Bisdom stoot drie van vier kerken in Vlaardingen af Maassluis flirt met het Westland. 'Gemeentesecretaris moet op het matje komen' Rotterdams Dagblad VMGis helemaal klaar voor Halloween a» g KEUKENSHJMO g KON8UNENPIJK g BAEENDCECHT Gebouw Pax Christ! in Holy blijft; nieuwbouw 'aan andere kant' rijksweg m t,\E GroenLinks ergert zich aan 'A4-acties' van corporaties Rouwceutrum in Nieuwland Giaasje op, rijbewijs kwijt Parkeerbonnen in de oostwijk Razendsnelle scooterdieven a Ja, noteer mij voor zo'n kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis daarna betaal Ik automatisch 31,98 per maand Of bel gratis Rotterdams Dagblad X Waterweg Dinsdag 13 april 1999 Schiedam De Schiedamse afde ling van GroenLinks is uiterst verbolgen over de deelname van plaatselijke woningbouwvereni gingen in consortia die de aanleg van de A4-Noord onderzoeken. „Sinds wanneer houden coipora- ties zich bezig met grote infra structurele projecten? Het 2ijn toch huisvesters? Is het geld uit huuropbrengsten niet beter te be steden aan noodzakelijk, en niet zelden achterstallig, onderhoud aan de woningen die ze beheren," zo vraagt het Schiedamse ge meenteraadslid Hennie Hagen zich af. Zeer binnenkort zullen twee con- sortia van grote geldschieters de |l plannen presenteren om de A4- Noord alsnog aangelegd te krij gen. Zij besloten zelf aan de slag te gaan nadat duidelijk was ge worden dat het kabinet, onder druk van de Tweede Kamer, het gereserveerde geld liever aan iets anders besteedde. Hagen: „Kennelijk heeft minister Netelenbos die breed gedragen motie geïnterpreteerd als 'niet via de ene, dan via de andere weg' en het licht op groen gezet voor het bedrijfsleven om zich. over de A4- Noord te ontfermen. Dat is toch niet de intentie van de motie ge weest?" GroenLinks voorziet dat wanneer het bedrijfsleven de weg door Midden-Delfland toch mag aan leggen er geen sprake meer zal zijn van een goede, ondergrondse, inpassing. „Het zal beperkt blij ven tot een overkapping tussen Vlaardingen en Schiedam." aldus Hagen, die zich daar fel tegen ver zet en van de Haagse politiek het zelfde verwacht. „Maar Midden- Delfland is economisch van veel minder waarde en dus menen de consortia dat daar niet extra in hoeft te worden geïnvesteerd." Schiedam Uitvaartonderne ming Monuta laat aan de Burge meester Honnerlage Gretelaan in Schiedam-Nieuwland een nieuw rouwcentrum bouwen. Het huidi ge onderkomen aan de Nassau- laan is te klein geworden en bo vendien is parkeren daar een groot probleem. Het uitvaartcentrum van Monuta komt pal achter de Rooms Katho lieke Begraafplaats te liggen. Het algemene gedeelte van de be graafplaats wordt opgeofferd voor de nieuwbouw. Schiedam Een 42-jarige Schie dammer heeft vanochtend een boete opgelegd gekregen omdat hij met een slok op achter het stuur van zijn auto was gekropen. De man werd op de Broersvest aangehouden. Nadat gebleken was dat de automobilist behoor lijk diep in het glaasje had geke ken, moest hy zijn rijbewijs irüe- Schiedam Ruim twintig autobe zitters in Schiedam-Oost hebben een bekeuring gekregen omdat hun voertuigen verkeerd waren geparkeerd. In het kader van de actie "Verzet je blik', hield de politie gister avond een controle-actie op fout- parkeerders op de Rotterdamse- dijk en de beneden gelegen stra ten. In totaal werden 25 bekeurin gen uitgeschreven. Hoek van Holland Aan de Riet dijkstraat in Hoek van Holland is gisteravond een scooter gestolen door twee razendsnelle dieven. De tweewieler stond geparkeerd voor een shoarmazaak. Een getuige zag dat twee jongens belangstelling toonden voor de scooter en waarschuwde de eige naar van het voertuig. Voordat de scooterbezitter in kon grijpen, hadden de twee hun slag al gesla gen en waren ze er vandoor ge gaan in de richting van de Lange- weg. Door Ben van Haren Vlaardingen De rooms-katholieke kerk gaat in Vlaardingen drastisch schrappen in zijn ge- bouwenbezit. Alleen de Pax Christikerk aan de Reigerlaan in Holy blijft gespaard van de sane ring, die het bisdom in drie tot vijf jaar wilt hebben afgerond. In de komende maanden vindt overleg plaats met de parochia nen in de oudste delen van Vlaar dingen over de vraag waar 'onder de rijksweg A20' een modem kerkgebouw moet verrijzen. Het zal in de plaats komen van de Jo annes de Dooperkerk aan de Ge dempte Biersloot, de Willibror- duskerk aan het Erasmusplein en de Heilige Geestkerk aan de Mei- doornstraat, die binnen een perio de van drie tot vijfjaar worden af gestoten. De geruchten gaan dat de nieuwe kerk op de hoek van de Gedempte Biersloot en de Afrol komt te staan. Dat is vlakbij de plek waar alleen nog de sinds dertig jaar in gemeentelijk bezit zijnde kerkto ren herinnert aan de in 1869 ge bouwde kerk van bouwmeester Cuypers aan de Hoogstraat. Tot ver na de Tweede Wereldoorlog was dit de enige katholieke kerk in Vlaardingen en nu is daar nog een rooms-katholieke basisschool gevestigd. Woordvoerder J. de Witte van het bisdom Rotterdam ontkent echter, dat reeds voor een plaats is gekozen. „In mei en juni vindt overleg plaats met de parochianen, Een commissie nieuwbouw, waarin het parochiebestuur en het bis-1 dom zijn vertegenwoordigd, moet nog met zijn advies komen. De be doeling is dat dit jaar een haal baarheidsonderzoek wordt afge rond," aldus De Witte, „Verder wil ik benadrukken, dat de drie be treffende kerkgebouwen niet op korte termijn dicht gaan. De plan ning is om in de komende drie tot vijf jaar deze gebouwen in West- wijk, Centrum en Babberspolder af te stoten. Voor de de volgorde en verdere afhandeling wordt een aparte commissie afstoting ge vormd." Verhouding Als reden voor het terugbrengen van het aantal kerkgebouwen in Vlaardingen noemt De Witte de daling van het aantal bezoekers „In Vlaardingen zijn ongeveer 6500 roomskatholieken, bijna ge lijkelijk verdeeld over de stadsde len boven en onder de A20. Het beleid is erop gericht om het ge- bouwenbezit in verhouding te brengen met het aantal kerkbe zoekers. De beslissing is genomen om in Vlaardingen de Pax Christi kerk in Holy te handhaven en aan de andere kant van de rijksweg een eigentijds gebouw neer te zet ten." Met ingang van 1 januari van dit jaar zijn al de voormalige vier pa rochies formeel samengevoegd en werkt naast pgjlor Ch. E.M. Duynstee de vicaris-generaal van hetbisdom, H. A. Verbakei, als ad ministrator in de naar St. Willi- brordus genoemde enig overge bleven Vlaardingse parochie. Hij, ook waarnemer van de bisschop van Rotterdam, is onder meer be last met de zakelijke afwikkeling van de veranderingen in Vlaar dingen. Van de af te stoten kerken is de Heilige Geestkerk aan de Mei- doomstraat de jongste en de kleinste. Deze kerk telt 200 zit plaatsen en werd naar ontwerp van de Vlaardingse architect Ger Vermeer m 1989 gebouwd. Hij kwam, tegelijk met een winkel, een supermarkt en een flatge bouw, in de plaats van de dertig jaar eerder ingewijde eerste Heili ge Geestkerk met 725 zitplaatsen. De uit 1964 daterende Joannes de Dooperkerk aan de Gedempte Biersloot is met 640 zitplaatsen de oudste en de grootste. De Willi- brorduskerk kwam in 1967 in ge bruik en telt 600 plaatsen. Hy wordt het slechtst bezocht en staat aan het Erasmusplein, waar de gemeente grote plannen heeft voor woning-, winkel- en scholen bouw. Maassluis Maassluis gaat naast de afspraken met de stadsregio Rotterdam meer samenwerking zoeken met Westlandse gemeen ten, Dit was gisteravond het eens luidende geluid van de leden van de raadscommissie algemene en bestuurszaken. De fractievoorzit ters reageerden daarmee op een gemeentelijk stuk over regionale samenwerking in de nabije toe komst. Uitgangspunt voor die samenwer king is de gemeenschappelijke re geling stadsregio Rotterdam. Af spraken die achttien gemeenten op diverse gebieden hebben ge maakt met het oorspronkelijke doel uiteindelijk de stadsprovin cie Rotterdam te vormen. Van zo'n provincie is nog steeds geen sprake, van de gemeenschappelij ke regeling voorlopig nog wel. Ze ker tot 1 januari 2003 is Maassluis gebonden aan afspraken met het Rotterdamse. Verkeer en vervoer, woningbouw en jeugdhulpverle ning zijn enkele van de terreinen waarop die samenwerking plaats vindt. Waar in het verleden nogal eens flink tegen de stadsregio werd aangeschopt, waren de fractie voorzitters gisteren behoorlijk mild. De verschillende gemeen schappelijke regelingen die nu bestaan, zijn gewoon nodig, is de gedachte die overheerst. Toch mag Maassluis daar geen genoe gen mee nemen. De eerste stad John Scheerstra: 'We moeten onze blik niet alleen op Rotterdam richten.Archieffoto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad aan de Waterweg moet verder kij ken. Grens Vooral in noord-westelijke rich ting, naar het Westland. „We moe ten onze blik niet alleen op Rot terdam richten," verwoordde John Scheerstra (WD) de mening van alle fracties. .Maassluis ligt duidelijk op de grens tussen Haaglanden en Rotterdam." Con tacten die er nu al zijn, moeten worden voortgezet en uitgebreid, is dan ook de conclusie die zowel het college als de politiek trekt De impact van zaken die zich in het Westland afspelen, houdt maar zelden op bij de grens van die regio. Het bedrijventerrein Coldenhove, het verkeer van en naar de veilingen, een eventuele nieuwe weg naar Hoek van Hol land en de plannen met de Oran- jebuitenpolder; het zijn slechts enkele voorbeelden. Samenwer king met Westlandse gemeenten zal in eerste instantie vooral infor meel en kleinschalig zijn. Puur omdat er al vele, deels wettelijk vastgelegde, regelingen zijn in stadsregioverband. In de raadscommissie was giste ren duidelijk te beluisteren dat er bij de blik op het Westland niet slechts naar de directe voordelen ervan wordt gekeken. De flirt moet ook worden gezien als een strategische zet richting de stads regio. In het verleden is de grerts- positie van Maassluis minder naar voren gebracht, constateerde PvdA'er Pieter Kromdijk. „Het college moet die bijzondere posi tie van Maassluis nu actief gaan verkopen." Hoewel de politiek best tevreden is over de nu bestaande gemeen schappelijke regelingen, is het doorgaan als stadsregio zeker geen must. Dit was één van de conclusies uit de brainstormses sie waar eind vorig jaar de raads leden aan deelnamen. Ook sa menwerking met Vlaardingen en Schiedam hoeft niet op ieder ter rein vanzelfsprekend te zijn, con cludeerde men. Hoe de stadsregio er vanaf 2003 uit gaat zien, is nu nog een groot vraagteken. Voor Maassluis is dat reden voorlopig geen nieuwe regio-regelingen aan te gaan. Eerst, zo wordt gesteld, moet er een besluit vallen over wat er na 2003 gebeurt. Door Ben van Haren Vlaardingen Vanavond wordt, tijdens de laatste zangrepetitie, nog eenmaal alles doorgelopen. Afgelopen weekend zijn op het to neel van de Stadsgehoorzaal ge luid, belichting en changementen getest. Dat gebeurde compleet met kostuums. Het Vlaardings Musical Gezelschap (VMG) is klaar voor voor zijn nieuwste pro ductie, Halloween, een feeste op het toneel, met zang, dans en ca bareteske teksten volgens de ma kers. Donderdagavond is de pre miere. Nieuwe maar ook veel bestaande Nederlandse en Engelse liedjes worden gezongen door het aan zienlijk verjongde gezelschap, dat ook nu weer optreedt in zelf ver vaardigde kostuums tussen de corstukken van eigen makelij. Het Amerikaanse verkleedfeest aan de vooravond van Allerheili gen is als titel en thema gekozen. Hieraan is een grote partij zang en dans gehangen met vele ver rassende wendingen. Een groot scala aan gelegenheden wordt be zongen. Er vindt bijvoorbeeld een (gemoedelijke) confrontatie tus sen Amsterdam en Rotterdam plaats, maar uiteraard krijgt ook het spookachtige van Halloween nadruk, zelfs op heel specifieke Geel en zwart, deSchledamse stadskleuren, zijn de stoffen waaruitde nieuwe kostuums van het Vlaardingse Musical Gezelschap zijn vervaardigd. Dit tenue dragen de leden van het gezelschap bij optredens, zoals op Koninginnedag, buiten het theater en bij presentaties. Foto vmg wijze. Het VMG heeft een nieuwe, frisse start gemaakt na het af scheid van good-old Dick Borst. Op de stevige grondvesten van het sinds 1991 succesvolle gezel schap van creatieven is onder lei ding van voorzitter Willem Pol dervaart doorgebouwd. Vorige zomer werden de eerste voorbereidingen getroffen voor nieuwe producties in 1999 en 2000. Op audities in oktober werd een twintigtal nieuwe leden met zang- en/of danscapaeiteiten gese lecteerd en sindsdien is er hard geoefend. De routiniers Chris Bezooijen (tekst), Mirjam Kroonenberg (re gie en choreografie) en Frieda van Os (zang) vormen met de jonge muziekspecialiste Meike Veenho- ven het artistieke team voor het uit ruim 55 personen bestaande, veijongde VMG. De eerste proeve van oekwaamheid wordt donder dagavond officieel afgelegd in de Stadsgehoorzaal. Voor deze eerste uitvoering zijn nog kaarten te koop. Op vrijdagavond is het uit verkocht. Vlaardingen Het Vlaardings col lege moet zijn gemeentesecreta ris Jan Brinkman ter verantwoor ding roepen voor zijn denigreren de uitspraken over de Vlaardin- gers. Dat vindt de raadsfractie van GroenLinks, die schriftelijke vragen aan burgemeester en wet houders heeft gesteld. Daarin moet ook wethouder Roijers het ontgelden. In het Rotterdams Dagblad van 23 maart typeerde Brinkman Vlaar dingen als 'kankerstad', 'waar de burgers bij het protesteren altijd vooraan staan'. In het interview, waarin hij een toelichting gaf op het Stadsdebat, zei de gemeente secretaris dat de betrokkenheid van de Vlaardingers in negatieve zin 'altijd bijzonder groot' is. 'Be ledigend', vindt GroenLinks-frac- tievoorzitter Ben van der Velde die uitspraak. Het college moet er volgens hem dan ook openlijk af stand van nemen. „Het moet heel duidelijk worden, dat Brinkman slechts voor zichzelf spreekt en dat hij niet de mening vertolkt van de rest van het bestuur." De fractievoorzitter van Groen- Ben van der Velde:'Uit spraken van Brinkman zijn beledi gend.' Archief foto Jaap Rozema/ Rotterdams Dag blad Links vreest voor het effect van Brinkmans uitspraken op het Stadsdebat, dat 21 april van start gaat. Gedurende deze discussie, waarvoor drie maanden is uitge trokken, kunnen burgers hun me ning kwijt over de toekomst van Vlaardingen. „In het krantenarti kel roept de gemeentesecretaris burgers enerzijds op mee te pra ten over hun stad in het jaar 2020. Anderzijds zegt hij ook dat Vlaar- dingers niet sterk zijn in het na denken over de toekomst. Als in woners dit lezen, zal de animo om mee te discussiëren zonder twijfel afnemen." Van Brinkmans karakterisering van de Vlaardingse volksaard, be grijpt van der Velde niels. „Koe weet hij nou dat de burgers hier meer mopperen, dan bijvoorbeeld de Friezen in Tietjerksteraaeel? En, als het al waar zou zijn, dan zou hij zich af moeten vragen hoe het komt dat burgers zich zo op stellen. Waarschijnlijk zou het aan de houding van de politici lig gen." Roijers In de brief dringt Groenlinks er ook op aan nog een ander college lid op het matje te roepen. Vol gens de oppositiepartij is ook WD-wethouder Henk Roijers zijn boekje te buiten gegaan, door publiekelijk afstand te nemen van een coliegebesluit over de dif ferentiatie van de onroerehde- zaakbelasting (ozb). In de april- editie van het ledenblad van de Industriële Kring Vlaardingen keert de wethouder zich ondub belzinnig tegen de maatregel, die tot gevolg heeft dat particulieren een minder hoog ozb-tarief beta len dan ondernemers. Het is zijn persoonlijke opvatting, zo schrijft de wethouder, dat er „nimmer tot tariefdifferentiatie had mogen worden besloten, noch bij lande lijke regelgeving, nog op lokaal niveau.'1 De tekst, waarin Roijers benadrukt dat hij indertijd tegen het voorstel heeft gestemd, doet Van der Velde af als 'preken voor eigen parochie'. „Toeval kan het niet zijn, dat een WD-wethouder in een blad voor het bedrijfsleven expliciet de kant van de onderne mer kiest." De uitspraken hebben de fractie voorzitter vooral verbaasd, omdat Roijers volgens hem GroenLinks vaak heeft berispt, als de partij in het openbaar afstand nam van een beslissing van de gemeente raad. „Hij was altijd de eerste om te benadrukken, dat de raad als geheel verantwoording draagt voor een raadsbesluit." Dat een oppositiepartij af en toe afstand neemt van de beslissingen van de besturende partijen, noemt Van der Velde echter 'logisch'. Een wethouder, die het college afvalt, is volgens hem echter een misser. „Zeker als je bedenkt, dat de be stuurders van de verschillende partijen er aitijö prat op gaan, dat ze zo collegiaal met elkaar om gaan." onnement i op hot Rotterdams Dagblad Neem nu een kwartaalabonnement met automatische betaling op het Rotterdams Dagblad en ontvang twee kaartjes voor de topper FeyenoDrd - FC Twente m/v Telefoon: Bank/gironr.: (i.v.tr i i i i i corrtrofe bezorging) f i ,i Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam j Handtekening: j Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar j Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service I I iIlWlTlMlTï»ifc DORPSSTRAAT 174 2997 A8 8AR£NDR£CHT BL1 01 WATERTOREN TEL 0180-611100 MAANDAG GESLOTEN-VRIJDAG KOOPAVOND 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3