Bom onder Schiedamse festivals P Pniëlkerk maakt plaats voor nieuwbouw Jl Rotterdams Dagblad Geen geld voor Maasboulevard- en Nieuwlandfestival, minder voor Spectrum en Brandersfeesten 'Ex-junks beter af in Maassluis en Vlaardingen dan in Schiedam' Sloop omgeving Van Markenstraat kan nu Drie jongens aangehouden Werk Damlaan moet in één dag Piekpijpen meegenomen Raam beschoten Opvang voor eigen daklozen Sratfs aapjes kijken Exo I rd t>ij ^atïvar Juw - Rotterdams Dagblad N UI Waterweg Vrijdag 19 maart 1999 Schiedam Twee Schiedamse jongens van 14 en 16 jaar zijn voorgeleid aan de officier van jus titie. nadat zij eerder deze week werden aangehouden op verden king van diefstal van een autora dio. In verband hiermee was al eerder een 13-jarige knaap opge pakt. Uit onderzoek is gebleken dat de jongens nog meer op hun kerfstok hadden. Zo worden zij verdacht van beroving van een oudere vrouw op het B oersveld. Op de Parkweg ontnamen zij een jongen zijn bromscooter. Een po ging om een man op de Dam te be roven mislukte. Daarby dieigden zij met een op een vuurwapen ge lijkend voorwerp. Schiedam De wegwerkzaamhe den aan de Nieuwe Damlaan, waar een nieuwe toplaag wordt aangebracht, worden niet in drie dagen, maar in slechts één dag uitgevoerd. Hiertoe is besloten, omdat anders de overlast voor het verkeer te groot zou worden. De klus wordt maandag geklaard. Door de aanpassing zal wel eerder worden begonnen. Dit betekent dat het verkeer al vanaf vijf uur 's ochtends geen gebruik meer kan maken van de Nieuwe Damlaan. Het verkeer wordt vanaf de A 20 en de Hargalaan omgeleid via de Churehiliweg, Zwaluwlaan en en 's-Gravelandseweg richting Plein 40-45. Er worden door de politie extra verkeersmedewerkers inge zet. De afsluiting duurt tot zeven uur 's avonds. Maassluis/Hoek van Holland Sie raden en buizen met guldens, zo genaamde piekpijpen, waren de buit van een inbraak gisteren in een woning aan de Dwarshaak in Hoek van Holland. De daders wa ren via de achterdeur de woning binnengekomen. Door met ge weld een keukenraam te forceren is een inbreker gisteren een wo ning aan de PC Hooftlaan binnen gedrongen. De kamers werden doorzocht en het gevonden geld werd meegenomen. Een 22-jarige bewoner van de GA Brederlaan heeft gisteren mel ding gedaan van inbraak in zijn woning. De dief had een raam aan de achterkant van het huis inge slagen en is er met een televisie en een jas vandoor gegaan. Maassluis Een 44-jarige bewo ner van de Marelstraat heeft gis teren bij de politie melding ge daan van beschieting van zijn wo ning. Woensdagavond hoorde hij een tik tegen een van de ruiten. Toen hij naar buiten keek, zag hij twee jongens wegrennen in de richting van de Wagenstraat. In het raam zag hij een putje zitten. De daders hebben vermoedelijk met een luchtbuks geschoten. Door Edwin Cornelisse Schiedam Geen geld voor het Maasboulevardfeest en het Nieuwlandfestival en een lagere gemeentelijke subsi die voor het Spertrumfesti- val en waarschijnlijk ook de Brandersfeesten en het Ha ven-, muziek- en het mo- lenfestival. Dit zullen de ge volgen zijn als de gemeente Schiedam de richtlijnen voor beoordeling, subsidiëring en Ondersteuning van Schie damse evenementen ook gaat uitvoeren zoals die nu in concept op tafel liggen. Met de regels wil de gemeente een einde maken aan de onover zichtelijkheid van het gemeente lijk subsidiebeleid voor evene menten. De nieuwe richtlijnen die de ge meente val doorvoeren komen niet geheel uit de lucht vallen. Eerder is onderzoek gedaan naar de feesten en festivals in Schie dam en de manier waarop de ge meente daarin bijdraagt. Daaruit bleek dat er gemeenschapsgeld is gemoeid met de evenementen. De subsidiepotten en regelingen waaruit dc gemeente bijdraagt aan de feesten zijn legio, terwijl een goed overzicht of eenduidige criteria ontbreken. Dit heeft tot gevolg dat het ene festival meer geld ontvangt dan het andere en dat per feest andere richtlijnen worden toegepast bij de geldver- strekking. Bovendien is er vaak ook geen evaluatie op basis waar van de gemeente haar bijdrage kan bijstellen. Dit alles heeft re gelmatig geleid tot discussies in de Schiedamse politiek waarbij de hoogte, of zelfs de gehele subsidie aan bepaalde evenementen ter discussie stond. De vele discussies over de subsi diëring van het Maasboulevard- feest en de hoogte van de gemeen telijke bijdrage aan het Spectrum festival zijn daar goede voorbeel den van. Volgens de nieuwe richtlijnen zouden louter lokaal gerichte feesten niet meer gesubsidieerd moeten worden, omdat ze slechts een beperkte lokale uitstraling hebben. Dit betekent dus dat het Maasboulevardfeest en het Nieuwlandfestival geen geld meer krijgen. Maar ook voor de evenementen met een grootscha lig en regionale karakter zullen beperkingen gelden, zo wordt in de nota gemeld. De subsidie zal nog slechts maximaal 35 procent van de totale kosten van het feest bedragen, zo staat in de nota. Voor het Spectrum zou dit betekenen dat het feest aanzienlijk minder geld binnenkrijgt. Het multicul turele feest in het Beatrixpark heeft de laatste keren 47 procent gekregen in de vorm van een ga rantstelling. Dit bedrag is dus bij na de helft van de totale kosten. Culturele manifestaties blijven buiten de nota. SCHAT, Open Mo numentendag, Kunstlint en Kunstestafette moeten volgens de nota onder een ander soort beleid vallen, omdat ze geheel anders van opzet en organisatie zijn dan de andere Schiedamse evene menten. Afgewenteld De nieuwe richtlijnen zullen de kosten en de werkzaamheden bij het organiseren van Schiedamse evenementen nog verder om- hoogjagen. Na afloop van het feest moet de gemeente namelijk een evaluatie en eindafrekening toe gestuurd krijgen zodat kan wor den nagegaan waaraan het geld is besteed. Bovendien moeten ook de kosten die de gemeentelijke diensten maken voor de festivals, (bijvoor beeld plaatsen dranghekken, ex tra toezicht, inzet ambtenaren, schoonmaken festivalterrein) meer dan voorheen op de organi satoren van de evenementen wor den afgewenteld, zo wordt voorge steld in de nota. Hoewel de nota een flinke inper king van het gemeentelijk geld aan de verschillende Schiedamse feesten en festiviteiten voorstaat, wordt wel de waarde van deze eve nementen erkend. Evenementen zijn van grote betekenis voor een stad, zo valt in de notitie te lezen, zowel in economische als promo tionele zin. Een evenement trekt mensen naar een stad die gemiddeld ze ventien gulden per persoon beste den. Een goed lopend evenement versterkt ook de naamsbekend heid van een stad en versterkt het imago. Ook voor de eigen inwo ners is dat belangrijk want het versterkt het gevoel dat men in een leuke stad woont. De Schiedamse evenementen trekken jaarlijks bezoekersaan tallen die variëren van duizend tot 325.000 bezoekers. Voor deze feesten en festivals is de afgelo pen drie jaar gemiddeld drie ton subsidie verstrekt. Daarnaast is ruim twee ton gedoneerd in de vorm van hand- en spandiensten door gemeentelijke instellingen- De nota staat maandagavond op de agenda van de raadscommissie algemene en economische zaken. Een van de fraaiste gebouwen uit de wederopbouwperiode, de Pniëlkerk, verdwijnt over twee weken voorgoed uit het straatbeeld. Waterweg Wonen heeft toestem ming van de gemeente om het opvallende pand aan de H. R Holststraat, hoek Burgemeester Pruissingel in Vlaardingen te slopen. Op de lege plek komen apparte menten en eengezinswoningen. De woningstichting heeft ook plannen om de omliggende huurwoningen bij het nieuwbouwproject te betrekken. De plannen hier omtrent bestaan nog uit studies. De Pniëlkerk werd in 1957 gebouwd naar het ontwerp van de Vlaardingse architect Jac. van derVlis. De gereformeerde kerk besloot twee jaar geleden het gebouw af te stoten en de kerkdiensten te concentreren In de kerk aan de Billitonlaan. Vorig jaar zomer was het zover. De inventaris werd uit de kerk met de driehonderd ramen gehaald en het klokkenspel in de karakteristieke open klokkentoren werd aan een andere kerk verkocht. De woningstichting liet eind vorig Jaar de vloeren, balken, gordijnen en ander brandgevaarlijk materiaal uit het gebouw halen. Dezer dagen wordt de rest van het interieur gesloopt. Het zal zeker acht tot tien weken duren voordat de grote kerk volledig Is afgebroken. Foto Gemt da Heus/Roef Dijkstra SchiedamOmliggende gemeen ten van Rotterdam, zoals Schie dam, kunnen een rol vervullen in de opvang van (ex-)drugsverslaaf- den die weer willen terugkeren in de maatschappij. De GGD Rotter dam hield gisteravond bij monde van woordvoerder Geurs de com missie sociale zaken, werkgele genheid. welzijn en volksgezond heid voor dat Schiedam typisch zo'n gemeente is waar (ex-)gebrui- kers weer de draad kunnen op pakken voor een normaal leven. „Deze mensen hebben een plek nodig waar ze helemaal opnieuw kunnen beginnen. Zoiets kunnen ze niet in het centrum van Rotter dam. Daar komen ze mensen uit de scene tegen en raken ze sneller in de verleiding om weer drugs te gaan gebruiken. Ze hebben een plek nodig met normale mensen, waar ze gewoon in de rij moeten staan bij de bakker," verklaarde Geurs. Waarop wethouder Peter Groeneweg grapte: „Ik hoor de zin: Ze hebben een plek nodig waar normale mensen wonen? U bedoelt hier toch Schiedam?" De raadscommissie van Groene weg besteedde nauwelijks aan dacht aan het verzoek dat Geurs deed. Namelijk of Schiedam be reid is mee te werken aan het huisvesten van Rotterdamse ex- verslaafden en gebruikers, die hun verslaving zodanig onder controle hebben gekregen dat ze weer het normale leven aankun nen. De wethouder stelde daarom, na dat alle commissieleden aan het woord waren geweest, zelf de vraag. En constateerde tegelijker tijd dat Schiedam wel erg dichtbij de Rotterdamse stadsdelen ligt waar juist de vele drugsproble men zijn. „Niet dat ik iets wil af schuiven maar ik zou eerder denken aan Vlaardingen en Maas sluis." De GGD-medewerker antwoord de dat het 'wel heel prettig zou zijn als Schiedam bereid is mee te werken'. „Het zou ook mooi zijn als Vlaardingen en Maassluis meewerken. Maar," zei hij direct om genist te stellen. „Het is niet zo dat we morgen bij u op de stoep staan. Dit plan is nog in ontwikke ling." Geurs lichtte gisteravond de con ceptversie van het vierjarenplan verslavingszorg 1999-2002 toe aan de commissie. De Rotterdamse GGD cuóoi dineert ai jaien liet verslavingszorgbeleid voor de ge hele regio Rijnmond. Want in Rot terdam hebben ze veel ervaring Wethouder Groeneweg: Een plek waar norma le mensen wonen. ArcbleffoloJaap □amsDagjlad op het gebied van net voorkomen en/of terugdringen van de schade die ontstaat door het gebruik van heroïine, cocaïne, xtc, alcohol, cannabis, tabak en door gokken. Groeneweg had Geurs uitgeno digd, omdat hij het belangrijk vindt dat de commissie geïnfor meerd wordt over deze tak van zorg. „We zijn namelijk bezig met een nota lokaal volksgezond heidsbeleid. De commissie moet zich nu goed informeren, zodat ze straks een goede beslissing kan nemen over hoe die nota eruit moet zien." Te eenzijdig Op dit moment wordt er volgens de wethouder in Schiedam nog op een te eenzijdige manier met de verslavingsproblematiek omge sprongen. „We houden ons alleen maar bezig met coffeeshops en overlast. Dat laatste wordt dan weer doGr de politie aangepakt, maar we moeten ook preventief werken en dat kunnen we bijvoor beeld doen via volksgezondheids beleid," zei hij na afloop van de vergadering. De gehele commissie was gister avond aardig te spreken over de informatie die ze van de GGD kreeg. Cateiijne Raaphorst-de Groot van de AOV was het meest enthousiast. Zij wide al direct een afspraak maken voor een ex cursie naar een van de woongroe pen in Rotterdam, waar drugsver slaafden onder begeleiding weer een normaal leven proberen op te bouwen. SchiedamEr moet opvang en zorg komen voor Schiedamse dak- en thuislozen. Tijdens de commissievergadering sociale zaken, werkgelegenheid, wel zijn en volksgezondheid gis teravond werd duidelijk dat de gemeente Schiedam vrijwel niks doet voor mensen die geen dak boven hun hoofd hebben..Maar mij valt het op dat ook in onze gemeente men sen over straat zwerven. Zeker tijdens bepaalde tijden van het jaar," merkte wethouder Peter Groeneweg op. De commissie vergaderde over de dak- en thuislozen naar aan leiding van een oproep van de Rotterdamse wethouder Her man Meijer. Hij wil een regio naal beleid gaan voeren voor een meer 'adequate zorg aan dak- en thuislozen en mensen die dit dreigen te worden'. De commissie heeft besloten om allereerst lokaal iets te on dernemen. Daarvoor is eerst enig onderzoek nodig. Want het is niet bekend hoeveel per sonen een zwervend bestaan leiden in Schiedam. Door Edwin Cornelisse Schiedam De sloop in de omge ving van de Van Markenstraat kan beginnen. Dit is de uitkomst van de zitting die gisteren werd gehouden bij de sector bestuurs recht van de arrondissements rechtbank in Rotterdam. De advo caat van de laatste drie bewoners van de Van Markenstraat ver zocht hier om een schorsing van het gemeentelijk sloopbesluit. Dit verzoek werd echter ingetrokken nadat de advocaat van de ge meente Schiedam had toegezegd dat het flatgebouw in de Van Mar kenstraat onaangeroerd blijft zo lang de bewoners er nog zijn ge huisvest. De gemeente verwacht dat halverwege volgende week wordt begonnen met de sloop. De drie huishoudens die al een paar jaar wonen in een zwaar ver pauperde omgeving, hadden de procedure aangespannen tegen het sloopbesluit van de gemeente Schiedam, omdat ze vrezen dat de flat 'onder hun vandaan wordt weggesloopt'. Ze hebben eerder een bezwaarschrift ingediend te gen het sloopbesluit, maar behan deling hiervan bij de bezwaar- en beroepschriftencommissie zal nog wel even duren. In de tussentijd is het de gemeen te wettelijk toegestaan om de sloopwerkzaamheden gewoon door te laten gaan. Maar hierdoor zou een situatie kunnen ontstaan dat de bewoners over een paar we ken worden uitgenodigd voor de zitting waarin hun bezwaarschrift wordt behandeld, terwijl de flats al tegen de grond liggen. Om dit te voorkomen kan een voorlopige voorziening worden aangevraagd bij de rechtbank. Dit wettelijk middel legt de werkzaamheden stil zolang het bezwaarschrift nog in behandeling is. De rechtbank hoefde de aanvraag van zo'n voorziening gisteren ech ter niet in overweging te nemen. De toezegging van de advocaat van de gemeente, mr. J. R. Ver meulen, dat het flatblok Van Mar kenstraat 2 tot en met 118 niet wordt gesloopt zolang er nog men sen wonen, was uiteindelijk vol doende geruststelling voor raads man van de bewoners mr. A. H. J. Strak om het verzoek voor een schorsing van de sloopvergun ning in te trekken. In eerste instantie wilde Strak de toezegging zwart op wit hebben, maar de mededeling van de presi dent van de rechtbank, mr. J. P. G. Poell dat een toezegging tijdens zijn rechtszitting net zo veel rechtskracht heeft als een pa pieren document, was genoeg om Strak over de brug te krijgen. De raadsman zei dat zijn weife lende opstelling voortkomt uit eerdere ervaringen van zijn cliën ten met de gemeente Schiedam. Volgens de raadsman hebben de drie gezinnen in het verleden meerdere keren beloftes gekre gen van de gemeente Schiedam. Echter, deze werden nooit nage komen. De raadsman van de gemeente stelde daar tegenover dat het juist de bewoners zyn die een goed overleg frustreren, omdat ze geen gehoor geven aan uitnodigingen van de gemeente. Zorgen Deze sfeer, waarbij de partijen lijnrecht tegenover elkaar lijken te staan, zorgde ervoor dat rechter Poell hardop zijn zorgen uitsprak over de manier waarop gemeente en bewoners met elkaar omgaan. „Ik maak me ernstig zorgen of er wel voldoende ruimte is om tot een oplossing te komen. En dit zal wel moeten gebeuren, want de sloop gaat door. Drie mensen kun nen dat niet tegenhouden. Het is een illusie te denken dat die ene flat in de Van Markenstraat blijft staan. Ga eens praten met elkaar, want anders volgt ongetwijfeld een ontruimingsprocedure. En dat is geen plezierige gebeurtenis, niet voor de bewoners, maar ook niet voor de gemeente." oSrlQO f s i <&\/e bi) een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad Neem nu een kwartaalabonnement met automatische betaling op het Rotterdams Dagblad en ontvang twee kaartjes voor Diergaarde BQjdcrp cadeau. 0 Ja, noteer mij voor zo'n kwartaalabonnement. weken zijn gratis daarna betaal ik automatisch 31,98 per maand j Voorl:m/v Naam: Adres:_ - Postcode: Plaats: Telefoon Bank/gironr.:Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3ÖOO VB Rotterdam 1 i - Nr: „1 I .(i.v.m. controle bezorging)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3