11,: Vlaardingen moet afvalverwerker niet E 'Schiedam drijft nog bijna letterlijk op de jenever' Rotterdams Dagblad Casino De Joker wordt 'toonzaal van gokkasten' s \\E 'Premie voor scholen met evenwichtige samenstelling' Inbraakin broodjeszaak Politie neemt rijbewijs in Eerste paal voor Spirit Abonnee Service Politiek heeft onvoldoende vertrouwen in naleving milieuvergunning Konijnen opgehangen aan hok kinderboerderij Gratis aapjes kijken |~2 ïaj noteer tnlj voor 2o'n kwartaalabonnement. De eerste twee """j 0801)-S842 Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam ui Waterweg Donderdag 18 maart 1999 Vlaardingen —Scholen met een goede mix van allochtone en au tochtone leerlingen zouden daar voor moeten worden beloond. Dat stelt de GroenLinks-fractie in de Vlaardingse gemeenteraad in de zelf vervaardigde discussienota Bouwstenen, waarin tal van aan bevelingen v/orden gedaan om de dreigende escalatie van proble men in het onderwijs het hoofd te bieden. De nota werd gistermiddag gepre senteerd in basisschool Jan Light- hart in de wijk Ambacht, waar on derwijswethouder Kees van der Windt het eerste exemplaar uit handen van GroenLinks-raadslid Jan van der Kolk in ontvangst nam. Öe school moet een afspiegeling van de maatschappij zijn, vindt Van der Kolk. Maar in Vlaardin- gen is flat niet het geval. In Holy- Noord vind je scholen met nauwe- lijk allochtone leerlingen, maar in een wijk als Babberspolder zijn ze soms zelfs in de meerderheid. Op langere termijn zou daar verande ring in kunnen worden gebracht door een gedifferentieerder wo ningaanbod, maar GroenLinks wil daar niet op wachten. Er zou den al veel eerder maatregelen moeten worden genomen. De fractie denkt in dit verband aan een nauwere samenwerking tussen schoolbesturen, die vervol gens tot doorverwijzingen kun nen overgaan. Zoiets zou op vrij willige basis moeten gebeuren, maar worden geënthousiasmeerd door het instellen van een premie regeling. „Hoe evenwichtiger de samenstelling van de schoolpopu- latie, hoe hoger de premie zou kunnen zijn," luidt de aanbeve ling in de discussienota. „Want er moet met kracht worden ge streefd naar het tegengaan van zwarte danwel witte scholen." Wethouder Van der Windt zei in een eerste reactie het idee 'tame lijk gewaagd' te vinden. „We moe ten ons niet teveel op die tegen stelling zwart en wit richten. Ex tra investeringen en aandacht moeten gewoon plaatsvinden op die plekken waar de problemen het grootst zijn." Zie ook pagina 13; Nu zelf proble men in Vlaardings onderwijs aanpakken Schiedam Surveillerende poli tieagenten ontdekten vanochtend rond half zeven dat de deur van een broodjeszaak aan de Hoog straat open stond. Het was het werk van een inbreker, zo bleek uit onderzoek. Het is nog ondui delijk waaruit de buit bestond, Schiedam Een 21-jarige auto mobilist uit Rotterdam werd gis terochtend aangehouden op de Prinses Beatrixlaan in Schiedam. De politie vermoedde dat hij ver dovende middelen had gebruikt en nam hem mee naar het bureau. Daar werd bloed afgenomen voor onderzoek. In afwachting van de uitslag van de test, werd het rijbe wijs van de man ingenomen. Vlaardingen Op het terrein van korfbalvereniging Spirit in de Vlaardingse Westwijk is vandaag een officieel begin gemaakt met de bouw van een woningcomplex. Er komen, ontwikkeld door As- sink Vastgoed, aan de Geert Grootelaan achttien eensgezins- woningen en drie stadsvilla's. Met het slaan van de eerste paal voor het bouwplan Spirit door wethouder Van der Windt is een nieuwe fase ingezet in het project Weswijk2005. Informatie over bezorging van de krant; maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004444 Vlaardingen De raadsfracties van PvdA, CDA, GroenLinks en SP zien weinig in de komst van het afvalverwerkingsbe drijf Van Gansewinkel Groep BV naar de Vlaardingse Kreek- weg. Ze hebben er weinig vertrouwen in dat het bedrijf zich zal houden aan de afspraken met de gemeente moeten wor den gemaakt om een milieuvergunning te krijgen. Bovendien vinden ze dat de fabriek te dicht bij de woonkern komt te lig gen. De Van Gansewinkel Groep - voorheen H. van Vliet Recy cling- houdt zich bezig met het verwerken van bouw-, sloop- en bedrijfsafval. Het bedrijf heeft bij de gemeente een vergunning aan gevraagd voor de verwerking van maximaal 100.000 ton puin per jaar, waarmee het net binnen de zogeheten milieucategorie vier blijft. Dat is de maximale grens van milieu- en Jawaaivervuiling die de gemeente Vlaardingen bin nen de stadsgrenzen wil hante ren. Het college van b en w is al ak koord mei de verstrekking van de milieuaanvraag, mits het bedrijf inderdaad binnen de milieucate gorie vier blijft en een lawaaiige houtversnipperaar binnenshuis plaatst. Ook moet het vrachtver keer naar en van de afvalverwer- kingsfabnek zoveel mogelijk de in de stad gelegen Marathonweg mijden, en gebruik maken van de zuidelijke randweg. Manager Vos van het bedrijf kwam gisteravond de raadscom missie stedelijke ontwikkeling verblijden met een heuglijke me dedeling als toelichting op de aan- vaag van de milieuvergunning. „U wilt dat wij niet meer dan 100.000 ton afval per jaar verwer ken," gooide hij enthousiast op ta fel. „Ik kan u melden dat wij dat gaan terugbrengen naar nul. On der de 100.000 ton is het namelijk voordeliger om het puin door een collegabednjf te laten breken, die het in een grotere hoeveelheid meeneemt." Voor de overige activiteiten be- zv/oor De Vos binnen de miheuca- tegorie vier te blijven, en absoluut geen ambities te hebben richting de categorie vij f, die voor de zware industrie is weggelegd. „We wil len geen vijf worden, want we hebben geen zin om te gaan rolle bollen met de gemeente Vlaardin gen en de DCMR." PvdA-commissielid Peter Roovers liet zich niet snel overtui gen door de enthousiaste medede lingen van de manager van Van Gansewinkel. „Als u toch van plan bent om helemaal niks aan puin te gaan verwerken, kan die grens van lOO.ÖQO toch mooi uit dè milieuvergunning worden ge schrapt," wierp hij op. Waarop De Vos spijtig de schouders ophaalde met de mededeling: „De vergun ning in deze vorm is nu eenmaal al aangevraagd. Maar wij houden er forse vraagtekens bij of we daadwerkelijk gebruik gaan ma ken van de mogelijkheid tot 100.000 ton." Wethouder Van der Windt, na mens b en w blij met de komst van een bedrijf naar de stad dat zich met het milieuvriendelijke recy cling bezighoudt en bovendien de nodige werkgelegenheid biedt, besloot het van de andere kant te bekijken. „Het is in ieder geval goed dat u uw heilige'woord geeft niet over die 100.000 ton te zullen gaan," zei hij richting De Vos. Jan van der Kolk van GroenLinks geloofde weinig van de mooie ver halen van Van Gansewinkel. Hij ziet veel meer in de toekenning van milieueategone drie aan het gebied waar de nieuwe vestiging moet komen, wat inhoudt dat er een mix van woon- en bedrijfs panden mogelijk moet blijven. Milieucategorie vier sluit woon- mogelijkheden in het gebied uit. „Zo'n houtversnipperaar kun je dan wel inpandig plaatsen," peinsde Van der Kolk, „maar ik vraag me af of we dat toch niet gaan horen mochten er in de toe komst woningen naast gereali seerd gaan worden. Dan snijden we ons als gemeente nu lelijk in de vingers." Ook de SP en he CDA staan kri tisch ten opzichte van de komst van het bedrijf naar de Kreekweg. „Het is het soort bedrijf dat ik lie ver niet te dicht bij de woonkern heb," verklaarde Henk van den Berg van het CDA. „Ik heb ze lie ver op een afgelegen industrieter rein, waar het minder overlast geeft." Volgens wethouder Van der Windt past het filiaal van Van Gansewinkel echter in het vesti gingsbeleid dat de gemeente voor het betreffende gebied heeft op gesteld. „Dat is ook bedoeld voor industrie," stelde hij. „Onze woonambities liggen elders. Er zijn een paar milieubelastende as pecten aan het bedrijf, maar daar voor hebben wij nou juist met de DCMR een kader gemaakt. Past het bedrijf daar in, dan kunnen we weinig doen tegen de komst van Van Ganzewinkel naar de Kreekweg." De nleuweambassadcurs Vivian Boelen, Ua van den Bergen (achter de piano) Clous van Mechelen proosten met Genevergenootschap-voorzitter Bob de Ktiyperen de Schiedamse burgemeester Reinier Scheeres. Foto Roel Dijkstra Door John Bunte Schiedam Dat is even een te genvaller. Wordt Lia van den Berg, Nederlands zakenvrouw van het jaar, gepresenteerd als nieuwe ambassadeur van het Ge- nevergenootschap -en passant geroemd als liefhebber van ge distilleerde consumpties- ver slikt ze zich na het proosten. Tot aan tranen toe. Hoe kan dat nou? De directeur van een wervings bureau voor topsecretaresses geeft late'' uitleg. „Ik vergiste me gewoon in de smaak. Ik had even daarvoor iets uit een zwarte fles gedronken en dat was veel lek kerder. Natuurlijk ben ik een je neverliefhebber, maar om die re den zal ik geen ambassadeur zijn geworden. Want daar zijn er wel meer van." Het Genevergenootschap bestaat nu zo'n vier jaar en stelt zich ten doel het Nederlands Gedistil leerd Produkt te promoten. En daarbij wordt volop gebruik ge maakt van bekende landgenoten. Jaarlijks worden er tijdens de tra- ditionale vooijaarsbijeenkomst in het Gedistilleerd Museum De Gekroonde Brandersketel in Schiedam weer een paar namen aan het rijtje toegevoegd. Giste ren waren dat presentatrice/pro- grammamaakter Vivian Boelen, muzikant/entertainer Clous van Mechelen en zakenvrouwvan het jaar Lia van den Berg. Voorzitter Bob de Kuyper: „Er was een stiefmoederlijke belang stelling voor ons product. En daar is helemaal geen reden toe. De maatschappij wordt steeds jachti- ger. Daar willen wij tegemweht aan bieden. Ons motto is 'de kunst van het genieten'. Dat moeten onze ambassadeurs, naast enkele andere verplichtin gen, ook uitdragen." Het is een genoeglijk samenzijn in dat bijzondere Schiedamse museum. Mes dat met sterke drank te maken heeft is verza meld en wisselt de laatste nieuw tjes uit. Het zijn de grote jongens van de distilleerderijen, maar ook enkele kroegeigenaren die een bijzondere status hebben verworven. Want het genoot schap benoemt soms ook jene vercafés. Tien horecagelegenhe den hebben dat inmiddels voor elkaar gekregen, waarvan twee in Schiedam; Het Weeshuis en 't Spul. Acteur Piet Romer, politieman De Cock in de serie Baantjer, is ambassadeur van het eerste uur en neemt zijn eretitel serieus. „Ik probeer altijd op de bijeenkom sten aanwezig te zijn. Wat ik met jenever heb? Het is gewoon lek ker en gezellig. Door de jaren, heen is men altijd overal bezig geweest om alcohol te maken. Dat is niet zomaar, Natuurlijk is er weieens kritiek op. Ik herinner me nog wel van vroeger dat er overal in de stad borden hingen met 'Ach, vader lief. Dat moest dan het alcoholgebruik ontmoe digen. Dan 2etten wij een t-tje achter het eerste woord. Maakten we er 'acht' van. Ik bedoel maar." Of hij als ambassadeur er niet voor kan zorgen dat De Cock ook eens een jenevertje nuttigt? „We houden ons aan de verhalen van Baantjer en daarin drinkt ie altijd een cognacje. Ook niks mis mee." Hij is één van de weinige ambas sadeurs, die op deze voorjaarsbij eenkomst aanwezig is. Normaal zijn er meer, maar iedereen is druk. Erik de Zwart, vorig jaar sa men met Cees Sehilperoort geïnaugureerd, meldt zich af we gens een verblijf in het buiten land. Anders was ie beslist geko men. Het genootschap kent ook nogal wat (oud-}politicï en die hebben al helemaal geen tijd. Dat terwijl ze soms toch commandeur zijn bij het genootschap. Want die status krijg je wanneer je minister bent of wordt of je wel heel erg ver dienstelijk hebt gemaakt. Hans Wijers is commandeur en Loek Hermans, bij zijn inauguratie nog 'gewoon' Commissaris van de Koningin, maar nu minister van Onderwijs, wordt het bij de eerstvolgende bijeenkomst. Titel op zak Daarnaast zijn er ook nog wat burgemeesters ambassadeur. Na tuurlijk is die titel ervoor Reinier Scheeres van de jeneverstad bij uitstek Schiedam. Hij fungeert ook een beetje als gastheer. Hij is er trots op jaarlijks de belangrijk ste bijeenkomst van het Gene vergenootschap binnen de ge meentegrenzen te hebben. „Maar de betekenis van de jeneverindu strie is dan ook bijzonder groot voor Schiedam. Het heeft ons eeuwenlang veel welvaart ge bracht. Toen het inzakte gaf het narigheid, maar de boel zit de laatst tien tot twintig jaar weer in de lift. En het blijft van groot eco nomisch belang voor Schiedam. We drijven er nog steeds bijna letterlijk op. Ga maar na: wat vierhonderd branderijen in de negentiende eeuw produceerden wordt nu door een handvol ge haald." Terwijl Clous van Mechelen (nu te zien in het verborgen camera programma 'Ken dit', maar voor al populair geworden als piano stemmer Jantje Vos in diverse Wim T. Schippers-producties) zich met een voorproefje uit zijn nieuwe show al verdienstelijk maakt als ambassadeur vervolgt Scheeres: „Er is in de jaren ze ventig een tijd geweest dat er een soort taboe op het jenever-verle den rustte. Dat is voorbij. Het is een stuk van je eigen geschiede nis. Dat zijn geen bladzijden, die je er zo maar uit kunt scheuren. Maak van de nood maar een deugd. Doe er je voordeel mee. Wanthet blijft natuurlijk een ont zettend mooi ambacht. En Schie dam is gewoon de jeneverstad van de wereld, al houdt die we reld dan op aan het eind van de oude Nederlandse grenzen. Bel gië kent ook een jenevercultuur, maar elders hebben 2e er nog nooit van gehoord. Daar is weer ander gedistilleerd." En wat vindt Vivian Boelen, ko mend weekend volop in de weer in een ledenwervingsprogramma voor Poster Parents, van haar nieuwe status? „Ik voel me best gevlijd. Het zal toch te maken hebben met iets dat ik uitstraal: de kunst van het genieten. Nee, ik ben geen echte jeneverdrin ker. Ik drink liever wijn. Daar kun je iets meer van drinken. Al moet het natuurlijk wel altijd met mate. Maar het is een goed, eer lijk gemaakt product, en ik heb er helemaal niets op tegen om dat te promoten." Ze reikt een stukje aardappel aar, dat wordt rondge deeld. „Proef nou eens, dat is toch ook gewoon genieten?" Vlaardingen Een medewerker van de Vlaardingse kinderboer derij 'Kolywood', gevestigd in Holy Noord, trof vanochtend rond acht uur vier van de konij nen dood aan. Onbekenden haalden de beesten de afgelopen nacht uit hun hokken en hebben ze aan hun hokken opgehangen. Volgens een aangeslagen be heerder Engel de Groot van de kinderboerderij moet de moord het werk zijn geweest van oude re vandalen. „Dit doen kleine kinderen niet," denkt De Groot. „De stroppen om de nek zijn heel professioneel gemaakt, echt erop gericht om de konij nen te verstikken. Het lijkt wel het werk van stropers." De vier Hollandse hangoren hebben elk een touwtje om de nek gekregen en zijn vervolgens opgehangen aan het sluitwerk van hun hokken, dat ongeveer een halve meter boven de grond hangt. „Het moet echt met het nodige geweld zijn gebeurd," weet de beheerder, „want zo'n beest gaat dan behoorlijk sparte len." Naar de daders en hun motieven kan De Groot slechts gissen. Hij vermoedt vernielzucht, iets waarvan de kinderboerderij va ker slachtoffer is. In het verle den werden vaak de vogelkooi en 's nachts open gezet, en re cent nog werd er graffitti op de gebouwen gespoten. Eerder de ze week kwam ook al een konijn om het leven. Onbekenden had den de hokken van meerdere konijnen opgemaakt en vervol gens eentje doodgeschopt. Tegen het vandalisme kan de kinderboerderij weinig onder nemen, Het terrein is weliswaar omgeven door een sloot en een hek, maar de toegangspoort is met een sprongetje makkelijk te nemen. De Groot: „Maar al zetje er een hek van tien meter om heen, dan kruipen ze er wel weer onderdoor. Er is gewoon geen kruid gewassen tegen die men sen die dit soort dingen doen." De kinderboerderij heeft inmid dels bij de politie aangifte ge daan van de moord op de konij nen. Door Marc Floor Schiedam Eigenaar van het in middels roemruchte easinopand aan de Schiedamse Broersveld De Meij Holding BV heeft een voor stel voor een nieuwe bestemming ingediend bij de gemeente Schie dam. De Haagse beleggingsmaat schappij wil er een 'toonzaal voor gokautomaten' gaan huisvesten en zo het verbroken erfpachtcon tract met de gemeente weer her steld krijgen. Schiedam trok oktober van vorig jaar het erfpachtcontract in, waar door De Meij Holding was ge dwongen haar pand in te leveren. Het bedrijf zou niet genoeg haast hebben gemaakt met de verwijde ring van casino De Joker uit haar onderkomen, dat er volgens de erfpachtregels niet mocht inzit ten. De speelclub gooide uiteinde lijk eind oktober 1998 de hand doek in de ring en vertrok, maar niet zonder een schadevergoe-. ding van rond de ton van de ver huurder. De Meij Holding kreeg tot 1 februari van dit jaar de tijd om met een nieuwe huurder op de proppen te komen om kans te ma ken op herstel van de erfpachtre latie. Het werd een maand later, maar de gemeente besloot dat door de vingers te zien vanwege tijdgebrek van haar zijde om er achter aan te zitten. Aangezien De Meij Holding een huurovereenkomst met een han delaar in automaterialen de mist zag ingaan, slaagde het bedrijf er niet op tijd in een nieuwe huurder voor het pand aan de Broersveld te vinden. Als noodoplossing heeft het Haagse bedrijf het on derkomen nu verhuurd aan een van haar dochtermaatschappijen, die er een toonzaal voor gokauto maten van wil maken. „Zo heb ik in ieder geval een in vulling van het pand," verklaart bedrijfsadviseur R. de Meij. „Klanten van ons in Rotterdam kunnen nu vantevoren de auto maten die ze willen huren bekij ken in Schiedam. Maar het aantal klanten staat niet in verhouding met de huurprij s van het onderko men: ze mogen straks een toon zaal betreden met een prijskaartje van 7000 gulden per maand." Maar het is volgens De Meij dan ook een tijdelijke oplossing, die vooral als doel heeft de erfpacht relatie met de gemeente te her stellen. Hij rekent er op dat dat met het plan voor de toonzaal ook gaat gebeuren. „Ik zou niet inzien waarom niet" De gemeente Schiedam keek in eerste instantie vreemd op van de nieuwe plannen van De Meij. „Bij een toonzaal denk je natuurlek eerder aan meubels dan aan gok kasten," constateert een woord voerder. „Maar technisch gezien mag het volgens het erfpachtcon tract wel. Alleen heeft Schiedam gezegd dat er mógelijk herstel plaatsvindt van dat contract in dien er een acceptabele bestem ming aan het pand wordt gege ven. Dus gaat de gemeente nu over het verzoek van De Meij na denken." Gulden Er mag overigens geen gulden in de gokautomaten worden ge gooid, indien die aan de Broers veld komen te staan. Ze mogen uitsluitend worden 'getoond'. „Een nieuwe gokhal zou tegen het gemeentelijk beleid zijn," weet de woordvoerder van Schiedam, De Meij ligt overigens nog steeds in conflict met Schiedam over de boete van 15.000 gulden die zijn bedrijf kreeg als waarschuwing voorafgaand aan het verbreken van de erfpachtrelatie. R. de Meij is nog altijd niet van plan met het geld over de brug te komen en heeft bezwaar aangetekend tegen de boete. bij een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad Neem nu een kwartaalabonnement met DagMad en ontvang twee kaartjes voor Diergaarde Blljdorp cadeau. Naam: I Adres: I weken zijn gratis daarna betaal Ik automatisch 31,98 per maand Voori:m/v Nr: Postcode: Telefoon: Bank/gironr.:. Plaats:.. I I i i I i (J.v.m. controle bezorging) j Handtekening:.^ Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service 1 Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam U".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3