22 ,Q> Mobiele beeldbuis maakt tv volwassen DOCUMENTARY Diskettestations in web-tv en scanners 'Tevredenheid over Internet via kabel' SimCity 3000: bouwen aan de toekomst W-Zone Linux krijgt grafisch jasje Euro's omrekenen Kctharine Farmer BLRDEN Internetten tecen een vast bedrag IS AL SNEL STUKKEN VOORDELIGER. ENECO LEGT DE WERELD flfiN JE VOETEN Rotterdams Dagblad Vrijdag 19 maart 1999 Rotterdams Dagblad redactie Digi@taal Postbus 2999,3000CZ Rotterdam E-mail: digitaal@rotterdamsdagbIad.nl Rotterdams Dagblad Door Evert van Tijn Televisie staat op het punt volwassen te worden. ïvlet de invoe ringvan de transistorontvanger verwierf de radio bijna absolute bewegingsvrij beid. Binnen een jaar, zo is de verwachting, is ook televisie voor een fatsoenlijke ontvangst niet langer afhanke lijk van een onhandig, of anders uiterst kostbaar antennesys teem. Via 'digitale aardse tv' zijn de favoriete soap en voetbal wedstrijd voortaan zelfs te volgen vanaf de achterbank van een zich voortspoedende limousine. Digitenne gaat het systeem voor lopig heten. Naar de gelijknamige stichting die de publieke en com merciële omroepen, Nozema, KPN Telecom en Canal Plus, met steun vaii Philips Teleac/NOT, NOB en MediaPlaza, voor de in voeringvan digitale aardse televi sie in het leven hebben geroepen. Nederland is overigens niet het eerste land waar digitale tv van start gaat. Een half jaar geleden werd het al in Engeland inge voerd en Zweden volgde twee maanden geleden. Sinds januari vinden er in Hilver sum en Lopik proeftiitzendingen plaats. Die zijn zo succesvol dat de introductie voor het grote publiek in Hilversum, Haarlem en Am sterdam tegen het eind van het jaar tegemoet kan worden gezien. Dat wil zeggen dat men zich voor vier gulden kan abonneren op Di gitenne. en dan 25 W-kanalen, twintig radiozenders en een groot aantal digitale datadiensten, waaronder een vorm van Internet kan ontvangen. Een aantal fabrikanten werkt al aan geïntegreerde ontvangers, maar om te beginnen ziet het er naar uit dat de kijker voor vijfhon derd gulden een speciale ontvan ger moet aanschaffen. Met behulp van een insteekkaart, vergelijk baar met het systeem van Canal Plus, wordt de decoder geacti veerd. De maandelijkse kosten worden voorlopig geschat op een gulden of vier. „Allemaal mits de minister van Verkeer en Waterstaat de beno digde frequenties tijdig ter be schikking stelt," houdt Digiten- ne-manager Mare Maters een slag om de arm. Hij is door deNozema, de eigenaar van de Nederlandse omroepzenders, uitgeleend aan Digitenne. Met niet alleen als op dracht de technische, organisato rische en economische haalbaar heid te onderzoeken, maar ook om een maatschappelijk draag vlak te creëren: „De komst van di gitale aardse tv doorbreekt ook het monopolie van de kabelmaat schappijen." Digitale televisie is niet nieuw. Voor de consument roept het vooral negatieve associaties op, onder meer door de bruuske wijze waarop de exploitanten van om- roepsatellieten twee jaar geleden overschakelden naar digitale technieken. Waardoor duizenden schotelontvangers bijna van de ene op de andere dag nutteloos werden. Volgende generatie Onopgemerkt is de toepassing van digitale technieken voor het net van aardse televisie- en radio zender voorbereid. Bram Hooge- veen van KPN Telecom: „Digiten ne is de volgende generatie televi siekijken. Eerst was het analoog, met ean antenne op het dak, daar na kwam de kabel. Nu volgt digi tenne. De techniek was geen pro bleem. De grootste opgave vorm de nog het vinden van een inter nationale norm. Maar dan komen er allemaal leuke dingen binnen bereik. Mobiel Internet raadple gen, koppeling van televisie en mobiele teiofoon en draagbare computers als verbeterde opstap naar de elektronische snelweg." Maar voorlopig is het meest opyal- lende dat televisie kijken mobiel wordt. Zij het niet zo mobiel als mobiel bellen. Hoogeveen: „Je hebt niet meer dan een normale sprietantenne nodig, die niet eens op bet dak hoeft te staan. Hier en daar moet je wat zoeken naar de plaats voor de beste ontvangst, maar daar blijft het bij. Wij maken gebruik van de bestaande om- roeptorens. Daar komt een extra mast op, met in stedelijke gebie den steunzenders op hoge flatge bouwen." „Door de digitale techniek kun nen per frequentie vijf tv-zenders worden doorgegeven, naast radio en datadiensten. Het is veel goed koper dan de kabel. Een landelijk net gaat enkele honderden mil joenen kosten, de kabelnetten die in de grond zitten, hebben miljar den gekost. Dat geld moet er via de abonnementskosten uitko men. Daarom blijft Digitenne al tijd goedkoper." De zogenaamde distributies waar in het pc-besturingssysteem Li nux wordt verspreid zijn nog lang niet zo. gebruiksvriendelijk als Windows. Maar daar komt veran dering in. Het Canadese software bedrijf Corel Corporation, makers van Corel Draw en andere .grafi sche software en tegenwoordig ook eigenaar van WordPerfect, heeft aangekondigd met een gra- fiscne gebruikersinterface te ko men vcor Linux. Corel belooft dat deze schil rond Linux ervoor zal zorgen dat het programma zeer gebruiksvriendelijk wordt, ook voor mensen die er niet voor voe len zelf heel diep in de ingewan den van het programma te dui ken. Corel heeft al aangekondigd dat dit jaar ook een versie van WordPerfect 2000 voor Linux 2al verschijnen. Volgend jaar komen ook van de grafische pakketten CorelDRAW en Photopaint ver sies voor het besturingssysteem Linux uit. Ook andere fabrikan ten hebben Linux inmiddels om armd. Zo heeft IBM aangekon digd Linux wereldwijd te gaan on dersteunen. De Maasgluise onderneming Dragonart heeft een website gemaakt waarop euro's omgerekend kunnen wor den in andere valuta. Ook kan er gratis een 'off line' euro-omrekenaar voor Windows 95,98 en NT worden ge laden. Ook is er eèn klein'pro grammaatje te vinden dat u kunt downloaden dat zichzelf inple- menteerd in Windows 95 met het resultaat dat u in programma's als Word en Exel het euroteken kunt invoeren. Wat zijn de leukste, gekste, raarste, boeiendste of meest interessante plaatsen om eens een kijkje te nemen op Internet. Mooie site tegengekomen? Laat het ons weten. e-mail: digitaal@rotterdamj;uigbladnl Deze top 5 is in interactieve vorm te vinden op de site van het Rotterdams Dagblad: http://www.rottcrdanisdagblad.nlf J T/ie Doe Who Would Be King Katharine Farmer leeft op een afgelegen boerderij in Tenes- see, samen met een aantal honden. Een paar jaar geleden kwam de hond Elvis aanlopen, die zich opwerkte tot leider van de hmdengroep. Twee jaar geleden overleed Elvis. Ka tharine heeft nu een site aan haar favoriete hond gewijd, met werkelijk prachtige foto's: http://www.dogumentary.com Op 22 mei barst het dertigste Pinkpop festival in Landsgraaf los. Veel bekende namen weer, waaronder Faithless, Uiban Dance Squad en DJ Eddy de Clercq. En denk eraan: zodra Alanis Morissette op het podium ver schijnt, is het tijd om de trein naar huis te pakken. http://www.vpro.nl/pinkpop/ Lelijke auto's zijn van alle tijden, maar de jaren zeventig springen er toch wel uit. Op deze pagina een collectie lelijke auto's van Lada, Skoda en natuurlijk Daisun. http://membersxoom.com/uglycars/ladaskoda datsun Wat is er prettiger dar. dagelijks even tot rust te komen met een gezonde portie Zen? http://www.dailyzen.com/daily Www.bellen.com is gemaakt door de 14-jarige Ben Woldring. De site biedt een uitstekend overzicht van de mobiele telefo nie prijzenjungle in Nederland. http://wwv-.bellen.com/ DoorFons Simons Diskettestations werden tot voor kort voornamelijk aangetroffen in computers. Sony was een van de eerste bedrijven, die een drive in een fototoestel stopte. Iomega gaat nu veel verder. Het stopt dis kettestations in medische appara tuur, web-tv's, diaprojectors, ge luidsapparatuur, spelletjessyste men, scanners en printers. Een computer komt daarbij niet te pas. Het bedrijf ontwikkelde een dis kettestation, voor diskettes met 100 mb. Daarop kan net zoveel in formatie als op ongeveer zeventig gewone floppies. Er bleek veel be langstelling voor te bestaan in de ze tijd, waarin groottes van. be standen niet meer worden uitge drukt in kilobytes maar megaby tes. Door als eerste te zijn werd de Zip-drive een standaard. Dit on danks dat gewone floppies niet in de Zip-drive zijn te lezen. Inmid dels zijn er wereldwijd al bijna 150 miljoen schijfjes verkocht. Vooral door bedrijven, maar ook gewone consumenten hebben de schijfjes ontdekt, omdat grote muziekbe standen snel met vrienden en be kenden kunnen worden uitgewis seld. De 'Superdisk' een vinding van tmation, waarop 120mb kan en waarmee ook gewone floppies ge lezen kunnen worden, lijkt het nakijken te hebben. Zeker nu Io mega in sneltreinvaart allerlei nieuwe ontwerpen op de markt brengt. Het nieuwste as een drive, waarmee 250mb kan worden be waard. In sneltreinvaart kan een veiligheidskopie worden gemaakt van de harde schijf, van complete websites, beelden of geluid. En natuurlijk kunnen de oude schijf jes van lOOmb ook worden gele zen en beschreven. Verder wordt ingespeeld op de grote populariteit van de USB- poort. Deze seriële pooit, die zo wel bij de iMac als bij de 'gewone' pc is te vinden, is heel makkelijk in gebruik. Het stekkertje kan zo de computer in en doorgelust naar in totaal 127 apparaten. In te genstelling tot bijvoorbeeld de aansluiting via de printerpoort, hoeft de pc daarvoor niet uit. Voor de iMac van Apple is de USB zelfs de enige mogelijkheid om iets aan te sluiten. Tel daarbij op, dat de iMac van zichzelf geen diskette station heeft. De drive waarmee 250mb kan worden weggeschreven is voorlo pig nog alleen verkrijgbaar als los Svation. De lOGrhb-versie bestaat echter al in tal van vormen. In bouw voor zowel pc als Apple en nu ook voor randapparatuur. Mi crotek, de ontwerper en maker van de scanners, die ook door Ag fa worden geleverd, heeft een ap paraat gemaakt, waarvoor alleen een stopcontact nodig is. De be diening is als die van een kopieer apparaat, Floppy er uit en in oe pc inlezen of naar de printer van Lexmark, waarmee de afbeelding direct kan worden afgedrukt zon der tussenkomst van een compu ter. Gebruikers van Internet via een kabelaansluiting zijn in het alge meen wel degelijk positief over deze dienst. Vooral de snelheid van de verbinding en het achter wege blijven van telefoonkosten krijgen bijval, zo blijkt uit onder zoek van het bureau Inter/View. De resultaten van dit onderzoek staan haaks op de conclusies die de Consumentbond in januari pu bliceerde naar aanleiding van een eigen steekproef. VECAI, de bran chevereniging van kabelbedrij ven, gaf opdracht tot de nieuwste enquête. ïnternet-abonnees van zes grote kabelbedrijven zijn on dervraagd. Bijna tweederde van de onder vraagden blijkt tevreden te zijn. Zes op de tien gebruikers vindt de hoogte van het tarief laag of pre cies goed. De meeste gebruikers blijken elke dag te Internetten via de kabel, het wekelijks gemiddel de ligt op bijna negen keer. Per keer wordt gemiddeld ruim twee uur via het kabelnet 'gesurft'. De gebruikers is nadrukkelijk ook gevraagd naar de negatieve aspecten van Internet via de ka bel. De groep geeft aan dat vooral de snelheid van de verbindingen tijdens de piekuren te wensen overlaat. De helpdesk komt ook niet altijd goed uit de verf. Zo'n 40 procent is slecht te spreken over de bereikbaarheid. Het merendeel (86 procent) van de ondervraagde gebruikers is van plan gebruik te blijven ma ken van Internet via de kabel, 2 procent zegt waarschijnlijk te zul len stoppen. SimCity 3000: de stad wordt steeds moderner. Simcity is zijn tijd ver vooruit. Versie 2000 kwam al in 1993 op de markt. Vandaar det de nieuwste versie van dit strategiespel de toe voeging 3000 heeft gekregen. Overigens, als je die drie nullen schrapt, krijg je versie 3, wat de nieuwe versie van SimCity ge woon is. Konden de eerste twee uitvoeringen zich al in een grote populariteit verheugen, SimCity 3000 zal daar nog een grote schare bewonderaars aari toevoegen. En dat is ongekend voor een strate giespel waar de enige knallen af komstig zijn van gebouwen die je zelf sloopt en het enige vuurwerk van brandjes in pandjes. Het spel lijkt dus niet spectaculair, maar de uitdaging is dat des te meer. Onwillekeurig raak je gebiolo geerd door de klus een stad op po ten te zetten waarin het leven reilt en zeilt en het de bewoners voor de wind gaat. En dat is niet ge makkelijk. Elementaire zaken als waterleidingen, elektriciteit en wegen vereisen een nauwkeurige planning. Zo maar ergens wat as falt neerploffen, is niet echt door dacht. En het budget blijft be perkt, tenminste zolang het inwo- Systeemseisen: P166,32MB RAM, 4MB video kaart, 4x cd-romspeler, SB-comp. geluids kaart, Windows 95. Prils: 109. Klassieke literatuur Wie zich heel serieus wil verdie pen in de Nederlandse literatuur kan veel hebben aan de cd-rom 'Klassieke literatuur', die vorige week verscheen bij Het Spec trum. De complete Nederlandse literatuur van de Middeleeuwen tot aan de Tachtigers wordt op de ze schijf uitvoerig behandeld. Er is een karrenvracht aan bruikbare informatie over schrijvers, the ma's, enzovoort. Een groot aantal literaire werken is voorzien van uitgebreide inleidingen, waarin de achtergronden worden bespro ken. Ook zijn een stuk of 125 klas sieke werken in zijn geheel op de cd-rom gezet. Max Havelaar, Adam in ballingschap, Karei ende Eiegast, Lanseloet van Denemar ken, Vrymoedige bedenkingen, De kleine Johannes: ze staan er allemaal op. De cd-rom is beslist niet alleen voor scholieren inte ressant, maar voor iedereen die zich wil verdiepen in de Neder landse literatuur. Prijs: 99,90. PS Magazine en WebMaster zijn defenitief samengegaan in een nieuw tijdschrift: D-zone, kort voor Digitale Zone. In het eerste nummer besteedt D-zone aan dacht aan het digitale hart van New York: Sillicon Alley. New York is altijd de stad geweest met een ..yeciale aantrekkingskracht op creatievelingen. Sinds het be gin van de jaren tachtig is New York ook de voornaamste uitvais- haven geworden voor ontwikke laars van websites. Terwijl aan de andere kant van Amerika, in Silli con Valley, aan de allerlaatste technologieën wordt gesleuteld, wordt er in de New Yorkse Silli con Alley juist aan gewerkt om In- temet zo interessant mogelijk te maken. Verder testte D-zone printers. Large Format Printers, ook wel Poster Printers genoemd, zijn in steeds meer studio's te vinden. De ontwikkelingen volgen elkaar in rap tempo op en door de grote concurrentie gaat de prij s omlaag. Hierdoor worden Poster Printers ook langzaam maar zeker steeds hetaalbaarder. D-zone, nummer 1. Prijs: 14,95. Internetten is leuk. Zo leuk zelfs dat je vaak de tijd uit het oog verliest. Met als gevolg datje aan het eind van de maand een telefoonrekening hebt van hier tot Tokyo. Gelukkig is dat nu verleden tijd. Want ais je slim bent, ga je voor een vast bedrag per maand onbeperkt internetten via de kabel. Dan weetje precies wat je elke maand kwijt bent en kun je zo veel internetten als je wilt. Bovendien is internetten via de kabel veel sneller en blijft je telefoonlijn vrij zodat je altijd bereikbaar blijft. Kortom, als je echt onbezorgd wilt internetten, bel je gratis naar ENECO 0800-0603 voor een uitgebreid informatiepakket. De bon insturen kan natuurlijk ook. - ZK WIL HEER WETEN OVER INTERNET Vla BE KABEL j Stuur mij meteen het volledige informatiepakket. Naam: m/v Adres: Nr: Postcode: Plaats: Tel.: Geb.dat: E-mailadres*: Huidige Internet Provider*: Ik internet uur per week. Stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop naar: J ENECO K&bclTV Telecom BV, o.v.v, intense! via de kabel, Antwoordnummer 5500,3000 VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 8