3 #S 'Elke buitenlandse club De laatste koers is gelopen in Nootdorp O: 0 'j&Oóc. Directeur Kolbeschool ontkent ontucht 'Made in Holland' rTfigö C4<t Rotterdams Dagblad Commentaar Megaproces co komst voor bende gewapende overvallers Djanko Rotterdams Dagblad j I Vrijdag 19 maart 1999 Door Marcel van der Kraan Rotterdam De Kuip is een monument en daar mag met te veel aan veranderen. Feye- noords voetbaitempel. in heel Europa bekend om zijn fraaie constructie en schoon heid, moet echter met zijn tijd mee en als modern stadi on worden aangepast voor de volgende eeuw. Met grote zorg zijn architecten aan de slag gegaan en met veel inzet tracht de directie van het Feyenoord-stadion de finan ciering rond te krijgen voor een tweede grote renovatie. In het bedrijfsleven is men blij met de komst van zo'n twintig nieuwe busmess-umts, omdat de voetbalclub Feyenoord meer in trek is dan ooit. De vraag is of ie dereen blij is met de verdere mo dernisering van de Kuip. Hans Hagelstem, manager voetbalzaken Feye noord: „Het stadion kan mij niet mooi genoeg zijn. Hoe mooier en luxer het wordt, hoe trotser ik ben. Met Feyenoord ko men we in heei Europa en overal krijgen we complimenten over de pracht van ons stadion. Elke bui tenlandse club die in de Europa Cup of Champions League op be zoek komt, kijkt zijn ogen uit. Als Feyenoorder geniet ik dan. Die schitterende Kuip voegt iets toe aan de status van de club. En dan weel ik wel dat de Stichting Feye noord en Stadion Feyenoord N.V. juridisch twee verschillende on derdelen zijn, maar in de interna tionale voetbalwereld hoef je daarmee niet aan te komen. Voor iedereen is de Kuip en Feyenoord een twee-eenheid, waar met res pect en bewondering naar wordt gekeken." Fnts de Kimpe, oud-direc teur van de Kuip: „Ik was toevallig gisteren nog in het stadion. Ik ken elke steen, elk boutje en elk stukje staal van dit stadion. Als er iets wordt wegge haald of veranderd, doet me dat wel iets Ik zeg met dat ik er blij mee ben. Het is ook een kwestie van smaak. Omdat ik 40 jaar be trokken ben geweest bij dit stadi on, waarvan 25 jaar als directeur, heb ik wellicht een visie die an ders is. Maar het gebeurt en ik be sef dat het nodig is om de ontwik kelingen in Europa bij te houden. Het past bovendien bij de ver nieuwingen, die men in 1994 al voor ogen had bij de renovatie. Dit wordt een grote ingreep, maar wij hebben destijds ook grote opera ties uitgevoerd. Het aanbrengen van een nieuwe lichtinstallatie en nieuwe stoeltjes eiste ook een zware investering." Ingenieur L. M. G. van Tilburg hoofd bouwtoezicht Dienst Stedenbouw en Volkshuis vesting: „De Kuip is een monu ment en daar gaan we op een heel nette manier mee om. Als nostal gische voetbalsupporters zeggen: 'Verdwijnt dan het glas in lood bij de volgende renovatie', dan zeg ik keihard 'nee'. Ik ben nauw be trokken bij de plannen voor de modernisenng van de Olympia- zijde en daarom weet ik dat de ar chitecten een opdracht hebben gekregen o.m iets te ontwerpen waarbij alles van het stadion zelf intact wordt gelaten. Bij de vorige renovatie is een kap op het stadi on gezet. Nu wordt er een ry busi- ness-units aan het stadion toege voegd. Maar het zijn allemaal los se elementen. Als we over dertig jaar zeggen dat die kap of die bu smess-units er weer af moeten, kan dat moeiteloos. Dan is het sta dion nog steeds in zijn oorspron kelijke staat. Voor Rotterdam, voor de economische groei, voor het stadion en voor het EK 2000 is het belangrijk dat deze nieuwe aanpassing er komt. Het zit eigen- lijk zo: we hebben hier straks het mooiste voetbaltoernooi, we heb ben het mooiste gras, we hebben het beste clubteam en we willen ook het beste stadion houden." TOl ld tJ h ihan Smal, voorzitter aan- deelhoudersvereniging van het stadion: „De Kuip krijgt nu de kans om af te maken waar men vijf jaar geleden aan is be gonnen. De aandeelhouders zit ten aan de kant waar nu de busi ness-units moeten komen, maar de verbouwing is niet voor ons be stemd. Officieel worden zelfs twee rijen stoelen op de vakken A, B en C opgeofferd voor de komst van die units. Dat is niet rampzalig, want die mensen kunnen straks gewoon op een andere plek in vak C terecht. Wy blijven op onze hoe de, maar we zijn niet verontrust. De leiding van de Kuip infor meert ons netjes over de gang van zaken en wij staan volledig achter de plannen. Als je in de zalen ach ter de oude eretribune komt, zie je wat de tand des tijds heeft aange richt. Als er drie mensen een siga ret roken, kun je elkaar niet meer zien," Om bij te blijven moet je af scheid nemen van het verleden. Bovendien is het ook in ons be lang dat het Feyenoord-stadion in de vijf-sterrencategorie van de Europese voetbalwereld blijft, le dereen m Rotterdam is toch trots op dit voetbalstadion? Het is in my n ogen nu of nooit. Als het laat ste deel van de renovatie niet rondkomt met een Europees kam pioenschap voor de deur, komt het nooit meer rond." Door Mare Konijn en Patrick Meershoek Nootdorp Een druilerige regen daalt neer op het drafcentrum Nootdorp. In de bestuurskamer kijkt voorzitter Arno Groenewe- gen door het raam naar de ver richtingen van de dravers op de baan. In volle vaart denderen de paarden door de modder, stijlvol en schijnbaar moeiteloos. „De baan is zwaar door alle regen," vertelt Groenewegen over zijn schouder. „Er zit geen tempo in." De andere bestuurders in de ka mer drinken zwijgend hun koffie en bladeren in het koersprogram- ma. Een enkeling kijkt naar de fi nish op het beeldscherm m de hoek van de kamer. „Het is num mer acht," doet Groenewegen ver slag, Lightfoot Wish luidt de naam van de winnaar. „Nee, nee," ver betert de voorzitter. „Dat is num mer zeven. Legalitïe heeft de koers gewonnen." Arno Groenewegen is voorzitter van de Nootdorpse Harddraverij en Renvereniging. Zijn voorgan gers hangen in de bestuurskamer aan de muur. Vijf portretten van vijf stoere kerels, voor de gelegen heid keurig in het pak. „Ik weet niet of ik ook de laatste zal zijn," lacht de voorzitter vrolijk. „Als het aan de gemeente ligt, zijn we met onze laatste koersen bezig. Maar helemaal duidelijk is het nog niet, Zolang de gemeente geen duidelijkheid verschaft over onze toekomst, houden wij nog een slag om de arm, Aan de ande re kant houden wij natuurlijk wel rekening met de sluiting van de baan. We zouden volgend jaar ons jubileum vieren, maar een feest commissie hebben we nog maar niet opgericht," Bijna vijftig jaar na de oprichting nadert het drafcentrum in Noot dorp de eindstreep. Het sportcom plex moet plaatsmaken voor een overdekt winkelcentrum met een aantal woningen. Het winkelpa leis is nodig om de vele duizenden bewoners van de aangrenzende nieuwbouwwijk Ypenburg te voorzien van hun dagelijkse bood schappen. Als alles volgens plan De mensen zoeken een aan de baan en volgen de spannen ge zichten. Foto Harry VerKuy lerVGPD loopt, gaat de eerste spade in sep tember de grond in. „Het is de vooruitgang," moppert Groene wegen, „Die valt niet tegen te houden. Ik heb er zelf wel wat moeite mee. Ik ben hier opge groeid in een dorp met een over wegend agrarische bevolking. Als het zo doorgaat, hebben we over vijftig jaar een grote stad die zich uitstrekt van Hoek van Holland tot Am sterdam, met hier en daar een plukje groen." Het drafcentrum in Nootdorp heeft zijn wortels in de agrari sche cultuur van de streek. Toen de gemeente na de oorlog plannen ontwikkelde voor de aanleg van een voetbalveld, kwamen de boeren uit het dorp met het voorstel er meteen een drafbaan aan toe te voegen. „Er zijn aandelen uitgegeven om de aanleg mogelijk te maken," ver telt Groenewegen. „Het hele dorp deed eraan mee. De drafbaan was daardoor ook echt iets van de Nootdorpers. Tijdens de koers zag het hier zwart van de mensen." Voor de negen koersen van deze woensdag zijn ondanks het slech te weer enkele honderden liefheb bers naar de baan gekomen. Heel veel mannen, een enkele vrouw. In een kale hal naast de baan heerst een wat matte sfeer. Op de automatische piloot worden toto- briefjes ingevuld en afgestempeld bij de dames achter de loketten. De hoop op een goede gok blijft zorgvuldig verborgen achter de routineuze handelingen van de p het drafeentrum in Nootdorp zijn woensdag de laatste koersen gereden. Bijna vijftig jaar na de oprichting moet de kleine baan wijken voor een overdekt win kelcentrum. De sluiting is opnieuw een tegen valler voor de zieltogende draf sport. weddenschap. Er wordt koffie ge dronken uit plastic bekertjes, er wordt wat gekletst. De medede ling van de omroepster dat buiten op de baan de dravers voor het de- füé moeten verschijnen, zet het publiek meteen in beweging. De mensen zoeken een goede plaats aan de baan en volgen de koers met gespannen gezichten. Na en kele minuten is alles voorbij. Af hankelijk van de voorspelling op het totoformulier wordt er ge vloekt, gelachen of geklapt. In de stallen op het drafcentrum staat King Schuyleburgeven later indrukwekkend uit te dampen. Pikeur Bert Post veegt de modder van zijn gezicht. „Ik vind het erg jammer dat de baan moet slui ten," zegt de stalhouder uit Noot dorp. „Het is een verlies voor de draverij. Nootdorp is echt een ge zellig boerenbaantje. De grote toppers richten zich vooral op Duindigt en Wolvega. Nootdorp is een van de laatste ba nen waar je ook met een iets minder paard terecht kunt. Als dit ook weg gaat, blijft er niet veel over voor deze categorie. Voor de sport is het belangrijk dat er ook kleinere banen zijn. De voetbal competitie kan ook niet bestaan met alleen Ajax, Feyenoord en PSV." De sluiting van de drafbaan in Nootdorp valt samen met een pe riode van malaise voor de sport. Ai jaren kampen de drafbanen in Nederland met gebrek aan be langstelling. Het gebrek aan pu bliek bij de koers is vervelend, het wegblijven van de mensen bij de wedkantoren is fnuikend. Het vertrek van het geld uit de draf- sport had in de voorbije tien jaar dramatische gevolgen. Het fok ken van koerspaarden was niet langer profijtelijk, waardoor de stoeteryen elk jaar minder top- veulens afleverden. In korte tijd daalde het aantal nieuwe wed- strydpaarden van 1500 naar 300 per jaar. Omdat ook het prijzen geld voor een overwinning daal de, zochten veel eigenaren hun heil over de grens. Ondanks de sombere prognoses is er ook optimisme over de toe komst van de drafsport. In het hoofdkantoor in Sehevemngen strooit directeur Gerard Spoor van Autotote met enthousiaste plannen. Als opvolger van Lad- broke en Hippo Toto exploiteert de Canadese organisatie inmid dels wedkantoren in het hele land. Spoor werkte byna dertig jaar in Canada, onder meer voor de Ontario Jockey Club. „In Cana da is de paardensport een echte bedrijfstak. In het hele land zijn zo'n veertigduizend mensen werkzaam in de branche. Het is een professionele industrie met slechts één uitgangspunt: hoe ma ken we het onze klanten naar de zin? Hier in Nederland is de paar densport eigenlijk blijven steken op het niveau van het vereni gingsleven." In september van het vorig jaar keerde de emigrant uit Delft te rug naar het vaderland. Hij schrok van wat hij aantrof op de drafbanen. „Het was een beetje zielig. Ik had alle sombere verha len natuurlijk wel gehoord, maar het viel me toch tegen. Ik heb in Nootdorp als kleine jongen mijn liefde voor paarden opgedaan, maar toen ik vorig jaar weer eens gmg kijken, was alles nog net als vroeger. Alles! In Canada zijn de drafbanen mooie familieparken, met casino's, restaurants en kin derspeeltuinen. De Nederlandse banen zijn absoluut niet aantrek kelijk of klantvriendelijk. Ik zou my er bijna voor schamen om myn familie mee te nemen naar de wedstrijden. Het imago is hier: de drafsport is bestemd voor oude kerels met een sigaar in de mond. Dat beeld moeten we kwijt zien te raken." Kloosterbol De trots van de Konmar-bakkers Heerlijke meerzaden bol met sesam, lijnzaad en zonnebloempitten Vers uit eigen oven Per stuk van 1.79 voor empitten Konwar Door Paul Smits Rotterdam Schooldirecteur E. D. (42) van de Maximiliaan Kolbeschool in Rotterdam ont kent de ontucht die hij in 2ijn functie zou hebben bedreven. Hij heeft ap snelle behandeling van zijn rechtszaak aangedrongen om een einde te maken aan de verhalen die over hem de ronde doen. De man moet zich 25 maart voor de rechtbank in Rotterdam verantwoorden. Er zyn hem twee feiten ten laste gelegd Het gaat om seksuele handelingen met een toen 17-ja- rige leerling in de periode van I maart tot en met 20 september 1998. Hij zou de jongen hebben beloond met onder meer xtc-pil- len, geld, gebruik van Internet op school en vrij geven. In de twee de plaats zou D. tussen 1 januari 1994 en 9 november 1998 plaatjes van Internet hebben gehaald en die aan de betrokken leerling en een vrouwelijke stagiaire (een ex-leerlinge) hebben laten zien. Het gaat om foto's van minderja rige blote jongens. Haar cliënt ontkent, laat advo caat mr. Y.M, Schrevelius na mens D. weten. Ze wijst erop dat het om één leerling gaat die aan gifte heeft gedaan tegen de schooldirecteur. De vrees van be zorgde ouders dat er meer slacht offers zouden zijn is voor zover bekend ongegrond. Het is nu aan de rechtbank om te oordelen wel ke bewering het meest wordt ge loofd: die van de leerling of die van de directeur. Er zouden geen getuigen zyn geweest. Wat betreft het tweede feit wijst de advocaat erop dat allerminst vaststaat dat D. de afbeeldingen met minderjarigen van Internet heeft gehaald. Ook scholieren en andere leerkrachten konden van deze computerfaciliteit gebruik maken. Het is daarom volgens Schrevelius moeilijk na te gaan wie de plaatjes heeft opgeslagen. Zij zegt dat D. zo snel mogelijk de affaire achter de rug wil hebben, om 2ijn onschuld aan te tonen. De Maximilaan Kolbeschool is Speciaal Voortgezet Onderwijs voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden. Het be tekent niet dat ze per se een lage intelligentie hebben. Wel verto nen ze gedrag waardoor ze op 'normale' scholen moeilijk te handhaven zijn. De school is ge vestigd aan de Van Alkemade- straat en telt negentig leerlingen uit Rotterdam en omstreken. Sommige ouders vinden dat ze slecht zijn ingelicht over wat zich op school zou hebben afgespeeld. Bekend was datD. sinds een paar maanden thuis zat, de reden waarom was minder duidelijk. Van bestuurszijde was niemand voor commentaar bereikbaar. De Maximiliaan Kolbeschool valt onder de katholieke Sint Marti- nusstichting. Medewerkers van de school verwijzen naar voorzit ter E. A. van der Vyver als enige woordvoerder, maar die is op cur sus en volgens 2ijn vrouw niet te storen. Ook een ander bestuurs lid noemt Van der Vijver de enige die een reactie kan geven op het verwijt dat de school is tekort ge schoten in de voorlichting over D. en de rechtszaak. Met de verkoop van zijn 'landpoot' is Nedlloyd helemaal terug waar het een kwart eeuw geleden van start ging: op zee. Het in Rotterdam gevestigde concern is immers een bundeling van vrijwel alle roemruchte Nederlandse rederijen. Klinkende namen als de Rotterdamsehe en Hoilandsche Lloyd en KNSM gingen eerst op in de VNS en de NSU en later in het Rotter damse concern, dat de Nederlandse vlag hoog moest houden op alle oceanen. Op zee kon Nedlloyd op eigen kracht de internationale concurrentie niet meer aan. Het trof in het Engelse P O een be trouwbare partner waarmee P O Nedlloyd werd opgezet. Die 'hal ve' dochter staat tegenwoordig hoog op alle scheepvaartranglijsten. Ook te land verging het Nedlloyd niet zoals het zich had gewenst. Met de economische eenwording van Europa neemt ook in het weg transport de concurrentie in alle hevigheid toe. Ondernemingen in die sector groeien als kooi en slaan hun vleugels zelfs uit naar ande re continenten. Om aan die race te kunnen blijven meedoen, zou Nedlloyd enorme sommen geld in haar 'landbedrijven' moeten ste ken. Het vrije vermogen dat daarvoor nodig is heeft Nedlloyd niet. Het is triest maar onvermijdelijk dat de Nederlandse reders hun faam op de oceanen hebben verloren. Datzelfde geldt voor de ver koop van de transportbedrijven aan Deutsche Post. Met het wegval len van de remmende binnengrenzen in Europa is ook daar de be scherming verdwenen. Alleen grote topspelers kunnen zich hand haven, omdat zij uiteindelijk het doorslaggevende verband tussen prestaties en prijs dicteren. De 'droge kant' van Nedlloyd was op de lange duur te klein om te kunnen domineren in de concurrentie slag. Verkoop, samenwerking of fusie waren de enige opties. De verkoop lijkt dan ook vooral ingegeven door de omstandigheid dat Nedlloyd nu nog een fors bedrag ontvangt voor haar dochters. Die handelwijze onderstreept weer eens dat Nederland meer een land is van kooplui dan van investerende ondernemers, die met een blik over de horizon kijken om 'groot-Nederlands' te blijven. Ook in andere verband doet die constatering opgeld: zijn het niet de ban ken en, letterlijk, de kruideniers die op andere continenten de ene grote overname na de andere doen? Natuurlijk kan Nederland nog bogen op Unilever, Koninklijke Shell en Philips. In de eerste twee bedrijven werken echter sinds mensenheugenis Engelsen en Ne derlanders samen, terwijl het voor Philips nog maar de vraag is of zij vroeg of laat niet tot vergaande samenwerking wordt gedwon gen. Andere concerns zijn haar voorgegaan: Akzo dat samenging met het Zweedse Nobel en KLM dat allianties is aangegaan. De verkoop van de Nedlloyd-doehters bewijst weer eens dat in het Europa van de eenentwintigste eeuw geen plaats is voor veel grote en middelgrote Nederlandse bedrijven. Fusies en samenwerkingen zijn de enige methoden te overleven. Na de scheepsbouw en nu de reders zal de komende jaren nog van talrijke producten de exclusie ve aanduiding 'made in Holland' verdwijnen. Aan die ontwikkeling valt met de open Europese grenzen niet te ontkomen. Steeds vaker zullen 'Europese' bedrijven over de Nederlandse grenzen trekken om ondernemingen in te lijven. Daar waar het bedrijfsleven echter volop in beweging,is, is het op vallend rustig bij de andere natuurlijke partners op dat front: de na tionale overheden en vakbonden. 'Europese' besluitvorming komt zeer stroperig tot stand en lokale vakbonden weten nauwelijks de hoofdkantoren te vinden van de nieuwe eigenaren. Ook binnen die geledingen zou het Europees denken nadrukkelijker aan de orde moeten komen. Schiedam Justitie Rotterdam wil een megaproces organiseren tegen de bende overvallers rond Rotterdammer Nelson F. Zij wil daarvoor verschillende dagen uit trekken, waarbij de bende in tweeën zal worden gedeeld. Het kader en de recruten zullen apart van elkaar worden berecht. De bende van Nelson F., waarvan tot nu toe negen leden zijn gear resteerd, wordt verdacht van het plegen van ten minste 33 gewa pende overvallen in Rotterdam, Vlaardingen en Schiedam. De overvallen werden in wisselende samenstelling gepleegd op win kels. taxichauffeurs en horecaza ken, waaronder McDonald's-ves- tigingen in Vlaardingen en Schie dam. Op 8 maart stond het eerste lid van de bende, de 19-jarige Mi chael R„ terecht voor zyn aandeel in elf van de overvallen. De Schie dammer vertelde de rechter on der invloed te zijn geraakt van de charismatische Nelson F., leider van een moslimgroepering die overvallen zou plegen 'voor het geloof. F. zou de overvallen plan nen, zijn jonge recruten de op dracht verstrekken, en hen van riotguns voorzien. De buit moest bij hem worden ingeleverd. Gisteren verscheen een tweede bendelid voor de Rotterdamse rechtbank. De 21-jarige Schie dammer Mohammed M. wordt verdacht van twee overvallen op vestigingen van McDonald's in Vlaardingen en Schiedam in no vember vorig jaar. De zaak werd aangehouden, aangezien justitie nog zeker zeven overvallen aan de aanklacht tegen M. wil toevoegen. Mohammed M. ontkende voor de rechtbank schuldig te z»n aan de tenlasteleggingen. De man die tij dens een overval werd gefilmd door een beveiligingscamera van McDonald's zou volgens hem een ander zijn. Hij bestempelde me deverdachte Michael R. - die hem erbij had gelapt- als een leugenaar. „Iedereen kan blijk baar zomaar wat verklaren over een ander," hield hij rechter mr. J. Silvis voor. „Ik ken Michael van de straat, maar ik heb nooit een overval met hem gepleegd." De rechtbank honoreerde het ver zoek van M.'s advocaat mr. M. A. Oosterveen om het voorarrest op te heffen niet. Het blyft de ver dachte Schiedammer ook verbo den tijdens zyn gevangenschap met anderen te praten. T\WüRS3 ov£R VEiLid,HEiD Tu&kijE /Ui

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1