32 Met je kop tegen De Muur TT JLT1 er doe je het voor. m De middelvinger wees naar de hemel En hij hoorde die stem... De ups en downs van de marathon 7315 medailles, het geluid van zo'n december- versiering, voor sommigen: een windcarrillon Vier uur, drie minuten, 48 seconden Verkoopje Loop boven 2 miljoen Rotterdams Dagblad jbËe! Maandag 19 april 1999 Door Rob Weeda Rotterdam - De Muur. Waar is De Muur? Waar is dan dat checkpoint in de marathon, dat onverbiddelijke punt op 37 kilometer, waar je met je kop tegen De Muur loopt? In gedachten wees de mid delvinger naar de hemel. En hij hoorde die stem... Bij deze stel ik u officieel in gebreke. Boven het Kralïngse Bos klap wiekten plotseling de gieren. Maar de man met rugnummer 639 zag ze met. Zoals hij ook die stem alweer vergeten was. Hij genoot van het Hollands landschap. Schapenwolkjes, zonnetje, ontlui kend groen. Me Tarzan, you Jane' Emotie. Vroeger bij Bambi, nu bij de gedachte aan die stampvolle Coolsingel. Maar huilen en lopen tegelijk bleek voor Bouke Fenne- ma onmogelijk. Nog tien kilome ter. Nog één keer aanzetten. Voor hemzelf, voor z'n vrouw en z'n aanstaand kind. Maar zonder het te weten las Bou ke Fennema de eerste bladzijden van het boek van Frangoise Sa- gan, Bonjour Tristesse. Grappen maken over jezelf is rela tiveren, maar hij kon het niet meer. Dicht boven de grond knaagde een chip aan zijn veter. De digitale wereld keerde zich te gen hem. En analoog daaraan wa ren zijn gedachten. De hielen de den hem pijn, de kop was van hout. Hij boog voorover, greep naar zijn benen. Opge sloten in zich zelf dacht hij aan reïncarna tie. Aan een ra zendsnelle te rugkeer als panter. Als ja guar. Als Fer rari. En voor het eerst bezag hij de binnenkant van de marathon. Hij herlas zijn race en klemde de bladzijden ste vig tussen 2'n vingers. Als een boekhouder legde hij het verle den vast: voorbeeldige start, soe pele tred, scherp tot op het bot. Hier en daar stond hij even stil. Om te genieten van z'n vierde keer Rotterdam. Twee kéer holde hij in 4 uur 59 minuten en nog wat over de verlossende streep, één keer finishte hij in 4 uur 44 minu ten en een beetje. John van Ochten, de eindverant woordelijke arts voor de medische zorg en opvang van uitvallers en geblesseerden, wees op de geva ren van de 42 kilometer lange tocht „Voor de atleet is naast een strak oefenschema ook zijn voe dingsgewoonte van essentieel be lang. Met genoeg glycogeen in de spieren en in de lever kun je de 30 of 35 kilometer wel halen. Daarna raken de reserves snel uitgeput. Van belang is dan boe zwaar de in spanningen vóór dat punt zijn ge- TM. 1' Bouke Fennema uit Britsum. nabij Leeuwarden, buigt voor De Muur. DeElfstedentochtlsmakkelijker,oftochniet? FotovictorvanBreukeien. weest en of er in de periode voor afgaand aan de marathon vol doende vocht en koolhydraten zijn ingenomen" Kralingse Zoom. Met z'n glooien de asfalt op kilometer 37 ligt hier voor de minder getraïnden het kritische punt van de marathon van Rotterdam. Recht voor het sportcentrum van de Erasmus- universiteit van Rotterdam. De Muur, Bult van Erasmus, Zweer van Desideer. Scherprechter voor velen. Ook voor Bouke Fennema werd de wereld er plotseling een kaas met heel veel gaten. „Honger," stamelde hij. „Het komt door de honger. Tot vier we ken geleden was m'n voorberei ding goed. Toen moest myn vrouw plotseling naar het zieken huis. Iets met de zwangerschap. Sinds die tijd zijn training en voe dingerbij ingeschoten." Waarmee een stelling opnieuw werd bewezen. Vorig jaar kende Greg van Hest op nagenoeg de zelfde plek een beroerde periode en even verder verloor Fabian Roncero een wereldrecord. Ziek geweest tijdens een wedstrijd in Japan, voerde Van Hest aan als oorzaak. Te laat begonnen, wist Roncero. Beide atleten verbeter den gisteren hun persoonlijk re cord- En net als Van Hest en Roncero twaalf maanden eerder zette ook Bouke Fennema zijn eermians- veldtocht verbeten en met succes voort. Anderen dan de man uit Britsum hielden het op de Kralingse Zoom wel voor gezien. Cor Romijn bij voorbeeld. Al na 25 kilometer kreeg de Hoogvlieter pijn in de benen. Acht keer liep hij Rotter dam, één keer deed hij Apel doom. Zijn pr stond op 3.09.56, gelopen in 1992. Gisteren was hij wegge gaan op 3.30. Maar bij kilometer 37 stapte hij uit. Mijn laatste ma rathon. Maar ik blijf wel lopen. Ik zie mensen van mijn leeftijd (47) die mets aan sport doen. Stoom machines zijn het, die al bijna dood zijn." Bijna dood. Naarmate de wijzers van de klok naar vijven kruipen, worden de ogen van de lopers hol ler. Voedsel wordt afgeslagen, peptalk dankbaar geaccepteerd. Om tien voor vier giert een ambu lance, voorafgegaan door een klont motoragenten over de Kra lingse Zoom richting centrum. Aanmoedigingen verstommen, de motivatie bij een aantal neemt nog verder af. Er wordt steeds meer gewandeld. Risicogroep „Men weet beter dan voorheen waar men mee bezig is," stelt John van Ochten tevreden vast. „Slechts diegenen die met alle ge weid een marathon moeten vol tooien, kennen him grenzen niet. Die lopers vormen een risico groep." Eén keer werden de woorden in diskrediet gebracht, toen bleek dat de Keniaanse topatleet en naas Daniel Kipkorir na twintig kilometer wedstrijd per ambulan ce voor observatie naar het zie kenhuis werd gebracht. „Hij start te al met koorts," legde Van Och ten uit. „Maar verder is er op de kapot gelopen voeten van Greg van Hest en één ritmestoornis na eigenlijk niets bijzonders ge beurd," De Muur. Ook het nummer 15208 heeft zijn tempo een paar versnel lingen teruggeschroefd. Op dertig kilometer meerde hij al even af bij de post van zijn atletiekvereni ging Ilion uit Zoetermeer. Nu, op vijf kilometer van het einde, is ook voor Henk Jager een einde gekomen aan wat zijn tweede ma rathon had moeten worden. „Een enorme teleurstelling," baalt hij. „Maar ik kon niet meer. Sinds februari slik ik pillen tegen te hoge bloeddruk. Ik denk dat die me de das om hebben gedaan. Ik laat alles maar bezinken." De Muur. En wéér kreeg hij vele lopers klein... Start Coolsingel Halve marathon Laan op Zuid Van belang voor het lopen van een goede marathon is regelmaat, Veel lopers voelen zich zo goed op dit punt, dat zij overmoedig worden en hun tempo gaan farceren. Zij spreken snel daarna hun reserves aan. De-man-met-de-hamer Atleten bereiden zich voor op de marathon met een strak oefenschema. Ook voedingsgewoonten zijn van essentieel belang. Het gaat vooral om het vochtgehal te en de koolhydraten die door het lichaam worden ge bruikt als'directe brandstof om éen langdurige Inspan ning fe kunnen leveren. Met genoeg glycogen in de spieren en in de lever kan de 30,35 kilometer worden gehaald. Na dit punt nemen de reserves snel af en verzuren de spieren met Zuiderpark Olympiaweg De Kuip Erasmusbrug Kralingse Rotterdams Dagblal/DFdJ/Qraphlc News i Door Peter Ouwerkerk Hier doe je het voor. Het lijkt vijf uur lang kerstmis aan de streep. Kerstmis op de der de zondag van april, op toon gezet door duizenden rinkelende me dailles. De Coolsingel baadt in het versterkte geluid van zo'n ingeni eus percussiesetje van staafjes, voortbewogen door de lucht stroom. Het geluid van zo'n de- eemberversiering, voor sommi gen: een windcamllon. Het is het geluid van 7315 plak ken. Door drie man/vrouw achter een marktkraam uit dozen ge diept en aan linten om armen ge hangen. Hoeveel per arm - dat maakt niet uit, zegt de vrouw. En ze gaat onverstoorbaar door met haar werk. „Hé, krijg je hier geen medaille?" vraagt een man in een laatste ademstoot, een tikje verontwaar digd. Verderop, man. Daar staat een ontvangstcomité in gelid Om de vijf minuten melden de twaalf vrijwilligers, die twintig meter achter de streep de helden mogen belonen, zich bij de markt kraam terug voor een nieuwe la ding 'goud' met Rotterdams lint „Je krijgt er een zere aim van. Maar rond de vier uur komen de meesten; dan ben je ze zo kwijt." Hier doe je het voor. „Giue a Jctss..J Dat doen ze in New York ook." Michelle Blommestijn is een Rotterdamse gymnas- tieklerares en zelf atlete van RA 'maar dan op de technische num mers', Ze strooit met kussen als de knechten van Sinterklaas op 5 december met ander lekkers. „Ik sta nu voor de zestiende keer op de Coolsingel, ik ben van de bana nen opgeklommen tot de medail les, ik weet hoe ze zich voelen: een kus hoort erbij. Alleen als het re gent is het een beetje viezig. Maar Give a klssllï Michelle Blommestijn weet hoe de lopers zich voelen. Een kus hoort bij een medail le. Foto Jaap Ro- dit niet: kom maar op!" Hier doe je het voor. Een medaille of een kus. Of voor allebei... Of... voor Feyenoord? Er komt een man met een Feye- noordpet over de streep. Lands kampioen 1999. Of voor Feye noord? „Voor alle drie, én voor dit." Hij wij st op de letters SOVop zijn gele shirt. Stichting Opvang Verslaafden. René Dekken, cli ënt, al twee jaar bezig af te kicken. „Maar wel twee jaar dean." Een ioopverslaafde nu. „Ik haal ook geld op voor SOV. Dit jaar al veer tienhonderd gulden." Hier doe je het voor. Dat rinkelende geluid, waar doet dat toch aan denken? „Aan het ge luid van duizend schaapjes die langs een herder lopen, ergens hoog in een Zwitserse Alpenwei" Maar is dat niet met af en toe een grote Bwèèèèh? „Nou meetje eens kijken hoe die daar over zijn nek gaat." Het zijn de zeeverken ners van Stel la Maris, wa terscouts uit Eindhoven, die hek ken sjouwen, en zo in een week eindje Rotterdam duizend piek meepikken voor een zomerkamp in de Biesbosch. Duizend piek? „Ja, met zijn zessenzeggen Durk, Bas, Rogier, Boudewijn en Martin cabaretier Hans Teeuwen na. Maar waar is die zesde dan? „O, Job? Die heeft een bijbaantje bijdeFINA" De medailles liggen klaar, ook voor de ze Held. Maar er Is eerst nog een klein probleempje wegtewer ken. Foto Jaap RozemaRotter dams Dagblad Hier doe je het voor. Vrouwen hebben hun handen he lemaal vol Nog vóór de medailles en de kussen staan Gerrit den Boer en Janny Smit met rozen. Beiden voor de negentiende keer marathon- vrijwilliger. Vol gend jaar een jubileum, dan worden ze mis schien zelf ge huldigd. Dit jaar hebben ze voor al een galant ge baar naar iedere vrouw, die met haar chip op de fi- mshmat trapt. Voor iedere Toos een roos. Hier doe je het voor. Voor de medailles, de kussen, voor Feyenoord, voor een goed doel of een rode roos? „De medail le heb ik gekregen, de kus - daar heb ik om gevraagd. En verder loop ik hier alleen om te bewijzen hoe gezond ik nog ben," zegt Wout van Wielingen uit Spijke- nisse. „Gisteren zesenzestig ge worden, en kijk eens hoe ik er uit zie?" „Ach," roept een ander even ach teloos als kordaat, „de voorberei ding, dat is het ergste, dót is een prestatie. De rest niet. Dat is ge woon uitlopen." Hier doe je het voor. Mannen en vrouwen die wanke len. Het hoofd lichtjes voorover, alsof ze met hun hals in een gou den strop willen duiken. Hoofden en halzen op zoek naar de hoofd prijs: het lint met de medaille. Naar 'weer een gouwe'. Op een moment van grote drukte wil iemand ze van hand tot hand laten gaan. Een vijftiger schudt beslist het hoofd. Niks ervan. „Ik wil hem óm..." Hier door je het voor. Wat is er mooier: nü op de Cool singel, of volgende zondag, met De Grote Huldiging? Een goede vriend moet heel lang nadenken. Feyenoord, zijn club en zijn leven. De marathon liep hij voor de eer ste keer. Hij aarzelt, en durft er bijna niet voor uit te komen. „Dé ze keer, denk ik, misschien toch wel... Want die medaille..." Hier doe je het voor. Het is vijf uur precies. De officiële nummer laatst op de klok, die 05.00.00 aangeeft, komt over de streep. Het is Erik Schweitzen uit Roermond, hoofdagent van poli tie. Vijfendertig en geplaagd door kramp. Hij had zijn PR van 4.43 uur willen verbeteren, maar faal de jammerlijk. Hij wordt opge jaagd door de motoren van zijn Rotterdamse collega's. Uithijgend over een hek ontdekt hij dat er twee plakken om zijn hals bungelen. „Een gekregen van de organisatie, en een van, hoe heet ze..Tegla Loroupe.' De laatste, en dan dubbel geëerd. Twéé medailles... Zeg niet dat hij het daarvoor deed. Wessel Penning, na ruim vier uur een tevreden mens, Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Wessel Penning, politiek verslag gever van deze krant, bereidde zich zes maanden voor op de Ma rathon van Rotterdam. Hij is geen loopfreak, maar vindt hard lopen op zijn tijd wel leuk. Der tien weken lang hield hij de le zers van het Rotterdams Dag blad op de hoogte van zijn ver wondering over de loperswereld en zijn gevoelens tijdens eenza me trainingslopen. Vandaag een verslag van zijn marathon, die hij dolgraag binnen een uur of vier wilde uitlopen. Door Wessel Penning Vier uur, drie minuten en 48 seconden, van streep tot streep. Ik weet nu wat een marathon is. Een marathon is als het leven. Soms gaat het naar wens en vreet je ongemerkt vele kilometers. Soms ben je op sterven na dood. Dan hik je aan tegen iedere bocht. Soms beleef je vervolgens een wonderbaarlijkewederopstan- ding. Dan werkt het lichaam wel weer mee, voelen de benen weer goed aan en verdwijnt de kramp naar een onbestemde bestem ming. Helaas duren zulke mo menten meestal kort. Heel soms, tenslotte, geniet een mens tijdens een loop van 42 kilometer en 195 meter. Dan is het alsof hij zweeft, Ik heb gisteren tijdens mijn loop tocht door Rotterdam al die mo menten meegemaakt. Dat maakte de marathon van Rotterdam zo mooi. Vooral achteraf, In opperbest humeur ren ik de eerste tweeëntwintig kilometer door Zuid. Lange saaie straten als de Oldegaarde, Slinge en Spino- zaweg zijn door het in dikke rijen opgekomen marathonpubïiek veranderd in bruisende stukjes Rotterdam. Zij aan zij met loop- maat Michiel passeer ik na 1 uur en 56 minuten het halve mara- thonpunt op de Kop van Zuid. We rekenen hardop en komen tot de conclusie dat een tijd van ónder de vier uur haalbaar is. Hem lukt dat inderdaad, een tijd van drie uur en 48 minuten. Met mij loopt het anders af, Al op de Erasmusbrug vind ik lo pen niet erg leuk meer. In mijn onderbenen nestelt zich een on verwacht gevoel van loomheid. Is dat een voorteken varikramp? Als dat zo is: waarom nü al? Hoe komt dit? Tijdens lange duurtrainingen van dertig en vijfendertig kilome ter liep ik op dit tijdstip nog pijn loos. De loomheid verdwijnt niet. Lo pen doet nu pijn. Vooral na de vijf-' entwintigste kilometer begin ik te betwijfelen of ik deze middag de Coolsingel nog zal zien. Voor mijn gevoel loop ik iedere kilometer langzamer. Mijn loopmaat? Die is al in de verte verdwenen. Ik denk niet meer aan een marathontijd. Vier uur of vier uur dertig. Het is me om het even. De Kralingsezoom ervaar ik als een bar stuk marathon. Vrienden zien me even daarna met doffe en een van pijn vertrokken gezicht aan de ronde rond het Kralingse Bos beginnen. Een ronde later zien ze me stralen. Ik lijk als her boren. Tijdens de 'bosronde' heeft zich namelijk een wonderbaarlij ke wederopstanding voorgedaan. Na wat rekoefeningen tegen een Kralingse boom, voelden mijn be nen opeens weer goed. Ik dribbel weer verder. En na een tweede rekpayze, slaak ik bijna een vreugdekreet. Be kan weer lopen! Hard loop ik met meer. Mijn tem po van elf per uur is gezakt naar tien. Maar ik loop, dat is al heel wat. Rond het vijfendertig kilo- meterpunt weet ik zelfs wat te versnellen. De Kralingsezoom, die volgt, blijkt niet meer zo bar als ik dacht. En wanneer ik de Maasboulevard opdraai, kan het niet meer mis gaan. Denk ik. Maar zoals ik al schreef, wonder baarlijke momenten van weder opstanding duren tijdens een ma rathon meestal kort. En al gauw komt de kramp terug. Een kramp van jewelste. Een kramp die zich niet laat verjagen door een al te korte rekpauze. Deze kramp geeft mij het gevoel dat de Coolsingel neg heel ver weg is. De kramp gaat bijna niet meer weg. Iedere vijftienhonderd me ter moet ik tegen een lantaarn paal leunen om met rekoefenin gen de pijn te verdrijven. En rare bewegingen moet mijn lijf al hele maal niet meer maken. Wanneer ik zwaai naar een kennis, schiet terstond de kramp in mijn rech- terhamstring. Dus stop ik weer. Gelukkig hoef ik nooit te wande len. En na drie kramppauzes na de achtendertigste kilometer - de laatste heel sneaky net voor de Coolsingel, opdat niet al te veel mensen me in die gênante hou ding kunnen aantreffen - komt dan toch het finishdoek in zicht. Als in een slechte film, komen op dat moment de tranen in mijn ogen. Ik hol blijmoedig het eind van mijn marathon tegemoet. 4.07.22 meldt de finishklok. En mijn stopwatch, die ik ruim vier uur eerder pas liet meelopen toen ik de startstreep passeerde, geeft aan dat ik de 42.195 meter in 4.03.48 heb afgelegd. „Vier uur,"driéininuten en 48 se conden," zegt een niet-loper na af loop verwonderd. „Waar heb je al die tijd aan gedacht?" Ik zeg dat ik die middag niet heb gedacht. Ik heb alleen maar gelo pen. Rotterdam Ver koop je Loop zit bo ven de twee miljoen gulden. De charitar- tieve 'poot' binnen de Rotterdam mara thon, bracht dit keer 120.000 gulden bij een, waardoor het to taal na dertien jaar op 2.067.500 gulden is gekomen. Verkoopje Loop zamelde dit keer in voor de stich ting Asbestkanker. Er werden zondag veel meer goede doe len gediend in de ma rathon. Met name voor Kosovo, giro 555, werd driftig gel den bijeen gebracht, onder meer door leer lingen van het Albe- da College. Alle T- shirts uit vorige Ver koop je Loopacties werden uit de maga zijnen gehaald en krijgen ook bestem ming Kosovo. Voorts was er een in zameling voor de stichting War Child, die het leed van jon ge oorlogsslachtof fertjes probeert te le nigen. Peter Elsinga, een 42-jarige CapeUe- naar verkocht zfin loop tot een totaalbe drag van 14.975 gul den. De etalage-stylist liep de laatste kilo meter met een bord waarop dat bedrag vermeld stond.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 16