19 f 'Dit kampioe is geen incide 'Het gaat om de jongens, niet om ons' Voorzitter Van den Herik vindt vergelijking met '93 niet opgaan Feyenoord Blije Feyenoord-vrouwen blijven ook bij kampioensfeest op de achtergrond Dubbel E, 'n keurig zijvak in de Kuip Rotterdams Dagblad Maandag 26 aprü 1999 Door Piet Ocks Rotterdam Een paar mooie ogenblikken hadden ze slechts oog voor elkaar. Terwijl Fred Blankemeijer, Feyenoords seni or-manager, even voor de uitreiking van de kampioensschaal door Henk Kesler, voorzitter betaald voetbal van de KNVB, door Kalou en Konterman op de schouders werd gehesen, stonden Leo Beenhakker en Gerard Meijer ergens aan de zij lijn in een innige omhel:' T Don Leo en snelle Gerard, de trai ner en de verzorger, die lij hun lange loopbaansal zoveel hebben meegemaakt, genoten oprecht van hét moment. Even heten ze de feestende Kuip voor wat-ie was, even een moment voor zich zelf. Een omarming zonder woor den, maar met een gelijkgestemd gevoel* Feyenoord. Juventus Een paar meter verderop genoot jprien van den Herik van de fees telijkheden. Anderhalf jaar gele- vielen Feyenoords vooratter en,'de trainer na de triomf op Ju- yentus in de Champions League $$aar ook in de armen. „Na een eventuele landstitel zouden we el- k^r opnieuw op het veld opzoe ken, hadden we afgesproken." Nu was het moment daar, „Maar dat 't zo snel zou komen," erkende Van den Herik, „had ik destijds niet durven dromen." Jean-Paul van Gastel, de aanvoer der, moest zijn trainer uiteinde lijk zelfvan de zijlijn ophalen om hem in de feestvTf ..gde op het veld te laten delen. Want ook hij, Leo Beenhakker, moest de schaal even omhoog houden. En ook hij werd daarna op de schouders rondgedragen. Een huldeblijk, die later ook Gerard Meijer en Dick van Toom ten deel viel. Billen knijpen „Het was weer even billen knij pen," bekende Feyenoords fysio therapeut, wiens brillenglazen, nadat hij zich aan de uitgelaten spelersgroep op het veld had ont trokken, nog vochtig waren van de champagnedruppeïs. Nee, de spelers hadden hem met in het bad gegooid, maar wel de dokter en Gerard Meijer. „De spelers leken voor de wed strijd allemaal heel ontspannen, maar ik merkte dat ze juist heel ge spannen waren. Maar we zijn er. En dat is een goed gevoel. Te meer daar ik mijn steentje eraan heb kunnen bijdragen. Er zijn ge lukkig weinig blessures geweest dit seizoen. Vooral door het pre ventieve werken. Je kan beter een blessure voorkomen, dan gene zen," is Van Toorns stelregel. „Om de juistheid van mijn visie aan te geven, is mijn streven altijd geweest om dit bij een club in de praktijk te kunnen brengen. De hele verdediging stond steeds 's HetteamworkindeKuiptenvoetenuit.DeFeyenoordersbetrekkenookfysiotherapeutMarceldeGeusindehulde;hijgaatopcteschouders,métdeschaal.V.i.n.rChris Gyan, Julio Cruz (met bril), Patrico Graff, Robin Nelisse, John DahlTomasson en Eilery Cairo. Geheel rechtsTininho. FotoCeesKuiper/Rotterdamsoagbiad maandags vroeg in de ochtend bij mij voor de deur. Als er iets was, konden we snel handelen. Daar om heeft Feyenoord dit seizoen bijna altijd in dezelfde opstelling kunnen spelen." Een uitzondering vormde Henk Fraser, die vocaal werd geeerdDe verdediger, die als gevolg van 2ijn Puntenverdeling ha 29/30 wedstrijden Eredivisie seizoen '98 '99 aantak punten - ~A tal wedstrijden 5 71 puntert na29 wedstrijden Na 30 wedstrijden: Willem li - 56 punten1 Vitesse - 55 punten PSV-54 punten Ajax - 47 punten (op de 7e plaats) blessures zo veel tegenslag te ver werken kreeg, werd met vergeten door het legioen. 'We willen Fraserzien', werd bijna smekend gezongen. Maar de afgekeurde stopper zat met zijn dochter op de tribune te genieten van het feest gedruis, zoals ook John de Wolf een stukje verderop met kinderen en kippenvel de huldiging beleefde. „Dit kampioen schap," genoot Jorien van den Herik nog even na, „geeft mij enorm veel vol- -jv doening-: Hier hebben we Jjipt jhele, jaar voor gewerkt - "Voonééh dag ben Ik dolblij. Morgen gaan we ons weer druk maken om volgend seizoen. We moeten alert blijven om alle ontwikke lingen te kunnen blijven volgen." „Deze titel," vond Van den Herik ook, „is heel anders dan die van '93. Let wel," wilde Feyenoords voorzit ter benadrukken, ik wil niets afdoen aan het kampi oenschap van zes jaar gele den, maar dat was heel an ders. Dat kwam onver wacht. Ik zie dat nog steeds als een incident. Het elftal was toen nog in de groei. Deze titel is geen incident." Hij doelde op de voor sprong waarmee Feye noord vijf wedstrijden voor het einde de vlag al in top mocht hijsen. En op de con tinuïteit van de spelers groep, waarvan hij voorals nog uitgaat. „Alleen jammer," merkte Gerard Cox op in dc spon sorunit 't Oude Noorden Voorzitter Jorien van den Herik omhelst Leo Beenhakker, zoals anderhalf jaar geleden beloofd na de triomf op Juventusin de Champions League. „Na een landstitel zouden we elkaaropnïeuwop het veld opzoeken, hadden we afgesproken." Nu was het moment daar. „Maar dat 'tzo snel zou ko men," erkende Van den Herik, „had ik destijds niet duiven dromen." Foto cor Muider/ANP van Willem van 't Wout, „dat 't geen beste wedstrijd was. Ai ben ik er natuurlijk net zo blij mee." Zoals ook Koos Postema verguld zei te zijn met het succes. „Alleen moet Sparta zich nog zien te red den van degradatie," zo vertolkte hij de gevoelens velen in de Kuip. „Dat zou het seizoen helemaal goed maken. Daarom ben ik bUj met de winst tegen Cambuur. Want het kan toch niet, dat een in stituut als Sparta straks in de eer ste divisie uitkomt?" „Zelfs mijn schoondochter Leon- tien van Moorsel," verklapte gangmaker Joop Zijlaard, „is voor Feyenoord, terwijl haar man Mike voor Ajax is. Zij heeft meer op met Rotterdammers." „Maar hoeveel Rotterdammers spelen dan bij Feyenoord in het eerste?" vroeg Peter Post, ook Feyenoord-sup- portef, zich hardop af. Gerard Cox: „En hoeveel Amsterdam mers spelen dan bij Ajax in het eerste?" Terwijl het feestgedruis langzaam afliep in de Kuip, zei Nico Jalink te genieten van de fantastische sfeer. „Alleen jammer van het ge lijke spel," legde hij meteen de link naar Sparta.Misschien dat wij op het Kasteel over enige tijd ook zo'n feest hebben als wij ons handhaven m de eredivisie." Ver voordat de bussen naar het stadhuis vertrokken, was burge meester Ivo Opstelten al op weg naar de Coolsingel. „Ik ga alvast de stoelen recht zetten." En weg was hij. Hij kan de straat niet op zonder te worden nagestaard of aange klampt voor een handtekening. Zij gaat redelijk anoniem door het leven. Of het nou mevrouw Cruz, Van Gastel, Dudek of Van Wonderen is, de grote massa kent hen niet. Maar gisteren wa ren de felicitaties en zoenen in het stadion en stadhuis ook voor hen. Ook z(j stonden een beetje in de schijnwerpers. Er rustte slechts één smetje op hun kampi oensfeest. In het stadhuis moch ten zij niet het bordes op en moesten zij zich in allerlei boch ten wringen om een glimp op de vangen van de fans op de Cool singel en hun mannen op het bal kon. De Feyenoord-vrouwenover hun beleving van het kampioens feest: „Het is het feestje van de jongens, maar het was leuk ge weest als wij ook iets hadden kunnen zien van wat er buiten gebeurt." DoorNevinAtiei Rotterdam Op de Coolsingel, zo schatte ze in, zouden de tranen vanzelf uit haar ogen rollen en de rillingen over haar rug lopen. He laas voor Moniek Bosvelt moest ze op het stadhuis genoegen ne men met een plekje op de achter grond en moest ze de toejuichin gen van de grote massa voorna melijk langs zich heen laten gaan. Een rol die de Feyenoord-vrou- wen eigenlijk al een seizoen lang vervullen. Ze zijn er elke wed strijd bij om hun mannen aan te moedigen, met sjaals, vlaggen en al. Maar vrijwel niemand kent Jean-Paul van Gastel met kampioensbril, schaal en echtgenote Claudia. „Dit istoch te gek," zegt zij. „Nu weet ikookweerwaar we hetvoor doen." Achter Claudia een al even blije Norma, Vie vrouw van alle spelers', die het hele seizoen in de Kuip de maaltijden voor de Feyenoordersve' gt. Foto Jaap Rozema/Rotterdains Dagblad hen en bij het feestje gisteren moesten ze, net als altijd, genoe gen nemenmet een zeer beschei den rol op de achtergrond. Ze was in het stadhuis even flink pissig, omdat ze eenjroot deel van de officiële huldiging moest missen, maar al met ai had Mo niek Bosvelt toch een 'fantasti sche' dag en was ze zeer blij met het behaalde kampioenschap. Dat de aandacht vooral naar de man nen uitgaat, begrijpt ze goed. „Het is hun werk, zij doen het goed en krijgen daar de aandacht voor. Ik krijg dat weer op mijn werk als ik goed presteer." Verboden gebied Dat het bordes verboden gebied was voor de aanhang van de Feye- noord-spelers was jammer, vond ook Claudia van Gastel. „Toen ik vanochtend aankwam in Rotter dam zag ik al overal mensen met vlaggen en andere dingen van Feyenoord. Dat was fantastisch. Ik woon in Tilburg en daar leeft Feyenoord natuurlijk een stuk minder. Ik was echt verbaasd en zeer benieuwd hoe het op de Cool singel zou zjjn. Het is jammer dat ik daar nu zo weinig van heb ge zien." Maar ook bij Claudia van Gastel overheerste het blije gevoel. „Dit is toch te gek. Nu weet ik ook weer waar we het voor doen. Geduren de het seizoen heb ik wel eens ge baald als Jean-Paul er weer eens met was. Hij is heel vaak weg. Ik heb bij wijze van spreken een half jaar alleen thuisgezeten. Dat is met altijd even leuk. Zeker met als je dan bijna in je eentje je dochtertje moet opvoeden. Maar op een moment als nu vergeet je dat allemaal en ben je alleen maar bljj. Heel erg blij." Anonimiteit Dat zij als vtouw van een bekende Nederlander toch redelijk in de anonimiteit doorbrengt, vindt zij niet erg. „Het gaat om de jongens, met om ons," vindt Claudia van Gastel. „Voetballers kunnen niet tot hun 65ste doorgaan, zij moe ten binnen een korte tijd probe ren het beste uit hun carrière te halen. En als het dan lukt, is dat helemaal te gek. Maar nog steeds voor de jongens en niet voor ons. Ik krijg waardering van hem. Dat is genoeg voor mij." Margriet van Wonderen is zelfs blij dat de schijnwerpers niet op de spelersvrouwen zijn gericht. Zij ziet zichzelf met graag in de rol van iemand als Truus van Ha- negem die als 'vrouw van' zelf (eens) nationale bekendheid ver wierf. „Gelukkig mei,aldus Mar griet van Wonderen „Het is hele maal met erg om op de achter grond te staan. Het kampioen schap is een bekroning voor Kees, hij heeft er jaren naar toe geleefd. Ik niet." Ze was er overigens met helemaal gerust co dat Feyenoord daadwer kelijk kampioen zou worden. „In het eerste seizoen dat Kees hier speelde -het seizoen dat Koe man hier ook nog voetbalde - za ten ze er ook erg dicht bij, maar toen ging het ook mis. Dat kon nu natuurlijk ook weer gebeuren. Pas de laatste twee weken ging ik er echt in geloven." Optimistisch Patncia Vos bleef ondanks de ge ringe inzet van haar Kenk toch optimistisch over een goed resul taat, Het seizoen kende voor haar door de zware blessure van haar man twee kanten. Ze was dolblij dat haar henk twee wedstrijden in Feyenoords voordeel besliste, minder blij was ze met zijn lange afwezigheid. Maar dat nam niet weg dat zij als fan 'in voor- en te genspoed' -op twee gemiste uit wedstrijden na- het team en thousiast van de ene naar de over winning toejuichte. „Dit Feye noord is één team, iedereen is van belang voor dit elftal. Iedereen is nu ook blij. Hier zijn geen woor denvoor." Bianca van der Sloot (van Ferry de Haan) wist ook niet wat haar gisteren overkwam. „Dit is met voor te stellen als je het zelf niet meemaakt." Ook zij vond het te leurstellend dat de vrouwen op het feestje op de achtergrond moesten blijven. Maar Bianca bleef positief. ,3i) het vorige kampioenschap stond ik bene- <k :i. Nu hoor ik er toch een beetje bij. En dat is fantastisch. Zeker als je een Feyenoord-fan bent, die geboren en getogen is m Rotter dam." Door Wessel Penning RotterdamGisteren werd vak EE landskampioen. Dat werd tijd ook. Wij, seizoen kaarthouders van 'dubbel E', vonden dat we zo langzamer hand wel weer eens recht had- r den op een mooie prijs. „Hier doe je 't toch al die seizoenen - voor," zei een man, die bij vak-' genoten bekend staat als een van de Henk Vos-fans. 1 Dubbel E is een keurig zijvak in de Kuip. Rottigheid vind je er nooit Op het vak is nog iwi nooit een klap gevallen. Vech->,JU ten doe je niet op dit vak. Zin- gen wol. 'Alice, Alice? Who the - -< fuck is Alice', was gisteren te horen tussen alle Feyenoord- ,r hymnes door. Vak EE herbergt al jaren de zelfde mensen. Iedere thuis wedstrijd zie je dezelfde kop pen, Al jaren mopperen we sa men en juichen we samen. Sa men beleefden we het diepte punt van de laatste jaren: vorig seizoen, een dik verloren avondwedstrijd tegen Fortuna Sittard. Die Hamming scoorde ,'r twee weergaloze doelpunten. ('Waarom kopen we die vent niet', riepen we tegen elkaar).::^ Samen beleefden we ook het,^ hoogtepunt van de laatste ja*£raA ren. Die 2-0 tegen Juventus. nnftj Samen zijn we nu kampioenen'/ geworden. Gisteren zaten we-^0 met z'n allen in onze mooiste" -- Feyenoord-attributen, 'onze Feyenoordmoking', klaar voor een mooie kampioenswed strijd. We zaten stukken vroe ger dan anders op onze stoel tjes en groetten elkaar met blije gezichten. We groeten elkaar altijd. Maar we kennen eikaars namen niet. Laat staan eikaars woon plaats, beroep, seksuele voor keur of burgerlijke staat. We weten alleen dat we allemaal Feyenoorders zijn. In EE woont van alles. Er is een groepje Henk Vos-fans, een zeldzaamheid'in hetstadion. Een lange jongen, twee jon gens met ronde gezichten en baseballpetten (broers?)eft*Ir* een meisje met raar blondrood geverfd haar en een bleek ge acht. En dan is er nog dat kleine ge zinnetje. Vader, moeder en roodharige dochter, die alleen bij topwedstrijden meekomt Het zjjn rustige mensen. Tot dat Ajax op bezoek komt en wint. „Ze moeten ze allemaal ophangen," gilde moeder ooit uit. Naast het gezinnetje zit meestal een kale man in het zwarte jack met Feyenoordem- bleera. (Tijdens de Open Dag in de Kuip had hij zijn dochter bij zich, nog geen twee jaar oud. Arm kind. Volgend jaar moet ze mee), susa En dan is er nog die man met011*} een ouderwetse Feyenoordpef In zijn binnenzak heeft hij eejjH rode en gele kaart, die hij op gepaste momenten pontificaal" i aan de vijandelijke partij toont. Voor de scheidsrechter1 heeft hij nogal eens een mid- 0 dHvinger klaar. De man gaat k ule halen als het doelpunt maar niet vallen wil. De 'gele kaartenman' wordt meestal vergezeld door een man in ro de bodywarmer. Laatstgenoemde kwam giste ren aL heupwiegend de Kuip in. Hij had duidelijk zin in een flink aantal doelpunten. Tri omfantelijk haalde hij een tup- j perwaredoosje tevoorschijn. Erin: een moorkop met Feye- noordembleem, In de loop van k de tweede helft peuzelde hij de lekkernij op. Het zat gisteren een beetje te-1 f gen op vak EE. Ons vak grenst'1 aan het vak van de vijandelijke-1 <-; supporters. Op dagen dat de te- genpartij ons net weet te vin- 1 den, is dat pijnlijk. Dan moe- ten wij allerlei plagerijen over 1 ons heen laten komen. 'Feessie gaat niet door, 0lé, olé,' zongen de NAC-supporters hatelijk na dat ze ons 0-1 hadden gezet Maar toen. Cruz en Tomasson Feyenoord naar 2-1 tilden, sloeg 'dubbel E' terug. Succes tegen Heracles', riepen we te gen de NAC'ers, die mogelijk degradatie naar de eerste divi sie wacht En: 'NAC op SBS olé, olé.Wat hadden we een lol. NAC kwam nog terug tot 2-2. Een een helft lang scholden we op Feyenoord. „Wat is er met die klootzakken aan de hand," riepen we. Maar toen het kam pioenschap een feit was, vierde EE alsnog feest. De Henk Vos- fans pakten elkaar liefdevol beet. De kaartenman sloot de 'rode bodywarmer' in de ar men. Dankzij dit vroege kampioen schap kan hij zijn kaarten voor de rest van dit seizoen op zak houden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 33