8 'Bestrijden vrouwenhandel heeft een lage prioriteit' f Wereldgebedsdag Item Duitse Groenen in diepe crisis Provinciale Staten Armoede Sociale verhuurder Chinese kok Files Honderden door misleiding, dwang, uitbuiting en geweld in de prostitutie Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad C^"'3\ Vrijdag 5 maart 1999 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ook iets op uw hart? schrijf naar: hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999,3000 CZ Rotter dam (E-mail: digitaal@rotterdamsdagblad.nl). Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaatsing. En: één onderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, voorletter(s), adres en tele foonnummer (onder uw brief in de krant komen al leen naam en woonplaats). Plaatsing betekent niet dat bet Rotterdams Dagblad uw mening deelt. Eigenlijk is het een beetje onfatsoenlijk de kiezers te verwijten dat ze geen belangstelling zouden hebben voor taken, personen en/of doelstellingen vanpartijen in Provinciale Staten. Het echte probleem ligt echter bij de Voorlichters', de partijen zelf en de media. De kiezers weten niet waarvoor of waarover ze hadden moeten gaan stemmen, want het heeft hen aan elke vorm van informatie over de provincie Zuid-Holland, belangrijk voor de meningsvorming, ontbroken. Ik heb op de dag voor de verkiezingen vastgesteld dat ik nog geen gegevens had ontvangen over wat er in Zuid-Holland aan de orde is. Er waren geen posters, geen folders met de ideeén van partijen, advertenties ofkrantenartikelenbeschikbaar, opgrond waarvan ik me een beeld zou hebben kunnen vormen over wat 'men' voor Zuid-Holland vaa belang acht. Er is mijns inziens wel degelijk een (groot) aantal on derwerpen, waarover de visie van statenleden van Zuid-Holland van belang is, al ontbreekt het hen aan inzicht over die onderwerpen. Ik noem er een aantal op: het toch opdelen van de provincie in stadsregio's; het al of niet aanleggen het restant van de A 4; het al' dan niet industrialiseren van de Hoekse Waard; het al dan niet behouden van het vliegveld van Rotterdam; het uitbreiden meteen Tweede Maasvlakte; het 'aan passen' van het recreatieve karakter van de provincie middels het onderwater zetten van het eiland Tienge- meten; het verplaatsen van de kassengebieden; het specifieke Randstad-probleem van mobiliteit; het re keningrijden. En ga zo maar door. Het gaat dus niet aan de kiezers gebrek aan belang stelling toe te schrijven. Integendeel ^hetlijkt. eraeer op dat de statenleden (en hun politieke partijen) niet geïnteresseerd zijn in voorlichting aan de kiezers. Laat staan dat hun mening er toe zou doen. A, Gerritse, Rotterdam De gemeente Rotterdam voert een armoedebeleid, ook de sociale dienst werkt daar aanjnee. Die hanteert alleen eenbeetje vreemde methode. In plaats mensen vanmeergeldtegeven.voertdedienstfiinkestrafkor- tingen door onder het motto 'Alle werk is goed'. Ook oudere mensen worden geprest een slecht betaald rot- baantje te nemen. Zo krijg je nou verpaupering'. Ik ken talloze voorbeel den vanmensendieveelalbuitenhunschuldtengron- de zijn gericht. Piet de Jong, Rotterdam Volgens de directeur is het Woningbedrijf Botterdam (WBR) een sociale verhuurder. Als bewoner van het Witte Dorp enalshuurder van het WBR deelik de me ning van de directeur niet. Het woningbedrijf is zeer klant-onvriendelijk, vooral op het gebied van het beantwoorden van klachten. Het bedrijf stuurt veelal een standaardbrief met daarin een nietszeggend antwoord. Onderhoudsklachten worden ook pas na herhaling van de klachten verhol pen. Verder heeft het WBR bij oplevering van de wo ningen vanhetWitteDorp in 1990verzuimdomaande bewoners kenbaar te maken d^t de huizen niet vol doen aan artikel 102 van de Bouwverordening 1989, waarin staat da 1 huisraad met de afmetingen van ten hoogste l,5meterbij 1,4 meter bij 0,7 meter de woning binnengebracht moeten kunnen worden. In 1998 is hierover, bij hoger beroep, jurispudentie verschenen. De rechtbank (meervoudige kamer) heeft toen vastge steld dat de toegankelijkheid van de woning niet vol doet aan artikel 102 van de Bouwverordening 1989. Nu weet ik ook waar de letters WBR voor staan, name lijk 'Woningbedrog Rotterdam' W. Neleman, Rotterdam Een Chinees restaurant staat en valt met de kwaliteit van zijn kok, Die kok is dan zeven dagen per week in dienst en tien uur per dag aan het werk. Als hij een beetje geluk heeft mag hij zes dagen werken en is hij op maandag vrij als e- geen feestdagen zijn. Tachtig uur werken in de week is voor het hele personeel heel normaal. Het zit dus klem en kan geen kant uit zeker niet als het wat ouder is. Zo'n werknemer gaat alleen weg als hij kans zietzelf een restaurantje te beginnen. Een wat oudere kok spreekt alleen Chinees en een beetje Nederlands. Schermen met de horeca-CAO staat gelijk aan ontslag. Bij het in dienst treden wordt gezegd dat het vakantiegeld in het loon zit, dus daar moetje niet om komenzeuren. Bij aankomst inNeder- Jand is de kok bij zijn baas in de keuken gekomen. Daar kon hij met zijn eigen taal terecht en zijn vak uit oefenen. Overstappen naareen andere werkgever om dat je het met de werktijd of het loon niet eens bent is heelmoelijk wantwerkgevers informeren elkaar. Het betekent datje in de omgeving geen werk krijgt Het is dan ook geen wonder dat jongeren geen zin heb ben om bij een Chines e restauranthouder het vak van kok te gaan ieren. Zij weten maar al te goed van hun vader of van familieleden wat dat betekent. G. Posthuma, Rotterdam Voor mijn werk zit ik veel op de snelweg en sta ik dus ook vaak in de file. Wat mij de laatste tijd opvalt, is dat sommige files ontstaan door kop-staartbotsingen, waarbij in de regel twee of drie auto's betrokken zijn. Het ergerlijke vind ik dat betrokkenen op de rijbaan staan te discussiëren en soms ook de schadeformulie ren staaninte vullen. Het gevolgis eenkilometerslan- Mensen haal die auto's na een aanrijding van de rij baan als het alleen om blikschade gaat en regel een en ander op de vluchtstrook! Aijo Boerdanf Vlaardingen Zoals elk jaar op deze eerste vrij dag van maart is het vandaag we reldgebedsdag. Ook in Rotterdam komen, vanmiddag en vanavond, honderden mensen in allerlei ker ken in oecumenisch verband bij een. De deelnemers weten zich verbonden met samenkomsten over de hele wereld, waar dezelfde bijbellezingen, gebedsintenties en ook collectedoeien centraal staan. Overal in de 180 deelne mende landen zal bovendien een zelfde lied worden gezongen: 'De mos gratias al Senor, demos gra- cias.' Melodie en tekst zijn vrolijk. In de vertaling luidt één van de verzen: Wanneer je dansen en zingen voelt in je lichaam, dans dan en zing.' Het slotcouplet luidt, in de misschien wat kromme maar toch poëtische vertaling: 'Elke dag dat ik dans en zing voor mijn Schep per, glimlacht mijn denken naar U toe.' Het is een lied uit Venezu ela; dit jaar is de basistekst van de wereldwijd verspreide liturgie door Véne2olaanse vrouwen ver zorgd. De lichamelijkheid van de ge loofsbeleving speelt in deze litur gie een grote rol. Uit het boek van de profeet Hosea wordt een tekst gelezen over hoe God zijn volk leert lopen, en daarna leidt 'met teugels van liefde'. Uit het evan gelie is gekozen voor het verhaal over een vrouw die Jezus aan raakt en daaraan kracht ontleent. Bidden is, binnen het verband van de viering van vandaag, aller- Taco Noorman is hen ormd stads- predikant eerst de bede om te worden aan geraakt. Opvallend element in deze litur gie is de plaats die de onderlinge begroeting inneemt, op zijn Vene- zolaans. De groet is daar een vraag om de zegen: het spaanse 'Bendición'. De gegroete ant woordt (zoals in zovele talen). 'Di- os te bendiga', God zegene je Zo worden dus vandaag overal de sa menkomsten geopend. De sociale werkelijkheid van Ve nezuela is in de teksten voor deze dag indringend aanwezig. Die maakt niet vrolijk. In het liturgie boekje beschrijven de vi ouwen hoe haar land, dat tot voor een tiental jaren nog rijk was, inmid dels mm of meer failliet is ge raakt Bureaucratie, concentratie van kapitaal en corruptie hebben dusdanig toegeslagen dat het me rendeel van de bevolking ten prooi is aan gebrek. Zoals overal zijn vrouwen en kinderen de meest gedupeerden Ook de ker ken delen in de kritiek: daar blij ven vrouwen door subtiele vor men van geweld, zoals onder drukkende taal en kerkelijke re gels, veelal nog steeds de minde ren en ondergeschikt. Tegelijk biedt het boekje voor beelden van projecten die de ver loedering tegengaan. Kleinschali ge initiatieven kunnen, tegen naar verhouding geringe kosten, veel betekenen. Ettelijke ervan worden ondersteund uit de op brengst van de collecten op deze dag. Dat is in ieder geval iets. Sceptici zullen zich afvragen of dit goedbedoelende wereldwijde bidden zin heeft. Op die vraag is geen algemeen antwoord te ge ven. De ervaring van oecumeni sche verbondenheid van zovele mensen is immers niet te meten. Maar voor de deelnemers is deze dag ongetwijfeld een aansporing om zich open te blijven stellen voor de zegenende aanraking Gods. 'Denk mondiaal, handel lo kaal' De feiten over de vrou wenhandel, het onderwerp van Internationale Vrouwen- dag 1999, vragen er om. Der tien vrouwenorganisaties uit Rotterdam en Oïnstrekenhèb- ben het initiatief genomen voor een gelijknamig sympo sium maandag in de Doelen. Het doel is te kijken hoe vrou- dwang,TiittoHmgengeweld in de prostitutie terecht zijn gekomen, een nitwej te bic den. tr.' De meest conservatieve sehattinsTOhhét.rappMtq VJ - 'Mensenhandel, prostitutie J en Hnderporno' istlSfl van iH slachMfe^s^nraiHrón^^,; del in Rijnmond aUeenaLHet,: meisjési ïèèial iii^a! in Ni-jfi fdeïmnstdie iaéhuïSMrtpa&Sf ^talgeyainnïdet;W3ojMhnnJ paspoort othnnieldtónaensfi Ie dentallénnronneatt htnuüilv'.nemjji^.grotii. 'tpens is feïRottérilam chide-- iKk ééns ecMjaanlnvesteren" Door Annemiek van Oosten „Het bestrijden van huiselijk ge weld en mensenhandel heeft by de politie in Rotterdam-Rijnmond een absoluut lage prioriteit Ik werk prettig samen met de jeugd- en zedenpolitie, er werken veel goede mensen, maar een wed strijd van Feyenoord of de ope ning van de eerste de beste win kelstraat krijgen meer aandacht dan het geweld tegen vrouwen. We hebben niet voor niets de mond vol van meer blauw op straat en niet van meer blauw in de bordelen." Charlotte van Besouw, vanuit het Rotterdamse vrouwen- en ge zondheidscentrum Sara betrok ken bij het project Mensenhandel Rotterdam-Rijnmond, is trots op wat er al wél gebeurt in de strijd tegen de uitbuiting van vrouwen in de prostitutie. Maar ze neemt geen blad voor de mond. Sara en het prostitutie-maatschappelijk werk van de Vereniging Humani- tas in Rotterdam doen -in sa menwerking met andere organi saties en onder de landelijke para plu van de Stichting tegen Vrou wenhandel- wat ze kunnen, maar er is nog te zeer sprake van liefdewerk-oud-papier. „De politie krijgt de kans niet om te doen wat mogelijk is en ook wij hulpverleners moeten de opvang van de slachtoffers van vrouwen handel er eigenlijk maar een beet je bij doen. Je dacht toch niet dat de landelijke, provinciale of loka le overheid de tijdelijke opvang van vrouwen na hun besluit het bordeel te verlaten ook financieel goed heeft geregeld. Wij brengen vrouwen in afwachting van hun terugkeer onderop adressen voor slachtoffers van huiselijk geweld. Onze medewerkers moeten in hun schaarse vrije tijd maar een beetje bjjlezen over hoe je het bes te met slachtoffers van mensen handel kunt omgaan, met jonge getraumatiseerde vrouwen die vaak geen woord Nederlands spreken" Van Besouw geeft aan op welke slachtoffers het project Mensen handel Rotterdam-Rijnmond zich richt. „Mensensmokkel en men senhandel zijn niet identiek, maar ze verlopen vaak wel vol gens dezelfde internationale (handeis-)lynen. De slachtoffers van mensenhandel ofwel gedwon gen prostitutie uit andere delen van het land die uit die wereld stappen, worden hier in Rijn mond tijdelijk opgevangen. Het ging vorig jaar om enkele tiental len vrouwen. Maar dat is slechts één kant van ons 'bedrijf, We zijn in samenwerking met de politie, overheidsinstanties, andere hulp verleningsorganisaties en soms zelfs met behulp van een klant ook uit op het signaleren van slachtoffers van vrouwenhandel, die dan weer elders in het land door vergelijkbare projecten wor den opge- vangen voor zij naar huis terugke ren." Het resul taat van vo rig jaar, cir ca twintig gesignaleer de slachtof fers van mensenhan del in Rijnmond, is gezien de on derzoekcijfers van de politie in Rijnmond en van het Nederlands Instituut voor Sociaal Seksuolo- giseh Onderzoek (NISSO) mager te noemen. „Er zijn veel meer slachtoffers, maar we weten hen niet te bereiken. Hoe actief de Rotterdamse politie naar hen zoekt? Laten we eerlijk zijn, het oplossen van de diefstal van au to's leeft maatschappelijk gezien meer. En hoe druk heeft de jeugd- en zedenpolitie het niet met het oplossen *.i allerlei andere za ken?" Misleid en uitgebuit We spreken in Nederland overi gens niet alleen van mensenhan del wanneer er geweld of andere vormen van dwang worden ge bruikt, maar óók als vrouwen en meisjes of jongens worden mis leid of uitgebuit. Van Besouw: „Gedwongen prostitutie hóeft zich niet per se in de illegaliteit af te spelen. Denk maar aan jonge meiden die zich door een in eerste instantie zo aantrekkelijke 'lover boy' steeds verder over hun eigen grenzen laten trekken... Vrouwen 'kiezen' vaak bij gebrek aan alter natieven voor werk in de prosti tutie. Voor de re latief rijke vrou wen in de Euro pese Unie is de prostitutie niet zo aantrekkelijk. De armoede in de wereld maakt dat vrouwen naar Europa trekken, waar vraag naar seksuele diensten van vrouwen immers niet afneemt. Daarom is er ook vanuit de illegaliteit zo ver schrikkelijk veel geld met prosti tutie te verdienen." De dubbele moraal inzake prosti tutie maakt volgens Van Besouw dat we het probleem van de vrou wenhandel nooit afdoende zullen kunnen aanpakken. „Ik weet het, het resultaat van ons werk ver bleekt bij wat er aan de hand is in Rijnmond, in Nederland en de rest van de wereld, maar we kun nen tenminste ons best doen om vrouwen die dat willen zo goed mogelijk te hv 'en." Veel vrouwen zijn wel illegaal, maar dat betekent niet dat ze in Nederland geen rechten hebben. Ze mogen volgens de wet een be roep doen op opschorting van hun uitzetting uit Nederland (voor maximaal drie maanden) of ze kunnen besluiten aangifte te 3oen van vrouwenhandel en/of op te treden als getuige. In het laat ste geval krijgen slachtoffers een Bl7-status, een aparte vreemde- lingenstatus, waarbij zij de behan deling van de zaak mogen afwach ten. Er zijn niet veel vrouwen die dur ven te getuigen tegen vrouwen handelaren, maar dat neemt vol gens Van Besouw niet weg dat je er tenminste voor kunt zorgen dat ze fatsoenlijk kunnen terugkeren, zonder geslachtsziekten bijvoor beeld. „Ook kunnen we er soms via de internationale contacten in de vrouwenbeweging zorgen dat vrouwen bij terugkeer in hun land worden opgevangen. Soms helpt het al, bijvoorbeeld in Zuid- Amerika, als een non je van het vliegveld komt halen. Zo'n religi euze heeft daar nog het gezag dat je enigszins beschermt tegenover je oorspronkelijke ronselaars." Vergunningenstelsel Erg hoge verwachtingen van de komst van bordeelvergunningen in de strijd tegen de vrouwenhan del heeft de vrouwenbeweging in Rotterdam niet. Van Besouw: „Je moet zo'n ver gunningenstelsel niet verwarren met de legalisatie van de prostitu tie. We krijgen hoogstens een be ter geregeld gedoogbeleid en daardoor misschien wat meer zicht op de arbeidsomstandighe den in clubs en bordelen, Maar wat gebeurt in de Ofi-wereld en in escort-sferen en op straat? "Wil len we van de prostitutie echt ge wone arbeid, een gewoon beroep maken, dan zullen we er in moe ten investeren." De vraag is wat Van Besouw be- I (lustratie Theo Gootjes treft onvermijdelijk: „Een ge woon beroep? Hoe gewoon 3s ge woon? Hoe gaan we de gang van zaken in de bedrijfstak dan con troleren? En moet ik straks als werkzoekende vrouw ook in deze sector verplicht een baan accepte ren? Het mag het oudste beroep van de wereld heten, 'slaaf was ook een heel oud beroep en dat hebben we niet voor niets afge schaft Een gewone bedrijfstak? Kunnen we het dan ook eindelijk eens hebben over een minimum leeftijd voor klanten of over een mogelijkheid om rechtstreeks aangifte te doen van ongewenst gedrag? Hoezo gewoon? Er gaat in deze sector nog zo veel geld om, er beleven nog zo veel mannen plezier aan deze business, dat de slachtoffers blijkbaar kunnen .doodvallen." Ook de discussie over de opvang van illegalen neemt naar de me ning van Van Besouw zo langza merhand bizarre vormen aan. „We kunnen al die illegale vrou wen in de prostitutie wel het land uitzetten, maar wat gebeurt er dan? Ik zei het niet voor niets: hoe legaal willen we die branche wer kelijk maken? Vooraisnog laten we al die illegalen in Nederland 'manmoedig' aan hun lot over. Hoe meer mensen in de illegali teit hce groter ook de poel waarin mensenhandelaren naar harte lust kunnen vissen. Illegaal? Kom gezellig in de prostitutie, zou ik bijnazeggen." Het symposium 'Denk mondiaal, handel lokaal' in de Doelen be gint maandag 8 maart om 14 uur kost 5. Door Peter van Nuy senburg Eigenlijk hadden de Duitse Groenen zeer in hun knollentuin moeten zijn. Ruim achttien jaar na haar oprichting leek de milieupartij volwassen te zyn ge worden. De splijtende conflicten tussen de Imker- en rechtend; «gel, de fundi's en realo's, leken te zyn overwonnen en sinds vong najaar nemen de Groe nen voor het eerst deel aan de regering in Bonn. Hun ster, minister van Buitenlandse Zaken Joschka Fi scher, is een van de weinige bewindslieden die zich hebben weten te onttrekken aan de chaos die de re- geerstijl van de coalitie met de SPD kenmerkt, en ook in het buitenland respect afdwingt. En toch verkeren de Groenen in misschien wel de grootste ensis van hun bestaan De party had zich dit weekeinde in Erfurt willen voorbereiden op de Euro pese verkiezingen, maar moei zich nu buigen over een veel urgenter agendapunt: de verpletterende ne derlaag van de party vorige maand bij de deelstaat verkiezingen m Hessen, In deze deelstaat, de baker mat en tot 7 februari ook een groen bolwerk, verloren ze een derde van de stemmen die vier jaar eerder op hen waren uitgebracht (van 11,2 naar 7,2 procent) Ze verloren aan de SPD, maar ook aan de conservatieve CDU. Verontrustend was dat de Groenen onder de jonge kiezers slecht scoorden. Die stemden massaal op de CDU. Hessen was de afrekening van de kiezers met de slechte start van rood-groen in Bonn en die rekening moesten de Groenen betalen. Kanselier Schroder kon zyn partner haarfijn vertel len aan wie het debacle te wijten was' de eigen minis ter van Milieu, Jurgen Tnttm. Tnttin had de kiezers de stuipen op het lyf gejaagd met de arrogante wyze waarop hij de sluiting van kerncentrales wilde door drijven. De Groenen hadden, aldus de regeringslei der, 'meer Fischer en minder Triltin' nodig. Dat was leuk en bondig geformuleerd, maar schiet als analyse te kort De Groenen boeten een paar jaar aan aantrekkingskracht bij de kiezers in. Ook de Bondsdagverkiezingen die hen vorig jaar september aan de macht brachten, hadden verliezen te zien ge- gegeven. Hessen was geen uitzondering. De neder laag bevestigde een trend. Over de oorzaak van deze ontwikkeling zijn de mees te Groenen het eens. De partij is nog te veel protest beweging. Ze wordt gedomineerd door de thema's die achttien jaar geleden tot haar oprichting hebben geleid: de zorg voor het milieu en het pacifisme. De meeste kiezers kennen de Groenen nog steeds grote competentie in milieukwesties toe, maar delen op an dere terreinen (bestrijding van werkloosheid en cri minaliteit, onderwijs) dikke onvoldoendes uit. Daar naast hebben de Groenen een imagoprobleem: zc worden gezien als de party van een generatie, die de leeftyd van de leesbril heeft bereikt. Het is in dit ver band opvallend hoe weinig jongeren (onder de 30) op Groenen-bijeenkomsten te vinden zyn. De oorzaak van de malaise is daarmee benoemd, maar dat wil niet zeggen dat ook de oplossing is ge vonden. De eensgzindheid houdt op zodra concrete voorstellen aan de orde komen. De realistische vleu gel wil dat de Groenen een echte party worden, Ze moeten laten zien dat ze ook op andere gebieden seri eus te nemen zijn, zonder de 'milieu-component' daarbij uit het oog te verhezen. De partij moet een 'sociaal en ecologisch verantwoorde markteconomie' nastreven, aldus een van de beide voorzitters, Gunda RoesteL De 'fundi's', onder wie haar collega Antje Radcke, vrezen dat zo de 'identiteit' verloren gaat. Wat wel moet gebeuren, is niet duidelijk. De fundi's willen in de grond van hun hart geen regeringspartij zijn. Ze hebben een romac*;sche voorliefde voor de zuiver heid van de leer ei. Jie gedijt alleen in de oppositie. Dit 'inhoudelijke' debat wordt onnodig gecompli ceerd dooreen discussie over de reorganisatie van de partij. Fischer en Trittïn willen dat hun club ook in dit opzicht een echte party wordt, Met één voorzitter, één fractievoorzitter, een partijbestuur, waarbij in de eerste plaats kwalititeiten en niet, zoals bij het huidi ge systeem van dubbelfuncties, de verhouding man vrouw, Westduitser-Oostduitser, de doorslag geven. De fundi's houden vast aan de huidige regeling waar bij de functies naar evenredigheid worden verdeeld tussen mannen en vrouwen, ossies en wessies, om dat dit, inderdaad, de 'identiteit van de Groenen uit maakt'. Het is te vrezen dat het congres zichzelf en de buitenwereld voornamelijk met dit «?onrt bijzaken zal vermoeien. Veel tijd hebben de Groenen niet meer. Er zyn dit jaar, behalve de verkiezingen voor het Europese Par lement, nog zes deelstaatverkiezingen. Daaronder zijn er vier in het oosten, waar de partij al buiten spel staat. Als die verkiezingen slecht uitpakken, kunnen de overlevingskansen van de Groenen, én van de rood-groene coalitie in Bonn, niet hoog worden aan geslagen. Opgericht 2 april 1991 Uit de statuten: Het Rotterdams Dagblad Is een onafhankelijke regionale krant, zonder binding met enige levensbeschouwelijke organisatie, politieke partij of belangengroepering. De krant stelt zich ten doel doormiddel van berichtgeving In woord en beeld, analyse en achtergrondartikelen haar lezers zo actueel, objectief en veelzijdig mogelijke informatie te verschaffen. Hoofdredactie: J. Prinsen LP. Pronk. Chef Central Desk: FJ. Eckhardt Rubriekschefs: Eindredactie Vormgeving: R.LJ.van Zeelst Stadsredactie Rotterdam: J.S. Booister. Editie Voome-Putten: C.G, Buitendijk. Editie Waterweg: J.H. Bunte. Editie Ussel en Lek: M.E. Verwaaijen Editie Regio Zuid: C.H. Soeters. NieuwsdiensVB innen/buiten land: B. V. Verkade. Cultuur Leven: MJ.F. Maas. Economie: N.P. de Vnes Sport: P. Ouwerkerk. Illustratie: F, van Someren. Informatiebeheer: Th. C. Kiffers. Persbureaus: ANP, AP, Geassocieerde Pers Dienster ,'GPD), Graphic News. Correspondenten in het buitenland vla Geassocieerde Pers Diensten en The Independent (Londen). Boedapest: drs. J.W.M. Gertsen; Bonn: P.G.W, v. Nuijsenburg; Brussel: drs. M.H. Peeperkom, PJ.A.M, Koopman; Genève: B. Kroon; Istanbul: dra.J.EJ.M. Uitz; Jakarta: T. Haerkens; Kaapstad: P.ter Horst; Londen: H. Harkema; Madrid: H.v.d. Boom; Moskou: H.B, Hoogendijk; Nairobi: FJ.M. v. d. Houdt; Paramaribo; A. Snijders; Parijs: C. van Zweeden; Peking: dr. J. van der Made; Rome: J.A. Geieijnse; Sarajevo: H. Doornbos; Tel Aviv: A.P. Bloemendaal; Washington: drs. J.B.A. Wanders. Deze podiumpagina bevat analyses en meningen van red acteu rengastsc h rij vers e n lezersH et commeijtaa r op pagina 3 vertolkt de mening van de krant.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 8