30 Tonnetje rond: 'Ik kom voor de marathon' 'Lopen verlengt je leven niet, maar de kwaliteit is wel stukken beter...' LM1 De 'Vier van Rotterdam' gaan er weer voor trophy Mmthon^tterdm 8 Ei De Charity Trophy k Generale Bank Kunst en sport beheersen het leven van Gerrit den Breems, schepper van de Charity Trophy 'W j. m f Afgetrainde Amriet Oemraw lonkt nu stilletjes naar de Born to Run Trophy Pryzengeld - BTR Trophy ZZ is verhoogd Het aftellen is begonnen Nog dagen Vrijdag 16 april 1999 F Poor Jan van den Bos RotterdamGerrit den Breems is een eenling, zowel in de kunst als in de sport. Graag noemt de schepper van de Charity Trophy zich kunstenaar, geen beeldhou wer. Beeldhouwer kun je volgens hem worden, kunstenaar bèn je. Zijn kunstemaarsbestaan om schrijft hij het liefst met 'precies doen waar je zin in hebt.' De vrije vogel maakt in zijn atelier ook muziek, maar niemand luistert ernaar. De marathon vindt hij fascine rend, hij liep er vier, maar vader tje tijd knaagt aan zijn lijf. Toch rent de solist nog steeds - met vier bypasses rond zijn hart - over eenzame paden. „Ik ben al tijd in m'n eentje bezig. Soms krijg ik daar weieens het lazarus van," verzucht hij. Want in zijn hart voelt Den Breems zich een betrokken mens. Gerrit den Breems aanschouwde 67 jaar geleden in de Kraiingse Lambertusstraat het levenslicht. „Be ben een geboren en getogen Rotterdammer," vertelt hij trots. „In mij n jonge jaren pakte ik alles aan. Ooit was ik fietsenmaker en sjouwde ik meubels by Piet van Reeuwijk. Later werd ik electrici- en. Dat was een vak met perspec tief, zei mijn vader. Ik werkte in denhouw en moest sleuven hak- k&Pvoor de leidingen. Iedereen HacTdaar de schurft aan, maar ik vond dat heerlijk. Poor dat hame ren en beitelen kreeg je reliëf in de muren. Ik sloeg er ook weieens doorheen. Ik dacht: hakken is beeldhouwen, wist ik veel." „Tijdens de renovatie van de Lau- renstoren ben ik daar begonnen als leerlingsteenliouwer. Ik mocht zo'n beetje meedoen met tien anderen. Na enkele jaren mochtik de beeldhouwer^ in. Een atelier waar ik ornamenten maak te, dingen met krullen en tierlan tijnen. Pas op mjjn 25ste ging ik in de avonduren naar de Acade mie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam. Ik was altijd al een laatbloeier. Ik was pas 53 toen ik serieus met hardlopen begon. Veel mensen kappen er mee op die leeftijd. Ik had het idee, dat ik in de kracht van mijn leven was." „Ik wilde wat aan mijn conditie gaan doen, voor het beeldhouwen sjouwde ik vaak met-zwam mate rialen. Wim Kloos (die zondag rijn negentiende Rotterdam mara thon loopt, red.) heeft me aange zet om bij PAC te komen trainen. 'Dan gaan je wangen weer naar binnen groeien', voorspelde hij." Dichtgeslibd De kunstenaar raakte in de ban van de lange afstand. De mara thon lokte. „Ik heb vier keer de Rotterdam marathon gelopen. Al lemaal rond de vier uur. De laat ste liep ik op m'n zestigste, zeven jaar geleden dus," klinkt het niet zonder trots. „Na de laatste mara thon kreeg ik wat problemen met de snelheid. Ik trainde in de groep van «Jan de Vos en ineens merkte ik dat ik de jongens niet meer kon bijhouden. Met mijn leeftijd kon dat niets te maken hebben, meen de ik. Er moest iets anders aan de hand zijn. In het ziekenhuis bleek dat een ader bjj mijn hart voor Gemtden Breems. be zig met het gieten van de Charity Tro phy, en liet re sultaat. De kunstenaar heeft vier by passes, maar zou het fan tastisch vin den ooit nóg eens de Rot terdam mara- thonte lopen. Foto s Jaap Roze- ma/Rotterdams tachtig procent was dichtgeslibd." „Ik kreeg medicijnen en bleef on der controle. De cardioloog zag geen problemen als ik bleef door- trainen. Maar na een paar jaar verergerden mijn klachten. Vreemd genoeg kreeg ik geen in farct. Tijdens een catheterisatie in het Zuiderziekenhuis, drie jaar geleden, bleek dat vier aders be- hoorlijk dicht zaten. Dat wordt opereren, was. de conclusie van de cardioloog." - - Den Breems zwjjgt even en kijkt naar het keyboard in zijn. atelier, waaraan hij zoveel plezier beleeft. Bet instrument ook, dat hjj - ge stuurd door electronica - op zijn saxofoon begeleidt. Een wonder lijk soort muziek, 'een öerg la- waai', zoals bij het omschrijft. Op de meest vreemde uren leeft hij zich uit Was de kunstenaar/mara thonloper niet geweldig bang na die diagnose? „Ik had er alle ver trouwen in," beweert hij nu„Ik zou weer net zo goed kunnen sporten als voorheen, beloofde de cardioloog." Met vier bypasses rond zijn hart knapte Den Breems snel op. Door de omleidingen, geformeerd uit enkele aders in zijn benen, voelde hij zich weer snel als vanouds. „Ik had natuurljk een prima conditie toen ik werd geopereerd. Dat heeft in mijn voordeel gewerkt Ik was zes weken thuis, toen ben ik weer gaan hardlopen. De dokter had me gerustgesteld met de woorden 'rennen maar weer'." „Ik loop nu weer zonder pijn en net zo lekker als vroeger. Nog steeds drie keer in de week, zo'n kilometertje of acht. Door het Kra iingse Bos. Pik af en toe eens een mul ruiterpaadje. En na afloop even lekker bijkletsen met die mannen van PAC. Als ik dan wat later thuiskom dan gewoonlijk, is mijn vrouw töch-Wgleep^atlg-, stig..." „Ik heb weieens overwogen om opnieuw de marathon te lopea Heb dat zelfs met de cardio over legd. In principe zou het best wel kunnen, zei hij. Maar ik heb ge merkt dat na je zestigste de krach ten sterk afnemen. En ik wil er niet langer dan vier uur over doen. Het lijkt me overigens wel fantastisch om met vier bypasses een marathon te lopen..." Schoolgebouw Gerrit den Breems woont met zijn vrouw. Aat en twee teckels in een oud schoolgebouw aan de voet van de Nesserdijk. Een unieke lo catie in Kralingen, temidden van Dit jaar wordt bij de Rotter dam Marathon voor de tweede keer dé Charity Trophy uitge loofd- De prijs is een initiatief van de Stichting Verkoop je Loop, die - zich in het dertiende jaar van haar bestaan inzet voor de Stich ting Asbestkanker. Deelnemers kunnen hun loop 'verkopen' aan familie, vrienden en bekenden. De opbrengst van de voorgaan de twaalf jaar is bijna twee mil joen gulden. Binnen het kader van de marathon vallen deENE- CO Bedrijvenlopen: de Business Marathon en de Business Esta fette Marathon. Behalve de 'ver koop' van de marathon door de afzonderlijke deelnemers kun nen sinds vorig jaar ook bedrij ven hun teams sponsoren voor het goede doeL De Stichting Verkoop je Loop beloont de' grootste sponsor met de Charity Trophy. een stuk ongerepte natuur langs de Maas. Hij deelt het gebouw met vijf andere kunstenaars. Zijn atelier is ingericht in een klaslo kaal met hoge ramen. Hier werkt Den Breems 'op een vernieuwen de manier', zoals hij het noemt, aan opdrachten voor bedrijven en particulieren. Hier ook ontstond het brons voor het eeuwfeest van PAC, dat de geve! van het clubge bouw al enkele jaren siert. Als Den Breems de dijk opklimt kan hij aan de overkant van de Maas de Kuip zien liggen. Als Feyenoord scoort, hoort Den Breems het legioen en weet dan dat het goed zit. Op afstand ligt de Van Bnenenoordbrug met zijn ra zende verkeer. Vond de kunste naar op deze plaats voldoende in spiratie voor de bronzen plastiek, de Chanty Trophy? Erasmusbrug „Ik heb er het hele parcours voor afgereder&rop zoek naar de meest karakteristieke plek. Uiteindelijk heb ik gekozen voor de Erasmus brug. Die geknikte pyloon met z'n tuien, dat is het Rotterdam van nu. Over die brug is heel wat te doen geweest, iedereen kent die plek. Op de brug heb ik een groep van zes lopers geplaatst. Niet twee, maar een heel stel Want het massale is juist het karakteristie ke van de marathon. Het is jam mer dat ik de emotie van de lopers niet kan weergeven in het brons. Dat is technisch niet mogelijk." Den Breems weet wat een mara thonloper doormaakt. Hij weet waarover hij praat, ook hij liep 'against the mali'. Nog steeds be leeft hij zijn sport met veel passie. „Dat hardlopen heeft mijn hele le ven verrijkt Misschien nog wel meer dan de kunst. Ik weet het, je verlengt je leven niet met hardlo pen. Maar de kwaliteit is stukken beter." Door Jan van den Bos Rotterdam Amnet Persad Oem- raw houdt van zijn vrouw en twee kinderen, is verzot op havermout en pannenkoeken, was vroeger een klein dik mannetje, maar heeft nu een afgetraind hjf, Am- net was ooit nauwelijks vooruit te branden, maar is nu niet te rem men als lange afstandloper. Amnet Oemraw is binnen de Rot terdamse regio uitgegroeid tot een topper op de marathon. Elk jaar verbetert hij m Rotterdam zijn eigen record, en wel zo spec taculair dat zijn trainer Cor Beze- mer verbijsterd uitroept 'wat heb ik me in die jongen vergist!' In 1990 debuteerde Oemraw op de marathon, in Rotterdam. Hy trof het niet, het was het jaar dat de deelnemers bij bosjes uitvielen door de plotselinge warmte in combinatie met een hoge lucht vochtigheid. Zo niet Oemraw. „Ik deed er 4 uur en 15 minuten over," herinnert hu 2ieh. „Ik had me nu eenmaal laten inschrijven en wilde ook uitlopen. Dtf doe tfc nooit meer, dacht ik na de finish. De volgende dag was ik al van me ning dat ik veel sneller moest kunnen." Was de geboren Surinamer van kinds af aan dan niet gewend aan hoge temperaturen? „Ik kan er beslist niet tegen. Wij Sunnamers gaan nooit ra de zon zitten, in te genstelling tot de blanken die graag een kleurtje willen hebben. Ik ben juist gek op beestenweer. Regen en wind, dan presteer ik het beste." „Ik voetbalde in die tijd als links achter bij TOGR, maar met het hardlopen heb je meer vrijheid. Je kunt al bij je voordeur met rennen beginnen en hebt niemand nodig. Ik woonde achter het Centraal Station en zag daardoor veel sporters naar de Nenijto-baan trekken. Dat leek me wel wat en zo ben ik bij bet toenmalige AVR terechtgekomen." „Ik kom voor de marathon," zo herinnert Cor Bezemer zich de simpele introductie van de tonne tje ronde Oemraw. Het geoefend oog van de trainer schatte het Mi- chelin-mannetje in als behorend tot het grote legioen anonieme joggers. „Maar," erkent Bezemer. „Hij heeft een enorme inzet en met verstopt talent kun jeheel ver komen." De opmars van Oemraw is hoogst opmerkelijk. Moeiteloos en zon der haperen somt de atleet zijn prestaties op. „Na mijn debuut in 4 uur 15 liep ik in 1991 gelijk al 3.40 en het jaar daarna 3.20. In de stortregen van 1993 kwam ik voor het eerst binnen de grens van drie uur: 2.58. Weer een bewijs dat ik in slecht weer op m'n best ben. Daarna volgde in 1995 in Rotter dam 2.47 en zes weken later in de marathon van Leiden 2.46" Met 2.40 en zijn 2.36.12 van vorig jaar sluit Oemraw de opmars i E ïB Kgjy \v sA 4 j AmrietOemraw, marathonfit-goed voor een gooi naardeBomto Run Trophy? Foto cor vos pen twee jaar geleden pas echt se rieus geworden. Mede door het overlijden van zijn moeder zocht hij vergetelheid m zijn sport. Hy verwerkte het verdriet op zijn ma nier, hardlopend, eenzaam langs de Rottemeren. Daar ligt zijn trai- mngsgebied, op een steenworp van Bergschenhock, waar de Oemraws sinds vang jaar wonen Regiolopers Zijn plannen voor zondag, mara- thondag? Wil ook hij zich nestelen m het Born to Run-klassement, gevormd door de dne snelste, lo pers en loopsters uit het gebied Groot Rijnmond? Wil ook hy met een BTR Trophy, uitgeloofd door deze krant, thuiskomen9 De atleet lijkt gemotiveerder dan ooit. „Ik ga voor een persoonlijk record," lacht hij voorzichtig. Hij wil geen favorietenrol. „De vorm van de dag is bepalend," meent hij. „De voorbereiding liep goed, met een zwaaiste week van 130 km. Wouter van Kleef van Spark moet ik in de gaten houden. Volgens mij heeft hij zich de laatste tijd bij de wed strijden ingehouden. Maar na tuurlijk hebben we by de dub nog een stel goeien: Rob van der Want, Hans Bos, Don Jassies en Marcel FUenng, Je kunt het mer ken, er heerst bij die gasten een bepaalde druk. Dat merk ik aan kleine dingetjes." „Ik heb geen uitnodiging van de organisatie om uit een van de snelle vakken te starten. Maar dat geeft niks. Ik loop toch mijn eigen tempo." De ontbrekende imitatie lijkt hem juist te prikkelen. Door Jan van den Bos Rotterdam Wie blijft als laatste over? Ook bij de negentiende edi tie van de Rotterdam Marathon staat deze vraag centraal. Vier Rotterdammers hebben achttien keer de klassieke afstand in de Maasstad tot een goed einde ge bracht en ze zijn vastbesloten de reeks nog jaren voort te zetten, Wim Kloos, Cees Vingerhoed, Jan Everse en Hans Stoop zijn er weer klaar voor. Maar in de weken voorafgaand worden geen midde len geschuwd om elkaar psycholo gisch onderuit te halen. Even leek het er op dat er nog maar drie over waren. Jan Everse was een twijfel geval. De laatste twee jaar immers kwam hij op de Coolsingel even na de vijf uur binnen. Binnen de marathonorganisatie heeft-men zich dit jaar over het 'geval Everse' gebogen. Race-di rector Mario Kadiks: „Na vijf uur eindigt de wedstrijd. Het is een goed gebruik om de mensen die na die tijd binnenkomen een me daille te geven. Ze hebben im mers veel ontberingen getrot seerd Maar als je het formeel neemt, zijn er nu nog drie over." Maar na overleg met wedstrijdse cretaris Gerard Tuithof werd be sloten met Everse nog wat consi deratie te tonen. „Hij heeft de ma rathon toch uitgelopen en kwam in de uitslagen voor," luidde het argument van Tuithof. Jan Everse (56) beweert dat hij be ter is voorbereid dan vorige jaren. „Ik ben nu met de VUT en heb al le tijd om te trainen. Ik wil zondag proberen om onder de vier uur te komen. Eerst vilde ik nokken De Vier van Rotterdam, klaar voor hun 19e marathon In de Maasstad. Foto jaap Rozenia-Rouemams Dagblad met die marathon, maar mijn vrouwen anderen stimuleren me juist om door te gaan." „Eigenlijk is het van de gekke als ik de handdoek zou gooien. Moet je nagaan, die Vingerhoed laat een vakantie in Spanje schieten, want hy wil de marathon niet mis lopen. Die mannen lijken van el- kaars blessures te genieten. Wie dit het langste volhoudt? Hans Stoop is met zijn 51 jaar de jong ste. Maar zo werkt het spelletje niet. Kloos is een hele fanatieke. Die wil dolgraag als laatste over blijven. Maar die is al zeventig, die zie ik op zijn negentigste niet meer meedoen." Hans Stoop (51) tobt met een trai ningsachterstand. De anderen weten dat en zien de afloop zon dag met belangstelling tegemoet. Kwam de jongste van het vierspan vorig jaarnog tot een tijd van 3 uur 16, zendag is de KPN-er bly als hy kan finishen. „Ik okto ber ben ik tijdens mijn werk door mijn enkel gegaan. Ik liep een be steldienst en ineens lag ik. Geluk kig bleek ik niets te hebben ge broken, maar ik moest wel twee maanden met krukken lopen. Pas sinds februari kan ik weer nor maal trainen, de achterstand in halen kan nooit meer. Daarom start ik zondag voorzichtig, de eindtijd interesseert me niet. Al leen het uitlopen is belangrijk. Met de conditie van dit moment zou ik natuurlijk niet moeten star ten, maar later krijg ik spijt. Het is tenslotte een soort competitie." De nestor Wim Kloos is met zijn 70 jaar de nestor van het gezelschap. Vorig jaar finishte h(j in 4 uur 10. Met problemen, zoals hijzelf aangeeft. Toch volop bewondering bij de overige drie, want zo zijn ze ook wel weer. ,Jk vertrek zondag op een schema dat binnen de vier uur uitkomt," vertelt Kloos opti mistisch. „Maar het we^r zegt ook veel Die twintigste marathon vol gend jaar halen, zegt me niks. Je moet er lol inhouden en dat neb ik nog. Maandag heb ik mijn laatste training gedaan, van dertig kilo meter. Daarna was het afbouwen. Goed uitgerust naar de start." „Volgens mij moet Stoop dit het langste volhouden, gezien zijn leeftijd. Maar ook hij heeft al pro blemen gehad. Jan Everse hoort er volgens mij niet meer bij met tijden boven de vijf uur. Cees, Hans en ik doen er tenminste nog wat voor. Maar ja, 't is allemaal ri valiteit, hè. We hebben het toch wel leuk met elkaar." Ook Cees Vingerhoed (58 jaar, 86 marathons tot nu) geeft geen duimbreed toe in de race tussen De Grote Vier. Vorig jaar liep hij weliswaar 3.57, zijn slechtste tijd ooit, maar zondag moet dat vol gens hem beter kunnen. Of het langzamerhand niet vervelend wordt, dat gedoe met die vier man? „Ja. Maar ik ga hiermee door tot het bittere eind." Als hij wordt geconfronteerd met de trainingsloop over dertig kilo meter van Kloos, zes dagen voor de grote dag, vervalt hij in onge loof, „Dat liegt-ie, joh. Vorig jaar zei hij ook al zo iets. Achteraf bleek het niet waar te zijn. Mis schien bluf? Elke loper heeft zo zijn afwijkingen. Neem nou zo'n Everse. Die hoort toch niet meer bij ans. Vijf uur is vyf uur. Ik heb ooit London-Brighton gelopen. Samen met Rob de Jong (de vroe gere motard van Jos Hermens, red.). Dat is 87 kilometer door de heuvels. Daar mocht je meen ik 8 uur 21 over doen. De tijd weet ik niet meer precies." „Na afloop zag ik Amerikanen huilen, grote kerels, zich wezen loos getraind, maar net na tijd binnen. De organisatie bekeek ze niet eens meer, ze gingen met le ge handen naar huis. Laat staan dat ze werden geregistreerd. Die Engelsen zijn keihard. Tijd is tyd. Ik bedoel maar..." voorlopig af. „Ik kwam in 1998 als 89ste binnen en werd vijfde atleet uit het Rijnmond-gebied," voegt hij er trots aan toe. „Ze pesten me er nog steeds mee, bij Rotterdam Atletiek. Dat ik een klein dik mannetje was," lacht Oemraw. „Ik ben maar 1 meter 67 en woog toen ik bij de dub kwam 74 kilo. Ik was verzot op lekker eten. Trouwens, nog steeds. Ja, mijn vrouw verwent me nogal met lekkere dingen. Maar tegenwoor dig let ik er wel op. Elke kilo moet je meedragen bij de marathon." Oemraw (38) kwam op 18-jarige leeflyd met zyn familie naar Ne derland. De Hindoestaan draagt zijn namen Amriet Persad met trots. Ze zijn afkomstig uit het Hindoeïsme, dat veel vegetariërs telt, 'Amriet' heeft te maken met melk en honing, 'Persad' met zoe tigheid. Het zijn zaken die de priester gebruikt tijdens een ritu eel. Vindt Amriet Oemraw zich een product van de frikandellengene- ratie? Hij heeft daar een eigen fi losofie over. „Ik ben van oor sprong een boerenjongen, gebo ren en getogen in Suriname. Mijn ouders verbouwden rijst, we had den een plantage in het district •Nickerie, zo'n driehonderd kilo meter van Paramaribo. Het was hard werken. We hadden thuis ze ven kinderen en iedereen moest meehelpen. Als 's avonds het werk klaar was gingen we voetbal len. Dat gebeurde niet op een mooi grasveld, maar op de plek waar de rijst geoogst was. Met on ze blote voeten maakten we de drassige grond plat en vormden zodoende een trapveldje. We speelden op onze blote voeten en als klein ventje was ik blij als ik met de grote jongens mocht mee spelen," Als we naar school gingen moes ten we vier kilometer rennen, heen en terug. Dat is toch mooi veertig kilometer per week. In Ne derland worden de kinderen vaak met de auto naar school gebracht. In mijn jeugd ligt dus de basis voor mijn prestaties van nu. Toen heb ik goeie benen gekregen." Volgens Oemraw is zijn hardlo- ste Bom to Run Trophies v deze eeuwis verhoogd. De Win naars bij zowel de mannen, als vrouwen ontvangen: dn jaar 500 gulden, voor de nummers twee ligt een envelop met 250 gulden klaar, en de winnaars van bet brons krijgen elk 150 gulden, A Het Bom tb Runklassement is een idee van en wordt gespen- sörddoor het Rotterdams Dag blad. In aanmerking komen at leten die lid zjjn van een van de verenigingen in het ver spreidingsgebied van dekraat, of individuele KNAU-lèden, woonachtig in het versprei dingsgebied van het Rotter dams Dagblad. De winnaars worden komende woensdagavond in het Novate! Brainpark tijdens een bijzon- dere avond gehuldigd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 12