10 Rotterdam Politie 'gek gebeld' na invoering 1-1-8 Pabo-studenten willen vaste stagevergoeding RET houdt vast aan verkleining zones Psychologen bedenken spel om agressie van kinderen weg te nemen Infrarood-camera biedt hulp bij branden Mensen bellen alarmcentrale (1-1-2) in plaats van informatienummer van KPN Knuffels voor Kosovo zijn aangekomen in Albanië Lockerhie-proces leidt tot overlast Koninginnedag Bromfietsers zonder helm RW RRV R2 Rotterdams Dagblad Vrijdag 23 april 1999 Rotterdam De alarmcentrales (1-1-2) van de politie worden en 'per ongeluk' 1-1-2 toetsen. Bij de Rotterdamse alarmcen trale, waarbij zowel de politiekorpsen Rotterdam-Rijnmond als Zuid-Holland-Zuid zijn aangesloten, gaat het om tientallen verkeerde telefoontjes per dag. „De centrale heeft er al dagen last van," zegt een woordvoerder van de Rotterdamse politie. „Maar dat zal naar verloop van tijd wel min der worden," verwacht hij. De woordvoerder onderstreept dat de verkeerde telefoontjes niet tot een overbezetting van de alarm centrale leiden. „Er zijn meerdere lijnen. Het geeft alleen wat meer werk voor de dames achter de te lefoon. Zij moeten telkens weer uitleggen dat mensen een ander nummer moeten draaien. Maar klantvriendelijkheid staat voor op." Een voorlichter van KPN Telecom zegt dat KPN er niets aan kan doen. „Het nummer is Europees ingevoerd als binnenlands infor matie-nummer. Dat is een besluit van de Europese Unie geweest, niet onze keuze. Ik kan me wel iets by het misverstand voorstel len, maar het gaat geheel buiten ons om." In andere politieregio's klinkt de zelfde klacht als in Rotterdam. Een politieman op de meldkamer van Gooi en Vechtstreek: ,Het kost een hoop tijd en energie. Je vraagt je af wie er belt. Iemand die 1-1-2 belt of iemand die belt voor 1-1-8 en weer verkeerd heeft ge toetst, Op een gegeven moment word je het zat Mensen schijnen het onderscheid niet te kunnen maken." Slechte zaak En op de alarmcentrale in Utrecht: „We worden gek gebeld door mensen die 1-1-2 intoetsen, terwijl ze 1-1-8 willen bellen'. Een woordvoerder van de politie Fle voland: „Het is vanochtend weer diverse keren gebeurd. Een heel slechte zaak dat de nummers zo op elk; ut lijken. Ik ga het inbren gen in het overleg van de 1-1-2 centrales." Ook het Korps Lande lijke Politiediensten in Drieber gen kampt met het probleem. Het nieuwe informatienummer 1- 1-8 dat sinds deze week gebeld kan worden, is in de plaats geko men van 06-8008. Wie dat oude nummer draait wordt voorlopig nog doorgeschakeld. Niet alleen het nummer is nieuw maar ook de manier waarop de beller te woord wtirdt gestaan: een sprekende computer heeft de persoonlijke stem achter het informatienum mer vervangen. Voor wie liever met een mens spreekt dan met een computer is overigens ook een nieuw informa tienummer in het leven geroepen: 0900-80Ü8. Deze service is echter wel een stuk duurder. Het kost ƒ1,50 per minuut, terwijl ƒ0,90 voor 1-1-8 moet worden betaald. Daar staat tegenover dat zes num mers opgevraagd kunnen wor den, terwijl op 1-1-8 telkens maar om één nummer kan worden ver zocht. Rotterdam Een 'missie'. Dat is de actie Knuffels voor Kosovo voor Nicolien de Kroon. De op richtster van de Stichting Mother hood is met vijftien vrachtwagens in haar kielzog in de Noord-Alba- nese grensplaats Kukës aangeko men. Woensdag is daar begonnen met de distributie van twintigdui zend kinderpakketten vol nood hulpgoederen. In totaal worden 80.000 pakketten met voedsel, kleding, toiletartike len en speelgoed in zeventig vrachtwagens naar de vluchtelin genkampen in Albanië overge bracht. De hulpgoederen zyn in anderhalve week tijd ingezameld tydens een grote, landelijke actie. Volgens de organisatoren -de stichting Motherhood, Mara en Warchild- verloopt de actie voor spoedig. 'Het eerste transport ver trok ruim anderhalve week gele den vanuit Geldermalsen. Na een reis van zes dagen kwamen de vrachtwagens begin deze week aan in Kukës. Voor de vrachtwagens die de over steek naar Durrës in Albanië nog moeten maken, werd aanvanke lijk het ergste gevreesd. „De grootste problemen schijnen ...er bij de douane te zijn, maar het gaat toch gemakkehjkér')döiïHWe hadden gedacht," zegt Willemine Verloop van Warchild. Was het inzamelen van de knuf fels in Nederland hartverwar mend, het onthaal van het trans port in Kukës was niet minder en thousiast en voor de organisato ren zelfs emotioneel. Nicolien de Kroon was zichtbaar onder de in druk van de situatie, weet haar moeder vanuit het Noord-Hol landse Andijk te vertellen. „Het is daar ontzettend schrijnend. Hon derden kinderen, die zich weken niet gedoucht hebben en geen warm bed hebben." Deels via de televisie, deels via de telefoon wordt ze door dochter Ni colien op de hoogte gehouden. „De aankomst van het transport was geweldig," zegt ze. „De kin deren renden er omheen toen de wagens binnenreden. Voor hun is dat toch een soort vertier." Bij de verdeling wordt samenge werkt met de lokale organisatie CRS, die al sinds 1991 in Albanië werkzaam is. Dat gebeurt volgens een strak en gedisciplineerd sys teem. „Het voordeel is dat onze kinderpakketten ingepakt zijn op leeftijd en geslacht," zegt Wille mine Verloop. „De pakketten wor den per groep uitgedeeld. Dat ge beurt in een rustiger tempo, zon der chaotische taferelen." De verwachting is dat het eerste transport nog dit weekend terug keert in de Albanese hoofdstad Ti rana. Daarna is het -wachten op het tweede', transport vaaf 25. vrachtwagens, dat gisteravond vanuit Nederland vertrokken is. Wanneer het derde transport ver trekt, is nog niet duidelijk. De wa gens staan al klaar. Rotterdam Het van Rotterdam Airport vertrekkende vliegtuig dat afgelopen woensdagavond voor veel klachten over geluids overlast heeft gezorgd, had Schot se agenten en ambtenaren aan boord die zyn betrokken bij het proces tegen de Libische verdach ten van de bomsaanslag op een vliegtuig boven het Schotse Loc kerbie. Ais het Lockerby-proces lang duurt, zullen de Schotten mis schien een ander vliegtuig gaan nemen voor het vervoer van de betrokkenen bij het proces. Rot terdam Airport laat vanaf oktober lawaaiige vliegtuigen extra beta len. 's Avonds en 's nachts worden de tarieven verdubbeld en over dag gaan ze ook fors omhoog. Zie ook pagina 15 Acht lulpaardvellen, zeven slangenhuiden, zeven opgezette varanen en 300 artikelen die zijn gemaakt van huiden van beschermde diersoorten. De Rotterdamse douane trof de partij woensdag aan in een container die van Nigeria via Rotterdam op weg was naar een bestemming elders in Europa. De partij was aangeduid ais 'art works'. Naast de dierenhuiden en opgezette dieren ging het om artikelen waarin de huid van slangen en krokodillen is verwerkt Uit nader onderzoek!» samen werking met de Algemene inspectiedienst (AID) bleek dat het in alle gevallen beschermde uitheemse diersoorten betrof waarvan de invoer en doorvoer aan ver gunningen is gebonden. De douane inspecteerde de container met de spullen op basis van een 'risicoanalyse'. Behalve de aangegeven houten meubelen trof de douane de artikelen van beschermde diersoorten aan. De goederen zijn in beslag genomen en er is proces-verbaai opgemaakt Foto Rot» webttsr Door Tom Tibboel Rotterdam„Respect voor het le raarschap! Maatschappelijke waardering! Een betere beloning! Minister Loek Hermans (onder wijs) werd gistermiddag bij zijn bezoek aan de opgeknapte en uit gebreide Hogeschool Rotterdam- vestiging aan de Blaak/Wijnha ven vriendelijk doch indringend aangesproken door protesterende pabo-studenten. Namens het actiecomité De Toe komstige Leraren van Nederland overhandigden de vier initiatief neemsters de minister een petitie met hun grieven en een lijst met ruim achthonderd handtekenin gen van studenten en docenten van lerarenopleidingen. Het zit de studenten dwars dat het tweejarige experiment van stage vergoedingen voor leraren in op leiding (LIO) door het ministerie van Onderwijs wordt beëindigd. "Woordvoersters Bele Reymer(22), Gaby Roodbol (20), Ingeborg Hes hof (19) en Nadine Vegter (21) plaatsen grote vraagtekens achter de aparte arbeidsovereenkom sten, die nu in de plaats daarvan met schoolbesturen worden geslo ten. Het viertal noemt het te gek voor woorden dat binnen afzienbare tijd grote verschillen kunnen ont staan in stagehonoreringen. „Vol gend jaar zitten wij in ons vierde en stagejaar. Dan kan het gebeu ren dat we voor een hahbekrats vier dagen per week op een basis school werken, waarvan er drie in het teken staan van lesgeven. We betalen intussen wel volledig col legegeld, terwijl we bijna niet op school komen. We werken en lo pen de kans geld toe te betalen," zeggen Roodbol en Reymer ver ontwaardigd „We worden," vervolgt Heshof, „er voor de hoogte van de vergoe ding afhankelijk van of we al of niet met een rijk schoolbestuur te maken krijgen. Dan zijn of blijven de studenten genoodzaakt een weekeindebaantje te nemen. Wat weer ten koste gaat van onze sta ge - en in het verlengde daarvan ook van het onderwijs." Salaris De Hogeschool Rotterdam - de nieuwe afkorting is HR in plaats van HR&O - nam de komst van Hermans te baat om - buiten me deweten van de studenten om- een overeenkomst met het Be stuur Openbaar Onderwijs Rot terdam (BOOR) met handteke ningen te bekrachtigen. Deze voorziet in een leer-werkovereen- komst voor vierdejaars stagiairs, met het uitzicht op een vaste baan. De overeenkomst stelt de actie voerende studenten niet gerust. Bele Reymer wreef minister Her mans onder de neus: „Er moet één lijn worden getrokken!" De minister is dat niet van plan. Her mans: „Ik denk niet dat het nodig is de vergoedingen bij wet te rege len en doe dat dan ook niet. Het ministerie trekt voor dit doel 15 miljoen gulden extra uit. Voor de hoogte van de stagevergoeding zijn jullie zelf verantwoordelijk. Door het grote lerarentekort is jul lie marktpositie uitstekend, dus dat komt wel goed." Gaby Roodbol kondigde niette min strijdlustig aan dat de acties worden uitgebreid. „We gaan de krachten bundelen met andere pabo's." Eng De pabo'ers kunnen ook niet uit over de voorgestelde regeling om onbevoegde leraren voor de klas te zetten. Een verschijnsel dat in de praktijk al voorkomt overi gens. Een van de actievoersters: „Daar mee pakt Hermans niet de oor zaak, maar de gevolgen van het le rarentekort aan, Het getuigt van nogal weinig respect voor ons stu denten als moeders en conciërges voor de klas verschijnen. Daar worden we eng van. Zo verdwijnt het toch al niet hoge aanzien voor ons vak helemaal." Actievoerende pabo-studenten vangen minister Hermans (r) op bij de vernieuwde en uitgebreide vers itingingvande Hogeschool RotterdamaandeBlaak/Wijnhavenenovertiandigenhem een peti tie. Bele Reymer (I) en Gaby Roodbol: 'Meneer Hermans, met onbevoegden voor de klas daalt ons vak nog meer In aanzien.' Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Rotterdam De RET houdt vast aan de verkleining van de zones in Hoogvliet en Prins Alexander. Dat betekent dat de bewoners van die wijken meer strippen (en dus meer geld) kwijt zijn om in het centrum te komen. De verkleining van de centrumzo- ne is voorlopig van de baan, maar RET-directeur Clayden sluit niet uit dat een splitsing van deze cen trale zone in de toekomst opnieuw aan de orde komt. De zone-inde ling wordt volgende week woens dag besproken door de commissie verkeer en vervoer van Rotter dam. Door de invoering van een nieuw vergoedingssysteem is de rijks subsidie niet langer afhankelijk van de reizigerskilometers maar van de kaartverkoop. Hoe meer kaartjes er verkocht worden, hoe meer rijksgeld de RET dus bin nen kan halen. Dat doel kan onder meer bereikt worden door zones te splitsen. De RET heeft vastgesteld dat de zo nes in Den Haag en Amsterdam kleiner zijn dan in Rotterdam. „Dat is goed voor de Rotterdam mers," zei directeur Clayden gis teren tijdens de presentatie van het jaarverslag. „Maar het kost de RET subsidie." De vervoerbedrijven van Amster dam, Rotterdam en Den Haag be kijken of de conducteur terug op de tram kan komen. Het baart Clayden zorgen dat veel reizigers in het openbaar vervoer zich on veilig voelen. Het inzetten van melketiers als conducteur zou ook een ander probleem kunnen op lossen. Verzuim De RET kampt met een hoog ziek teverzuim onder de mensen met Melkertbanen. „Zij mogen wette lijk niet worden ingezet voor an dere banen dan die waarvoor ze aangenomen zyn," zei de RET-di- recteur. „Dat geeft problemen met de motivatie. We kijken nu of hun taak ook verruimd kan wor den." Melketiers zyn nu vaak wa genbegeleiders of metrobeheer ders. De RET registreerde in 1998 een ziekteverzuim van 12,5 procent, tegen 10 procent in 1997. Dat is volgens Clayden onder meer te wijten aan de hoge gemiddelde leeftijd van het personeel, de soms onveilige werkomstandig heden en het type beroep, dat vaak slijtage met zich meebrengt. Samen met de HTM heeft het Rot terdamse vervoerbedrijf een des kundige in de arm genomen die het arbeidsverzuim onderzoekt. dat. het vrijwel geen effect heeft op kinderen die agressiviteit tot hun tweede natuur hebben ge maakt. Volgens onderzoeker P. van Lier heeft het Taakspel een aantal po sitieve bijverschijnselen. „Kinde ren die van nature verlegen zijn, leren voor zichzelf op te komen. Verder zie je dat kinderen die het Taakspel hebben gedaan, ook op latere leeftijd verantwoordelijker gedrag vertonen. Ze roken niet en experimenteren evenmin met drugs." Daarom, zegt Van Lier, is het on derwijs over het algemeen en thousiast over het experiment. „Veel scholen zijn al bezig met een programma dat tot doel heeft de sociaal-emotionele ontwikke ling van hun leerlingen te bevor deren. Het Taakspel sluit daar goed bij aan." Scholen die afwijzend reageren op deelname, doen dat meestal omdat zij het personeel niet extra willen belasten. Ethische bezwa ren, zoals het niet beschikbaar willen stellen van kinderen als proefkonijnen, v .den volgens Van Lier zelden geboord.„Het on derzoek is goedgekeurd door de Medisch Ethische Commissie van de Erasmus Universiteit" zegt hij. „Voor alle duidelijkheid: het gaat er niet om dat wij het ideale kind willen kweken. Onze bedoe ling is agressie bij kinderen weg te nemen. Dat is een doel waar maar heel weinig mensen bezwa ren tegen zullen hebben. Door Peter de Lange RotterdamVijfendertig klassen van dertien basisscholen in de re gio's Rotterdam en Amsterdam doen mee aan een experiment met een Taakspel, eer. initiatief van Rotterdamse jeugdpsyeholo- gen die denken daannee onrustig en agressief gedrag van kinderen gunstig te kunnen beïnvloeden. Proefnemingen met een soortge lijk spel op scholen in de Ameri kaanse stad Baltimore leidden tot een meetbaar-lagere agressie in de klas. Bovendien vertoonden de deelnemende kinderen een socia ler en verantwoordelij'ker gedrag. Het onderzoek wordt uitgevoerd door dé afdeling kinder- en jeugd psychiatrie van het Sophia Kinderziekenhuis in samenwer king mei de Onderwijs Begelei- dings Dienst, due het Taakspel ontwikkelde voor Nederlandse scholen. De Rotterdamse GGD trad op als adviseur. De deelne mende scholen staan 20wel in achterstandswijken inde binnen steden, als in de zogenaamde "be tere buurten' van forensensteden. Bij het Taakspel worden de leer lingen in kleine teams opgedeeld. Zjj spreken met de onderwijzer gedragsregels af waaraan de hele klas zich moet houden, zoals 'rus tig werken' en 'anderen niet sto ren'. Kinderen die de regels nale ven worden beloond, met bijvoor beeld een kleurplaat. Degenen die de regels overtreden worden door hun medeleerlingen gestimu leerd zich voortaan aan de regels te houden. Behalve onderwijzers wordt ook ouders gevraagd aan het onder zoek mee te werken. Hen wordt verzocht een vragenlijst in te vul len. Op die manier worden gege vens over de sociale achtergron den van het kind en het gedrag thuis verzameld. De bevindingen worden vertaald in 'harde cijfers' die moeien uitwijzen voor welke groepen kinderen het Taakspel bruikbaar is en voor welke niet. De resultaten in Amerika wijzen uit dat het spel beginnend agres sief gedrag kan wegnemen, maar Rotterdam De bussen en trams van de RET zullen op Koningin nedag in Rotterdam omleidings routes rijden. De Coolsinge! en Blaak zijn de hele dag afgesloten. Bovendien rijden er op Koningin nedag geen trams en bussen over het Kruisplein, de Kruiskade en de Nieuwe Binnenweg. De Beyer- landselaan is eveneens niet be gaanbaar tussen 10.00 uur en 20,00 uur voor tramlijn 20. Minister Hermans zag het be zwaar niet van een ontwikkeling naar een 'opener, flexibeler' ar beidsmarkt in het onderwijs, „Daar profiteren jullie ook van, al s je over tien jaar naar een ander vakgebied wil overstappen. Ik be strijd dat het om onbevoegden gaat. Natuurlijk komen patat- kraambouders niet in aanmer king. Het zyn mensen met een HBO- of vergelijkbare opleiding, die alleen didactisch zullen moe ten worden geschoold. Op hun ge schiktheid en kennis worden deze 'zij-instromers' eerst getest." Rotterdam De politie heeft gis teren in Ore* '•oord by een brom- fietscontrok vijftien bestuurders bekeurd. De overtredingen wer den uitgedeeld voor onder meer rijden zonder helm, meteen te ho ge snelheid en rijden zonder gele plaat of met een verkeerde plaat op de bromfiets. Rotterdam Een gloeiend stukje ijzer valt op een stapel plastic zak ken met polyethyleen. Direct ont staat die vlam, die zich in korte tijd ontwikkelt tot een brand. Een enorme brand. Maar dat niet al leen: de vuurtongen kruipen als het ware over de transportenban den naar zo'n beetje alle uithoe ken in de loods. Stel dan maar eens de brandhaard vast. Een in frarood-camera kan dan hulp bie den. Het was de eerste keer dat de Rot terdamse brandweer dinsdag bij de Kemira-brand in de Europoort gebruik maakte van de infrarood- camera, die standaard onder de helikopter van de politie hangt. Niet dat de w mdweer zelf niet over dergelijk apparatuur be schikt, maar de rookontwikkeling was wel heel hevig om zelf met een camera op een ladderwagen te klimmen. Bovendien betrof het een erg ge compliceerde brand. Van buitenaf was geen vlam te zien en binnen verspreidde het vuur zich razend snel. Het gebruik van infrarood is al zo oud als de weg naar Kralingen, zegt J. Breukers van de Rotter damse brandweer. „Het leger maakt er al sinds jaar en dag ge bruik van. Maar de toepassingen worden steeds verbeterd. Moest er vroeger een brandweerofficier mee de helikopter in om naar be neden te kijken, nu konden we meteen op de grond infrarood- beelden bekijken. Zelfs de politie- meldkamer kon gelijk met de beelden meekijken." Of het gebruik van de infrarood- camera onder de helikopter heeft geleid tot een 'snellere' brandbe strijding -die duurde uiteinde lijk zesenhalf uur, nog zonder na blussen- is volgens Breukers moeilijk te zeggen. „Het biedt wel de mogelijkheid om snel informatie te verzamelen. En dat beïnvloedt zeker de beslis singen die worden genomen. Je kunt wel stellen dat het de slag kracht bevordert." Beelden Het is niet zo dat je met een infra- roodcamera letterlyk alles door muren en daken van gebouwen kunt zien. „Maar je kunt er wel mee vaststellen waar het meer en minder heet is. Dat is te zien aan vlekken op de beelden. Hoe inten ser de vlekken des te heter is het op die plek. Dat levert dus heel veel informatie om de bron van de brand te kunnen opsporen. Het is een heel geschikt hulpmiddel." Ook het brandweerkorps zelf be schikt over twee infraroodcame- ra's. „Ze zien eruit als een beeije lompe videocamera's die je voor je hoofd moet houden om wat te kunnen zien. Maar ze worden wel steeds compacter." Twee bijzondere voertuigen van de brandweer zyn met de came ra's uitgerust, Die rukken niet bij iedere brand uit maar alleen bij heel bijzondere. „Bijzonder in de zin dat er sprake is van complicaties. Dat we niet goed weten hoe de brand zich ont wikkelt of waar de haard zit. Ke- mira was zo'n geval. Daar ver spreidde het vuur zich over trans portbanden." Breukers sluit niet uit dat vaker gebruik zal worden gemaakt van de diensten van de politie. Bij bij zondere branden is immers al standaard een politiehelikopter paraat. En met grote regelmaat maakt de brandweer dan al gebruik van de informatie die vanuit de heli met het blote oog kan worden waarge nomen. „Van bovenaf heb je meer overzicht en inzicht in de situa tie."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2