3 Dag van de Democratie of koffie bij het stemmen Oud-directeur Transworld begrijpt verband met ontvoering niet Superverkiezingsdag m ■n s lï'i 'Ach, vandaag zijn politici nog in tranen maar morgen gaan ze over tot de orde van de dag Rotterdams Dagblad Commentaar Onderzoek herrie 'zeevliegveld' JjL Djanko -<2>- Rotterdams Dagblad Vrijdag 5 maart 1999 Hans van Zonneveld, oud-directeur van het Rotterdamse earga- doorsbedrijf Transworld Marine Agency, speelt plotseling en vooral ongewild een rol in de raadselachtige ontvoering van Hansje Boon stra-Raatjes. Deze week maakte de politie bekend dat de nog onbe kende dader, die op 13 november vorig jaar mevrouw Boonstra in Antwerpen heeft v^tvoerd, tegenover haar de naam Transworld heeft laten vallen. Hij zou het slachtoffer tijdens de rit naar Hoek van Holland hehben verteld dat hij financiële problemen bad met het bedrijf. Uit de openbare faillissementsverslagen blijkt dat het faillissement van het bedrijf nog niet is afgehandeld. Er zijn nog vele erkende en niet erkende schuldeisers, die miljoenen guldens te vor deren zonden hebben. Rottaidam/Kalrnthout „Ik be grijp niet waarom de -politie de naam Transworld de wereld heeft ingebracht Behalve dan dat de dader die naam kennelijk heeft laten vallen tegenover mevouw Boonstra." Oud-directeur Hans van Zonneveld van het inmiddels terrielegegane Transworld Mari ne Agency in Rotterdam en Ant werpen tast volkomen in het duister over de verbanden tussen rijn voormalige onderneming en J de ontvoering van Hansje Boon stra-Raatjes. Jöcken haar niet, al thans, niet persoonlijk," laat hij vanuit, rijn huidige .woonplaats ;.Kalmthöut inBelgiê weten. De op de. televisie getoonde com positietekening brengt hem niet een idee. ,^fij zegt het niets, maar misschien dat er een relatie jligt met het hoofdkantoor van Ttansworid inAntwerpen. Daar werkten destijds driehonderden vijftig man, evenveel als in Rot- 'ihrdamtoen.* Van de rechercheurs die op zoek rijnhaaf dedader van de ontvoe ring heeft Van Zonneveld niets gehoord, laat staan gezien. Hij zegt ze ook niet veel te kunnen vertellen. „Echt, ik heb er natuur lijk over nagedacht. Ook ik zou graag zien dat deze zaak wordt opgelost, maar ik zou niet weten met welke bruikbare informatie ik hen van dienst kan zijn." Ook het gisteren opduikende be richt dat het van oorsprong Rus sische cargadoorsbedrijf Trans world Marine banden zou hebben onderhouden met de Russische maffia kan Van Zonneveld niet plaatsen. In de faillissementver slagen van Transworld wordt ge sproken over enkele miljoenen guldens die zijn terechtgekomen bij een Russische vleesfabriek in Moskou. Dat geld werd overge maakt in opdracht van Trans- worlds moederbedrijf in Antwer pen. Volgens betrokkenen die niet met name willen worden ge noemd, wordt deze fabriek in Moskou geleid door de Russische maffia. Banden roet de maffia? „Ja en nee," formuleert de Rotterdamse oud-directeur van Transworld Hans van Zonneveld, oud-directeur van Transworld Marine Agency: 'Echt, Ik heb er natuurlijk over nagedacht. Ook ik zou graag zien dat deze zaak wordt opgelost, maar ik zou niet weten met welke bruikbare informatie ik de politie van dienst kan zijn.' Archieffoto Rotterdams Dagblad/Niels van der Moeven Marine omzichtig. „Laat ik het zo zeggen: Er zijn geen contacten onderhouden met mensen die an dere mensen doodschieten, wel met Russische zakenlui. Maar die wil ik priori, en in zijn alge meenheid, niet als maffia be stempelen." Om zich daarna on middellijk af te vragen: „Wat heeft dit in hemelsnaam met de Boonstra-zaak te maken?" Van Zonneveld wil over die pas sage, in het faliissementverslag geen onduidelijkheid laten be staan. „In de laatste jaren van Transworld is ons gevraagd geld in Rusland te investeren. Wij ver dienden toen veel geld in Rotter dam en Antwerpen en hebben na dat verzoek geld gestopt in ma chines, die zijn gekocht in Italië. Na het faillissement heeft Cher- kizovski, zo heette die fabriek, dat geld voor zover ik weet, nooit terugbetaald." Een aantal voormalige bestuurs leden en aandeelhouders van het failliete concern woont in Ant werpen, de stad waar de ontvoer der van Hansje Boonstra op die dag in november halsoverkop moest vluchten. „De oude Stoop jes," zegt Van Zonneveld spon taan. „De familie Stoop." verdui delijkt hij. „was voor een heel klein stukje aandeelhouder. Rus sische aandeelhouders waren er niet. Althans niet in persoon. Vol gens de communistische princi pes kent Rusland geen aandeel houders in persoon. Aandeelhou ders daar zijn instellingen, bij ons was dat Sovfracht." Persofficier van justitie mr. C, de Kimpe zegt dat er wel degelijk onderzoek is gedaan bij Trans world. „We weten het nodige over dat bedrijf." Het probleem is ech ter dat justitie njet weet in welk verband het bedrijf werd ge noemd. „Het kan een ex-werkne mer zijn, die met ruzie is wegge gaan. Misschien meende iemand een vordering bij Transworld te hebben. Dan kun je naar een lijst met schuldeisers kijken, maar daar staan niet de mensen op die menen geld tegoed te hebben. En die door het bedrijf zelf niet wor den erkend." Van Zonneveld zegt dat er over het aantal bedrijven met deze naam geen misverstand hoeft te bestaan; „In mijn tijd kende ik geen enkel ander bedrijf met de naam Transworld dan het onze." Navraag bij de Kamer van Koop handel leert dat ook nu geen en kel bedrijf met zo'n naam staat ingeschreven in het Rijnmondge bied, waar de politie de ontvoer der van Boonstra-Raatjes zoekt. De nu opduikende verwijzingen van Russische betrokkenheid bij de ontvoering zijn niet nieuw. Kort na de ontvoering meldde de Antwerpse recherche al dat me vrouw Boonstra-Raatjes mogelijk slachtoffer was van kwaadwillen de Russen, die de laatste jaren een vooraanstaande ro) spelen in de onderwereld in de Schelde- stad. Het gebied rondom de Frankrijklei, waar zij werd ge dwongen in haar BMW te stap pen, staat bekend als uitvalsbasis van de Russische maffia. Tips Naar aanleiding van een oproep deze week, zijn inmiddels 350 tips binnengekomen. Daarvan kunnen er volgens mr. De Kimpe honderd worden geschrapt. „Die tips hadden voornamelijk te ma ken met Transworld. Mensen die in het telefoonboek keken en ver volgens meldden dat ze een be drijf met die naam hadden ge vonden. Heel aandoenlijk. Ook kregen we meldingen van twee personen, die ruzie hadden met elkaar. Die beschuldigden elkaar ervan de verdachte te zijn." Grofweg kunnen de overige tips nu in een aantal categorieën wor den verdeeld: mensen die menen op basis van de compos itieteke- ning de verdachte te kennen en personen die de door mevrouw Boonstra beschreven plek her kennen. Het team is volgens mr. De Kimpe 'optimistisch ge stemd'. h 5 Nog nooit gingen zo weinig men sen naar de stembus voor Neder landse verkiezingen als eergiste ren, Maar in de Rotterdamse re gio kreeg de democratie de zwaarste knauw. In de top-5 van gemeenten met de laagste op komst staan Spijkenisse (32,6 proeent), Rotterdam (33) en Hel- levoetslu Is (34) bovenaan. Rotterdam Ach en wee. De op komst van slechts 45,5 procent bij de verkiezingen voor de Provinci ale Stolen galmt nog lang na in kringen van bestuurders. Minis ter Peper van Binnenlandse Za ken riep gisteren zelfs al op tot een onderzoek naar de oorzaak van die lage opkomst. En hij wil verkiezingen in de toekomst com bineren: in één moeite door stem men voor zowel provincie als ge meente, of provincie en Europa. Graag zou Peper die dag willen uitroepen tot de Dag van de De mocratie. En misschien zou je in het weekeinde de stembureaus moeten openzetten. Maar eerst dus een onderzoek en daarin staat Peperniet alleen. „Je kunt natuurlijk van alles verzin nen maar dan verval je in veron derstellingen waar niemand iets aan heelt," zegt Gerard Peet, na mens de PvdA lid van de Rotter damse gemeenteraad. Gewoon lijk heeft hij een nogal uitgespro ken mening over stemmen, kie zen en campagnes. Het debacle van woensdag, waarbij in een aan tal Rotterdamse wijken nog geen derde van de kiezers naar de stembus ging, kan hij echter ook niet verklaren. „De landelijke politiek overheers te de verkiezingen voorde provin cie. Dat is me duidelijk. Maar dat jongeren of minder goed opgelei de mensen zijn thuisgebleven zo als sommigen beweren, weet ik helemaal niet. Ik wacht liever het onderzoek af." Dat er zonder be moeienis van landelijke kopstuk ken helemaal geen aandacht voor de Statenverkiezingen geweest zou zijn, is een idee dat Peet niet onderschrijft. „Dat is ook zo'n on bewezen stelling." Groeikern Ook Teun Lageweg, voorlichter van de gemeente Hellevoetsluis, weet niet waarom zoveel mensen de stembureaus roeden. De ver klaring voor de lage opkomst in steden als Hellevoetsluis en Spij- kenisse zou volgens hem kunnen worden gezocht in het verleden van beide plaatsen als groeikern. „Veel mensen zijn hier komen wonen, omdat er woonruimte was. Binding met de eigen omgeving hadden ze niet en hebben ze ken nelijk nog steeds niet. De bevol kingssamenstelling is ongeveer dezelfde als in de oude, grotere steden, waar je ook een lage op komst ziet. Verder speelt waar schijnlijk mee dat niet duidelijk is wat de provincie doet. Overigens is ook de animo voor andere ver kiezingen minder. Misschien gaat het in zijn algemeenheid wel te goed. Binnen de gemeente merk je dat als er in een wijk iets aan de hand is, de opkomst van bijvoor beeld buurtbijeenkomsten wél heel groot is." Geschrokken Burgemeester Jan Broekhuis van Spijkenisse, die zegt flink ge schrokken te zijn dat zijn' stad de «rm/fl N iet ove ral we rd zo a an de weg geti mmerd als hi e r led en v an d e Soci al isti sch e Partij doe nZij pla kten er vlak voor d e verkiezingen nog lustigop los. Menig verkiezingsbord bleef echter akelig leeg. Archieffoto ANP/Hans steinmeier laagste opkomst in heel Neder land had, vindt het opmerkelijk dat nóg een gemeente op Voorne- Putten bij de 'top 3' van slechtsco- rende plaatsen zit. „Ik denk dat het geen toeval is. Bij de gemeen teraadsverkiezing liep Spijkenis- se nog in de pas met de rest van Nederland, maar het vertrouwen in de bovenlokale overheid slinkt door een aantal andeie onderwer pen die hiér al vele jaren spe len. Ik denk daarbij aan de slechte infra structuur. Ik kan nergens komen, bij burgers of be drijven, of mensen beginnen er over. We wonen hier plezierig, de voorzieningen zijn best oké, maar hel is rampzalig dat je er iedere dag een kwartier tot een half uur over doet om de stad uit te komen en 's avonds andersom, om er weer in te komen. Al dertig jaar is hier dezelfde infrastructuur, er is nooit iets aan veranderd, maar het verkeer is in al die jaren wel ver drievoudigd. De mensen in Helle voetsluis hebben een prachtige busbaan aangelegd zien worden, waar ze af en toe een bus over heen zien rijden. Dat raakt men sen dus dagelijks. Ik denk dat hier sterk is afgerekend op wat de overheid te bieden heeft. Mensen hebben iets berustends gekregen. Zo van: het maakt niet uit of ik wel of niet ga stemmen. Er veran dert toch niets." De dramatisch lage opkomst zit hem niet lekker. Hij is ook niet van plan het erbij te laten zitten. „Ik denk dat ik het in het college of met de fractievoorzitters moet bespreken. Zo van: wat doen we hiermee? Of er een onderzoek moet komen? Daarop loop ik niet vooruit.'' Reclame Manuel Kneepkens, raadslid van de Stadspartij in Rotterdam, denkt te weten hoe het beter kan. „Ik heb altijd al gezegd en ik zeg het nog steeds: maak het gezelli ger. Zorg voor mooie, bereikbare, goed aangeklede stemlokalen en schenk een kop koffie." Kneep kens kwam met het idee voor een fraai beschilderd stemhokje in het stadhuis. Burgemeester Op stelten vond het een goed plan en zorgde voor de uitvoering. De op komst bij stembureau nummer 1 bleef overigens steken op 37,4 procent. Behalve verf en koffie heefl Kneepkens overigens meer noten op zijn zang. „Reclame! We leven in een televi siedemocratie, dus ontkom je niet aan reclame. Zet Jules Deci der voor de ca mera en Iaat hem stemmen. Waarop doet er niet toe. Een paar spelers van Feye- noord.het stemlokaal in met die mannen. Haal desnoods Prin ce de Lignac van zijn boot voor een spotje. Dat moet. want anders is straks, bij de Europese verkie zingen, .de opkomst nog lager. En niet alleen reclame op tv, maar in alle media. In de kranten en op in ternet." Kneepkens zou bij volgende ver kiezingen graag over meer stem men beschikken. „Ik ben een links type maar die ene mevrouw van de VVD vind ik ook erg aar dig. Haar wil ik ook mijn slem ge ven." De 62-jarige Joop van Wijngaar den uit Spijkenisse, beter bekend als Clown Pepie, denkt dat een be loning in het vooruitzicht ook een goed middel is om mensen te lok ken naar de stembureaus. .Als je de mensen honderd gulden be looft, moet je eens kijken hoe druk het dan is," voorspelt hij. „Maar ja, dat is menseigen. Je hoort de mensen wel eens koeren over het een of ander. Als je ze dan vraagt of ze hebben gestemd, zeggen ze vaak: 'nee'. Nou. dan moet je achteraf ook niet zeuren, vind ik. Mijn kinderen stemmen niet. Ik kan me daar over opwin den. De opkomst in Spijkenisse was wel heel erg laag. Jamroer vind ik dat. Natuurlijk ben ik gaan stemmen! Dat moet ook! We hebben stemrecht gekregen en daarvan moetje gebruik maken." Franciska Ravestein, ex-raadslid in Rotterdam en tegenwoordig in de Tweede Kamer voor D66. vindt nel als Kneepkens dat de geringe belangstelling voor de Statenver kiezingen vooral een publicitair probleem is. „Veel mensen weten niet wat de provincie doet of wel ke mensen er een ro! spelen. Toe vallig speelden in Zuid-Holland afgelopen iaren een paar belang rijke zaken - De Hoeksche Waard, het Gitiene Hart - maar ook dat is kennelijk niet genoeg." Dat vier jaar geleden dezelfde ge luiden klonken als nu. veel ach en wee en ingehouden gesnotter, is Ravestein niet ontgaan. Op de vraag of er, naar haar idee. vol doende gewerkt is om herhaling te voorkomen, antwoordt het Tweede-Kamerlid; „Daar heb ik geen zicht op. Ik weet niet of le den van de Provinciale Staten ge noeg aan de weg timmeren. Pri mair zijn het de ménsen van de provincie zelf die naar buiten toe moeten treden." Sociale contacten H. L. Stasse uit Hellevoetsluis, ge pensioneerd: „Ik heb zelf op een stembureau in de Kooistee geze ten waar de opkomst 22 procent was. Ach, het is leuk voor de socia le contacten. Dat zo weinig men sen de moeite nemen hun stem uit te brengen ligt aan de provin cie zelf. Er is geen voorlichting, geen voorstelling van kandidaten, niks. De provincie timmert te wei nig aan de weg. Eik dorp wil te genwoordig een bedrijventerrein hebben. Dat zou de provincie kun nen afstemmen, maar daar merk je niets van. Daarom kunnen ge meenten de locaties net zo goed met elkaar regelen. In een soort streekoverleg. Geen stadsprovin cie, maar als regio." Crisis Een heel ander geluid klinkt in Tilburg, waar aan de Katholieke Universiteit Brabant dr. R. Wete- rings onderzoek doet op het ter rein van de bestuurskunde. „Deze verkiezingen gingen werkelijk helemaal nergens over. De crisis in de provinciale politiek was hooguit het thema. Dat je daar mee geen mensen op de been krijgt, verbaast mij niets." Wet e rings is een warm voorstan der van het combineren van ver kiezingen. „Hier in Brabant kon den in veel plaatsen kiezers ook een slem uitbrengen voor hun ge meenteraad. Je ziet dan aardige verschillen in de opkomstpercen tages met plaatsen die verder ver gelijkbaar zijn." Een onderzoek naar de resultaten van een dergelijke koppeling pre senteerde Weterings en zijn colle ga's tijdens hel vorige kabinet al aan staatssecretaris Kohnstamm. maar tot een serieuze discussie kwam het niet. „En nu zwelgen veel politici in zelfmedelijden: de kiezers begrijpen het niet." „Bijvoorbeeld in Zweden is er ai lang ervaring mei gecombineerde verkiezingen, Inmiddels blijkt dat de zogenoemde eigenstandig heid van die verkiezingen sterk toeneemt: kiezers ontdekken dat er belangrijke verschillen zijn tussen de landelijke en regionale overheid. Ze stemmen daarom zelfs op verschillende partijen: op één dag, op hetzelfde moment." zegt Weterings. Maar goed, in Nederland is liet nog lang niet zover; al vindt mi nister Peper dat het tijd wordt ge combineerde verkiezingen eens te overwegen. Weterings: „Ach. vandaag zijn politici nog in tra nen, maar morgen gaan ze over tol de orde van de dag. Tut er nieuwe verkiezingen in zicht ko men. Dan pas begint iedereen zich eer z< irgc n te maken." r Politici maken zich terecht zorgen over de tanende belang stelling van het publiek voor verkiezingen. Die bezorgd heid is sinds afgelopen woensdag alleen maar toegenomen. Een opkomst van ruim 45 procent bij de Statenverkiezingen is in derdaad een laagterecord. Menigeen houdt het hart vast water over drie maanden gaat gebeuren, ais er een nieuw Europarlement moet worden gekozen. Gevreesd wordt dat dan hooguit eenderde van de genen die mogen stemmen, komt opdagen. Is Nederland op weg naar een 'elite-democratie', een maatschappij waarin alleen nog maar een bepaalde laag van de bevolking van zijn kiesrecht gebruikmaakt? Niemand hoopt dat het ooit zover komt, met name de politici van die partijen die het van een flinke op komst moeten hebben. Zij constateren met verdriet dat het moeilij ker is jongeren, lagerbetaalden. lageropgeleiden en grotesladsbe- woners naar de stemlokalen te krijgen dan ouderen, beterbetaal den. mensen met een hogere opleiding en 'plattelanders'. Ook reli gie schijnt een rol te spelen: onderzoekers beweren dat gelovigen trouwere stembusgangers zijn dan niet-gelovigen. Het zal daarom wel geen toeval zijn dat juist een PvdA'er, Tweede- Kamerlid Rehwinkel, afgelopen jaren regelmatig ideeën lanceerde die de opkomst moeten bevorderen. Zo bepleitte hij in 1997 de in voering van een 'superverkiezingsdag'. Op die dag, een keer In de? vier jaar, zouden de mensen hun stem moeten uitbrengen voor een nieuwe Tweede Kamer, nieuwe Provinciale Staten en nieuwe (deel) gemeenteraden. In Zweden wordt ook op zo'n manier gekozen: al les is er geconcentreerd op één dag. Ideeën om het stemmen in Nederland anders te organiseren wer den in het verleden vaak geuit op de avonden waarop de (weer te genvallende) verkiezingsresultaten werden bekendgemaakt. Op zulke avonden roept iedereen in koor dat er nodig wat aan 'het sys teem' moet worden gedaan. Maar de volgende morgen is iedereen dat weer vergeten; men doet een plas en alles blijft zoals het was. Het verkiezingsresultaat van afgelopen woensdag lijkt evenwel die pere sporen te hebben achtergelaten. Het onbehagen over de lage opkomst is zo groot geworden, dat de tijd nu rijp lijkt, voor daadwer kelijke veranderingen. Niet alleen de PvdA pleit voor het combine ren van verschillende verkiezingen, met name die voor de provin cies en de gemeenten. Ook WD-fraetieleider Dijkstal heeft er nu wel oren naar. Minister Peper van Binnenlandse Zaken heeft laten weten een warm voorstander te zijn van een gedegen onderzoek. Dat moet uitwijzen of het inderdaad helpt als het publiek op één dag voor zowel de Staten als de gemeenteraad kan stemmen. Zo'n onderzoek kan beslist geen kwaad en moet men dus vooral niet nalaten. Daarbij zou ook de suggestie van Peper kunnen wor den betrokken de verkiezingen niet meer te houden op een doorde weekse dag, nel als in diverse andere landen. Maar de politiek moet beseffen dat er daarnaast meer moet gebeuren, wil ze voorkomen dat de leden van de stembureaus straks al om vijf over acht !s avonds klaar zjjn met het tellen van die paar stemmen. Een inte ressante boodschap in een aantrekkelijke verpakking, op een aan sprekende wijze gepresenteerd, wil ook nog wel 'eens helpen. Rotterdam Voor het eind van het jaar moet duidelijk zijn of een luchthaven in de Noordzee la waaihinder veroorzaakt langs de kust. Een rijksprojectgroep on derzoekt lot hoever vliegtuigher- rie boven zee hoorbaar is, bleek gisteren tijdens een luchtvaart- congres in Rotterdam. De projectgroep geeft daarmee gevolg aan de oproep van geluids deskundigen. Het vliegveld moet tenminste twintig kilometer uit de kust komen, maar deskundi gen vrezen ook op die afstand her rie in badplaatsen.Projectleider J. van den Berg van het ministerie van Verkeer en Waterstaat erken de gisteren het lawaaiprobleem. „Onder bepaalde weersomstan digheden kan geluidsproductie de kust bereiken. Het is noodza kelijk hier dieper in te duiken." De kosterrkunnen veel hoger uit vallen dan de 33 miljard die is ge raamd. Op de bijeenkomst circu leerden bedragen tussen dertig en zestig miljard gulden. Roomboter boerencake Luchtige cake bereid met 100% zuivere roomboter. Vers bij onze banketbakkers. - 'er stuk. 400 gram dk U C JutuJc cLt, cijXij KOüMar j PoLTiCt TriuRew UA OVER IaLe opfertsT MtjrJ K'£ZéR &EéfcjPT

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3