21 'Ook op regionale weg lagere benzineprijzen' Handelsoorlog met VS dreigt Startende ondernemer steeds hoger opgeleid Thermische lans snijdt als een mes door de boter Ook voor dit jaar verwacht Macintosh een verdere groei van zijn winkelketens Ondernemingsraad zegt vertrouwen in directie van Arbeidsvoorziening op ANWB sluit keuringstations IBM en Dell: megadeal Rodamco toch beter P&O Nedlloyd koopt containers Shell en Fina zijn rond NS keert dividend uit Maar kabinet wil voordeel ongedaan maken Rotterdam Business Park ABNAMRO koopt belang in Banca di Roma Cateraars gaan meer betalen Twee miljoen Nederlanders e-mailen vaak Dilbert Rotterdams Dagblad Vrijdag 5 maart 1999 Den Haag De ANWB wil 2estien van de twintig keuringsstations sluiten. De ANWB vindt de door klanten en autodealers hoog ge waardeerde stations te kostbaar worden. Ook de zes -kleinere- dependan ces gaan dicht. Die in Rotterdam blijft open, evenals de stations in Amsterdam, Utrecht en Den Haag. Volgens de bond loopt de behoefte aan onafhankelijke keu ringen bij de leden terug. New York IBM en Dell gaan ge zamenlijk de eeuw van de infor matietechnologie in. De twee Amerikaanse computerconcems maakten gisteren een zevenjarige samenwerking bekend die naar eigen zeggen 32,5 miljard gulden waard is. IBM gaat technologieën leveren die worden geïntegreerd in de computersystemen van Dell. De overeenkomst is niet exclu sief. IBM wil de hele computerin dustrie gaan bedienen. Rotterdam Vastgoedfonds Ro damco heeft vorig jaar de netto winst met 7,5 procent opgevoerd tot ƒ635 miljoen. De Robeeo-doch- ter ging aanvankelijk uit van een winstgroei van 5 procent. Rodam co denkt dat de winstgroei dit jaar zal stagneren. Door de crisis in het Verre Oosten zijn de eigen dommen vorig jaar met ƒ79 mil joen afgewaardeerd. Daar stond een opwaardering van Austra lisch vastgoed tegenover. 1> waarde van de Rodamco-porte- feuille steeg tot ƒ338 miljoen. Rotterdam Rederij P&O Ned lloyd heeft in China en Zuid-Ko- rea 15.000 nieuwe containers be steld. Het gaat om een mix van 'gewone' veertig-voetscontainers, speciale hoge containers en con tainers met een lengte van vijfen veertig voet. Met de order is een bedrag van 376 miljoen gulden ge moeid. De bestelling betekent geen uitbreiding van het aantal containers, maar zorgt voor de vervanging van oude exemplaren. Rotterdam Norske Shell neemt alle benzinestations in Noorwe gen van branchegenoot Fina over. Als gevolg daarvan stijgt het aan tal Shell-stations in Noorwegen van 435 naar 755. Ook in ons land heeft Shell zaken gedaan met Fi na. Hel Belgische olieconcern neemt 26 benzinestations over van Shell. Het gaat om stations op uiteenlopende locaties: langs snelweger,, langs secundaire we gen en ince bebouwde kom, Shell neemt de oenzinestaüons van Fi na in Noorwegen met onmiddellij ke ingang over. De overdracht van de Nederlandse stations aan Fina zal in de komende periode geleidelijk aan zijn beslag krij gen. Shell maakte het besluit in september al bekend. Utrecht De verzelfstandiging van NS ligt goed op koers. Het spoorwegbedrijf dat genoeg winst maakt om mee te kunnen spelen op de Amsterdamse effecten beurs. Om te laten zien hoe goed het met het bedrijf gaat wil NS dit jaar voor het eerst na 38 jaar weer dividend uitbetalen. Een divi dend van een bescheiden 20 mil joen voor enig aandeelhouder, het Rijk. Als de bijzondere voorzie ningen van vorig jaar niet worden meegeteld, ligt het rendement op 6 7 procent. Den Haag De benzineprijs kan omlaag als de pomphouders langs de wegen op prijs gaan concurreren. De regering wil niet alleen aan de snelwegen maar ook langs de regionale we gen de benzinemarkt, die nu gedomineerd wordt door vier grote oliemaatschappijen, openbreken. Deze zomer wil het ka binet een besluit nemen over de maatregelen waarmee het dat wil bereiken. De grote oliemaatschappijen verzetten zich hef tig tegen de plannen. Het kabinet zet ze toch door. „Voor het verschil van acht cent per liter in vergelijking met Duitsland, Frankrijk en Groot- Brittanniè is geen verklaring," zei minister Jorritsma van Economi sche Zaken gisteren in de Tweede Kamer. Een meerderheid in de Kamer steunt de plannen. CDA en D66 willen dat de rege ring tegelijkertijd de markt langs de snelwegen en de regionale we gen opengooit. Jorritsma wil dat wel proberen, maar kon niet belo ven dat dat ook lukt. Langs de re gionale wegen hebben de provin cies en de gemeenten het voor het zeggen. De regering zal dan ook nauw overleg met hen moeten voeren en dat vergt tijd. Daarom wilde het kabinet eerst de snelwe gen aanpakken. Het opengooien van de benzine markt zal de automobilist nauwe lijks prijsvoordeel opleveren. Als de mogelijkheid bestaat zal het kabinet de te verwachten prijsda ling opvullen met een accijnsver hoging waardoor eenzelfde prijs niveau in stand blijft, liet minister Zalm (Financiën) weten. Zo'n stap is in overeenstemming van hetre- geerakkood. In ruil voor de accijnsverhoging gaat de motorrijtuigenbelasting omlaag. De consument gaat in dat geval meer voor het gebruik dan voor het bezit van een auto beta len. Zalm denkt dat hooguit in de beginfase van een geliberaliseer de benzinemarkt lagere prijzen te verwachten zijn. Hij schat in dat de komende jaren onder andere Duitsland de benzi neprijs verder zal opkrikken, wat Den Haag weer de mogelijkheid biedt extra accijns te heffen. Nu is dat nog niet mogelijk, omdat dan een te groot prijsverschil met de oosterburen ontstaat. Vooral pomphouders langs de grens zou den daarvan de dupe worden. Met de maatregelen beoogt het kabinet een eind te maken aan de monopoliepositie van de grote vier -Shell, Esso, Texaco en BP/ Mobil- en kleine maatschappij en een kans geven een pompsta tion te beginnen of over te nemen. De regering gaat de eeuwigduren de vergunningen die maatschap pijen nu voor stations aan de snel weg hebben, omzetten in contrac ten voor bepaalde tijd. Ook krij gen wegrestaurants toestemming een pomp neer te zetten. Van Nederland en Denemarken mogen deze zogeheten dollar-bananen vrij geïmporteerd worden. Daarom heeft de VS producten uit deze twee landen van een boycot gevrijwaard, foioap Door Paul Koopman —Het al maanden sluime rende conflict tussen de VS en Eu ropa over het Europese bananen- regime is geëscaleerd. De Europe se Unie dreigde gisteren de Ver enigde Staten met een handels- oorlog ais Washington zijn recent aangekondigde strafmaatregelen tegen Europese producenten niet Honderden sites, eigen nieuws en relevante links Het Rotterdam Business Park is een virtueel zakencentrum op ondernemers uit het Midden- en Kleinbedrijf in de regio Rotterdam- Rijnmond intrekt. Volgens Leon Brittan, Eu ropees commissaris voor interna tionale handel, treden de VS de internationale Handelsregels met voeten en zal de Unie terugslaan zodra de internationale handels organisatie WTO dat toestaat. In ongebruikelijk harde termen voer Brittan gisteren uit tegen de VS die volgens hem lijken terug te keren naar het tijdperk van het protectionisme. Eergisteren pu bliceerde Washington een lijst met produkten waarover een im portheffing van honderd procent zal worden geheven als de Unie zijn importregime voor Ameri kaanse bananen niet versoepelt. De sancties gaan op zijn vroegst over twee weken in, als een WTQ- panel uitspraak doet over het Eu ropees/Amerikaanse geschil. Maar omdat de VS de heffingen met terugwerkende kracht willen opleggen, wordt nu al een borg som van Europese exporteurs ge vraagd. Brittan noemde deze stap giste ren niet legitiem. Blijkbaar wegen de belangen van enkele grote ba- naneneoncems zoals Dole en Chi- quita zwaarder dan de solidariteit met de westerse handelspartners, zei de commissaris. Brittan bena drukte dat de VS met hun eenzij dige maatregel een groot handels conflict riskeren. De importhef fingen treffen overigens Neder land en Denemarken niet of nau welijks. De VS hebben produkten uit deze landen gevrijwaard, om dat Nederland en Denemarken binnen de Unie al langer ijveren voor een vrije import van zogehe ten dollar-bananen. De EU heeft zijn bananenregime vorig jaar na een veroordeling door de WTO al aangepast. Omdat het nieuwe regime bij de VS even min in goede aarde viel, besloot Brittan de regeling aan een 'pa nel' van de WTO voor te leggen. Over twee weken wordt uit spraak verwacht. De - y'. se Commissie wil de lids. nu gaan raadplegen over de eventu eel te nemen tegenmaatregelen. Hoewel dc banancnimport slechts een fractie vertegenwoordigt van de totale handel tussen de VS en de Unie dreigt ze de handelsbe trekkingen tussen beide economi sche blokken ernstig te verstoren. De heffingen brengen een export markt van zo'n 520 miljoen dollar in gevaar. De vijftien EU-lidstaten exporteren jaarlijks voor 450 mil jard gulden naar de VS., Rotterdam Startende onder nemers zijn steeds hoger opge leid en ze richten zich meer en meer op technologie. Dat blijkt uit het rapport 'Startende on dernemers in 1998'. In dit meerjarige onderzoek worden starters van verschillende jaar gangen tijdens enkele jaren gevolgd om zicht te krijgen op de belangrijkste'uitdagingen en obstakels die zij op hun weg vinden. De nieuwe trend van startende ondernemingen is de toepas sing van meer technologie in producten en diensten. Tier jaar geleden gaf vijftien pro cent van de starters aan dat hun producten of diensten vrij wel geheel of voor een belang rijk deel waren gebaseerd op nieuwe technieken en uitvin dingen. Anno 1998 is die groep gegroeid tot bijna een kwart. Vrouwen De gemiddelde leeftijd van starters was vorig jaar 36,5 jaar. Van hen is 31 procent vrouw. Dat is een stijging ten opzichte van 1994, omdat des tijds vrouwen een aandeel van 27 procent hadden. Ook blij ken starters hoger opgeleid te zijn dan in 1994. Het aantal starters met een HBO- of uni versitaire opleiding stijgt en komt nu uit op veertig procent Ruim dertig procent van de startende ondernemers be schikte voordat werd begon nen als over een onderne mingsplan. Daarnaast was er een groep die kort na de start alsnog een ondernemingsplan opstelde. Opvallend is dat star ters het ondernemingsplan van minder strategisch belang achten dan in 1994. Als doorslaggevend motief voor de start wordt door een kwart de wens om eigen baas te zijn genoemd. Duidelijk va ker dan in 1994 worden 'onte vredenheid over baan in loon dienst' en 'betere mogelijkhe den om gezin en arbeid te com bineren' genoemd. Minder vaak wordt als reden gewezen op (dreigende) werkloosheid. Starters verbranden overigens niet alle schepen achter zich by de start. Bijna de helft van de startende ondernemers ont plooien nog andere activiteiten tijdens de startperiode. Twee derde houdt een baan in loon dienst aan en deze activiteiten worden in de meeste gevallen rustig afgebouwd. Geen personeel Van alle starters heeft ruim ne gentig procent geen personeel in dienst. Wel heeft een kwart van de ondernemers het stre ven om op termijn werkne mers in dienst te nemen. Bijna de helft geeft echter al aan dat ze zeker geen personeel aan zal nemen in de toekomst Veel starters kiezen er voorlopig voor om bewust klein te blij ven. Het grootste knelpunt voor de starters in het ontwikkelen van afzetgebieden. Dat was vier jaar geleden net zo. Het verzorgen van de administra tie levert ook de nodige proble men op. Toch hebben minder starters problemen met ban ken. Meer dan een kwart pro beerde een lening te krijgen en in tweederde van de gevallen lukte dal Multlweld, dealer van lasapparatuur in Barendrecht, heeft gis teren haar nieuwe onderkomen op het Industrieterrein Dieren- stefn in gebruik genomen met een demonstratie van de thermi sche lans. Zoals een mes door de boter gaat, zo kan de thermi sche lansdoör het hardste staal snijden. Een medewerker van het bedrijf liet zich met het apparaat 'gaan' met een stalen deur als slachtoffer. Muttiweld is gespecialiseerd in de levering van lasmaterialen aan constructiebedrijven in de regio Rotterdam. Het is tevens een van de drie 'sterdealers' van de enige Nederlandse fabri kant van lasmateriaal Lincoln Smitweld. De dealer bestaat vijf jaar en heeft twaalf mensen in dienst. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Amsterdam ABN Amro krijgt een belang van 8,75 procent in de Banca di Roma. De Nederlandse bank telt 669 miljoen euro (f 1,45 miljard) neer voor de Italiaanse bank. Banca di Roma heeft in Ita lië meer dan 1300 vestigingen, ABN AMRO ziet de aankoop als een strategische stap om toegang te krijgen tot de Italiaanse markt. Banca di Roma maakt deel uit van de Grupo Bancaroma, de vierde bank van Italië. Een ander onder deel is het verzorgen van de finan ciering van een bod van Banca Antoniana Popolare Veneta (BAPV) op alle uitstaande aande len van Banca Nazionale deh'Agricoltura (BNA). Door de stap krygt ABN Amro in zyn eigen visie als een van de wei nige banken een sterke positie in alle EU-landen op het gebied van bedrjjfsfinanciering. Bestuurslid J. de Jong zei over de Italiaanse stap van zijn bank: „Dit stelt ons in staat geleidelijk aan een aan zienlijke positie te verwerven in de Italiaanse banksector." Rijswijk De 16,000 werknemers in onder meer de bedrijfskantines krijgen 5,75 procent loonsverho ging, uitgesmeerd over twee jaar. Daarover zijn vakbonden en de cateringbedrijven het vanmorgen vroeg eens geworden. De CAO voorziet verder in een klachtenre geling voor mensen die de werk druk te hoog vinden. Verder zijn bonden en werkgevers het eens over een regeling voor vervroegd pensioen. Bijzondere aandacht is er ook voor de kinderopvang in de sector. Afgesproken is dat het budget zal worden verdubbeld. Utrecht Tweederde van de Ne derlandse bevolking boven de vijftien jaar heeft tegenwoordig thuis een computer staan. Meer dan twee miljoen van deze gebrui kers zegt regelmatig gebruik te maken van e-mail. Via de elektro nische post sturen ze boodschap pen naar bekenden of vragen ze ihioiiiidtie up bij bedrijven. Dit blijkt uit een onderzoek in op dracht van SNT Holding naar het gebruik van elektronische post. SNT Holding is marktleider in Nederland op het gebied van call- centers. Opvallend is dat vier van de tien e-mailers internet regelmatig ge bruikt voor het bestellen van kaartjes, boeken en cd's. Door Marie-Louise Thissen Amsterdam De winkelketens van Macintosh Retail Group heb ben een goed jaar achter de rug. De verkopen zijn gestegen, maar ook het aantal winkels is uitge breid naar in totaal 742 stuks. Ook voor dit jaar verwacht bestuurslid drs. J.J. Nijhuis een verdere groei van de omzet van circa zeven pro cent. De omzet van de detailhandels- groep in 1998 nam toe met 11,3 procent naar 1,47 miljard gulden. Het bedrijfsresultaat groeide fors met 56 procent naar 62,6 miljoen gulden cn de nettowinst uit gewo ne bedrijfsuitoefening kwam uit op 36,2 miljoen gulden, of 2,5 pro cent van de omzet. De verkoop van het belang in Libertel leverde Macintosh vorig jaar 25,1 miljoen gulden op. De aandeelhouders ontvangen 0,90 euro of 1,98 con tant of in aandelen. Macintosh heeft nu zestien win kelketens met in totaal 742 win kels, waarin 8025 mensen werken. Het zijn Superconfex, textielsu- per Bentex, de schoenenzaken Manfield, Dolcis, Invito, Pro Sport, Olympus Sport, discounter Kwantum en Tonton Tapis, de meubelzaken Piet Klerkx en Stoutenbeek, GP Decors, Crusoë en niette vergeten Halfords, Bike World en BeiCompany. Voor de helft is Macintosh eigenaar van de schoenenzaken van Hoogenbosch en heeft een optie om de tweede helft van de aandelen tezyner tyd ook te kopen. Ook dit jaar zullen vijftig nieuwe winkels worden geopend, die in totaal vijftig miljoen gulden aan investeringen zullen kosten. In het afgelopen jaar werden er 66' winkels geopend of verplaatst en zyn er 21 gesloten. In België, Frankrijk en in Duitsland heeft de detailhandelsgroep het moei lijk gezien de lage bestedingen van de consumenten. In Nederland wordt 73 procent van de omzet behaald. Macintosh profiteert van de sterke marktpo sities van zijn winkelketens: Hoo genbosch is marktleider in schoe nen in Nederland, Kwantum be zet als discounter in woningin richting de eerste of de tweede plaats,.Halfords is met zijn fietsen en auto-accessoires marktleider en BeiCompany is de enige onaf hankelijke winkelketen in tele foon en telecomartïkelen. Vooral BeiCompany waarvan Ma cintosh vorig jaar de tweede helft van het aandelenpakket heeft ge kocht, zal sterk groeien, verwacht Nijhuis, In de afgelopen twee jaar van zyn bestaan is BeiCompany uitgegroeid tot 54 winkels. Vol gens Nijhuis zal het aantal mobie le telefoons in Nederland verdub belen. „Van de 2esiien miljoen in woners hebben er al twintig pro cent een draagbare telefoon. Dit percentage zal verdubbelen. De vraag is alleen in hoeveel tijd. Maar vooral gezien de enorme re clamebudgetten die de nieuwko mers op de teiecommarkt tot hun beschikking staan, verwachten wij een groei van vele tientallen procenten." Macintosh heeft als bedrijf een sterke balans. Nijhuis sloot nieu we aankopen van winkels of win kelketens dan ook niet uit. „Als wij kans zien met een bedrijf de marktpositie van onze winkels te vergroten, dan zullen we niet aar zelen." Welke bedrijven hij op het oog heeft, wilde Nijhuis niet zeg gen. „Ais het maar geen levens middelenzaken zjjn. Daar blijven we vanaf." Zoetermeer—De centrale ondernemingsraad (COR) van het Centraal Bestuur Arbeidsvoorziening (CBA) heeft het vertrouwen in de directie opgezegd. De COR vindt dat de directie de financiële problemen slecht aanpakt en geen goede visie heeft op dc toe komstvan de arbeidsbureaus. COR en bestuuur zijn het onder andere niet eens over de aanpak van de financiële situatie van de ar beidsbureaus. Zij zitten krap bij kas en moeten maat regelen nemen om de begroting sluitend te maken. Daarbij komt dat arbeidsvoorziening de komende ja ren moet reorganiseren omdat er alleen nog voor de basisdienst geld komt. Voor andere activiteiten, zoals scholing, moeten de arbeidsbureaus de concurrentie aangaan met bij voorbeeld uitzendbureaus. „De tijd van gedwongen winkelnering is voorbij. We moeten het geld niet al leen meer verdelen maar ook verdienen," verklaart een woordvoerder. Een gesprek tussen het bestuur en de COR leverde gistermiddag niets op. „Wij zyn zeer teleurgesteld. We hadden verwacht dat we tot een oplossing zouden komen," zegt voorzitter J. Numan van de COR. Vol gens de woordvoerder van het CBA werd elk voorstel van het bestuur met één klap van tafel geveegd. „Ar beidsvoorziening is niet gediend bij een patssteliing. Wij willen er echt uit komen," zegt hij. Ook het voorstel van CBA-voorzitter J, Bugter om dan maar een bemiddelaar aan te stellen, is by Nu man niet in goede aarde gevallen. „Het is heel erg moeilijk om iemand te vinden die beide partijen ver trouwen," zegt ze. Het conflict staat op 18 maart op de agenda van de voltallige bestuursvergadering, Nu man hoopt voor die tijd nog iets van het bestuur te horen. Arbeidsvoorziening hangt nog meer boven het hoofd. Het kabinetvril in het hele land Centra voor Werk en Inkomen (CWI) opzetten. Wat de positie van de ar beidsbureaus dan wordt, is nog niet helemaal duide lijk. Bij arbeidsvoorziening werken 9000 mensen. door Scott Adams ARCHIEF 0E7E BAAN K mutïf MAKKELIJKER GEWORDEN EINDE IK WEET DAT NIEMAND DE DOCUMENTEN OOIT OPVRAAGT. DF7F waemmiE DOCUMENTEN MOETEN VIJF JAAR LANG WORDEN BEWAARD

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 15