Tijd grootste probleem voor nieuwe ondernemers 'Bij een fusie moetje elkaar aardig vinden' Fruittella is te duur voor Azië, maar Marbeïs zijn wel populair II 'We hebben nul keer aan de tap gehangen' Handelsondernemingen bundelen de krachten Zeemanshuis in Europoort Van den Driest consul Singapore f.5 Rotterdams Dagblad Vrijdag 5 maart 1999 Door Desiree van der Jagt Rotterdam Bijna identiek zijn de fouten die worden gemaakt. Startende ondernemers blijken keer op keer met dezelfde proble men te kampen, welk product ze ook leveren. Veel van de starters houden maar net of helemaal niet het hoofd boven water. Toch is een zelfstandige onderneming een goede manier om weer aan de slag te komen. Bij Renewal Enterprises (RE) krij gen werkzoekenden de kans om een eigen bedrijf op te starten. Tien zelfstandige ondernemingen werken sinds twee maanden on der de vlag van Renewal Enterpri ses in het Plesmanhuis in de Waalhaven. En de eerste opdrach ten hebben ze al binnen. Peter Sutherland is een van de nieuwe ondernemers. Samen met drie collega's zwaait hij de scepter over PC Netbiz. Hij is één van de mensen die al eerder ervaring hebben gehad met het opzetten van een eigen bedrijf. „Het is ver schrikkelijk moeilijk om in je een tje een bedrijf te starten. Alles komt op jouw alleen af en daar ben ik een beetje op stuk gelo pen." Samen met zijn drie colle ga's gaat het een stuk soepeler, er kent hij. PC Netbiz is actief op het gebied van computers. Op dit moment houden ze zich bezig met het op zetten van websites. „We hebben al een opdracht binnengehaald én het gaat dus lekker," vertelt Jan Valk. Maar de vier ondernemers willen verder dan alleen het op zetten van websites. „Het bouwen van de websites is eigenlijk het begin. Het werk wat wij willen doen gaat verder dan het opzetten van de website. We willen de in vulling van de website stap voor slap begeleiden. Dan ben je toch ook meer bezig met het bedrijfs proces en de automatisering," zegt Valk. Tekenend De ontwikkelingen bij PC Netbiz zijn tekenend voor het werkgele genheidsproject van Renewal En terprises. De nieuw opgezette be drijven krijgen zes maanden om zich te ontwikkelen. Bij RE krij- gen ze onderdak, pe's en begelei ding. In ruil moeten ze aan RE el ke maand een businessplan pre senteren, „De bedrijven zitten nu in een fase dat de doelstellingen nog worden bijgesteld," vertelt projectmanager Annemieke Stel- Met 33 starters werden eind vorig jaar tien bedrijven opgezet. De be drijven hebben allemaal een link met de omgeving van de Waalha ven. „Voordat we de bedrijven hebben opgestart hebben we eerst zelf een regio-onderzoek gedaan. Bij de bedrijven hier in de omge ving is gekeken waar de behoefte ligt en van daaruit zijn de concep ten ontstaan," vertelt Stelma. De bedrijven vallen allen onder Renewal Enterprises. Voor deze constructie is gekozen omdat het een opleidingstraject is en de deelnemers zelf geen geld mogen verdienen. Naast het computerbe drijf. is er bijvoorbeeld ook een handelshuis, een kinderopvang centrum en een callcenter; Gedachten De eerste dag dat de deelnemers binnenkwamen konden ze me teen aan de slag. Na een korte kennismaking werden de teams aan elkaar gekoppeld en moest er een businessplan op tafel komen. De 33 starters kregen daar twee weken de tijd voor. In die periode zaten ze gezamenlijk in een hotel en was de enige gedachte het nieuwe bedrijf. „Natuurlijk had ik wel bepaalde ideeën over het opzetten van een eigen bedrijf," vertelt Ron Koster. Samen met een partner kreeg hij de opdracht om een handelshuis op te zetten. „In de eerste twee weken moesten we richting geven aan het idee. Wat wil je met een handelshuis en waar vind je de markt," vertelt 'hij. „We werden gedwongen om onze gedachten daarover te laten gaan, om onze gedachten om te vormen. En in zo'n periode kom je erachter dat er veel meer in je zit," vertelt Kos ter. „Onze eindconclusie was ook duidelijk: we willen een handels huis starten en we gaan daar een succes van maken." De opdrachten stromen binnen en het handelshuis is druk bezig om voor het hele jaar een catalo gus te maken. „We brengen nieu we producten op de markt. Alleen dat wat uniek en specifiek is kan bij ons in de catalogus terecht ko men," vertelt zijn partner Natalie Mores. Een sproeiinstallatie, scheidingswanden en tuinmeubi lair dat afwijkt van wat nu in de winkels te vinden is. „Het voor naamste is dat alles wat we leve ren kwalitatief heel goed is," zegt Mores. Ook Mores wilde een eigen bedrijf opzetten. „Maar bet opzetten van een bedrijf is moeilijk. En alleen is het nog veel moeilijker," vertelt ze. Vandaar dat ze zodra ze over het project had gehoord, gepro beerd heeft daarbij te komen. „Met het team wat \ve nu hebben klikt het goed. We werken met mensen die dezelfde visie hebben en iedereen kan zijn eigen specia lisme kwijt" Naar buiten Ramzi El Hassani is een van de medewerkers van het handels huis. Hij is afkomstig uit de bouw en houdt zich bezig met het ver kopen van de scheidingswanden in de bouw. Aan het werken op een kantoor heeft hij even moeten wennen. „Ik heb vooral kennis over technische zaken, maar met deze baan kan ik gelukkig ook af en toe naar buiten." De moeilijkste stap die de nieuwe ondernemers hebben moeten ne men is het naar buiten treden. „De eerste keer dat we een klant moesten bellen, dat was ver schrikkelijk," vertelt Jan Valk van PC Netbiz. „Maai je moet wel. Je krijgt een schop en dan doe je het. Als je niets doet dan gebeurt er ook niets, maar het was heel erg moeilijk." Wat wel in een klap weer terug was, was het netwerk.Als je niet meer werkt dan is dat zo verdwe nen," vertelt Ron Koster. „Hier heb je veel steun aan elkaar, want we zitten toch allemaal in hetzelf de schuitje. Door de contacten tussen de bedrijven hier en de contacten met de klanten win je dat netwerk weer terug." Opstap Ongeveer zeventig mensen draai en momenteel mee in de tien be drijven. Dit terwijl er plek is voor 120 werkzoekenden. „Het is moei lijk om mensen voor dit project te vinden. Vooral op het gebied van de medewerkers in de bedrijven loopt het stroef," vertelt Stelma. „Ook speelt mee dat we vrij onbe kend waren in dit gebied. Het ar beidsbureau en het Gak kenden ons niet. Maar de medewerking verloopt nu heel erg goed. Daar hebben we veel steun aan." Na de zomer start een nieuw pro ject bij Renewal Enterprise. Wel ke van de huidige bedrijven dan nog bestaan is de vraag. Stelma doet daar geen uitspraken over, maar de voörtrekkers van PC Net biz en het handelshuis zijn heel stellig. „Natuurlijk gaan wc door," zegt Jan Valk van PC Net biz. „Dit is een prima opstap." De periode bij Renewal Enterpri- De viernieu we onderne mers van PC Netbiz achter hun compu ter. Op de voorgrond een van de website die zij maken. Foto Cees Kuiper/Rotter se zien de deelnemers als de per fecte aanloop naar het echte werk. Nu nog worden de problemen die een ieder bij het opstarten van een bedrijf tegenkomt onder de hoed van Renewal Enterprises overwonnen. Maar eigenlijk, zo zegt Jan Valk, is tijd momenteel nog het allergrootste probleem. „We hebben maar een half jaar om alles onder de knie te krijgen. Ik kan nu al zeggen dat ik nog nooit zoveel heb geleerd als in de afgelopen twee maanden. Maar over vier maanden moeten we echt op eigen benen staan." Rotterdam Rotterdam zal in september weer over een inter nationaal Zeemanscentrum beschikken. In opdracht van de stichting De Beer is deze week de eerste paal geslagen voor het nieuwe centrum, dat; zeevarenden een plekje biedt om te slapen, te eten, óch te ontspannen of om zonodig te werken. De nieuwbouw vervangt het centrum dat moest verdwijnen, wegens de verbreding van de rijksweg A35 en komt op het terrein van Hotel Restaurant de Beer aan de Europaweg te staan. 7 - Het initiatief tot de herbouw kwam van de Federatie van Werknemers in de Zeevaart (FWZ) en de International .Transport Workers Federation (ITF). Beide organisaties vor-i men tevens het bestuur van dé' stichting. De Deen A. Selander van het International Commit- tee on Seafarers' Welfare (ICSW) sloeg deze week de eer-;- ste paal voor het centrum. ;V Loskomen Het zeemanscentrum zal kün-f nen beschikken over vele faci liteiten om los te komeifvah.de i dagelijkse routine aam boordt. Voor de vaak kleine beman-' ningen bestaat het leven aan boord vaak alleen uit werken, eten en slapen. Het centrum' heeft de beschikking over één; bibliotheek, audio,-video- enf karaoke-installaties en' heeft 1 spelvoorzieningen als één bil-S jart en tafeltennistafels. Ver% der heeft het centrum feen| zwembad, tennisbanen, een - basketbal- en voüeybalveld,;; een voetbalveld en een midget- golfbaan. Ook is plaats inge ruimd voor geestelijke en me*' dische zorg. Het. céntrüm'/ wordt geëxploiteerd door del Stichting Zeemanshuis- Rot-, terdam. 7;•"•77 Rotterdam De topman van Ko ninklijke Van Ommeren, drs. C.J. van den Driest, is benoemd tot ho norair consul-generaal van Singa pore in Nederland. Van den Driest werkte van 1980 tot 1984 voor Van Ommeren in Singapore. Dat is een van de redenen waarom de s tadsstaat hem heeft verzocht zijn belangen in Nederland te beharti gen. Door Frank Henderikx Fuseren en overnemen is hel meest geliefde gezelschapsspel onder topmannen van onderne mingen. De argumenten zjjn al tijd rationeel en zakelijk, maar in het spel van eten of gegeten wor den spelen trivialiteiten niet zel den een doorslaggevende rol. Hel transport- en opslagbedrijf Van Ommeren en bankverzekeraar Fortis geven een kijkje in keuken. De een als kampioen van de mis lukte fusie, de ander als glorieuze winnaar in de spectaculairste overnamestrijd uit de Nederland se geschiedenis. „We hebben pre cies nul keer samen aan de tap ge hangen, een heel slecht teken in een fusieproces." Er loopt een dunne Ijjn tussen het slagen en het mislukken van een fusie of overname. De vorig jaar met veel bombarie aangekondig de samenwerking tussen de Rot terdamse transport- en opslagbe- drijven Van Ommeren en Pak hoed leek een formaliteit. Beide bedrijven zijn actief in dezelfde sector, moeten concurreren op een wereldmarkt, hebben behoef te aan 'schaalgrootte' en komen bovendien uit dezelfde stad. De fusie was logisch, een perfecte combinatie. Toch moest bestuurs lid R. Hendriks van Van Omme ren deze week tijdens een door Universiteit van Brabant georga niseerd congres over fusies en overnames uitleggen waarom het allemaal anders uitpakte. „Ik ben door de organisatie gevraagd in mijn hoedanigheid als kampioen van de mislukte fusie," schatte Hendriks de situate juist in. In een heel andere hoedanigheid was H. Hielkema van Forlis gevraagd. Zijn bank/ verzeke raar was in 1998 de on omstreden winnaar als het ging om overnemen. In een zenuwslo pend gevecht met concurrent ABN AMRO wist Fortis de Belgi sche Generale Bank te veroveren. Het had heel anders kunnen lo pen Na het verrassende tegenbod van ABN AMRO leek die bank aan de winnende hand. Ze had den grote plannen met de attrac tieve Belgische partij, ze hadden medestanders in de raad van be stuur van Generale Bank en ABN AMRO had bovenal meer geld dan Fortis. Toch mocht Hielkema uitleggen waarom Fortis deson danks als winnaar uit de strijd kwam. Verliezer Trivialiteiten spelen daarbij niet zelden een doorslaggevende rol, daar liet geen van beide sprekers een misverstand over bestaan. Bij de fusie tussen Van Ommeren en Pakhoed blijken persoonlijke fric ties bijvoorbeeld de belangrijkste reden voor het mislukken te zijn geweest. Bestuurslid Hendriks - „Ik zal indiscreet zijn"- repte met geen woord over de officiële versie, waarin de Europese mede dingingsautoriteit de schuld kreeg. De combinatie zou volgens die lezing teveel activiteiten moe ten afstoten van 'Brussel', waar door fusie niet meer interessant was. In werkelijkheid waren de bedrijven voor elkaar geschapen, maar de topmannen niet bepaald. „We hebben nul keer samen aan de tap gehangen, een zeer slecht teken in een fusieproces," aldus Hendriks, „Je moet elkaar aardig vinden en dat lukte niet echt." Er was sprake van een groot stijl verschil tussen de twee raden van bestuur. „Onze partners van Pak hoed voelden zich in een hoek ge drukt, omdat wij sneller wilden handelen dan zij. Dat hebben we achteraf gezien verkeerd inge schat. De problemen werden ook 5? m .-: 1 -. i De Generale Bank was Inzet van de strijd tussen Fortis en ABN AMRO. Na het verrassende tegenbod van ABN AMRO leek die bank aan de winnende hand. Toch zegevierde Fortis uiteindelijk. Foto ANP niet besproken. Tijdens de ver schillende onderhandelingen ont stond achterdocht. Pakhoed ver traagde, iedere beslissing moest eerst terug naar de achterban." i „Tijd werd op die manier de sluip moordenaar van het fusieproces. Bij ons kwamen naarmate het lan ger duurde steeds meer tegen standers van de fusie. Wat goed is komt snel, maar daar was in dit proces geen spra ke van. Uiteinde lijk ging het hele maal niet door. De zwarte piet ligt bij Pakhoed. De be langrijkste les voor ons is dat je moet weten hoe het mannetje te genover je in elkaar zit." Winnaar Bij Fortis en Generale Bank w?.s er geen sprake van grote stijl- of cultuurverschillen, „We speelden een thuiswedstrijd," aldus Hiel kema, verwijzend naar het Bel gisch-Nederlandse karakter van zijn werkgever. Toch werd de fi nanciële topman onaangenaam verrast door een telefoontje tij dens een hockeywedstrijd. ABN AMRO had volkomen onverwacht een tegenbod gedaan dat vijf pro cent hoger lag dan dat van Fortis. „Ik was bang, want ABN AMRO heeft diepere zakken dan wij. Dat is gewoon zo, ze hadden bedui dend meergeld ter beschikking." Fortis besloot echter het bod van ABN AMRO drie weken lang vol komen te negeren. Mei. genoegen werd geconstateerd dat het onge lukkige optreden en de arrogante presentatie van ABN AMRO in België verkeerd viel. .ABN AM RO had een war-room ingericht. Wij noemde dat al snel de war(ri- ge) kamer." Fortis wachtte ondertussen op een passend moment voor een te genbod. Hielkema kreeg daarbij opmerkelijk genoeg hulp van een commissaris van ABN AMRO - „Ik zal zijn naam niet noemen" - tijdens een bezoek aan de voetbal wedstrijd Nederland-België op het wereldkampioenschap in Frankrijk. De commissaris liet doorschemeren bijzonder onge lukkig te zijn met het feit dat hij voortdurend naar het hoofdkan toor van ABN AMRO moest reizen vanwege nieuwe verwikkelingen rond de Generale Bank. Hielke ma besloot het tegenbod vervol gens op een vrijdag te doen en het bod van ABN AMRO met zes pro cent te overtreffen. Omdat het bod hoger was dan ver wacht, moest de raad van bestuur van ABN AMRO toestemming vragen van de commissarissen'. „Mijn gevoel zei dat ze daar geen toestemming haddén gekregen om zo ver te gaan." De veronge lijkte commissaris moest daar door in het weekeinde aan de slag, wat de sfeer binnen ABN AMRO niet ten goede zal zijn gekomen. Er zat nog een ander psycholo gisch voordeel aan de reactie van Fortis. „Om ons bod te overtreffen moesten ze bovendien meer dan 30.000 franc per aandeel Generale Bank gaan betalen. „Dat is een zuiver psychologische grens, maar wel heel belangrijk." Nadat de aandeelhouders van Generale Bank ook nog een constructie op wierpen, gooide ABN AMRO de handdoek in de ring. Fortis kwam dus als glorieuze winnaar uit de strijd, maar Hiel kema is nog steeds niet te spre ken over ABN AMRO, „Ze lieten zich van een minder plezierige kant zien." Bovendien heeft het veel geld gekost.Als ABN AMRO geen tegenbod had gedaan, had den we Generale Bank 4,4 miljard gulden goedkoper gekregen." Fortis moest iiiteindelijk 24 mil jard op tafel leggen. AmsterdamSnoepfabrikant Van Melle stapt af van het wereldwijd verkopen van dezelfde snoepjes. De crises in Rusland en Azië heb ben het management doen beslui ten voortaan regionale snoepjes te produceren cn verkopen. Die snoepjes zijn goedkoper en gaan de koopkracht van de lokale be volking niet te boven. Deson danks had de crisis invloed op de resultaten van Van Melle. De om zet daalde met 2? miljoen gulden tot 890 miljoen gulden en de net towinst ging 11,3 procent achter uit naar 52,4 miljoen gulden. Met Mentos en Fruittella heeft'de Bredase snoepfabrikant twee we reldwijde merken in haar bezit. Meiier, het caramelsnoepje, zou het derde wereldmerk moeten worden, maar dat is niet gelukt. „Meiier wordt maar in een paar landen verkocht, maakt maar een paar procent van de omzet uit en is nog steeds verliesgevend," al dus bestuursvoorzitter Izaak van Melle. Van Melle besteedt ai 15 procent van haar omzet aan reclame en marketing. De kosten om gen merk wereldwijd te introduceren worden echter steeds hoger. Voor Van Melle wordt dat een bijna on haalbare kaart. Bovendien zijn de Mentos, Fruittella en Mellers niet goedkoop. In Azië en Rusland hebben de consumenten simpel weg hei geld niet voor de aanschaf van de dure merksnoepjes. Marbles Onder druk van de crisis is het management in Indonesië met een nieuw snoepje gekomen, de Marbels. „Dat is een groot succes. Zelfs de Indiase markt, die we dit jaar betreden, is er enthousiast over. Het afgelopen jaar heeft de fabriek in Indonesië al op volle ca paciteit gedraaid om aan de vraag te kunnen voldoen," aldus Van Melle. De succesvolle nieuwe snoepjes hebben echter niet kun nen voorkomen dat de omzet en winst daalde in Azië. „De snoep jes zijn goedkoper en hebben een lagere marge in centen gete kend." Ook in Rusland is de teruggang in de verkoop van Mentos, Fruittella en Meller deels opgevangen door de introductie van goedkopere snoepjes. „Dat heeft ons echter wel omzet gekost. Juist Rusland was een enorme groeimarkt en die is vrijwel helemaal weggeval len," aldus Van Melle. De succesvolle nieuwe strategie is voor herhaling vatbaar denkt Van Melle. „We gaan niet langer we reldwijd hetzelfde product uit brengen. Meller is het laatste snoepje uit de oude school. Nu ontwikkelen we een snoepje voor de lokale markt en daarna kijken we of het ook voor andere mark ten interessant is," aldus Van Melle. Dat betekent bijvoorbeeld dat de Europeanen dit jaar het Amerikaanse snoepgoed Airhead {Leeghoofd} kunnen proeven. De slechte gang van zaken in Rus land heeft in Nederland tot de sluiting van de fabriek in Weert geleid. De productie is deels naar Breda verhuisd en deels naar Po len. Van Melle denkt de komende jaren nog meer in Polen-te gaan produceren. „Het is qua kostprijs een interessante productieloca tie." Van Melle denkt dat het erg ste leed in Azië is geleden. „Korea en Thailand trekken weer aan. Ook in China gaat het 'vooruit." Om die reden heeft Van Melle de fabriek in China weer uit de mot- tenballen gehaald. In Europa, Japan en Noord-Ame- rika ging het allemaal redelijk ge smeerd het afgelopen jaar. Alleen in Brazilië krijgt Van Melle het lek maar moeizaam boven water. „De reorganisatie was op zich suc cesvol, maar we maken nog steeds verlies en zyn niet tevre den. We bekijken nog wat we ver der moeten doen in Brazilië. Wel is zeker dat we actief blijven in dit land, want het is de vijfde markt ter wereld." aldus Van Melle. Rotterdam Zes handelsonder nemingen starten een nieuw te bouwen hypermodern distribu tie- en servicecentrum in de Bot lek. De zes - allen actief in de industriële markt - hebben de krachten gebundeld en spelen in op de toenemende vraag naar een geïntegreerde dienstverle ning. Met het nieuwe distribu tieconcept denken de onderne mingen een breed scala van af nemers in de Rijnmond te kun nen bedienen. De zes partners -Albema Robe- ma, Ehrbecker Schiefelbusch, ERIKS, Van Eyle Ruygers, Flexion en VDP Safety- zullen samen verder gaan onder de naam Mainparts Rijnmond. In het nieuwe distributie- en servi cecentrum zal hét brede assorti ment van de zes bedrijven wor den gebundeld. Hetbredë assor timent, de hoge product- en marktkennis en de servicefaciü- titeiten die de bedrijven kunnen' bieden, in combinatie met de op de klant toegesneden logistieke diensten moeten Mainparts Rot terdam maken tot een unieke one-stop-shop-faciliteit voor het kloppende industriële hart van de Rijnmond. De eerste paal voor het handels centrum wordt maandag gesla gen aan de Shannonweg in het Distripark Botlek. Eind van dit jaar moet het complex worden opgeleverd. Op het Distripark zal een pand verrijzen mét 8000 vierkante meter opslagcapari- teit, productiefaciliteiten, kanto ren, showroom en direête vér koopfaciliteiten. vC'-v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 17