9 Cynici genoeg in Belfast Politiek Peking in de ban van twee conferenties Vrees voor tomeloos geweld aan vooravond van de vrede imsê Geredde bergw krijgen t toot. vei Drie miljoen Chinezen maken Rotterdams Dagblad Vrijdag 5 maart 1999 Door James MeGoniga! Belfast We staan op een heuvel en kijken neer op Belfast- west, Mijn gids wijst de 'nationalist areas' aan. Niet dat dat echt nodig is, want de muren die de zogenaamde 'peace line' markeren, of wel de vijf meter hoge afscheidingen tussen pro testantse en katholieke wijken, slingeren zich duidelijk zicht baar door de stad. „Jammer dat de zon niet schijnt. Dat reflec teert zo mooi op het scheermesjesdraad," mijmert mijn bege leider cynisch. Even daarvoor had ik in de eerste hulp-af deling van het Royal Victoria ziekenhuis ge sproken met trauma-arts James Steele (35). Hij zwaait nu zes jaar de scepter over deze afdeling, waar de slachtoffers van het ge weld in de straten van Belfast worden binnen gebracht. Het zte- kenhuis ligt aan de Falls Road, een van de grenzen van katholiek en protestants Belfast, vlakbij het stadscentrum. „Inderdaad zyn wij m het Ver enigd Koninkrijk dé specialisten op het gebied van schot- en steek wonden, stukgeslagen botten en andere zware verwondingen," zegt hij. „Maar gelukkig kunnen ze meestal met zo goed schieten, dus er valt nog vaak heel goed te repareren." Cynici zijn er nog genoeg in de Noord-Ierse hoofdstad, waar sinds april vorig jaar (het Goede Vrijdag-akkoord) een vorm van vrede heerst. Vergeleken met enkele jaren ge leden is het straatbeeld inderdaad rustiger. De zwaar bewapende sol daten lopen alleen 's nachts nog patrouille, in bepaalde wijken. Het Britse legers heeft enkele ka zernes ontruimd en er zijn geen road-blocks of voertuigcontrole* meer. Het grove geweld komt sinds een jaar met meer voor. Maar dat wil niet zeggen dat Belfast een gewo ne stad is geworden. De paramili taire organisaties handhaven op hun eigen wijze, in eigen gebied, het gezag. Wie zich schuldig maakt aan 'anti-sociaal gedrag' (variërend van diefstal of drugs gebruik tot klikken of schelden op een van betrokken partijen) wordtin elkaar geslagen: 'punish ment beatings'. Dat gebeurt in de regel met honk balknuppels, bezet met spijkers. De Terse goedendag levert zware verwondingen op. Steele: „Ik heb eigenlijk liever een schotwond. Dat is lokaal, terwijl iemand met een honkbalknuppel vaak over zyn helelichaaam is bewerkt. Dat is veel lastiger voor ons." Afstraffingen Volgens hem loopt het aantal poli tieke afstraffingen de laatste we ken wat terug, misschien als ge volg van politieke druk, mis schien ïn afwachting van de ge plande afronding van het vredes proces op 10 maart. Het is echter de vraag of het zover komt In de eerste week van maart is er nog een patstelling tussen Sinn Fein, gelieerd aan het verbo den Ierse Repu blikeinse Leger IRA, en de Ul ster Unionisten, verbonden met de evenzeer ver boden Ulster Volunteer Force UVF, De Unionisten willen pas een coa litiekabinet vormen met Sinn Fein, als de IRA ten minste een deel van de voorraad wapens en munitie inlevert ('Decommissio ning', ofwel buiten dienst stellen). De IRA weigert keihard: 'Not a bullet, not an ounce', zoals op mu ren in katholieke wijken staat ge kalkt. De Britse regering wil het bestuur over Noord-Ierland weer terugge ven aan de provincie zelf, mits er een gezamenlijk bestuur wordt gevormd. Daar wordt al een jaar over onderhandeld, maar de zaak zit muurvast. Neutrale waarne mers menen dat de protestanten zich hebben gehouden aan hun toezeggingen: geen terroristische actie meer, acceptatie van Sinn Fein als ge sprekspartner (tot dan toe on bespreekbaar), genoegen ne men met slechts gedeel telijke inleve ring van IRA- wapentuig. Ook de Bntse regering houdt zich aan de af spraken: een aantal veroordeelde IRA-gevan- genen heeft amnestie gekregen, een verdere vervroegde vrijlating volgt volgend jaar, het leger heeft zich voor een belangrijk deel te ruggetrokken uit dp provincie en de Noord-Ieren kunnen weer baas in eigen huis word|fmet slechts twee uitzonderingen: politie en justitie en belastingszaken. Dat komt later. Schok De enige partij die niets heeft in geleverd is de IRA. Dat vinden ui teraard de protestanten, maar ook de Britse premier Tony Blair en zelfs diens Ierse collega Bertie Aheme. Die schokte twee weken geleden de Noord-Ierse politiek door in één klap Sinn Fein zyn laatste bondgenoot in deze politie ke stnjd te ontnemen. Zelfs de Ierse republiek vindt dat de IRA de wapens moet inleveren, dat was eerder ondenkbaar. 'Geen kogel, geen ons'(semtexRed.): hetboze op een muur in Belfast gekalkte antwoord van de IRA op de elsdatnu eindelijk de wapens worden ingeleverd. FotoReuters Dat Sinn Fein vlak voor de datum van 10 maart knap nerveus is ge worden van al deze druk, was de afgelopen week in Belfast wel dui delijk. Telefoontjes worden met beantwoord, afspraken niet nage komen, Smn Fein - anders een meester dn*pubhc relations - pro beert onder eik perscontact uit te komen. Waar achtergrondgesprekken met alle andere betrokken partij en snel geregeld zijn, gedraagt Sinn Fein zich als iemand met zware kiespyn, die niet naar de tandarts durft. In de paniek van de laatste twee weken is als laat ste verdedigingslinie de stelling betrokken dat 'elke vorm van de commissioning de nederlaag van de IRA zou betekenen'. De Britse regering beziet deze niet te onderbouwen redenering met opgetrokken wenkbrauwen, maar houdt wijselijk de mond. De Unionisten, wier leider David Trimble de beoogd premier van Noord-Ierland is, zeggen honend dat „de IRA weer het onderste uit de kan wil, zonder zelf een milli meter op te schuiven naar een compromis. Als deTRA écht vrede wü, kan ze ingaan op ons bod slechts een deel van hun spgdlep in te leveren. Al was het maar de Semtex (buitengewoon krachtig explosief red.). We weten trou wens niet eens hoeveel wapens ze echt hebben, ö"s wat kan het hen schelen?" Tunnelvisie Hoewel niemand iets te winnen heeft bij hervatting van de bur geroorlog, die in dertig jaar tijd ruim 3200 levens heeft geëist, schat een ingewijde dat er toch een gerede kans is dat de IRA de boel laat ploffen. „De IRA heeft tunnelvisie. Die denkt in termen van vyftig jaar. Zij zien de Britten en ook de protestanten gewoon in de Eersto- Hulpafdellng van het Royal Victoria Zie- Betfast: zijn in het Ver enigd Konink rijk de specia listen op het gebied van schot- en steekwon- FotoAlanuewtsK' als vijanden. In de j'aren twintig hebben zij het Britse Empire, toen het machtigste land ter wereld, toch ook klein gekregen door maar door te knokken?" Ook de Unionisten houden reke ning met hervatting van 'Republi keins geweld'. Een lid van het sinds bijna een jaar functioneren de Noord-Ierse parlement: „Re ken maar dat ons geweld dan ook geweldig zal zyn. Wat de IRA kan, konden wij twee jaar geleden nog niet. Maar nu wel en als het moet nog een graadje erger." De Britse regering wil over dit doemscenario niet eens naden ken. Maar een hoge ambtenaar geeft toe dat men niet onvoorbe reid is. „Bij het terugbrengen van onze militaire inspanningen heb ben wij de infrastructuur intact gelaten. Als het nodig is, kunnen wij weer een heel grote rol gaan spelen." Volgens weer een andere ingewijde zijn na de komst van het vredesakkoord van vorig jaar de activiteiten van de inlichtin gendiensten niet verminderd, in tegendeel „Neen, die zyn nog heel actief." Om de spanning niet nog verder te laten oplopen, is de 'deadline' van woensdag 10 maart opeens geen fatale datum meer. Het gaat nu om een „gewenste datum, het belangrijksteis dat het vredespro ces intact blijft" Partijen htf'<aen er rekening mee dat prudent Bill Clinton in de twee aagen on derhandelingen die zijn gepland voorafgaande aan St. Patrick's Day in Washington, de grootste Ierse feestdag op woensdag 17 maart, Sinn Fein tot rede zal moe ten dwingen. In Belfast was de afgelopen dagen de spanning voelbaar. Op partij bureaus, by het ministerie voor Noord-Ierse zaken, de politie, in ziekenhuizen wordt de telefoon slechts opgenomen met 'Hello?' Als je naar een naam vraagt, kryg je slechts een voornaam. In Belfast staan in het centrum en in de omgeving van de muren die de woonwijken scheiden grote stalen hekken en andere beweeg bare blokkades. Een aantal daar van gaat altijd dicht vlak voor zonsondergang, andere worden slechts gesloten bij 'onrust'. Dit Britse understatement wordt ta melijk letterlyk genomen. Na een nacht waarin een geweer werd ge vonden in de bosjes bij een par keerterrein (buurt uren afgeslo ten), in een leegstaand huis bom- onderdelen werden gevonden (straat uren geëvacueerd), een bbm werd gevonden in het kozijn van een woonhuis (gecontroleer de explosie in de voortuin door het leger) en een teruggevonden vluchtauto werd opgeblazen door het leger (doorgaande weg naar de republiek lange tijd afgesloten), reageerden politie en leger de vol gende morgen: „Het was een rus tige nacht. Eigenlijk niets ge beurd." Ram pen planning Trauma-arts Steele maakt zich nog niet erg druk. „Wij doen per-.' manent aan rampenplanning. Of het nou hervatting van de geweld dadigheden is, of het instorten van een gebouw of een volle voet baltribune, wij zijn er klaar voor," Wel heeft hij gecheckt of de lo- giesmogelijkheid voor het perso neel in het ziekenhuis, als het door ongeregeldheden op straat niet naar huis kan, in orde is. „Maar dat is-ie altijd, hoor," zegt hij lachend in zijn tamelijk ontta kelde hospitaal, waarvan onder delen sinds dq tijd van de naam- geefster zo te zien niet meer zijn onderhouden. Hij verlangt niet te rug naar de jaren zeventig, toen er soms moest worden geopereerd terwijl vanaf het ziekenhuisdak duidelijk hoorbaar met zware wa pens werd geschoten. „Maar toen ging het ook, nietwaar." Het was deze verslaggever vlak voor zijn bezoek aan Steele opge vallen dat hij 's middags op straat in de omgeving van de Falls Road, en in enkele pubs daar, voortdu rend om de tijd werd gevraagd. Ook in Noord-Ierland zijn horlo ges. „Dat is een eenvoudige truc om te horen waar je als zichtbare vreemdeling -wellicht wel een politieman- vandaan komt," licht Steele toe. Maar wat'is er dan protestants ofkathoLiek of politio neel aan het antwoord 'tien voor drie'? „O, maar dat horen ze heus wel hier - jouw accent is dus geen reden voor alarm," grinnikt Steele. NB: Om redenen van veiligheid.is een aantal betrokkenen die in dit stuk voorkomen niet geïdentifi ceerd. Politiek debat en kritiek op lei ders: het mag allemaal deze en de volgende week in China. Maar alleen door een paar duizend speciaal geselecteerde afgevaar digden en alleen binnen de impo nerende muren van de Grote Hal van het Volk «-aar het Nationale Volkscongres, China's parle ment, vandaag opent en afgelo pen woensdag de Chinese VoUks- conferentie voor Politiek Advies begon. Door Jan van der Made PekingHet Tiananmen plein is wegens werkzaamheden geslo ten. Wat er gebeurt, weet nie mand. Afgelopen oktober werd er een groene, plastic schutting rond het grootste plein ter wereld opge richt en werden graafmachines naar binnen gereden. Het monu ment van de martelaren, de pilaar die pal voor Mao Zedongs mauso leum oprijst, staat in de steigers. Er zijn lakens omheen gedra- peerd, zodat het monument nu lijkt op een enorme schoorsteen pijp van groen doek. Normaal ge sproken fungeert het plein tijdens de zittingen van het Nationale Volkscongres (NVC) als parkeer terrein voor de tientallen bussen en auto's van bezoekers, maar dit maal is de parkeerplaats dicht. In Peking heerst de gebruikelijke spanning die gepaard gaat met het Volkscongres. De verkeerspo litie heeft zich op alle straathoe ken opgesteld. De afgevaardig den, afkomstig uit alle provincies, zijn ondergebracht in hotels die zwaar bewaakt worden door poli tie, Het programma: luisteren naar het werkrapport van de pre mier, het financiële rapport van de minister van financiën, de staat van de economie, rapporten van de hoge raad en het openbaar ministerie. Deze vyf punten ko men ieder jaar terug. Nieuw zijn de onderwerpen waar over-dit jaar .gestemd moet wor den. Zo worden er zes amende- is De Chinese premier Zhu Rongji dankt voor het ap palausnazijn openingsrede voor het Na tionale volks congres. Hij gebruikte het woord socia sme maar eén keer. Foto Andrew wong/ Reuters menten op de grondwet voorge steld, die onder meer de privésec- tor nadrukkelijker profileren. Voorts wordt de term 'anti-revolu- tionairê misdaden' uit de wetboe ken geschrapt. Dissidenten wor den vanaf nu dus niet meer be schuldigd van 'antirevolutionaire propaganda', maar van het alge menere 'misdaden tegen de staat'. Ook zal er gedebatteerd worden over een eensluidende contract- wet. Tot nu toe hebben verschil lende provinciale contractwetten het leven van buitenlandse inves teerders zuur gemaakt. Er staat een brandstofbelasting ter discus sie die er voor moet zorgen dat lo kale overheden niet meer naar ei gen believen voertuigbelasting mogen heffen. Tenslotte zal er ge stemd worden over het selectie proces voor NVC-afgevaardigden voor Macao, dat Portugal op 20 de cember na vier eeuwen kolonisa tie aan de Volksrepubliek terug zal geven. Uitlaatklep Tijdens de stemming, die plaats zal vinden op maandag 15 maart, zullen alle wetten en amende menten naar verwachting worden aangenomen. Het democratisch gehalte van het NVC wordt alleen afgemeten aan het percentage te genstemmers en onthoudingen. Maar nog nooit is er een voorstel met minder dan 66 procent van de stemmen aangenomen. Over de onderwerpen die de drieduizend afgevaardigden moeten bespre ken, is allang besloten door de le den van het Politburo van de Communistische Partij. Wel lijken het Volkscongres en de jaarlykse zitting van de Chinese Volksconferentie voor Politiek Advies (CVCPA), die tegelijk wordt gehouden, steeds meer een uitlaatklep te worden voor onvre de die onder het volk heerst. Voor al leden van de CVCPA werden dit jaar aangemoedigd om hun kri tiek te spuien. Kranten werd ver teld deze kritiek ook af tc druk ken. Waarnemers zien de jaarlyk- se zittingen als een laboratorium voor democratie. Binnen gesloten groepssessies kunnen provinciale afgevaardigden hun gal spuwen op het beleid en proberen voor stellen in het budget, of het werk rapport, aan te passen. Buiten de Grote Hal van het Volk, waar de zitting gehouden zal wor den, is de bewaking verscherpt* De afgelopen week hebben al mensen geprobeerd spandoeken uit te rollen. Een aantal van hen werd opgepakt en voor ondervra ging meegenomen. Voorafgaand aan het Volkscongres werd ook een aantal dissidenten opgepakt. Een man die in de Zuid-Chinese stad Shenzhen een politieke par tij wilde oprichten, kreeg bezoek van de politie, en een geplande bijeenkomst van dissidenten in Wuhan werd verboden. Propaganda Tegelijkertijd draait de propagan damachine op volle toeren. Nan- fang Zhoumo (Zuidelijk Week end) publiceerde gisteren een ar tikel dat premier Zhu Rongji, die vandaag het NVC opent, een per soonlijker gezicht moet geven. De krant beschrijft in een kinderlijk aandoend artikel hoe Zhu in 1995, toen hij nog vice-premier was, naar het arme dorp Yubian in de provincie Yunnan ging. Hij werd er slechts door een man herkend, en Zhu barstte in tranen uit toen hij zag hoe arm de bevolking was. Hierdoor bewogen zetten de dor pelingen zich aan het werk en zorgden er in vier jaar tijd voor dat hun dorp redelijk welvarend werd. 'Het Dorp Yubian Na de Tranen van Zhu Rongji', luidt de kop van het artikel. De plaatselij ke partijsecretaris peinst er vaak over, zo schrijft de krant, om de premier te bellen. Maar op het laatste moment durft hij niet - en bovendien weet hij Zhu's tele foonnummer niet, besluit de schrijver onhandig. Kei vei haal is. symbolisch voor China en zijn leiders: uiteindelijk moet iedereen het toch zelf maar opknappen. Het enige wat de lei ders kunnen doen is het opheffen van restricties, die neergelegd zijn in decennia van star commu nisme. Maar zover is het voorlopig nog niet. i' ranjs De one r ranse oerg- -r, vBJspuueiröi^zj wandelaars die tien dagen heeft een foute een sneeuwstorm in een,zel£ger> ling hen parten g v..„ maakte iglo op hun redding# 'Bij de reddingsoperatie' waxen hebben gewacht, hebben him#,m'eer dan tachtig mensen be-'" relaas aan het blad Paris Match trokken. De kosten van de ope- verkocht. Het drietal wordt fel 7,ratie worden op ongeveer. bekritiseerd omdat ze financk eel gewin willen Men uit een"' hachelijk avontuur, dat niet al-, leen hun eigen leven maar. ook dat van hun redders'.'in gevaar heeft gebracht Het weekbladParia Matcbïheeft de drie mannen eed bedrag van in totaal 350.000 franc (115.000 gulden) betaald voor hun uit voerige, .twintig pagina's be- slaande verslag met kleurenfo to's. Roekeloosheid „Wat mij betreft is het enige wat dezemannen kunnen verkopen hun eigen roekeloosheid," schrijft de auteur van het hoofd artikel van de krant Voix du Nord, een belangrijke regionale krant rond Lilie. Het drietal zelf houdt vol dat ze geen overdre ven risico's hebben genomen. De drie dertigers waren ervaren bergwandelaars en ze hadden een mobiele telefoon en survi- 300.000 franc geschat Tegelijkertijd is een discussie ontbrand over wie de kosten van de reddingsactie moet dra gen. In Frankrijk worden ge-' stemde alpinisten en skiërs gra- tis -op kosten van de gemeen schap- gered, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Zwitserland, waar mensen voor hun redding moeten betalen of van te voren - een speciale verzekering kun nen afsluiten. Alpinist enschrijver. Yves Ballu vindt dat dat zo moet blyyen. Als reddingsoperaties niet meer gratis zouden zijn, kunnen si- leen nog maar de rijkennaar de bergen, vindt hij. „Gratis red- rantie voor gelijkheid." Overigens hebben de drie berg- wandelaars gezegd dat ze een deel van de opbrengst van hun artikel aan hun redders willen geven. tilfinéc X7V*-«ni «Ir»-»**. piaato vul xaiigiiicuaui Peking De Chinese autoriteiten zijn begonnen twee miljoen men sen te verplaatsen die ruim baan moeten maken voor de grootste stuwdam van de wereld. Daarmee komt het totaal aantal mensen dat wordt gedwongen te verhuizen vanwege de dam in de Yangtze op drie miljoen. De dam, die vanwe ge de hoge financiële en humani taire kosten in binnen- en buiten land zeer omstreden is, moet in 2009 een capaciteit van 18,200 me gawatt bereiken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 9