r ,f Rotterdams Dagblad prominent op expositie 14e landstitel Feyenoord Feyetioor^f^-^pioeii Beenhakker «aat door zo lang het lijf wil. zo lang de geest-wil en zo lang hij het noe elke da" leuk vindt Door Piet Ocks DE HANDEN losjes op de rug, dan weer diep in de zakken, een aanmoedi- gmgskreet, dan weer een dwin gende terechtwijzing, gevolgd door een meewarig schudden van het hoofd. Maar vooral die zelfver zekerde bhk als hij toekijkt bij het onderlinge partijtje, waarin zijn selectie zich die dag weer naar hartelust uitleeft. Leo Beenhakker (56), gepokt en gemazeld in het trainersvak, heeft zijn laatste kunstje met goed gevolg volbracht. Voor velen stond dat al enige tijd vast. Want dat Feyenoord voor de veertiende keer landskampioen zou worden, was eigenlijk voor iedereen tij dens de winterstop al duidelijk. Alleen wilde hij er nog niet aan toegeven, omdat Leo Beenhakker als geen ander weet dat er altijd iets mis kan gaan, zo lang de buit niet binnen is. Kampioen worden met je eerste grote liefde. Het was zijn wens droom, die nu officieel m ver- 5,] vulling is ge- m~~* u *1 gaan. Beenhak ker verdient res- "fj peet voor de ma- f nier waarop hij ij® Feyenoord weer op de rails heeft gekregen, zoals hij bij zijn benoe ming ruim anderhalfjaar geleden had beloofd. „Het komt allemaal weer goed met Feyenoord," zei hij na een moeizaam begin als opvol ger van zijn ontslagen voorganger ArieHaan, Zijn woorden duidden destijds op bluf, omdat de achterstand op Ajax zo groot was en de kans op een voorspoedig herstel van Feye noord zo klein leek, dat zijn uit spraak amper seneus werd geno men. Want hoe zou hij die zielto gende ploeg tot een saamhorige en enthousiaste eenheid kunnen smeden? En hoe zou hij het on aantastbaar geachte Ajax ooit kunnen achterhalen of zelfs voor bij streven? Werelddag Hij had eindelijk weer eens-een werelddag beleefd, zei Leo Been hakker, nadat hij het bureau bij Vitesse had ingeruild voor het trainingsveld naast de Kuip. Zijn eerste dag als trainer van de club, die hem zo na aan het hart ligt. „Ik heb hier steeds behoefte aan gehad. En nu nog meer, omdat het Feyenoord is. De club heeft altijd een warm plekje in mijn hart ge had." „Ooit word ik trainer van Feye noord," had hij al jaren achtereen geroepen. De kans greep hij met beide handen aan, legde zijn ziel en zaligheid in zijn werk en de re sultaten bleven niet uit. De bluf zette hij om in werkelijkheid, Het gat met Ajax is niet alleen ge dicht, het is Feyenoord dat een kloof heeft geslagen met de 'eeu wige' rivaal, de voormalige Am sterdamse topclub. Al sinds zyn aanstelling in de Kuip heeft Leo Beenhakker zijn vertrouwen uitgesproken in de spelersgroep, die onder grote twij fel en gebrek aan zelfvertrouwen gebukt ging. „Be geloof in deze groep, die aver voldoende kwali teit beschikt," zei hij ook, „alleen speelt niemand op zijn eigen ni veau. Dat is het eerste waarop ik me ga richten." Evenwicht Stilaan krabbelde Feyenoord overeind, terwijl hij met de kort na hem aangestelde Rob Baan als bestuurslid technische zaken de spelersgroep inventariseerde. Waar bestond de grootste behoef te aan versterking en welke na- ttMHMpjfcj I men kunnen we voor die plaatsen invullen? Met de komst van Bert Konter man, Jon Dahl Tomasson, Peter van Vossen, Patrick Paauwe, Bo- naventure Kalou en Tminho werd het evenwicht hersteld in het elf tal. Slechts weinigen hadden vooraf durven vermoeden dat de groei zo snel zou doorzetten als dit seizoen is gebleken. Het is mede aan de inbreng van de Nederlandse voetbaliers te danken dat Feyenoord er weer bo venop is gekomen, omdat zij de Hollandse voetbalcultuur kennen en een snellere en soepelere inte gratie mogelijk maakten Met zijn onmiskenbare vakmanschap en de ruim dertig jaar ervaring kneedde Beenhakker Feyenoord tot een uitgebalanceerde ploeg. Met zijn breedsprakigheid raakte hij de juiste snaar bij Julio Cruz, die zich eerder als een verwend kind gedroeg. Hij dwong hem in de pas te lopen. En juist bij de gril lige Argentijnse spits begon de wederopbouw van Feyenoord. Weliswaar met altijd met oogstre lend voetbal, maar voor Leo Been hakker komt het resultaat op de eerste plaats. „Als we met mooi en aantrekkelijk voetbal kunnen winnen, dan is het prima, maar als dat niet mogelijk is, dan maar op een andere manier. Wmnen is voor de club en de supporters het belangrijkste, het bepaalt je aan zien. Winnen is prestige en presti ge is geld. Dat wordt tegenwoor dig alleen maar belangrijker door de toegenomen commercie. Daar om is mijn prioriteit winnen. En dan kan ik zondagavond nog wel eens vaststellen dat het spel ei genlijk met best was, maar als ik dan de volgende dag de stand zie, denk ik toch: het loopt lekker." Het zou best wel eens zijn laatste kunstje kunnen worden, zo het hij voor aanvang van de competitie weten. Na dit seizoen had hij zich willen terugtrekken op Varken oord om daar zijn laatste jaren als trainer te geven aan de jeugdop leiding. Maar de twijfels namen allengs toe, hij kon de verleiding dan ook niet weerstaan om in te gaan op de aanbieding, die Feye noord hem aan het begin van dit jaar deed. In de eufone van het succes en de mislukte pogingen een opvolger voor hem te vinden, reageerde hij instemmend op het verzoek minstens nog een jaar langer te blijven, waarna hij zelf mag invullen hoe zijn toekomst er daarna zal uitzien bij Feyenoord. Leo's laatste kunstje. Het is voor zfjn gevoel tegelijkertijd zijn mooiste kunstje. Persoonlijke sentimenten spelen daarbij een rol. De in Charlois geboren en ge togen Rotterdammer, de voorma lige rechtsbuiten van Zwart Wit' 28, stond als jongetje al op vak X „En op een feestdag op vak Y, de lange zij," weet hij nog In de tijd dat Cor van der Gijp nog als middenvoor de voorzetten van Coen Moulijn inkopte, dat Henk Schouten negen keer scoorde tegen De Volewijc- kers en dat hij nog met durfde vermoeden dat hjj ooit een van de opvolgers van Jaap van der Leek zou worden. Hij is weer thuis. Zijn zekerheid in de Kuip geeft hem het gevoel dat niets meer hoeft. Er is een gro te innerlijke rust over hem geko men. „Want dit is het. Mijn loop baan is klaar, al kan het laatste kunstje ook nog vier jaar duren." Leo's laatste kunstje? Hij gaat door, zegt hij, zo lang het lijf wil, zo lang de geest wil en zo lang hij het nog elke dag leuk vindt. „Maar als een van de drie gaat ha peren of als ik het gevoel krij g een karikatuur van mezelf te worden, ben ik weg." Kleinste signaal Zijn naaste omgeving heeft hij zelfs gevraagd hem onmiddellijk te informeren bij het kleinste sig naal dat duidt op kntiek van wel ke aard ook.„Dan kap ik. Ik noem het njkdom als je zelf kan beslis sen watje wil. Het ergste zou zijn als een ander me wegstuurt, om dat ik een ouwe lui ben. Dan zou mijn hele carrière m elkaar stor ten." Leo Beenhakker wil met trots zijn op wat hij met Feyenoord heeft gepresteerd. Wel op zijn spelers, „als een aap met zeven staartea" En hij is blij voor de club, omdat hij wist hoe de ploeg ervoor stond toen hij binnenkwam. En blij voor de supporters, de 'elftalcommis sie', zoals hij de trouwe aanhang noemt die zich dagelijks rond het trainingsveld schaart. „Zij hun kerden de laatste jaren naar dit succes. Daar haal ik mijn voldoe ning uit." De geschiedenis van Feyenoord wordt komende weken terugge bracht tot één seizoen. In het Home of History, Feyenoords schatkamer in het Maasgebouw van de Kuip, wordt donderdag 29 april een tentoonstelling ge opend, die volledig in het teken zal staan van het veertiende landskampioenschap van de Club van Zuid. Ook het Rotterdams Dagblad vervul t een voorname rol in de totale aankleding van de ex positie, Het is de bedoeling dat een groot deel van de Feyenoord-selectie, plus technische staf, bij de ope ning van de expositie over het sei zoen 1998/1998 aanwezig zal zijn. Wie de openingshandeling zal verrichten, en welke dat zal zijn, wordt komende dagen bekend ge- t maakt» Het Home of History is vanaf 1995 het hart van de Kuip. Het is de plaats waar een belangrijk deel van de geschiedenis van Feye noord ligt opgeslagen. In de loop der tijd hebben al bijna 50.000 be zoekers hun weg gevonden naar het Feyenoord-museum. De vijf tigduizendste wordt een dezer da gen verwacht. In het geschieöshuis, gevestigd op de eerste verdieping van het Maasgebouw, worden vanaf van daag alle bestaande herinnerin gen van Feyenoords roemrijke ja ren tijdelijk opgeslagen en ver vangen door materiaal van uit sluitend dit zo succesvolle sei zoen. De supporters krijgen een gevari eerd overzicht van het afgelopen seizoen door middel van unieke foto's, krantenartikelen en een film over het kampioenschap. Er zullen tevens diverse spoer&attri- buten te bewonderen >zijn en; ui teraard ook de kampioensschaal. De vier zogenaame krantenmu ren, waarop teksten over Feye noord roemruchte Europ Cup-ver leden, worden vervangen door vier reuzenpagina's (2x3 meter) uit deze speciale kampioenseditie van het Rotterdams Dagblad. De officiële opening is donderdag om 13.00 uur, op Koninginnedag is het Home of History gesloten, vanaf 1 mei zijn de openingstij den (vrijwel) dagelijks van 10 tot 17 uur, met uitzondering van zon dag. Verdere informatie is te ver krijgen via Feyenoord Klanten service (010-2923888) en Stadion Feijenoord (010-4929438, Mireille van der Vegt). De entreeprijs be draagt f 5 voor kinderen en f 7.50 vuur volwassenen (MSJK-'nouders gratis). Rotterdams Dagblad Leo Beenhakkervolgt gespan nen de verrichtingen van zijn manschappen. Detrainerzegt vooral bHJ te zijn voor de sup porters. "Zij hunkerden naar dit succes. Daar haai ik mijn voldoening Uit.' ArchieffotoCorVos Ta Leo Beenhakker werd al eerder kampioen met Feyenoord. In het seizoen '76-'77 leidde hij op Var kenoord de regionale Jeugd naar de titel. Op de foto staat de trainer (tweede van links) tussen het toenmalige jeugdcommissielid mr. Cees Uitee en doelman Joop Hiele. Staand, zesde van links is Sjaak Troost, knielend, tweede van links Carlo de Leeuw. Foto Archief Rotterdams Dagwad

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7