'19 H am., 1 Kisten van Van Veelen zijn echte wereldreizigers Overlevingspakket voor eerste twee dagen na millenniumcrash Azië-crisis noopt tot 'sjouwen' met lege containers A'v w r. Vi S meiati Itt99 lucht Door Alexander Bakker Rotterdam Eigenaren van containers moeten alle zeilen bij zetten om met name in het Verre Oosten voldoende lege con tainers beschikbaar te hebben. De onbalans in de handel tus sen Oost en West als gevolg van de crisis in Azië is zich welis waar aan het verbeteren, maar in grote hoeveelheden worden containers gevuld met niets anders dan lucht over de wereld zeeën verscheept. Veel reders zijn de grootste kianten van zichzelf. In het kielzog van 'Azië' volgt Zuid-Am enk a als probleemge bied en ook de handel met de voormalige Sovjet-sta ten is aller minst in evenwicht. Bij gebrek aan retourladingen moeten ook naar deze ge bieden grote hoeveelheden lege contai ners worden getranspor teerd. Een zekere on balans is er al tijd. op alle handelsroutes. Immers, wie bijvoorbeeld chemicaliën naar het Verre Oosten expor teert, ziet zel den kans om voor de gebruikte tankcontainor een import la ding te vinden. Toen begin vorig jaar als gevolg van de A/ie-cnsis de prijzen m het Veile Oosten kei dei dm waren onder meer Nederlandse waren huizen er als de kippen by om containers vol goedkope goede ren te importeren. De arme Azia ten hebben echter geen rooie cent om goederen terug te halen en dus stapelen de lege containers zich in de 'rijke' gebieden op. De aanhoudende lage prijzen in- het Verre Oosten zijn zelfs van daag de dag nog interessant voor Westerse importeurs. Maar zeker vanaf het begin van de vorige zo mer ontstond in Azië een tekort aan containers, terwijl op plaatsen waar de importeurs zich bevinden de lege containers zich in de de pots 'sky high' opstapelden. Wereldwijd rouleren ongeveer achteneenhalf miljoen contai- De laat- ste jaren is het assortiment behoorlijk uit gebreid niet meer om standaard container van twintig voet en grotere broertje veertig-voe- terLr zijn ook tankcontai ners, open con tamers, reefers. ventilates en andere varianten in twintig, veertig en vijfenveertig voet. De containers zijn eigendom van rederijen of van verhuurbe- diijven. De Rotterdamse haven wordt ge zien als een belangrijke draaischijf in het internationale containerverkeer. Ruwweg wordt gesteld dat, in goede tijden, van alle honderd containers die hier worden behandeld, er twintig zyn gevuld met niets anders dan lucht. De Brits/Nederlandse rederij P&O Nedlioyd behoort tot de grootste ter wereld. De rederij be schikt over een eigen afdeling die er voor zorgt dat op het juiste mo- In het Verre Oosten bestaat een schreeuwend tekort aan lege containers, in de meer welvarende gebieden stapelen de lege containers zich 'sky high' op, FotoWimvï ment op de juiste plek het juiste aantal containers beschikbaar is om te worden volgepakt en ver scheept. Ook op de2e afdeling is het1 herpos itioneren' van de con tainers haast verworden tot het schuiven met lucht. Midden vorig jaar is de stroom le ge containers verdubbeld In In donesië, hard getroffen door de fi nanciële crib is, viel de import acuut stil, maar koopjesjagers sloegen er hun slag. Honderd con tainers met speelgoed en rotan meubelen werden geexporteerd. Na Indonesië volgden andere lan den. Eerst in Singapore en later in Hongkong en Zuid-Korea kon men al snel de lege containers niet meer aangesleept krijgen. Verkeerde plaats ,,Op zo'n moment heb jp een paar mogelijkheden," legt Arjen Uy- tendaal van P O Nedlioyd uit. Bij de rederij is hij directeur In ternational Container Manage ment. ..Je kan dan m het Verre Oosten nieuwe containers laten maken of er de containers huren. Daarmee scheep je jezelf op met extra kosten, want in principe heb je de containers wel voorhanden. Ze staan alleen op de verkeerde plaats." Een voor de hand liggende moge lijkheid is containers leeg te ver schepen. Op elk containerschip dat naar het Verre Oosten vaart is wel wat ruimte over. Uytendaal: „Maar wij hebben ook nog geke ken of er met toch nog ladings- troompjes richting Azié zijn die in eerste instantie als niet-winstge vend zijn beoordeeld. Maar ook dat is niet altijd een goede oplos sing. Je moet dan toch een hoop kosten maken en niet zelden krijg je zo'n container op de plaats van bestemming te Iaat beschikbaar." In de loop van vorig jaar heeft de onbalans in het containervervoer van en naar Azië een hoogtepunt bereikt. In die dagen heeft bij voorbeeld P&O Nedlioyd weke lijks zo'n tienduizend TEU. onge veer zevenduizend containers, leeg vanuit alle hoeken en gaten naar het Verre Oosten gebracht. Dat is meer dan twee tot drie keer zo veel als normaal. De helft van dat aantal met lucht gevulde con tainers werd in Europa op de boot gezet Rotterdam ln de eerste helft van '98 was meer dan een kwart (26,1 procent) van alle vanuit Rotterdam naar het Verre Oosten verscheepte contai ners leeg. In dezelfde periode in 1997 was dat percentage nog 6,3. Over geheel 1998 was het percen tage lege containers dat vanuit Rotterdam naar Noord-Amenka, het Verre Oosten en binnen Euro pa werd verscheept 15.2. Dat was tweemaal zoveel als in 1997. Grof geschat moet in het midden van vorig jaar wereldwijd weke lijks in totaal zo'n honderddui zend TEU leeg naar Azie zijn ver scheept. Daarmee had elke week vijftien keer een schip met de ca paciteit van de P&O Nedlioyd Rotterdam (6 690 TEU) kunnen worden gevuld. Opvallend was dat vooral de veer tig voets-eontainers zich opstapel den in het Canbisch gebied De Brits/Nederlandse rederij heeft vorig jaar 'een keer of tien' een schip gecharterd om de lege eon- tamers naar Hongkong te vervoe ren. „Gelukkig waren op dat mo ment de chart.erk oston ook erg laag," herinnert Uytendaal zich, „En om de kosten tot een mini mum te beperken hebben we de schepen m Hongkong 'mid stream*. dus op de rivier, laten los sen. Zo konden we ook nog wat op dure terminalkosten besparen." Ook vanuit de Rotterdamse ha ven gingen veel containers met lucht naar Hongkong. In de eerste helft van 1997 nog maar 8,4 pro cent. in het eerste halfjaar van '98 liefst 31.6 procent. Voor het trans port naar China liep het percenta ge van 11,1 tot 27,6 op. Het vervoer van lege containers van Rotter dam naar Singapore steeg van 5,9 tot 25,7 procent. De situatie heeft zich, meent Uy tendaal. nu enigszins genormali seerd. De koopjesjagers van vorig jaar lijken verzadigd en ook de Aziatische import trekt weer wat aan. In het Verre Oosten is de druk op de exportmarkt iets ver licht. P&O Nedlioyd vervracht deze en komende maand onge veer zevenduizend TEU leeg naar Azie te moeten verschepen. De onbalans heeft ook zijn gunsti ge effecten gehad. Meer dan ook zijn met name redei's gedwongen geweest superkritisch naar kos tenposten te kijken. Binnen alli anties is nog nauwer samenge werkt. want gedeelde smart is nog steeds halve smart. Ook hebben zich tussenhandelaren op de markt gemeld. „Wij hebben geluk gehad," be sluit P&O Nedlloyds Arjen Uy tendaal. „De problemen begon nen op een moment dat wij na de fusie net de nieuwe organisatie klaar hadden. Bovendien zyn wij als rederij niet afhankelijk van één specifieke handelsroute, maar kennen wij een gevarieerd aanbod van trades. Toch ben ik door al het geschuif met lege con tainers vorig jaar de grootste klant van mijn baas geworden. Mijn doel is de kleinste klant te zyn." Door Rein Welters Rotterdam Tienduizend embal- lagekisten op maat verlaten per jaar de fabnek van H. van Veelen &Zn voor verzending naar alle uithoeken van de aarde. „Onze kisten zyn net wereldreizigers," lacht bedrijfsleider Guido C. van der Kooij. Tien mensen werken m dienst van het machinale timmer bedrijf aan de Kesterensti «at op Pier I van de Rotterdamse Waal haven. „Een uniek bedrijf. Ner gens werken anderen volgens ons snelle maatconcept," benadrukt Van der Kooij.Als het even lukt dan leveren we dezelfde dag nog af." Van Veelen wordt ingeroepen door haven- en andere bedrijven en expediteurs zodra deze iets ex tra stevig verpakt naar een ander Kiniinoni willen r2iisportc.rnr. „Maar ook particulieren maken van onze diensten gebruik," wijst Den Ouden naar foto's op haar bu reau. „Bijvoorbeeld als iemand een motorfiets of antieke auto on beschadigd over zee wil vervoe ren. Onze mensen maken op maat de juiste kist, die tegen een stoot kan, ook bij zwaar weer, en pak ken de vracht desgewenst ook in." Regels EmbaJIagekisten of -kratten as sembleren is niet zomaar een tim- merklus. Van der Kooij; „Elk land heeft zo zijn eigen regels als het gaat over verpakking. Er zijn na ties die willen dat kisten eerst zijn uitgegast om zeker te zyn dat het hout geen organismen bevatten die een ziekte ontkiemen. Andere landen weren kisten met veel Onze mensen maken op maat de juiste kist, die tegen een stoot kan, ook bij zwaar weer, en pakken de vracht desge wenst in,zegt bedrijfsleider Guido C. van der Kooij Foto kwasten in het hout. Als deze er uit vallen, dan kunnen insecten of kleine dieren in en uit de verpak king. Dan zijn er ook nog douane- regels. Zo kan ik nog een poos doorgaan." En: „Daarom vragen wij altijd naar de bestemming van de la ding. Dat is een wezenlijk onder deel voor een goede emballage- kist. Los hiervan is de afmeting van belang. Een kist die veel meer Ook particulieren kloppen aan om een motorfiets of bijvoorbeeld een antieke auto onbeschadigd overzee te vervoerèn. Foto Van Veelen ruimte biedt dan de vracht die er in wordt vervoerd, kost meer in de vrachtprijs. Daarentegen kan een te krappe kist weer schade aan de inhoud veroorzaken. Betreft het lading die onderweg vaak overla den vereist, dan moet de kist weer extra stevig zijn. Dus moet deze altijd de juiste afmeting hebben en dat is precisiewerk. Meesjou wen van een kist moet niet ge makkelijk zijn. want dat werkt diefstal in de hand. Maatwerk en kwaliteit staan hoog m ons vaan del." Den Ouden vult aan; „Indien de klant dat wenst, dan monteren we de verpakking ter plekke en zor gen ook dat de vracht er op de juiste wijze in komt le staan. Vooral als het zware motoren be treft. zoals wij er voor Deutz nogal eens een inpakken, vereist dat se cuur werken. Zo'n motor is soms honderdduizenden guldens waard." Op tal van manieren verkrijgt Van Veelen de orders. Den Ou den: „Soms belt men de maten door en het ti1 detm van afhalen Ook nemen onze mensen ter plek ke zelf de maat. Aansluitend wordt de verpakking gemaakt van tweeëntwintig millimeter dik Scandinavisch vurenhout. Dat is, vanwege het toegepaste procédé na het kappen, een droge hout soort. Vurenhout uit Midden-Eu ropa is natter en wordt snel grijs als gevolg van schimmel. Deze houtsoort gebruikt men door gaans in de palletindustne." „Ons bedrijf doet alleen zaken met houtindustrieën die niet al leen kappen, maar voor elke boom er ook twee terugplanten. Het mi lieu gaat ons aan het hart." Kuiper Dit jaar bestaat Van Veelen een halve eeuw. De vader van Nelis van Veelen. die twaalf jaar gele den na een werkzaam leven zyn bedrijf verkocht, begon als zelf standig kuiper en kistenmaker op het terrein van havenbedrijf Thomson aan de Lekhaven In die periode werden nog veei vaten ge transporteerd. dus was er ook veel reparatie werk. Tien jaar later kwam zyn zoon in de zaak. Hij legde zich meer en meer toe op het vervaardigen van emballage- kisten op maat. Via de Cont be straat en een souterrain op Ka ten- drecht vestigde Van Veelen zich op het huidige adres. Het bedrijf had toen drie mensen m dienst. Intussen is de werkvloer en de op- „Ons bedrijf groeit nog altijd, maar gelukkig met te snel. Dat zou het uitkijken betekenen naar andere bedrijfsruimte. Dat is niet raadzaam. Iedereen weet ons hier te vinden en iedereen in de haven kent ook onze bedrijfsnaam. Daarom is die na de overname blijven voortbestaan, want in ie ders oor klinkt deze vertrouwd." Door Ju 1 iet te Sch n eijde rbe rg Rotterdam Een zilverkleuug doosje met tien primitieve pro ducten om de eerste achtenveer tig uur na de millenniumcrash Hogeschool voor Beeldende Kun sten in Rotterdam bedachten, ont wierpen en maakten dit product in samenwerking met de Stich ting Mim-Ondernemmgen Neder land. Het spacy uitziende 'overlevings pakket' beslaat uil vier categorie- en. Voedsel, entertamment. com municatie en verlichting „Omdat er volgens de voorspelling na de crash alle schappen van de super markt leeg zullen zijn. dachten wy aan zaadjes zodat je je eigen groenten kan kweken." vertelt Yvon Kuluwamy. directeur van de mini-onderneming genaamd 99.1 Century Solvers. .Er is ook aan entertainment ge dacht. Als je achtenveertig uur geen kant op kan. zou het leuk zijn om je binnenshuis te verma ken. En daar zorgen wij voor." zegt Yvon lachend. ..Een con doom voor de mensen die elkaar aanlig vinden en een spelletje met dobbelstenen voor degenen die het op dat vlak met zo goed kunnen vinden niet elkaar. Ver der hebben we een primitieve ma nier van communiceren bedacht, want je weet maai' nooit of de postbezorging het nog doet na de crash Een kladblok met potlood en een luchtballonnetje zorgen er voor dat je toch nog post kan ver sturen Ook ser verlichting in het handige doosje aanwezig' een waxinelichtje niet lucifeis. Een zit. zorgt voor de geestelijke 'ver lichting'." De mini-onderneming, bestaande uit negen vrouwelijke en éen mannelijke student, ziel hel over levingspakket ]e vooral als een 'gadget'. Yvon: „Het is een leuk. creatief product. Bedrijven kun nen het als relatiegeschenk ge- bimken. Het ziet ei verzorgd lat 'Millennium Siirvh») Kif De gevulde milfeniumkit voor de eerste achtenveertig uur na de verwachte 'crash'. Foto Yvon Kulowamy en het is apart. ABN AM HO en een beton vereniging hebben al teen nog wachten op de eerste echte grote oicler want het is we] de bedoeling dat er, naast de lol die we er van hebben beleeft, winst gemaakt wordt!" De Stichting Min i-0 ader nemin gen verzorgt al negen jaar projec ten waarm jongeren uit het be roepsonderwijs een onderneming opzaten voor de periode van eeA jaar. De mim-nnder ne me is be denken zelf een product dat ze olaken en verkopen, benoemen uit hun midden een directeur en andere leden van het manage mentteam en brengen vervolgens startkapitaal bijeen door het ver kopen van aandelen. Het bedrijf is in bijna alle opzichten gelijk aan ec-n echte onderneming en is daarom voor jongeren een ideale kennismaking met het onderne merschap.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 13