4 Belangrijke rol voor Rotterdamse advocaten in proces Bouterse CDA wil maatregelen Antilliaanse emigratie Eerste hulp voor dolfijnen 'Tegeltjesbrug verstoort de rust van Bartlehiem' Koolhaas heeft visioen van een soort Las Vegas in zee Aangehouden na doodslag op cafébaas Duivenmelker vergiftigt vogels Staatsbosbeheer begint babybos Dopharma- affaire stopt Omgekomen bij skiongeval Archeologische schatten in terp Politiebond zegt overleg op Rotterdams Dagblad Vrijdag 19 maart 1999 Amsterdam De politie heeft een 32-jarige man uit Haarlem aange houden op verdenking van dood slag op een eigenaar van een Am sterdams café. Het 28-jarige slachtoffer werd in de nacht van 6 op 7 januari met messteken omge bracht in zijn zaak aan de Heren gracht. Passanten troffen de Am sterdammer daar kort na slui tingstijd aan. De politie houdt er rekening mee op termijn meer aanhoudingen te kunnen verrich ten. Arcen De politie verdenkt een 63-jarige duivenmelker uit Arcen in Noord-Limburg van het vergif tigen van roofvogels. Op en rond het terrein van de verdachte von den de politie en de Algemene In spectie Dienst (AID) eerder deze week tien vergiftigde buizerds. De man ergerde zich aan de vo gels omdat die zijn duiven schrik ten. Hij legde daarom dode dui ven als prooi neer, die hij had ge ïnjecteerd met landbouwgif. DriebergenOnder het motto een levensboom voor een nieuwe we reldburger wil Staatsbosbeheer voor elk kind dat op komende Boomfeestdag (24 maart) in Ne derland wordt geboren een boom planten in het babybos bij Ugche- len. Ouders worden opgeroepen geboortekaartjes te sturen. De rijksnatuurorganisatie geeft met de geboortebomen extra cachet aan de jaarlijkse boomfeestdag én aan de honderdste verjaardag. Breda Een schikking met het Openbaar Ministerie heeft een einde gemaakt aan de jarenlange vervolging van diergeneesmidde lenproducent Dopharma in Raamsdonksveer. Justitie heeft het bedrijf voor talloze rechtscol leges gesleept omdat het zou heb ben gehandeld in verboden groei- bevorderende middelen zoals clenbuterol en hormoonprepara ten. Geen van beide partyen wil zeggen welk bedrag met de schik king is gemoeid. Bregenz Een 51-jarige Neder landse vrouw is gisteren om het leven gekomen dooreen skionge val in het Oostenrijkse Lech. Vol gens de Oostenrijkse politie kwam het slachtoffer ten val toen zij over een smal pad skiede. Zij gleed onder een veiligheidsnet door en maakte een val van zes meter langs een helling. Ze smak te op een lager gelegen weg. De vrouw werd met een helikopter naar het ziekenhuis van Feld- kirch gebracht. Daar bezweek zij aan haar verwondingen. Leeuwarden De bodem van het plein voor de terp de Oldehove in het centrum van Leeuwarden zit boordevol archeologische schat ten. Voordat de gemeente er be gint met de bouw van een par keergarage, moet de bodem dan ook grondig worden onderzocht. Dit stelt het archeologisch advies bureau RAAP. De Oldehove is de oudste terp van de Friese stad. Vermoedelijk werd de terp al in het jaar 200 voor Christus be woond. Amsterdam De Amsterdamse Politie Vakorganisatie (APV) heeft gisteren het reguliere over leg met de korpsleiding in de hoofdstad voor een maand opge zegd. Aanleiding is de onvrede van de bond, de grootste in Am sterdam, over 'het zwalkende be leid' van de korpsleiding, aldus voormalig voorzitter D. Bult. De APV is boos over de manier waar op de bond bij beleidsbeslissin gen voor voldongen feiten komt te staan „Wij worden voortdurend pas in een heel laat stadium op de hoogte gebracht van plannen, en hebben daardoor weinig meer in te brengen," zegt Bult, Hij stelt dat er steeds meer onrust heerst in het Amsterdam korps, dat zich uit in hoog ziekteverzuim en een hogere uitstroom van personeel. Het proces legen de hoofdverdachten van het Colombia- Paramaribo kartel (Copa) begint binnenkort. Het zal met veel publiciteit gepaard gaan omdat Surname's Adviseur van Staat Dési Delano Bouterse te recht staat. De meeste strafbare feiten speelden zich af in Rotterdam. Twee raadslieden van medeverdachten van Bouterse zijn bekende strafpleiters uit de Maasstad. Een voorbeschouwing met mr. G. Szege- di en mr. I. N. Weski. Door Paul Smits Hjj is het type wiens aanwezigheid zelden onopge merkt blijft. Klein van stuk, druk en zijn taalgebruik varieert van plechtstatig in de rechtszaal tot onvervalst Rotterdams met cliën ten of collega's. Mi. G. Szegedi staat samen met mr. G. Hubers uit Dordrecht de Hindoestaan Moenipersad M. bij. De taak van M. in de criminele organisatie zou zijn het regelen van het financiële verkeer. „Ik ken mijn cliënt al heel lang," zegt de advocaat van Hongaarse afkomst in zijn kantoor ap de Maasboulevard. „Het contact da teert uit de jaren tachtig. Ik deed zaken voor hem. Het ging om het keuren van goud. Zonder keuring kun je als juwelier problemen krijgen. He speelde daarbij een be middelende rol." M. had een wisselkantoor annex juwelierszaak aan de Vïeram- bachtstraat. Vele miljoenen van cocaïnehandel zouden dankzij hem richting Suriname zijn ge gaan. M. is de enige van het vijftal verdachtendat ter zitting aanwe zig zal zijn. Tegenwoordig kweekt hij bloemen. Binnen de Hindoe- staanse gemeenschap geniet hij aanzien als 'pandit', een gods dienstige wijze om het populair uit te drukken. Szegedi: „Het is een correcte, heel religieuze man. In de omgeving van Rotterdam heeft hij kwekerijen. Het zijn mooie bloemen." De onschuldige activiteiten van M. nu staan in schril contrast met de kwalijke rol die justitie hem toedicht bij de drugshandel van Bouterse. Szegedi wil niet alle verweren prijsgeven tegen de aantijgingen. Maar wel belangrijk in zijn ogen wordt de informan tenrol van M. gedurende een be paalde periode voorde Criminele Inlichtingendienst van Rotter dam, terwijl niet bekend was dat het Haagse Copateam hem op de korrel had. Sinds 1994 voert Szegedi de ver dediging van M., het jaar waarin het Coapteam wereldwijd huis zoekingen verrichtte en mensen oppakte om aan bewijsmateriaal te komen. Szegedi was niet alleen vanwege zijn jarenlange relatie met M. een logische keus. Hij weet het fijne van drie van de vijf drugstransporten die de verdach ten ten laste zijn gelegd. De cocaï ne werd in die gevallen via de Rot terdamse haven aangevoerd. De bekendste is de aan de tot vijftien jaar cel veroordeelde bendeleider Kobus L. toegschreven smokkel. Szegedi was de raadsman van de vriendin van L „Na een eis van zes jaar is ze vrijgesproken," zegt Szegedi trots. Het jarenlange onderzoek naar het Copakartel heeft veel papier opgeleverd. Maar de voor grote drugszaken gebruikelijke reizen tot in de uithoeken van de wereld bleven uit. Het meest opzien baar den volgens Szegedi enkele uit stapjes naar de Veluwe, Dat ge beurde voor het verhoren van anonieme getuigen. Een bizarre ervaring voor de Rotterdamse ad vocaat. „Dan moesten we ons 's ochtends melden bij het politiebureau in Utrecht. Vervolgens werden we naar de Veluwe gereden. Mochten we getuigen in een bunker horen. En weetje dan wat op zo'n bunker staat: 'Wie zich afwijkend ge draagt, wordt beschoten'." Of het uit de Tweede Wereldoorlog da teert of speciaal voor dit proces van toepassing is: Szegedi zegt het niet te weten. Het is een van hem bekende manier om wat ver warring te zaaien. „Er was totaal geen sprake van een verhoorsituatie," zegt Szege di over het contact met de getui gen. „Je kon nauwelijks vragen stellen. En als het schriftelijk moet gebeuren, omdat de getuige ergens anders zat, dan is er een ui termate grote belemmering." Szegedi' stelt dat de publiciteit om het Bouterse-proces hem niks uit maakt. „Ik zal me gedragen zoals ik altijd ben. Gedeisd, correct op treden." De gnede luisteraar weet dat de woorden ironisch bedoeld zijn, Sommige officieren van jus titie kunnen hun ergernis niet verhullen wanneer Szegedi scher pe vragen afvuurt. Het grootste verschil met andere rechtszaken vindt Szegedi nog de faciliteiten die hem en confrères zijn toegezegd. „Wat normaal niet gebeurt: we krijgen een parkeer- kaart, een aparte kamer en er wordt voor de inwendige mens ge zorgd." De verdediging past dus geen medelijden. Meer mededo gen behoeven volgens Szegedi wel de verdachten. „By zo'n mon sterproces is toch geen sprake van een faire behandeling als je let op de kosten. Die zijn nauwelijks te betalen," Veiligheid Mr. I. N. Weski is de enige vrouw in het rijtje bekende Rotterdamse strafpleiters. Ze wordt geksche rend wel eens 'de enige vent on der de Nederlandse advocaten' genoemd. Richard L. is haar di ent. Een Creoolse groothandelaar die in Brazilië cocaïne zou hebben opgekocht waarna de partijen ver volgens per boot naar Suriname werden gebracht met als uiteinde lijke bestemming Nederland. Hoe bijzonder de zaak is? Ze laat een brief van de rechtbank zien. Er wordt in gevraagd wie ze denkt mee te nemen, mede gelet op de veiligheid. „En dan te bedenken dat er hooguit een verdachte komt opdagen. Dus waarom zo'n aandacht voor de veiligheid. Wat denken ze wel? Dat ik een aanslag ga plegen of zo?" zegt ze lachend in het oude advocatenkantoor aan Mr. Szegedi: 'mijn cliënt is een heel religieuze man' Foto cees Kuiper/Rotterdams Dagwad de Westersingel. Zakenman L. heeft volgens het dossier een adres in Schevenin- gen. Vandaar dat wellicht aan de minimale vereiste is voldaan dat Copa door de Haagse rechtbank kan worden behandeld. Richard L. zit in Suriname en zal tijdens het proces zijn gezicht niet iaten zien. Weski: „Hij heeft er geen en kel vertrouwen in. Voor hem is het een vreselijke lijdensweg. Als zakenman moet hij het hebben van internationale contacten. Hy handelt in consumptiegoederen als vis. En moet daarvoor veel rei zen, bijvoorbeeld naar Brazilië, Miami of Nederland. Iets waaraan nu beperkingen zijn opgelegd." Over de gang van het Copa-onder- zoek is de Rotterdamse advocaat vol onbegrip. „Het duurt al zo lang. Met hele perioden dat er Advocaat Weski is slechtte spreken overhet verhoor van anonie me getuigen Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad niks werd gedaan. De onder zoeksrechter heeft bijvoorbeeld een jaar Jang geen getuigen opge£,. roepen. Het is ook niet duidekjkC wanneer het onderzoek is begon nen. Sommigen zeggen dat de Rotterdamse rechtszaken over de drugstransporten eigenlijk al Co- pa-zaken waren zonder dat ze zo zijn genoemd. Het belang van de datum te weten van de echte start is het kunnen controleren van de opsporingsmethoden. Zijn die verantwoord?" Een andere grief van Weski is het financieel onderzoek, een 'blinde vlek' volgens haar. „Bij de huis zoeking in 1994 wist men precies waar men naar moest zoeken. Welke banknummers en dergelij ke. Maar hoe dat kon, dat is ons niet verteld." De grootscheepse inval in vele landen en op vele plekken in 1994 was ook de start datum voor Weski als juridische vertegenwoordiger van L. Ze heeft geen oude connecties met hem. Wel bezit de raadsvrouw een aardige voorkennis van het Copa onderzoek doordat ze net als Sze gedi al in drie van de vijf ten laste gelegde drugstransporten ver dachten heeft bijgestaan. Ook zij hekelt het horen van de anonieme getuigen. Mensen die vinden dat hun leven op het spel staat bij bekendwording van hun identiteit omdat ze belastend heb ben verklaard over Bouterse en zijn medeverdachten. „Dat was een volstrekt nutteloze bezig heid," zegt Weski. „Het was op Soesterberg. Moesten we inder daad schriftelijk via de onder zoeksrechter vragen stellen. Ze hadden in plaats van een getuige net zo goed een opblaaspop kun nen neerzetten. Dat hadden we toch niet geweten. En de rechter die de vragen dan over moest brengen aan de getuigen: ze wei gerde bijvoorbeeld op ons verzoek om foto's te laten zien. Kwam ze terug van de getuige met de me dedeling dat ze daar het nut niet van had ingezien." Als het aan Weski ligt, hoeft het proces niet zo lang te duren. Ze voert geen vertragingstactieken, heeft zelfs aangedrongen op een spoedige behandeling. Haar lijst je van circa twintig personen die ze als getuigen ter zitting wil op roepen, vindt ze meevallen. Het begin van het proces staat ge- pland .op 22 maart. Voorafgaan irzfjn eEsteeds verrassingen. Zoals Ihetvérzoek van de advocaat van Bouterse om de rechtszaak niet in Den Haag maar in Rotterdam te laten afhandelen. En recent werd tot veler verrassing afgezien van vervolging van een vermeend kopstuk van het Copa-kartel, Henk Goedschalk. Hij is de presi dent van de Centrale Bank in Su riname en wordt gezien gezien als het financiële brein van de orga nisatie. „Verbijsterend. Raar dat dat na al die jaren nu pas ge beurt," vindt Weski. „Dat hadden ze eerder kunnen concluderen." Ze heeft ook geen goed woord over voor het feit dat Goedschalk in het geheim even in Nederland is geweest zonder daarvan op de hoogte te zijn gesteld. Weski: „De verdediging is daarover helemaal niet gewaarschuwd. We hadden hem graag als getuige gehoord. Ze hebben hem zo maar laten gaan." Het laten lopen van Goed schalk heeft volgens haai' geen gevolgen voor de rest die terecht staat. „Dat maakt niets uit." Of de publiciteit haar wat doet? „Nee, het is niet wat ik nastreef. Dat ik wel eens in media figureer. Het komt vaak voor dat ik word gevraagd ergens in een program ma met een cliënt te verschijnen. Dat is meestal niet gunstig voor de verdachte. Ik maak dan ook een selectie. Als ik zelf wel in stem, dan moet het functioneel zijn. Om bijvoorbeeld wat bewe ging in een zaak te krijgen." DoorTeake Zijlstra Bartlehiem-—In een opwelling zei Jellie Heidstra dat ze gaat verhui zen als de betonnen brug van Bartlehiem een kunstwerk wordt met duizenden tegeltjes van elf- stedenrijders. Ze is bang dab het een doorlopende kermis zal wor den in Bartlehiem en dat het met de rust is gedaan. Het zou haar heel erg aan het hart gaan. Het woont er zo lekker rustig. Bartle hiem moet Bartlehiem bfijven. Teun en Jellie wonen al twaalf jaar in het huis bij de brug. Ze hebben er elfstedentochten mee gemaakt. Prachtig was dat. De au to's van de televisie stonden op hun erf en er waren honderden mensen. „Geen probleem, de mensen telefoneerden hier en gingen hier naar het toilet," zegt Jellie. Maar om dat nou wekelijks mee te maken, is een heel ander verhaal. De Heidstra's schrokken zich een hoedje van de plannen voor de te geltjesbrug. Ook de buren maken zich grote zorgenZe vrezen dat er honderden mensen naar de brug zullen komen om tussen de dui zenden tegeltjes dat van het fami lielid op te zoeken. Volgens Jellie hebben de beden kers er niet goed over nagedacht. Ze willen een parkeerterrein aan leggen tegenover het huis van de buren en aan de vaart een heuvel tje maken met een verrekijker. Vandaar zouden de bezoekers de tegeltjes moeten bekijken. Dat doet natuurlijk niemand, denkt buurman Jeroen ter Borg. Men wil het tegeltje van dichtbij bekij ken, aanraken en een foto maken. Dat zal ongetwijfeld tot verkeers problemen leiden. Jellie Heidstra vindt het best aardig idee van die tegeltjes. Maar volgens haar kan dat beter op een blinde muur van de Frieslandhal in Leeuwarden. Daar is de ruimte. De charme van Bartlehiem is juist dat er hele maal niets is. Die rust en ruimte zijn volgens Jellie juist een monu ment van de elfstedentocht. Ze willen er dan ook alles aan doen om de plannen te voorkomen. Er zijn ook bewoners die de plan nen best aardig vinden. Zoals Jan van Wengerden van de scheeps werf Bartlehiem. Hij ziet er een mooie kans in om het hele buurtje wat op te knappen en tegelijker tijd de parkeer- en verkeerspro blemen op te lossen. De drukte zal volgens Van Wengerden meeval len. Misschien dat er in de zomer maanden eens wat mensen rond lopen en er wat meer auto's rij den, maar je mag volgens hem toch niet verwachten dat dage lijks drommen toeristen Bartle hiem onveilig maken. Als er maar een goed plan komt om een en an der te regelen en een goede ver wijzing naar het uitzichtpunt bij de tegeltjesbrug. Van Wengerden wil het beeld dat heel Bartlehiem tegen is ook een beetje nuanceren: „Wij hebben maandagavond nog even nage praat. Er waren op dat moment negen voorstanders en veertien tegenstanders." Voorzitter Anne Bousema van Dorpsbelangen Wyns-Bartiehiem-Tergracht be treurt het dat de gemeente niet eerder met alle inwoners heeft overlegd. Bousema is wel blij dat er nu een brede commissie is die verder met de gemeente alle voors en tegens zal bekijken. Wassenaar Een luchthavenei land in de Noordzee moet worden aangelegd als een hypermoderne 24-uursstad met bedrijven, win- kelcentr^fiotpls en grootschalige vermaaksvoorziêningen. De ar chitect Rem Koolhaas presenteer de dit plan gisteren in Wassenaar op een door minister Pronk (VROM) georganiseerde confe rentie over de toekomst van Schiphol. Ook op de plaats van de huidige luchthaven kan volgens Koolhaas een nieuwe stad verrij zen. PvdA-minister Pronk is geïnte resseerd in de mogelijkheden om Schiphol te bebouwen indien de luchthaven naar de Noordzee ver huist. Het kabinet wil eind dit jaar een keuze maken tussen een uit breiding van Schiphol in de ge meente Haarlemmermeer en de bouw van een luchthaveneiland. Pronk wilde met de studieconfe rentie alvast de mogelijkheden op het gebied van ruimtelijke orde ning in beeld brengen voor het ge val Schiphol naar zee verhuist De toonaangevende architect Koolhaas van het Office for Me tropolitan Architecture uit Rotter dam presenteerde op verzoek van de minister zijn spectaculaire plan om zowel in Haarlemmer meer als op zee een nieuwe stad te bouwen. Voordeel van een dicht bebouwde 'Schiphol-stad' in de Haarlemmermeerpolder is onder meer dat het Groene Hart niet verder zal worden dichtgebouwd, zo stelde Koolhaas. Hij betitelde de huidige saaie nieuwbouwwij ken van 'Ikea-hoogte' als beledi gend. „Wij sukkelen braaf door. Ieder gebied moet hetzelfde wor den in naam van de gelijkheid." De plannen van de provincie Noord-Holland om alleen de start banen van Schiphol te verplaat sen naar zee, zijn volgens Kool haas halfslachtig. De provincie wil de ingang van het nieuwe vliegveld op Schiphol houden. Passagiers en werknemers moe ten met een snelle shuttle veertig kilometer ondergronds worden vervoerd. Een combinatie van functies op het eiland kan de dure infrastructuur rendabel maken, aldus Koolhaas, die overigens lie ver een goedkopere en minder kwetsbare combinatie ziet van een tunnel en een brug. Op zijn 'Utopia' gedoopte model voor een eiland ziet de architect ruimte voor moderne bedrijven, winkelcentra, hotels en allerlei 'entertainment-voorzieningen', een nieuw soort Las Vegas. Ver der is er plaats voor het racecir cuit van Zandvoort, de Keuken hof en een Europese variant van Madurodam. En niet te vergeten een vliegveld waarvan jaarlijks honderd 'miljoen passagiers ge bruik kunnen maken. Zijn ideeën ontmoetten niet al leen scepsis bij het gezelsc1- van politici, ambtenaren er. dernemers. Minister Pronk zti. hield zich bij zijn vertrek op de vlakte, maar hij zei het wel een in teressant idee te vinden om ver schillende ftmeties op een eiland te combineren. De Noord-Hol landse WD-gedeputeerde Tiel- rooij voelde zich wel aangespro ken door de visie van Koolhaas. En zelfs burgemeester Van Hou- welingen van Haarlemmermeer, dat Schiphol uitdrukkelijk in de polder wil houden, verklaarde zich bereid om mee te denken over de mogelijkheid van een Schiphol-stad. Den Haag Het CDA wil dat staatssecretaris G, de Vries (Ko- ninkryksreiaties) maatregelen neemt om de hoge emigratie van Antillianen naar Nederland te gen te gaan. Samen met de Antil liaanse regering moet hij initia tieven nemen om de soms uit zichtloze positie van Antillianen op de eilanden te verbeteren. Dat stelt CDA'er Van der Knaap in Kamervragen, naar aanleiding van een woensdag gepubliceerd bevolkingsonderzoek op de An tillen. Daaruit blijkt datéénopde vijf bewoners van plan is de ei landen te veriaten. Volgens het onderzoek spelen 20.000 mensen met de gedachte naar Nederland te vertrekken. De daadwerkelij ke uittocht wordt voor dit jaar op zevenduizend geschat In 1998 waren dat er nog onge veer achtduizend. Het CDA en de Antilliaanse regering maken zich zorgen over de 'braindrain'. Veel jonge, hoger opgeleiden, vertrek ken naar Nederland waardoor veel kennis op de Antillen verlo ren gaat Staatssecretaris De Vries wil nog niet reageren op de cyfers uit het Antilliaanse bevolkingsonder zoek omdat hy het rapport nog niet heeft Met enige regelmaat spoelen aan de Nederlandse kust dolfijnen aan. Met name op de Wadden eilanden komen deze zeebewoners in problemen. Daarom heeft dolfinarium Harderwijk het initi atief genomen om bewoners van Ameland te trainen in het redden van gestrande dolfijnen. Op het eiland bestaat veel belangstelling voor de bijzondere cursus Foto Wietze LandmarVGPD

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2