31F Van corruptie naar schone handen 5 Bowlsclub kampt met oudelullenimago 30 Samaranch herwint vertrouwen met blauwdruk van 'IOC 2000' Vrouwen dumpen uitgewerkte mannen bij de Rolling Stoons Triomf Bartoli niet in gevaar Zege Blijlevens Nederlaag Nesselande Coureur Albers kiest voor BSR Dit wordt de zes verweten Delissen assisteert Hendriks bij Oranje Lintje voor Bintje Gerbrands haalt Koch bij volleybalploeg Jan van Vugt tekent bij TSB Zaalvoetbal voor jeugd Maassluis Van Weerden traint DWS Slobodan Dutina moet Flakkee nieuw elan geven Rotterdams Dagblad hi Donderdag 18 maart 1999 San Benedetto del TrontoMiche- le Bartoli heeft de 34e editie van de wielerronde Tirreno-Adnatico gewonnen. De Italiaan van de Ma pei-ploeg behield in de achtste en laatste etappe van Civitanova Marche naar San Benedetto del Tronto (164 km) zijn voorsprong van negen seconden op landge noot Davïde Rebellin. Beste Ne derlander in de eindrangschik king was Tnstan Hoffmann, ne gentiende op bijna twaalf minu ten. Jan Svorada won de slotrit. De Tsjech versloeg de Italianen Gian Matteo Fagnini en Giovanni Lom- bardi in de massaspurt. Erg lastig werd het hem niet meer gemaakt. Veertien renners, onder wie de rappe Italianen Cipollini, Bortola- mi, Ballerini, Mmali en Piepoli, verschenen na de valpartij van dinsdag niet meer aan de start. Mario Cipollini houdt er rekening mee dat hij zaterdag niet kan star ten in Milaan-San Remo, „Ik ben verbitterd. Het had één van de hoogtepunten van het seizoen moeten worden." Bjame Riis en Abraham Olano moeten zich morgen voor onder vraging melden bij de procureur van Bologna. Giovanni Spinosa doet onderzoek naar het gebruik van dope in de wieleisport. Kmlshoutem Jeroen Blijlevens bracht gisteren de 54ste editie van de 'Nokere Koers' in België op zijn naam. De rappe renner uit de TVM-wielerploeg versloeg na een rit over 192 kilometer in de omge ving van Kruishoutem de Belgen Michel van Haecke en Wilfried Cretkens in de eindsprint. Assen In de laatste wedstrijd van de reguliere competitie heeft VC Nesselande met 3-2 verloren van Sudosa. In Assen werd nog gespeeld volgens het oude pun tensysteem, aangezien het een tn- haalduel uit de eerste seizoens helft betrof. Voor de eindstand in de competitie was de wedstrijd van geen enkel belang. Over tien dag beginnen voor de club uit Ze venhuizen de play offs, waarin Ekspalvo de eerste tegenstander LarenChristian Albers rijdt ko mend seizoen in het Duits Formu le 3-kampioenschap voor Bertram Sehafer Racing. De 19-jarige auto coureur uit Laren won vorig jaar twee races en werd vijfde in het eindklassement. Bij BSR krijgt hij f^briekssteun van Opel. LausanneIOC 2000. Een aap uit de mouw van tovenaar Juan Antonio Samaranch of het basisteam van een volledig nieuw Internationaal Olympisch Comité Het antwoord op deze vraag komt pas vandaag, aan het eind van de 108e Sessie van het IOC, een buitengewone algemene ledenvergadering. Van het koppensnellen op de eer ste dag van wat 'kleintjes' zal de Nederlandse politiek niet wakker liggen. Met het oog op de al of niet voortzetting van het IOC-lidmaat- schap van Prins Willem-Alexan- August in Arroyo (Ecuador/75 jaar/sinds 1968 IOC-Iid/88 stemmen voor wegsturen - Z tegen): Het organisatiecomité van Salt Lake City, SLOC, be taalde hem 38.000 gulden voor het levensonderhoud van een - familielid. Arroyo bezocht de Amerikaanse stad meérdere malen en bracht 38.000 gulden reiskosten in rekening. Zein El Abdin Abdel Gadir (Soedan/58 jaar/sinds 1990 IOC-Ud/stemverhouding 86-4) SLOC maakte hem meer dan 50.000 gulden over. Zo'n 36.000 gulden verdween naar een fa milielid. Jean-Claude Ganga (Kongo/64 jaar/sinds 1986 IOC-lid/stem- verhouding 88-2): SLOC stort te 140.000 gulden direct op zijn rekening. De familie Ganga declareerde ook doktersreke ningen ter waarde van 34.000 gulden. Liefst 330.000 gulden betaalde SLOC aan de Afri kaan voor reizen naar Salt La ke City. Ganga zou ook in Utah met grondspeculaties, met hulp van SLOC, zo'n 120.00Ö gulden verdiend hebben, maar deze laatste beschuldiging werd niet bevestigd. Lamine Keita (Mali/65 jaar/ sinds 1977 lOC-lid/stemver- hou din g7 2-16): SLOC betaalde hem bijna 200.000 gulden.voor onderdak, levensonderhoud, -boeken, lesgeld en vliegtickets van zijn zoon, die in Salt Lake City studeerde. Sergio Santander Fantin! {Chili/72 jaar/aïnds 1992 lOO lid/stemverhooding 76-12): SLOC maakte aan hem bedra ggen van totaal 40.000 gulden oven - - - Paul Walhvork (Samoa/57 jaar/sinds 1987 10C-lid/stem- verhouding 67-19): Declareer de voor reizen met zyn vrouw en twee kinderen 110.000 gul den bij SLOC. Van toenmalig campagneleider Tom Welch kreeg de vrouw van Wallwork een krediet van 60.000 gulden. der zullen de besluiten op de tweede dag aanzienlijk belangrij ker zijn. Premier Kok kondigde gisteren al aan niet eerder dan volgende week met zijn beslissing te komen. Het 105-jarige IOC in de scanner doorlichten, nieuwe structuren bouwen, waterdichte procedures uitstippelen. Dat is waar 'IOC 2000' voor komt te staan. De blauwdruk ligt al klaar. Twaalf kanjers van onbesproken gedrag uit het huidige IOC krijgen een plaats naast twaalf kopstukken uit de maatschappij, uit alle we relddelen. 'IOC 2000' kan de 21e- eeuwse versie zijn van de 'heren van stand' die Baron Pierre de Coubertin in 1894 in Parijs rond zich verzamelde bij de oprichting van het moderne olympisme. De corrupte bende, waarvoor het hui dige IOC algemeen wordt aange zien, kan dan in de schaduw van IOC 2000 een langzame dood ster ven. Groot succes Juan Antonio Samaranch boekte gisteren een groot succes. In de diepste crisis van zijn twintigjari ge regeerperiode gaf hij zich over, nam verantwoordelijkheid voor de ellende maar trok inmiddellijk ten strijde. Met een opsomming van wel twintig grote resultaten van het IOC - van opgewekte geld stromen tot vrouwenemancipatie - redeneerde hij de negentig opge komen leden in een half uur murw en herwon hun vertrouwen. Juist en vooral met de blauwdruk van IOC 2000. Slechts twee waren tegen zijn aanblijven, één ont hield zich van stemming, zelf stemde hij niet. Samaranch koes terde 86 volgelingen, kon ach weer koning van de Olympus wa nen en zal nu zijn mandaat uitdie nen tot 2001. „Samaranch had een geweldige speech," vond Hein Verbruggen, Nederlands IOC-lid namens de wielersport. „Gelukkig* maar, want ik moet er niet aan denken dat we het vanaf nu zonder hem zouden moeten doen, met daarbij een bittere verkiezingsstrijd over zijn opvolging." Anton Geesink, die Samaranch verafgoodt, was helemaal bly. De Utrechter was zo verheugd dat de marathonzitting, met het roy ement van zes leden, hem totaal niet was aan te zien. Als vanouds fulmineerde hij naar de wantoe standen binnen het Hollands olympisme, het jarenlang ontbre ken van transparantie bij de na tionale sportkoepel NOC'NSF. „Als Premier Kok het IOC niet transparant wil vinden, zou hij eerst eens in eigen land moeten kijken." Misschien komt Samaranch van avond met namen uit zijn eigen club voor IOC 2000. Gisteren vael geen enkele naam als mogelijke kandidaat, Hein Verbruggen ver wachtte niet dat de Prins van Oranje wordt gevraagd een nieuw IOC mee te helpen opbouwen. „Ik denk dat ze daarvoor meer erva ren mensen zullen benaderen." Halverwege de crisissessie ver wachtte by het IOC niemand meer dat de Nederlandse kroon prins defenitief zal afhaken als lid. Vice-voorzitter Dick Pound zei dat de toekomstplannen de auto riteiten in Nederland wel zullen overtuigen. De Belg Jacques Rog ge, lid van het hoofdbestuur, was nog pertinenter: „Het IOC zal Ne derland bewijzen dat we de Prins van Oranje waard zijn." Verbruggen en Geesink gaan eveneens uit van Willem-Alexan- ders terugkeer. Verbruggen zei nog wel dat het aan de politiek zal liggen, Geesink wilde van geen opschorting van werkzaamheden weten. „Hij is lid en hij blijft lid." De tijdelijke olympische werke loosheid van de kroonprins is nooit een punt van bespreking ge weest in het Executive Board van het IOC. Volgens Rogge is het voor kennisgeving aangenomen. Als deze sessie voorbij is, denk ik dat dat de president contact zal opnemen." Vechthouding Aan het eind van de dag stonden de gezichten weer vrolijk. Bij het begin viel er niets te lachen. De IOC-leden moesten zes collega's uit hun midden verwijderen. Ar royo uit Ecuador (31 jaar lid), Ga dir uit Sudan (10), Ganga uit Con- De aanval is de beste ver dediging, weet Juan An tonio Sama ranch en dus trok de om streden voor zitter van het lOConmiddel- iijkten strijde. In een halfuur redeneerde hij de leden murw en her won hun ver trouwen. Foto Reuters go (13), Keita uit Mali (22), Santan der uit Chili (6) en Wallwork uit Samoa (12) moesten verdwijnen. Zij kregen „heel democratisch" ruim gelegenheid tot verweer, rekten de vergadering tot zeven uur zonder onderbreking, maar troffen desondanks allen twee derde meerderheid voor him roy ement. De zaak van ex-vicevoorzitter Kam is nog open. Nieuw bewijs materiaal tegen de invloedrijke Koreaan was nog onvoldoende op juistheid getest Misschien vliegt hij eruit tijdens de volgende ses sie, in juni in Seoul. Dat zou de ge loofwaardigheid van het IOC ten goede komen. Maar Kim vecht te rug. In Lausanne nam hij tegen IOC-directeur Carrard letterlijk de vechthouding aan. Carrard vertrok schielijk uit de kamer, want het was bepaald niet als grapje bedoeld. Den HaagMare Delissen keert terug bij Oranje. De voormalig hockey-international wordt assistent van bondscoach Maurits Hendriks. De 34-jarige Haagse advocaat bereikte gisteren overeenstemming met de hockeybond over een verbintenis tot en met de Olympische Spelen van 2000 in Sydney. Delissen, nog steeds actief in het tweede team van HGC, ziet het tijdelijk assistentschap als een uitda ging. „Ik keer terug op de Olympische Spelen, waar ik als speler goud heb behaald. Het lijkt me prachtig om nu in een andere rol weer goud te halen." In zijn bagage draagt Delissen, naast veel ervaring, een indrukwekkende erelijst mee. Hij kwam 261 keer uit voor Oranje. Hoogtepunten waren onder meer de wereldtitel in 1990 (Lahore) en Olympisch goud in 1996 (Atlanta). Tot in de herfst van zijn carri ère zette de Zuid-Limburger de lijnen uit bij HGC en Oranje. Hij mag zich de succesvolste captain van de nationale ploeg noemen. „Mare en ik hebben vanaf de dag dat ik bij HGC kwam een partnership ge vormd," zei Maunts Hendriks drie jaar terug. „Dank zij hem ben ik als coach een stuk rijker geworden." Bij het officiële debuut van Hendriks, volgende week tegen Duitsland, ontbreekt Delissen. Morgen trouwt hij, vervolgens gaat hy op huwelijksreis, Jacques Brinkman maakt in Amstelveen wel deel uit van de selec tie De recordintemaüonal werd onlangs ontslagen als trainer van -Amsterdam en vervolgens als speler uit de selectie gezet. De ploeg bestaat verder uit Jaap Derk Buma, Enk Jazet, Teun de Nooijer, Remco van Wijk (BloemendaaJ), Jeroen Del mee, Sandar van der Weide (Den Bosch). Marten Eijkelboom, Peter Windt (Amsterdam), Sander van Heeswyk (Oranje Zwart), Ronald Jansen, Piet Hein Geens (Den Bosch), Bram Lomans, Stephan Veen, Guus Vogels (HGC), Wouter van Pelt (HDM). Lemmer—Rintje Robert Ritsma beleefde gisteren de zoveelste huldiging uit zijn carrière, maar het was ze ker niet de onaangenaamste. In zijn woonplaats Lemmer kreeg de Europees en wereldkampioen all round een koninklijk schouderklopje. Ritsma (28) werd bevorderd tot Officier in de orde van Oranje Nassau, De burgemeester van Lemsterland, Jo Bosma, spelde hem de versierselen op. Ritsma kreeg de onderschei ding omdat hij met zijn privéteam San ex baanbre kend werk voor de schaatssport heeft verricht „Hij heeft als zelfstandig ondernemer buitengewone top prestaties geleverd. Hij is een voorbeeld voor ande ren," zei Bosma. Ritsma noemde de onderscheiding 'iets aparts en een hele eer." Sicco Janmaat en Jochem Uytdehaage zijn ge vraagd voor de mannen kernploeg van het volgende seizoen. Het tweetal heeft de uitnodiging van de schaatsbond in beraad. Janmaat was vorige maand één van de opvallendste deelnemers aan de NK all round in Den Haag. Hij vormde de enige bedreiging voor kampioen Ids Postma. Tot Janmaat op de 1500 meter viel. Uytdehaage mocht eind januari bij afwe zigheid van enkele toppers deelnemen aan de we reldbekerwedstrijden in Berlijn. Den Haag Volleybalbondscoach Toon Gerbrands heeft Wim Koch als assistent bij de nationale ploeg gehaald. De oud-international, die ai by de stichting Topvodeybal Nederland in dienst was als trainer van een opleidingsteam, neemt de plaats in van Adri de Wilde die de baan niet langer kon combineren met zijn werk als leraar. Gerbrands wilde een oud-international, die 'al een aantal jaren zelfstandig als coach heeft gewerkt'. „Dan ontwikkel je als trainer ook een bepaalde vi sie." Koch trainde vorig jaar een C-team, een verza meling talenten uit de eredivisie, die aansluiting pro beert te krijgen bij het niveau van het Nederlands team. Koch speelde zijn interlands in de jaren zeven tig, nog voordat Arie Selinger zich over het Neder lands team ontfermde. i VlaardingenJan van Vugt wordt trainer van TSB. De 40-jarige Rot terdammer volgt bij de Vlaarding- sc vierdeklasser Hans Campen op die eerder dit seizoen om persoon lijk redenen wegging. Van Vugt, voormalig voetballer bij Feye- noord, Excelsior en Zwart Wit'28, is nu nog trainer van tweedeklas ser Rijnmond Hoogvliet Sport, Maassluis Jongeren van twaalf tot en met veertien jaar kunnen deelnemen aan een buurt-zaal- voetbalcompetilie in Maassluis, Op 21 en 28 maart en op U april- spelen teams van maximaal acht personen tegen elkaar in de Olympiahal aan de Rozen laan. Schiedam Jan van Weerden is de nieuwe trainer van de mannen van handbalvereniging DWS. De oefenmeester van Snelwiek neemt aan het einde van het sei zoen het trainerschap over van Ferki Nici die de mannen twee jaar onder zijn hoede had. DWS heeft ook het contract met vrouwen-trainer Zsigmund Ma- kay niet verlengd. Makay is aan zijn derde seizoen bezig bij de Schiedamse handbalvereniging. Tips voor deze rubriek kunt u doorgeven aan de sportredactie van deze krant, post bns 37 3,3100 AJ Schiedam. De sportredac tie is overdag telefonisch bereikbaar on der 010-2732700 (fax: 0104265227). DONDERDAG 18 MAART ZAALVOETBAL: 21,15 Groen oord-Voorne. Door Bart Boerop Schiedam Op een verregende middag, zappend langs de vele te levisiestations kom je het wel eens tegen. Mensen in het wit ge kleed, die op een graene vloer, in een roze zaal een balletje gooien. 'Indoor Bowls' heet het en de BBC schenkt er eens per jaar aandacht aan. Maar ook in Nederland kent deze sport al 2000 aanhangers en in Schiedam zijn veertig bowlers lid van de Rolling Stoons. De sport heeft veel weg van jeu de boules: het doel is jouw ballen zo dicht mogelijk in de buurt van het kleine witte balletje te rollen. Maar vliegen bij de Franse sport de ballen vaak door de lucht, de bowls worden met precisie gerold. Bij beide activiteiten is een meet lint onontbeerlijk om uit te ma ken welke bal het dichtste bij het kleine balletje licht. Nog een over eenkomst is de gemiddeld hoge leeftijd van de beoefenaars. Die ligt bij bowls rond de 62 jaar. Gepensioneerden „En toch willen we van het oude lullenimago af," zegt Henny To renvliet, secretaris van de Rolling Stoons. „In het buitenland wordt bowls beoefend door jonge men sen. Zij kunnen er zelfs hun brood mee verdienen. Wij trekken geen jongeren, ons jongste lid is 49 jaar. Dat komt ook doordat we alleen 's middags de sporthal kunnen hu ren. Wij krijgen geen avonduren en overdag kunnen alleen de ge pensioneerden sporten." Eens per week rollen de leden de matten van vier bij dertig meter uit om te trainen en een paar keer per jaar spelen ze een toernooi te gen bevriende verenigingen. Gis teren speelden ze in de Gestoken in witte kleding proberen de sporters op leeftijd hun bowlszodicht mogelijkbij de'jack'te rollen. De gemiddelde leeftijd van de bowlers is 62 jaar. Foto Peter Molkenboer Groenoordhal met bowlers uit Dordrecht, Papendrecht en Burgh Haamstede, Vier matten lagen uitgerold. „Elke matvereist een andere techniek. De eerste mat is de oudste. Die is bijna ver sleten en daarom gladder. Je moet dus minder hard gooien." De teams bestaan uit drie perso nen die elk drie bowls gooien. Twee teamleden staan aan de ene kant van de baan fend'), de derde staat ter hoogte van het witte bal letje ('jack'). Dit persoon ('skip') geeft zijn ploeg aanwijzingen over van de ballen en de ma nier waarop gegooid moet wor den. Het eerste teamlid ('lead') rolt zijn bowl zo dicht mogelijk bij de jack. Nadat de lead van de tegenpartij hetzelfde heeft gedaan, is het de beurt aan de 'second'. Die is meestal goed in het wegtikken van de bowls van de opponent. De skip van beide teams komt pas aan de beurt als de lead en second beiden drie bowls hebben gerold. „Concentratie is het belangrijkste bij bowls," legt Torenvliet uit. „De conditie hoeft niet zo goed te zijn. Maar vergis je niet. Het is zwaar om twee uur lang heen en weer te lopen, en steeds te bukken en door je knieën te gaan. Daarom zou de ze sport ook goed zijn voor hartpa tiënten. Je bent veel in beweging, maar niet in een hoog tempo." Een 'Jopie' De bowls zijn niet rond. Ze zijn aan een zijkant geslepen. Daar door kunnen ze met een enorme curve gerold worden. Een goede bowler rolt zijn bowl naar de zij kant van de mat. Op driekwart van de mat, draait de bowl naar binnen toe. „Maar je kunt ook hard en recht door het midden gooien om bowls van tegenstan ders weg te tikken. Ze noemen dat in Engeland een 'fire shot', maar bij ons heet dat een 'Jopie', naar een van onze leden die altijd zo gruwelijk hard gooit." Een geslaagde 'Jopie' levert in de Groenoordhal applaus op, van teamgenoten en tegenstanders, want sportiviteit voert de boven toon bij bowls. Hoewel de naam van de sport verwantschap ver toont met het bowlen, komen de beoefenaars van bowls niet by de bowlingbaan vandaan. „Nee, ze komen achter de gerani ums vandaan," zegt Torenvliet. „Het zijn over het algemeen vrou wen die bij ons komen informe ren naar de sport. Niet voor zich zelf, maar voor hun man die net gestopt is met werken en de hele dag thuiszit Die vrouwen dum pen hun mannen hier." Landelijk succes hebben de bow lers van Rolling Stoons nog niet geboekt, vorig jaar deed Henny Torenvliet met haar man en nog een lid mee aan het Nederlands kampioenschap. Het trio strand de in de tweede ronde. „De soep die tijdens de wedstrijden geser veerd werd, was bedorven," legt Torenvliet uit. „We werden me teen ziek en moesten tijdens de wedstrijd onophoudelijk naar de wc. Dat was niet bevorderlijk voor ons spel Publiek is er vrijwel niet in de Groenoordhal. De bowlers bowlen voor zichzelf. Dan verschijnt er in eens een 16-jarig meisje op de tri bune. Is zij lid? wil zij lid worden? Is dit de verjonging waar de dub zo op zit te wachten? „Nee," zegt ze. „Ik kom naar mijn twee oma's kijken. Misschien dat ik overeen jaar of vijftig lid word." Door Peter Verdonk Schiedam— Zijn keuze voor Fiakkee-zondag deed bij menigeen de wenkbrauwen fronsen. Slobodan Duti na. Is dat niet die ex-prof van Rode Ster Belgrado en SW, die voormalig Joegoslavisch international en die ex-trainer van onder meer SW, FC Vlaardingen en het Belgische FC Diest? Wat moet een trainer, die zelfs in het betaalde voetbal aan de slag mag, bij een zondag-vierdeklasser als Flakkee? „Gewoon een kwestie van het juiste contact op het juiste moment," vertelt de 54-jarige Dutina. „Het was al een tijdje bekend dat ik in Pijnacker bij DSVPzou stoppen. Toen kreeg ik contact met diverse andere clubs, want ik wilde beslist in de voetbalsport actief blijven. Met WOR was ik heel ver in onderhande ling, toen het bestuur van Flakkee belde. Plezierige mensen, ambitieus ook, net als ik. Het klikte direct, dat vind ik dan belangrijker dan het niveau waarop gespeeld wordt." Ook de pittige afstand vanuit zijn woonplaats Schie dam naar Middelhamis vormde geen beletsel met de vierdeklasser in zee te gaan.Als je, zoals ik, in Bel- gie hebt gespeeld en getraind, dan wordt het gewoon om een paar duizend kilometer per week voor het voetbal af te leggen," aldus de oud-trainer van SW, FC Vlaardingen, SV Hoogvliet, DBGC, HION, HMSH, FC Diest, Maasdijk, VELO, DHL, Voorburg en DRGS. „Ik maal daar niet om. Wat voor mij telt, zijn de mogelijkheden die Flakkee biedt en de schit terende entourage waarin je er kunt werken." De komst van Dutina zal de verwachtingen bij Flak kee doen toenemen. De Schiedammer waarschuwt dat hij geen ijzer met handen kan breken. „We zullen er volgend seizoen gewoon voor moeten knokken," zegt hij. „Ik probeer iedereen met beide benen op de grond te houden. Kyk, heb ik gezegd, ik heb dan wel een A-diploma en ik ben Slobodan Dutina, maar een kampioenschap, nee, dat breng ik niet zomaar mee." Toekomstplannen Het bestuur van Flakkee heeft al iets van zijn toe komstplannen laten doorschemeren aan de nleuwe- trainer. „Er wordt aan gewerkt de huidige selectie bij elkaar te houden," besluit Dutina. „Het bestuur zit vol plannen. Het is de bedoeling dat de zondagafde- ling meer prestatiegericht gaat opereren. Promove ren uit de vierde klasse, ja dat is niet alleen het doel van Flakkee, maar zeker ook van mij." Over de kwa liteit van de huidige spelersgroep wil Dutina niet veel kwijt. „IHet is nog te vroeg voor een zinnig oor deel Maar ik heb er alle vertrouwen in."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7