CNV gaat door met verzekering stroom en stoom afgeblazen Regëp Jaagt schaapjes r 'Loonbod van Peper voor rijksambtenaren te laag' Rodamco knipt zich op in vieren Goedkope benzine moet wegrestaurant redden Forse inkrimping bij Heerema •Campina belang 'inWessanen Ballast Nedam in zwaar weer Boël drukt winst Hoogovens Shell investeert in gas in China Wall Street naar record Nike haalt schoenen terug Aegon hét fonds van de wereld Verzekeraars dreigen na 'verbod' met Economische Controledienst i i Et-ntii.- IA Hl Mosselvangst in Waddenzee verder beperkt Dilbert Rotterdams Dagblad Zaterdag 6 maart 1999 Amstelveen Zuivel reus Campi na Melkunie heeft een belang van ruim 5 procent genomen in de broducent van voedingsmiddelen Wessanen. De achtergrond van de Stap van Campina is met bekend. In december was er ook al toena dering tussen Wessanen en een zuivelcooperatie- Friesland Co- berco Dairy. De gesprekken over samenwerking mislukten echter. Amstelveen Ballast Nedam is in zwaar weer terechtgekomen. De grote bouwer houdt rekening met een scherpe daling van de omzet van de sector bouw in het (verre) buitenland. Bouw Internationaal zag vorig jaar de orderportefeuille leeglopen van ƒ1188 miljoen naar ƒ427 miljoen. In Zuid-Oost-Azie en het Midden-Oosten worden nauwelijks meer orders verwor ven. In Azie gooide de economi sche crisis roet in het eten. In het Midden-Oosten speelt vooral de lage olieprijs een rol. Beverwijk De Waalse Hoog ovens-deelneming Boel heeft het resultaat van bet staal- en alumi- mumconcem in 1998 flink onder jdruk gezet. Hoogovens zag de net towinst met 17 procent dalen tot ƒ415 miljoen, mede door de hoge voorzieningen die het bedrijf trof voor de Belgische dochter. Boel slokte het grootste deel van de ge reserveerde ƒ174 miljoen op. Hoogovens houdt er rekening mee dat Boêl, waar nog 1300 men sen werkendicht gaat. BrusselShell International Gas, een werkmaatschappij van Ko- ninkhjke/Shell Groep, is van plan zo'n tiÖO miljoen gulden te inves teren tn een importtermmal voor vloeibaar aardgas bij de stad Shenzhen in de Chinese provincie Guangdong. „De terminal moet voor 2005 af zijn. We zijn bezig met het uitzoeken van Chinese en buitenlandse partners," zei mana ger externe zaken Nick King op een conferentie in Brussel over de betrekkingen tussen China en de Europese Unie. hew York Ongebreideld opti misme heeft de aandelenkoersen in New York gsiteren naar record hoogte geduwd. De wekenlange angst voor een renteverhoging Verminderde toen bleek dat de in flatie in Amerika reuze is meege vallen. De Dow Jones-index met 268 punten (2,85 procent) tot 9736 punten. Het oude recordsiot van 8 januari dit jaar bedroeg 9643,32 punten. Geïnspireerd door de Amerikanen zette de Amsterdam se effectenbeurs gistermiddag de eindsprint in. In één dag werd een ween van verliezen vnjwei hele maal goedgemaakt. De AEX-in- dex klom 13,62 punten naar 529.54. Washington De fabrikant Nike heeft 110.000 paar basketbal- schoenen voor jongeren terugge roepen. Het model Little Air Jor dan XTV, genoemd naar de be noemde Amerikaanse basketbal ler, bevat loodhoudende kleurstof die schadelijk voor de gezondheid kan zijn. Honderdduizend paren zijn in de Verenigde Staten ver kocht, de rest in Hong Kong, Tai wan en Japan. Bij de productie van de hoge sportschoenen in In donesië is per abuis verboden kleurstof gebruikt. De fabrikant heeft inmiddels het contract met de leverancier verbroken. Londen Verzekeraar Aegon is over de afgelopen vijfjaar het best presterende financiële beurs- fonds ter wereld geweest. Dat droeg ertoe bij dat Nederland in de financiële sector van alle lan den het hoogste rendement voor wc «Miiuittjlhoudeis gaf. Wie in 1994 een investering van 10.000 dollar in Aegon deed, had dat be drag nu meer dan vertwaalfvou- digd tot 125.742 dollar. Een beleg ging in een gewogen gemiddelde van andere financiële instellin gen zou slechts zijn verdrievou digd. staat in Strategie Finance. Den Haag De Verzekeringskamer is 'geïrriteerd' door de twee grootste CNV-bonden (Bedrijvenbond en Hout en Bouw bond) en overweegt de Economische Controledienst in te schakelen. De vakbonden bieden in de ogen van de kamer nog steeds een rechtsbijstandsverzekering aan, terwijl dat in april vorig jaar is verboden. De bonden zijn tegen dit besluit in beroep gegaan bij het College van Beroep voor het bedrijfs leven. Intussen blijft het de rechtsbijstand bieden. De Verzekeringskamer is volgens woordvoerder Kees Verhage een paar weken geleden op de hoogte gesteld van het gedrag van de bond. Volgens Verhage is de uit spraak van de Verzekeringska mer bindend. „Dat de bonden m beroep gaan betekent niet dat ze de verzekering aan kunnen blij ven bieden," zegt Verhage. „Wet telijk is het de bond nu verboden de verzekering aan te bieden. Wy zijn een beetje geïrriteerd door de opstelling van de bonden. Wij hadden verwacht dat het CNV wat zorgvuldiger met de informatie om zou gaan." De bonden zelf vindt dat ze wei nig fout doen. Volgens Bart Brug- geman, voorzitter van de CNV Be drijvenbond, is de rechtsbijstand die hij aanbiedt een uitbreiding van de bestaande activiteiten. „Honderd jaar horen we geen klachten over de bijstand die wij verlenen. Nu breiden we de bij stand uit en dan gaan de verzeke raars ineens wel klagen. Zeggen ze dat we een verzekering aanbie den." Volgens Bruggeman biedt CNV helemaal geen verzekering aan. „Je kunt je er niet voor aanmel den. Het is gewoon onderdeel van het lidmaatschap van de bond, net zoals dat we vakanties aanbieden en hulp bij het invullen van het belastingformulier. Je krijgt ook geen polis. Het enige dat we ge daan hebben is het verhogen van de contributie met 1 gulden." Bruggeman zegt zich er niet be wust van te zijn de wet te overtre den. „Ons is nooit verteld dat we het product niet aan mogen bie den in de tijd dat we in beroep zijn. Daarbij vindt ik dat we het netjes doen. We adverteren er mo menteel met mee, hoe graag we dat ook zouden willen." De bon den willen de verzekering graag houden omdat het een enorme le- dentrekkeris. SchiedamEen groot dienstenei land voor gezamenlijke levering van gassen, elektriciteit en stroom in de Rotterdamse Euro poort is voorlopig van de baan. Gassenproducent Hoek Loos, zijn grootaandeelhouder het Duitse Linde-concern en Elektriciteits bedrijf Zuid-Holland (EZH) heb ben het investeringsproject van 600 miljoen gulden in de ijskast gezet omdat één van de twee po tentiële afnemers van de gebun delde eenheden zyn vestiging in Rotterdam heeft uitgesteld. De andere afnemer uit de chemische industrie acht realisatie van het investeringsplan nu ook niet meer haalbaar. Gassenproducent Hoek Loos dat projectleider voor het plan was, zegt nu te onderzoeken of er een ander en smaller concept voor het 'utilitycentre' in de Rotterdamse Eurpooort kan worden gereali seerd. i|H S Den Haag De ambtenarenbon den AbvaKabo en CFO vinden het loonbod van 2,5 procent voor 19 maanden van minister Peper van Binnenlandse Zaken voor de rijksambtenaren veel te laag. Als de overheid serieus mee wil doeti met de concurrentie op de ar beidsmarkt dan zullen ze nog eens goed over het bod na moeten denken, zo meent de christelijke vakbond voor het overheidsperso neel, de CFO. De minister maakte zijn inzet voor de komende CAÖ- onderhandelingen gisteren be kend in een brief aan de ambtena renbonden. In tegenstelling tot de negentien maanden van de minister eisen de bonden in hun voorstellen een salarisverhoging van 3,5 procent voor twaalf maanden. De AbvaKa bo noemt het loonbod van de mi nister dan ook 'ondermaats'. Ver der schrijft de minister dat hij de ziektekostenregelingen voor ambtenaren wil vereenvoudigen. De gemiddelde vergoeding voor de particuliere ziektekostenver zekering voor ambtenaren is mo menteel 70 procent. Peper wil dit terugdringen naar 50 procent. Daarnaast moet de vergoeding voor ziektekosten waartegen ambtenaren niet verzekerd zijn, alleen beschikbaar blijven voor ambtenaren met een inkomen on der de ziekenfondsgrens. De be sparingen leveren volgens Peper ongeveer 90 miljoen gulden per jaar op. Volgens de CFO is het niet be spreekbaar dat de minister gaat morrelen aan de ziektekostenre gelingen voor de ambtenaren. Sa men met het veel te lage loonbod zullen de ambtenaren het terug dringen van de vergoedingen gru welijk gaan merken in hun porte feuille, aldus de CNV-bond. Wan neer de vergoeding van de ziekte kostenregelingen wordt gekort zullen de ambtenaren een groter deel zelf moeten betalen. Dat de bezuinigingen volgens mi nister Peper beschikbaar blijven voor de arbeidsvoorwaarden is volgens de AbvaKabo een sigaar uit eigen doos. „Dat komt er op neer dat de ambtenaren met het deel dat ze inleveren hun eigen salaris gaan betalen," aldus de voorlichter van de AbvaKabo, Henry Leerentveld. De bonden verwachten volgende week moeilijke en zware onder handelingen. De eerste onderhan delingen beginnen woensdag 10 maart. „Dit legt een zware hypo theek op de onderhandelingen," aldus Leerentveld. De CFO spreekt van een diepe kloof. In de toekomst heeft de overheid veel nieuwe mensen nodig door de personeelstekorten op de arbeids markt. „Dan zullen ze ook met goede arbeidsvoorwaarden moe ten komen om te kunnen concur reren met de marktsector," aldus de woordvoerder van de CFO, Dammis de Geus. „Deze voorstel len staan buiten de werkelijk heid." Eerder deze week sprak de bond ook al van een diepe kloof toen de werkgevers van de uni versiteiten hun loonbod bekend maakten. De minister wil ook sa men met de ambtenarenbonden onderzoeken hoe een groter deel van het salaris van de ambtena ren afhankelijk kan worden van hun individuele prestaties. De almaar aanhoudende regen speelt niet alleen de boeren parten - zij kunnen het land niet op om te zaaien -, maar heeft nu ook de schaaphouders van de te natte wellanden verdreven. Deze kudde schapen van boer Stap uit Buren mogen nu nog voor een paar dagen naar een droger stukje grasland. Maar mocht de regen aanhouden dan rest Stap niets anders dan de beesten weer naar stal te brengen, £n dat betekent dus bijvoeren. Foto wunam Hoo^tcyUfigerVAtjp Rotterdam Het wereldwijde on- roerendgoedfonds Rodamco wordt opgeknipt in vier delen die zich richten op respectievelijk Noord-Amerika, continentaal Eu ropa, het Verenigd Koninkrijk en Azië. Hel grote voordeel voor de beleggers hiervan is dat zij nu zelf kunnen kiezen in welk deel van de wereld zij in vastgoed willen beleggen, zegt algemeen-direc teur drs. JA de Kreü over de splitsing. Andere directe voordelen zijn dat de valutarisico's worden verlaagd en dat de vastgoedbeleggingen voor de beleggers doorzichtelijker en overzichtelijker worden. „Wij verwachten er heel veel positieve effecten van. Wij hebben het ook gedaan omdat we goed hebben ge luisterd naar onze aandeelhou ders. We denken dat we ook aan zienlijk meer waarde kunnen toe voegen aan de vier regionale on- roerendgoedfondsen op zichzelf dan aan het bestaande globalf- onds," aldus De Kreij. In tegenstelling tot eerdere plan nen zal de belegger geen moge lijkheid meer krijgen om 'wereld wijd' direct in Rodamco zelf te be leggen. Indirect is dat natuurlijk wel mogelijk als zij hun gesplitste aandelen in die verhouding blij ven aanhouden. Het grootste fonds, ook op de Amsterdamse ef fectenbeurs als het gaat om onroe rend goed, wordt Rodamco North America dat thans een stabiele portefeuille heeft van zeer grote regionale winkelcentra op toplo caties met een marktwaarde van in totaal 2,9 miljard euro. Het tweede vastgoedfonds op de Am sterdamse fonds wordt Rodamco Continental Europe dat vooral als 'wmkeIpar.dcRfor.ds' ook groot aandeelhouder van Rodamco Re tail Nederland is en blijft. Dat fonds gaat als zich aantrekkelijke kansen voordoen ook richten op kantoorpanden en bedrijfsruim tes. De marktwaarde van dit fonds bedroeg per 28 februari 1,8 mil jard euro. Het voornamelijk op het Verenigd Koninkrijk gerichte vastgoedfonds Rodamco United Kingdom heeft een marktwaarde van 1,6 miljard euro. Het zorgenkindje van het 'oude' Rodamco was de Aziatische markt. Dit wordt nu afgesplitst in Rodamco Asia met een markt waarde van het onroerend goed van 400 miljoen euro, exclusief de Australische belangen want die zullen worden verkocht Zeer te genvallend noemde De Kleij de resultaten in Azië de afgelopen ja ren, dat volgens hem, ook een psy chologisch drukkend effect heeft gehad op de interesse van beleg gers in geheel Rodamco. Dc Azié-portefeuille is in het afge lopen jaar voor een kwart (bijna 250 miljoen gulden) afgeschre ven. De Kleij verwacht niet dat straks na de splitsing (de aandeel houdersvergadering moet eind juni nog toestemming geven) de beleggers massaal hun stukken in hel 'knipdeei* Rodamco Asia gaan verkopen. „Ik ga ervan uit dat we op de bodem van de markt zitten. De beleggers hebben hun verlies hierin al genomen. Ik heb per- sooonlijk het gevoel dat de econo mie in dat gebied langzaam maar zeker weer gaat aantrekken." De splitsing van Rodamco is voor het grote ambtenarenpensioen- fonds ABP, dat een belang heeft van 12,5 procent in het wereldwij de vastgoedfonds, geen aanlei ding om zijn beleid daarin dras tisch te wijzigen. ABP zou de koersen van de nieuwe afgesplits te delen zwaar kunnen beïnvloe den door op grote sehaal (bijvoor beeld het Azie-deel) te gaan ver kopen. ABP heeft Rodamco ech ter toegezegd niet de markt te zui len gaan verstoren. Den Haag—Inde Waddenzee mag minder worden gevist op mossels. Volgens staatssecretaris Faber (Visserij) hebben de mossel- banken zich daar onvoldoende hersteld. Daarom worden meer gebieden in Waddenzee perma nent gesloten voor de visserij. Ook in de Oosterschelde trekt Fa ber de teugels aan. Daar mogen kokkelvissers alleen nog vissen op platen waar meer dan vijf mil joen kilo kokkelvlees aanwezig is. De grens was twee müjoen kilo. De schelpdieren dienen als voed sel voor vogels. Er is echter een te kort en er is nauwelijks ander voedsel aanwezig. Faber schrijft dit in haar beleids besluit schelpdiervisserij, vdat zij gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het kabinet be sloot m 1993 dat vissers minder schade moeten aanrichten aan de natuur. Stabiele mosselbanken en zeegrasvelden moesten zich weer kunnen herstellen, en er moest voldoende voedsel voor vo gels blijven. Dat is met helemaal gelukt. De visserij op nieuwe schelpdiersoorten zoals strand schelp, nonnetje, zwaardschede en mesheft wordt in de kustwate ren niet toegestaan. Delft—Echt lekker loopt het Hajé-restaurant aan de A13 in Delft niet. Vooral sinds buur man Esso meer broodjes en flesjes limonade verkoopt, gaat het bergafwaarts. De omzet moet omhoog, zegt Martijn van Veelen, be drijfskundig begeleider van Hajé Restau rants. Maar de politiek komt de kleine restau- rantsketen te hulp. Nu het kabinet de benzi- nemarkt langs de autosnelwegen opengooit, kan Hajé binnenkort een oude wens in ver vulling laten gaan. Met haar eigen benzine pompen hoopt liet bedrijf het verloren terrein goed te maken. „Momenteel staan we buitenspel," zegt Van Veelen. „Hoeveel omzet we precies verliezen doordat Esso het horeca-assortiment aanzien lek heeft verbreed, is moeilijk te zeggen. Er zijn meer factoren in het spel. Maar het scheelt een slok op een borrel" Als de vergunning rondkomt, wil Hajé onbe mande pompen plaatsen en de benzine aan bieden voor een dubbeltje onder de gangbare prijs. Met het 'surplus aan service' in het res taurant moet de consument worden terugge wonnen. Er is nog een reden die Hajé de toekomst rooskleurig tegemoet doet ziet. Van Veeten zegt het niet geheel zonder arrogantie: „Na tuurlijk zijn onze luxe broodjes heel wat sma kelijker dan die van debezinestations Mochten de bureaucratische molens het toe laten. dan hoopthetrestaurantbedrijfeinddit jaar al van start te gaan met de exploitatie van de onbemande benzinepompen. Concurrent Esso ziet de brandstofontwikkelingen intus sen opvallend luchthartig tegemoet. „Wat wil een klant van een benzinestation? Even tan ken, een snelle snack, misschien een kop kof fie en weer weg," zegt de woordvoerder. „Ik geloof niet dat iemand die komt tanken, ook zo nodig uitgebreid wil gaan lunchen." Bovendien vindt hij dat Hajé wel erg gemak kelijk uitgaat van een tien cent goedkopere benzineprijs. Vooral de accijnzen, de belas ting en de prijs die de raffinaderijen in reke ning brengen, maken immers de kostprijs uit., Het is nog maar de vraag of dat dubbeltje winst uit lagere loonkosten te betalen is." In arrogantie doet de Esso-woordvoerder ove rigens niet onder voor'zijn collega bij Hajé, Esso wéét volgens hem wat de klant wenst. Beter dan een restaurantbedrijf als Hajé, zegt hij nog net niet hardop. Ach, als de consu ment zou willen tanken bij een onbemande pomp, dan hadden we die natuurlijk allang gehad" zich weer naar hoven? van de crisis in Azië over is en de groei zlchdft JaarzaJ.hefStalfen Maar ze waarschuwen ook voor gevaren «venswl weet kCnnen doen omslaan. Het land toont herstel, E zelfs ondanks de kntiek 5 da: het met ver genoeg is gegaan met de re- oigamsatie van de grote bednjvenconglo- meraten Sommige experts voorspellen dit (aar zo'n 2 procent economische groei. Hong Ko [Elk herstel blijft onzeker in tie J ernstigste recessie Sinds de Tweede WereWooriog. Er zijn wal positieve veranderingen waarneembaar, nu bednjven zich op winst nchten en ver kwistende uitgaven schrap pen. Meer hervormingen zijn echter hoognodig Experts menen dat economieën sterker opveren indien ze hun grote problemen weten op te lossen. Oe vraag is of Azië j daartoe In staat is. Bruto Nationaal Product van vier landen In Add. In de grafiek Is hef wrachDift pro- t centen per jaar aangegeven. De aüppet^ntjeBzljn sctetSngen. 10- Chma en Taiwan zullen hun groei- j cijfers waarschijnlijk verder zien dalen Hongkong blijft tobben met zijn zwaarste recessie, zonder uit zicht op snel herstel. Het eind» va" de neer gang komt ui zicht Dit jaar zal de econo- mische Situatie redelijk stabiel zijn, waarbij het kan Vriezen of dooien'. Indonesië ■M "97 *98 *99 Noot Op basis van kalenderjaren Bron: fnfarnaüonaa/ Monetair Fonds flon«rtam» Dagblad'AP Leiden Heerema Marine Con tractors, een constructiebedrijf voor de offshore-industrie, gaal fors inkrimpen. Het bedrijf, dat zijn hoofdkantoor in Leiden heeft, gaat zyn personeelsbestand met eenderde terugbrengen van 600 naar400. Heerema ziet zich tot de ingreep gedwongen door de beroerde gang van zaken in de offshore. Dat is vooral het gevolg van de ernstige daling van de prijs van ruwe olie, van 18 tot 10 dollar. Dat leidt ertoe dat gas- en oliemaat schappijen winnings- en onder zoeksprojecten op een laag pitje zetten. Heerema voorziet dan ook een drastische omzetdaling de ko mende drie jaar. Bij het Leidse hoofdkantoor zul len 73 banen verdwijnen. In het buitenland, ondere andere Hous ton, verdwijnen 32 arbeidsplaat sen. Op de vloot ontslaat Heerema honderd mensen, onder wie 75 Nederlanders. Heerema is in overleg met het arbeidsbureau voor het opzetten van een sociaal plan. Het van oudsher zeer geslo ten bedrijf praat niet met de vak bonden, omdat die bijna geen le den hebben bij Heerema. Voorzitter Sarton van de FWZ, de zeeliedenbond van de FNV, be vestigde dat zijn bond niet betrok- ken is bij eventuele gesprekken overeen sociaal plan. „We hebben bij Heerema niet veel leden. Er is ook geen CAO. Het enige contact dat we wel eens met Heerema hebben gaat over individuele pro blemen." Voor de bouw van olieplatforms beschikt Heerema over drie kraanschepen die tot de grootste ter wereld behoren. Heerema heeft werkmaatschappijen in Houston, Londen, Oslo en Singa pore. Het kantoor in Singapore gaat dit voorjaar dicht. Een kan toor in Maleisië is vorig jaar al ge sloten. door Scott Adams DE WINST IE GEDAALD, NET MOREEL ISLAAè: NETiS TUD VOOR BRUTAAL tWERSOmf DUS HEB KEEK PAAR ffiTPfOCget.tpr POSTERS GEKDCMT MET RELEVANTE AFBEELDINGEN UIT DE NATUUR. (K DENK DAT D>7 riAAÏJt BEN tA DE- WEL TOT DE MEEUW OF VERBEELD/NE DE MOREEL? EfREEtr.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7