7 Europees Hof maant Turkije 7 Bob Dole en Holbrooke onderweg naar Kosovo Is de Rijksdag nu ook de Bondsdag? Advocaten moeten onmiddellijk bij Öcalan worden toegelaten Nieuwe Jordaanse regering zal Husseins koers blijven varen IBS I K'?Jj Vier doden door bom in Turkije Straf Norit ga verminderd Nieuwe homo- moord schokt 'Honderden doden Angola' Echte bankrover verrast acteur Vliegveld Sydney levensgevaarlijk Taliban zoekt toenadering tot VN en Verenigde Staten Berezovski weg Spanje probeert 'Bende van Yier' uit elkaar te spelen Rotterdams Dagblad Vrijdag 5 maart 1999 Anl^ara Bij een bomaanslag in de Turkse stad Canciri zijn van morgen zeker viermensen om het leven gekomen en is de provincie gouverneur ernstig gewond ge raakt. De doden zijn onder meer de chauffeur en de lijfwacht van de gouverneur. Ook is een kind om het leven gekomen. De bom zat verstopt in een auto. Miami -- Een Amerikaanse fede rale rechter heeft de gevangenis strafvan de voormalige president van Panama, Manuel Noriega, met tien jaar verkort tot dertig jaar. Dit betekent dat de ex-gene- raal, die wegens drugshandel vastzit in Miami, in 2006 of 2007 vrij kan komen. De voormalige sterke man van Panama werd in 1992 tot veertig jaar inde Verenig de Staten veroordeeld. Volgens rechter William Hoeveier is deze straf veel zwaarder dan de veroor delingen die Noriega's mede plichtigen kregen. Bovendien heeft Noriega zijn straf bijna vol ledig geïsoleerd doorgebracht. Miami In de VS is geschokt ge reageerd op de details van de moord op een homoseksuele man in Sylacauga, in de zuidelijke staat Alabama. Gisteren beken den twee jonge Amerikanen in fe bruari de 39-jarige Billy Jack Gaither wegens diens seksuele voorkeur te hebben gedood. De dood van Gaither roept herinne ringen op aan het doodmartelen van de homoseksuele student Mattthew Shepard, vorig jaar ok tober. De begin deze week gear resteerde verdachten van de moord op Gaither bekenden de moord nauwkeurig te hebben voorbereid. Ze pikten het slacht offer op in een bar in Sylacauga, waarna ze hem doodsloegen mei de steel van een bijl. Vervolgens staken zij twee oude autobanden in brand en gooiden zijn lichaam erbovenop. De volgende dag werd het verkoolde lichaam van Gaither gevonden. Volgens de po litie kunnen ook racistische mo tieven een rol spelen by de moord op de zwarte Gaither, Londen Het rebellenleger Unita heeft naar eigen zeggen het Ango lese regeringsleger zware verlie zen toegebracht Volgens de op standelingen zijn bij gevechten in de buurt van het Unita-hoofd- kwartier honderden regeringssol daten gesneuveld. Kopenhagen Een Deense bank waar voor een televisieprogram ma een overval in scene gezet zou worden, is nog voor de filmploeg ter plaatse was verrast door een echte overval. Acteur Dennis 3. (zijn artiestennaam) was dinsdag tien minuten te vroeg bij de bank gearriveerd. Hij moest de overval ler spelen in de reconstructie van een misdrijf dat een week eerder was gepleegd. Toen er een echte overvaller binnenkwam, dacht hij eerst dat het een grap was, maar toen hij zich eenmaal' realiseerde dat het een echte overval was, let te hij goed op omdat hij meende dat hij er wat van zou kunnen le ren. Inspecteur Uwe Petersen, die de reconstructie voor het mis daadprogramma zou leiden, kwam enkele minuten nadat de echte rover met 133.000 kroon (zo'n 40.000 gulden) het pand had verlaten. Petersen vermoedt dat het om dezelfde man gaat die de eerste overval pleegde. Sydney Een KLM Boeing-747 was in de afgelopen dagen een van de toestellen die bijna veron gelukten op de internationale luchthaven van Sydney. Er lijken ernstige problemen te zijn met de apparatuur in de verkeerstoren. Zeker vier vliegtuigen moesten binnen vier dagen hun landing op het laatste moment afbreken. Za terdag stegen KLM-piloten op, terwijl ze op de landingsbaan een ander toestel ontwaarden. Maan dag botste een landende Boeing- 747 van Air New Zealand bijna op een vliegtuig dat vanaf dezelfde baan ging vertrekken. De vlucht- leiders konden de Nieuw-Zee- landse piloten niet bereiken om dat errjan de apparatuur van de verkeerstoren werd gewerkt. StraatsburgiAmsterdam Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg heeft Turkije gisteren opgedra gen de gearresteerde PKK-leider Abdullah Oealan een eerlijk proces te geven. Dat deelden Öcalans advocaten in Nederland mee. Volgens hen heeft het Hof nooit eerder zo'n opdracht ge geven. De uitspraak houdt volgens hen in dat Ankara de Turkse advoca ten -zonder toezicht van rech ters of gemaskerde mannen, zoals eerder het geval was- met de PKK-leider moet laten spreken. Bovendien moet het in Nederland werkende advocatenteam, dat na Öcalans arrestatie de toegang tot Turkije werd ontzegd, onmiddel lijk tot de PKK-leider worden toe gelaten. Dat team bestaat uit Vic tor Koppe, Ties Prakken en Britta Bohter. Het hof heeft volgens hen een deel van het verzoek versneld be handeld, dat gaat over toegang van advocaten. „Dit is een bijzon dere uitspraak, omdat het een voorlopige maatregel is en het Hof daar normaal erg huiverig voor is. Normaal doet het zo'n uit spraak pas nadat een proces is af gerond," aldus Koppe. Bóhler: „Dit is enorm belangrijk, vooral voor de Turkse advocaten. Het hof maakt in duidelijke bewoor dingen korte meten met de hui dige gang van zaken in Turkije." Volgens het Hof is in het verleden gebleken dat de Turkse Staatsvei- ligheidsret htbank, waarvoor Oea lan moet verschijnen, de interna tionale regels voor een eerlijk pro ces niet altijd respecteert. „Dat weegt extra zwaar omdat de PKK- leider ter dood kan worden ver oordeeld," aldus de advocaten. Het Hof heeft Turkije verder op gedragen dat het op de hoogte wo dt gehouden van de maatrege len iie nu werden genomen. Tur kije is als lid van de Raad van Eu ropa in principe gehouden gehoor te geven aan de uitspraak, maar er staan geen sancties op niet-na- koming. Öcalan heeft intussen vrijelijk kunnen spreken met een delega tie van het anti-foltercomité van de Raad van Europa. De Raad maakt geen bijzonderheden over het gesprek bekend. De inlichtin gen die het comité verzamelde zijn vertrouwelijk en worden al leen met toestemming van de be trokken regering openbaar ge maakt. Uit officiële Turkse bron verluid de dat Öcalan twee uit Koerdistan stammende Turkse advocaten met zijn verdediging zal belasten. Maar een van deze advocaten, Ok- cuoglu, heeft eerder na een ge sprek met Öcalan verklaard dat hij zijn taak neerlegt uit vrees voor zijn leven. Hij en een andere jurist waren onderweg naar Öca lan en ook na afloop van een pers conferentie lastiggevallen en met Je dood bedreigd door nationalis tische demonstranten. Het proces tegen Öcalan wegens hoogverraad moet op 24 maart be ginnen. Doze Duitse soldaten staan In MÖnster klaar om deelte nemen aan éeti ten buiten hun land zullen worden Ingezet. Foto Reuters iteNAVO-macht in Kosovo. Het Is de eerste keer na de oortog dat Duitse gevechtssolda- Washington De voormalige Amerikaanse senator en presi dentskandidaat Bob Dole is giste ren naar Kosovo vertrokken om de etnische Albanezen te winnen voor het autonomiéplan dat in Rambouillet op tafel ligt. Dole ging op weg naaf Kbsovo zonder visum. Het ministerie van Buitenlandse Zaken vroeg het vi sum enkele dagen geleden aan, maar de Joegoslavische autoritei ten lieten gisteravond nog altijd in het midden of Dole zou worden toegelaten. „We hopen bepaald niet dat (de Joegoslavische president Slobo dan) Milosevic en de Serviërs de ze visum-kwestie proberen aan te grijpen omheen vredesmissie te la ten mislukken,*'Zei Dole's woord voerder Deug McKtnnon. Macedonië Als Dole"Kosövtr niet inkomt, hoopt hij vertegenwoordigers van de Kosovo-Albanezen in Macedo nië te kunnen ontmoeten, aldus McKinnon. Het is er de laatste dagen steeds meer op gaan lijken dat de Koso vo-Albanezen bereid zijn het ak koord, dat betrekking heeft op een periode van drie jaar, te on dertekenen, ook al biedt het hun geen onafhankelijkheid. De Ser viërs daarentegen geven nog al tijd geen enkele blijk van inschik kelijkheid. De Servische vice-pre mier Vojislav Seselj zei gisteren nog eens dat de stationering van NAVO-troepen in Koscwd niet Bé- spreekbaar is. Dole is persoonlijk door president Clinton afgevaardigd. Daarnaast overweegt het Witte Huis onder handelaar Richard Holbrooke naar Belgrado te sturen om de Serviërs op andere gedachten te brengen. Hij was de architect van het staakt-het-vuren van oktober, dat sindsdien door beide partijen in Kosovo is geschonden. Het vredesplan waarover 15 maart in het Franse Rambouillet verder wordt onderhandeld, om vat autonomie, geen onafhanke- lykheid, voor löisovo en destatiop., 'HfeHng van eenNAVÖ4egermacht; om de vrede te bewaren. Intensief De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken Albright hield zich tot nu toe zelf intensief met de onderhandelingen over Kosovo bezig. Het feit dat zij bij de Serviërs zachtgezegd niet po pulair is zou Saar hebben doen be sluiten om Hólbrooke te vragen om in haar plaats naar Belgrado te gaan. Milosevic en Holbrooke kunnen het ^rsoonfijk goed met elkaar vinden^ JDp Semschépolitie zoekt politiek 'r^(X)idvoefdër Hashim Thagi van het Kosovo Bevrijdingsleger UQK Hij is ook Kosovaars chef onderhandelaar over het vredes plan voor de provincie. Volgens de regeringsgetrouwe Servische krant Politika staat in het opspo ringsbericht dat Thagi nog een ge vangenisstraf van tien jaar moet uitzitten. Door Ad Bloemendaal Tel AvivRuim een maand na zijn kroning heeft de nieuwe Jordaan se koning, Abdullah II, zyn eerste politieke daad gesteld. Hij be noemde gisteren een nieuwe pre mier en 14 nieuwe ministers. Een aantal van de ontslagen bewinds lieden was gelieerd aan prins Has- san, die 34 jaar lang de gedood verfde opvolger is geweest van de op 7 februari overleden koning Hussein. Een paar weken voor zijn dood be sloot Hussein zijn broer Hassan te passeren ten gunste van zijn oud ste zoon, Abdullah (37). Uit de ka binetswisseling van gisteren blijkt dat Abdullah van plan is het beleid van zijn vader voort te zet ten. De nieuwe premier, Abdel- Rauf Rawabdeh, staat bekend als een overtuigd voorstander van het vredesverdrag met Israël, en van goede betrekkingen met de Verenigde Staten en met de lan den in het Goifgebied. De belangrijkste ministers van het kabinet van de vorige premier Fayez Tarawneh blijven op hurt- post. Dat geldt voor onder meer Koning Abdullah van Jordanië, rechts, schudt de hand van zijn nieuwe pemier, Abdul Raouf Rawabdeh. FotoAP binnenlandse zaken, financiën en buitenlandse zaken. Ook daaruit blijkt dat er geen schokkende ver anderingen zijn te verwachten in de Jordaanse politiek. Koning Abdullah heefl bij de keu ze van de nieuwe ministers erva ring zwaar laten wegen. De mees ten zijn technocraten met een lan ge staat van dienst. Premier Ra wabdeh heeft eerder gediend als vice-premier en als minister van transport en communicatie, van volksgezondheid, en van publieke werken en volkshuisvesting. In de jaren tachtig was hij burge meestervan Amman. De komende jaren zullen Ieren of Abdullah net zo vaak het kabinet zal veranderen als zijn vader dat deed. Onder koning Hussein be droeg de gemiddelde levensduur van een Jordaanse regering onge veer negen maanden. Telkens als hij wat onvrede onder het volk be speurde of een nieuwe politieke stap wilde zetten, stelde hij een nieuwe premier en nieuwe minis ters aan. Volgens de Jordaanse grondwet staat de koning aan het hoofd van de uitvoerende, de wet gevende, de rechtelijke en de mi litaire macht Hoogste voorrang De nieuwe regering zal de hoogste voorrang moeten geven aan het versterken van de Jordaanse eco nomie. Het land, met 4,5 miljoen inwoners, neen. volgens ofneieie cijfers een werkloosheid van 15 procent en een schuld aan het bui tenland van 12 miljard gulden. De regering vestigt haar hoop onder meer op een verdere verbetering van de betrekkingen met de Golf staten. Tijdens de Golfcrisis van 1990 haalde koning Hussein zich de woede op de hals van Koeweit en andere landen in het gebied door te weigeren zich aan te sluiten bij de coalitie van westerse en Arabi sche landen tegen Irak. In de af gelopenjaren heeft Abdullah per soonlijk goede relaties onderhou den met leeftijdgenoten onder de prinsen in de Golf. Dat komt hem nu goed van pas. Jordanië en Koeweit hebben be sloten binnenkort weer ambassa deurs uit te wisselen en d^ Koe weitse regering heeft 20 miljoen dollar overgemaakt naar Jordaan se banken, om de buitenlandse geldvoorraad te versterken. Koe- weiis minister van Buitenlandse Zaken, sheich Sabach al-Achmed al-Sabach, zei gisteren dat Jorda- niërs weer werkvergunningen kunnen krijgen voor zijn land. De Golfoorlog heeft een paar hon derdduizend Jordanïërs in Koe weit hun baan gekost. Hun terug keer zorgde voor grote werkloos heid in eigen land. De moeilijkheid is dat hun banen in Kuweit nu worden bezet door anderen, en dat de Golfstaten een periode van economische malaise doormaken door de lage olieprij- Islamabad/Wavhlngton Het fun damentalists* he Afghaanse be wind, de Taliban, zoekt toenade ring tot het buitenland. Kabul gaf gisteren gehoor aan de VN-oproep nieuwe vredesonderhandelingen met de oppositie te voeren. Daar naast wil het bewind af van Osa ma Bin Laden, hoofdverdachte van de bomaanslagen vorig jaar op de Amerikaanse ambassades in Kenya en Tanzania. De Taliban heeft daartoe zelfs een afgezant voor overleg naar Washington ge stuurd. Volgens de speciale VN-afgezant voor Afghanistan, Brahimi, heb ben de Taliban en de oppositie die onder leiding staat van de in 1996 verdreven president Rabbani, toe gezegd vanaf 10 maart vredeson derhandelingen te zullen, voeren. Die moeten plaatsvinden in Asjchabad, hoofdstad van het aan grenzende Turkmenistan. Brahi mi maakt momenteel een rond reis door het gebied om de VN-po- gingen die een eind moeten ma ken aan de jarenlange burgeroor log, toe te lichten. De Taliban wil dat er in Asjchabad allereerst gesproken wordt over een staakt-het-vuren en over de uitwisseling van krijgsgevange nen. De oppositie wil, net als de VN, dat de gesprekken gericht zijn op de vorming van een rege ring rustend op een brede coalitie. Nieuw elan Brahimi is ondanks het nieuwe elan en de toenadering van de Ta liban niet erg hoopvol gestemd over de aflooo van de onderhan delingen, „Beide partijen zijn zeer star. Ze moeten openstaan voor elkaar, naar elkaar luisteren en een agenda voor verdere be sprekingen opstellen," aldus de afgezant. De VN erkennen de Taliban overi gens niet als wettige regering, de Afghaanse zetel in de VN wordt nog altijd bezet door het kamp van Rafcanni. Alleen Pakistan, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiratc-n zien de firn- - damentalisten als legitieme machthebbers. Dit heeft volgens de New York Ti mes de Taliban er niet van weer houden een afgezant te sturen naar Washington om te bespreken hoe ze van Ösama Bin Laden af kunnen komen. „De aanwezig heid van Osama Bin laden dient niet het belang van het Afghaanse volk. Hij is een probleem, maar de Taliban kunnen geen geloofsge noot verraden," aldus Taliban be stuurder Abdul Hakeem Mujahid. De van terrorisme verdachte Sau- dische miljonair kreeg drie weken geleden ruzie met zijn Afghaanse gastheren. Na een schietpartij werd Bin Laden uit de stad Kandahar gezeten naar een afge legen oord gebracht, Zijn mobiele telefoons werden afgepakt. Was hington hoopt dat de dagen van Afghaanse gastvrijheid voor de vermeende terrorist zijn geteld. Moskou President Jeltsin heeft opdracht gegeven een ontslagpro cedure te beginnen tegen de se cretaris van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS). Het Kremlin zou hiertoe hebben besloten omdat de steenrijke za kenman Berezovski „handelin gen heefl verricht die buiten zijn bevoegdheden vallen." Jeltsin kan formeel gezien Berezovski niet ontslaan. De leden van het GOS hebben de eindzeggenschap over het lot van, de zakenman. Door Mare Peeperkom BrusselNederland verwerpt het Spaanse voorstel om een nieuw Europees fonds op te richten voor de kosten van de asielopvang. Volgens staatssecretaris Ben- schop van Buitenlandse Zaken zou Nederland wel volop meebe talen aan dit fonds (totale omvang 6,6 miljard per jaar), zonder ervan te profiteren. „Wij zien hier, mild uitgedrukt, geen brood in," zei Benschop gisteren. Brusselse diplomaten schieten het Spaanse plan af als Volstrekt waardeloos'. Zij beschouwen het als een doorzichtige poging van Aznar om Duitsland te paaien. Dat land profiteert namelijk het meest van het Spaanse asielplan. Aznar heeft tegelijkertijd de Duit se steun nodig om zijn aandeel in de regionale steunfondsen van de Europese Unie te behouden. De Spaanse premier lichtte zijn plan gisteren toe in een brief aan voor zitter Santer van de Europese Commissie. Aznar wil dat de EU- landen die veel asielzoekers bin nenkrijgen via de grenzen met Polen, Tsjechië, Hongarije en Slo venië, daarvoor financieel gehol pen worden. In de praktijk komt dit neer op extra steun voor Duits land en Óostenrijk. Daarnaast stuurt Aznar aan op EU-geld voor landen die veel ont heemden uit voormalig Joegosla vië hebben opgenomen. Ook in dit geval zijn het Duitsland en Oostenrijk alsook Zweden die hier profijt van kunnen hebben. Spaanse berekeningen tonen aan dat Duitsland jaarlijks circa vijf van de 6,6 miljard zou krijgen. Benschop benadrukt dat het voor gestelde asielfonds extra geld kost, hetgeen haaks staat op de wens van Nederland om het EU- budget te bevriezen. Ook brengt het een eerlijker verdeling van de asielzoekers over de EU-landen niet dichterbij. Diplomaten noe men het geen toeval dat juist Duitsland en (in mindere mate) Oostenrijk en Zweden van het fonds zouden profiteren. Samen met Nederland vormden deze lan den immers de "bende van vier' die een zuinige EU-lijn voorstaat. Spanje probeert volgens deze "di plomaten de 'bende' uit elkaar te spelen. Berlijn— Duitsland staat voor een nieuwe lastige historische vraag: Wat moet de naam wor den van het bekende neorenais- sancistische gebouw met de enorme glazen koepel waar het parlement zitting zal hebben als het is teruggekeerd naar Ber lijn? Sinds het gebouw in 1894'werd voltooid staat het bekend als de, Rijksdag. Maar parlementsle den die gevoelig zijn voor het militaristische verleden van Duitsland en zich de Pruisen en het Derde, Rijk herinneren, wil len een andere naam voor het gebouw, in ieder geval officieel. „Het parlement van de Duitse Bondsrepubliek wordt de Duit se Bondsdag genoemd, en dat zie ik niet veranderen alleen omdat we naar Berlijn verhui zen," zei parlementsvoorzitter Wolfgang Thiersè gisteren. Parlementsleden die tegen de naamsverandering zijn, zeggen dat de nazi's het gebouw in 1933 waarschijnlijk zelf in brand heb ben gestoken en dat ze het nooit officieel als regeringsgebouw hebben gebruikt „Het Berlijnse Huis van Afge vaardigden wordt het Pruisi sche Staatsparlement genoemd en iedereen weet dat er geen Pruisen meer zijn," zei de chris ten-democraat Güntker Nooke in een interview met het dag blad Die Welt Intussen vergaderden oudge diende parlementariërsgiste-','', ren over de naam van het gé- - bouw. De keuze varieert yan het onschadelijke Reichstaggebaü- de (Rijksdaggebouw) tot het ba nale Plenarsaalsgebaüde (Ple- naire Zittingsgebouw) en Prak- tionssale (EYactiezaal). Voor standers van een andere naam willen dat de beslissing valt j voordat het parlement voor de eerste keer bij elkaar komt in het gebouw, op 19 apriL n De parlementariërs besloten na twee uur de beslissing uit te stellen. Maar de senioren beslis ten al wel dat het parlement zelf de Duitse Bondsdag blijft heten, i Het postadres van het gebouw wordt 'Duitse Bondsdag,Platz i der Republik', eri deze naam" komt ook op de borden in He - omgeving Bondsdag te 'staan, evenals op de bus- en metrohal-1 tes. Zelfs de tegenstander Thierse - geeft toe dat een officiële" naamsverandering de naam van? het gebouw in de volksmond- niet zal veranderen. Vraag het; -maar aan taxichauffeurs,zoals een Berlijns ochtendprograra- ma op de televisie deed. Er kwa men nietszeggende blikken op- de vraag waar Het Plenaarsaals- gebaude was, maar acbteraoch- tige reacties op vragen naar de Reichstag. „Wat bedoelt u daar mee?" zei een van de chauffeurs, ongelovig. „Dat staat daar, vlak- .bij." ->•

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7