21 Kopers ECT vrezen extra onderzoek niet Mmtbohfymrdm Nationale Nederlanden had recordjaar Bonden staan op achterste benen Nederland telt 200.000 mil|dhalrs 2 Winkeliers bezorgd om komst sportreus Kooren wéét dat zijn nieuwe slepers geweldig zijn SFB mag innen premies niet uitbesteden Limburgers voor behoud CBS Boeing meldt kwartaalwinst Detron koopt teiecombedrijf Euretco ziet winst stijgen Klacht over -advertentie Moeite met kiezen partner Europese Commissie: mogelijk dominante positie Hutchison Nieuw Europees nummer inlichtingen Hollandse jenever verovert West-Afrika Dilbert Generale Bank \J1=- Rotterdams Dagblad Vrijdag 16 april 1999 Den Haag Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid handelt onrecht matig door het innen van de pre mies werknemersverzekeringen (WW en WAO) uit te besteden aan private bedrijven. Staatssecreta ris Hoogervorst (Sociale Zaken) schrijft dit in antwoord op Kamer vragen van De Wit (SP). Het SFB besteedt de inning van de pre mies van schilders en baggeraars uit aan twee ondernemingen. Vol gens Hoogervorst gaat het om twee zelfstandige organisaties die niet tot de SFB-Holding behoren. Dat is in strijd met een regeling die bepaalt dat uitvoeringsinstel lingen als het SFE de kerntaken niet mogen uitbesteden. Heerlen Naar schatting 2500 medewerkers van in Zuid-Lim burg gevestigde rijksdiensten en bedrijven hebben gistermiddag hun steun betuigd aan het be houd van de CBS-vestiging in Heerlen. Uit solidariteit met de honderden medewerkers in Heer len die hun baan dreigen te verlie zen, wandelden zij door het cen trum van de stad. Seattle Vliegtuigbouwer Boeing heeft over het eerste kwar taal van 1999 een winst geboekt van 469 miljoen dollar (957 mil joen gulden), veel meer dan ana listen hadden voorspeld. Het is voor het eerst in meer dan een jaar dat weer een redelijke winst werd geboekt. Zaltbommei Detron Group heeft in Hongkong TransNova Telecom gekocht, een telecommunicatie bedrijf met klanten als Ericsson, .Nortel en Lucent, Na de overna me zullen de activiteiten van De tron in Hongkong en TransNova Telecom worden samengevoegd. In China tekende Detron een in tentieverklaring voor een joint- venture met Beijing Electronics Information Industry Group. De tron is een snelgroeiend bedrijf dat telecommunicatienetwerken ontwerpt, bouwt, test en onder houdt in Nederland, Duitsland, en in Hongkong. .BredaDetailhandelsorganisatie Euretco heeft in 1998 ƒ11,8 mil joen winst geboekt. Dat is bijna 26 procent meer dan in 1997. De om zet steeg met 11,8 procent tot ƒ2 miljard. De aangesloten woon- en modewinkels (onder andere Top- form, Sport 2000 en Jeans Centre) waren goed voor 80 procent van de omzet. Euretco schrijft de goe de resultaten vooral toe aan de in tensieve samenwerking met de bij haar aangesloten zelfstandige detaillisten. De organisatie nam bovendien 113 winkels over,waar door het aantaj in eigen beheer steeg tot 195. Het aantal onderne mers dat bij Euretco is aangeslo ten nam daarentegen in 1998 met -140 af tot 2.075. ?Dcr Haag De Consumenten bond .heeft een klacht ingediend bij de Reclame Code Commissie over een advertentie van Hewlett- Packard, De computerfabrikant zou reclame-uitingen in kranten gebruiken die te veel lijken op de zogenoemde recall-advertenties, waarmee bedrijven waarschuwen voor onveilige producten. De ge lijkenis is volgens de Consumen tenbond volledig, zowel wat op maak, stijl als vorm betreft, Dublin De Ierse staatslucht vaartmaatschappij Aer Lingus heeft moeite een keus te maken uit mogelijke partners. Vorige maand had al een besluit moeten vallen, maar vandaag liet de maat schappij bij de presentatie van de jaarcijfers weten dat nog steeds gesprekken gaande zijn met alle vier grote allianties. Tot de vier behoort de groep van KLM, Northwest Airlines en Alitalia. De andere allianties zijn die rond Bri tish Airways en American Airli nes Lufthansa-United Airlines en Swissair-Delta Air Lines. Door Alexander Bakker Rotterdam Betrokkenen bij de overname van het Rotterdamse containeroverslagbedrijf ECT zijn niet bang voor de uitkomst van een nader onderzoek door de Europese Commissie. 'Brus sel' vreest een te dominante positie in Europa van Hutchison Port Holdings, dat vijftig procent van de aandelen van ECT gaat krijgen. Whampoa en heeft wereldwijd be langen in zeventien havens. In Noordwest-Europa controleert HPH de Britse havens Felixstowe en Thamesport Na overname van ECT zouden drie van Europa's tien grootste containerterminals onder controle van Hutchison ko- De zogeheten 'merger task-force' van de Europese Commissie heeft gisteren bekend gemaakt een na der onderzoek naar de voorgeno men overname van ECT te zijn begonnen. 'Brussel1 vreest een dominante positie van Hutchison in één of meer markten. Volgens een woordvoerder van Europees commissaris Van Miert (mededin ging) gaat het daarbij niet alleen om stuwadoorsactiviteiten voor diepzee containerschepen, maar ook om feederverkeer en meer ge specialiseerde diensten die wor den aangeboden aan hele grote containerschepen, ECT gaat worden overgenomen door Hutchison Port Holdings (HPH) en een Ne derlands consorti um onder leiding van het Gemeen telijk Havenbe drijf Rotterdam. Beide partijen krijgen elk vijftig procent van de aandelen, ECT is nu nog eigendom van Koninklij ke PakhoedKoninlijke Nedlloyd, Intcmatio-Müller en NS. Betrok kenen zijn het begm dit jaar eens geworden over een overnameprijs van ongeveer 680 miljoen gulden. HPH is een dochteronderneming van het in Hongkong gevestigde Chinese handelshuis Hutchison Scenario's Tegen de overname van ECT is in Brussel geklaagd door onder meer de rederijen P O Nedlloyd en Hapag-Lloyd en door termi- naloperator P O Ports. Vlootdi- recteur R. van Slobbe van P 0 Nedlloyd is niet verbaasd over het onderzoek. „We hebben niet voor niets geklaagd in BrusselVan Slobbe geeft aan dat het vooron derzoek heeft bestaan uit een schriftelijke enquête in de contai nerbranche. Hij wil verder niet speculeren over de uitkomsten van het onderzoek. „Er zijn ver schillende scenario's mogelijk," zegt hij. In Rotterdam heeft het container overslag bedrijf Hanno zich ver zet tegen deelname van het ha venbedrijf in ECT, Ook ianno-di- recteur T. Jansen kijkt net op van het nadere onderzoek dat door Brussel is aangekondigd. „Maar het is nog te vroeg voor conclu sies "zegt hij. Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam maakt zich vooralsnog geen zorgen en ziet de uitkom sten van het nadere onderzoek 'met vertrouwen' tegemoet. Ook voorzitter F. Dijkman van de on dernemingsraad van ECT gaat er van uit dat het extra onderzoek de overname niet in gevaar zal bren gen. „Deze vertraging komt ons als ondernemingsraad mooi uit," zegt Dijkman. „Wij hebben nog een heleboel onbeantwoor de vragen." Ook de woord voerder van Pakhoed-top man mr. N. J. Westdijk, die na mens de huidige eigenaren de on derhandelingen over de overna me leidt, is niet verontrust. „Er is altijd aangenomen dat de feitelij ke overname pas deze zomer zijn beslag zou kunnen krijgen," al dus de zegsman. „Als de Europese Commissie nu binnen vier maan den een besluit neemt is er dus niets aan de hand." Den HaagDe winkeliers in de textiel-, schoenen- en sportbranche voelen de hete adem in de nek van de Franse sportartikelengigant Decathlon die de markt wil veroveren met kolossale winkels. .Een concern als dit zorgt voor een kaalslag van de kleine detail handel in een straal van veertig tot vijftig kilometer rond het op te zetten bedrijf," stelt A. van Arenthals, voorzitter van de branche-organisatie Mitex. Het van origine Franse bedrijf gaat in het voorjaar van 2000 een enorme winkel openen in Amsterdam Zuid-Oost. De winkel gaat voor zestig verschillende sporten de benodigde artikelen leveren. Imponeren Naast Decathlon bestaan er ook in andere steden plannen om verschillende grote detailhandelcon- cems op te zetten. Van Arenthals is van mening dat gemeentebestuurders zich teveel laten imponeren door projectontwikkelaars die de ruimte aanbieden aan dezeenorme, veelal buitenlandse bedrijven. Winkelketens èls Perry Sport en Vroom&Ureesman zijn yeel minder angstig. „Wij zjjn afêrt. Laafze maar komen," zegt een woordvoerder van Vendex K tug's RT Innovation 'sleurt' aan één van de Maersk-containerschepen. In verband metde hardezijwind vaart de sleper'dwars'meé. Qedrljfsfoto Kotug Door Alexander Bakker Bremerhaven De kapitein van het passerende kustvaardertje op de rivier de Weser kan zijn ogen niet geloven. Hij trotseert de lich te regenval en stapt op zijn brug naar buiten. Hij ziet het goed' de sleepboot RT Spirit vaart zij waarts. En, net zo gemakkelijk draait de sleper rondjes om zijn as. In de stuurhut van de RT Spirit glundert Ton Kooren, directeur/ eigenaar van sleepbedrijf Kotug. „Is het niet geweldig?" vraagt hy zijn gasten. Het antwoord weet hij al. Sterker nog; al jaren geloofde hij heilig in de Rotor-tug: een driemotorige sleepboot, waarbij de motoren in een driehoek mid den onder het schip zijn geplaatst. Kapitein Marcel Honk van de RT Spint stuurt met zijn joysticks de fonkelnieuwe sleper soepel over de Weser. In de verte doemt reeds het silhouet van het container schip Mathilde Maersk op. Het schip behoeft slechts assistentie van éen sleepboot, maarzelfs die denkt de loods niet nodig te heb ben, Lange tijd vaart de RT Spirit achteruit (Kooren: „Achteruit en vooruit gaat ze net zo hard") ach ter de Mathilde Maersk aan, klaar om vast te maken. Vlakbij de enorme containerterminal van Bremerhaven is het zo ver. Gerou tineerd wordt de sleeptros vastge maakt, maar de loods wil nog niet dat de RT Spirit in actie komt. „Zo gaat dat tegenwoordig," legt Ton Kooren uit. „Met boeg- en hekschroeven zijn zelfs de grote containerschepen redelijk ma- noeuvreerbaar. Zo valt er voor ons als slepers straks geen geld meer te verdienen. Nu nog houdt die loods ons voor de zekerheid bij de hand, maar in zijn boekje schrijft hij op dat hij onder deze weersom standigheden het schip zelf wel voor de kade kan brengen. Dat scheelt die kapitein de volgende keer een hoop geld." Patent Ton Kooren heeft vier jaar lopen sleutelen aan het copceg^van Rotor-tug, waarvoor-Kern inmid dels in eigen land en in Europa oo-' tropijs .verleend, en waarvoor een wereldwijd patent een kwestie van weken is. Afgelopen jaar heeft Kooren vier nieuwe slepers laten bouwen bij twee Spaanse werven. Drie schepen, de RT Pio neer, de RT Innovation en de RT Spirit zijn er geheel gemaakt. Voor de RT Magic is daar alleen het casco vervaardigd. Dit schip is bij de werf Padmos in Stellendam de afgelopen maanden afge bouwd. Vanmiddag is het in Rot terdam gedoopt. Deze RT Magie blijft in Rotterdam. De andere drie slepers zijn inmiddels inge zet in Bremerhaven, waar Kotug op 1 januari van dit jaar is begon nen. Bij Kotug gaan ze er prat op dat de nieuwe Rotor-tugs met hun 75 ton trekkracht op dit moment de sterkste havenslepers ter wereld zijn. Ton Kooren is er nog niet he lemaal uit wat hij met het concept verder wil. Technisch is het moge- v,(lijk een nóg prachtiger sleper te maken.,Kooren lonkt al een beetje f^jtagrdehele grote containerrede- ryeridiéopdit moment al werken •^"aart-het ontwerp van gigantische Schepen met een capaciteit van twaalfduizend TEU, de standaard maat voor 20 voets-containers. Dit soort schepen zal slechts een ge perkt aantal havens aan doen. Kooren heeft al met enkele reae- rijen gesproken en voorgesteld pij het ontwerp van de nieuwe 'jup bo's' hek- en boegschroeven ach terwege te laten, Kotug zal er dp voor zorgen dat in de betrokken havens de nieuwe krachtige sle pers gereed liggen. In Bremerhaven, waar Kotug de concurrentie is aangegaan met de plaatselijke sleepbedrijven Urag, Mitgard en T&S, heeft het Rotter damse bedrijf na drie maanden al een marktaandeel van vijftig pro cent. Diverse lokale slepers zijn al opgelegd en een verdere reductie van de plaatselijke skpersvloot is slechts een kwestie van tijd. Naast de drie nieuwe Rotorrtugs heeft Kotug er nog vijf sleepbo ten. Na Rotterdam (in 19^7),qn, Ham burg (1996) is' Bremerhaven het vloot bestaat, inmiddels uit twin tigschepen, Mil>M Den Haag KPN Telecom heeft gisteren een nieuw nummer inge voerd voor het opvragen van tele foonnummers in Nederland, 118. Dit goedkopere nummer gaat op termijn in alle landen van de Eu ropese Unie gelden voor informa tie over binnenlandse nummers. Het nieuwe nummer werkt met de computer en geeft één inlich ting per oproep. Het tarief is 0,90 per oproep, een stuiver minder dan tot op heden. De klant moet wel dieper in de buidel tasten voor persoonlijke assistentie bij het achterhalen van een of meer nummers. Een te lefoontje naar 0900-8008, het oude inlichtingennummer, gaat om hoog van 0,95 naar 1,50 per op roep. Informatie over buitenland se telefoonnumers (0900-8418) komt de beller ook op ƒ1,50 te staan. Dat is nu 1,05. Schiedam Ghanezen lusten wel een borreltje. Dat blijkt uit cijfers van de twee grootste exporteurs naar dit West-Afrikaanse land. Zo voert De Kuyper uit Schiedam dit jaar 250.000 flessen Schnapps uit naar Ghaiv verwacht de distil lateur voor *,d00 een verdubbeling tot een half miljoen flessen speci aal gestookte 'Afrikaanse jenever' van 75 cl. Marktleider Bols Distilleerderijen in Zoetermeer overtreft dit zelfs met 500.000 liter 'Henkes Star Schnapps' naar West-Afrika in 1998. Volgens woordvoerster W. van Wijk gaat het overgrote deel hiervan naar Ghana. „Wij zijn daar 'hofleverancier', want de on langs overleden vorst Otumfo III wilde bij elk cadeau dat hij kreeg ook graag een fles Henkes." Ver der gaat een zeer beperkt deel van de export van Bols naar Toga en Ivoorkust. Overigens is de Schnapps met 42 procent sterker dan de huidige Nederlandse jonge en oude jene ver, met respectievelijk 35 en 38 procent. De opleving die nu plaatsheeft, heeft vooral te maken met de status die westerse jene ver met zich meebrengt Bij bijna alle rituelen -zoals geboortes, huwelijken en uitvaarten - wordt het traditie. Rotterdam Nationale Nederlan den (NN) heeft een prima jaar ach ter de rug. Met een toename van het premie-inkomen met één mil jard gulden'tot 10,5 miljard had de verzekeraar in 1998 een record jaar. De totale omzet, premie-in komen en beleggingsopbreng sten, kwam daarmee uit op 17,5 miljard. De nettowinst steeg met 9,4 procent en bedroeg voor het eerst in de geschiedenis iets meer dan één miljard gulden. Neder lands grootste verzekeraar stelt vijftig miljoen gulden extra be- schikaar aan de polishouders van de levensverzekeringen. Dit be drag is afkomstig uit de koerswin sten, die NN op beleggingen heeft geboekt. In levensverzekeringen bedroeg de groei van het brutopremie-in- komen ruim 800 miljoen. Hoe wel de schademarkt is verzadigd, nam ook daar het brutopremie-in- komen toe met 144 miljoen. In komensverzekeringen leverden daaraan de grootste bijdrage met een groei van 84 miljoen. Het ba lanstotaal groeide met bijna twin tig procent tot 123 miljard. Aan de totale nettowinst droegen de levensverzekeringen voor drie kwart bij en de schadeverzekerin gen voor één kwart. Het branche- resultaat schadeverzekeringen daalde in 1998 licht van 185 mil joen naar 179 miljoen. Deze te ruggang is vooral te wijten aan het lagere resultaat in de bran ches 'zorg' en 'motorrijtuigen'. Schadelast De zorgsector kreeg te maken met verdere stijging van de kosten m de gezondheidszorg. Bij de auto verzekeringen zijn vooral de scha declaims op letselschade sterk ge- Het logo van verzekeraar Nationale Nederlanden lijkt te dansen in de glazen gevel van een ander kantoorgebouw. De verzekeraar heeft een prima jaar achter de rug. Foto anp stegen. De premies voor de brom- fietsverzekeringen worden dit jaar met een kwart verhoogd. Ook de premies voor de autoverzeke ringen gaan omhoog. Hoeveel wil de H. R. C. J. Richaers, directie voorzitter van NN, gisteren niet zeggen. Ondanks de toenemende schade last op WAO-gebied steeg het re sultaat van de inkomensverzeke ringen flink en kwam uit op 115 miljoen. Binnen dit segment werd een verlies van 18 miljoen gele den op de ziektewetproducten. NN stelt over 1998 een bedrag van 5,7 miljard aan polishouders be schikbaar in de vorm van gega randeerde interest, overrentede- ling en bedrijfswinstdeling. Daar komt nog vijftig miljoen extra bij, die afkomstig is uit de koerswin sten van de verzekeraar. Om de dienstverlening aan de on afhankelijke verzekeringsadvi seurs verder te verbeteren, maak te NN vorig jaar de omslag van een productgerichte naar een marktgerichte organisatie. In to taal zullen 1000 van de 3000 werk nemers, die in de hoofdkantoren Haagse Poort en Delftse Poort in Rotterdam huizen een andere functie of werkplek krijgen. De grootscheepse verhuizing is ge pland op het laatste weekeinde in juni. Om aan de steeds individue lere dienstverlening tegemoet te komen groeide het aantal werkne mers met driehonderd." Onder in vloed van duobanen, zorgverlof en prepensioen willen klanten het liefst een zo persoonlijk mogelijk advies voor hun oudedagsvoorzie ning. Als verzekeraar wil NN in samenwerking met de zelfstandi ge verzekeringsadviseurs nieuwe combinatieproducten en totaal concepten ontwikkelen, vooral in het kader van een zo persoonlijk mogelijke financiële planning. Utrecht De onderhandelingen over de CAO voor de ziekenhui zen is koud begonnen of de bon den staan al op hun achterste be nen. „De verslechteringen zijn veel erger dan we vreesden Het is onbegrijpelijk hoe respectloos de werkgevers hun eigen personeel dat zich rot werkt, wil behande len," zegt G. van Huygevoort van de AbvaKabo. Als het aan Van Huygevoort ligt, kan het voorstellenpakket zo de prullenmand m. Vooral het voor stel om de eerste ziektedagen niet meer uit te betalen, is bij de bon den slecht gevallen. „Terug naar de middeleeuwen," zegt de vak bondsbestuurder. De werkgevers hebben de indruk dat verpleegkundigen zich ge makkelijk ziek melden. „We kun nen ons gevoel alleen niet hard maken," zegt een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ). Een sanctie, geen inkomen gedurende de eerste ziektedagen, zal het op lopende ziekteverzuim drukken, zo verwachten die ziekenhuisdi recties. Van Huygevoort wijst er op dat mensen ziek worden van het harde werken. „De werkdruk is echt heel hoog. Daar moet iets aan gedaan worden. Het ziekte verzuim daalt dan vanzelf," is zijn stellige overtuiging. Het stoort de AbvaKabo dat de NVZ ook wil tornen aan de perio dieke verhogingen die het perso neel jaarlijks bij behoorlijk func tioneren krijgen. „De werkgevers vinden dat zij te weinig geld krij gen van het kabinet, maar durven dit niet hardop te zeggen. Wel wil len ze vervolgens het bedrag ver halen op de werknemers." Het is dit jaar voor de eerste keer dat er wordt onderhandeld over een CAO alleen voor het zieken- huispersoneel. Voorburg Nederland telde be gin dit jaar bijna 200.000 miljo nairs. Dat blykt uit een schat- ting van het CBS by de gisteren gepubliceerde cijfers over de vermogens van de Nederlandse huishoudens in 1997. In dat jaar beschikten die 6,6 miljoen huis houdens samen over een vermo gen van 1110 miljard gulden; het saldo van 1590 miljard aan bezit tingen en 480 miljard aan schul den. Dat gemiddelde vermogen van 168.000 gulden per huishouding was 10.000 gulden meer dan het gemiddelde van 1996. De stij ging schrijft het CBS vooral toe. aan de groei van het effecten- en hetwoningbezit Ook na 1997 is de toename van vermogens doorgegaan, omdat zowel de woningprijzen als de aandelenkoersen verder zijn ge stegen. Precieze cijfers zijn niet bekend, maar het CBSxaamt het gemiddelde vermogen per huis houding begin 1999 op bijna twee ton. De verschillen zijn overigens groot Tegenover de 158.000mil jonairs in 1997 die over iets meer dan éénderde van het totale ver mogen beschikten, stonden bij na één miljoen huishoudens waar de schulden groter waren- dan de bezittingen. - Het eigen huis was ook in 1997 het belangrijkste vermogensbér stenddeel met 57 procent Te goeden bij de bank en effect/)? vormden elk 15 procent van hét bezit De gemiddelde waarde van de bijna drie miljoen eigep woningen in 1997 was 304.000 gulden tegen 279,000 gulden eep -jaar eerder. De waarde van effec ten in'particulier beait bedrpeg in 1997 gemiddeld 261,000 gu& -den, vijf mille méér öanin 199$ In 1997 gingen meer particulie ren 'in effecten'; 920.000 ;tegëh 860.000 een jaar eerder. De Kamerleden Harrewijn en Vendrik (Groenlinks) hebben gisteren naar aanleiding van de CBS-cyfers schriftelijke vragen gesteld aan staatssecretaris Ver meend (Financiën) en minister K. de Vries (Sociale Zaken), Ze willen weten hoeveel van de 200.000 miljonairs onder het hoogste tarief van de loon-en in komstenbelasting vallen. lb nfi '8 Het aftellen is begonnen Nog dagen door Scott Adams DUS JE BEWEERT EEN ENGEL TE ZUU? EU DATJE OVER SPECIALE KRACHTEN BESCHIKT WAARMEE JE MENSEN KUNT HELPEN? PRECIES, INSTINCTIEF NEET iK WAT MENSEN WIUEN £N IK KAN MET EEN KNIP MET DE POOT HUN WENSEN VERVULLEN, HEB JE WEL EENS PRO BLEMEN OM DIE'KRACH- I IK KAN TEN ONDER CONTROLE SLECHT JE HOUDEN? I RICHTEN, 'i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 9