10 Offensief tegen verloedering CS II t Justitie: 'Schooldirecteur gaf privileges in ruil voor seks' 'Van Heumen geen Robin Hood, maar een Don Quichotte' Koninginnedag moet weer volksfeest zijn Dokter in grote stad heeft hulp nodig Weer toename van aantal slachtoffers in Rijnmond m m m 8 i Cel geëist tegen cipier voor bezit kinderporno Spoorwegen, politie en burgers binden strijd aan met criminelen in station Chauffeur mishandeld in Hoogvliet Gemeente negeert protest van huurster tegen bouw Boijmans Chinees met elf vingers bezorgt politie een probleem Babbeltruc Algeheel rookverbod in kantines en wachtkamers Rotterdam» Dagblad Vrijdag 26 maart 1999 Lt Rotterdam Het Openbaar Mi nisterie heeft gisteren negen maanden eel geëist tegen een Rot terdamse gevangenisbewaarder. De man heeft thuis op zijn compu ter een groot aantal afbeeldingen van kinderporno verzameld. De politie trof vorig jaar augustus in de computer bij de 55-jarige A. van D. thuis ruim driehonderd af beeldingen van kinderporno aan. De aanleiding voor de inval in de woning was een tip van een colle ga-gevangenisbewaarder dat Van D. een grote collectie kinderporno in zyn computer had. Op de harde schijf van de compu ter stonden ook enkele door Van D. geschreven pornografische verhalen waarin kinderen een rol spelen. Samen met foto's van kin derporno zond Van D. die per e- mail naar een kennis. De geschorste cipier ontkende voor de rechtbank in Rotterdam niet dat hij kinderporno van inter net had gehaald. „Maar het was niet de hoeveelheid die de politie op de computer heeft aangetrof fen", vertelde hij de rechters. Van D. meent dat hij er door zijn collega ingeluisd is. Volgens hem hebben de collega en diens zoon tijdens zijn aanwezigheid extra foto's van kinderporno op de com puter gezet. Dat zou blijken uit de telefoonnota. De dpier verzamelde de porno grafische afbeeldingen uit nieuwsgierigheid en als therapie, legde hij uit. „Het was een uitlaat klep. Door wat ik meemaak op mijn werk ben ik in de problemen gekomen. Bovendien ben ik als kind seksueel misbruikt ge weest". Alles kwam boven toen vorig jaar de dosis medicijnen die Van D. te gen epilepsie kreeg, werd vermin derd, stelde zijn raadsman mr, R. Zantman. Volgens de advocaat hadden de medicijnen een libodo- verlagende werking. Dat ver klaart dat de persoonlijkheid van Van D. nahet verminderen van de dosis veranderde, aldus Zantman. Hij vroeg om vrijspraak. De officier van justitie vind echter dat Van D. toch gestraft moet wor den. Ze eiste wegens bezit en ver spreiding van kinderporno negen maanden <x iraf, waarvan drie voorwaardelijk. De onvoorwaar delijke celstraf mag volgens haar worden omgezet in 240 uur dienstverlening. Uitspraak 8 april. Rotterdam Het Centraal Station in Rotterdam moet weer een prettige plek wor den om te verpozen. Reizi gers moeten minder last on dervinden van drugsrun- ners, rondhangende groepen jeugd en bedelaars. Winkel dieven, zakkenrollers, van dalen en geweldplegers moe ten met harde hand worden aangepakt. Dat is de doelstel ling van 'Rotterdam CS Vei lig' dat de strijd aanbindt met de verloedering. Groot ste rol is weggelegd voor de politie, maar ook gemeente, justitie, NS en ouders partici peren in de brede aanpak. Een briefkaartenactie is het eerst zichtbare onderdeel van 'Rotter dam CS Veilig'. Omdat veel regels die voor het station gelden ondui delijk of onbekend zyn, delen jon geren de komende weken gratis ansichtkaarten uit. Daarop wordt met tekeningen en begeleidende tekst in verschillende talen duide lijk gemaakt wat wel en niet mag op het station. Ludiek Na vier weken neemt de politie deze ludieke actie over en zullen zonder pardon geldboetes worden uitgedeeld voor zakkenrollen, vernielingen, drugsrunnen, het veroorzaken van overlast, het nut tigen van alcohol, wildplassen en rondhangen. Doel van deze har dere aanpak is het aantal overtre dingen fors terugdringen: drugs overlast met een derde deel, over last van hangjeugd, bedelaars en dak- en thuislozen met 40 procent, diefstallen met 10 procent en van dalisme en geweld met een vijfde deel. Voornemens die voor 1 maart 2000 moeten zijn bereikt met behulp van een heel scala aan projecten. Overlasturen Zo zet de spoorwegpolitie de ko mende vier weken structureel vier mensen in die zich tussen 16.00 en 24.00 uur, de grootste overlasturen, alleen maar bezig houden met handhaven van het beleid. Daarna wordt in een evalu atie bekeken of die inzet moet worden vergroot of dat juist min der toezicht toereikend is. Ook wordt structureel toezicht ge- Een brief kaartenactie is het eerste zichtbare on derdeel van de campagne 'Rotterdam CS Veilig'. Jongeren de len de komen de weken de gratis an sichtkaarten uit om duide lijk te maken wat de regels zijn. ••*23-? Jongeren delen op het Centraal Station de ansichtkaarten uit waarop staat uitgelegd wat wel en niet mag. FotoDicksiuijter houden bij internationale treinen die arriveren in en vertrekken uit Rotterdam. Om verdovenende middelen by drugsrunners- en toeristen beter te kunnen onder scheppen, zal een speurhond wor den ingezet. Omdat de meeste drugsrunners van Marokkaanse komaf zijn en zij een grote aanzui gende werking hebben op rond hangende jongeren, worden ook Marokkaanse ouders benaderd om aan de brede aanpak van het Centraal Station deel te nemen. De bedoeling van deze proef, die in juni begint, is dat Marokkaanse vaders en moeders getraind wor den om in de stationshal te sur veilleren. Zij krijgen geen opspo ringsbevoegdheden maar zijn de 'ogen en oren' van de burgers. Te vens zullen zij contact proberen te leggen met Marokkaanse jonge ren die in het station rondhangen of drugstoeristen opvangen om hen naar dealpanden te brengen. Verder zullen winkeliers in de sta tionshal maatregelen treffen om diefstal tegen te gaan, zal justitie zorgen voor honderd procent ver volging en lik-op-stuk beleid en zal de NS het aantal perronopzich ters en toegangscontroleurs aan passen. Het al operationele Run Away- projeet, waarbij politie potentiele drugsrunners observeert, fotogra feert en naar drugspanden volgt, wordtin 'Rotterdam CS Veilig' ge ïntegreerd en zal dus gewoon wor den voortgezet. De brede actie zal maandelijks worden geëvalueerd en zo nodig bijgesteld. Door Wessel Penning Rotterdam Het had een debat moeten worden over omstreden taxaties voor de onroerend-zaak- belasting (OZB). Over verdacht beleid van het college en ondoor zichtig handelen door de Dienst Gemeentebelastingen (DGB) waarvan Rotterdamse huurders de dupe waren geworden. Maar al vat gisteren plaats-vond tijdens de gemeenteraadsverga dering in het stadhuis was prijs schieten. Het doelwit was fractie leider Ch. van Heumen van de So cialistische Partij, die gisteren in de gemeenteraad vrijwel alleen stond met zijn verhaal dat de DGB gesjoemeld had met taxaties en dat de Rotterdamse wethouder daar misschien wel van geweten had. Pijnlijk voor Van Heumen was dat hij gisteren geen bewijzen kon overleggen voor zijn verdachtma kingen. Volgens de SP'er wilde hij zijn informanten, die anoniem willen blijven, in bescherming ne men, maar dat argument werd door de andere raadsfracties in de Rotterdamse gemeenteraad weg gehoond. Er ontstond zodoende in de raadzaal een sfeer van 'met z'n allen tegen de SP', waarbij vooral Van Heumen werd verweten slechts uit te zijn op politiek ge win en een mooie mediashow. „Want wie moord en brand schreeuwt, moet wel aantonen wat er aan de hand is," zei B. Cre- mers (PvdA). De verschillende raadsleden haal den al hun taalgevoel uit de kast om het debat met Van Heumen- onvriendelijke' beeldspraak op te luisteren. Cremers: „Hij blijft pronken met geheime stukken. Hij gedraagt zich als de keizer uit het ^welbekende sprookje, die zo nodig met zijn nieuwe lderen wil pronken. Haar in werkelijkheid staat Van Heumen in zijn blootje. En niemand in zijn partij durft het hem te vertellen." Meneer van Heumen," riep Cre mers uit. „Stop hiermee. U schaadt uzelf. U wilt de Robin Hood worden van deze raad, de redder van verdrukte verhuur ders. Maar u wordt een Don Qui chotte, die vecht tegen de wind molens van uw fantasie." Beroepsgokker WD-fracüevoorzitter N. Janssens vergeleek Van Heumen met een pokeraar, die in zijn handen slechts slechte kaarten had. „U bent zo'n truukende beroepsgok ker uil een oude cowboyfilm. Het is meestal de sheriff zijn die het pistool op hem richt en die be roepsgokker het dorp uit jaagt" „Aha," zei burgemeester I. Op stelten. „Dan komt Van Heumen dus bij mij uit." Van Heumen had daarop nog het laatste woord. „Ik weet een ding. Wat ik gelezen heb, heb ik gele zen. Wat ik gezien heb, heb ik ge zien. Wat ik gehoord heb, heb ik gehoord. Die zaken verdienen het om uitgezocht te worden." Maar met bewijzen kwam hij niet. Rotterdam De gemeenteraad wil dat Koninginnedag weer het karakter krijgt van een echt volksfeest. Het is in de loop der ja ren steeds commerciëler gewor den en daar werd de viering niet vrolijker van. De gemeenteraad stemde gisteren daarom in met een motie van de SP, waarmee het mogelijk moet worden dat vereni gingen, instellingen en musea een standplaats kunnen, krijgen. Recreatie- en sportverenigingen krijgen zo een kans om nieuwe le den te werven. Ook het culturele niveau van Koninginnedag moet omhoog. Er moeten podia komen voor amateur- en professionele muzikanten en andere kunstbe oefenaars. De gemeenteraad besloot ook dat er op 30 april aanstaande een vrij markt moet komen, waaraan alle Rotterdammers kunnen deelne men. De dienst Marktwezen wordt belast met de organisatie. Rotterdam—Een dokter in de gro te stad kan het in de 21-ste eeuw niet meer alleen af. Hij moet be reid zijn over de muren van zijn spreekkamer heen te kijken en de helpende hand van andere des kundigen binnen de gezonds- heidszorg willen grijpen. De maatschappelijke gezondheids- RotterdamEen 30-jarige vracht wagenchauffeur uit Vleuten-De Meem is gistermiddag mishan deld door twee mannen en één vrouw. Het slachtoffer blokkeer de op de Venkeiweg in Hoogvliet de rijbaan tijdens het laden. De bestuurder van een auto wilde passeren, maar moest wachten. De bestuurder begon toen te schelden, reed weg en kwam later terug met een derde persoon. De man bleek een groot mes bij zich te hebben, de vrouw een knuppel en de tweede passagier een klauwhamer. De vrachtwa genchauffeur werd met de klauw hamer verschillende keren in zijn gezicht geslagen en met het mes bedreigd. Het drietal wist te ont komen. zorg, en dan vooral de GGD, wil die hulp wel bieden. Dat aanbod deed prof. dr. F, Stur- mans, directeur van de GGD Rot terdam, gisteren tijdens een sym posium op de Erasmus Universi teit. Daarmee vierde de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst (KNMG)haar 150-jarig bestaan. In het kader van het thema van het symposium 'De dokter in de grote stad' noemde Sturmans de ontwikkelingen die de druk op de gezondheidszorg verhogen. Ten eerste het feit dat tegenwoordig vrijwel alle belangrijke ziekten, met uitzondering van borstkan ker, vaker voorkomen bij lager opgeleiden. De groei van de diver se groepen allochtonen verhoogt die druk. Een derde oorzaak is de vergrijzing. Verder is het stijgend aantal daklozen, illegalen en ver slaafden van invloed. Een oplossing van dit probleem is volgens Sturmans betere preven tie. Daar moet vooral in de eerste lijnsgezondheidszorg meer aan dacht aan worden geschonken. Met de aanstelling van roigran- tenvoorlichters kan de communi catie tussen huisarts en allochto ne patiënten verbeteren, heeft de GGD ervaren. Vooral bij een veel voorkomende ziekte onder alloch tonen als suikerziekte en bij psy chiatrische problemen, blijkt hun rol belangrijk. Uit onderzoek moet nog blijken hoe groot het belang van deze voorlichters is. Op basis van die uitkomst wil de GGD met de huis artsen naar de zorgverzekeraar stappen om een structurele rege ling te treffen. Als tweede voorbeeld dat goed werkt, noemde Sturmans de loka le zorgnetwerken. In deze netwer ken is er contact tussen de GGD, Thuiszorg, woningbouwcorpora tie, geestelijke gezondheidszorg, maatschappelijk werk en wijk agent. Hij wil daar ook de huisarts by betrekken. Dit zijn volgens Sturmans dé ma nieren om gezondheidsproble men preventief te lijf te gaan. Vandaar dat de GGD ook ge sp "spartner is bij stedebouw- kunuige plannen voor de stad. Zo worden gezondheidsnonnen rond rijkswegen in de gaten gehouden en gekeken of er in de omgeving ruimte is voor kinderen. Een bij zonder project is de bouw van al- lergeen-arme woningen, die spe ciaal zyn ontworpen en ingericht om mensen met astma zoveel mo gelijk zonder klachten te laten le ven, Meer van deze woningen, is van invloed op het dagelijks werk van de huisarts, noemde Stur mans een laatste voorbeeld van verregaande samenwerking tus- «n instanties. Rotterdam De huurster van de bovenste verdiepingen van het pand Westersingel 83 heeft er geen belang bij of dit huis monu ment wordt of niet. De beroeps commissie van de gemeente heeft om die reden gisteren haar plei dooi voor de monumentverkla- nng niet in behandeling geno men. De gemeente wil Westersin gel 83 en 84, samen de Villa Ale- maer, betrekken in de nieuwbouw van Museum Boijmans. Mevrouw Bookelaar moet daarom haar huurhuis verlaten. Zij wendt alle middelen aan om dit te voorko men. Een aanwijzing tot monument is volgens haar een manier om ge deeltelijke sloop van het pand ten behoeve van de museumnieuw- bouw te kunnen verhinderen. Maar voor een huurder is dat geen geeigend middel, vindt de be roepscommissie. Mevrouw Book elaar heeft ook een protest lopen tegen de ontruimingsprocedure die de gemeente tegen haar heeft aangespannen. Die zitting diende vandaag voorde rechtbank. Westersingel Holding, eigenaar van huisnummer 84, werd wel ais belanghebbende erkend. De be roepscommissie zou vandaag aan het college van B en W adviseren of deze eigenaar terecht of niet protesteert tegen gedeeltelijke sloop. Dit pand is een rijksmonu ment en de gemeente wil in dit ge val ontheffing van het sloopver bod in de monumentenwet. Mr Slot, advocaat van de eigenaar, beschuldigde de gemeente giste ren van allerlei procedurele fou ten, van het in gevaar brengen van de rechtsbescherming en van het verhinderen van een behoor lijke verdediging. Gemeentelijk advocaat mr. El- mendorp spreekt van het toepas sen van 'advocatentrucs' door de tegenpartij. Maar Stolk houdt vol dat de gemeente sjoemelt met fei ten en data. „U kletst onzin!" riep Stolk op zeker moment zelfs te gen zijn vakgenoot. Elmendorp vindt de situatie „bizar". „Het wordt nu echt allemaal enorm op geklopt," klaagt hij. Geen enkele instantie adviseert volgens hem serieus om Westersingel 83 als monument te beschermen. Maar alleen omdat er aan aanvraag loopt voor monumentverklaring, moeten we doen alsof het pand al een rijksmonument is. Elmen dorp noemt de Monumentenwet in dat verband 'een gruwel'. De gemeente en Boymans-archi- tect Paul Robbrecht voeren aan dat helgrootste en meest karakte ristieke deel van de voorgevel van de voormalige villa intact blijft. Slechts een later toegevoegde aanbouw aan de zijkant moet ver dwijnen. Enkele kenmerkende details van het interieur zullen ook behouden blijven. Rotterdam Het aantal slachtof fers dat bij buro Slachtofferhulp Rijnmond terecht komt, neemt nog steeds toe. Bij het regiobu reau (onder andere Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen) werd de hulp aan 4410 slachtoffers af gerond, wat een stijging van 10,3 procent betekent ten opzichte van 1997. De vestiging Voome-Putten en Rozenburg 'scoorde' zelfs een toe name van 23 procent, stelt het jaarverslag 1998. In het hele werk gebied (Rotterdam en omgeving, Voome-Putten en Rozenburg plus Goeree-Overflakkee) werden 5213 slachtoffers geholpen. In het gebied Voome-Putten en Rozenburg telt slachtofferhulp een groot aantal personen dat met een zedenmisdrijf te maken heeft gehad. In Spijkenisse bleek bijna eenvierde van de personen die in 1998 door het bureau werden ge holpen, het slachtoffer van een ze dendelict te zijn. In totaal gaat het om 55 personen op een totaal van 238. Slachtofferhulp in Rijnmond heeft veel meerzedenslachtoffers in behandeling dan andere bu reaus in Nederland. Volgens alge meen coördinator Ron van Toor komt dat onder meer door het ver trouwen wat jeugd-en zedenza ken van de politie in slachtoffer hulp heeft. Dat betekent dat veel personen die hiermee te maken hebben gehad, worden doorver wezen naar het bureau. Slachtofferhulp biedt steun aan mensen die slachtoffer zijn van onder meer misdrijven en ver keersongevallen. Het bureau kent een aantal beroepskrachten en een grote groep vrijwilligers. Vo rig jaar bestond deze instantie in het Rijnmond-gebied twintig jaar. Er werden in 1998 zo'n zevendui zend slachtoffers benaderd. Uit het jaarverslag blijkt verder dat in Rotterdam en Schiedam veel mensen slachtoffer worden van geweldsmisdrijven. Vlaardin gen kent veel zaken die te maken hebben met verkeer. Bleiswyk viel buiten deze twee categorieën; daar moesten in 1998 vooral slachtoffers van een grote brand worden opgevangen. HarwtctVHoek van Hofland En opeens zat de Engelse immigra tiedienst meteen technisch pro bleem. Eén van Chinezen die gisteren probeerde om met de veerboot van Hoek van Holland naar Harwich Üroot-Brittannië in te komen, had elf vingers. En het zogeheten dactieformulier telt maar vijf vakjes voor iedere hand. Na wat geprakkizeer werd besloten de afdruk van de zesde vinger daarom uiteinde lijk maar buiten de belijning neer te zetten. De Chinese man maakte deel uit van een groep van twintig il legale landgenoten die in Har wich bij een routinecontrole uit een Belgische vrachtwagen wa^ r ren geplukt De Belgische be-! stuurder van de truck werd daarbij - aangehouden op ver-", denking van mensensmokkel De twintig onderschepte illegay; len zijn teruggestuurd naar Ne-"' derland. Rechercheurs van de Vreemde-' lingendienst van district Water weg zijn het gezélschap zelf gaan ophalen in Engeland. Na verhoor werden ze op het hoofd bureau van politie in Rotterdam ingesloten. Vandaag vindt over leg plaats met de Immigratie- en Naturalisatie Dienst om de Chinezen uit te zetten naar Bel gië. Rotterdam Een 94-jarige vrouw aan de Hillevliet is gis termiddag het slachtoffer ge worden van een "babbeltruc. Eén vrouw hield haar aan de praat terwijl - een andere vrouw een geldkistje wegroof- de. Door Marcel Potters Rotterdam De verdachte (42) was, zo gaf hij ruiterlijk toe, nogal lichamelijk ingesteld. Als direc teur van een Rotterdamse school voor kinderen met leer- en opvoe dingsproblemen deelde hij volop schouderklopjes uit, omarmde hij leerlingen of kietelde ze. Daarin ging liij ver. Zó ver, dat hij zich gisteren voor rijn gedrag in de Rotterdamse rechtbank moest verantwoorden. Hij hield echter voet bij stuk. Nooit had hij de kinderen schade willen berokkenen. „Dat lichame lijke," sprak hij, „zo zit ik nu een maal in elkaar. Alleen sloeg dat nooit door naar het seksuele. Dus met bijbedoelingen. Ik probeerde ze te helpen, mee te nemen naar een examen. Daar zette ik me voor in. En dat ging ver, ja." Al 21 jaar was hij aan de school verbonden. Eerst als student, la ter als leerkracht en nu dus direc teur. Het werd een instituut, dat van een handjevol leeiiingen uit groeide tot een opleiding voor ne gentig kinderen. De verdachte was een centrale figuur. Hij werd door leerlingen geëerd vanwege rijn vakmanschap, maar een aan tal uitte ook bedenkingen over zijn benadering. Volgens het Openbaar Ministerie zou hij één van de (mindeijarige) leerlingen giften en privileges hebben geschonken, in ruil voor seks. „Hij was het lievelingetje van de verdachte," stelde officier van justitie mr. P. Oskam, „en daar stond een prijs tegenover. Dat waren de seksuele handelin gen." Die betroffen onder meer tongzoenen en aftrekken. De gif ten een NS-voordeelurenkaart, xtc-pilletjes, een agenda en een renteloze lening. Bovendien, stel de de aanklager, zou de verdachte kinderporno hebben gehaald van Internet en die op zijn computer in de school hebben gezet. Alles bij elkaar goed voor twaalf maan den cel, waarvan zes voorwaarde lijk, vond mr. Oskam. Plus een voorwaardelijke uitzetting uit zijn beroep. Bewijs De verdachte ontkende. Ja, hij had wel eens een cadeautje gege ven aan leerlingen, maar dat had te maken met hun achtergrond. Ze hadden niet veel, dus kregen wel eens wat. En die plaatjes had hij inderdaad wel eens van 'het web' geplukt, maar slechts uit nieuwsgierigheid. Hij had 2e daarna meteen weggegooid. Zijn raadsvrouw, mr. Y. M. Schre- veüus, viel hem bij. Ze had weinig goede woorden over voor de leer ling, die de zaak aan het rollen had gebracht. Zijn verklaringen waren in haar ogen het enige be wijs, méér was er niet. „Ik denk dat die jongen de seksuele relatie heeft verzonnen als verklaring voor al het geld dat hij had," luidt haar lezing. Wat betreft de kinderporno stelde ze vast dat meerdere personen van de computer op school ge bruik maakten. „En als een com puter zoveel gebruikers heeft, hoe kun je dan aantonen dat die spul len door mijn cliënt zyn gedown- load?" Bovendien, zei ze, zou maar één van de aangetroffen fo to's als kinderporno kunnen wor den gekwalificeerd. Haar conclu sie: vrijspraak. De verdachte was er van ge schrokken, dat het stoeien met leerlingen dit gevolg heeft gehad. Op 9 november werd hij aange houden, maar hij kwam na drie dagen weer op vrije voeten. „Ik ben vooral geschrokken van het bedrijfsrisico. Dat mijn lichame lijke benadering van leerlingen dit teweeg heeft gebracht. Dit kan je dus gebeuren. En dat vind ik triest." De rechtbank doet op 8 april uit spraak in deze zaak. Rotterdam Het gemeentebe stuur zal het rookverbod in open bare gebouwen aanscherpen. In kantines en wachtruimten mag nergens meer gerookt worden. Ook tijdens besloten vergaderin gen mag geen sigaret meer wor den opgestoken. In openbare ver gaderingen was dat al de gewoon te. Groenlinks drong gisteren aan op veel rookpauzes om de ern stig behoeftigen in de gelegen heid te stellen op de gang een trekje te nemen. De gemeente Rotterdam volgt met het algehele rookverbod de richtlijnen van minister Borst (Volksgezondheid), die het niet goed meer vindt dat in een derde deel van kantines en wachtka mers nog gerookt wordt. De niet- rokersvereniging CAN heeft de Erasmus Universiteit gedreigd met een kort geding, als de voor schriften van Borst niet worden nageleefd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6