6 Fransen torpederen landbouwhervorming Raketlanceringen vanaf olieplatform Ramp Exxon Valdez duurt na tien jaar nog voort ■w&m laÈ» %s© fe w' k «Mb w Netanyahu woedend over uitspraak van EU 1 r i i ÉHÉfi 1 fels? Gewonden bij reilen op Atjeh Herstel ozonlaag duurt langer Geen bewys voor handel organen Vrouw Priebke vraagt om gratie Taiwan geeft kleihoofden terug Marokko: Sahara- referendum Susan Sarandon vast na protest Nederland is tevreden, maar uitgaven Europa stijgen verder Kassa! voor Kok Franse agenten de cel in voor martelen Nederlander BüÜMi S jr 1 Chinees staatsbezoek aan Zwitserland begint met ruzie Tien doden bij wraakactie in Slowakije Rotterdams Dagblad SS r-- Vrijdag 26 maart 1999 Banda Atjeh Zo'n duizend men sen hebben vanochtend op Atjeh gevochten met de politie, viak voordat de Indonesische presi dent Habibie een bezoek aan het roerige gebied op Sumatra bracht. Twintig studenten liepen verwon dingen op. De demonstranten eis ten een referendum over zelfbe schikking. Habibie bezocht de Baiturahman-moskee tijdens het wekelijkse vrijdaggebed. Hij zeg de toe dat de regering de herbe grafenis zal betalen van inwoners van Atjeh die in gevechten met het Indonesische leger zyn omge komen. Washington De ozonlaag boven de Noordpool zal zich pas eind volgende eeuw hebben hersteld in plaats van in de komende ruw weg zeventig jaar, blijkt uit een onderzoek van het Max-Planek- Instituut voor Chemie in Mainz. Door de maatregelen tegen de ozon vernietigende chloorfluor koolwaterstoffen (de efk's, uit de spuitbussen) daalt de afbraak. Maar daar staat een toeneming van broeikasgas in de hoge atmos feer tegenover. Hierdoor ontstaat ter hoogte van de ozonlaag afkoe ling, waardoor de ijskristallen in de wolken van de stratosfeer gro ter worden en dalen, onder meeneming van stikstofverbin dingen die anders het ozon-oplos- sende chloor zouden neutralise- Cairo - De hoogste aanklager van Egypte heeft een onderzoek naar vermeende handel in organen van weeskinderen gestaakt we gens gebrek aan bewijs. Tien Egyptische parlementariërs van de regerende Nationale Democra tische Partij hadden een kinderte huis in Shebin el-Kom, 50 kilome ter ten noorden van Cairo, ervan beschuldigd organen van 32 kin deren te hebben verkocht aan zie kenhuizen. Rome - De vrouw van de veroor deelde nazi-oorlogsmisdadiger Erich Priebke heeft de Italiaanse president Oscar Luigu Scalfaro gevraagd haar man gratie te verle nen. De 86-jarige Priebke werd vorig jaar tot levenslang veroor deeld wegens zijn rol in het bloed bad dat in 1944 buiten Rome werd aangericht onder 335 burgers. Vo rige maandwerd hij onder huisar rest geplaatst Taipei - Taiwan heeft de hoofden van 18 boeddhistische beelden van klei, die vijf jaar geleden in een Chinese tempel werden afge hakt en verkocht, teruggegeven aan China. Dit culturele contact tussen Taiwan en China is bijzon der omdat de landen geen officië le betrekkingen onderhouden Rabat - De Marokkaanse regering heeft gisteren in grote lijnen inge stemd met voorstellen van de Ver enigde Naties voor een referen dum in de Westelijke Sahara over de status van het gebied. Het refe rendum zou volgend jaar maart moeten worden gehouden.Marok- ko en het Polisario Front hebben tien jaar lang gevochten om de voormalige Spaanse kolonie. Sinds 1991 houden de rebellen zich aan een staakt-het-vuren om een referendum mogelijk te ma ken. New York De Amerikaanse actri ce Susan Sarandon is gisteren ge arresteerd bij het hoofdbureau van de politie in New York, wdar voor de dertiende dag actie werd gevoerd naar aanleiding van de dood van de Guinese immigrant Amadou Diailo.Diallo werd op 4 februari door vier agenten zonder aanleiding doodgeschoten in het portaal van zijn huis in de Bronx De agenten schoten 41 kogels af op de ongewapende Diallo. Ne gentien kogels troffen hem Het viertal is door een grand juiy in staat van besehuldiging gesteld wegens doodslag. In totaal zijn in de kwestie Diallo inmiddels al 821 mensen aangehouden wegens or deverstoring. Berlijn —Het financieel akkoord dat de Europese regeringsleiders afgelopen nacht hebben be reikt in Berlijn, is aan het Binnenhof met enthousiasme ontvangen. Financiële woordvoerders tonen zich verrast over het feit dat Nederland z'n beoogde bezuiniging op de EU"-uitgaven van 1,3 miljard volledig heeft binnengesleept Premier Kok is echter niet geslaagd in zijn doelstel ling om het totale EU-budget te bevriezen. De begroting van de Europese miljard :n 2002 te halen - oplopend tot twee miljard daarna ligt aan Unie bedraagt dit jaar 190 miljard gulden. Het akkoord van Berlijn leidt tot een stijging van het land bouwbudget en de Europese steunfondsen. De extra kosten be dragen ruim zestien miljard gul den. Ondanks deze stijging is Kok niet ontevreden. Volgens Kok heeft het gehamer op de nullijn de wensen van de diverse EU-lidsta- ten sterk gematigd. Dat het kabinet er ondanks de ho gere EU-uitgaven in is geslaagd de ingeboekte bezuiniging van 1,3 De belangrijkste besluiten van de Europese staats- en rege ringsleiders op een rij: ♦Nederland krijgt 2 miljard gulden extra voor werkgele genheidsbeleid en opvang van asielzoekers. Vanaf het jaar 2002 hoefl Ne derland minder bij te dragen aan de 'kortingsregeling' van circa ƒ7 miljard per jaar waar Engeland van profiteert (op brengst na 2092: 400 miljoen galden per jaar) Een groter deel houden van de douaneheffingen die aan de buitengrenzen worden geïnd mag Nederland houden: 25 procent in plaats van 10 pro cent (opbrengst vanaf 2001: 360 miljoen gulden) De hervorming van de melk- sector wordt uitgesteld tot 2005. De graanprijzen.dalep U twee stappen met 15 pfoceöi De landbouwuitgaven vanjÖëT Unie worden 'bevroren'.QpMU niveau van gemiddeld 90-ttól-^ jard gulden per jaar,j, De Europese subsidies voor ontwikkeling van^-het platte land (natuurbeheer e.d.) gaan naar 4,4..miljard gulden,per jaar. Hiervan profiteert vooral Frankrijk. - Er komt minder geld gionaal beleid dan "de'Europe se Commissie wilde: 430 mil jard gulden in plaats van 485, De vier armste EU-lidstaten Spanje, Portugal, Ierland en Griekenland krijgen tot het jaar 2006 in totaal geen 44 maar 40 miljard gulden om achter stand in te halen. het succesvolle beroep op een an dere verdeling van de koek. Ne- deriandkrijgt tussen 2000 en 2006 jaarlijks twee miljard extra uit de EU-steunfondsen dan nu (5,5 mil jard). Dat geld wordt besteed aan banenplannen en de opvang van asielzoekers. Daarnaast mag Nederland een groter deel van de douane- en landbouwpremies houden die nu nog nagenoeg exclusief voor de EU worden geïnd. Dat levert 360 miljoen per jaar op. Verder wordt de speciale korting die Groot-Brit- tannïë op rijn Europese betalin gen geniet, in de toekomst anders gefinancierd. Het voordeel hier van voor Nederland bedraagt 400 miljoen gulden. WD-Kamerlid Van Beek spreekt van 'een fantastisch resultaat'. Uit de PvdA-fractie komen soortgelij ke bewoordingen. De financieel speeiali st van het CDA Balkenen - de, is iets voorzichtiger. Hij wijst erop dat Nederland weliswaar in het jaar 2002 een bezuiniging be reikt op de EU-afdracbten van 13 miljard, maar vraagt zich tegelijk af 'welke prijs daarvoor wordt be taald'. Onder Franse druk zijn de eerder afgesproken landbouwhervor mingen fors teruggedraaid. De gegarandeerde graanprijzen da len niet met twintig maar vijftien procent. De lagere melkprijzen (min vijftien procent) worden uit gesteld tot 2005, terwijl er aan de rundvleessubsidies helemaal niet wordt getornd. Frankrijk vond de hervormingen te nadelig uitpak ken voor de Franse landbouwers, hoewel 2e noodzakelijk worden geacht om landbouwlanden als Polen en Hongarije toe te laten treden tot de EU. Minister Van Aartsen verwacht dan ook dat zowel de graan- als de vleessector op termjjn alsnog on der het mes gaan. Ook de nade rende onderhandelingen in de Wereldhandelsorganisatie nopen daartoe. President Chirac verklaarde 're delijk tevreden' met het nieuwe EU-budget te zijn. Dat gold ook Spanje, hoewel Aznar met veel minder genoeg heeft moeten ne men dan hij wilde. Labourleider Blair op zijn beurt was verheugd over het voortbestaan van de Brit se EU-kortingsregeling. Deze re geling is zwaar omstreden bij de andere lidstaten, omdat die op draaien voor kosten (zeven mil jard per jaar). Wel is afgesproken de korting op termijn enigszins uit te kleden. Bondskanselier Schroder bena drukte dat de EU voor het eerst in haar geschiedenis een akkoord heeft bereikt over zowel de land bouwuitgaven en de steunfond sen, als over een andere verdeling van de lasten tussen de lidstaten. „Het was niet eenvoudig, maar we hebben een goed compromis." Door Ad Bloemendaal Tel Av'rvDe uitspraak van de Eu ropese Unie, gisteravond gedaan in Berlijn, dat Israël geen veto recht heeft over de uitroeping van een Palestijnse staat heeft felle re acties opgeroepen bij de regering in Jeruzalem. Premier Benjamin Netanyahu ging gisteravond zelfs zo ver te herinneren aan de holocaust, toen hij de EU-verklaring een gevaar noemde voor het voortbestaan van de joodse staat. Zonder het Duitse EU-voorzitterschap met name te noemen zei hij dat een derde van het joodse volk in Euro pa is uitgeroeid: „En nu vinden de Europeanen het nodig ons een op lossing op te dringen die de staat Israël en haar belangen bedrei gen." De Israëlische kranten openen vandaag hun voorpagina's met het nieuws over de EU-verkla- ring, die gisteren is goedgekeurd door de ministers van Buiten landse Zaken. Israël beschouwt de Europese stap als de belang rijkste sinds de verklaring van Venetië van 1980, waarin Europa steun uitsprak voor het Palestijn se recht op zelfbeschikking. De EU-verklaring is een reactie op de campagne van de Palestijn se president Jasser Arafat voor in ternationale erkenning van een Palestijnse staat, als op 4 mei de looptijd van de Oslo-akkoorden verstrijkt. De Europeanen zijn het t de Verenigde Staten eens dat Israël en de Palestijnen eerst seri eus moeten onderhandelen over een definitieve regeling van hun conflict. Maar de Europese minis ters bepaalden gisteren dat die onderhandelingen niet eindeloos kunnen duren. Over een jaar wil len ze bekijken hoe de zaken er voor staan en dan eventueel over gaan tot de erkenning van een soevereine Palestijnse staat. De EU acht het gewenst dat zo'n staat wordt uitgeroepen in onder linge overeenstemming, maar ze stelt vast dat Israel geen veto recht kan hebben. Met andere woorden: als de Europeanen over een jaar vinden dat de Palestijnen zich bij het overleg tot het uiterste hebben ingespannen, terwijl Isra el het heeft laten afweten, zullen ze overgaan tot het erkennen van de Palestijnse staat. Op dat mo ment zal Israël in zijn afwijzing al leen nog de steun genieten van „de Veienigde Staten en Microne sië," merkt een commentator van het liberale dagblad Ha'aretz op. In Israel bestaat de indruk dat Eu ropa by de formulering van dé nieuwe verklaring nauw overleg heeft gepleegd met de Amen-, kaanse regering. President Bill Clinton heeft vorige week in het Witte Huis gesproken met Arafat, maar hij weigerde na afloop een einddatum te noemen voor het onderhandelingsproces of voor waardelijke steun uit te spreken voor een Palestijnse staat. Hij staat onder zware druk van het fervent pro-Israelische Congres. VersaillesDe rechtbank in Ver sailles heeft gisteren vijf politie mannen uit de Parijse voorstad Bobigny veroordeeld tot celstraf fen van twee tot vier jaar. Zij zijn schuldig bevonden aan marteling in november 1991 van twee drugs handelaren, onder wie Ahmed S„ een Nederlander van Marokkaan se afkomst. S. is op het politiebu reau in Bobigny geschopt en ge slagen, uitgekleed, verkracht met een gummiknuppel en in zijn ge zicht geürineerd. Hij verloor een oog en kreeg in 1993 een gevange nisstraf van vijftien jaar opgelegd. De Franse justitie stuurde hem met zijn klachten van het kastje naar de muur. Het was nooit tot het proces in Versailles gekomen als S. niet naat het Europese Hof van de rechten van de Mens was gestapt. Eind '97 vond een com missie van dit Hof zijn klachten reden te onderzoeken of er sprake was van marteling. Voor Frankrijk dreigde de twijfel achtige eer samen met Turkije als enige lidstaten te worden veroor deeld voor marteling. Met duide lijke tegenzin vroeg Parijs het Hof op het nippertje te wachten met zijn vonnis opdat het alsnog de agenten zelf kon berechten. Dat is nu gebeurd. De agenten zijn me teen na de zitting opgesloten. S. zelf zit zijn straf uit in een gevan genis in de Parijse regio. Sea Amerikaanse tot lanceerbasis worden van lanceeraiatform 132,9x87,1 m. De eerste lancering geschiedt op de evenaar bij Christmas Island Ridge K in de Stille Oceaan. önwbrdanaafi boord vön vuurieldings-öh montflgeschlp ft efcaftf oózet. Oaamarwort& het geheel op hel platform gezet yoor lancering. Hotttnttm» Dmwtyanpaynre Bowrg Door Herman Peerdeman long Beach De firma Sea Lau nch wil morgen beginnen met haar commerciële raketlancerin gen vanaf een op de evenaar drij vend omgebouwd olieplatform. Het betreft een Noors/Russisch/ Oekrains/Amerikaans project, waarin Boeing een belang heeft van 40 procent, Ruslands raket bouwer Energija 25, de Noorse werf Kvsemer 20 en de Oekraïen- se bedrijven Joezjmasj en Joezjnoje samen de resterende 15 procent. De lancering vindt plaats vanaf de evenaar bij Christmas-eUand of wel KirimatL onderdeel van de onafhankelijke Polynesische re publiek Kiribati in het midden van de Stille Oceaan ten zuidoos ten van Hawaii. Op de evenaar profiteren raketten bij lancering van de draaisnelheid van de aar de. Belangrijker nog is dat zij van daar satellieten langs de kortste weg in een geostationaire baan brengen, waarin de satelliet op een vaste plaats met de aarde meedraait. Sea Launch kan een concurrent worden van de nieuwe Europese Ariane-5-raket, maar het bedrijf zal dan veelmeer platforms nodig hebben. Ariane beheerst nu nog ruim de helft van de markt voor commerciële lanceringen in de wereld. Dat is een veelvoud van de twaalf tot vijftien lanceringen die Sea Launch uiteindelijk per jaar zal kunnen verzorgen. Het platform lijkt een beetje op een reusachtige catamaran en zakt voor een lancering tien meter om grotere stabiliteit te krijgen. De plalformbemanning gaat by een lancering aan boord van een 2eesohip. De te gebruiken Zenit- raket is een oorspronkelijk Russi sche militaire raket De raketten komen in onderdelen uit Oekra ïne en worden aan boord van een vuurleidings- en montageschip in elkaar gezet en van een satelliet- voorzien. Ket 65 meter hoge gevaarte van 137 bij 65 meter heeft een grote reis achter de rug van Rusland naar de Stille Oceaan. Eerst is het uit Rusland naar Noorwegen ge sleept voor technische controle.. Vandaar voer het op eigen kracht - met een snelheid van veertien knopen- via het SuezkanaaL naar Los Angeles aan de Ameri kaanse westkust en vandaar naar de lanceerlocatie in de oceaan. Door Maureen Clark Latouche Island Terwijl golven helder water aanspoelen op de kust van Sleepy Bay, rolt de bio loog Bruce Wright met de punt van zijn schoen een steen opzij. Er komt een dikke laag olie te voor schijn die is veranderd in keihard asfalt. Langs, het hele strand hgt zo'n zwarte band. „Als het warmer wordt, ruikt het naar diesel," zegt Wright, expert op het gebied van olievervuiling bij de National Marine Fisheries Service. Op 24 maart 1989, tien jaar gele den, liep op tachtig kilometer af stand van Sleepy Bay de tanker Exxon Valdez op een rif en stroomde er ruim 40 miljoen liter ruwe olie de zee m. Na de ramp was de baai een zone van de dood, bedolven onder een dikke mousse van olie en water en bezaaid met de karkassen van dode vogels. Bijna 2100 kilometer kustlijn van Alaska raakte vervuild. Nu zyn in de poeltjes op het strand weer volop zeewier, mosse len en zeesterren te vinden. Een eindje verderop nestelen adelaars in de bomen. Maar over of het mi lieu zich van de ramp heeft her steld bestaan verschillende me ningen. „Het gebied is in essentie her steld van de olievervuüing," zegt de onderdirecteur voor milieu en veiligheid van Exxon, Frank Sprow. Wetenschappers van de overheid zijn voorzichtiger. „De baai is goed op weg naar herstel, maar is er nog niet helemaal," al dus Stan Senner, wetenschappe lijk coördinator namens de staat en de gebiedsbeheerders. EI Nino Door ue olie vonden ongeveer 250.000 zeevogels, 2650 zeeotters, 300 zeehonden, 250 adelaars en vele andere dieren de dood. Van de 23 getroffen diersoorten heb ben zich er volgens gebiedsbe- Actievoerster Sujata Jahrglrdartoont stenen die ze onlangs raapte van een strand In Alaska. Tien Jaarna de ramp met de Exxon Valdez zijn de stranden nog immer besmeurd met olie. FotoAfmiikeNei heerders twee volledig hersteld: dë adelaar en de rivierotter. Maar sommige soorten zeehonden, zeeotters en walvissen vertonen geen enkel teken van herstel. Of dat toe te schrijven is aan de olieramp of aan het klimaatver schijnsel El Nino is echter niet duidelijk. Exxon gaf na de ramp enkele mil jarden dollars uit aan de schoon maak van de stranden, maar de bewoners van het kustgebied wachten nog steeds op genoeg doening. De zalm- en haringvis sers die de 2500 inwoners van Cordova aan de westkust onder hielden, kwamen na de ramp in een neerwaartse spiraal terecht Vissers gingen failliet, winkels moesten sluiten, vele mensen ver huisden en het aantal echtschei dingen nam sterk toe. Nu is de zalmvangst weer terug op het niveau van voor de ramp, maar de prijs van de zalm op de wereldmarkt is gedaald. De ha ring vertoont nog steeds ziekte verschijnselen, al is het onduide lijk of dat aan de olie is toe te schrijven. De Cordovanen behaalden in 1994 een overwinning op Exxon toen een federale rechtbank het con cern veroordeelde tot het betalen van 5 miljard dollar (10 miljard gulden) aan schadevergoedingen, wegens roekeloosheid van de schipper. Doorvechten Het Texaanse olieconcern vecht het oordeel echter al vijfjaar aan omdat het genoeg zou hebber» ge daan. Exxon gaf 2,2 miljard dollar (4,4 miljard gulden) uit aan de schoonmaak van het vervuilde ge bied, 1 miljard dollar (2 miljard gulden) aan de staat en de inwo ners van Alaska en 300 miljoen dollar (600 miljoen gulden) aan 11.000 vissers en zakenmensen die inkomsten hadden gederfd. In Cordova eist de strijd tegen Ex xon zijn tol. „Dit proces weer houdt de mensen er echt van om hun leven weer op te pakken. Psy chologisch gezien lijkt de ramp nooit op le houden," zegt de visser Ross Mullins. Maar de Cordova nen zullen via de rechter blijven doorvechten. „Het is de enige ma nier om door te dringen tot het be drijf," aldus Sylvia Lange, even eens visser. Ondertussen staat Exxon met de overname van Mobil voor 73,7 mil jard dollar op het punt om het grootste olieconcern, van de we reld te worden. De gestrande tan ker is gerepareerd en vaart nu on der de naam 'SeaRivet Mediterra nean' tussen het Midden-Oosten en Europa, omdat hij door een Amerikaanse rechtbank uit de wateren van Alaska is verbannen. Volgens Exxon is de tanker echter speciaal gebouwd voor het Noord- Amerikaanse gebied en levert het schip in zijn nieuwe vaargebied te weinig inkomsten op. Exxon vecht de verbanning aan. De kapitein van de Exxon Valdez heeft deze week zijn excuses aan geboden voor de milieuramp. Hij zei echter dat de verontschuldi gingen onmogelijk toereikend kunnen zijn voor wat hij toen heeft aangericht. Joe Hazelwood heeft eerder toe gegeven zeker drie drankjes te hebben gedronken voordat hij met het schip de haven van Val dez uitvoer. Hij houdt echter vol dat zijn vaardigheid om een schip te besturen er niet door was aan getast De rechter gaf hem daarin in 1990 gelyk. Wel werd Hazel- wood schuldig bevonden aan net lozen van olie. Hij werd veroor deeld tot een alternatieve straf: duizend uur moet hij vuil ruimen in de bermen van snelwegen in Alaska. Daarmee zal hij komende zomer beginnen. Door Bob Kroon Genève Het tweedaagse 'vriendschapsbezoek' van de Chi nese president Jiang Zemin aan Zwitserland is gistermiddag in Bern met slaande ruzie begonnen omdat de Zwitserse gastheren een demonstratie van Tibetanen voor het regeringspaleis in Bern niet hadden verboden. Daarom liet het Chinese staatshoofd de voltallige federale regering op het bordes van het Bundeshaus een uur wachten. Toen hij eindelijk arriveerde weigerde Jiang de ere wacht te inspecteren en dook hy meteen het gebouw binnen. Op het formele welkomstwoord van de Zwitserse bondspresident Ruth Dreyfus reageerde een woe dende Jiang met de woorden: „Ziet U geen kans uw land te re geren? Een vreedzame ontvangst mag toch als een minimum aan beleefdheid worden beschouwd? U heeft een vriend verloren." Dreyfus liet zich echter niet uit het veld slaan. Zij wees er vrien delijk op dat in een democratisch land vrije meningsuiting wordt gerespecteerd en voegde er ten overvloede enkele kritische op merkingen over de mensenrech ten in China aan toe. Het incident zette een zware dom per op het eerste bezoek van de leider van 's werelds grootste na tie aan het hoe langer hoe minder neutrale Alpenland. „Kennelijk was het Chinese staatshoofd niet voorbereid op kritiek op zijn men- senrechtenbeleid in een neutraal landje met nauwelijks de helft van het aantal inwoners van Sjanghai," zei een Zwitserse auto riteit „Het ging hierom een onbe tekenende demonstratie van en kele tientallen Tibetaanse ballin gen, die met wat spandoeken zwaaiden. Dat kan in Peking mis schien niet, maar hier wel." In de Zwitserse zakenwereld deed men minder laconiek over het in cident, omdat het Chinese zaken- bezoek als een unieke mogelijk heid werd gezien om de handels relaties met China te verstevigen. Ruim tweehonderd Zwitserse horlogefabrikanten machinefa-, brieken en chemische hedrijven hebben gezamenlijk drie miljard gulden in deVolksrepubliek geïn vesteerd en de Zwitserse regering hoopt door het staatsbezoek de handelsbalans met China wat evenwichtiger te maken. Zwitserland importeert voor 2,5- miljard gulden aan Chinese pro ducten, maar de uitvoer bedraagt nog niet de helft hiervan. In Bern" hoopt men, dat Jiang Zemin het vermeende 'gezichtsverlies' niet al te zwaar opneemt. Vanmorgen bezoekt het Chinese staatshoofd, het Europese hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Genève. Bratislava —Tien mensen zijn gis teravond omgekomen toen ge maskerde mannen het vuur open den op een café in het zuiden van Slowakije. Volgens de burge meester van de stad waar de aan val plaatshad, Dunajska Stxeda, maakten alle slachtoffers deel uit van de georganiseerde misdaad. De krant Sme berichtte dat de schietpartij een wraakaanslag was. Een van de doden zou een bendeleider zijn geweest. Een woordvoerder van het Slowaakse ministerie van Binnenlandse Za ken erkende dat sommige slacht offers vermoedelijk in criminele, bendes aetiefwaren. Gedurende het autoritaire regime van Meciar, die vorig jaar werd weggestemd als president, heeft' de misdaad zich een vaste plaats in Slowakije weten te verwerven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4