17 7 Een dag in het teken van Het D alkon 'Eigenlijk wilden we helemaal niet zo snel van het veld af Feyenoord: 23 spelers voor kampioenschap --*/-' Beenhakkers zesde titel in loopbaan Pagina 21 Van derlaan wijst Sparta de weg in Leeuwarden Pagina 21 Willem II tweede na zege op Ajax Ook feest in Crooswijk: HOVisal kampioen Beenhakker: 'Ik ben waanzinnig trots op iedereen, maar laat mij het lekker op mijn manier verwerken' vBoogerd sprint® szich'dekrampei!:;; achterle r inQiitóÉE&|^ S weken voor „2 Ei Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement Of bel gratis 0800 0642 Maandag 26 april 199? Rotterdams Dagblad Rotterdam Leo Beenhakker (56) veroverde gisteren met Feyenoord zijn zesde landsti tel in zyn trainersloopbaan, die in 1965 begon by SV Epe. Met Ajax was hij in 1930 en 1990 de beste ploeg van Nederland. Bij Real Madrid werd hij in 1986, 1987 en 1988 kampioen van Spanje. De erelijst van Beenhakker telt slechts twee nationale be kers: m 1979 met Ajax en in 1989 met Real Madrid. Een Eu-"* ropese beker won hij nooit. Voor de meeste spelers van Feyenoord is de landstitel de eerste hoofdprijs. Peter van Vossen is het meest gelouterd. Hjj won eerder kampioen schappen met Ajax (1994) en Glasgow Rangers (1996 en 1997) Met Ajax veroverde hij in 1995 de Europa Cup voor landskampioenen. Igor Kome- jev pakte in 1991 met CSKA Moskou de dubbel. Julio Cruz werd in 1997 met River Plate kampioen van Argentinië. Van de huidige selectie maak ten alleen Ulnch van Gobbel,, en Henk Fraser het laatste, kampioenschap van Feyff~' noord in 1993 u. Van Gobbel won daarnaast nuv vijf natioja»» nale bekers (vier met Feygjg* noord, een met GalatasarayX^* Fraser veroverde met Feye^ noord eveneens vier KNVB-be- kers. De plaats waar iedere Feyenoorder ten minste een keer in zijn leven hoopt te komen: Het Balkon. Jean-Paul van Gastel (zonnebril op het hoofd) leidt met Jurek I Dudek (met schaal) de emotionele samenzang. Fotocees Kuiper/Rotterdams Dagblad I Door Marcel van der Kraan Rotterdam Feyenoord-NAC? Onderweg, "in de bus naar de Coolsingel, vloeide de wedstrijd en de uitslag ervan (2-2) al weer weg uit het geheugen van de spelers. Zondag 25 april stond voor de Feyenoorders in het teken van slechts één ding:' het balkon. Daar, op dat betonnen bordes van het Rotterdam se stadhuis, moest en zou de ontlading komen, van een sei zoen dat alle verwachtingen heeft overtroffen. En die kwam er. De drang am met de schaal naar buiten te stormen was groter dan alle ceremonie meesters in de burgerzaal van het gemeentehuis voor mogelijk had den gehouden. Alsof er een vrije trap op de rand van het straf schopgebied mocht worden geno men met nog drie seconden op de klok, zó hard knalde Jean-Paul van Gastel door de deuren van het balkon: 'Kampioeneeeeeeeeen' Peter Houtman, spreekstalmees- ter in de kolkende Kuip én op het bordes, keek schaterlachend toe. „Ik had een draaiboek gekregen en was voorzichtig bezig om de menigte een beetje op te warmen voor de entree van de spelers. Dat zou nog wel even duren, maar op eens vloog die Van Gastel met dat zilveren ding naar buiten. Die gasten wilden hier zo graag staan. Maar geef ze eens ongelijk," sprak Houtman grijnzend en be gripvol. Unieke gevoel Van het balkon waren de spelers vervolgens niet meer weg te stéan. Bij' John Metgod en Ukich van Gobbel hadden ze in de afge lopen weken geïnformeerd naar het unieke rood-witte gevoel, dat je daar zou krygen. De enige twee Feyenoorders met 'bordes-erva ring' hadden het zo goed en zo kwaad als dat ging verwoord. Maar het bleek 'nog geen vijf pro cent' te zijn van de werkelijke eu forie, die zich van ieder van Been hakkers volgelingen meester maakte. Paul Eosveit stond op dat mo ment waarschijnlijk symbool voor het nieuwe Feyenoord. „Van tevo ren had ik een beetje gefiloso feerd over wat het zou losmaken als je kampioen wordt Het is ab normaal dat zoveel "mensen voor ons de straat opgaan. Al die hon derdduizenden mensen, want zo veel waren er, hebben de club zo diep in hun hart zitten. Datzelfde gevoel heb ik nu ok. Jk denk niet dat er ooit nog iets dit zal kunnen overtreffen." Bosvelt, toch al een van de vrolijk ste en gezelligste spelers in het Feyenoord-gezelschap, zong op het bordes zijn keel schor. Een prachtige aanleiding om achter de coulissen diezelfde keel weer te smeren. Toen hij een paar uur la ter de trappen van het stadhuis weer afdaalde, kletterden de poi- celeinen borden van het warme buffet die hij even crver het hoofd zag, in stukken. Het wekte slechts op'de lachspieren van de spelers en stond in geen verhouding met wat zich op dat moment buiten af speelde. Emoties Toen het op het Stadhuisplein nog goed ging, richtte ook Leo Beenhakker zich tot de menigte en liet hy voor het eerst iets van zijn emoties blijken. „Ik ga hier niet roepen dat we de beste van Arnhem Eindhoven of Amster dam zyn stak hij een beetje de draak met de inmiddels legenda rische speech van Louis van Gaal. „Ik zeg alleen maar dat ik waan zinnig trots ben. Trots op de spe lers, trots op iedereen die bij Fey enoord aan dit succes heeft mee gewerkt." Beenhakker was een van de laat- sten, die op de Coolsingel zijn stem verhief. In de Kuip had hij na afloop van het duel met NAC ook al op de achtergrond gestaan. De'spelers moesten hem achter een rood-wit lint vandaan rukken om hem by de huldiging op het veld te betrekken. „Ek wil niet bla sé doen. Maar ik heb zo myn ei gen manier om dit allemaal te ver werken, Ik heb inmiddels wat kampioenschappen meegemaakt en ze zyn allemaal anders. In '80 werd ik kampioen niet Ajax. dat jongens als Krol, Schrijvers n Ar- nesen telde. In '90 behaalde ik de titel met de 'jonkies' op een mo ment dat Ajax in de 'shit' zat en bij Madrid heb ik het ook kunnen meemaken. Deze titel is niet beter of slechter dan de vorige. Ik zou het het kampioenschap van de voldoening willen noemen." Voldoening omdat hij samen met Rob Baan dit seizoen precies de goede spelers binnenhaalde. Beenhakker: „Vijf van de zes heb ben het grootste deel van dit sei zoen m de basis gestaan. We heb ben gekeken naar de mens achter de speler toen we inkochten en dat is een goede zet geweest." Voldoening ook omdat hy met Feyenoord in anderhalf jaar van uit de ellende naar de - vader landse - top is gestegen. „De eer ste training, de eerste wedstrijd zal ik nooit meer vergeten. Er heerste een sfeer van woede en van gelatenheid. Nu weet ik dat iedere Feyenoorder weer over straat durft te gaan. Iedereen in Rotterdam is vijf tot tien centime ter groter geworden..." Door Sjoerd Bootsma Rotterdam „Jongens, jongens, schiet nou eens op. We moeten zo naar het stadhuis en jullie zyn nog niet eens aangekleed. Kom op nou, kom op!" Als een volleerd ce remoniemeester probeerde Fred Blankemeijer de dansende, sprin gende en halfnaakte spelers in hun clubkostuum te praten. De strenge woorden en de bijbe horende blik van Feyenoords se nior manager hadden in eerste in stantie weinig invloed op de ge adresseerden. De kwajongens dromden samen in de hoeken en gaten van de kleedkamer en dansten nog intensiever verder. Het was dat de reis naar de Cool singel nog wachtte, anders was het wel heel Iaat geworden, alvo rens" de voetballers de catacom- benvan de Kuip hadden verlaten. „Ei||nlijk," verklapt Paul Bos- veltfde eerste speler in het Feye- noofd-grijs, „wilden we ook hele- madtniet zo snel het veld af. We kregen er geen genoeg van, wil den nóg een ereronde lopen. Z iets doen we niet voor onszelf, maar voor al die mensen die het hele seizoen achter ons hebben gestaan.' Maar ja, dan ligt er er gens een draaiboek en moeten we toch naar binnen." De middenvelder moet in het eer ste uur na het behalen van de landstitel alles even goed tot zich laten doordringen. „Ik heb nog niet het idee dat ik kampioen ben. Misschien komt dat omdat je het feest al weken ziet aankomen. Na zo'n laatste fluitsignaal van de scheidsrechter is het allemaal on werkelijk. Een heel seizoen schiet als in een flits aan je voorbij. Maar ik ben wel blij. Net zo blij als een kind dat voor het eerst een fiets krijgt" Dokter John Badloe loopt in de De schaalgaat mee in bad. Om kwart voorvljf moesten dekampïoenen van het veldaf, luttele minuten later lagen zemetelkaarin het verfrissende bad. Foto CeesKuiper/Rotterdams Dagblad gang de waterstralen uit z'n over hemd te knijpen. „Heeft er ie mand misschien nog een droog pak by zich?" vraagt de arts, die door enkele grappenmakers in het bad van de kleedkamer is ge gooid, grijnzend om eerste hulp. Een paar tellen later tovert hij pak nummer 2 uit de auto tevoor schijn. De fotografen en cameraploegen hebben inmiddels de kleedka mers weer verlaten. Ook zij heb ben hun plek op de eerste rij met het nodige vocht moeten beko pen, al ruiken de meesten naar een champagnedouche. Sigaar „Is er nog een fotograaf?" klinkt het dan toch nog onverwachts uit de kleedkamer. Eerst komt een grote sigaar om de hoek t -•or- schijn, met vlot daarna Kee- van Wonderen. „Is er nog een foto graaf?'' buldert de Utrechter nog maals over de gang. Gelukkig komt Piet Bouts, Feye noords huisfotograaf sinds decen nia, aangelopen. Een aantal spe lers - het merendeel mét sigaar - wil met de kampioensschaal op de foto met Norma, de charmante spil van het spelershome. Zin gend en swingend gaat het gezel schap bij 'ome Piet' op de plaat. Patncio Graff, die tegen FC Utrecht zyn emge optreden m de competitie maakte, is dubbel ge lukkig. „Een jaar geleden was ik zwaar geblesseerd. Het eerste waar ik aan dacht was om weer fit te worden. Van kampioen worden heb ik alleen maar durven dro men. Dat ik nu fit ben en kampi oen, maakt mij extra blij. Ik ga straks helemaal uit mijn dak." Jon Dahl Tomasson, met zijn elf de treffer verantwoordelijk voor de 1-1, baalt van het gelijkspel. „Ik dacht even 'shit!' Maar dat gevoel was snel weer weg. We zyn kampioen, daar gaat het om. Ik ben heel blij. Ik wil feestvieren en dat zal wel lukken. In Denemar ken ben ik met Koge twee keer gepromoveerd, dus ak weet hoe het moet" „Het was mooi dat mijn vader in het stadion was," vertelt Bona- venture Kalou. „Dat gaf deze dag extra glans." „Ook al zat ik op de bank, het is mooi dat Feyenoord kampioen is geworden," zegt een blije TLnin- ho. „Want kampioen, dat zijn we met z'n allen geworden. Zo wil ik het ook beleven." Ellery Cairo moet zich om een uur melden by bondscoach Han Ber ger van Jong Oranje. „Maar daar om ga ik niet mulder feesten. Ik weet tenslotte niet wanneer we wéér een keer kampioen worden' John Metgod John Metgod beleefde het kampi oenschap van 1993 nog als aan voerder. Voor de assistent van Leo Beenhakker is dit een ander soort kampioenschap. „Als speler ben je directer betrokken en heb je echt het gevoel van de ontlading. Als trainer sta je meer op de ach tergrond, maar het is wel genie ten." „Ik heb helaas dit seizoen vaak maar een paar een minuten mo gen spelen, maar een kampioen schap maakt veel goed,'' klinkt het oprecht uit de mond van Henk Vos, die waardering heeft voor het Legioen. „Toen ik kwam had ik er veel over gehoord. Nu ik er mid denin sta, weet ik veel van het Feyenoord-leven. Wat mij betreft mogen we een hele week op de Coolsingel blijven staan!" Rotterdam—Voor het behalen van de veertiende landstitel heeftFey- enoord 23 spelers gebruikt. Doelman Dudek miste als enige geen en kele seconde in 29 wedstrijden. Ook Konterman, Bosvelt,Tomasson en Van Wonderen waren in alle competitiewedstrijden basisspeler. Zij misten evenwel de nodige speelminuten door blessures of ver vangingen. Peter van Vossen is de meest gewisselde speler bij Feyenoord Coach Leo Beenhakker haalde hem in 25 duels elf keer naar de kant Het kleinste aantal minuten kwam op naam van René Bot. De verdedi ger, die tussentijds werd uitgeleend aan De Graafschap, speelde dit seizoen welgeteld zes minuten voor Feyenoord. Orfta «nhortlng vim m», Itefst; (6 wejreri voor slechts 29,-) Naam:, jfoorl: .„..mj Adrest-l,....!j. ,1.SJ...ISfr... Postcode:Plaats:„JwzL Telefoon:.- (ivsri. -controle bezötglr Bank/gironr.: HarKttekeningi.v.„ -Stuur de2e bon ïn een envelop zoridér'postzegel haar: Rotterdams Dagblad, Afd„ Abonnee Service f Antwoordnummer 1579, 300Q VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 31