15 f 'We kregen een fii zonder koplamp' Rik Smits, méér dan 'n lang lijf Rinus Gosens: A' Rotterdams Dagblad Zaterdag 20 maart 1999 Marinus Gosens (van 1-1-1920) werd geboren in de de Gorzen, een Schiedamse volkswijk waar SW heilig was. Als prille tiener verhuisde hij met zijn oudersnaar Gouda. Daar werd hij lid van GSV. Bij terugkeer in Schiedam was er voor hem maar één club: S W. Aan de Havendijk beëindigde hij zijn actieve en succesvol le loopbaan ook. Vervolgens werd hij trainer van GSV, CW, Fortuna VI, SW, Heracles, weer SW, Eindho ven en FC Den Bosch. Op 58-jarige leeftijd stopte Rinus Gosens als trainer om als jeugdtrainer en later als scout in dienst te treden bij PSV. Hij woont al twintig jaar in Eindhoven, maar voelt zich nog steeds geen Brabander. „Je moet me ook niet de weg vragen in Eindhoven, want ik weet alleen het stadion van PSV te vinden." Vandaag deel 1. Door Piet Ocks RINUS GOSENS groeide op indeVoomsestraat. „Daar begon het op straat. Putje bal noemden we dat. Auto's waren er nog niet. Elke dag ontdekte je weer iets nieuws. Met een slimme beweging zagjéiemand passeren. Dat wilde ik dan ook uitproberen. En nog eens en nog een keer. Daar leerde je voetballen, op straat." Na de lagere school ging hij wer ken in de Groenelaan, bij een vis boer. „Dat was zo in die tijd. Er moest geld binnengebracht wor den. Moest ik potten schoonma ken waarin haring had gezeten. Misselijk dat ik daarvan werd. Ik was meer ziek dan dat ik werkte. Ik was er gauw weg, al na drie maanden. Ik hield het er niet uit." „Mijn ouders verhuisden naar Gouda. Mijn vader werkte op de kaarsenfabriek. Er vielen veie ontslagen, maar mijn vader be hoorde bij de vijftig die meemoch- ten naar Gouda. Werd ik van de straat gehaald door iemand van GSV. Daar ben ik in de jeugd gaan voetballen. Jaren later ben ik er nog trainer geworden." „Na een paar jaar; keerden we te rug naar Schiedam. Mijn vader was ontslagen. In Schiedam werd hij glazenwasser. Ben ik gaan werken by een fabriek van golf platen voor de dakbedekking, Maarten Elsing, de latere voorzit ter van SW, was mijn baas. Daar heb ik nog een behoorlijk lange tifdlewerkt.-En.ik ging voetbal len bij SW." Politie-agent Zijn één jaar oudere broer Chris werd politie-agent ('hij heeft me nooit een bekeuring gegeven,dus heb ik hét goed gedaan'), maar Ri nus Gosens wist als jong ventje van zestien al dat voetballer zijn beroep zou worden. Een paar jaar later debuteerde hij als linksbin nen in het eerste, net voordat de oorlog uitbrak. Hij dook onder. „Ik voelde er niets voor om gevorderd te wor den naar Duitsland. Loop ik op een dag, het was ongeveer een jaar voor de bevrijding, in de stad, komt er een politie-agent naar me toe. 'Jij loopt te veel in de stad,5 zei-ie, 'je moet uitkijken, want ik heb gehoord dat ze op je lopen te loeren.' Ik reed in die tijd met een handwagen, waarmee ik allerlei dingen rondbracht. Wordt er op een avond, het was een uur of elf, gebeld. De SS. Ik het dak op in m'n pyjama. Sterven van de kou, maar ze vonden me niet. Een paar uur later kwamen ze terug en heb ben ze me gesnapt. Of ze me ver raden hebben? Ik weet het niet. Maar de volgende dag moest ik met twee SS'ers mee, geweren in de aanslag, naar de Lange Nieuw- straat. Eerst in een celletje, daar na naar de Noordsingel. Ik was in gedeeld by de groep onderdui kers. Werd mijn naam afgeroe pen. Goosensi Ik stap naar voren en ik vraag: met één of twee oo's? 'Twee oo's!' Ik dus niet. Maar die andere vent werd er gelijk uitge pikt. Ja, je moet geluk hebben in helleven." „Daarna gingen we door naar Amersfoort, Liepen we in een rij op weg naar de trein, komt er een vent naast me lopen, die zegt: 'Zet mijn hoed op en loop met me mee. Ik was zo verrast, ik durfde niet. Zag ik ineens een andere vent die het wél deed en die liep zo de rij uit. Ik kon me wel voor m'n kop slaan." „Drie maanden heb ik in Amers foort gezeten, voordat we naar Delfzijl werden overgebracht. Gingen we op de boot naar een Duits Waddeneilandje. Borkum, als ik me goed herinner. Onder weg sprongen er een paar Hage naars overboord en ik twijfelde. Maar in die Waddenzee lagen alle maal zandbanken. Zag je ze zo wegzakken. Drijfzand. Wat was ik blij dat ik niet was gesprongen!" „Heb ik een jaar op dat eiland in de bunkerbouw gewerkt. We zyn door de Polen bevrijd. Kwamen we bij een boer terecht, ergens in Groningen, die zegt: 'Jullie kun nen ons helpen op het land. Over al waar je keek koren, koren en nog eens koren. Kregen we spek te eten. Alleen maar spek. 't Kwam m'n neus uit. Maar ik ben de oorlog toch nog aardig doorge komen." Landskampioen „In 1949 werden we met SW landskampioen. Karei Lotsy, de grote man van de KNVB, inmid dels lekker bezopen, kwam ons fe liciteren met het kampioenschap. 'Jongens, ik ben trots op jullie,' zei hij. En hij besloot met: 'Jullie krijgen van mij allemaal een paar manchetknopen. Dat icds iets in die tijd voor ons, arbeiders. Maar die manchetknopen hebben we nooit gezien." „Wel kregen we van de club alle maal een uitsmijter van tweeën halve gulden en een fiets van So- mers. Zonder koplamp, anders werd het kennelijk te duur. Het was een groot feest. We reden door Schiedam in zo'n open kar. Zag ik langs de route nog mijn schoonvader staan. Die had nog nooit een bal gezien. Een be stuurslid heeft mij naderhand naar huis moeten dragen. Ik was stikdronken en doodziek. Is me later nooit meer overkomen." „Kees van Dijke was trainer) Die liet je lopen op de trainingen, on gelooflijk. Ik komnog wel eens by Henk Könemann en André Corve- leijn. 'Kuun' is nog steeds idolaat van Van Dijke. Henk was een slimme jongen. Die liep altijd voorop en kreeg schouderklopjes van Van Dijke. Bij mij deed-ie dat nooit zo. Ik vond zijn trainingen niks." Volgende week deel 2: 'En dan sprong ik achterop de fiets bij de voorzitter.' XoneMnn Rinus Gosens: We >fV, kregen van tie club allemaal eenuitsmljterO van tweeën- halve gulden en een fiets zonder kop- jg lamp/ Foto Jaap Rozefna/sH Rotterdams Dag- x blad .YV Het kampioenselftal van SW in 1949. Vanaf links: Jan Schrumpf, Arie de Bruyn, Henk Könemann, Rinus Gosens, Adrie van Üth, Joop van Meerwijk, Jan van Schijndel, Flip Van Kan, Frans Steenbergen, André Corve- leijn en Henk Opschoor. Archief Rotterdams Dagblad Het eiftai van S.V.Y. Sport is van alle eeuwen. Maar wie waren de Nederlandse topsporters van déze eeuw? Ranglijstenzijn definitieflijst jes echter veelal arbitrair. De top-50 van deze eeuw is een rangschikking, opgesteld door de sportredactie van de ze krant, met hiér en daar een stevig Rotterdams accent. Ie dere zaterdag in het Rotter dams Dagblad een portret van één van die vijftig helden. Vandaag nummer 40 in 'Eeu wige roem', basketballer Rik Smits. Volgende week num mer 39: wielrenner Jan Raas. De lijst tot nu toe: 50. Just Göbel, voetbal 49. Bep van Klaveren, boksen 48. Betty Stöve, tennis 47. Bok de Korver, voetbal 46. Marcel Wouda, zwemmen 45. Kees Verkerf:, schaatsen 44. Ellen van Langen, atletiek 43. Piet van de Pol, biljarten 42. Rintye Ritsma, schaatsen 41. Piet Rozenburg, dammen 40. Rik Smits, basketbal Rik Smits aan do bal. Voor een man van 2.24 meter Is de ca rrter van Indiana Pacers ongewoon beweeglijk. Een lichtvoetige reus op maa^es 49 (zie inzet). Foto Jeff Chrtetonsen/Reuters XJLril Door Janet van Dijk LS NEDERLAND slaapt draaien camera's van Ame- ikaanse tv-stations zich naar Rik Smits, die steevast com mentaar moet leveren na een wedstrijd van 'de Indiana Pacers. Rik Smits is de best betaalde Ne derlandse sporter, de bekendste Nederlander in de VS en de beste blanke center in de sterkste bas ketbalcompetitie ter wereld. Zyn uitverkiezing voor het AH Star Team van 1998 zette hem voor altyd in het rijtje van beste centers ter wereld. Tussen grote mannen als Shaquille O'Neal, Pa trick Ewing, Hakeem Olajuwon. Smits scoorde in de wedstrijd met de sterren uit het oosten en het .westen van de VS veertien pun ten, maar viel het meeste op door een achterwaartse assist aan Mi chael Jordan. De uitverkiezing was het hoogte punt van zijn carrière, maar ni it het mooiste moment. Dat beleef de Smits op 29 mei 1995, in een bi zarre wedstrijd tegen Orlando Magic. Orlando, het jaar daarvoor ongenadig door de Pacers uit de play-ofls geknikkerd, stond in de finale van de Eastern Conference om visr gewonnen wedstrijden met 2-1 voor. Het stond 89-87 voor Indiana Pacers toen de klok nog 23,4 se conden moest wegtikken. Na 27,1 waanzinnige seconden, drie time outs en drie afstandsschoten was de stand 92-93 voor Orlando Ma gie. Met nog 1,3 seconde op de klok nam Pacers de laatste time out In die laatste tel deed Rik Smits het ongelooflijke en onmo gelijke. Hij kreeg de bal, zette een stap, maakte een schijnbeweging, en scoorde. Het was een bijna logische worp aan het einde van een seizoen waarin toch al alles lukte. Voor het eerst in jaren werd Smits niet ge- r hinderd door pijnlijke ledematen. Hij speelde goed, maakte indruk in de wedstrijden tegen de andere grote centers, werd door de NBA uitgeroepen tot speler van de Rik Smits werd op 23 augustus 1966 inEindhoven géboren Pas op 15-jarige leeftijd begon hij te basketballen. Twee jaar later vertrok de Brabander uit Nederland om op het'Marist College in de staat New York communicatie te gaan studeren en te basketballen. Inde zomer van. 1988 werd Smits (2.24 meter lang- bijna 120 kilo zioaar) gecontracteerd door de In diana Pacers. Begin dit jaar verlengde 'nummer 45'zijn con tract bij de ploeg uit Indianapolis opnieuw, nu met twee jaar. Smits is getrouwd metCandice en heeft twee kinderen:- zoon Derrik en dochter Jasmine. Bij Marist scoorde Smits ooit 45 punten in één wedstrijd, Zijn record bij Indianastaat op 44 punten. maand maart. En de geboren Eindhovenaar kreeg eindelyk wat meer krediet van de scheidsrech ters, waardoor zijn foutenlast ver minderde. Blessures Indianapolis draagt hem op han den, en dat is wel eens anders ge weest. Rik Smits had het een paar seizoenen zwaar bij de club die hem in 1988 verkoos boven vele andere collegespelers. Coach Bob Hill zag het niet in hem zitten en viel hem openlijk af. -Bovendien werd Smits geteisterd door elle boog- en knieblessures. Het fanatieke publiek in de Mar ket Square Garden kon de blonde slungel niet meer luchten of zien. De fans begonnen al 'boe' te roe pen als Smits maar naar de bal wees. De plaatselijke kranten schreven hem de grond in. Een columnist noemde hem 'Reek' Smits: de Nederlander'stonk' om dat hij te lang in Indianapolis bleef hangen. De center werd zo verguisd, dat betrokkenen later spraken van geestelijke mishandeling. Maar de Nederlander bleef stoïcijns on der alle kritiek. In het boek 'Rik Smits, Dunking Dutchman' zegt hij over die periode: „Op dit soort momenten was het een voordeel in Nederland te zyn opgegroeid, waar je voortdurend op je lengte werd aangesproken. Ik leerde die negatieve reacties te negeren door letterlijk over de mensen heen te kijken." •Pacers-manager Donny Walsh was een van de weinigen die ver trouwen in hem hield. Tot verbijs tering van de fans sloot Walsh in 1993 een vijfjarig contract met Smits voor een totaalbedrag van 17,5 miljoen dollar. De ommekeer kwam snel daarna. Rik Smits bloeide op onder de nieuwe coach Larry Brown. Bo vendien kon hy na een knieopera tie eindelijk zonder pijn spelen. Jaar na jaar verbeterde hy. Mar ket Square Garden scandeerde zyn naam. En de columnist van Indianapolis Star schreef: 'Ik moet toegeven dat ik fout was in zake Rik Smits. Heel, heel erg fout.' Maar voor Smits telt alleen het kampioenschap, en dat heeft hij nog niet kunnen winnen. Een titel zou de ultieme bekroning zijn van een bijzondere basketballoop baan, die laat begon. De jonge Rik ging eerst zwemmen, judoën, voetballen en rugby spelen voor dat hij lid werd van een basketbal club. Oude brommers Achter die stille jongen, die zich alleen leek te interesseren voor oude brommers die hij opknapte en vervolgens verkocht, ging een enorme gedrevenheid en onver zettelijkheid schuil. De jonge in woner van Eindhoven wilde naar de VS om profbasketballer te wor den. Op zijn zeventiende vloog Smits naar de staat New York, waar hij bij het kleine Marist College een studiebeurs kreeg voor vier jaar. Smits was gevraagd door een coach. Die man kon niet bevroe- -1 den hoeveel talent er school in dat I lange lichaam. Rik Smits bleek ja-'/J ren later te beschikken over een behoorlijk groot scorend vermo gen. Zijn koek shot is prachtig,- zijn jump shot is mooi Smits, heel beweeglijk voor iemand van zijn lengte, is een plaag voor elke te genstander. Maar dat kon hij alleen maar wor den omdat hij zo goed te coachen-- bleek. Rik Smits is heel leergierig en stelt hoge eisen aan zijn eigen-': prestaties. „Talent en lengte zyn niet genoeg. Hard blijven werken in de enige manier om het te red den in de NBA," aldus Smits. ijov De Nederlander heeft zich niet-/ gek laten maken in de machcrü NBA In een goedkoop leren jasjè^g op doodnormale sportschoenen/.-; in een vaal geworden zwarte spij-L kerbroek en in een eenvoudig wit# poloshirt stapt hij de basketbal-P tempels binnen waar de ploegen^ jaarlijks hun. wedstrijden afwen?;/ ken. - - :rS Smits vindt basketballen 'hartr* stikke leuk', maar van de shown daaromheen moet hij niets hëtpvj ben. Hij verdoet zijn tijd niet aari reclamefilmpjes, waarmee veel .- van zyn collega's miljoenen d$--ï lars verdienen. y P i' Liever trekt hij zich terug in;zija, - buitenhuis 'upstate' New Yórk," waar hij de zomers doorbrengt;/ met zijn vrouw en twee kinderen;:/' sleutelend aan klassieke auto's öfe crossend door de Catskill Moun- tains. - \;3 Ondertussen is de herfst van zyn/ loopbaan aangebroken. Begin;' 1993 tekende hij een contract voor nog twee jaar bij de Pacers, dat - 20,5 miljoen dollar oplevert. De -i club durfde hem geen driejarige verbintenis aan te bieden, omdaip het onzeker is hoe lang Smits nogj] zal spelen. De laatste jaren wordt*.; hij dag in dag uit geteisterd door - enorme pijn in zijn voeten. Dé/0 keerzijde van de roem, /fP

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1