9 T Zelfanalyse Schiedam: leerzaam, maar diep triest f Hoe Tineke zich onsterfelijk maakt Passieve getuige van zinloos geweld niet laf of onverschillig Roken De Kuip Hangplekken Serviërs Beethoven Feyenoord 4 Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Zaterdag 27 maart 1999 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Dat de RET het roken strenger wil gaan aanpakken juich ik van harte toe, maar waarom halve maatrege len? Enkel op de ondergrondse perrons zou een rook verbod komen, o a. wegens overlast van weggegooide peuken. Is de mentaliteit van diezelfde rokers op de bovengrondse stations dan anders? Volgendsde RET'zouopdebovengrondse stations de wind er toch doorheen blazen', Als niet-rookster (en bovendien eara-patiente) kan ik dit volledig beamen, want schuilen m de daarvoor bestemde ruimtes is vaak onmogelijk als je ziek van rook wordt, want de ro kers zoeken—uiteraard—ook beschuttingtegen on draaglijke weersomstandigheiden. Zo ziet u, word je metziek van rook, dan wordjehetwel 'van de winddie door de perons waait'. Voor carapatienten een lastige keuze dus! Daarom RET: laat ook de bovengrondse perrons rookvrij zijn! Kortom: een rookverbod in alle openbare gelegenheden. Hele maatregelen werken ook met verwarrend lijkt mij. Y. Haegens, Spijkenisse Ineens moet er weer verbouwd worden aan het stadion de Kuip. Van delaatsteverbouwmg is ons stadion flink opgeknapt. Een enkel ding kan ik met moeiteverdra- gen. De glazen cabines van de bobos. Niets is mooier dan een continue mensenmassa die het veld omsluit. Dat is publiek. Dat is juichen. De gla zen cabines zijn een storend element hierm.Ook tij- t dens de samenvattingen op TV zie ik steeds die verve llende cabines waardoor je geen goede indruk krijgt van het stadion gevuld met mensen. Van de plannen van de nieuwe verbouwing heb ik nog geen goed beeld. Ik maak me wel flink zorgen. Laat de "architecten nou eens goed begrijpen dat die prachtige ovaal diede Kuip vormtgevuld moetzijnmetmensen. Dus alsjeblieft zomin mogelijkglas opde tribunes! Als zij dit niet inzien is de 2e ring straks het mooiste deel van de kuip. A Munne, Rotterdam Ik wou graag even reageren op het artikel in het RDB van 25 maart jl. Dit artikel deed vermoeden dat de jeugdhonken in Spijkenisse over het algemeen goed bezocht worden. Wel, niets is minder waar. Deze actie van de jongeren van de Ploegvoordebegrijp ik volledig en hetzaldenk ik nietlangmeerduren voor dit soort incidenten vaker gaan voorkomen. Dit was geen zinloze daad, maar een uiting van onvrede over de 'jops'.Ik ben zelf ook een 'hanggroepjongere' en wij hebben ookeenjop toegewezen gekregen. Nou... wat een pokkedïngen zijn dat zeg! Deze hangplekken moesten onze groep (dik 15 man) een droog, windstil, ruim en bovendien verlicht onderdak bieden. Hier voorafgaand moesten wij (de 'hanggroep') een dozijn vergaderingen doorstaan. Tijdens deze verga deringen hebben we schetsen van goede, veilige en bovendien goedkope jeugdhonken voorgelegcL.en dan komt de gemeente met zo'n aftands houten play- mobilhutje aan waar nog geen van ons droog, windstil of verlicht staat. De gemeente denkt vreemd genoeg nog dat de jeugd tevreden is met zo'n achterlijk wind- hok en dat wij nou wel rustig zouden zijn. Je onvrede kan je als jongere nergens meer kwijt want ze luiste ren toch niet... Het lijktafen toewelofdegemeenteals een doofstomme invalide aan de touwtjes trekt. Zij luisteren niet naar goede inbreng van de jeugd want de plannen zijn vaak al rond voordat ze met ons gaan vergaderen. Gemeente Spijkenisse, vriendelijk be dankt voor deze mesthuisjes en vergeet de volgende keer niet eens naar de jeugd z'n inbreng te luisteren. Remko Burger, Spijkenisse Het dictaat aan de Serviërs heeft geen succes gehad. De 'heldhaftige' kruisraketten-ridders kunnen zich dus uitleven. Servische mensen zullen worden ge- !"„dpo.d o.a. door onze F16's. Wij Nederlanders worden daardoor verantwoordelijk gesteld. Nederland is NaVö lid. Dat leek terecht. De bedoeling was een ver dedigingsorganisatie. Nederland zou daardoor zo no- dig óp hulp kunnen rekenen. Wat nu gebeurt, in feite jwleën^anvalsoorlog tegen een staat die geen enkel Na- ■voLid bedreigt of aanvalt, behoort absoluut niet tot de 'aanhankelijke intenties. Het is uiterst verwonderlijk k datfo-hier te landebijnageenkritiek of aarzeling te be speuren is bij deelname aan een oorlog. Sinds het begin van de menselijke geschiedenis zijn erbijgeweldsdelictenhelaasonschuldigeslachtoffers gevallen. Thans toont men die met o.a. televisie beel den. Dit geschiedtzodanigdathetUjkt ofdeze beelden gebruikt worden om de bevolking rijp te maken voor deelname aan oorlogshandlingen. Een hoogst veront rustende zaak! E. Otten, Rotterdam 1 Heer Koolmees: Als trouwe bezoekster (ca. 20jaar) van de Doelen en luisterend naar Beethoven, wil ik toch 'even reageren op 't zeer onsympathieke artikel van u 'in'het Rotterdams Dagblad. U mocht wiüen dat uw muziek, u bent componist, nog twee eeuwen na uw doodmetzoveelplezieren genot wordtgespeeld en be- —luisterd, als de door u gesmade 'semi-muzikaal-bloe- ''metjes-behang-muziek' o.a. over enkele gelukkig nog aanwezige concert2enders en in die 'slaapzaal' ten ge hore wordt gebracht. Erzal bij de z.g. moderne muziek „zeiler veel mooi's te horen zijn, maar vaak moetje je "orenengevoelafsluitenofweggaanbijdemetteverte- - ren, onmelodieuze en smakeloze klanken die ons te gemoetkomen. De serie Zis gelukkignietmeerbij ge- brekaanbelangstelling.Hetzalweleentekendestijds zijn, maardan 'n zeer slecht teken, 't geeft onrustenaf- keer, tegenover de rust en blijdschap van de ons zobe- kende en geliefde componisten, en wat we zo nodig hebben! Hiermede heb 'k mijn harteen beetjekunnen luchten, zoals u blijkbaar 't uwe. Ik hoop nog vele mooie uren in 'onze' slaapzaal' te kunnen doorbren gen met vele gelijkgezinden! W. Niessen-van Grol, Schiedam Dat Feyenoord dit jaar kampioen wordt is heel nor maal. Inzijnbriefd.d. 20 maartj.1. noemt de heer Fran sen Ajax'FC Dubbelgeluk' maar hij vergeette zeggen dat een heel elftal van Ajax in Europese topploegen loopt te voetballen en van Feyenoord niet een. B. v.d. Berg,CapeIlea/d IJssel Tekening Theo Gootjes Door Kor Kegel Je kunt het falend management noemen. „Het zal toch niet zo zijn dat al die managers gewoon dom me pech hebben gehad?" vroeg het Rotterdamse PvdA-raadslid Peter Aubert zich af, toen hem werd gevraagd wat hij vond van automatiseringsproblemen en miljoenenverliezen bij de ge meentediensten OBR, de Roteb, SoZaWe en de Belastingdienst. Volgens Aubert is de gemeente raad toe aan een nieuw bestu ringsmodel. Er is een gezagspro bleem tussen wethouders en diensthoofden. De verzakelijking van de lokale overheid geeft di recteuren bij de gemeente de illu sie d at ze de eerstverantwoordelij ke wethouder (te) vaak met rust kunnen laten. Er is een arrogantie naar de politiek. Het lykt wel eens of de ambtenarij vergeet dat de gemeenteraad het hoofd van de gemeente is. Tot zover het ^tterdams Dag blad van vorige week zaterdag. En prompt kwam daar Schiedam overheen. Baas boven baas. In het weekend verscheen een 'zelfana lyse' van de gemeente Schiedam met onthutsende conclusies. Wet houders die eerst aan hun eigen portefeuille denken, waardoor ze elkaar niet inspireren en aanvul len. Seetormanagers (diensthoof den) die moeilijk doen over proce dures, maar over het beleid niet met elkaar communiceren. Amb telijke afdelingen, die de raadsbe sluiten niet kennen. Dat leidt tot willekeur. Een organisatiever nieuwing, die tot verstarring en verkokering heeft geleid, terwijl deze vier jaar geleden bedoeld was om verstarring tegen te gaan. Helaas, een wel zeer averechts ef fect. Er is gewoon slecht gemanaged, Wethouders waren bang een ne derlaag te lijden en seetormana gers probeerden zich tijdens de organisatievernieuwing zo dik mogelijk te maken. Hoe groter je apparaat, hoe hoger de rang op grond waarvan je je salaris krijgt. Politiek Schiedam m rep en roer. De bij actieve Schiedammers al langer bestaande kritiek is nu ste vig vastgelegd door een project groep onder leiding van Gerrit Kruijt. Burgemeester en wethou ders hebben de belangrijkste kri tiekpunten tot de hunne gemaakt. Dat is een eerste stap. Onderkend wordt dat het beter moet, maar hoe, daar is het Schiedamse ge meentebestuur niet uit. Maandag- Rotterdam is toe aan een nieuw besturingsmodel, meent Peter Aubert (midden). Rotterdam en Schiedam staan nu Stevig in de kijker, en in alle andere gemeenten loeren politiekevoyeurs verlek kerd meehoe het afloopt, maarhetzou voorbarig en gemakzuchtig zijn om te denken dathet in an dere gemeenten veel beter gaat. Fotoarchief Rotterdams Dagblad/Jaap Rozema avond vergadert de gemeente raad erover. Voyeurs Het zou zonde zijn als het feilen van het Rotterdamse besturings model en de zelfanalyse van de gemeente Schiedam slechts tot discussie in eigen stad leiden. Rotterdam en Schiedam staan nu stevig in de kijker, en in alle ande re gemeenten loeren politieke voyeurs verlekkerd mee hoe het afloopt, maar het zou voorbarig en gemakzuchtig zijn om te denken dat het in andere gemeenten veel beter gaat. Ik ken geen gemeente waar de be volking tevreden is over de ge meenteraad. Er is overal wat. En het is waarschijnlijk dat juist in gemeenten, waar bestuurders doen alsof hun neus bloedt, de kwaliteit van de lokale overheid het minst is. In Rotterdam hebben enkele be stuurde tenminste de moed om te zeggen waar het op staat, waar bij vooral de PvdA-fractie uiterst kritisch is over de gemeentelijke 'dikkedeuren'. Raadsleden als Pe ter Aubert, Bert Cremers en Ge rard Peet maken een speerpunt van betere uitvoering van demo cratisch genomen besluiten. Hun pijlen richten ze daarbij vooral op diensthoofden. Daar zit iets in. Als een dienst hoofd verzuimt, kan de betrokken wethouder er de dupe van wor den. De wethouder moet dan af treden, terwijl het falende dienst hoofd blijft zitten, beschermd door het waanzinnig opgepompte ambtenarenrecht. Het ligt voor de hand dat topambtenaren steeds meer op contractbasis worden in gehuurd. Dat is duurder, maar als ze voor hun vak niet deugen, kom je sneller van ze af. Zwier In Schiedam tracht men de ver nietigende zelfanalyse met enige zwier te presenteren, in de trant van: kijk eens hoe dapper wij zijn dat wij de hand in eigen boezem steken. AI was die zelfanalyse er nooit gekomen als het ministerie van Binnenlandse Zaken en Ko ninkrijksrelaties niet die eis had gesteld als voorwaarde voor subsi die uit het Grote-stedenbeleid. Het bewijst dat bemoeienis van de rijksoverheid met het lokale bestuur wel degelijk zinvol is. Er bestaan in de grote steden m Ne derland bezwaren tegen de detail- zucht van Binnenlandse Zaken, maar het is bijzonder verstandig dat het ministerie zo optreedt. Zonder de verplichting een zelf analyse te maken, zouden de be trokken gemeenten van alles ver zinnen om voor subsidies in aan merking te komen. Het is goed dat het ministerie eerst het naad je van de kous wil weten. Daarmee wordt niet getornd aan de lokale beleidsvrijheid. Want de gemeenteraden kunnen zich in alle vrijheid tot afspraken met het rijk verplichten. Daar zijn ze zelf bij. Voor Schiedam betekent dat tijde lijk. een helletocht Veel maat schappelijk actieve inwoners voe len zich eindelijk bevestigd in hun kritiek, ze zullen hun onvre de uitleven, de plaatselijke poli tiek kan nog geruime tijd ervaren het mikpunt te zijn van Schie dammers die hun cynisme willen botvieren. Het is noodzakelijk dat b en w met heldere plannen komen, waaruit iedereen begrijpt dat het de ge meente ernst is om de situatie te verbeteren. Duidelijke ingrepen, harde beloften. Pas als die sfeer gezet is, kan Schiedam met suc ces werken aan een stadsvisie tot 2020, waar het ministerie ook om vraagt. Trouwens, mocht de Schiedamse raad er maandag van afzien spij kers met koppen te slaan, dan zou ondubbelzinnig blijken dat de eerste les van de zelfanalyse nog niet geleerd is. Nu niets eisen ter verbetering tast de geloofwaar digheid aan. Initiatieven Pijnlijke zelfanalyses zijn onont koombaar. Peper, In 't Veld, Tops, Elzinga, autoriteiten met een me ning over de teloorgang van loka le democratie, hebben al vaker aanbevelingen gedaan om tot be ter gemeentebestuur te komen. Raadsleden zouden meer coach moeten zijn van actieve inwoners, coöperatiever moeten zijn, zelf meer initiatieven moeten nemen. Maar zelden trokken gemeente raadsleden hier persoonlijk lering uit. Van de honderden raadsleden die ik ken, zie ik maar bij enkelen een neiging om assertiever of ori gineler te worden of om hun wijze van opereren te veranderen, waardoor ze aantoonbaar meer het volk zouden vertegenwoordi gen. Een neiging! Niet eens gezegd dat ze het ook doen. Door Bart Verkade Door Gerhard Hormann Deze week is de zoveelste cam pagne van start gegaan tegen zin loos geweld. Daarbij wordt op nieuw vergeten dat omstanders die actief ingrijpen iridit soort si tuaties vaak meer op de dadeRs) lijken dan we zouden willen. Omstanders die getuige zijn van zinloos geweld en-daarop passief reageren, worden vaak laf of on verschillig genoemd. In werke lijkheid zijn het meestal juist bra ve burgers die zelf in conflictsitu aties nooit hun toevlucht zouden nemen tot fysiek geweld. Ze rea geren als verlamd op de aanblik van agressie en vertonen een ver klaarbaar vluchtgedrag. Dat is geen onverschilligheid, maar on macht. Zelf was ik tweemaal getuige in een situatie van zinloos i zo ben ik in Amsterdam ooit spontaan uit de tram gestapt na dat ik in het voorbijgaan had ge zien hoe iemand, op klaarlichte dag en op een stampvol Damrak, de ruit van een geparkeerde Mer cedes insloeg. De enige reden waarom ik de dader niet persoon lijk uit die auto heb gesleurd, was dat de politie hem net iets eerder op heterdaad had betrapt. Maar handelde ik op dat moment uit burgerplicht? Nee, eerder uit blinde woede. Het tweede voorval is van recen ter datum. Tijdens een demon stratie van de Centrumdemocra ten in Leerdam was ik er - als journalist - getuige van hoe een rechts-extreme demonstrant werd gemolesteerd door een aan tal woedende anti-racisten. Zon der nadenken stapte ik uit mijn dubbele rol van objectief waarne mer en ooggetuige en trok zijn belagers van hem af. Van de poli tie hoorde ik later dat een van hen een mes op zak had. Agressief Maar maakt mij dat dapper? Nee, zelf zou ik het liever driftig willen noemen. Want dit verhad komt meteen in een heel ander dag licht te staan, wanneer ik eraan toevoeg dat ik mij op de snelweg regelmatig schuldig maak aan een aantal vormen van agressief weggedrag: kleven, rechts inha len, seinen. Ik ben namelijk hele maal geen voorbeeldburger voor wie alle campagnes tegen zinloos geweld gesneden koek zijn; ik ben een voorbeeld van iemand die irritatie gemakkelijk omzet in agressie. Wanneer mensen onverwacht in een gewelddadige of gevaarlijke situatie verzeild raken, treedt de reflex op die psychologen betite len als de fight or flee-response. Mensen met een hoge gewelds- drempel zullen het in zo'n situa tie op een lopen zetten of verval len in een soort apathie. Dat is geen verontschuldiging voorhun gedrag, maar wel een verklaring. Bij degenen die in actie komen, spelen zich ongeveer dezelfde biochemische en psychologische processen af als bij de dader(s). Ze reageren zonder na te denken over eventuele consequenties voor hun eigen welzijn en lijken alleen nog te worden voortge stuwd door de plotseling vrijge komen adrenaline in hun li chaam die hen roekeloos maakt Bij alle terechte en o zo noodza kelijke campagnes die in de toe komst nog gevoerd moeten wor den als het om dit onderwerp gaat, mag dan ook nooit uit het oog verloren worden dat omstan ders die wel in beweging komen doorgaans diegenen zijn die net zo'n korte lont bezitten als ple gers van zinloos geweld en van binnen eenzelfde soort smeulen de woede bezitten. Er is alleen een verschil tussen zinloos geweld en gecontroleerde agressie, net zoals er ook een ver schil is tussen de Duitse inval in Pelen in 1939 en de acties van de NAVO om een einde te maken aan de ellende in Kosovo. Gerhard Homanrt is politicoloog en publicist Et zijn van die momenten dat ik het spoor even bijs ter ben. Dan denk je bij voorbeeld dat het goed is voor het land als zo veel mogelijk mensen gebruik maken van het openbaar vervoer. En dat de prijs daarvan j 4 dus zo laagmogehjkmoetzijn.Hoe kan het dan dat de minister van Verkeer besluit datde Spoorwegen een paarhonderdmiljoengulden perjaar extra moeten betalen om over die rails te mogen rij den? Die kosten zullen toch weer door dereiziger moe ten worden opgehoest. Natuurlijkis hetwaardat al die bielzen en spoorstaven ooit op kosten van dehelenatie zijn neergelegd, maar is het niet een beetje zonde als net gebruik ervan straks te duur wordt? Tineke Netelenbos is een slimme meid. Begonnen als schooljuf werktezezichoptotstaatssecretarisvanOn- derwijs. En toen de verkiezingen eraan kwamen was ze de eerste om zichzelf te tippen als minister. Alleen zag ze met dat heel onderwijzend Nederland haar in middels spuurgzat was. Be begreep dat heel goed. Als vader van schoolgaande kinderen heb ik me ooit laten strikken voor het schoolbestuur en daar in een mo ment van zwakte de functie van secretaris aanvaard. Dan mag je de post van Tineke openmaken, en da's een dagtaak. Stilstand is achteruitgang, vindt dezepo litica, en dus veranderde ze elke dag iets in het onder wijs. Gek werd ik ervan en wat erger is: veel schooldi recteuren en onderwijzers ook. Toch kwam Tineke op de trappen van het paleis te recht. En niet eens op zo'n gekke tree. Alsministervan Verkeer en Waterstaatrust op haar de loodzware taak de herinnering aan voorgangsters ais Annemarie,/ HanjaenNeelie uitte poetsen. Dustrokze, alweerheel verstandig, lessen uit de puinhoop die ze op al die" scholen heeft achtergelaten. Haar lijfspreuk (Het hoeft niet goed te zijn, als 't maar veel is) draaide ze voortaan om. Zezochtééngrootprojectdathaarna'am voorgoed in ons geheugen zal branden. En dan liefst op een andere manier dan bij haar voorgangsters, An- nemarieherinnerenwealsdevleesgewordenBijlmer- ramp, Hanja was het ijsblok dat de hele Betuwebevol- king witheet maakteen Neelie komt na deTCR-affaire niet meer van het etiket gangstermeisje af. Tineke weet hoe ze onsterfelijk kan worden. Ze lost de files op. Mooi, zult u zeggen, want wie staat er niet om de haverklapzijn tijd te verdoen in een rij? Opderadio wordt tijdens de spits al gesproken over'het gebruike lijke verkeersbeeld' als de wegen weer helemaal ver stopt zitten. Tegen betaling, vol chagrijn en met ge vaar voor het milieu duwen weduizend kilo s taal van A naar B. En toch sluit ik elke dag weer gedienstig aan. Alternatieven zijn er immers niet. Ikheb een maandje noodgedwongen gebruik gemaakt van het openbaar vervoer en heb nu beiligontzag voorde mensen die el ke dag weer bereidzijn die vemederingte ondergaar Ik wist al dat je slechte verbindingen, overvolle bus sen en rijtuigen en onverklaarbare vertragingen voor lief moet nemen. Verbijsterd was ik datje in de bus of metro ni ets eens fatsoenlijk een krant kunt lezen, dat sommige bussen zo oud zijn datje nieren er uittrillen ais demotor stationair loopt,datje aardige chauffeurs met een lampje moet zoeken, dat er zo weinig controle is datje eigenlijk gek bent als je nog een kaartjekoopt. En ik heb werkelijk gloeiend de pest aan al die opdrin gerige types ophet metroperron die je de kans niet ge ven fatsoenlijk uit te stappen. Vier weken bussen en treinen hebben mij genezen. Een streep door de rekening van Tineke. Haar plan nen voor tolheffing zijn gedoemd te mislukken. Lie ver elke dag vijf piek extra kwijt voor een rustig ritje, dan met gekromde tenen in een veewagon. Als ik me- neerNouwen van de ANWB mag geloven denken acht van de tien Nederlanders er zo over, dus wordt dat re- keningrijden hooguit finaneieeleen succes. Dat zalTi- neke geen eeuwige roem bezorgen, want de files wor den geen meter korter. Toch is ze vastbesloten zich te laten kronen tot de Koningin van het Tolkordon. Ze heeft zelfs het standaardwerk 'Sleutels voor succes volle onderhandelingen' uit het hoofd geleerd. Regel 10: als je dreigt de slag te verliezen, doe je een voorstel dat voor je tegenstrevers volstrekt onaanvaardbaaris. Dan vegen ze de vloer met je aan, maar stemmenlvan ellende alsnog in met het oorspronkelijke plan. Niïbe- grijpt u waarom Tineke deze week voorstelde alj§ au to's in de toekomst vanuit de ruimte te laten volgen, rod at elke gereden kilometer in rekening kan worden gebracht. Dikke kans dat ze de Tweede Kamer ermee mpakt. De parlementariërs lieten zich eerder immers ook al door Neelie, Hanja en Annemarie zand in de ogen strooien. Het wachten is op iemand met slimme plannen in plaats van stokpaardjes. Iemand die de honderden miljoenen van de tolpoorten gebruikt om écht iets te verbeteren aan het openbaar vervoer. Iemand die durft toe te geven dat er wel degelijk meer wegen no dig zijn om het 'gebruikelijke verkeersbeeld' in de Randstad weer normaal te makenIemand die een mi nister behoeft voor een milj oenenflop die haar niet be faamd, maar onsterfelijk belachelijk maakt. Opgericht 2 april 1991 Uit de statuten; Het Rotterdams Dagblad is een onafhankelijke regionale krantzonder binding met enige levensbeschouwelijke organisatiepoMöeke partij of belangengroepering. De krant stelt zich ten doel doormiddel van berichtgeving In woord en beeldanalyse en achtergrondartikelen haar' lezers zo actueel, objectief en veelzijdig mogelijke Informatie teverschaffen. Hoofdredactie; J. Prinsen LP. Pronk. Chef Centra) Desk; FJ. Eckhardt Rubriekschefs: Eindredactie Vormgeving: R.LJ. van Zeelst Stadsredactie Rotterdam:S. Booister. Editie Voome-Putten: C.G. Buitendijk. Edrtie Waterweg: J.H. Bunte. Editie Ussel en Lek: M.E. Verwaaijen Editie Regio Zuid: C.H. Soeters. Nieuwsdienst/Binnen/buitenland: B.V. Verkade. Cultuur Leven: MJ.F. Maas. Economie: N.P. de Vries Sport: P. Ouwerkerk. Illustratie: F.vanSonteren. Informatiebeheer: Th. C. Kiffers. Deze podium pagina bevat analyses en meningen van redacteuren, gastschrijvers en lezers. Het commentaar op pagina3vertolktdemeni,igvandekrant

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1