Feyenoord kampioen Ook een feestje bi Sparta Door Marcel van der Kraan Rotterdam In een rood-witte, swingende, kolkende en dan sende Kuip haalde Feyenoord 'm binnen. De veertiende en laatste landstitel van deze eeuw. Dik verdiend, vijf ronden voor het omdat de eerste knal op het NAC- einde van de competitie en met een overmacht die de Rotterdam mers zelden eerder hebben mee gemaakt. Met de steun van bijna 50.000 dolgelukkige supporters en nog eens 150.00 man die de ploeg vanaf de Coolsingel moreel steunden, kreeg Leo Beenhakker met zijn elftal de zilveren kampi- oensschaal nog makkelijker bin nen dan hij voorafhad gedacht. Eer nederlaag van Vitesse bij NEC (3-1) betekende dat de Stadi onclub zelfs zonder een gelijkspel of een overwinning de kroon op het werk mocht steken. Maar ro ver liet Feyenoord het niet ko men. Een overwinning bleef uit, maar het 2-2 gelijkspel tegen NAC bezorgde het legioen toch de feestvreugde waarvoor het naar de Kuip was gekomen. Het begin van Feyenoord-NAC was zinderend. In het tot de nok toe gevulde stadion wist het pu bliek niet wat er gebeurde. Waar de aanvalsmachine van de Rotter dammers de voorbije weken moeizaam draaide, schoot die nu met gillende banden uit de pits- straat. Dat Feyenoord na tien mi nuten nog niet op voorsprong stond, was eigenlijk een mirakel. NAC-doelman John Karelse schrok van alle hectische tafere len in zijn doelgebied. Hectisch, doel van een eigen verdediger kwam. Stanley MacDonald schoot bij de eerste de beste Feyenoord- aanval op de vuisten van Karelse. De rol van NAC was lange tijd een uiterst passieve in het kampi oensduel. Des te verrassender was het dat de Bredase degrada tiekandidaat uit de eerste de las te tegenaanval scoorde. Bert Kon terman maakte een kwartier voor rust op de linkerflank een zeld zaam schoonheidsfoutje, waarvan de Rus Dmitri Shoukov meteen profiteerde: 0-1. Feyenoord heeft deze competitie al dikwijls bewezen dat het an een achterstand niet schrikt. Van Gastel en de zijnen kunnen onge kende krachten naar boven halen op het moment dat er echt iets moet gebeuren. Het bewijs daarvan werd binnen zeven minuten geleverd. Jon Dahl Tomasson sprintte naar de eerste paal op het moment dat Feyenoord over de rechterflank uitbrak en kopte de op maat ge sneden voorzet van Bonaventure Kalou feilloos in: 1-1. En voordat scheidsrechter Mario van der En- de voor het rustsignaal blies, ging Feyenoord zelfs al aan de leiding. Schitterend was de voorzet van üirich van Gobbel vanaf dezelfde rechterkant, uitgekiend en on houdbaar was de inzet (ook met het hoofd) van Juiio Cruz. De Ar gentijn ging volledig uit zijn dak, trok zijn shirt uit en wilde halver wege de wedstrijd het liefst al aan een ereronde door de Kuip begin nen. Eenmaal van alle spanning ver lost werd Cruz een ptaag voor zijn bewaker MacDonald. De voor- stopper van NAC moest grove middelen aanwenden om Cruz in toom te houden. Dat leverde hem binnen een kwartier al geel op. Na Stand de rust hoefde MacDonald van zijn coach niet eens meer terug te keren en kreeg Cruz de flink uit de kluiten gewassen John Fes- kens op zijn dak. Leo Beenhakker zag geen reden om in de rust in te grijpen. Hij koos voor het kampioensduel de formatie die hij in de laatste maanden van de competitie als de meest solide en succesvolle be schouwde, Feyenoord leek het duel stevig in handen te hebben, maar hielp NAC in het tweede be drijf zelf een handje door de ge lijkmaker weg te geven. Kees van Wonderen verdedigde uit door het hart van de defensie en zag Archil Arveladze over het hoofd. De Ge orgische spits nam het presentje dankbaar aan: 2-2. Feyenoord deed er alles aan om het legioen nog een overwinning te schenken, maar de accu was leeg. Omdat de spelers in de slot fase de eindstand van Vitesse al hoorden, wisten ze bovendien dat een gelijkspelletie meer dan ge noeg was. Leeuwarden—Ook Sparta viert dit weekeinde een feestje, zij het op bescheiden schaal. Maar door de winst zaterdagavond in Leeuwar den op Cambuur zetten de Rotter dammers een belangrijke stap op weg naar behoud van het eredivi sieschap. Sparta wierp in de twee de helft alle schroom van zich af en won afgetekend met 4-2. Door de winst lijkt in elk geval de na- competitie bereikt. Zelfs de veili ge vijftiende plek, nu bezet door MW, is nog haalbaar. Sparta was vooral in de tweede helft onherkenbaar De ploeg speelde de beste wedstrijd sinds de winterstop, vechtlust gekop peld aan verzorgd voetbal. En ein delijk was daar weer Arjan van der Laan. De aanvallende mid denvelder zocht al het gehele sei zoen naar zijn vorm, maar geluk kig voor trainer Jan Everse heeft hij die in de cruciale eindfase van de competitie gevonden. Van der Laan volgend seizoen spelend voor FC Twente, bracht Sparta op magistrale wijze op 4-2. Hij schoot de bal vanaf 25 meter onhoudbaar achter doelman Ron de Ron. Op vallend was de gele kaart die arbi ter Dick Jol - na een onbeduiden de opmerking van de Spartaan - aan Van der Laan uitdeelde, de al lereerste in zijn loopbaan. Cambuur-Sparta had een hoge amusementswaarde. Tweemaal namen de Friezen een voor sprong, maar Sparta gaf geen krimp. Eerst John den Dunnen en vervolgens Erik Tammer zorgden voor evenwicht, invaller Romeo Wouden zorgde vijf minuten voor tijd voor grote vreugde op de Rot terdamse bank: 3-2. Van der Laan maakte kort daarna aan alle span ning een einde. Rotterdams Dagblad Zondag hStllMWjIt- Oud-Feyenoorder Clemens Zwijnenburg (m) volgt gespannen de bal. Achter hem Julio Cruz en links van hem Bonaventure Kalou. Rechts Bert Konterman. De Kuip uit z'n dak Bij de voorpagina Het enthousiasme in de Kuip kentgeen grenzen: Feyenoord kampioen! Hetfeest barst los. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Inzetje: aanvoerder Jean Paul van Gastel toont het Legioen de kampioensschaal, die hij uit handen van sectievoorzit- ter Henk Kesler heeft ontvan gen. Joep van der PavFotoCor Vos Eredivisie Cambuur L-Sparta 24, Hserenveen-AZ 2-1, Fortuna S-Roda JC 0-1Feyenoord - NAC M, NEC-Vitesse 3-1, RKC-FC Twente 2-2, FC Utrcebt-MW 9-2, Wil- Jon Dahl Tomasson loopt juichend weg na zijn gelijkmaker (1-1). Foto's Joep van der Pal/Cor Vos lem II-Aiax3-l. Feyenoord29 22 5 2 71 88-29 Willen II30 1? 5 n Sfi 58-43 16 7 7 55 58-39 PSV.30 15 9 6 54 71-44 Heerenveen —30 14 9 7 51 51-38 14 8 50 49-33 Ajax..,...~„30 13 3 9 47 60-38 FC Twente „„.30 12 11 1 47 44-87 AZ.„30 10 11 9 41 45-50 Fortuna S30 11 1 12 40 39-42 FC Utrecht30 3 8 13 35 50-58 NEC30 9 8 13 35 38-49 Graafschap30 8 11 11 35 35-47 Cambuur L „..30 1 9 14 30 34-56 MW„..3. 6 10 14 28 35-52 Sparta. ...30 6 4 20 22 32452 R&C30 4 8 18 20 31-56 NAC 30 3 9 IS 17 29-54

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5