Nieuwland schreeuwt om aanpak problemen Oorzaak miljoenenbrand Maassluis nog onbekend iotterdams dagblad 'Asielzoekers vragen al bij aankomst waar de Aldi is Wethouders schrikken: situtatie zorgwekkender dan in Spangen en Feijenoord Een 'kindvriendelijke' kermis op Veerplein Artotheek volgens contract al naar 's-Gravelandseweg Verhulsdonk ziet Schiedam weer zoals 't vroeger was dès Botten gevonden bij schoffelen Duo betrapt op heterdaad Aangehouden met een slok op Videorecorder weg uit woning Start van sloop in de Zuidbuurt I Gratis aapjes kijken I a ia, noteer mij voor zo'n kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis daarna betaal ik automatisch 31,98 per maand i ISIïli§5 Of bol gratis 0800-0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 1 april 1999 Schiedam Er moet hard aan de slag worden gegaan met het sociaal aanvalsplan voor de wijk Nieuwland. Langer uitstel van de aanpak van de problemen in de wijk is niet gewenst, is zelfs funest. Met iedere maand die langer wordt gewacht krij gen de sociale problemen meer vat op de stadsvemieuwings- wijk. Dit is de boodschap die de wethouders Peter Groeneweg en Adri Reijnhout gisteravond meekregen van de leden van de raadscommissies en andere betrokkenen bij de bespreking van de Tussenrapportage Nieuwland. De tussenrapportage biedt weinig reden tot vrolijkheid, zo conclu deerden veel commissieleden, De situatie in de wijk is zei Is erger dan in de Rotterdamse wijken Spangenen Feijenoord. zo memo reerden vertegenwoordigers van het opbouwwerk nog even fijn tjes, Overigens ook tot verrassing van de twee wethouders. Alle re den dus om snel een aanvalsplan op tafel te hebben. De wethouders beloofden dat dit er nog voor de zomervakantie zal zijn. De gemeente heeft, bij monde van de verantwoordelijke wethou ders, al uitgebreid schuld erkend in het falen van de sociale aanpak van Nieuwland. In begeleiding en organisatie zijn veel slagen ge mist, bijna alle slagen. De schuld belijdenis nam de commissiele den wind uit de zeilen. Want nog een keer benadrukken wat de wethouder zojuist ruiterlijk heeft erkend, riekt naar inwrijven. „Bo vendien schieten we niets op met zwartepieten uitdelen," zei Hen- nie Hagen (GroenLinks). De kritiek die nog overbleef richt te zich dan ook voornamelijk op de toekomst. Want hoe nu verder met Nieuwland? „Wat wij nu mis sen is bewonersondersteuning, opbouwwerkers. Er is er voor heel Nieuwland maar één en die zit ook nog op een tijdelijk contract," zei Nanda Hupse (CDA). Volgens wethouder Groeneweg zal dit ze ker onderdeel zijn van het sociale aanvalsplan dat voor de zomer klaar moet zijn. Ook de beperkende maatregelen op het gebied van de woningtoe wijzing kwamen ter sprake. Ge meenten mogen sinds een tijdje geen vestigingsbeperkende maat regelen meer hanteren. Een groot nadeel van dit beleid is op het mo ment merkbaar in Nieuwland: er is een grote instroom van minima uit de Rotterdamse siadsvernieu- wingswijken. De uiterst kwetsba re sociale structuur van de wijk wordt hierdoor nog verder ver zwakt. En dan juist op een tijdstip dat de gemeente er alles aan doet om differentiatie aan te brengen in Nieuwland. Schiedam wil dan ook beperkende maatregelen om de instroom te beperken, simpel weg omdat de wijk er niet veel problemen meer bij kan hebben. „Dat is ons opkritiekuit de Stads regio komen te staan," zei wet houder Reijnhout. „Wij willen een hek om Schiedam zetten, wordt gezegd. Maar daarmee wordt voorbij gegaan aan de ernst van de problemen in Nieuwland. Het aanwijzen van kwetsbare com plexen is nu onze enige mogelijk heid. Alleen via deze methode kunnen we nog enigszins sturen wat de woningtoewijzing betreft. We kunnen kiezen voor een koers waarbij we veel complexen in Nieuwland aanwijzen als kwets baar. Als we dit goed weten te on derbouwen heeft het een goede kans van slagen. En dan wil ik er wel mee naar de regioraad." Pagina 13; Verhalen uit de dage lijkse werkelijkheid Nieuwland Schiedam De Schiedamse re cherche onderzoekt momenteel een aantal beenderen die gister avond werden gevonden door een aantal bewoners van de Poortu- gaalsestraal. De bewoners waren bezig met het opknappen van het plantsoen, toen ze tijdens het schoffelen op verschillende bot ten en een gewricht stuitten. De gewaarschuwde politie stelde vast dal het waarschijnlijk om dierlij ke botten gaat. Vlaardlngen Twee Vlaardingers zyn de afgelopen nacht op heter daad betrapt terwijl ze een mode zaak aan het Liesveld leeghaal den. Agenten waren rond twee uur op het inbraakalarm afgegaan en zagen voor de zaak een 26-jari- ge Vlaardinger op de uitkijk staan. Zijn 27-jarige maat was de modewinkel aan het doorzoeken en had al een stereoinstallatie klaargezet om mee te nemen. Een uur later kon de Vlaardingse politie wederom op een inbraak alarm afgaan, ditmaal by het zwembad aan de Westlandseweg, In het zwembad werd een 12-jari- ge jongen uit Maassluis gevon- den, die met een aantal vriendjes aan het inbreken was. De andere jongens waren er voor de komst van de agenten al vandoor ge gaan. Zij kunnen vandaag alsnog de politic aan de deur verwachten. Schiedam Op verdenking van het rijden met een slok op mocht een 36-jarige Rotterdammer de af gelopen nacht zijn auto aan de kant zetten op de Schiedamse Burgemeester van Haarenlaan. Het vermoeden van de *v?!itis werd bevestigd, want de man blies 1,12 promille. Hij kreeg een boete van 900 gulden en een tijde lijk rijverbod opgelegd. Schiedam De bewoner van een pand aan de Schiedamse Van 01- debameveltstraat ontdekte gis teravond dat hij slachtoffer was geworden van een inbraak. De man had 's ochtends vroeg het huis verlaten, en trof bij thuis komst in de avond een geforceer de voordeur aan. Uit zijn woning bleken onder meer een telefoon met beantwoorder en een videore corder te zijn gestolen. Vtaardlngen Als onderdeel van de vernieuwing van de Westwijk heeft Waterweg Wonen gistermid dag een begin gemaakt met de sloop van het eerste flatgebouw aan de Professor Rutgerstraat in de Vlaardingse Zuidbuurt, In to taal zullen vier fiatbiokken tegen de vlakte gaan. Het is de bedoeling dat er op die plek eensgezinswoningen in de (duurdere) huur- en koopsector worden gebouwd. Uitgewerkte plannen daarvoor zijn er nog niet. Waterweg Wonen zoekt nog naar een architect voor dit project en zal bij de uiteindelijke keuze nauw samenwerken met de bewo nersvereniging PLN-120. Door Marc Floor Maassluis De vlammen likken onder het dak vandaan, om samen te komen tot een vette zwarte rookko lom. Om de brandende loods een rood cordon van brandweerauto's, afkomstig uit Maassluis, Schiedam en VI aardingen. Een paar maanden geleden oefenden ze voor het eerst samen, als voorspel op de komende fu sie tussen de drie korpsen. Maar nu is het bittere ernst op het bedrijfsterrein aan de Maassluise Adriaan van Heelstraat. Even is er sprake van explosiege vaar, door een compressor in de loods, die gereedschap van lucht druk moet voorzien. Maar de brandweer weet door tijdig koelen de druk te verlagen. Vlak na het uitbreken van de brand om tien voor drie waren al enkele vaten met polyethyleen ontploft, maar de schade daardoor bleef beperkt. Rond vijf uur, als de brand is ge blust, overziet directeur J. Roelofs van het getroffen bedrijf Conhne Coatings bv de schade. Hij werpt een blik in de loods waar het vuur zijn vernietigende sporen heeft achtergelaten. Enkele brandweer lieden staan nog na te blussen in het geblakerde karkas, waarvan de dakplaten naar binnen hangen alsof er een raket is ingeslagen. „Zo even snel bekeken denk ik dat we zeker voor enkele miljoe nen guldens schade hebben," zegt Roelofs. „Maar gelukkig is er nie mand gewond geraakt. Want een mensenleven is heel wat belang rijker dan de materiële schade." Aan het werk De directeur was zelf aan het werk in het naastgelegen kantoor toen hij een melding van brand kreeg in een van zijn drie bedrijfslood- sen. Hij hoefde zich maar om te draaien om door het raam een dik ke rookwolk te zien. Na het alar meren van de brandweer is hij meteen naar de toestand van zijn personeel gaan kijken. „In die loods werken zestien man, en op het hele terrein hier een stuk of zeventig." zegt Roelofs. „Ik heb ze direct allemaal naar het kantoor geroepen om te kun nen tellen of iedereen in veilig heid was. Gelukkig bleek de groep compleet" De brand is door nog onbekende oorzaak ontstaan in een van de drie werkloodsen. Wel is bekend dat het vuur in de buurt van een oven is begonnen. In de loodsen worden water-, gas- en oliebuizen Brandweerlieden uit Maassluis, Schiedam en Vlaardlngen blussen na in de afgebrande loods op het voormalige Maassluise Key en Kramer-terrein. De forse bedrijfsbrand bij het coatingbedrijf Conline zorgde vooreen vette rookwolk (inzet), waardoor omwonenden deuren en ramen moesten sluiten. Foto-s Roel Dijkstra zowel van binnen als van buiten van een beschermende laag voor zien. Conline Coating is een van de twee bedrijven in Nederland die dit specialistische werk doet. Het bedrijf vestigde zich in 1993 in Maassluis, op het terrein waar eerder Key en Kramer zat. Ondanks dat Conline de buizen met de vervaarlijk klinkende stof polyethyleen bekleedt, is er tij dens de brand geen gevaar voor de volksgezondheid geweest. De DCMR heeft meteen de samen stelling van de rookwolk geme ten, maar ontdekte geen gevaar lijke stoffen. Wei is omwonenden van het bedrijfsterrein geadvi seerd de ramen en deuren enkele uren dicht te houden tegen rond vliegende roetdeeltjes. Conline wil proberen de fabriek komende dinsdag weer op te star ten. Althans de productielijnen in de twee niet getroffen lood sen," verklaart directeur Roelofs. „Die derde zie ik dit jaar niet meer in werking treden." Door Marc Floor Schiedam In Vlaardingen wordt er nog druk over gedebatteerd, maar in Schiedam is er inmiddels al vier maanden eentje, zij het in penibele staat Het geïmproviseerde asielzoekerscentrum aan de Burgemeester Knappertlaan in het voormalige Sportfond- senbad loopt echter naar verwachting, zegt de opvanghulp. Al is het definitief inpak ken geblazen komende september, zo heeft het Schiedamse gemeentebestuur onlangs bevestigd. „We hadden zelf ook gezegd dat we dit voor negen maanden zouden doen," zegt Jan Klijnsma van de Raad van Kerken, die de verzorging van de zogeheten Dublinelai- manten voor haar rekening neemt. „Waar om negen maanden? We hebben zo maar wat geprikt." Volgens zijn collega Hans Magielsen heeft het tijdelijk onderdak bieden aan asielzoe kers naast humanitaire redenen vooral een symbolische betekenis. „We wisten dat er hier in Schiedam geen toekomst voor was," vertelt hij. „Ma? het is vanaf het begin een politiek protest geweest tegen het feit dat mensen die tij' elijk in Nederland verblij ven geen onder, iak en voedsel van de staat krijgen." Op 8 september is het over en uit: dan moet het Sportfondsenbad zijn ontruimd. „Dan houden wjj gewoon op," stelt Klijnsma. „Verder weten wij het ook niet. Al denk ik dat de gezinnen die hier dan nog zitten ge woon elders in Nederland worden onderge bracht, bij soortgelijke initiatieven." Tot nu toe draait de opvang in het voormali ge Sportfondsenbad naar genoegen. Al moet er bij een fikse regenbui nog wel eens gedweild worden in het bouwvallige pand van zakenman George Toth. ,,'t Is een bouwval, maar het is tenminste wat," zegt Magielsen. „En we proberen het samen met de mannelijke asielzoekers wat op le knap pen." Van de tegenstand in de buurt die zich in het begin tegen de komst van de tijdelijke asielzoekersopvang deed gelden, is sinds dien weinig meer vernomen. Een emotio neel verloper, inspraakavond en een in de buurt huis-aan-huis verspreide dreigbrief waarin gedreigd werd het centrum 'des noods met minder nette middelen te blok keren' hebben volgens de opvangmedewer- kers geen gevolg gehad. „De buurt is juist geweldig!", roept Magielsen. „Ze komen hier van alles brengen, shampoo, sinaasap pels... Laatst hing er weer een zak met kle ding aan de deur." Ook de financiering van de opvang verloopt tot nu toe naar wens. De volwassenen krij gen per week 50 gulden voor het kopen van eten en de kinderen 25. Voor gemeenschap pelijke zaken als waspoeder en koffie zorgt de opvang. „We komen zo precies uit," weet Klijnsma. „De mensen kunnen het basis pakket krijgen dat wij in gedachten had den. En maken ze hun geld al de eerste dag van de week op, dan is dat hun probleem. Maar de meeste vragen al bij aankomst waar de Aldi is, hoor." Het geld komt van de Raad van Kerken en van giften van particulieren. Laatst was er bijvoorbeeld nog iemand die de opvang ruim 2000 gulden doneerde. „Zo'n man belt dan sceptisch op," zegt Magielsen. „Die wil eerst precies weten waar we mee bezig zjjn. Nou, dat leg ik dan uit, en dan zegt zo'n man: weet je wat, ik neem gewoon een week de kosten voor mijn rekening." Het ertigewat tot nu toe tegenvalt, is de me dische hulp Het Schieland Ziekenhuis wordt door de opvang geroemd voor de in zet. maar de lokale artsen laten massaal verstek gaan. „We hebben aardig wat prak rijken benaderd in Schiedam," licht Ma gielsen toe, „Maar allemaal kwamen ze met het excuus dat ze al overvol waren. Of dat wat wij doen niet door de regering wordt toegestaan, dat hoor je ook veel." Voor de medische zorg gaan de Schiedamse asiel zoekers nu naar de 'Rotterdamse Paulus- kerk. Magielsen: „Daar staan de gezinnen dan tussen de junkies op een overvol spreekuur." Het verloop aan de Burgemeester Knap pertlaan is groot. Gemiddeld blijven gezin nen zo'n twee maanden in het voormalige Sportfondsenbad. Momenteel zitten er 31 asielzoekers. In het begin wilde een af scheid nog wel eens emotioneel zijn, maar daar heeft de opvang zich inmiddels over heen gezet. „We hadden ons echt emotio neel gebonden aan de eerste gezinnen," vertelt Klijnsma. „Met die mensen hadden we hier ook het onderdak gebouwd. Maar daarna hebben we meer afstand gehouden. Je laat de mensen dan minder diep bij je naar binnen komen, Anders is het gewoon te zwaar." W3t n htm vertrek, uit Schiedam met dc Dublinclaimanten gebeurt is ook de op vang niet duidelijk. Ze hebben er wel eens een paar terug gezien bij een vredesdemon stratie in Amsterdam Voor het wie het wel erg ver fietsen was om uit Duitsland te ko men.' Ook de opvang weet dat een aantal in de illegaliteit terecht komt. Vlaardlngen Burgemeester en wethoudere van Vlaardingen hebben toestemming gegeven voor een nieuwe kennis op het Veerplein, die dit najaar (van 21 tot en met 25 oktober) zou moe ten worden gehouden. Het gaat om een experiment. „Dat plein ligt er maar te liggen, dus waarom zou je er in zo'n herfstvakantie niet eens iets mee doen voor de jeugd," ver klaart een woordvoerder van de gemeente. Het gaat om een extra evene ment, naast de reguliere kennis sen op het terrein aan de Hof- laan, die rond Koninginnedag en de Haring Bierfeesten wor den gehouden. Dat terrein zal in de toekomst bebouwd worden, maar de verwachting is dat dit nog zeker vijfjaar zal duren. Tot die tijd blijft de kennis aan de Hoflaan. De nieuwe kennis zal 'een kind vriendelijk karakter' krijgen. Er komen een kleine twintig stand plaatsen, die voor een belangrijk deel worden gevuld door exploi tanten van draaimolens, auto scooters en snoepkramen. De omwonenden en winkeliers van het Veerplein zijn in februa ri door de gemeente via een brief op de hoogte gesteld van de komst van de kermis. Een aantai mensen heeft hier op gerea geerd. Ze spraken hun bezorgd heid uit over geluidsoverlast, maar de gemeente heeft hen in middels laten weten dat er strin gente voorwaarden zijn-gesteld aan de kermisexploitanten om de geluidsoverlast 'tot een aan vaardbaar niveau te beperken. Zo zal er overal dezelfde muziek te horen zijn, waarvan het volu me maar op één plek kan wor den geregeld. Bovendien is al vastgelegd wat de maximaal toe gestane geluidwaarde is. Die ligt overdag op (vanaf de dichtstbij gelegen gevel gemeten) 50 deci bel en 's avonds op 45, „En dat is door ons dus heel goed te contro leren," aldus de woordvoerder van de gemeente. Schiedam In het Schiedamse Stadskantoor is met grote verba zing gereageerd op de schriftelij ke vragen, die deze week zijn ge steld door de CDA-gemeente- raadsfraetie. Daarin werd met klem verzocht een goede bestem ming voor de Opstandingskerk aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan te vinden. Als serieuze mogelijkheid werd de vestiging aldaar van de artotheek (nu nog aan het Bacbplein) genoemd. Onzin, aldus de Schiedamse wet houder Aad Wiegman. „De arto theek gaat naar de 's-Graveland- seweg, naar het voormalig pand van slijterij Dirk III. De contrac ten daarvoor zijn al getekend. En dat is ook al in een commissiever gadering aan de orde gekomen. Ik denk dat we als antwoord aan het CDA maar gewoon de notulen van die vergadering sturen." SchiedamHij is er speciaal even voor uit Nijmegen teruggekomen naar 'zijn' stad Schiedam. Gerard Verhulsdonk (74 inmiddels) open de gisteravond de tentoonstelling 'Gerrit van Kapel, stadswande- laar' in het Nederlands Gedistil leerd Museum De Gekroonde Brandersketel. De expositie is een geschenk van de rotaiyclub Schiedam de Veste, dat het tienjarig bestaan viert. President Hans de Jong: „We wil den ter gelegenheid daarvan naast onze eigen feesten iets voor de gemeenschap doen. En ik hoop dat deze tentoonstelling tot een nieuwe prikkel voor het museum- bezoek zal leiden." Directeur Marianne de Bruyn is daar van overtuigd. „De ideeën, die we met het museum hebben krijgen daardoor weer een beetje meer vorm. Zelf hadden we dit nu nog niet gekund. Deze expositie is ons echt in de schoot geworpen, Ik ben er heel erg blij mee." Prenten De tentoonstelling beslaat zo'n twintig prenten van de tien jaar geleden overleden Gorzenaar Gerrit van Kapel. Het zijn stuk voor stuk bijzondere plekken in de oude Schiedamse binnenstad, een gids. allemaal zo rond i&7(fgetekend. De samenfftólewv hebben naast die prenten foto's uit die tijd ge zocht en daarnaast alle plekken de afgelopen maanden opnieuw gefotografeerd. Daardoor wordt duidelijk, dat Schiedam heel veel uit haar brandersstadverleden heeft weggemoffeld- Niet op goede weg Verhulsdonk, bonbonmaker in ruste en decennia het WD-ge- zicht in Schiedam, refereerde daar gisteravond ook aan, „Er heerste in die tijd, met Roelfsema als burgemeester, een heus stoke rij-trauma. Alles wat stonk, ver pauperd was ofvies, moest wor den gesloopt. Maar uiteindelijk zagen we toch nog in, dat we daar mee niet op de goede weg waren." Via de prenten van Van Kapel, die door zijn dochters voor de exposi tie beschikbaar zijn gesteld, her leeft de Brandershistone weer. Verhulsdonk: „Het zijn de plekjes die mij lief waren en nog steeds lief zjjn." Aan de tentoonstelling, die nog tot eind mei is te zien, is door de WV een stadswandeling langs de door Van Kapel getekende plekjes gekoppeld. Op gezette tijden Ion dat ook onder begeleiding van JklOO- r v -- bij een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad Neem nu een kwartaalabonnement met automatische betaling op het Rotterdams Dagblad en ontvang twee kaartjes voor Diergaarde Blij dorp cadeau. Naam: m/v S Adres Postcode: Telefoon: Bank/gironr.: .Handtekening: 1 I i 1 I I i. controle bezorging) J I i .Voorl: Nr. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service £3 Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam £3 j i r if i iü/( 1 Mode in maat 40 t/m maat 60 DAMESMODE - LINGERIE - BADKLEDING Oostdijk 56 - Oud-Beijerland - Tel. 0186 - 640823

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1