Het zou een fluitje van een punt zijn.... —a Ulrich van Gobbel 'De makkelijkste tegenstander? Peter van Vossen op de training...' m zitten genieten geopereerd en Kalou: 'Mijn vader heeft Pim -1fatee&e P a illlUlii II imm.i.ii.i-— EE jBBjjMBjl» Peter Houtman maakt Feyenoord uiteindelijk kampioen Rotterdams Dagblad Maandag 26 april 1999 Kampioen na 29 wedstrijden. Kan het sneller? Feyenoords voorsprong is enorm, de tegenstand op alle fronten afgetroefd: qua punten, overwinnin gen, doelsaldo en ook qua groepsbele ving. Een seizoen met emoties in meestal positieve, maar soms ook in negatieve zin. Maar vooral een voetbal jaar om in te lijsten. De veertiende landstiteL Iedere speler heeft zijn ei gen visie op het laatste kampioenschap van de eenw. Een rondootje in rood en wit, van Tomasson tot Kalou. Mffl Jon Dahl Tomasson: „NaFeyenoord-FC Utrecht (4-2) kwam ik in de kleedkamer, zéegik neer op een stoel en kon ik niet eens meer praten. Zo moe was ik] Toen ikf om me heen keek, zag ik er nog tien net zo bij zitten als ik. Dat was eigenlijk niet zo gek, Tegen Utrecht kwamen we niet" 2-0 achter en het had zo maar 3-fr kunnen worden. Dan was het onmoge lijk geweest om nog terug te vechten. Met 2-0 achter wisten dat het mogelijk was als we heel diep zouden gaan. Dat deden we en het leverde een prachtige overwinning op. Ik heb heel veel gelo pen en een heleboel zware wedstrijden achter de rug, maar dit was echt de fcwaarste krachtsinspanning die ik heb moeten leveren. De vechtlust in deze wedstrijd was een beetje typerend voor het Feyenoord van dit seizoen. Maarlaat niemand zeggen dat het geluk is, he. Want geluk dwing je af en dat hebben wij vaak gedaan. Op het WK'98 speelde Ftëhkrij k niet het mooiste voetbal, maar jiêFBarstte wel van wilskracht en werd i&fÖdkampioen. Zo is het met Feye- jfcook." Peter van Vossen: „Tjee, da's niet zo moeilijk. Dat was NAC uit Wat er in Bre da met ons aan de hand was, weet ik niet Maar het liep helemaal niet die dag. Dat was veruit de slechtste party. Verve lend voor het publiek, maar zoiets kan pen keer gebeuren. Ik was zelf ook niet goed die dag, maar ik heb er niet over in de war gezeten. De volgende dag dacht ik er niet meer aan, niemand trouwens. We moesten verder. Het allerbelangrijk ste was dat we in Breda toch weer won nen. En als je dat maar blijft doen, word je vanzelf kampioen. In een heel seizoen speel je tien matige of slechte wedstrij den, je speelt üen tot twaalf hele goede pa^Em^0iq^^M tw^tzitten er tus sen in. Zo simpel is het gewoon." Tininho: „De beste Feyenoordspeler van dit seizoen vind ik Julio Cruz. Hij heeft dit jaar toch een hoop mooie din gen laten zien. Het publiek is er deze competitie pas goed achter gekomen wat hij allemaal kan en hoeveel gevoel Hij in zijn benen heeft. Ik kijk ook een beetje met een Braziliaanse blik naar de béste speler, hè. Ik kies dus voor een échte voetballer en dan kom ik by Julio terecht Een spits staat er om doelpun ten te maken en ik vind dat hij dat so wieso aardig heeft gedaan. Er zaten een jfear hele mooie tussen. Maar los van •zijn goals vind ik hem dit seizoen een Me speler om naar te kijken." 'P&üjBosvelt: „Je zou het niet zeggen, ^5ra£f dat is Patricio Graff. Die gozer ^oopt echt door een muur heen. Het pu- 'bliék heeft hem dit seizoen helaas niet waardeerd, maar het viel voor hem niet mee om het elke week weer op te bren gen. De afgelopen weken is hij terugge keerd op zijn oude stek en daar heeft hij weer de waardering gekregen die hij verdient. Ik vond het fantastisch voor Paul dat hij tegen FC Utrecht thuis twee mooie goals maakte. Die had hij echt verdiend." Jurek Dudek: „Ik heb dit seizoen aardig wat te doen gehad. Maar mijn allermooi ste 'save' heb ik gemaakt in de beker te gen FC Utrecht Jean-Paul de Jongs schot kon ik met mijn voet keren, m de reboundkwam de bal weer voor zijn voe ten en pakte ik hem." veel kunnen zien. Patricio heeft zicH van een ontzettend zware blessure terugge vochten. Daarom is het prachtig dat hij er op het laatst toch bij is gekomen. Als tegenstander kom je Patricio drie keer tegen. Op de training merk ik dat ook vaak. Hij is bikkelhard voor zichzelf maar ook voor jou. En laten we Chris Gy- an ook niet uitvlakken. Met die dubbele Afrikaanse tackle van hem moetje toch verrekt hoog springen, hoor. Anders zit je in de kreukels." Julio Cruz: „Que? De mooiste goal? Hombre, moetje dat nu aan mij vragen? Vind ik moeilijk om te zeggen. Ik heb er zelf vijftien gemaakt en daar zat wel een mooie bij. Maar ik vind het stom om zo iets zelf te vertellen. Wacht, daar is Kees (van Wonderen), even vragen. Kees, wat denk jij? Ja, hij zegt ook mijn doelpunt tegen Cambuur. Die trap van 35 meter over de keeper heen in de bovenhoek. Dat was de mooiste." Jean-Paul vau Gastel: „Voor mij was dat de vrije trap die ik in de laatste mi nuut tegen Vitesse scoorde in het Gelre- dome. Dat was een cruciale goal in een cruciale fase van deze competitie. We gingen naar Arnhem in de wetenschap dat we zes punten voor stonden. Als we van Vitesse hadden verloren, zou het verschil drie punten zijn geworden. En de volgende wedstrijd was Ajax thuis, dus liepen we een groot risico om onze voorsprong binnen acht dagen kwijt te raken. Door die benutte vrije trap bleef het verschil zes punten en wisten we dat we als koploper de winterstop in gin gen." Henk Vos: „Dat ervaar je als je in zo'n jaar op de bank moet zitten. Elke wed strijd waarin ik in mijn trainingspak in de dug-out moet plaats nemen, is voor mij een verschrikkelijk moeilijk mo ment. Misschien had je gedacht dat ik myn blessure aan het begin van dit sei zoen als een moeilijk moment zou noe men. Maar elke prof voetballer wordt ge confronteerd met blessures. Daar stap je overheen en ver volgens werk je aan je herstel. Als je er dan, zoals ik, alles aan hebt gedaan om weer fit en sterk terug te keren op het hoogste niveau, is het knap frustrerend om alleen maar wisselspeler te blijven. En zeker als ik zie dat Feyenoord allerlei jongens van Excelsior binnenhaalt. Niks ten nadele van die spelers, maar ik dacht toch ook iets voor de club te bete kenen." Patrick Paauwe: „Ja, die heb ik wel ge had. In de uitwedstrijd tegen FC Twente ging voor mij letterlijk en figuurlijk het licht uit. Door die vreselijke klap met Geen rondootje, maar wel een ereronde van de Kampioenen. Foto Cees Kuiper/ Rotterdams Dagblad Jan van Halst brak ik mijn jukbeen en een kies, ik liep een scheur bij myn oog op en ik had een hersenschudding. De avond na die klap heb ik het vreselijk zwaar gehad. Ik moest worden geope reerd, maar dat kon niet eens doorgaan omdat ik zo ziek was. Om de vijf minu ten moest ik overgeven en ik spuugde alleen maar bloed. Van de doktoren hoorde ik dat ik ook nog een kleine bloe ding in mijn hersenea had. Er ging toen een heleboel door me heen. Mijn ouders en myn broer hadden het vanaf de tribu ne zien gebeuren en waren ook ge schrokken^ Later hoorde ik van de neu: roloog dat die bloeding in mijn hersenen niet ernstig was en dat het allemaal goed zou komen. Dat was een hele geruststelling voor me. Door myn mond heb ben ze me de eigenlijk ben ik daarna heel snel teruggekeerd in de ploeg. Ik heb vier wedstrijden moeten missen." Bert Konterman: Michael Mols, zon der enige twyfel. Opz'n hollands gezegd bezorgde hij me hier in de Kuip een klo- tenmiddag. Na vorig seizoen dacht ie dereen dat Nikos Maehlas de gevaarlijk ste en moeilijkste spits van Nederland zou zijn. Misschien ïs-ie dat wel, inaar tegen hem heb ik dit seizoen alle keren heel goed gepresteerd. Michael Mols is een heel ander type. Met de rug naar de goal doet hij zulke onverwachte dingen, datr is heel moeilijk tegen te verdedi gen. En geen oncontroleerbare bewegin gen, hè. Het is geen Obiku die in de kluts de bal toevallig goed kan raken. Al les is bij Mols doordacht. Zijn eerste goal tegen ons kwam voort uit een wereldac tie. Die maak je maar zelden. Ik zeg ook niet dat het een fout van mij was. Soms moetje ook wel eens erkennen dat de te genstander gewoon schitterende dingen doet." Makkelijkste-tégeristantier Kees van Wonderen: „Dat is in mijn ogen Paul Bosvelt. Hij heeft dit seizoen een heel ondankbare taak gehad. Hij moest in het belang van de ploeg lang op een positie spelen, waar hij ach in we zen niet thuis voelde. De buitenwacht begon kritiek te leveren, maar al die tijd accepteerde hij zijn rol zonder morren. In het team werd bij wel degelijk ge- Ulrich van Gobbel: „Pfff, de makkelijk ste tegenstander? Moet ik toch diep na denken, hoor. Ik zou het niet weten, ik vond al mijn tegenstanders makkelijk dit seizoen. Maar wacht, ik weet er wel eentje hoor. De makkelijkste tegenstan der was Peter van Vossen op de training. Zet dat er maar in, ha, ha, ha..." Igor Romejev: „In de ogen van het le gioen ben ik de super-sub van dit sei zoen. Ik begrijp dat de mensen dat aar dig bedoelen en ik begrijp ook dat een super-sub een positieve bijdrage levert aan eenfeam. Maar als je in myn hart kijkt, dan ben ik niet blij met die titel. ïk ben naar Feyenoord gekomen om basis speler te zijn. Een 'super-sub' is alles be halve basisspeler. Ontevreden over my n prestaties ben ik niet, want in de speel tijd die ik deze competitie heb gekregen heb ik in myn ogen het maximale ge presteerd," Mooiste wedstrijd Bonavcnture Kalou: „PSV thuis in de Kuip (3-1) vond ik een toffe wedstrijd, maar die van vandaag was de mooiste. Ik was natuurlijk ook nog nooit kampi oen geworden en had zo'n feest nooit eerder meegemaakt. Voor mij was het ook heel speciaal omdat m ijn vader erbij was. Die is uit Afrika overgekomen om dit mee te maken, Hij heeft de laatste twee wedstrijden gezien en vliegt mor gen ai weer naar Ivoorkust. Ik denk dat iedere vader trots is als hij zijn zoon in zo'n ambiance ziet voetballen en zo'n succes ziet behalen. Mijn vader heeft ge noten." Door Peter Ouwerkerk ZO'N gevoel van een faal- examen. Met het angst zweet in je handen vrezen ybor dat ene telefoontje, datje ab soluut niet hebben vilt Zo'n gevoel van een vliegtuig dat 'Mar niet wil opstijgen. Dat wel Op snelheid komt, maar de start- bbkn misschien nooit zal kunnen verlaten. Zöjn gevoel van een vrouw in ba* 'rerisnood. Met weeën in alle he- vigbeid,maarmetde ontsluiting füHiet het geen centimeter op. Zq.e gevoel dus ongeveer, en nog vgel meer bange gevoelens. Ge voelens van onmacht zoals zo yaak in Rotterdam-Zuid. Zo'n ge voel van vlak voor de grens, maar de slagboom - gesloten. Iemand maakte de sleutel zoek, en prompt is alle oplossings-gerichtheid weer eens verdwenen. Het zou een fluitje van een punt zyn. Eén punt. Zelfs verliezen kon, als Vitesse bij NEC morste op de overwinning. En dan, tegen NAC - de slechtste ploeg van de eredivisie. Maar ja, je kunt nog zo veel Timeless, Willy Batenburg, Cock van der Palm en twee keer Lee Towers op het gras zetten, en staan nog wel negentig minuten op de rol Drie snelle kansen, drie keer mis ook. Wie zit daar aan het doel van NAC? Wie heeft de gore moed de palen stiekem te verplaatsen? To masson en Cruz - ze moeten scó* renï Eén er in, alles erin. Maar niks, Je voelt de onmacht binnen varen. Gelatenheid in Don Leo's dug out, een vreemd soort onrust bij de reserves. Die dit keer in het pak blijven. Geen plaats hebben op de bank, zelfs geen plaats op de tribune. In het trapgat van de perstribune staan ze verlaten en vervreemd bijeen: Gyan (ge schorst), Pinas, Allotey.Nelisse; met familie. En Dick van Toorn, de fysio; en Norma, des spelers moederkloek. Het plastic vlagge- tjevanDik Bruynesteijn speelt wat lul lig in hun hand. Toch heeft dat almaar niet scoren iets ero tisch. Iets van een uitgesteld orgasme. Je weet dat het komen gaat, ook dat het heel fijn zal zijn. Maar dat vertraging het ultieme genot misschien nog zal vergroten. Diabolo Dertigste minuut. Kontermans eerste seizoensfout. Goal. Slecht voor Sparta, Maar vijf minuten la ter geeft Kalou een voorzet, die zó goed is dat er twee keer uit kan worden gescoord: Tomasson, Cruz. Hoewel het scorebord pas echt op 2-1 floept als Cruz de voor zet van Van Gobbel als een diabo lo, via de grond, in het dak van het doel kopt. De Argentijn trekt zijn shirt uit, er vloeit een traan van emotie. Op de tweede ring van de Maastri bune begint een orkestje een ver schrikkelijke riedel te saxofone- ren. Zo een die bij PSV thuis hoort, maar allerminst in de Kuip. De Bruijnesteijn-vLaggetjes kun nen nog net, de artiesten ook, maar die nepmuzikanten, wèg er mee. Er ontstaat zowaar ongenoe gen over op de tribune voor 'de Maas', die bij elke aanvalsaetie hydraulisch omhoog lijkt te ko men. De betere 'wave1 van Zuid. Hoogste ty d om te gaan rusten, NAC-trainer Cees Zwambom de gelegenheid te geven Peter Boszinte brengeü. Maakt Bosz in zyn leven toch nog een halve kampioens wedstrijd van Feyenoord mee; een die hij in 1993 ge schorst moest missen. De Peter Bosz van vandaag heet Chris Gy an; snik. Het Legioen is de yell voor Peter Bosz nog niet vergeten. Het ex-Feyenoord gehalte bij NAC is trouwens vrij hoog: Bosz, Zwijnenberg, Schreuder. Zoals Kees van Wonderen nog niet ver geten is dat zijn wortels deels bij NAC vertakken. Goh, wat een weggever, die tweede tegengoal, Van Wonderen blijkt ook maar een mens. Het zij hem vergeven. Maar of het nodig was? Slecht in ieder geval voor Sparta. Het wachten En dan begint het lange, lange wachten. Het wachten op de ver lossing, die maar niet op gang wil komen, hoewel de weken royaal zyn afgeteld. 'Hé Cruz, ouwe vrouw!' roept iemand. Het klinkt hol in de verdoofde Kuip. Het lijkt of het veld en de tribunes elkaar verlammen. Verlamd, verdoofd, verdwaasd, vertrokken in het diepst van de gedachten. Maar is er dan niemand, die zijn vingers in het stopcontact steekt? Is er dan niemand die er wat meer elektriciteit op kan zetten? Hé ENECO, waar ben je nou!? Peter van Vossen verdwijnt in het voor onder; kijken of de bedrading er nog goed bijligt. John Metgod volgt niet veel later met een blok noot; gaat controleren of in de schakelkast de stoppen soms zijn doorgeslagen. Nog een kwartier, en de bloemen worden al klaar gezet Dat moet niet, dat mag niet, doe die bloe men nou wég! Beenhakker zet zijn wissels in: na Vos ook Kome- jev. Eindelijk een greintje regie, wat meer rust. Maar zonder overi gens in de buurt te komen van een kampioenspartij. En dan is daar ineens de stem van Peter Houtman. Midden in een dood moment. Peter Houtman, de stadionspeaker, die in 1984 zelf kampioen is geworden. „Dames en heren, de tussenstand, vlak voor het einde, bij NEC-Vltesse is... drie-twee!" Een voorzichtig gejuich, een licht ontwaken uit een narcose, een suizebollen van: Yes, we hebben 'em, part XIV. Als de spelers en Het Legioen het dan niet willen benadrukken, dan Peter Houtman maar. Peter Hout man maakt Feyenoord kampioen. Als Mario van der Ende een beetje geniepig en voor het laatst de bal heeft opgepakt bij een treuzelen- Peter Houtman (links) in over leg met Lee Towers: „Leen, vergeef ze deze wedstrijd, de stress spreekt natuurlijk een woordje mee. Maar NEC-Vi tesse is 3-1, dus voor je staat de nieuwe landskampioen, Feyenoord." Fotocorvos TEMIDDEN VAN de fees tende Feyenoorders ont waarde ik in ae burgerzaal, vlak voordat de spelers liet balkon op gingen, Pim Doesburg, Nou is Pim met zo'n feestnum mer, zyn uitbundige vrolijkheid verbaasde me nogal. Er zal toch niets met Pim aan de hand zyn, dacht ik nog. En terwijl hy het ene na het ande re glas naar binnen sloeg, schoten me ineens de woorden van Ruud GulJit te binnen, donderdagavond bij SBS6 in de microfoon van Hans Kraay jr., waarin hy vertel de hoe hij Ed de Goey bij Chelsea had zien binnenkomen. De coach van Newcastle United omschreef de van Feyenoord overgekomen doelman is een soort Dik Trom. „Hij was totaal niet afgetraind, hij had geen conditie," zei Gulkt, waarmee hij Pim Doesburg indi rect aanviel. Het lag dus aan de trainingen, vol gens Ruud Gullit. Ed de Goey was- gespaard in de Kuip, hij was te veel in de watten gelegd, terwijl- «i zijn opvolger Jurek Dudek vorige week in deze krant nog opmerkte dat De Goey zo'n voorbeeldige prof was. Pim Doesburg moet die opmer king als een messteek hebben ge voeld, omdat hy als keeperstrai ner verantwoordelijk was voor de conditie van de Gouwenaar. En het fanatisme kennende waarmee 'Does' pleegt te trainen, durf ik te wedden dat hij bij het horen van deze beschuldiging als door een adder gebeten overeind is ge sprongen vanuit zijn luie stoel on der het slaken van een paar fikse knopen. Vervolgens moest ik denken aan de woorden van Ronald Water reus, de keeper van PSV, die met zyn stand-in Patrick Lodewijks bij het bestuur had afgegeven, op Piet Schrijvers, de inmiddels ont slagen keeperstrainer. 'Bolle' Piet moest eruit, vond het tweetaL Zijn trainingen waren te saai, nooit eens iets nieuws. Kort om, van hem konden ze niets le ren. Maar dit geldt toch niet voor 'Wim'? zoals Sparta's oud-voorzit ter Cor van Rijn Pim Doesbureg pleegt te noemen. Nou moet ik zeggen, dat het mij in zijn laatste seizoen bij Feyenoord ook was opgevallen, dat Goudse Edje een wel erg bolle kop had ge kregen en de indruk wekte mef I een zwembandje te lopen. De ja ren gaan tellen, dacht ik nog zon der enige argwaan. Maar Ruud, zou het misschien zo geweest zijn, dat Edje twee keer per dag naar de patatzaak óp de hoek ging voor een patatje oorlog, twee ftïkandellen met mayonaise, een portie bitterballen, een slaatje en een saté met extra pindasaus? In Londen is alleen fish and chips te koop. En dat krijgt hij nog steeds niet door z'n strot de ingooi, speakert Houtman: „Darr.es en heren, vergeef u ze de ze wedstrijd. De stress spreekt na tuurlijk een woordje mee. Maar voor u staat d- nieuwe landskam pioen in de Kuip, Feyenoord," Millennium Ook wel geheten, hoor ik later: de millenniumkampioen. Origineler het het niet de kampioenswed strijd naar de kroon gestoken (sic) Het was een verschrikking. Alsof er tussen half drie en kwart over vier een doos platgespoten vleer muizen tegen de buikwand heeft Maar volgens Don Olé Oléo zit er nog rek izi deze groep. Laten we daar dan het meest blij meèzijn. Hé Theo,- - Blij? Waf zal ikzéggénT Vooraf blij dat het èropiit Blijdatze nueiridélijkvnjuit kunnen spelen, datze geen punten meer hoéven halen, dat alles wat ze nu nog pakken is meegenomen voor een sterke statistiekIk ben geen psychologe, maar wat kunnen topsporters verkrampen. Als de geest de macht overneemt, dan v/aren daar dit weekeind wel twee heel sterke voorbeelden van voorhanden. Zaterdag Michael Boogerd. Getergd door de kritische kntieken, en dan meer kun nen dan hij voor mogelijk had gehouden. Een spnntje winnen van een man die in pnncipe snellens dan hij. Het kan Boogie definitief over een drempel hebben heengeholpen. Maar wat zien we dan zondag: een Feyenoord dat volledig ver strikt raakt in de mooie momenten van het leven. Faalangst, ook wel. Ik was in de Kuip, maar ik kon het haast met meer aanzien. Pas toen ik ze in het bad zagspnngen kon ik het geloven. Konterman met dat ba- naantfe; Van Gastel meteen champagnefles, telkens opnieuw gevuld rnet bad water; Van Gobbel die een Russische sirtaki-salsa uitprobeert met Komej'ev; en plotselmgook een eenzaam dnjvende paarse bladslippen Feyenoord meen bub belbad - pas maarop voor de veteranenaekte, hoorde ik iemand roepen. Of zijn ze soms al voor de wedstnjd besmet, knipoogde hij er achteraan. Nee, dat was nou spanning, meneer. Ongezonde spanning, die de macht in het lichaam overneemt. Watje ook kunt hebben met golf, bij de laatste hole; en vroe ger met knikkeren. Sommigen kunnen ertegen, anderen absoluut met Rellere PS: Lucas Bolsius nog gesproken, zondag na de rellen. Weetje wat hij zei: „Heb je nou jezin, de hele Coolsingel op stelten." -- - -DoeiT-- - - ------ Nel van deKeetering

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 38