Dae zomeravi n lachte Cruz; da bel joffde Feyenoord kampioen Feyenoord is kampioen. Om met Louis van Gaal te spreken: "Wij zijn de besten'. Mogen 'we' nu even afrekenen met de magere jaren. Over vervelende Cham pions League-avonden en het jongleren van Richard Witschge, Over onze complexen. Over de brille van Julio Cruz, Door Gert Onnink en Wessel Penning "Y X TAT ZIJN WE vernederd. \J\I Het geschiedde in het V jaar 1997. We zaten in een koude Kuip. We staarden naar een immens scherm en za gen dat Richard Witschge de bal een keer of acht hoog hield. De Amsterdam Arena lachte en juichte. Even later maakte Julio Ricardo Cruz een prachtig doel punt. Dat doelpunt werd afge keurd. Door een technische sto ring kregen we de treffer in Rot terdam nog niet eens te zien ook. Feyenoord verloor die dag van Ajax met 4-0. Drie dagen later was Feyenoord kansloos tegen Man chester United (1-2). En de zondag erop was Willem II te sterk (0-2). Drie nederlagen in een week. Het is nog maar een maand of achttien geleden. Nu is het 1999. Verliezen doen we zelden. Dankzij een straatlengte voorsprong op de concurrentie zyn we weken voor het eind van de competitie al landskampioen. Er zijn nog mensen die ons de Kampioen van de Armoede dur ven te noemen - een Hollandse traditie tijdens kampioensjaren van Feyenoord. Maar wie in een seizoen zoveel punten haalt als wij, is niet armoedig. Het is zo onverwacht gekomen. Onze ster Giovanni ging. Konter- man, Paauwe en ene Tininho kwamen. Geen mensen die ons de titel bezorgen, dachten we, al ja ren vaste seizoenkaarthouders in de Kuip. Van Vossen? Te oud. Na tuurlijk hóópten we gewoon weer op een kampioenschap. Maar we wisten dat het tegen beter weten in was. Prettig Toch reden we zoals ieder jaar op een vrijdagavond in juli naar de Veluwe om onder zomerse om standigheden een van Feye- noords eerste oefenpotjes te be kijken. Tevreden keerden we aan het eind van de avond terug naar Rotterdam. Niet dat Feyenoord goed had gespeeld. Welnee, het was gezapig. Maar wie ons prettig stemde was Julio Ricardo Cruz. Wij zijn 'Cruz-fans'. Velen vinden hem een vervelia. Velen vinden hem een overschatte, luie, geme ne, egoïstische voetballer. Wij vin den hem geweldig. Wij genieten van zijn dribbel, die onnavolgbaar is. Wij genieten van zijn tweebe nigheid. Van zijn techniek, zijn balaanname. Wij genieten van zijn brille. De Argentijn, die bij een van ons om de hoek woont, is onze favoriet, al sinds hij voor het eerst in een Feyenoord-shirt voor onze ogen verscheen. Cruz maakte van onze vrijdag avond in Apeldoorn een fijne avond. Want wat zagen we? We za gen hem lachen. Het seizoen er voor had-ie zelden gelachen. Maar deze avond lachte hij breeduit. Dat beloofde wat. Jammer dat Cruz de eerste vier competitiewedstrijden geschorst was. Zonder hem speelde Feye noord re-de-lijk. Toen kwam de wedstrijd tegen PSV in Eindho ven. We zaten weer voor een groot scherm. Het was in café 't Haantje op Zuid, gewijde grond, want ooit de stamkroeg van Ernst Happel. We zagen Cruz het veld op slente ren en zeiden: 'Als Cruz dit sei zoen eens echt goed ging spelen...' Cruz speelde uitstekend. Die avond scoorde hij het winnende doelpunt met een simpele voetbe weging bij de eerste paal. In de maanden die volgden speelde hü opvallend vaak goed. Natuurlijk had ie zijn mindere wedstrijden. Dan miste hij kansen, probeerde hü een enkele keer zijn elleboog uit op de wangen van een vijandi ge voorstopper of trapte hij een kleverige back op de enkels. Maar als wij over tien jaar terug denken aan dit kampioensjaar, dan herinneren we ons die solo thuis tegen PSV en, dat vooral, die onvoorstelbaar mooie lob tegen Ca tuur Leeuwarden. Met effect in u<? bovenhoek. Hugo Walker ging het even te snel. „Wat is dit nu toch?" riep de arme Hugo vol verbazing uit. We voelden ons va ders, die zien dat hun probleem kind in het leven alsnog het juiste pad vindt. Toen Julio scoorde, scoorden wij. Cruz krijgt nog steeds te veel kri tiek, vinden wij. Scheidsrechters fluiten tegen hem en nemen hem zelden in bescherming tegen ge mene, niets ontziende mandek kers van modale clubs. En daar om huilen wij mét Cruz als zijn kuiten en enkels weer geschon den zijn. En schelden wij mee te gen hen die vinden dat Cruz niet zo zielig moet doen. We krijgen steeds meer medestanders. De schare Cruz-fans groeit met de dag. Vriendelijk Zo het Cruz vergaan is, zo is het Feyenoord vergaan. Feyenoord wordt weer gewaardeerd. De min achting is bewondering gewor den. De verslaggevers van Studio Sport, die zich een jaar lang af vroegen waarom Feyenoord tien miljoen gulden heeft uitgegeven aan een om zich heen schoppende centrumspits, vinden tegenwoor dig dat Feyenoord 'dankzij Cruz' een 'uitstekende ploeg' geworden is. Men is erg vriendelijk voor ons geworden. Mart Smeets lag tij dens interviews aan de voeten van Leo Beenhakker en later ook Kees van .Wonderen. Slechte wed strijden worden als een incident beschouwd. Gelukkig zijn Annette 'Dani' van Trigt en Tom Egbers er nog. Die hopen dat deze voetbaljaargang gauw voorbij is. Gelukkig is er de FIOD nog. Die zal op een dag mel den dat Feyenoord de belasting heeft ontdoken. En gelukkig be staat er ook nog zo iemand als Co Adriaanse. Die vindt zijn ploeg Willem II - inmiddels op een punt of twintig achterstand gezet - gewoon Voetballend beter' dan Feyenoord. Gelukkig maar. Kunnen we ons als echte Feyenoord-supporters toch nog lekker ergeren aan de wereld buiten de Kuip. Kunnen we ons minderwaardigheidscom plex toch nog koesteren. Kunnen we doorgaan met denken dat wie niet voor ons is, tegen ons is. Kun nen we doorgaan met denken dat iedereen tegen ons is. Daar zijn we nu eenmaal Feye noord-supporters voor. Godenzonen Wat zijn we vernederd. Woens dagavonden duurden een eeuwig heid. Ajax in de Champions Lea gue. Lange voor- en nabeschou wingen. Dominee Van Gaal in de hoofdrol. Godenzonen werden ze genoemd, die ons wat te vaak wonnen. Inmiddels zijn we in een andere wereld terechtgekomen. Ajax staat ver, heel ver achter ons. Go denzonen blijken doodgewone stervelingen te zijn. Er is zelfs al ondeugend gesteld dat Ajax ge schiedenis is. Ajax koopt Vier- klau, Van Halst - het type spelers dat Feyenoord vroeger altijd naar Rotterdam haalde Nu willen ze (alweer) Makaay en ook Nieuwen- burg. Wij worden daar niet bang van. We verkeren al maanden in de roes van een kampioensfeest. Voelen ons geen losers meer, ver tonen zelfs arrogant gedrag ten opzichte van niet-Feyenoorders. We gunnen ze de beker, als een troostprijsje. We gedragen ons dus eigenlijk als Ajacieden uit de Van Gaaljaren. Voelen ons de bes te. En dat laten we iedereen we ten. Dan blijkt dat nu bij 'hun' de druiven zuur zijn. Ze voelen ein delijk eens wat wij jarenlang heb ben moeten doorstaan. Ons is niets te gek. Kopen iets uit de babylijn van onze club. Een t- shirt voor het kleine neefje, een slabbetje voor het nichtje. En we laten ons in februari tijdens de fandag in Ahoy' meeslepen door de euforie en oefenen daar alvast met schaal en al de balkonscene op de Coolsingel. Het is niet voor niets geweest. Nu zijn we kampioen. Eén van ons werd het in vak N, de ander in 'dubbel E'. Eén van ons hoort tijdens een va kantie in Vietnam een 'Noordhol lander' tegen een Engelsman op scheppen over alle successen van Ajax in de jaren negentig. Zegt die Engelsman: „But that is histo ry. Who will this year be the cham pion in Holland?" De Noordhollander: 'Eh, eh...I think....Eh. I think it'll be Feye noord." Het zijn mooie tijden. Rotterdams Dagblad Julio Ricardo Cruz in extase na een goal. Zo het de Argentijnse spits vergaan is, zo is het Feyenoord vergaan: Feyenoord wordt weer gewaardeerd. De minachting is bewondering geworden. Archieffoto Raymond Rutting/ANP

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 11