich verder te gen het verdelingssysteem dat Den Haag wil gaan toepassen. Daarin krijgen de 'grote vier' een biedhandicap om kleinere aanbie ders meer kans te geven. Staats steun en een vorm van concurren tievervalsing waarvoor de juridi sche basis ontbreekt, aldus een woordvoerder van het concern. MeerkerkShell gaat twee benzi nepompen voorzien van zonnecel len. De oliegigant wil alle energie die nodig is om de stations te la ten functioneren groen opwek ken. Vanmorgen heeft Shell bij pom pen aan de A27 bij Meerkerk en aan de A28 bij Wezep de zonnecel len in gebruik genomen. Met energiebedrijf Nuon heeft de on derneming een contract afgeslo ten voor de levering van de zoge heten groene stroom in de avond en nacht. Een benzinestation ge bruikt zo'n 100.000 a 150,000 kilo wattuur energie per jaar voor on der meer pomp, verlichting, koel kasten en verwarming. De- proef met de twee stations duurt twee jaar. Het is niet duide lijk of daarna alle pompen 'groen' worden. Probleem is dat de mees te Shell-stations geen eigendom zijn van Shell, maar van onafhan kelijke pomphouders. RotterdamHet agro-industrièle bedrijf Codrico gaat zijn activitei ten in de Rotterdamse haven flink uitbreiden. De productie gaat van 180.000 naar 250,000 ton. Voor de uitbreiding van de capaciteit in vesteert het bedrijf ongeveer vijf tien miljoen gulden. Codrico verwerk', maïs voor de voedingsmiddelenindustrie. Ver der verwerkt het bedrijf maïs meel, tarwemeel en tapioca tot voorgekookte producten voor de snack- en veevoederindustrie en voor nood voedselhulp. Het bedrijf behaalde in 1997 een omzet van 86 miljoen gulden. Er werken 58 mensen. De afzetmarkt bestaat uit ongeveer zestig landen. De Rotterdamse haven kampt al jaren met een teruglopende over slag van agribulk: granen en vee voeders. Op een totaal van bijna 12 miljoen ton heeft de uitbrei ding van Codrico weinig effect Maar het havenbedrijf verwacht er toch een positieve invloed van. Omdat de aanvoer voor Codrico over het algemeen slechts een. deel van de lading van een schip inneemt, hoopt en verwacht het havenbedrijf dat de rest van de la ding dan ook in Rotterdam gelost zal worden. Het aantal aangevoer de tonnen zal dan ook hoger zijn dan de 70.000 die Codrico nodig heeft. De producten van Codrico worden afgevoerd in containers. Den Haag—Verzekeringsconcern Aegon heeft vorig jaar de netto winst opgevoerd met vijfentwin tig procent tot 2,75 miljard. Een groot deel van de winstgroei komt op naam van de Amerikaanse ver zekeringsdochter Providian. De nettowinst van Aegon USA steeg daardoor met veertig procent tot 1,35 miljard. Aegon scherpt zijn verzekerings strategie vooral aan in de Verenig- de'Staten, Door de inlijving van de Amerikaanse branchegenoot Transamerica zijn de VS het be langrijkste werkgebied voor Ae gon. Tweederde van de winst zal dit jaar uit Amerika en Canada ko men. Dat is nu nog ongeveer de helft. De Hagenaren denken dat het stroefdraaiende Transamerica zo wel dit jaar als volgend jaar de winst per aandeel met tenminste drie procent zal opkrikken. Aegon rekent voor dit jaar op een winst groei, die tussen de achttien en twintig procent zal liggen. UtrechtAlbert Heijn wil klanten stimuleren om meer ecologische producten te kopen. Daarom heeft de supermarkt de prijs van een liter biologische melk gelijk getrokken met die van een liter 'gewone' melk. Vanaf deze week worden in alle 650 vestigingen proeverijen gehouden. En een deel van de biologische producten gaat in de reclame, want ze zijn normaal gesproken te duur om een grote groep mensen over de streep te trekken. Ter ver gelijking: een kilo 'gewone' kipfi let kost 18,90 gulden, een kilo bio logische kipfilet 36,90 gulden. Normaal gesproken kost een liter halfvolle eco-melk 1,55 gulden. Nu is dat tijdelijk 1,16 gulden (een liter gewone melk kost 1,15 gul den). De biologische markt kampt met vier problemen, die met elkaar sa menhangen. De prijzen zijn te hoog, de vraag is niet groot ge noeg, het aanbod is onvoldoende en het is nog moeilijk de juiste spullen op de juiste plaats te krij gen. Met het offensief wil Albert Heijn 'een doorbraak forceren'. Inmiddels liggen ongeveer 100 verschillende 'groene' producten in de schappen. Afgelopen jaar werden 500 proeverijen gegeven in onder andere de supermarkten van C-1Q00, ANP, Super De Boer en Konmar. door ScottAdams- DEZE WEEK HEBBEN WE TINA. DE UCHTGERAAKTE TECHNISCH SCHRIJF. STEE. GEÏNTRODUCEERD IN DE STUIP. MET UITZONDERING VAN MEZELF IS T/NA. NET ALS IEDEREEN HIER. GESTOORD. STUUR UW REACTIES PER EMAIL NAAR SCOTTADAMS@AOl.COM ALLEEN OP DIE MANIER KOMEN WE aESA. B. COFD f. VROUWEN ZOUDEN AUEEN GEPORTRETTEERD MOETEN WORDEN ALS ADVOCATEN EN KAPITEINS VAN STERRENSCHEPEN l IK HEB GEEN EMAIL UNA ZOU MET EVENVEEL RESPECT BEHANDELD MOETEN WORDEN ALS DILBERT EN WAUY 2. GEEF JE OP VOOR EEN CURSUS SCHILDEREN

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 9