5 Zorgen over veiligheid en criminaliteit Medicatie helpt mannen met seksueel dwangmatig gedrag Nieuwe voorzitter van SGP-jongeren mikt op groeispurt Maandag reconstructie schietpartij Gorinchem Minder doden in het verkeer Satelliet houdt auto in de gaten AZC-baas met benzine begoten Misverstand taxibericht Jeugd vaker over de schreef Spijkerbroeken ruiken lekker 'Miljoenen deze zomer terug naar Molukse gemeenschap' HOME. HOME Bouterse-proces wordt strijd tussen raadslieden en officieren Een dag uit duizenden Bellamy's voorspellingen HraFoTDJUfTsTo) Rotterdam» Dagblad Vrijdag 26 maart 1999 rt»o Rotterdam Het aantal verkeers doden is vorig jaar met ruim acht procent gedaald, meldt het CBS. In 1998 kwamen 1068 personen om het leven door een verkeers ongeval. In 1997 waren dat er nog 1163. Er zijn vooral minder dode lijke slachtoffers gevallen onder fietsers (194 in 1998 tegen 242 in 1997) en motorrijders (76 in 1998 tegen 92 in 1997). Inzittenden van personenauto's vormen veruit de grootste groep verkeersdoden. In verhouding is de afname het grootst onder de jongste en de oudste verkeersdeelnemers. Don Haag Minister Netelenbos van Verkeer denkt er over nog meer geavanceerde manieren in te zetten om automobilisten in de gaten te houden. Bij het rekening rijden zal dat met poorten gebeu ren, maar per satelliet kan het nog efficiënter. Een kastje met elek tronica aan boord van de auto kan registreren waar de automobilist zich bevindt 'Bezoek' aan drukke gebieden tijdens de spits, ook bui ten de Randstad, kan meteen wor den afgerekend. Den Helder Een bewoner van -net Asielzoekerscentrum in Den Helder probeerde gisteren de di recteur van het centrum, V. Habl, in brand te steken. Hij gooide benzine over Habl heen en hield er een aansteker bij. De directeur kon net op tijd wegkomen. De da der kreeg even eerder te horen dat hij moest vertrekken naar het verwijdercentrum jn Ter Apel. Rotterdam Door een misver stand is in de krant van woensdag de indruk gewekt dat woordvoer der H. Gros van de taxicentrale St. Job voorstander zou zijn van 'har de' acties tegen de maatregelen die minister Netelenbos van Ver keer heeft afgekondigd voor de taxiwereld. Volgens de heer Gros heeft hij niet gesproken over 'har de' acties, maar heeft hy alleen gezegd dat een nieuwe vergun ningensysteem zoals de minister dat voorstaat 'misschien wel een -reactie of actie oproept'. Het gaat hem echter veel te ver om nu al over 'harde' acties te spreken. Voorburg Een kwart van de bevolking van vijftien jaar en ouder is jaarlijks slachtoffer van criminaliteit. Dat komt neer op ruim drie miljoen Nederlanders, blijkt uit vandaag ver schenen cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De maatschappelijke bezorgd- de laatste vier jaar vooral in oud heid over criminaliteit en veilig heid is groot. Ruim 40 procent van alle Nederlanders ouder dan 18 noemt zaken als criminaliteit, drugs, het optreden van politie en justitie en onveiligheid een van de belangrijke nationale proble men. Een op de acht Nederlanders was slachtoffer van diefstal, zoals fiet sendiefstal, inbraak en zakkenrol lerij. Tien procent kreeg te maken met vandalisme en 5 procent werd geconfronteerd met bedreiging, mishandeling of een seksueel de lict. Bovendien wordt 7 procent geregeld lastig gevallen met ver velende telefoontjes. Vrouwen hebben volgens het CBS in alle opzichten meer last van ge voelens van onveiligheid dan mannen. Ook ouderen en jonge ren voelen zich relatief onveilig. Die gevoelens nemen toe naarma te de mensen in meer stedelijke gebieden wonen. Volgens het CBS zijn stedelingen en dorpelin gen wel even vaak bang om alleen thuis te zijn. Mannen, jongeren, personen in eenoudergezinnen en inwoners van sterk stedelijke gebieden zijn in het algemeen vaker slachtoffer van criminaliteit. Het totale per centage slachtoffers is onder 15- tot 24-jarigen drie- tot viermaal zo hoog als onder 65-p3ussers. Voor geweldsdelicten is dn zelfs bijna het twintigvoudige. In zeer stede lijke gemeenten wordt meer dan één op de drie inwoners slachtof fer, tegenover één op de vijf in weinig of niet stedelijke gemeen ten. Vrouwen worden niet alleen meer geconfronteerd met seksuele de licten maar ook met meer kwaad willende telefoontjes en zakken rollerij. Oudere vrouwen die zich zeer onveilig voelen, lopen vol gens de cijfers weinig risico om slachtoffer te worden. Jongere mannen zijn nauwelijks bang, maar lopen juist een grote kans om slachtoffer te worden. Het aantal geweldsmisdrijven is delgrote gemeenten fors toegeno men. Wie denkt dat geweld een probleem van grote steden is, vindt daarvoor geen bevestiging in de CBS-eijfers. In de periode 1994-1997 werden in gemeenten van 50.000 tot 100.000 inwoners, 62 procent meer misdrijven met geweld geregistreerd per 100.000 inwoners van 12 tot 80 jaar. Het aantal vernielingen en misdrijven tegen de openbare orde nam toe met 23 procent Een soortgelijke ontwikkeling is te zien bü ge meenten met 5000 tot 20,000 inwo ners. In het algemeen is de afgelo pen vier jaar een geleidehjke da ling van het aantal misdrijven waargenomen, zegt de onder zoeksinstelling. „Deze daling komt echter geheel voor rekening van het mindere aantal vermo- gensmisdrijven." Opvallend noemt het CBS de daling van 12 procent van het aantal geregi streerde geweldsdelicten in de vier grote steden. De seksuele de licten nemen het meest toe in ge meenten met minder dan 100.000 inwoners. Geweld tegen leven en persoon gericht, komt het meest voor in gemeenten boven de 100.000 inwoners en is ten opzich te van 1994 het meest toegeno men. „De vier grote steden laten in elk van de drie soorten ge weldsdelicten de minste groei of zelfs een daling zien. Diefstal met geweld neemt relatief af in elke soort gemeente, maar het meest in de vier grote gemeenten," meldt het CBS. Duidelijk wordt dat in. de periode 1994-1997 jonge ren zich steeds meer schuldig ma ken aan gewelddadige misdrij ven. De hoeveelheid geweldsmis drijven van jongens (12 tot 18 jaar) is toegenomen met 50 procent tot 12B2 per 100,000jongens. Het aan tal geweldsmisdrijven door meis jes is zelfs verdubbeld tot 202 mis drijven per 100.000 meisjes. Het absolute aantal van dit soort ge welddadigheden blijft wel ver achter bij die onder jongens, be nadrukt het CBS, Medewer kers van Sea nïngen bekij ken de kwal len die giste ren uit Enge land zijn aan gevoerd voor de tentoon stelling Kwallen schimmen urtde dierp- teEr zitten me en unie ke exempla ren bij. De tentoonstel ling is vanaf Pasen toe gankelijk voor bezoe kers en is al leen te zien in 1999. Foto Koen VertwyderV Den Haag Medicatie kan man nen helpen van seksueel dwang matig gedrag af te komen. In het Leyenburgziekenhuis in Den Haag behandelt neuropsyehiater dr. M. Waldinger al bijna vijfjaar mensen die lijden onder hun overmatige seksuele dwang en drang. Met gunstige resultaten. Daarom begint zijn afdeling bin nenkort met een wetenschappe lijk onderzoek naar de effecten van medicijnen bij gedragingen als exhibitionisme, voyeurisme, fetisjisme en andere seksuele dwangstoornissen. Dan gaat het om overmatig masturberen, ver slaving aan teiefoonseks of seks op zich. „Het gaat mij hier om re latief onschuldige, maar lastige seksuele stoornissen. Deze man nen hebben eeh sterke neiging om alleen op deze manier opge wonden te raken. Eigenlijk willen ze dit niet, maar kunnen ze er niet onderuit," zegt hij. Agressief sek sueel gedrag behoort volgens Wal dinger uitdrukkelijk niet tot zijn onderzoek, maar hij kan zich voorstellen dat er vanuit de foren- sisch-psychiatrisehehoek belang stelling is voor zijn bevindingen. De moeilijkheid is dat veel man nen die last hebben van seksuele dwang en drang er niet mee naar hun dokter durven. „De schaamte is te groot. En dat is lastig omdat zij problemen krijgen, zoals in hun relatie," zegt Waldinger. De onderzoeker heeft vijftig mensen nodig voor zijn onderzoek. Die kunnen doorverwezen zijn door een psychiater, maar ze kunnen zich ook bij zijn polikliniek mel den zonder tussenkomst van een huisarts. Tot dusver wordt storend seksu eel afwijkend gedrag veelal met psychotherapie behandeld. .Maar wij hebben goede aanwijzingen dat medicatie helpt. Het gaat om dezelfde soort geneesmiddelen dat ook gebruikt wordt tegen, angststoornissen en depressies. De preparaten zorgen ervoor dat de serotonine-overdracht tussen de zenuwcellen beter verloopt." Al eerder is in de Verenigde Sta ten en Canada dergelijke'medica tie onderzocht, maar dit was niet op wetenschappelijke basis. Al leen mannen kunnen aan het on derzoek meedoen. „Die hebben relatief vaker last van dit gedrag. Onder vrouwen komt het veel minder voor. Maar ze kunnen hier wel terecht voor een behande ling." UtrechtEen 51-jarige man uit Utrecht heeft siiujs 1986 vele honderden spijkerbroeken ge stolen uit zwembaden .in j Utrecht, Nieuwegein, IJssel- stein, Zeist, Breukelen en Maarssen. De man nam de spij kerbroeken mee naar huis om eraan te kunnen ruiken. Vol gens de politie had hij daarbij dan fantasieën. Het was de man alleen om de broeken te doen, lm de zakken vond de politie'geld en horloges die hij had laten zit ten. De spijkerbroeken, die de man allemaal heeft bewaard,1 gaan naar het Leger des Heils. -Houten—De Molukse gemeen- ScKkp in Nederland krijgt ruim -48 miljoen gulden nog deze zo emer terug. Dat hebben de Amerikaanse autoriteiten via het- Openbaar Ministerie aan "dÈTMolukse kerken laten we ten. Op verzoek van die kerken J^egft de Amerikaanse regering recentelijk beslag gelegd op dit bedrag. De Molukse gemeen schap kreeg tien jaar geleden ruim 70 miljoen gulden van de Nederlandse staat bij de over- dracht van de 52 rijkskerkge- bouwen aan de Molukse ker ken. Dat geld is bedoeld voor het onderhoud van die kerkge bouwen. Om de continuïteit op lange termijn te garanderen, werd gezocht naar een goede beleggingsmogelijkheid. De kerkvoogdijraad deed be gin vorig jaar mee met een be- - leggingsprogramma van En gelse en. Zwitserse heren. Daarbij was een inzet van mi nimaal 20 miljoen dollar ver eist De inzet zou binnen een jaar worden verdubbeld, zo w?rd beloofd. De rendementen zouden door een bankgarantie worden gedekt Vervolgens boekte de kerkvoogdijraad 24 miljoen dollar over naar de In- vestbank Merill Lynch in New York. De bankgaranties, die gelijktijdig moesten worden uitgewisseld, bleven echter uit Om de overgeboekte gel den veilig te stellen, heeft de kerkvoogdijraad via zijn advo caat claims gelegd op het geld wegens contractbreuk. De con tractpartners deden dit ook. Merill Lynch bevroor de reke ning en legde de claims aan de rechter voor. On verzoek van de kerkvoogdijraad heeft de Amerikaanse regering op 15 april 1998 beslag gelegd op het geld. De miljoenen staan nu op een rentedragende rekening van de Amerikaanse regering in Teas. Door Judith van Klaveren Rotterdam Als hij het zou doen, overwoog Elbert Dijkgraaf toen hij werd gevraagd als voorzitter van de SGP-jongeren, zou het zijn om jongeren te laten zien dat politiek niet saai is. „Op langere termijn bouw je aan de funda menten van de maatschappij," motiveert hij. Tijdens de jaarver gadering van de SGP-jongeren vandaag in Gouda wordt de voor zittershamer overgedragen aan Dijkgraaf. Hoewel hij nog maar kort politiek actief is, weet de 29- jarige Rotterdammer wat hij wil en waarvoor hij staat. Ook is hij zich bewust van het oubollige imago -zoals hg het zelf om schrijft- van zijn partij. Een beeld dat hij tegenspreekt. „De SGP is een levendige partij, be slist niet ingeslapen." Dijkgraaf wijst op de verjonging die mo menteel gaande is, „Niet voor niets is op onze derde zetel in de Tweede Kamer iemand van 29 Grootste wrtenrj thuiditnes apparatuur (Uk bekende TV-ttemi DemcnstratiekUar Levering uit voorraad Met garantie Deskundig advie* Rotterdam, Ownfenjijfc IIMIt, tel. 010.11024» jaar oud - Kees van der Staaij - neergezet. Dat getuigt van veel lef van het hoofdbestuur."Opvallend noemt hij het wel' ondanks de be legen uitstraling wordt de lande lijke jongerendag altijd druk be zocht. „Daar komt zeker 1500 man op af. Ook de regionale bijeen komsten, waar we een specifiek onderwerp belichten, zijn popu lair." Met 3500 leden is SGP-jon geren de grootste politieke jonge renorganisatie van Nederland. De werkelijke aanhang is nog vijf keer zo groot, rekent Dijkgraaf voor. Negenduizend jongeren van 16 tot 28 jaar lezen 'Ons Contact' en nog eens zevenduizend kinde ren onder de 16 het blad Klik. De nieuwe voorzitter ziet het als een uitdaging de jeugdige doelgroep te prikkelen. „Als jongerenorga nisatie moeten wij de buitenwe reld laten zien wat we kunnen. Het feit dat Kees het goed doet in de Kamer, draagt daar positief toe bij." Dijkgraaf wil jongeren warm maken voor de politiek. Door deelname aan de politiek bouwen aan de maatschappij van morgen. „Als partij hebben we daar een duidelijke mening over, volgens de uitgangspunten van de bijbel. Of dat idealistisch is? Ja! Wij ver tegenwoordigen twee procent van de Nederlandse bevolking. Sa men met RPF en GPV hebben we acht christelijke zetels in de Tweede Kamer, op een totaal van honderdvijftig," aid hjkgraaf, die vindt dat het CDA veel prin cipes heeft laten varen. „Het CDA heeft op een gegeven moment ge zegd 'Laten we de bijbel maar ach terover drukken, want die schrikt jongeren af. Vervolgens is er nau welijks nog onderscheid tussen het CDA en de PvdA. Maar idea lisme is op korte termijn belang rijk. We moeten zorgen dat be paalde dingen wél worden gereali seerd." Politieke pro fileringiseen speerpunt van Elbert Dijkgraaf. Alsjonge- renorgamsa tie moeten we laten zien wat we kun nen. Foto Jaap Roze aia/Rotter dams Dagblad De aantredend voorzitter onder streept dat het niet zijn intentie is te preken. Op onderdelen weten de partijen elkaar toch wel te vin den. Zoals bij de discussie over de openstelling van winkels op zon dag, „Zelfs als dat niet op zondag zou zijn, dan nog zijn veel mensen het erover eens dat we tenminste één dag rust zouden moeten heb ben. Niet alleen kerken hebben een probleem als jongeren op zon dag gaan winkelen of werken, ook sportverenigingen hebben hier nadeel van. Dan zie je datje com promissen kunt sluiten, ondanks je grondslag." Nuchter Dijkgraaf toont zich een nuchtere Rotterdammer. In het dagelijks ieven is hij als wetenschappelijk onderzoeker verbonden aan het onderzoeksinstituut OCFEB van de Erasinus Universiteit. Daar vult het sljjk der aarde -geld- zijn werk, maar politiek bedrijft hij met een bijbelse visie. Dijk graaf houdt die twee werelden, strict gescheiden. „Wetenschap is gebaseerd op methodes van plus sen en minnen. Als econoom heb ik het voordeel dat het de politiek is die de keuzes maakt. Daar ben ik het niet altijd mee eens als per soon. Vergeet echter niet dat we hier in een team werken, ik heb nog geen artikel geschreven waarvan ik als enige auteur ben." Zo feitelijk als hij als econoom is, zo principieel is de politicus Dijk graaf. Kén christelijke politiek nog vandaag de dag? Dijkgraaf meent van wel. „De tien geboden uit de bijbel kun je in de wet sa menvatten. De kunst is ze goed te vertalen naar de huidige maat schappij. Het begrip rentmeester schap betekent in termen van eco nomie dat groei niet altijd goed is voor het milieu. Welvaart moet niet ten koste gaan van alles. Stu die heeft uitgewezen dat op een gegeven moment mensen niet ge lukkiger worden als ze meer in komsten hebben. Dat zijn funda mentele vragen die met veel din gen te maken hebben. Neem op vattingen van Groenlinks met betrekking tot de uitbreiding van Schiphol, of de Rotterdamse ha ven, hun uitgangspunten zijn to taal anders, maar watje wil berei ken is hetzelfde." Christelijke politiek is volgens Dijkgraaf politiek met een posi tieve visie. „Daarmee wil ik zeg gen dat je vóór kiest. De SGP heeft de schijn tegen doordat we telkens in het nieuws komen als we tegen zijn. Terwijl we juist op vallen door de dingen waar we voor zyn. We zijn niet tegen abor tus of euthanasie, we zijn voor het leven. En als we tegenstemmen, geven we alternatieven. In plaats van abortus pleiten wij voor socia le opvang voor vrouwen in proble men." Jongeren Als belangrijkste uitdaging van zyn voorzitterschap ziet hij de verdere politieke profilering van de SGP-jongerenorgamsatie. „Het is belangrijk dat we een for se groeispurt maken. Mijn voor ganger Hans Tanis heeft daar zonder meer goed in geïnves teerd. Maar de jongeren stromen onvoldoende door. Als ze.28 wor den, te oud voor de jongerenorga nisatie, haken ze af. Bovendien gaat dat verloop vrij hard. We moeten zorgen dat we elk jaar meuwe leden krijgen. We zijn wel iswaar een grote club, maar het potentieel is veel groter, mini maal veertigduizend." Gorinchem In de binnenstad van Gorinchem wordt maandag avond 29 maart een reconstructie gehouden van de dodelijke schiet partij voor muziekcafé Bacchus. De schutter, de 30-jarige F. uit Gorinchem, zal bij de reconstruc tie aanwezig zijn. De beide andere verdachten, de 34-jarige broer van de man en zijn neef, komen niet naar de steeg voor Bacchus. Zij ontkennen zélfs bij de fatale schietpartij, waarbij Froukje Schuitmaker en Marianne Roza om het leven kwamen, aanwezig te zijn geweest. Advocaat P. Bo- vens wil dat bij de reconstructie van de dramatische gebeurtenis sen van de 10de januari een figu rant daadwerkelijk kogels afvuurt in de steeg op de plaats van het delict. Deze figurant, een politie man, moet daarbij gekleed gaan in de kleren van de schutter en schieten met het in beslag geno men pistool. Bovendien moeten het soortgelijke patronen zyn. De strafpleiter wil nagaan of er schotresten op de kledingstukken van de schutter achterblijven. On derzoek in het gerechtelijk labo ratorium heeft uitgewezen dat op de kleding van F,O. geen schot- resten aanwezig waren. Zijn kie ren zyn een dag na de schietpartij in beslag genomen. Nog voor de uitkomst van het gerechtelijk lab bekend werd, verklaarde al dat zijn kleding niet was gewassen. Het is opmerkelijk dat technisch bewij s ontbreekt omdat O. kort na zijn aanhouding een volledige be kentenis aflegde. Hij vertelde 'heel veel' schoten op de deur te hebben gelost. Maar volgens Bo- vens ontbreekt op essentiële pun ten daderwetenschap. De recon structie kan daar maandag wel licht-uitsluitsel over geven. „Als advocaat ben ik er voor om alle be- wijsmiddelen kritisch tegen het licht te houden, ook als mijn cli ent een bekentenis aflegt," rea geert Bovens. Het bewijs tegen rust volgens de advocaat louter op zijn bekentenis. In kringen rond de man wordt echter steeds open lijker getwijfeld aan zijn schuld. Eeider werd al bekend, dat men sen die beter kennen, zich niet kunnen voorstellen dat hy heeft geschoten. Hij heeft al eens in een verkeerszaak de schuld op zich genomen voor zijn. broer. Terwijl op de kleding van de jong ste broer geen enkel schotrest is aangetroffen, is bij zyn broer S.Ö, wei een mogelijk schotrest gevon den. Maar volgens het gerechte lijk laboratorium is het spoor zo miniem, dat daar geen conclusie aan verbonden kan worden. De drie verdachten waren in de bewuste nacht na een ruzie uit Bacchus gezet Het Openbaar Mi nisterie meent dat de drie een wa pen hebben gehaald, waarna ze teruggingen naar het muziekcafé. Iemand vuurde vervolgens zo'n tien kogels op de deur af. Den HaagHet proces tegen Bou- terse en twee medeverdachten dreigt te verworden tot een harde persoonlijke strijd tussen de raaasueden en de officieren van justitie. Aanklager mr. E, Harder wijk lijdt volgens advocate mr. I. Weski aan 'een geestestoestand van verdringing van de werkelijk heid'. Weski reageerde op de felle reactie van Harderwijk dinsdag op haar verweer dat de Haagse rechtbank niet bevoegd is om de strafzaak tegen Bouterse en zijn vermoedelijke handlangers te be handelen. De advocate is raads vrouw van verdachte R. L. Het is vrijwel uitgesloten dat de Hoge Raad voor 26 mei een beslis sing neemt over het eventuele verzoek om Desi Bouterse in Rot terdam te laten berechten. Dat heeft de Hoge Raad gisteren laten weten. Die dag heeft de Haagse rechtbank gepland om te begin nen met de inhoudelijke behan deling van de strafzaak Het comité Handen Af van Suri name in Paramaribo bereidt 'seri euze acties' voor tegen de hou ding van Nederland in de zaak- Bouterse. De Surinaamse ge meenschap zal worden gemobili seerd om te ageren tegen het Ne derlandse gedrag waarbij Suri naamse burgers worden 'gecrimi naliseerd'. Opmerkelijk is dat de directeur van het presidentiële kabinet, Iwan Graanoogst, zich met de voorbereiding ervan in laat. Het is de eerste keer dat een hoge regeringsfunctionaris in Su riname publiekelijk reageert op het proces in Den Haag. Graan oogst maakte deel uit van het mi litair gezag onder Desi Bouterse. Piet van Gemerden, krasse oude baas in Vlissingen, weet het zeker. Het duurt nog een paar jaar, maar dan leven we allemaal in de gemeenschap die Edward Bellamy (1850-1898) voorspelde. Vandaag herdenken we de ge boortedag van de schrijver, die met zijn boek (in de Nederlandse vertaling) Terugblik uit het jaar 2000' tijdgenoten massaal in de greep kreeg. Piet van Gemerden stond aan de basis van de heroprichting van de Internationale Bellamy Vereniging in Nederland in 1980, die nu onge veer driehonderd leden telt Piet en de zijnen geloven heilig in de more- te wedergeboorte van de mens, die Bellamy eind negentiende «eeuw voorzag. Bellamy verkocht in Ame- nka ruim een miljoen exemplaren van het boek dat - zelts honderd jaar later - nog modem aandoet De domineeszoon voorspelt een we reld zonder onrecht, leger o1 amb tenaren en voorziet (in 1888!) zaken als de komst van televisie, gclfslagbad, creditcard, grote wa renhuizen en airconditioning. In hun kwartaalblad Welvaart voor allen' („Het recht van de sterkste is hei sterkste onrecht.") en via Inter net wisselen de leden ideeën uit en verspreiden ze het woord Zo ho pen ze hun blauwdruk voor een nieuwe wereld onder de aandacht van een breed publiek te brengen. „De nieuwe dagenraad komt er aan," zegt Piet van Gemerden vol overtuiging. HENK RUIJL I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3