5 WAO-plan WD afgeschoten x i? Bestelbus met xtc-grondstoffen ontploft PvdA-steun voor hongerstakende witte illegalen Rode Kruis ziet af van wereldwijde superloterij Gezondheidsonderzoek na Bijlmerramp vooral om onrust weg te nemen is® ©si gee® Betalen voor schade bajes Endemol wil 350 miljoen kijkers Dader moord achterhaald Politie pakt nepagent op Fiod ontdekt fraude met olie Brandstichter neergeschoten Coalitiepartijen vliegen elkaar in de haren over aanpak arbeidsongeschiktheid Hepatitus op Delftse school en In Veghels ziekenhuis Rek- en strekoefeningen voor de postbode 'Ons land blijft belangrijke Europese drugshandelnatie' Een dag uit Rotterdams Dagblad M I Vrijdag 5 maart 1999 Leeuwarden Twee gedetineer den moeten de ruim 27.000 gul den schade die in oktober 1994 dooreen explosie in de Bijlmerba jes te Amsterdam is ontstaan, aan de Staat vergoeden. Dat heeft de Leeuwarder rechter bepaald in een civiele procedure die de over heid tegen beide zware crimine len had aangespannen. Het komt byna nooit voor dat de overheid de schade bij een ontsnapping, of een poging daartoe, op gevange nen verhaalt. Nadat een hoeveel heid semtex tot ontploffing was gebracht, poogde het duo te ont snappen. Hun opzet faalde, omdat de explosie niet krachtig genoeg was. Hilversum Televisieproducent Endemol Entertainment wil m het najaar op één moment 350 miljoen mensen tegelijk aan de buis kluisteren. De producent wil dat doen met een show die in 22 Europese landen zal worden uit gezonden. De Europese Commis sie heefteen startkapitaal van een miljoen euro ter beschikking ge steld. Het programma zal gaan over de huidige informatiemaat schappij. De uitwerking daarvan op het dagelijkse leven van de Eu ropeanen is voor de Europese Commissie reden genoeg om het programma te steunen. Alkmaar De politie Noord-Hol land Noord verdenkt een 24-jarige Albanees van de moord op een 20 - jarige landgenoot. Die werd op 16 januari in Alkmaar op straat neer geschoten. De verdachte woont vermoedelijk in Italië, maar hij is nog niet aangehouden. Wel is een internationaal opsporingsbevel uitgegaan. Amsterdam Een 19-jange Am sterdammer heeft de afgelopen vier maanden ongeveer vyfti gdui- zend gulden buit gemaakt door zich minstens 25 keer valselijk als agent voor te doen. Hij viel deze week door de mand, omdat hij zonder verzckeringsplaatje op zijn brommer reed. Toen hij zich moest legitimeren, liet hij een zie- kenfondskaart zien die op naam stond van een van zijn bejaarde slachtoffers. De nepagent ging volgens de politie bij oudere men sen langs en hield een verhaal over inbraken in de buurt. Hij stelde zijn slachtoffers voor om uit voorzorg een kluis te plaatsen. Tijdens zijn bezoeken wist de 'po litieman' de ouderen hun pinpas en pincode te ontfutselen. Rotterdam De Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft een grootschalige fraude met diesel en gasolie ontdekt. Door douanepapieren te verval sen, ontdoken oliehandelaren in Nederland en België voor tiental len miljoenen aan belasting. Der tien personen zijn aangehouden. Na bet ontdekken van de fraude heeft het Openbaar Ministerie in Almelo samen met de FIOD en de Belgische justitie sinds oktober vorig jaar diverse huiszoekingen gedaan. In België zijn invallen ge weest bij enkele transportbedrij ven. ïn Nederland kregen olie handelaren in Goor, Hardinxveld- Giessendam en Tiel onverwacht bcioek. Daarbij werden admini straties in beslag genomen. Alkmaar Een agent van het korps Noord-Holland Noord heeft gisteravond in Medemblik een 27- jarige man in zijn been geschoten. De Medemblikker bedreigde de agent en zijn collega met een mes, nadat hij een omstander licht had verwond. De man had eerder op de avond brand gesticht in een woning aan de Oude Haven in Medemblik, waar hij een kamer huurde. De woning brandde volle dig uit, de twee naastgelegen pan den liepen zware rook- en water schade op. De bewoners van de drie huizen zijn voorlopig elders ondergebracht. Volgens een woordvoerder van de politie was de brandstichter agressief en niet tot bedaren te brengen. Toen de agenten bleven proberen de man te kalmeren, richtte diens agres sie zich op hen. De agent zag zich genoodzaakt een maal gericht te schieten. 1. Den Ha?g Het plan van de WD om een groot gedeelte van de WAO'ers met 'lichte' psychische klachten hun uitkering te ontnemen, is door coalitiepartners PvdA en D66 met felle be woordingen naar de prullenbak verwezen. „Volstrekt asoci aal," oordeelde D66-woordvoerder Schimmel tijdens het debat in de Tweede Kamer over de plannen van WD'er Wilders om het huidige aantal van 900.000 WAO'ers terug te dringen. „U wilt overspannen mensen met kinderen naar de bijstand verwij zen," zei een geëmotioneerde Schimmel, Alle Tweede-Kamer fracties vielen over de voorstellen van Wilders heen. Volgens PvdA- 'er Smits gaat hij er te gemakke lijk van uit dat „psychische klach ten aanstellerij zijn". De liberaal reageerde geïrriteerd op de felle reacties op zijn plan nen. „Wij proberen iets aan het WAO-probleem te doen. Iedereen die dit plan afwijst, is er verant woordelijk voor dat alles weer be spreekbaar wordt als het aantal WAO'ers niet snel genoeg terug loopt." Hij doelde hiermee op een verdere verlaging van hoogte en duur van de uitkering als blijkt dat de WAO onbetaalbaar wordt. De VVD wil voor een werknemer met psychische klachten alleen nog een WAO-uitkering toeken nen als hij of zij is opgenomen in een inrichting, geen dagelijkse le vensfuncties meer kan verrichten (zoals aankleden en wassen) of niet meer kan omgaan met ande ren. Alleen de 'zware' gevallen krijgen dan nog een volledige WAO-uitkering. Wie niet voldoet aan die criteria wordt volledig ar beidsgeschikt verklaard. Ook de zittende WAO'ers met psychische klachten moeien volgens deze re gels herkeurd worden. De perso nen die zo buiten de boot vallen, moeten wel extra worden gehol pen bij het zoeken van een baan. De VVD denkt met deze maatre gel het aantal WAO'ers in zes jaar tijd met 250.000 terug te dringen. Van de arbeidsongeschikten kampt een derde met psychische klachten. De andere partijen zet ten grote vraagtekens achter deze cijfers. Ook staatssecretaris Hoo- gervorst liet weten dat hij weinig heil ziet in de plannen van zijn partijgenoot. „Dan zou het hele stelsel moeten worden gewijzigd, en we hebben nu juist met elkaar afgesproken dat niet te doen. Bo vendien zou deze regeling in de praktijk meteen door de rechter worden verboden." Streefcijfers Door het geruzie tussen de partij en onderling leek het af en be net of het debat over Wilders' voor stellen ging in plaats van die van Hoogervorst. De plannen van de staatssecretaris kunnen op vol doende steun rekenen van de Tweede Kamer. Wel willen D66 en PvdA dat het kabinet werkgevers verplicht jaarlijks minstens 25.000 WAO'ers in dienst te ne men. Hoogervorst voelt niets voor dergelijke 'streefcijfers'. „Dat roept weerstand op bij werkge vers," vindt hij. De bewindsman verwacht dat komend jaar al 30.000 WAO'ers een baan vinden via de huidige wetgeving. PvdA en D66 betwijfelen of dat lukt en denken dat er meer druk op de ke tel nodig is. Eén onderdeel uit de plannen van Hoogervorst werd door een Kamermeerderheid af gewezen. WAO'ers mogen bij hun herkeuring niet worden beoor deeld op de vraag of ze wel vol doende hun best hebben gedaan om weer aan het werk te komen. Verder wil de PvdA in het Burger lijk Wetboek laten opnemen wat een werkgever allemaal moet doen om een zieke werknemer in dienst te houden. PvdA-woord- voerster Smits repte met geen woord over het ontslagverbod voor WAO'ers waarmee haar par tijgenoot Melkert in de Staten- campagne mee sehermde. Delft Op een school voor speci aal onderwijs in Delft is de ziekte hepatitis A geconstateerd. Zes leerlingen en twee leerkrachten van de school zijn besmet met de ziekte. Naar verwachting zijn nog eens drie leerlingen eveneens be smet. Alle leerlingen en perso neelsleden worden dinsdag inge ënt. Op de school komen kinderen uit Delft, maar ook uit de verre om trek. Volgens de afdeling gezondheids zorg van de GGD is er geen reden tot grote ongerustheid. De kans dat de hepatitis, die kan worden overgedragen door het eten of drinken van voedsel dat is veront reinigd met ontlasting, wijd wordt verspreid, acht de GGD nihil. Voor de ziekte bestaat gezien de besmettingsgraad een aangifte plicht. Dat betekent dat behande laars de GGD moeten inseinen als ze de ziekte constateren. Hepati tis A duurt in de meeste gevallen ongeveer zes weken. Er is nog geen medicijn tegen ontwikkeld. Wie zich grieperig en vermoeid voelt en verkleuring merkt aan huid, oogwit, ontlasting of urine, moet een arts raadplegen. Operatie Het SintJosephziekenhuis in Veghel gaat negenhonderd oud patiënten onderzoeken op een mogelijk besmetting met hepati- tis-B. Het gaat om mensen die de afgelopen twee jaar in het zieken huis een operatie hebben onder gaan, De afgelopen tijd is via de GGD bij vijf voormalige patiënten en een medewerker van de opera tiekamer een besmetting vastge steld. Er bleef bar weinig over van dit bestelbusje dat gisteren op een landweggetje in de gemeente Susteren ontplofte. Het voertuig stond in brand. De brandweer kwam ter plaatse en ontdekte net op tijd dat zich in het busje vaten met ether, aceton en lekkende zuurstoffiessen bevonden. De spuitgasten maakten zich op een draf uit de voeten, waarna niet veel later een enorme explosie volgde. De spullen in het busjes waren grondstoffen voor het produceren van xtc-plllen. Nadat de vlammen waren gedoofd, kon de technische recherche aan de slag. FotoEnnindoA/mino/ANp Door Thea van Beek Amsterdam Ruim zestig promi nente vrouwen bin nen de Amster damse PvdA hebben opgeroepen tot solidariteit met de Turkse hon- gerstaaksters. Ze willen dat bur gemeester Patijn zelf een com missie van deskundigen instelt die advies uitbrengt over de posi tie van vrouwen en kinderen on der de witte illegalen. De commis sie moet ook de gevolgen van de Koppelingswet in kaart brengen. Met hun oproep willen de PvdA- vrouwen zo snel mogelijk een ein de maken aan de hongerstaking van vijftien Turkse vrouwen. Van daag is de 32ste dag van hun hon gerstaking en de lichamelijke conditie van de vrouwen is slecht. Twee van hen reageren steeds minder alert en kampen met ver lies van aandacht en concentratie. De PvdA'ers vinden dat er op nieuw moet worden nagegaan of de gezinnen van de witte illegalen een toekomst hebben in Neder land. „Wij zijn van mening dat bij de besluitvorming over de ver blijfstitel voor witte illegalen eco nomische criteria een te overheer sende rol spelen. De mate van in burgering in Nederland van vrou wen en kinderen zou bii de be sluitvorming over verblijfstitels zwaarder moeten wegen," vinden de PvdA'ers, die bovendien plei ten voor een zeustandige ver blijfsvergunning voor allochtone vrouwen. Opening De Tweede Kamer heeft tot nu toe het standpunt ingenomen niet te willen zwichten onder dreiging van een hongerstaking. PvdA- asielwoordvoerster Albayrak biedt nu een kleine opening tot een doorbraak. Zij zegt zich te kunnen voorstellen dat de burge meesters van de gmte rteden eens gaan kijken naar de gevol gen van de Koppelingswet. Behalve de Turkse vrouwen, wei geren in Amsterdam ook 31 Ma rokkaanse mannen nu al 24 dagen lang voedsel. Voor vrijwel ieder een geldt dat zij niet kunnen aan tonen gedurende zes jaar twee honderd dagen achtereen te heb ben gewerkt. Reden waarom zij niet in aanmerking komen voor een verblijfsvergunning. Door in voering van de Koppelingswet zijn zij al hun rechten op voorzie ningen in Nederland kwijtge raakt. De hongerstakers vinden dat bin nen de Vreemdelingenwet nieu we criteria moeten komen. Zo zouden mensen die kunnen aan tonen minimaal drie jaar in Ne derland te hebben gewoond voor invoering van de Koppelingswet, alsnog in aanmerking moeten ko men voor een verblijfsvergun ning, Zij zeggen blij te zijn met het initiatief van de PvdA-vrou- wen. Maar zolang er geen enkele garantie is dat een landelijke commissie de gevolgen van de Koppelingswet onderzoekt, komt er ook geen einde aan de honger stakingen. Limburg houdt nog steeds droge voeten, maar het hoge water van de Maas zorgt her en der nog overlast. Een postbesteller moet vervaarlijk vooroverbuigen om de bus te vullen van deze Roer- mondse woonboot. Foto Marcel van Hoorn/ANP Den Haag Het Internationale Rode Kruis heeft besloten zich terug te trekken uit de interna tionale miHenniumloterij Mil lions 2000. De internationale hulporganisatie vreest de go*de naam te verliezen door proble men in te veel landen met het verkrijgen van een vergunning voor de grootschalige loterij Toen vorig jaar bekend werd dat het Rode Kruis zich zou willen verbinden aan een mondiale lo terij met een hoofdprijs van ne gentig miljoen gulden, barstte een storm van kritiek los. Ande re Nederlandse loterijen, waar onder de Nederlandse Postcode- Loterij, wezen de hulporganisa tie erop dat in de "Wet op Kans spelen is vastgelegd dat er geen nieuwe vergunningen voor lote rijen worden gegeven en de ac tie dus onrechtmatig zou zijn. Bovendien had het Rode Kruis zich middels een contract ver bonden aan de PostcodeLoterij, waardoor ze geen giften van an dere loterijen mocht ontvangen. De PostcodeLoterij dreigde zelfs met een juridisch proces om de verkoop van de loten tegen te gaan. Uiteindelijk is dat niet doorge gaan, omdat het Internationale Rode Kruis zelf besloot zich te rug tc uckkeXi. Hoe wel het Rade Kruis door deze beslissing veie miljoenen misloopt, is het vol gens directiesecretaris Bakker van het Nederlands Rode Kruis de beste oplossing: „Als de lote rij was doorgegaan, was deze on wettelijk geweest. En we willen onze goede naam niet kwijt" Den Haag Het onderzoek door het Amsterdams Medisch Cen trum naar de gezondheidsklach ten van slachtoffers en hulpverle ners van de Bijlmerramp wordt uitgevoerd om tegemoet te ko men aan de angst en onzekerheid onder die mensen. Maar medisch- wetenschappelijk is er eigenlijk geen aanleiding voor. De klachten zijn zo weinig concreet, dat het onderzoek waarschijnlijk geen verband kan aantonen tussen de klachten en de ramp. Dat bleek gis teren uit de verhoren door de parlemen taire enquête commissie Bijlmerramp over de ge zondheidspro blemen. Oud directeur Ren- gelink van de Amsterdamse GG en GD en de plaatsver vangend hoofdinspecteur van de volksge zondheid Plokker zetten hun vraagtekens bij het lopende AMC- onderzoek. Beiden waren het eens met eerdere besluiten om geen groot bevolkingsonderzoek uit te voeren. Gisteren bleek ook dat ambtena ren van het ministerie van VROM in 1992 hun toenmalige minister Aiders nooit hebben ingelicht over het verarmde uranium aan boord van de rampjumbo. Zij von den dat volgens de hoofdinspec teur van de milieuhygiëne, Ver kerk, niet nodig, omdat de risico's van het uranium minimaal wer den geacht. Overigens bleek ook Verkerk niet door zijn onderge schikten te zijn ingelicht. Hij gaf toe d at 'de drempel om actie te on dernemen, om de minister in te lichten en andere instanties erbij te betrekken, omlaag moet'. Immuunziekte Hoofdinspecteur Plokker gaf toe" dat wellicht meer mensen lijden aan een zeldzame ziekte van hun immuunsysteem dan lang is' ge dacht. Tot nu toe was sprake van vier gevallen. Of de afwijking het gevolg is van de ramp staat echter niet vast. Tijdens het AMC-onder- zoek wordt hier speciaal naar ge keken, hoewel het AMC geen voorstander is van de uitbreiding van het onderzoek. GG en GD-directeur Rengelink zei nog steeds het besluit uit 1994 te steunen om geen bevolkings onderzoek te doen. Zijn dienst heeft destijds vijftig huisartsen in en om de Bijlmer gevraagd klach ten die met de ramp te maken konden hebben door te geven, 'maar dat heeft toen niets opgele verd'. Rengelink meende dat de huisart sen de eerst aangewezen waren om eventuele klachten te melden. De klachten die er waren, we ken volgens de huisartsen niet duidelijk af van die van vóór de ramp. Rengelink er kende wel dat het beter zou zijn geweest als enkele ja ren later nog eens zo'n inventarisatie gehou den was. Dat is nu niet gebeurd. Volgens A Keverling Buisman van het kernonderzoekscentrum ECN in Petten kan ook het ver armd uranium in de rampjumbo geen oorzaak zijn van de klach ten, Hij zei dat de straling van het uranium na de ramp verwaarloos baar was. Volgens Keverling Buis man is het risico op longkanker door de straling vergelijkbaar met het risico van iemand die maar één keer één sigaret rookt. Alleen als iemand jarenlang, dag in dag uit is blootgesteld aan een hoe veelheid verarmd uranium van 5 milligram per kubieke meter, zou den er verhoogde risico's kunnen zijn. Maar van dergelijke concen traties is op de rampplek, noch bij het werken in hangar 8 op Schip hol, waar de brokstukken van de El Al jumbo waren opgeslagen, ooit sprake geweest. Het AMC deelde gisteren mee dat de veiligheidsmaatregelen voor haar personeel zijn opgeheven. Enkele weken geleden werden die ingesteld nadat bedreigingen waren binnengekomen, toen het AMC liet weten niet in staat te zijn tot een afdoend bevolkingsonder zoek. Het aantal dreigtelefoontjes is nu zo afgenomen, dat de maat regelen kunnen worden gestopt. Rotterdam Nederland blijft ook de kohiende jaren een van de be langrijkste drugshandelnaties van Europa, ongeacht hoe hard politie en justitie de strijd tegen de drugscriminelen voeren. Dat voorspelt T. van der Heijden, co- ordinatior Research Develop ment bij het Landelijk Recher cheteam. De prominente rol van Nederland in de drugshandel is te verklaren door de goede infrastructuur, stelt Van der Heijden in het Tijdschrift voor de Politie. Hij wijst daarbij op het containervervoer via de Rotterdamse haven, de vele lucht reizigers van Suriname en de An tillen naar Schiphol en het grote aantal wegtransportondernemin gen. Een andere belangrijke fac tor is volgens de politieman de aanwezigheid van etnische min derheden die banden hebben met landen waar drugs wordt gepro duceerd. De invloed van de over heid op deze drugshandelbevor- derende factoren is gering, stelt hij. „Het ligt dan ook niet in de re de dat de rol van Nederland als een van de belangrijkste drugs handelnaties van Europa de ko mende jaren wezenlijk veran dert," zegt Van der Heijden. Bij alle soorten drugs neemt Ne derland een zeer markante positie in. Nederland is voor heroïne en cocaïne één van de belangrijkste distributiecentra en voor synthe tische drugs en cannabis het be langrijkste productiegebied in Europa. Hierdoor is het aanbod op de Nederlandse drugsmarkt groot en zijn de prijzen laag. De prijzen van de drugs staan bovendien on der druk door de nog steeds toe nemende aanvoer van drugs, con cludeert hij. Een gevolg hiervan is dat de winsten verder dalen. Volgens Van der Heijden plaatst dit justitie en politie voor een dile- ma. Dooreen effectieve opsporing van drugs stijgen de prijzen weer en daardoor de winsten van crimi nelen die er wei in slagen de markt te bereiken. „In principe werk dit in het voordeel van de meesi professionele drugsorgani saties. Het simpelweg vegen van partijen versterkt de positie van deze criminele groepen op de markt," zegt Van der Heijden. Een alternatieve strategie is het opsporen en ontmantelen van de meer professionele drugsbendes. Maar, zegt Van der Heijden, „de ervaring met de gedeeltelijke ont manteling van de Colombiaanse cocaïnekartels laat zien dat hun plaats wordt ingenomen door an dere, veelal minder professionele criminele groepen." 'Daar dryft zy door de lugt, op haren wolkewagen. Myn metge zellen komt, laat ons in 't heilig dom der liefde nu de borst van bruid en bruidegom bezwange ren met alt' de eerwaardige eigenschappen.,.'. Het staat- en zinnespei van Roelof Arends den Jongen mag er wezen, vandaag de 5de maart 1760. Het is een dag waarop het vaderland lus tig aan het dichten slaat, omdat sinds tijden een prinselijk huwelijk is te vieren. Prinses Carolina, doch ter van Willem IV en Anna van Hannover, geeft vandaag haar jawoord aar Karei Christiaan, vorst van Nassau Weilburg. In de Haag se Grote Kerk heeft de inzegening onder grote belangstelling plaats. „Deeze ceremonien geschiede onder een groote meenigte van aenschouwers, en dat te meer om dat er zedert den jaere 1646 alhier in den Hage diergeiyke plegtige ceremonie niet is voorgevallen', valt in een speciale uitgave van de 's- Gravenhaegse Courant te lezen. De stad is dan nog niet af van het gelukkige paar, dat een rijke kinder schare zal voortbrengen. Vorst Karei Christiaan heeft grootse plan nen als hij vanaf 17SS csn palels laat bouwen, Nog voordat de stad houderlijke architect en bouwmees ter Pieter de Swart klaar is, keert de vorstelijke familie echter terug naar Duitsland. De Fransen nemen het gebouw, dat we nu kennen als de Koninklijke Schouwburg, in gebruik als kazerne. HENK RUUL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5