11. Chaos Vijfsluizen alleen maar erger Rotterdams Dagblad Zonneboiler in trek Bedrijven vrezen grote problemen bij reconstructie Kesperweg Leefbaarheid in Groenoord omhoog per verkocht aandeel TBS voor poging moord met vijf keukenmessen Twaalf uur lang Schiedamse muziek ^Gratis aapjes JL kijken v S ATIVAR De ontwerpers van de Millennium trouwringen S ATIVAR JUWELIERS ^\E Vernielingen in Hoogstraat door vijftal mannen Straatrover laat bejaarde vrouw vallen Vier bomen omgezaagd Scheidsrechter mishandeld Kentekenplaten stelen populair Aanleg van 'wilde paden' 'Frans zijn beeld' is begin metamorfose Fransenstraat Ja, oteer mij voorzo'n kwartaalabonnement. De eerste twee "Tj I weken zijn gratis daarna betaal ik automatisch 31,98 per maand i I I Hifi'Hiii SE8 Rotterdams Dagblad Ui Waterweg Vrijdag 2 april 1995 m Schiedam Nadat ze de nodige vernielingen hadden aangericht zijn de afgelopen nacht even na een uur vijf Schiedammers aan gehouden in de leeftijd van 22 tot -27 jaar. Het vijftal, allen onder in vloed van alcohol, was na verve lend gedrag uit een horecagele genheid in de Schiedamse Hoog straat gezet. Daarna begonnen ze met het aan richten van vernielingen in de be treffende straat. Fietsen werden weggesmeten en twee winkelrui ten ingegooid. In een ander café werden vervolgens behoorlijk wat vernielingen aangericht en werd een 36-jarige aan de bar zittende Schiedammer door de vijf beko geld met bierglazen. De man liep verwondingen op die in het Schieland Ziekenhuis moesten worden behandeld. Het kostte de gealarmeerde politie nog behoorlijk wat moeite om het beschonken vijftal aan te houden. Een van de raddraaiers, een 24-ja- nge Schiedammer, werd daarbij door een politiehond in het been gebeten. Ook hij moest naar het Schieland om zich te laten behan delen. De vijf Schiedammers zijn allen ingesloten wegens openlijke geweldpleging. - VlaardingenEen ?9*jarige vrouw uit Vlaardingen is gisterochtend op het Veerplein slachtoffer ge worden van een poging tot straat roof. Een onbekende man van on geveer 30 jaar gaf de bejaarde vrouw een pootje, waardoor ze struikelde. De Vlaardingse kon haar va! breken door zich vast te gnjpen aan de alarmpoortjes van een winkel. De dader probeerde er daarna met de schoudertas van de vrouw vandoor te gaan, maar moest die loslaten een getui ge te hulp snelde. De straatrover nam de benen zonder buil, en is sindsdien spoorloos. Maassluis Bij de groenstrook langs de Nieuwe Waterweg in Maassluis zijn gisteren door een onbekende vier bomen omge zaagd. De bomen stonden ter hoogte van de flat aan de Jacques Boezemanstraat. Het gaat om vier verschillende soorten, die naar al le waarschijnlijkheid met een handzaag rijn omgelegd. De scha de bedraagt zo'n 1200 gulden. Vlaardingen Een voetbalwed strijd tussen Fortuna Vlaardingen 3 en Hermes DVS 2 op de velden langs de Vlaardingse Marathon- weg liep gisteravond behoorlijk uit de hand. De woede richtte zich op de scheidsrechter, een 35-jari- ge inwoner van Rozenburg, die van spelers de nodige schoppen en klappen mocht ontvangen. De man deed aangifte bij de politie wegens mishandeling. Vlaardingen In Vlaardingen worden momenteel aan de lopen de band de kentekenplaten van auto's afgeschroefd en meegeno men. Gisteren deden weer twee stadsbewoners aangifte van ver missing van hun nummerborden, die waren verwijderd van hun aan de Willem de Zwijgerlaan en Holysingel geparkeerde auto's. Er zijn bij de Vlaardingse politie signalen binnengekomen dat de afgelopen tijd veel meer kente kenplaten zijn gestolen. Maassluis - De gemeente Maas sluis krijgt er een aantal 'wilde pa den' bij. Het gaat om paden, die in de loop der tijd op verschillende plaatsen in Maassluis door Fiet sers en voetgangers zijn ontstaan. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten die spontaan gevormde paden ook daadwerkelijk aan te leggen. Door Ben van Haren Vlaardingen Het verkeer tussen Schiedam en Vlaar dingen over de historische dijkroute zal nog vele maan den problemen ondervinden. Als straks aan Schiedamse zijde de grootste chaos bij Vijfsluizen voorbij is, met in mei zelfs een volledige af sluiting ter hoogte van de on derdoorgang van de rijksweg A4, volgen de reconstructie van Schiedamsedijk en Mr- .L.A. Kesperweg aan Vlaar dingse kant Die werkzaamheden zullen tot eind 2001 voortduren. Daarna vol gen nog de asfaltering, belijning en verdere detaillering van de vooralsnog uitsluitend voor doel- groepenverkeer gereserveerde op- en afritten naar en van de Be- neluxtunnel. De ambtenaren van de gemeente Vlaardingen spiegelden gisteren de verkeersproblemen bij de grens met Schiedam niet mooier voor dan ze worden. Het gebeurde op een door verkeerswethouder Aart Kool voorgezeten informatie- en inspraakavond over de recon structieplannen voor de Kesper weg. Ze begonnen al met het teleur stellen van enkele bc-woners uit Babberspoider en Ambacht, die te horen kregen dat uitsluitend over het wegdeel tussen spoorlijn en rijksweg werd gesproken. De ver anderingen bij station Vlaardin- gen-Oost en de Van Hogendor- plaan komen pas later aan de or de. Teleurstelling straalden ook de vertegenwoordigers uit van de be drijven die op en naast het voor malige Cincinnati-terrein zijn ge vestigd, De grondeigenaren, R.J. van Bruggen van Bouwbedrijf Van der Waal en A van Hattem van machinefabriek Van Hattem Zn, wezen op de confiscering van aan hen toebehorende wegen in het gepresenteerde plan en het schrappen van bestaande aanslui tingen op het openbare wegennet. Ook van hun huurders klonken Het verkeersknooppunt Vijfsluizen vanuit de lucht gezien. Foto Roei Dijkstra opmerkingen over verslechtering van de verkeerssituatie, Het plan was volgens hen vier jaar oud en in strijd met de oplossing, aie ze m workshops met de gemeente hadden gezocht. Van Hattem wees bijvoorbeeld op de bijzondere transporten, die zijn voorheen aan de Schiedamse Noordvest gevestigde bedrijf, no dig heeft. „Wij maken soms stalen buizen van veertig meter lengte voor heistellingen en die komen niet door de bochten, vaak nog scherper dan negentig graden, die in het plan staan," hield hij Kool en de ambtenaren voor. „Ook is geen rekening gehouden met de bouw van Wasserij Lips langs de Schiedamsedijk." •Dat laatste klopt, reageerden de ambtenaren, want voor die bouw is ook nog geen vergunning afge geven. „Overigens hebben wij wel rekening gehouden met de lange transporten van Van Hattem, want de verkeerslichten staan niet op de kruisingen en de ber men zijn op de voor dat bedrijf be langrijke plekken overrijdbaar. Over de aansluiting van de parti culiere wegen op de openbare weg hebben we voorstellen aan u ge daan, die in overeenstemming zijn met dit reconstructieplan," kregen de bedrijfsvertegenwoor- digers te horen. Zij hadden daar op geen weerwoord. TramPlus Ook hun pleidooien voor het schrappen van de busbaan, die la ter mogelijk een TramPlustracé wordt, ten behoeve van het auto verkeer vonden geen genade. Het past binnen het (subsidiebeleid van het rijk om het openbaar ver voer te bevorderen. „Bovendien verwachten we, dat ma de komst van het metrostation Vijfsluizen die busbaan naar Vlaardingen- Oost druk bezet zal zijn," was het antwoord. Overigens bekenden de ambtelij ke adviseurs, dat het hoogtever schil van 6,5 meter tussen de tun nel onder de rijksweg en het nieu we kruispunt van de Schiedamse (Delfland)dijk voor het bestaande trammaterieel van de RET te groot is. In de gisteren besproken plannen wordt de Sehiedamsedijk/Vul- caanweg als doorgaande weg voor auto's rechtstreeks aangesloten op de vernieuwde Vlaardings- edijk van Schiedam en komen daarop de op- en afritten van de rijksweg uit. Busbaan, fiets- en voetgangerspaden gaan hier on derdoor. In het verlengde van de bestaande noord-zuid ontslui* tingsweg van het bedrijvenpark rond Cincinnati komt de haakse aansluiting voor het autoverkeer met de Mr.L A Kesperweg. Beide kruisingen worden voorzien van verkeerslichtinstaüaties. De verkeersdeskundigen zijn uit gegaan van de te verwachten ver- keerscijfers van 2010. „Het is een veelomvattend karwei met de no dige complicerende factoren, leg de een ambtenaar uit. Hij noemde in dat verband onder meer het grote hoogteverschil en de nood zakelijke verlegging van de vele aanwezige leidingen. Met wethou der Kool beloofde hij voortduren de bereikbaarheid van de bedrij ven na te streven gedurende de werkzaamheden, Tegen het plan kan nog tot 15 april bezwaar worden gemaakt, in juni beslist de Vlaardingse ge meenteraad uiteindelijk. Bijna vier weken hebben ze eraan gewerkt en nu is hij af: 'Frans zijn beeld' in de Fransen straat in Vlaardingen. Steen voor steen, laag voor laag gingen de leerling-metselaars te werk. Rode bakstenen, warm blauwe, zacht gele, oranje, witte en zwarte. Naar het voor beeld van de tekening van de Schiedamse kunstenaar Diet Wiegman, die het ontwerp voor het kunstwerk maakte, Voor 'Frans zijn beeld' liet Wiegman zich In spireren door historische vondsten die ar cheologen In 1995 in de Fransenstraat de den. Van de foto's van twee 19e eeuwse fles sen, een zoutvaatje en een kommetje uit de 17e eeuw maakte hij vervolgens gedigitali seerde beelden, die op de vier zijden van het kunstwerk terugkomen. Op een van de hoe ken van het beeld, dat zo'n 1 meter 70 hoog Is, Is het denkbeeldige portret van Frans Dircz. Boomgaert te zien, de meestermetse laar naar wie de straat is vernoemd. Het ruï neachtige kunstwerk legt de link tussen he den en verteden en is het begin van de meta morfose die de Fransenstraat dit jaar nog staat te wachten. Op 8 mei is de officiële onthulling. Foto Roel D>jk3!ra Schiedam Groen, verlichting, verkeersveiligheid; de bewoners van Groenoord- Zuid sommen zo de doelen op die wat verbetering in de wijk kunnen gebruiken, en waar dus geld heen kan van de leefbaarheidsaandelen. „Maar het mag ook best naar een buurtfeest- je gaan hoor," zegt voorzitter van de bewonersvereniging Groenoord Wim Meijers. „Zo le ren we elkaar in de buurt beter kennen, inclusief de allochto nen." Meijers mocht gistermiddag het eerste 'leefbaarheidsaandeel' van Groenoord-Zuid ontvangen. Wethouder Luub Hafkamp was er speciaal voor naar de wijk geko men, en werd zelf beloond met een bijzonder aandeelhouder schap in de wijk. „We zullen ons steentje bijdragen aan de leef baarheid," verzekerde hij de voor zitter van de bewonersvereniging. De uitgave van de zogeheten leef baarheidsaandelen is een initia tief van de Woningbouwvereni ging Schiedam WBS. Iedere huur der in Groenoord-Zuid kan voor tien gulden een aandeel kopen, waardoor hij inspraak krijgt in wat er met dat tientje en dat van de andere aandeelhouders moet gebeuren. Eens per jaar komen de aandeelhouders bij elkaar om de pot een bestemming te geven, ui teraard eentje waar de wijk beter van wordt. Het opmerkelijke van het aande- lenproject is dat het de deelne mers geen cent kost. WBS maakt bij deelname simpelweg een tien tje van de maandelijkse huur naar de rekening naar de pot over, zo dat de woningbouwvereniging feitelijk het hele leefbaarheids project betaalt. ,,'t Kan uiteindelijk een aardig be drag worden," denkt WSB-direc- trice Fenny de Graaf, „maar we hebben leefbaarheid ook als on derwerp in onze begroting staan, We democratiseren nu gewoon de l Meding. De bewoners krijgen de ruimte voor eigen initiatie ven." WBS kwam met het idee om de bewoners zich meer betrokken bij elkaar en bij de buurt te laten voe len. „Technisch hebben wij ais woningbouwvereniging de zaken wel goed voor elkaar," zegt De Graaf. „Maarde sociale maatrege len liepen achter. Mensen waren ontevreden, klaagden erover dat de buurt achteruitging, of dat de buren de gemeenschappelijke trap niet meer netjes schoonhou den." Wethouder Hafkamp kan het initiatief alleen maar toejui chen. „Ik vind het een geweldig idee. Zo betrakje mensen bij hun eigen leefomgeving. En ze hoeven er niet eens voor in de beurs te tasten." Hafkamp denkt dat vooral een wijk als Groenoord gebaat is by de uitgave van leefbaarheidsaande len. In de Gorzen vinden de bewo ners elkaar vanzelf wel, maar in later gebouwde wijken is dat an ders. „In modernere wijken als Groenoord en Nieuwland zie je dat mensen wel naast elkaar maar niet met elkaar leven," consta teert de wethouder. „Je hebt in deze wijken een veel snellere doorstroming, waardoor het wat sociale samenhang betreft er nog al eens inschiet." De gemeente ziet graag dat het project met leefbaarheidsaande- len wordt uitgebreid, bijvoorbeeld naar de rest van Groenoord of naar Nieuwland, maar ziet daarin geen rol voor zichzelf weggelegd. „Ik venvacht dat het goed zal uit pakken," zegt Hafkamp, „dat het echt zal leiden tot een beter woon- en leefklimaat. Maar wij steken onze financiële middelen al in het wijk- en buurtbeheer. Misschien dat uit die hoek een bij drage kan komen." Het streven van de WBS en de be wonersvereniging Groenoord is om na een halfjaar dertig procent van de inwoners van Groenoord- Zuid tot aandeelhouder te hebben gemaakt. WBS ziet het echter zonnig in: „Zoals het er nu uitziet is over een half jaar zelfs vijftig procent van de wjjk aandeelhouder." MaassluisZeker tachtig inwo ners van Maassluis hebben afge lopen maand gereageerd op de actie Zonneboiler van de ge meente Maassluis en energiebe drijf ENECO. De inwoners kun nen tegen een voordelige prijs een energiezuinige boiler aan schaffen. Naast een flinke subsi die van ENECO en het rijk, doet ook Maassluis een duit in het zakje. De eerste twintig Maas- luisse inwoners die tot aanschaf van de boiler overgaan, kragen 500 gulden extra subsidie. De actie van de gemeente liep tot 31 maart en is volgens een woordvoerder zeer geslaagd te noemen. Van de tachtig belang stellenden hebben zo'n twintig inwoners inmiddels een installa teur van ENECO laten komen. Het is nu afwachten hoeveel mensen werkelijk tot de aan schaf van de zonneboiler over gaan. Het meeste voordeel wordt behaald als naast een boi ler ook een ketel wordt aange schaft. Een standaard combina tie komt, met aftrek van subsi dies, op circa 6600 gulden, ter wijl alleen een zonneboiler ge middeld 3300 gulden kost. De gemeente Maassluis steunt de actie omdat met een zonne boiler vijftig procent energie kan worden bespaard op de warmwatervoorziening. Wie deelneemt aan de actie kan kie zen uit verschillende typen boi lers van vier grote fabrikanten. De subsidiebedragen van ENE CO en de rijksoverheid worden automatisch van het aanschaf- bedrag afgetrokken. Het gaat hierbij om een totaalbedrag van tussen de 750 en 1200 gulden, af hankelijk van de situatie in de woning en het type boiler. Ook over de instailatiewerkzaamhe- den heeft ENECO standaard prijsafspraken gemaakt. De actie is overigens speciaal be doeld voor particuliere huiseige naren. De woning móet wel aan enkele voorwaarden voldoen Zo moet het huis beschikken over een onbeschaduwd, plat dak, of een schuin dak dat is georiën teerd tussen zuidwest en zuid oost. De bestaande warmwatervoor ziening moet bij voorkeur op zol der zijn geplaatst. Het energiebedrijf heeft de vraag naar de boiler eerst getest in twee gemeenten. Naast de ge meente Maassluis werd ook de gemeente Ridderkerk gevraagd mee te doen. Deze proef verliep in beide gemeenten naar beho ren zodat het energiebedrijf gis termiddag in Rotterdam het offi ciële starlschot gaf voor de actie Zonneboiler, bestemd voor al haai afnemers. Rotterdam/Schiedam De 21-ja- rige Schiedammer R. P. is giste ren voor een poging tot moord door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van negen maanden met TBS. De rechtbank achtte bewezen dat de man op 15 december van het vorig jaar een stadgenoot een messteek toebracht met de bedoeling hem te doden. P. was op de bewuste dag met maar liefst vijf keukenmessen van flmk formaat naar een café restaurant aan de Schiedamse Broersvest gegaan. Daar wachtte hij op zijn slachtoffer, dat werk zaam was by de horecagelegen heid. Toen de man arriveerde ont stond een wil de achtervolging, die eindige in de keuken van de zaak. Daar stak P. hem een maal in de buik. De man overleefde de aan slag. P. verklaarde aan de rechtbank tot zijn daad te zijn gekomen om dat het slachtoffer hem seksueel zou hebben misbruikt in zijn kin dertijd. Wraakgevoelens en stem men in zijn hoofd hadden de Schiedammer gedreven naar de horecagelegenheid, om daar toe te steken. Na zijn daad vluchtte P. het café uit De volgende dag meldde hij zich bij de politie. De rechtbank rekende P. zwaar aan dat hij zo planmatig te werk was gegaan. „U heeft het slachtof fer bij zijn werkgever opgewacht met vijf messen, en hem daarna achtervolgd en In de buik gesto ken," gaf rechter J. Silvis als toe lichting op het^onnis, „Het is niet aan u te danken dat het slachtof fer niet is overleden aan de mes steek." De conclusies van de psycholoog en psychiater die P. hadden on derzocht werden door de recht bank overgenomen. Daarin werd gemeld dat de Sehiedammmer een paranoïde vorm van schizo frenie had en aan extreem narcis me lijdt. Hij werd tijdens zijn daad dan ook volledig ontoereke ningsvatbaar geacht, waaruit de TBS-straf volgde. Als bijzondere voorwaarde is daarbij gesteld dat P, geen contact meer mag zoeken met het slachtoffer. Schiedam Bijna alle Schiedam se zang- en muziekverenigingen- zijn volgende week zaterdag van de partij in het Theater a/d Schie, waar een grote presentatiedag wordt gehouden. Twaalf uur ach tereen zullen, als onderdeel van het Schiedams Muziekfestival 1999, door ruim twintig gezel schappen korte optredens worden verzorgd. Naast de optredens zjjn er in de foyer van het theater di verse stands van de verschillende verenigingen. bij een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad Neem nu een kwartaalabonnement met automsüache betaling op het Rotterdams j DagblaC en ontvang twee kaartles voor Diergaarde BlIJdorp cadeau. j Naam: Voorl:m/v j AdresNr:__ i I Postcode: Plaats:I j Telefoon',controle bezorging] i I Bank/gironr.:Handtekening:.,...„I Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: j Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service fa» Antwoordnummer 1573, 30OO VB Rotterdam Ei*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1