4 'Critici komen aan mijn integriteit, daar word ik heel emotioneel van' Agressietest voor bijtgrage honden Fauteuil Show DERAG b.v. Rob van Gijzel, de aanjager van de bijna voorbije Bij lm er-enquête Ruim 75 fauteuils! LAGERWAARD Celstraf voor friemelaar Barkeeper door het lint Hoogbejaarde gaat de cel In Wethouder wil camera's Gedenksteen Van der Lubbe Ajax-fan in de cel Radiopiraat veroordeeld Politie vindt doosjes Viagra Het Begin van Iets Moois*kJ(JL/ antiekmeesters Perzisch Nieuwjaar bij DERAG Rotterdams Dagblad j i Donderdag 38 maart 1999 Assen Tegen een onderwijzer die enkele meisjes in zijn klas on zedelijk heeft betast, is gisteren twaalf maanden cel geëist, waar van zes maanden voorwaardelijk. De 38-jarige man stond voor de klas in de gereformeerd vrijge maakte basisschool De Tamboe rijn in Assen. Hy heeft toegege ven dat hij tussen juni 1994 en au gustus 1997 meerdere malen on tucht heeft gepleegd met enkele meisjes uit zijn klas. Daarbij ging het om onzedelijke betastingen. De Bilt Een 25-jarige barkeeper is gisteren in De Bilt volledig door het lint gegaan toen zijn werkge ver hem op staande voet had ont slagen. Reden voor het ontslag was het drinken van bier onder werktijd. Toen zijn baas hem de bons gaf, smeet de woedende kas telein tachtig bierglazen en dertig borden aan diggelen. Ook een computerscherm moest er aan ge loven. Den Haag De 91-jarige H,B. uit Den Haag is gisteren veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en tbs voor poging tot doodslag en zware mishandeling. Gezien zijn hoge leeftijd zag de rechter af van de geëiste celstraf van achttien maanden. De rechtbank neemt vooral de steekpartij vorig jaar in het Haagse verzorgingshuis Zon- nehoek hoog op. Daar stak de hoogbejaarde en zeer slechtho rende man een verzorgster met een Stanleymes in haar nek. De wond bevond zich drie centimeter van de halsslagader. „Het heeft een haartje gescheeld, of u had bijna iemand om het leven ge bracht," zei de rechter. Amsterdam De politie in Am sterdam bestudeert de mogelijk heden om camera's in Amster dam-West in te zetten om dejon- gerenproblematiek aan te pak ken. De wethouder Jeugdbeleid, J. van der Aa, zei dat de camera's gebruikt kunnen worden om de harde kern van probleemjonge ren in kaart te brengen. Leiden De gedenksteen voor Marinus van der Lubbe die op 27 februari bij de Morspoort in Lei den is onthuld, is beschadigd. Het Leids Comité Marinus van der Lubbe denkt niet in eerste instan tie aan opzet en doet vooralsnog geen aangifte van vernieling. De omvang van de schade is nog niet bekend. De centimeters dikke glasplaat op de steen vertoont een barst. De beschadiging kan ook zijn ontstaan door de werking van twee gegoten harslagen in de ge denksteen. Maastricht Een 24-jarige Ajax- fan uit Bloemendaal wordt in Maastricht vervolgd wegens po ging tot doodslag, of zware mis handeling. De man zou dinsdag avond tijdens de voetbalwedstrijd MW-Ajax scherpe, stervormige ijzeren onderdelen van een ge sloopt hekwerk naar de politie en publiek hebben gegooid. Diverse personen zijn daarbij geraakt, on der wie een klein kind en ver schillende leden van de Mobiele Eenheid. Over de ernst van de verwondingen is nog weinig be kend. Een van de projectielen vloog door het schild van een ME'er en raakte hem in de hand. Maastricht Radiopiraat D. C. is gisteren door de rechtbank in Maastricht veroordeeld tot 20 maanden cel, waarvan zes voor waardelijk. Ook moet hy vierdui zend gulden schadevergoeding betalen aan de politie Limburg- Zuid. C. terroriseerde van augus tus tot december 1998 het radio verkeer van de politie timburg- Zuid door veelvuldig over de poÜ- tiefrequenties boeren te laten en discomuziek te draaien. Ook nam C. politieberichten op band op en speelde deze dagen later opnieuw af. Soms was de storingzo erg, dat er geen enkele communicatie meer mogelijk was tussen de meldkamer en de patrouilles. Tientallen keren de afgelopen weken kwam zijn naam voorbij. Rob van Gijzel, het PvdA-Kamerlid dat het symbool werd van de jacht naar de waarheid rond de Bijlmerramp. De parlementaire enquête naar de Bijlmerramp kwam er dankzij zijn vasthoudendheid. Maar van triomf is geen sprake. „Wat me het meest raakt, is dat je als burger van dit land in zo'n verlaten situatie terecht kan komen." Door Koos vafl Wees Defl HaagRob van Gijzel kan er nog steeds ontdaan door raken. Hy heeft het verschillende keren gehoord de laatste jaren, en toch treft het hem elke keer weer, „Dat je hoort: 'het gaat hem om de pu bliciteit' en 'die Bijlmerramp trekt altyd aandacht en daarom gaat hy door'. Dat hakt er in, dat hakt er écht in. Dan raak je me in de kern, dan kom je aan mijn inte griteit. Daar kan ik heel emotio neel van raken." De parlementaire enquête naar de Bijlmerramp is achter de rug. Van Gyzel, jarenlang de aanjager van het parlementair onderzoek naar de ramp met de El Al-Boeing, maakt een opgeluchte en tegelij kertijd aangeslagen indruk. De herinnering van de PvdA'er aan het jarenlange gevecht om de waarheid boven tafel te krijgen Iaat hem niet onberoerd, „Ik heb me vaak eenzaam gevoeld," zei hy daarover tegen de enquête commissie, „Dat ik me eenzaam voelde, staat in geen enkele verhouding met de eenzaamheid die de mensen die bij de ramp betrokken waren heb ben gevoeld," zegt hij m\ „Als je vijf jaar aandacht vraagt voor je gezondheidsklachten en ze zeg gen: nee, er kan niks zijn, er is niks, het zit tussen uw oren. Om dan na vijfjaar alsnog te horen: ja, er is wel wat, maar we zullen er waarschijnlijk niks van terug te vinden want het is nu te laat. Dat is toch om misselijk van te wor den?" Oprechte verontwaardiging is wat hem de afgelopen jaren heeft ge dreven. „Carel Boer, brandweer man, heeft een keer gezegd: 'je staat daar op vrijwillige basis voor de staat, maar ik heb het gevoel dat de staat me sindsdien in de modder heeft laten zakken'. Dat gevoel hebben velen. JPat me het meest raakt, is dat je als burger van dit land in zo'n verlaten situa tie terecht kan komen. Stel je voor: je verliest een kind, of je huis, of je gezondheid holt achter uit. De totale ontwrichting die daar het gevolg van is... Je leven wordt nooit meer zoals het was. Dan vind ik dat je van een over heid op aan moet kunnen die steun geeft, dan moet die Staat der Nederlanden er ook zijn. En de staat maakte die rol niet waar." Hij heeft zelf het idee dat hij meer steun kreeg dan gaf. Telefoontjes, brieven. De boodschap was stee vast dezelfde: ga door. In debatten werd wel eens gezegd: Iaat het rusten, we moeten oppassen dat we die wonden niet steeds open rijten. „En dan kwam je uit zo'n debat en dan stond er iemand uit Amsterdam die zei: Rob, ga alsje blieft dóór." Er wordt vaak gezegd dat ik voor die mensen in de Bijl mer opkwam, maar ikzelf had het gevoel dat het andersomwas." Onbegrip Het was steun die hij ook hard no dig had. In de Tweede Kamer en in zijn eigen PvdA-fractie was on begrip regelmatig zijn deel. „Er zijn momenten geweest dat het heel aantrekkelijk was ermee te stoppen. Want op een aantal mo menten werd je toch een beetje weggelachen. Ik herinner me VVD-collega Willem Keur, die met een stapeltje papieren in zijn hand riep: is dit nou waar al die trammelant om is?" „Ook in mijn eigen fractie speel de: dit wordt nooit wat. Dat werd ook gezegd, gewoon, formeel. Daar zat ook het gevoel achter van: waar is hij mee bezig, en zit hij dit nu voor zichzelf te doen. Maar je moet het ook weer relati veren, want na een toelichting kon ik ook steeds weer doorgaan. Aan de andere kant: dat je in de Rob van Gijzel:'Dat ik me eenzaam voelde, staat in geen enkeleverhoudingtotdeeenzaamheiddie de mensen die bij de ramp betrokken waren hebben gevoeld. fotóPhiiNijhuts/GPD clinch ligt met je tegenstanders hoort erbij, als het in je eigen team gebeurt brengt dat toch weer extra spanningen met zich mee." Maar het had ook een voordeel, erkent hij. Steeds weer moest hij ook zichzelf de vraag stellen of hij wel op de goede weg was. „Ben ik met iets bezig dat straks als een zeepbel uit elkaar spat? Maar die twijfel duurde nooit zo lang. De feiten die ik had, de bronnen, de mensen, het feit dat stukken niet boven water kwamen. Als er hele maal geen probleem was, waarom leg je dan die stukken niet ge woon op tafel?" „Ik heb mezelf steeds voor ogen gehouden: je mag geen fouten maken. Ik heb me ook nooit met die complottheorieën bezig ge houden. Dan staat meteen je ge loofwaardigheid ter discussie, want dan moet je met bewijzen komen en die had ik niet. Zodra je een keer zo'n fout maakt, kan je het vergeten. En dat moest mij niet overkomen. Want het klinkt misschien arrogant, maar er wa ren er in de Kamer niet zoveel die dat proces gaande wilden hou den." Van Gijzel had bovendien de over tuiging dat er écht iets mis was met die hele Bijlmerramp. Eigen lijk al vanaf het begin, toen de Ka mercommissie Verkeer en Water staat vier dagen na de ramp werd geïnformeerd zonder dat minister May daarbij aanwezig was. „Dat was nog geen groot wantrouwen, maar het was wei opmerkelijk. Maar na een jaar kreeg ik op mijn eerste vragen over wat er in dat toestel gezeten had een nogal on bevredigend antwoord. Toen ik Hans Alders (toenmalig minister van VROM) daarover sprak, zei die: stel mij die vragen maar, mis schien kan ik er iets mee. En ver volgens meldde de plaatsvervan gend diiecteur van de Rijksver keersinspectie aan mijn collega Castricum: 'Zeg tegen Rob dat hij door moet vragen over de lading, want het klopt niet'. Dan gaan er wel bellen rinkelen, als iemand die zo dicht bij het vuur zit dat sig naal afgeeft." Overleden Hij heeft van deze hoge ambte naar nooit vernomen wat ex dan niet klopte. Drie keer ging een ge sprek om uiteenlopende redenen niet door. „Toen het uiteindelijk wel tot een afspraak zou komen kreeg ik de mededeling: 'ja, heel vervelend, maar die meneer is twee dagen geleden overleden'. En toen kreeg ik het niet meer bo ven tafel." Hij benadrukt dat ook die eerste vragen werden ingegeven door de gezondheidsklachten van de mensen ter plekke. „Er wordt steeds gezegd dat ik achter de la ding aan zat, maar het ging me om de gezondheid. Steeds werd ge zegd: die klachten liggen niet aan de lading, en ook het verarmd ura nium zou geen gevaar voor de volksgezondheid opleveren. En dan kom je er achter dat die la ding mogelijkerwijs niet klopt. En blijkt over de gevaren van dat ura nium al in 1984 een advies te zijn verspreid door de FAA, de Ameri kaanse luchtvaartautoriteiten." Met name over dat uranium kan hy zich hevig opwinden. „In dat advies staat dat het bij een tempe ratuur van vijfhonderd graden uit elkaar kan vallen, dat het gevaar voor de volksgezondheid ople vert, datje beschermende kleding moet dragen. Zon Ivies ver stuur je niet voor m*.Als je dat krijgt, stuur je dal toch naar alle brandweerkorpsen? Nu verdwijnt het in een la, men activeert het ook niet als er een ramp plaats vindt. De brandweer weet dus van niks. Na de ramp zegt men dat er tegenstrijdige verklaringen zijn over het gevaar van uranium, maar ze zeggen niets over dat FAA-advies. Dat komt pas in 1997 boven water." Hij heeft zich gestoord aan de 'ba dinerende' opmerkingen die ook tijdens de enquête zijn geuit over de gevaren var uranium. Van Gijzel pakt zijn er en haalt er een Navo-document uit over hoe te handelen bij een ongeluk met Den Haag -r- De Tweede Kamer is zeer ingeno men met het besluit van minister Apotheker van Landbouw om een fokverbod voor agres sieve honden te combineren met een agres sietest. Dat bleek gisteren tijdens een overleg in de Tweede Kamer over de aanpak van by t- grage honden De Dierenbescherming rea geerde na het Kamerdebat teleurgesteld. Apotheker benadrukte dat het invoeren van de agressietest niet betekent dat een fokver bod van de baan is. Het zal nu echter alleen gelden voor honden die niet slagen voor de test, aldus de minister. Het gaat daarbij om vijf rassen die de test moeten doen. Deze hon den, de american Staffordshire terriër, de do- go argentino, de filo brasileiro, demastino na- poletano en de rottweiler, zijn vanwege hun lichaamsbouw en karakter potentieel gevaar lijke honden, vindt Apotheker. Ook worden deze rassen gezien als de opvolger van de pii- bullterriër, waar al een verbod voor geldt. „Er is nog steeds sprake van een 'nee, tenzy- beleid'. Met honden van deze rassen mag niet gefokt worden, tenzij ze slagen voor de agres sietest, De overheid doet dus wel degelijk iets aan het maatschappelijke probleem van de bijtende hond," meent Apotheker. De Kamer wide weten waarom Apotheker in december vorig jaar nog een absoluut fokver bod voorstond. Volgens de minister was de hondensector toen nog niet bereid conse quenties te verbinden aan de resultaten van een test. „Nu zijn de hondenhouders het er mee eens dat een dier dat de test niet haalt, gemuilkorfd en aangelijnd moet worden en dat er niet mee gefokt mag worden. Dat is dus grote winst." De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren noemde de uitkomst van het Ka merdebat zeer teleurstellend. een tank waarin verarmd urani um is verwerkt. De lyst met te waarschuwen personen en instan ties en te nemen maatregelen is indrukwekkend lang. „Nu is het van tweeen een: óf het is niet ge vaarlijker dan een trekje van een sigaret, en dan hoef je die instruc ties niet te geven, óf het stelt echt iets voor, zoals de Navo denkt. Ik kan met verklaren waarom de FAA zo'n advies uitgeeft en bij de Navo zoveel mensen gewaar schuwd moeten worden als het niets voorstelt." Kwaad daglicht Hij vermoedt dat reikhalzend is uitgekeken naar het moment dat het politieke lot van Van Gijzel be schoren was. „Ik heb altijd het idee gehad dat ze dachten: die Van Gijzel, die zit ook niet eeuwig in het parlement, dat waait wel over, en dan bloedt hel dood, „Men heeft natuurlijk op bepaal de momenten getracht mij in een kwaad daglicht te zetten," weet hij ook. „Dat ik El Al-werknemer Plettenberg meenam naar het Bu reau Vooronderzoek heeft men getracht tegen mij te gebruiken. Maar Plettenberg had de lading papieren gezien, ik niet. En in 1996 vroeg ik om de airwaybills en kreeg ik als antwoord dat die in Amerika lagen en nooit waren op gevraagd. De Raad voorde Lucht vaart beweerde tegenover de mi nister echter dat die airwaybills al aan mij ter beschikking waren ge steld. Ik werd gewoon een beetje voor gek gezet." Maar hij kon zelf ook van zich af bijten. „Toen minister Jorritsma in antwoord op Kamervragen over de vrachtbrieven beweerde dat 'alles is nagegaan en exact klopte' heb ik in een debat gezegd dat dat 'geen reële weergave van de wer kelijkheid kan,zijn geweest'. Dat is behoorlijk hard hoor. Dan is het nog de waag of ze écht zit te lie gen, want dat veronderstelt dat ze weet dat het niet waar is. En dat kon ik niet weten." Twee keer in al die jaren is hij echt woedend geworden. De eer ste keer was toen hy in een ge sprek met voorzitter Bodewes van de Raad voor de Luchtvaart over de lading werd beschuldigd van lekken naar de pers. Nova zou ge bruik hebben gemaakt van door Van Gijzel geleverde informatie. „Ik heb Nova gebeld en gevraagd of ze op wilden schrijven of ik ze stukken had gegeven. Toen bleek dat ze die stukken hadden opge vraagd onder de Wet Openbaar heid van Bestuur, En dat ze waren aangeleverd door Bodewes zelf." „Ik ben ook echt pissig geworden toen naar buiten kwam dat het vliegtuig ook grondstoffen voor gifgas vervoerde en minister Ne telenbos meldde dat de Kamer dat al twee jaar wist Zo van: Van Gij zel maakt zich nu wel zo druk, maar die informatie had ie al twee jaar. We hebben altijd gevraagd: hoe zit dit, hoe zit dat, en altijd kostte het moeite die informatie boven water te krijgen. Ais je dan te horen krijgt: je wist het, dan word je kwaad." Hij weetdatzijn verklaring tegen over de enquêtecommissie dat minister Jorritsma 'naar verhou ding' veel heeft gedaan om de waarheid boven tafel te krijgen verbazing heeft gewekt. „Dan wordt meteen gezegd datje de co alitie probeert te redden, maar dat heeft absoluut geen rol gespeeld. Ik heb al in 1997 gezegd dat Jor ritsma te veel naar zich toetrok. Ze werd verantwoordelijk voor zo wel de onderzoeken van het Openbaar Ministerie, de Raad voor de Luchtvaart als voor de on derzoeken naar de gezondheid. Ze heeft daarmee meer verant woordelijkheid op zich genomen dan goed was. „Ik heb gezegd dat ze de Kamer onjuist en onvolledig heeft geïn formeerd, maar dat laat onverlet de inspanningen die gedaan zijn. En dan heeft Jorritsma zeker in vergelijking met anderen erg haar best gedaan. Ik vind echt dat ze te veel in haar schoenen heeft gekregen." Hij ontkent dat hij zich bij zijn verklaring heeft laten leiden door politieke motieven. „Soms maak je een politieke afweging, maar hierbij geeft dat geen pas. Het gaat hier ook om de relatie tussen regering en parlement. Ik lees nu vaak dat het hier ook een bana nenrepubliek is, maar ik heb veel gereisd en zie het verschil. Er zijn weinig landen waar de publieke macht zo gecontroleerd wordt als hier. En dat mag ook wel eens ge zegd worden." Mariahoop De politie heeft gis teren in een bos bij Mariahoop dne pallets gevonden met de ver brande resten van een groot aan tal lege doosjes Viagra-pillen. De vondst volgde na aanwijzingen van een jachtopziener. De pallets zyn aikomstig van de grote Via- gr a-roof in november 1998. Toen verdwenen uit een loods 42 pallets met ejk 30.000 erectiepillen, met een waarde van ongeveer dertig miljoen gulden. Eerder dit jaar vond de politie al 2Q.00Ö pillen terug. Justitie in Roermond wilde toen niet zeggen waar de pillen waren gevonden. De man die het pakket met een waarde van 500.000 guiden in zijn bezit had, werd aangehouden. La ter werd hij weer vrijgelaten. Adverteren? Tel: 010 - 4004 264 ..natuurlijk bij Lagerwaard Op zoek naar de ideale fauteuil? Dan bent u de kamende tijd bij Lagerwaard Design aan het juiste adres. Speciaal voor liefhebbers van 'lekker zitten heeft Lagerwaard Design de komende weken bovendien een show van Uesign Tel: 010-4507466 Lagerwaard Design maakt onder andere gebruik van de woonvormen van Arco, Artifort, Auping, Banz Bord, Van Besouw, Castelijn, Fiam, Christian Fschbacher, Gelderland, Marvink, Hulsta, Interstar, Jab, Jori, Hennie de Jong, Kendix, Walter Knoll, Leolux, Linteloo, Metaform, Montis, NewSity, Parade, Ploegsloffen, PrielfOrm, SDB Design, deSede, Team by Wellis, Touché, Young International, Wittman. Behal ve verrassend veel opstellingen en «.leerstijlen treft u bij ons uitsluitend ervaren keuken vakmensen voor een cerl ijk en betrouwbaar advies. Zij maken ter plaatse een gedetaii leerde offerte en een 3-D com- puterontwerp van uw ideale keuken. Een perfecte nazorg tenslotte, in de vorm van installatie en montage, zorgt vooreen passende oplevering. 2.000 m2 TOONZAAL Meubelboulevard in Capeile aan den Ussei Lylantse Baan 3, 2908 LG Capeile aan den IJssel, tel. (OIO) 45ISÜOO. WEET U DAT DE GROOTSTE ANTIEKZAAK VAN NEDERLAND VLAKBIJ U IN DE BUURT ZIT? STALCO biedt u in haar showroom van 3000 m2 een schitterende collectie unieke topmeubelen van o.a.: eethoeken bure3us salon- kasten buffetkasten 0 boeken kasten 0 rolluiken 0 kaptafels 0 ladenkasten 0 vitrinekasten 0 dressoirs 0 hangoortafels 0 secretaires 0 slaapkamers 0 spiegels 0 tafels in vele modellen 0 bibliotheekkaren 0 vergadertafels 0 fauteuils 0 chaises longues 0 dekenkisten «stoeten «salontafels srsancfeklokken. Kom u zelf overtuigen door even vrijblijvend een kijkje bij ons te komen nemen. Wij zijn gemakkelijk te bereiken in Rotterdam Zuid aan de Waalhaven, parkeer ruimte is er volop. Natuurlijk bezorgen wij gratis bij u thuis. Geyssendorfferweg 11 Rotterdam, Waalhaven Z.Z. Telefoon 010 - 429 OO 71 - Telefax 010 - 429 59 08 volg bord haven nummer 2320 of neem bus 68 of 69. GEOPEND: dinsdag t/m vrijdag van 9.00 -17,30 uur zaterdag van 9.00 -17.00 uur. Wij gaan dit mer u vieren. Kom langs en profiteer van onze vele speciale feeste lijke aanbiedingen. Bovenop deze aanbiedingen verrassen wij u nog extra nl, Bij besteding van ten minste 400,- een tapijt (100x60 cm) t.w.v. 400.- voor slechts 150,- R'dam Hillegereterg, Freericksplaats9tel. 0104187700 Ruime psrksrgelegenhsid na naasi de aak bij AH (IViUur gratis). Tramlijn 4 stopt kite «oor de deur

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2