13 'Marconiplein tweede Perron Nul' Rollerdisco: nostalgisch dansfeest op wieltjes Stad moet 's avonds levendiger worden Groenafval hoogbouw hoeft niet apart ingezameld Hernieuwd Hotel Atlanta begint aan tweede jeugd Bewoners klagen: dealers en verslaafden maken Spangen onveilig Hoogste punt van Topsportcentrum bereikt Minister wil meer onderzoek naar 'stalking' Plan voor autoloze zondag byna klaar Stadspartij denkt over Westbroek rw rrv rz I Rotterdams Dagblad I I Vrijdag 12 maart 1999 RotterdamHet Marconiplein begint steeds meer te lijken op Perron Nul, de voormalige hangplek voor drugsverslaafden bij het Centraal Station. „Je kunt er geen strippenkaart voor de tram of de metro meer kopen zonder datje wordt lastigge vallen," zegt A. Louwers. De Rotterdammer heeft namens be woners van Spangen bij het gemeentebestuur aandacht ge vraagd voor de overlast die dagelijks in de buurt wordt onder vonden. Want weliswaar vormt het Marco niplein de uiterste zuidpunt van Spangen, de-dealers en verslaaf den die op het Marconiplein rond hangen, lopen ook geregeld de dijk af en waaieren uit in de wijk. „Ze gaan naar de enige drie win kels die Spangen nog heeft. Daar door kun je niet eens rustig bood schappen doen. Bij de Edah staan ze te dealen en in de supermarkt wordt met messen gedreigd," zegt Louwers. Bovendien rijden drugsrunners met hun bromscoo ters of auto's noga] hard door de straten van Spangen. „Dat is ge vaarlijk voor onze kinderen." Louwers vroeg de raadscommis sie voor algemeen bestuurlijk* za ken gisteren om naar een oplos sing te zoeken voor de aanhou dende overlast op het Marconip lein. „De politie doet haar best, maar het is daar gewoon dweilen met de kraan open." Plaatsvervangend korpschef C. Ottevanger van de politie Rotter dam-Rijnmond zégt bekend te zijn met de problematiek op en rond het Marconiplein. De politie heeft daarom al contact opgeno men met het nieuwe hoofd bevei liging van de RET, die overigens jarenlang voor de politie werkte, om aan een oplossing te werken. „Meer dagverblijven voor drugs verslaafden zouden wat mij be treft een oplossing zijn, maar dat is een discussie die bestuurlijk moet worden aangezwengeld," zegt Ottevanger. Burgemeester Opstelten heeft bij de deelgemeente Delfshaven a! navraag gedaan naar mogelijkhe den voor meer opvang. „En daar is de deelgemeente mee bezig. Maar onder bewoners is er weinig draagvlak voor en in de buurt is weinig ruimte voor opvang," zegt Opstelten. Niettemin zegde de burgemeester op aandringen van de Stadspartij gisteren toe om te overleggen met de deelgemeente Delfshaven om de situatie op het Marconiplein op korte termfjn te verbeteren. Plaatsvervangend chef Hoogstra ten van het politiedistrict West verzucht dat de straatoverlast die verslaafden en dealers veroorza ken, zich steeds snel verplaatst. „In het Nieuwe Westen en in Mid delland is het nu redelijk rustig. Als we op het Marconiplein optre den, krijg je weer het bekende 'rondpomp-effect' We zitten volgens my inmiddels wel met een scene die hier in Rot terdam thuishoort; het verschijn sel van honderden Franse auto's in Spangen is voorbij. De oplos sing is niet veel meer dealpanden sluiten omdat de handel zich dan nog meer naar de straat ver plaatst, maar meer opvang en ge bruikersruimtes voor verslaafden creëren. Maar om die te krijgen, is niet alleen een taak van de poli tie." Straatroof De politie in district V/est zet dit jaar naast de bestrijding van drugsoverlast ook hoog in op het verminderen van de gestegen jeugdcriminaliteit en toegeno men woninginbraken en gewelds delicten, met name straatroven. Hoogstraten: „Het is moeilijk om daarbij een direct verband te leg gen met drugsoverlast. Straafroof is een heel lastig fenomeen. De pakkans voor de daders is gering. Straatroven kunnen zich in prin cipe overal voordoen. Meestal ont staan ze spontaan. ïemand die al leen in een stil stuk straat loopt of met een borreltje op het café uit komt, is kwetsbaar. Vaak zijn de slachtoffers zo overdonderd dat ze geen bruikbaar signalement van de daders kunnen geven." „We zijn er hard mee bezig om de geweldsdelicten aan te pakken," zegt Hoogstraten. Zo zijn voor dit jaar 24 acties gepland om straatro vers op heterdaad te betrappen. „Maar we hebben wel te maken met de ingevoerde arbeidsduur verkorting bij de politie en uit stroom van personeel. In het uit voerende werk zijn er in district West 25 vacatures." Amper vijf maanden is er gewerkt aan het Topsport- centrum. Door het gun stige weer zit het bouwtem- po er goed in. Gisteren kon de vlag in de ROK, Foto Aad van oer VoonVCor Vos Rotterdam Minister Korthals (Justitie) wil eerst meer onder zoek naar stalking (het lastigval len vafi personen door anderen), voordat hij een besluit neemt over de strafbaarheid van dit feno meen. „Hoe groot is dit probleem nu werkelijk," vraagt hij zich af, „Daarvan zijn alleen grove schat tingen bekend. Zelfs over de vraag wat stalking precies is, wordt nog gediscussieerd." Bovendien, stelt de bewindsman, is met het Rotterdam Aware-pro- ject bewezen dat er andere manie ren zijn om stalking aan te pak ken. Gisteren ontving hij de uit komsten van een onderzoek naar dit systeem. 'Aware' biedt be scherming aan vrouwen die wor den bedreigd of lastiggevallen door hun ex-partner. Ze krijgen een draadloos alarmsysteem waarmee ze in verbinding staan met de politie. Die kan zodoende in noodgevallen binnen tien mi nuten ter plaatse zijn. Uit het onderzoek blijkt onder meer dat de negen deelnemende vrouwen zich met dit systeem vei liger voelen, waardoor hun psy chische en lichamelijke weerbaar heid toeneemt. Het biedt politie en justitie ook meer mogelijkhe den om de daders aan te pakken. Aware is in Rotterdam op 1 april 1997 van start gegaan. Volgens Charlotte van Besouw van vrouwenhulpverlener Sara wordt het probleem van stalking onderschat. „Als een meisje wordt doodgeschoten, dan spreekt ie dereen daar schande van. En te- '"recht. Maar wordt ze mishandeld, dan aarzelen we. Misschien heeft ze het er naar gemaakt, klinkt het dan, of wilde die man zo graag z'n kinderen zien. En praten met hulpverleners helpt niet tegen de dreiging, die er altijd is." Korthals noemt het een 'extreme vorm van treiteren'. „Het is een treurige zaak. Dat een voormalige vnend kan veranderen in een vij and, die slachtoffers maakt," zdft hij. Het doet hem echter goed dat samenwerking tussen diverse partijen succes oogst. „Rotterdam heeft met Aware laten zien wat ze kan." Rotterdam Het alternatieve plan voor de autoloze zondag in het centrum van Rotterdam is zo goed als klaar. Een ambtenaar van de gemeentelijke dienst Ste- debouw en Volkshuisvesting ver wacht halverwege volgende maand met de definitieve plan nen naar buiten te kunnen tre den, Dan wordt ook de datum be kend gemaakt waarop de auto uit een deel van het centrum wordt geweerd. Met de belofte dat er een definitie ve autoloze dag komt, lijkt het idee voor een 'alternatieve mobili teitsdag' toch niet verkeken. Het alternatieve is overigens wel een zwakke vorm van de aanvankelijk voorgestelde autoloze zondag. Voor dit plan heeft de actiegroep Pippi zich sterk gemaakt, nadat Stadspartij-raadslid Manuel Kneepkens het initiatief had ge nomen. Het nieuwste alternatieve plan, afkomstig van wethouder Van den Muijsenberg (WD), be treft een autovrije ring rond het centrum. Het gaat dan om de Boompjes, de Schiedamsedijk, de Cooisingel en de Meent. De Eras- musbrug wordt mogelijk ook bij het plan betrokken. De beschik bare ruimte kan gebruikt worden voor andere vormen van vervoer dan de auto en een markt Door Eefje Oomen Rotterdam 'Geweldige herinne ringen' heeft Aruna Vermeulen (23) aan de-grote rollerdisco's die tot begin jaren negentig in de Energiehal werden georgani seerd. „Als scholier kon ik daar een hele week naar uitzien." In navolging van die ook ver bui ten Rotterdam vermaarde evene menten, organiseert ze samen met Mike Redman (20) opnieuw een dansmanifestatie op wieltjes, vanavond in Nighttown. In het dagelijks leven beheert hij het platenlabel Redrum Records en verzorgt hij special effects in films cn tv-spotjes. De droprecla me 'Is er dan niets meer echt?' bij voorbeeld, is van zijn hand. Zij studeert maatschappijgeschiede nis. „Maar op dit moment besteed ik daar niet zoveel aandacht aan. Ik ben meer bezig met toneel." Ze troffen ze elkaar in Nighttown. Zij verdient daar wat bij als gardero bejuffrouw, hij draait er als dj. Tijdens een recent personeels uitje fantaseerden ze hoe gewel dig het zou zijn om weer eens een rollerdisco in Rotterdam te orga niseren. De directie van het pop podium, direct enthousiast, stelde Aruna en Mike een ruimte ter be schikking. De sportwinkel RSI, organisator van de Energiehal-evenementen van weleer, wilde de skatever- huur wel verzorgen. Er hoefde al leen nog een naam bedacht wor den. Mike kwam met 'Roilerflex. Skate System'. „Het rollende van de wieltjes moest er natuurlijk in. 'Flex', om dat 't staat voor alles dat in bewe ging is. Flexibele muziek, flexibe le danspassen. En Skate System. Een inlinermerk? Nee, hoor. Geen reclame. Ik zocht gewoon een titel met het woord skate er in." Aan de ruimte van de Energiehal kan Roilerflex vanzelfsprekend niet tippen. Aruna: „We hebben alleen de grote zaal in Nighttown tot ons beschikking. Dit evene ment is dus per definitie een stuk kleinschaliger." Hoewel de entou rage een andere is, streven de bei de organisatoren wel naar 'de goeie ouwe sfeer' van toen. Mike: „Niet opgefokt, maar lekker re laxed. En, toegankelijk voor jong als oud." Daarom ook, muziek voor alle ge neraties. Hij en de dj's van de Mercurius Crew en Dim draaien, zo wil de flyer, „diseotief"*ked* funkahiphoptiebreakbeatalisms". Volgens Mike, die het woord zo waar in één keer uit zyn mond krijgt, staat het door hem bedach te woord vooral voor veel'hits uit de jaren zeventig en tachtig. Hij zal ze zo mixen, dat ook de genera tie van de jaren negentig er op kan swingen. „Dertigers en veertigers kennen de hits van the Jackson Five, van Donna Summer en van K.C. and the Sunshine Band. Twintigers en tieners kennen dezelfde deun tjes vaak ook, maar dan als sam ples in ca's van recente groepen. Om het iedereen naar de zin te maken, zal ik zowel de originele als nieuwe versies van deze disco- en funknummers laten horen. De jaren tachtig herleven in de breakdance-acl van Freezone, de Rotterdamse groep die onlangs nog in het VARA-programma Honk te zien was. Wie in stijl over de dansvloer wil suizen, trekt vanavond aoulpypen aan, en een overhemd met een puntkraag, Aruna heeft er een ou de jeans in zeventiger jaren-stijl voor aangeschaft, Mike draagt een afropruik. Aruna: „Wie geen inspiratie heeft, moet maar denken aan de kleding van actrice Pam Grier in films als Thank God it's Friday, Friday Foster, Coffee. Dan kom je van zelf op ideeën. Maar," benadrukt ze, „niets moet Je mag ook in je gewone kloffie komen." Mike: „Je hoeft ook niet per se met skates de vloer op. We hebben ook een stuk dansruimte voor mensen op gewone schoenen Het blijft vooralsnog bij één eve nement. Mocht het een succes worden, dan staan er meer van dit soort nachten op stapel. Aruna: „We hopen natuurlijk dat Roiïer- flex een begrip wordt. Dat het uit groeit tot net zo'n bekende skate- disco als Marcanti in Amster dam." 'Roilerflex. Skate System' is van 22.00 tot 05.00 uur, toegang 10,-. Skates, bij overhandiging vaneen identiteitsbewijs, te huur voor 5,-per uur. RotterdamAmper vijf maanden is men ermee bezig en gisteren al was het hoogste punt bereikt van het Topsportcentrum (voluit: Stad Rotterdam Verzekeringen), dat bezig is naast de Kuip te verrijzen. Een hal met, van buiten gezien een reusachtige hoofdtribune, een capaciteit van 2500 toeschou wers, en eind november klaar om het fmaleweekeind van de NK boksen te herbergen. De eerste week van december gaan de deu ren definitief open. Het Tupsportcentmm dient in Rotterdam de topsport zowel als de breedtesport. De basketbal- ploeg van Gunco en de volleybal lers van Nesselande vinden er hun thuishaven, maar ook de acti viteiten uit onder meer de sport hal IJsselmonde en de Energiehal' worden ondergebracht in de ac commodatie naast de Kuip. Zelfs kleinschalige popconcerten staan op de rol. Het bouwtempo zit er goed in, weinig vorst, slechts waterover last. Maar eind april is het hele ge bouw waterdicht. Het Topsportcentrum is een vrucht in de publiek-private sfeer: het project komt tot stand dankzij de Dienst Recreatie Rotterdam, de Kuip, Aho/ en Rotterdam Top sport. Ahoy' creëert een aparte bv voor het centrum, stelt.een direc teur aan (Jan van Vliet), de Kuip neemt de horeca voor zyn reke ning, en Rotterdam Topsport draagt mede zorg voor de pro grammering. Dat laatste loopt goed. „EURO 2000 is een geweldige trekker," zegt Van Vliet. „Omdat het pers centrum hier komt, tonen ook an dere bonden plots grote belang stelling. En het succes van Feye- noord is voor de aandacht voor het gebouw ook niet verkeerd." Namens de sponsor strooide oud- FeyenoordeT Theo van Duivenbo- de gisteren onder de bouwers met kaartjes voor Feyenoord-NAC op 25 april. „Omdat u er net zo'n hoog tempo op nahoudt als Feye- noord. Velen van u komen uit Bra bant, maar velen zullen het ook niet onprettig vinden Feyenoord die dag wellicht kampioen te zien worden." Roilerflex wordt volgens organisatoren Aruna Vermeulen en Mike Redman weer een skated Isco met de 'goeie ouwe sfeer'van de vroegere Energleha l-evenementen. 'Niet opgefokt, maar lekker relaxed. En, toegankelijk voor jong als oud.' Foto: Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Rotterdam Ruimere openings tijden, afschaffing van het 'vier entwintigste uurtje' en frietzaken en shoarmatenten die een uur langer open zijn dan cafés. Als het aan de Rotterdamse politiek ligt, wordt het 's avonds een stuk le vendiger in de stad. „We moeten het strakke regime in het cen trum verlaten en terug naar hoe het vroeger was," stelt WD-frac- tievoorzitter N, Janssens. „Ik be grijp best waarom Nelli Cooman zo hard loopt. Het is een hele klus om in Rotterdam van de ene naar 4de andere kroeg te komen." In heel Rotterdam hebben hon derdnegentig uitgaansgelegenhe den een nachtvergunning. Deson danks is het in de avonduren maar een saaie boei in de stad, vindt een groot deel van de ge- meenteraadsfracties. De evalua tie van de horecanota, gisteren in de raadscommissie voor alge meen bestuurlijke zaken, werd dan ook met beide handen aange grepen om de fractiewensen op ta fel te leggen. Zoals L. Bolsius van het CDA, die Rotterdam Een groot deel van de Rotterdammers hoeft het zoge heten groente-, fruit- en tuinafval (gft) niet apart te houden. Gelet op slechte ervaringen willen b en w afzien van de wettelyke verplich ting om in de 185.000 hoogbouw- worüngen in de Maasstad dit afval collectief in te zamelen. Milieuwethouder Kuijper zal de Inspectie Milieuhygiëne om ont heffing vragen van de sinds 1 ja nuari 1994 geldende verplichting op grond van de Wet Milieube heer voor gemeenten om het gft- afval gescheiden in te zamelen. Wel wil de gemeente samen met de deelgemeenten bekijken in hoeverre een oplossing kan wor den geboden aan de mensen die op individuele basis hun afval wil len scheiden. Volgens de Inspec tie voor Milieuhygiëne houdt de ministervast aan de verplichting voor gemeenten om groenafval gescheiden in te zamelen. Wel be staat volgens een woordvoerder de mogelijkheid er voor een deel vanaf te wijken. Maar dan moeten die delen van de gemeente wel voldoen aan criteria die zyn opge steld door het onaftiankelijke Af val Overleg Orgaan in Utrecht. Groenafval hoeft niet apart te worden ingezameld als de kwali teit ervan zo slecht is dat de ver- werkingsinriehting het afval niet accepteert. Dat geldt ook voor ver ontreinigd gft-afval. De ontheffing geldt ook wanneer er milieuhygiënische bezwaren zijn, bijvoorbeeld door gebrek aan ruimte in en om de woning. In hoogbouwwijken geldt tot slot dat de plicht niet geldt wanneer de in voering van gescheiden afval aan zienlijk duurder uitpakt dan niet gescheiden inzameling. Het lijkt er dus op dat de onthef- fingsaanvraag van wethouder Kuijper zal worden ingewilligd Rotterdammers die hun toch graag gescheiden willen houden, kunnen hun groene afval al naar een milieupark brengen. Tot nu toe is er daar één van, in de toe komst zullen er vijf milieuparken in Rotterdam zijn. Verder zijn al gratis compostvaten ter beschik king gesteld aan mensen in een benedenwoning met een tuin. Burgers in de laagbouw doen al enkele jaren mee met het apart houden van het groene afval met behulp van een biobak. Voor de hoogbouw heeft de Roteb vanaf mei 1996 een proef gehouden in Hoogvliet. Daar is geëxperimen teerd met biobakken op straat, in pandige biobakken, emmers op straat en emmers op de galerij. Weinig mensen bleken bereid het afval gescheiden in te zamelen, er waren veel klachten over stank en de kosten waren erg hoog. Het beste systeem is het plaatsen van gft-containers op straat volgens b en w. Het straatbeeld verloedert dan echter. En omdat de contai ners voor iedereen toegankelijk 7»in raakt het ^ft-afva! met ander vuil vermengd. Meer gemeenten in Nederland kampen met het probleem dat moeilijk aan de wettelijke ver-- plichting kan worden voldaan. Volgens een woordvoerder van de gemeente is Rotterdam de eerste die om ontheffing vraagt. Rotterdam Met acteur Lue Lutz als spreekstalmeester, burge meester Ivo Opstelten als ontkur- ker van een reusactige fles cham pagne en Lee Towers als zingende 'mystery guest' opende Hotel At lanta, tegenoordig Golden Tulip genaamd, gisteravond opnieuw zijn deuren. Het 250 kamers tel lende hotel aan de Aert van Nes straat heeft een ingrijpende reno vatie achter de rug. De afronding daarvan moest op feestelijke wij ze worden gevierd. Het bouwwerk werd in de jaren twintig in art-deco-achtige stijl ontworpen dear architect F. A. W. van der Togt en is sinds 1831 niet meer weg te denken van de heek met de Cooisingel. Het hotel over leefde het bombardement in 1940 niet zonder kleerscheuren. On middellijk na de oorlog werd het gebouw in oude luister hersteld. In de jaren zestig werd het hotel verder uitgebreid volgens de aan wijzingen van architect Emest Groosman. Toen de wereldwijd opererende Golden Tulip-keten in 1996 hotel Atlanta overnam, bleek een ingrij pende renovatie onvermijdelijk. „Het was hier eigenlijk heel stil. Hotel Atlanta deed niets," zei Gol den Tulip-topman T. Bas. Een 'uitdaging om er iets aardigs van te maken' werd dus onmiddellijk aangegaan. Een leegstaand kan toorgedeelte van het complex werd bij het hotel getrokken. Het aantal kamers werd vergroot tot 250. Alle kamers kregen nieuwe, zwart-wit betegelde badkamers. „Die renovatie komt op een goed moment," zei burgemeester Op stelten voor een volle zaal feest gangers. „Net nu er in Rcitteidain grote evenementen staan te ge beuren zoals het EK 2000 en het jaar 2001 wanneer Rotterdam zich Culturele Hoofdstad van Europa mag noemen, kan de stad hotel ruimte goed gebruiken."Intussen was iedereen het er wel over eens dat het hotel in de Rotterdamse volksmond gewoon Atlanta zal bfijven heten, niet. Golden Tulip of Ook het feestje rond het kampi oenschap van Feyenoord kan van uit het hotel mooi worden ge volgd, opperde de nieuwe burge meester. Gastheer Luc Lutz sput terde nog tegen dat die kampi oensfestiviteiten maar beter naar een meer vandalisme-bestendige plek kunnen worden verplaatst. Maar Opstelten had 's ochtends al laten weten dat hij daarvan niets wil weten. het te gek voor woorden vindt dat frietzaken op hetzelfde tydstip dichtgaan als de cafés. Want waar is de tijd gebleven dat je na het stappen nog een shoarmaatje kon gaan eten? „Is het niet mogelyfc om verschillende categorieën ho reca in het vergunningstelsel on der te brengen en daar de slui tingstijden op aan te passen?" vroeg Bolsius. De CDA'er drong verder aan op af schaffing van het zogeheten vier entwintigste uurtje, dat bepaalt dat alle horeca in Rotterdam tus sen zes en zeven uur 's ochtends dicht moet zijn. „Terwijl er sprake is van een 24-uurseconomie in de stad, kunnen mensen die 's och tends vroeg van hun werk komen nergens meer wat drinken." Burgemeester Opstelten zegde toe om nog eens te kijken naar het vierentwintigste uurtje. „Er moet in een stad als Rotterdam een plek zijn waar je altyd heen kunt," vond hy. De Socialistische Partij zag moge lijkheden tot ruimere openingstij den door oprekking van het aan tal vergunningen te verbinden aan goed gedrag. Houdt een kroegbaas zich aan de gemaakte afspraken dan staat( daar tegen over dat hij een uurtje langer open mag. „Het is nu zo dat de goede horeea-ondememers moe ten lyden onder de kwade," meende Chr. van Heumen. Meer aandacht voor de kleine ho reca, de bruine kroeg dus, is een punt waar de Stadspartij zich voor inzette. „Veel kleine cafés zitten klem door een wurgcontract. Daardoor zyn ze heel gevoelig voor criminaliteit," zei M. Kneep kens. De fractievoorzitter stelde voor om de politie een inventari satie te laten maken om zo inzicht te krijgen in om welke horecage legenheden het precies gaat. Ver der pleitte Kneepkens voor een filmcafé in Rotterdam. „Je zou de lounge van de Titanic moeten na bouwen. Dat past goed bij een stad als Rotterdam en bij de zin kende democratie." Rotterdam De Stadspartij in Rotterdam overweegt zich aan te sluiten bij de politieke beweging Leefbaar Nederland van de Utrechtse zanger/ dj Henk Westbroek. Volgens Stadspartijraadslid M. Kneepkens hangt een beslissing af van de deelname van Amsterdam Anders. Westbroek is onlangs samen met de Hilversumse politicus Jan Nagel de voorbereidingen begonnen om na Leefbaar Utrecht en Leefbaar Hilver sum de landelijke partij Leefbaar Nederland op te richtea Een partij programma is er nog niet, en wie de partij tezijnertijd leiden zal, is ook nog onbekend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5