14 Rotterdam Tol op de A4 wordt 8 gulden Snel einde aan 'gijzeling' in coffeeshop 'Faillissementen zijn na rellen niet ondenkbaar' 'De groene staaQes worden rood. Ik rem' 'Ik hoorde Een stuk of dertien' Baris Beheer protesteert tegen muur RDM-loods Filmkenners gratis naar de bioscoop 'Maak einde aan Koninginnedag' Wartburg loopt geld bij elkaar voor MAF Netelenbos steunt aanpak nieuwe snelweg door bedrijfsleven Schade kan bij winkels oplopen tot kwart miljoen Drugs geven vandalen het gevoel 'onkwetsbaar' te zijn Rotterdams Dagblad Woensdag 28 april 1999 Vandaag heeft minister Netelen bos op station Wilhetminaplein de nieuwe Rotterdamse metro in gebruik genomen. De nieuwe trein is de eerste uit een serie van 42 die is gebouwd door Bom bardier in Brugge. De rijtuigen, die alleen worden ingezet op de Erasmuslijn, kunnenhonderd- tien kilometer per uur halen, maar zullen in de praktijk niet harder gaan dan tachtig. Ver slaggever Peter Louwerse maak te een proefrit. Poor Peter Louwerse Rotterdam Metro-instructeur Joop Tipker is een toonbeeld van geduld. Gelukkig maar, want als 'metrobestuurder-voor-vijf-minu ten' kan ik begeleiding van deze leermeester goed gebruiken. De handelingen die we de gerouti neerde metrobestuurders altijd zo achteloos zien uitvoeren, blijken voor een beginneling nogeen hele opgave. We maken een proefritje van sta tion Capelsebrug naar de Coolha- jvgn, Ik mag de nieuwe metro be sturen tussen Oostplein en Beurs. Nou ja, besturen. Er valt in een metro niks te sturen. De man of vrouw in de cabine heeft alleen de beschikking over een stuurknup- peï Een soort joystick, in vakter men 'rij-rem-controler'. Gezeten in de comforabele be stuurdersstoel heb je vanuit de metrocabine een machtig uitzicht over de sporen. De geroutineerde bestuurder zit naast me op een klein klapstoeltje, bestemd voor RottsflJaei Twee' Gimtoa- nera mogen, ied» vergezeld door een iennis/ipUiet'diar, 2806 «Dn *1 w- de drie IWhédrtoeOoptavan;, Botfentera. BsiSgiWSaed tweedf-prfls;-" ewÈ.'gdi «jte.bic - - Bottedssast: den gisteren f gabioseoop', biuspfetool van Hoiputu-. SasMaVisseriiiïJ dsn JJssel ''.JftaejeMr Be wiimaars uit handen van Peter DongeK mm», Paüié Botterdammen s4S$«IÉi Jaog, hoofd.eptag^p^Jrair:. het Rotterdams DasttaL Dé derde prijs* èN^pnfe>$> tang roet 2"n iwWsöiÉar.dé-; bioscoop) ging, naar F., ran JtOssum int 'Botterdam;die t '•hingrarMndndww - HTjhïer werdestiéntroostpri)-* ■m iutg^t,aMauu^ei--;, keö-mettweepi«dróngraös naardefilnv ,-W Rotterdam Schaf de Koningin nedag af, maak van 1 mei een na tionale feestdag, vervang het Wil helmus door de Internationale en voeg aan dat strijdlied het couplet 'Hand in hand, kameraden' toe. Dat stellen de Jonge Socialisten Rijnmond deze week in een pers bericht. Van de JS -naar eigen zeggen een 'republikeinse organisatie' - mag Koninginnedag niet langer gevierd worden. „De monarchie is ouderwets, ondemocratisch en staat symbool voor een maat schappij gebaseerd op overerfba- re privileges." Nee, dan vinden de JS'ers 1 mei een veel geschiktere Nationale Feestdag. „Het biedt PvdA'ers de gelegenheid om de ideologische batterij weer op te laden, die sommige partijgenoten behoor lijk leeg is." Rotterdam Dertig leerlingen van het Wartburg College hebben een bedrag van ruim 70.000 gul den bij elkaar gelopen voor de Mission Aviation Fellowship (MAF). De leerlingen zijn afgelo pen maandag vertrokken van slot Wartenburg in het Duitse Eisen ach en kwamen in kort na de mid dag aan op de Camissesingel op Rotterdam-Zuid. Doe! van de sponsorloop is het fi nancieren van een basispost van MAF in Zuid-Soedan. de instructeur. Voor ons de boord- tafel, een indrukwekkend instru- mentenpaneel. Joop Tipker, een veertiger met een vriendelijk, rossig baardje, legt uit dat het automatisch trein- beïnvloedingssysieem (atb) aan geeft hoe hard de metro op een be paald traject mag rijden. Daaron der bevindt zich een snelheidsme ter met twee wijzers. De rode wijzer geeft aan hoe hard je mag, de gele hoe hard je gaat. De gele wijzer i.tag de rode dus niet inhJen. Een ander hulpmid del voor de bestuurder is een touch-screen (aanraakscherm). Dit staaltje van techniek geeft in groene staafjes weer hoeveel ver mogen de metro opneemt (door te rfjden). Rode staafjes vertellen hoeveel energie er wordt afgege ven (door te remmen). „Is het duidelijk?" vraagt Tipker. Ik knik leugenachtig. Natuurlijk heb ik het niet allemaal begrepen, maar ik wil niet nadenken over techniek. Ik wil gewoon rijden. Zo gemakkelijk gaat dat niet. Als ik aanstalten maak om de joystick vooruit te duwen, grijpt de in structeur in: „Ho, eerst de dode- manpedalen intrappen," Dodeinanpedalen? Ik heb het goed verstaan. De dodemanpeda- len zijn er om ongelukken te voor komen ingeval de bestuurder on wel wordt of sterft tijdens de rit. „Verplicht volgens de Spoorweg wet," licht Tipker toe. Zodra ze te ver worden ingetrapt of losgela ten, staat de trein automatisch stil. „Je moet ze net voorbij het weerstandspunt intrappen." Juist. Het vinden van weerstands- punt is een gevoelskwestie, te ver gelijken met het bedienen van een koppelingspedaal in een nieuwe auto. Na even uitprobe ren, kan ik gaan rijden. Iets te schielijk duw ik de joystick van me af. Veel maakt het niet uit, want de metro zet zich vloeiend in beweging en bereikt gezwind een snelheid van zeventig kilometer per uur. Voldaan kijk ik naar het lange groene staafje op het aan raakscherm, gen'etend van de souplesse waarmee de elektromo tor de trein trekt Gemakkelijk, vrijwel geluidloos. Veel tijd om dit stille genot lang t.e koesteren krijg ik niet, want uit de donkere metrogang duikt sta tion Blaak alweer op. „Nou moet je de knuppel naar je toe trekken," gebiedt Joop. Als ik die instructie opvolg, worden op het aanraakscheim de groene staafjes rood: Ik rem. Terwijl station Blaak verontrus tend snel dichtbij komt, zegt Joop Tipker; „Probeer nou 'ns met de cabine vooraan het station neer uit te komen." Logisch: rij je het station voorbij de tunnel in, dan kunnen de passagiers in de voor ste rijtuigen niet uitstappen. Siop je te vroeg, dan blijven de achter ste coupés in de duisternis han gen. Ik ruk nog maar eens hard aan de stuurknuppel. Vertraagd komt de metro op drie kwart van het per ron tot stilstand. „Niet slecht voor een beginner," zegt mijn leer meester. „Maar de volgende keer gaan we het beter doen." Weer optrekken, weer die groene staafjes, op naar het volgende sta tion. Rijden gaat lekker, maar remmen blijft moeilijk. Halverwe ge station Churchillplein grijpt Tipker in en laat de metro netjes aan het eind van het perron stil staan. „Vindje 'tleuk?" waagt hij- Tuur- lijk is het leuk. Ik wil nog wel een stukje rijden. „Even wachten," zegt Joop. De te lefoon rinkelt Joop mompelt een paar keer ja en okee. „Dat was de collega die achter ons zit Of we een beetje kunnen op schieten, want de dienstregeling komt in het gedrang." Toch maar beter dat Joop verder rijdt Ieder zijn vak. Den Haag—Minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat is positief over de plannen van het bedrijfsleven voor financie ring van de A4-noord door Midden-Delfland tussen Schiedam en Delft. „Inventief," vindt ze. De bedrijven stellen als voorwaar de dat het kabinet toestemming geeft ten minste 25 jaar tol te hef fen op de snelweg. Bovendien moet de A13 tussen Rotterdam en Den Haag gevrijwaard blijven van rekeningrijden. De minister lijkt niet bereid die laatste voorwaarde in te willigen. De werkgeversver enigingen HWV en VNO-NCW hebben de haalbaarheidsstudie gisteren aangeboden aan Nete lenbos. Het bedrijfsleven wil graag dat de weg er komt om de overvolle A13 te ontlasten. Nete lenbos staat achter tolheffing op de A4. „Maar daarvoor is nieuwe wetgeving noodzakelijk." De beoogde A4 Midden-Delfland wordt 6,5 kilometer lang en gaat 440 miljoen gulden kosten. Voor dat geld komt er tussen Waardin gen en Schiedam een 1500 meter lange tunnel. Het dak biedt plaats aan winkels en woningen, het geen 50 miljoen gulden oplevert. De resterende 390 miljoen moet worden betaald uit tolopbreng- sten. Door automobilisten in de spits acht gulden in rekening te brengen en daarbuiten drie gul den, denkt het bedrijfsleven jaar lijks 40 miljoen gulden te incasse ren. Als 25 jaar lang tol wordt ge heven, komt er voldoende geld binnen om een weg te bouwen ter waarde van 575 miljoen gulden. Dat bedrag biedt zelfs ruimte om de weg mooier te maken dan de bedoeling was. Volgens de studie kan voor 200 miljoen de weg half verdiept worden aangelegd. Daar door blijft het karakter van het landelijk gebied enigszins be waard. Het bedrijfsleven hoopt dat het kabinet afziet van rekeningrijden op de parallel gelegen A13. Vol gens secretaris Mooren van de HWV moet de automobilist die van Rotterdam naar Den Haag wil straks de keuze hebben: gratis rij den op de A13 of tol betalen op de A4. „Die keuzemogelijkheid is es sentieel. Als je tol betaalt, kun je vlot doorrijden op de A4. De A13 is gratis, maar daar sta je tijdens de spits in de file." Mooren houdt er echter rekening mee dat het rekeningrijden toch realiteit wordt. „Het is niet zo dat het hele plan dan in duigen valt Ook Netelenbos ziet geen proble men. „Tolheffing en rekeningrij den kunnen elkaar aanvullen." Voor de aanleg van de A4 zijn twee consortia van bedrijven in de race. Het eerste is De Rits onder aanvoering van ABN AMRO en Hollandse Beton- en Waterbouw. Het tweede - De Prinsentocht - wordt geleid door ING en Ballast Nedam. Plan Als kabinet en Tweede Kamer het plan omarmen kan de weg. waar over al decennia lang wordt gesteggeld, er over acht jaar lig gen. Het bedrijfsleven treedt op als financier omdat de Tweede Kamer geen cent wil bijdragen. De gemeenten Schiedam en Vlaardingen blijven zich verzet ten, „Pas als er een democratische meerderheid achter dat laatste stuk A4 staat, zullen wij ons ver zet staken," aldus de Schiedamse wethouder L. Hafkamp. „Onze ge meenteraad blijft legen de aanleg. Maar als-ie er dan toch moet ko men is het goed wanneer dat on- dertunneld gebeurt. Maar ik wil die inpasssing nog wel eens goed bekijken. Want we willen de AA niet zien, niet horen en niet rui ken." Zijn Vlaardingse collega A Kool: „Belangrijk is dat er een eind komt aan de onheldere situatie. De minister moet duidelijk ma ken of ze dit echt wil. Dan willen we graag met haar om de tafel om te bezien of de inpassing inder daad gebeurt op de manier zoals wij dat verlangen." Actievoerder H. Tetteroo betwij felt of hel budget voldoende is voor een verantwoorde inpassing van de weg m Midden-Delfland. „Onze eerste optie blijft: niet aan leggen. Maar we zijn bereid om over dit voorstel mee te denken en te praten". In Crooswtjk in Rotterdam is gisteren een «iel einde gekomen aan een vermeende overval in een coffeeshop waarbij acht mensen opgesloten raakten, De politie rekende alle acht aanwezigen In, zonder dat het duidelijk was of het klanten betrof of er ook overvallers bij zaten. Omdat van een overval niet is gebleken, zyn aiien inmiddels weer op vrije voeten. Drie mannen waren 's ochtends de coffeeshop binnen gegaan. Omdat de beheerder dacht dat het drietal een overval wilde plegen, ging hij er vandoor. Hij sloot daarbij alle aanwezigen op door het rolluik neer te laten. Foto rooi wjtótra Rotterdam Het moment dat de muziek stopte, was ook het mo ment dat het fout ging. De oogge tuige, zelf schietmstructeur, zag vanaf zijn plekje op de Coolsingel hoe het - nadat de Feyenoord- spelers het balkon hadden verla ten- broeierig werd. Veel men sen gingen weg, maar ook velen bleven staan, in afwachting van méér. „Verderop zag ik een aantal jon gens wat dollen met agenten," blikt hij terug op het begin van de rellen zondagavond. „Vreemd, wantopdetelevi- om zo'n 150 sup- porters ging. Het oph nip?) waren er veel di/HVl/vlvi minder. Ze ston- Simpel gezegd: dat ding komt een stukje verderop weer naar bene den." En zo'n kogel, weet hij als geen ander, kan een kilometer verder op nog aanzienlijke schade ver oorzaken. „Waar zijn ze nu mee bezig, vroeg ik me af. Was ontzet tend geëmotioneerd. Er liepen daar gewoon gezinnetjes rond. Dat die mensen werden neerge schoten, heb ik niet gezien. Dat zal later wel rijn gebeurd, Was het nodig om een pistool te trekken? „Ik denk het niet. Al kan ik natuur- den voorop, met daarachter veel vaders en moe ders met kinde ren." Er werd niet geknokt. Wel ge schreeuwd, gedregd. „Die agen ten werden achteruit gedreven. Plotseling trokken zij hun wapen. Ik hoorde schoten, een stuk of dertien. En ik was vooral ver baasd over de hoek die zij kozen." Met dat laatste doelt hij op het feit dat ze, zoals hij zegt, 'over de hoof den van het publiek schoten', „Normaal los je waarschuwings schoten recht in de lucht. Als je net over een groep mensen heen schiet, heb je te maken met de ballistische baan van een kogel. lijk niet in de huid van die po litiemensen kruipen. Maar dat ze zo schuin naar boven schoten, daar ben ik echt van geschrokken. En die inzet van de ME daarna, die was ook nogal heftig. Zelfs te gen kinderen. Een man kwam op voor zijn dochter. Z'n oog werd er bijna uitgeslagen." Hij is het eens met degenen die stellen dat de politie zo vaak mo gelijk moet trainen op dit soort si tuaties. Ook binnen de politie wordt nogal eens geklaagd over het gebrek aan mogelijkheden om de schietvaardigheid op peil te houden. De instructeur. „Ze schoten ie mand in de nek. Da's geen been, he?" Rotterdam De Stichting City Rotterdam onderzoekt of er na de kampioenschapsrellen van afge lopen zondag een schadeclaim in gediend kan worden bij de ge meente Rotterdam. Gevreesd wordt dat anders middenstanders failliet gaan. Voorzitter H.A.M.B. Ramakers van de stichting: „In ieder geval doen we het voor die onderne mers die bij de verzekering bot vangen. Veel verzekeringsmaat schappijen sluiten molest uit. En dit was molest. Als de gemeente zich niet aansprakelijk stelt, rijn faillissementen niet ondenk baar." Ook het Midden- en Kleinbedrijf Nederland wil dat Rotterdam steun verleent aan ondernemers die op de fles dreigen te gaan. De gemeente heeft toegezegd in schrijnende gevallen in ieder ge val te willen overleggen. Burgemeester Opstelten bena drukt dat de gemeente niet aan sprakelijk is voor de schade, maar is bereid in overleg met MKB naar oplossingen te willen zoeken. „We gaan niet met ons rug toe naar de ondernemers staan." MKB-voorritter H. de Boer wijst erop dat de ondernemers niet al leen kampen met grote materiële schade, maar ook met geestelijke schade, omzetverlies en proces kosten. Banken verlenen geen krediet voor het aanvullen van de voorraad, die door de plunderin gen verloren zijn gegaan. Daarom is haast geboden met het uitkeren van de schade. MKB Nederland heeft wel een apart fonds voor ju ridische bijstand. „Maar daar zit ten geen miljoenen in," zegt De Boer.Er zijn ook mogelijkheden kosten te verhalen op de vanda len. Bij het civiel- of burgerlijk recht worden de hooligans direct aangesproken, zonder tussen komst van de strafrechter. „Dat is het mooiste," vindt Ramakers. Wél moet de indentiteit van de raddraaiers dan bekend zijn. En dat is niet altijd even gemakkelijk vast te stellen. Veel sneller gaat het voegen in een strafzaak. Daarbij 'loopt' de gedupeerde als het ware 'binnen' tijdens de zitting voor de straf rechter, meldt zich als een van de door verdachte(n) benadeelde personen en eist schadevergoe ding. Maar wie daar gebruik van wil maken moet wel goed besla gen ten ijs komen. Deskundige mr. F. G. L van Ar- denne, advocaat uit Barendrecht, legt uit: „Je claim moet van top tot teen onderbouwd zijn, je moet alle stukken op tafel kunnen leggen. Den HaagBaris Beheer, beheer der van het onroerend goed van de familie Baris waartoe ook het voormalige RDM-terrein behoort, heeft b(j de Raad van State gepro testeerd tegen de bouw van een brandwerende muur in de voor malige gritstraalloods op het RDM-complex. Deze milieuvoorziening die door de gemeente Rotterdam wordt ge- eist, gaat Baris volgens woord voerder P. Kortooms rond de 15.000 gulden kosten. De muur is bestemd voor de loods, die door Baris wordt verhuurd aan het be drijf CP Manufacturing. Dit be drijf reinigt in de loods metaal in baden met een fosforzuuroplos- sing. Volgens het gemeentebe stuur heeft CP Manufacturing brandgevaarlijke stoffen in de loods. Daarom hebben burge meester en wethouders in de mi lieuvergunning van het bedrijf voorgeschreven dat een van de muren een brandwerendheid moet hebben van zestig minuten. CP kan als huurder deze muur niet bouwen. Om die reden proce deerde eigenaar Baris gisteren by de Raad van State tegen de ge meente. Volgens Baris-milieu- coördinator Kortooms heeft CP in de loods geen brandbare stoffen in opslag. Daarom is de CPR-richtlijn (Com missie Preventie Rampen) niet van toepassing, Die geldt pas als er stoffen worden opgeslagen Rotterdam De schade die win keliers in het centrum zondag avond opliepen Widens de rellen varieert behoorlijk. De filiaaleige- naar van Keuken Vision aan de Kruiskadehof bijvoorbeeld heeft ruim 25.000 gulden schade door vijf kapotte ruiten. Ds eigenares se van een kleine boetiek in het Hilton Hotel, schat de schade op ongeveer 35.000 gulden. Bij haar is een groot deel van de winkel leeggeroofd. Hetzelfde geldt voor de eigenaars van de sigarenwin kel in het hotel. Maar de lampenwinkel Siegers Lichtgroep is slechter af. Eige naar Theo Baptist houdt de voor lopige schade op 200.000 tot 250.000 gulden. En dan heeft hij alleen de directe materiële schade berekend. Daar komt nog by het kantoormeubilair en de kleinere schade aan de lampen, die op het eerste oog niet te zien is. Tel daarbij op de omzetderving doordat de voorraad niet aange vuld kan worden, klanten wegblij ven en juridische kosten om scha declaims in te dienen. Om nog maar te zwijgen over geestelijke schade. Ander probleem is de terughou dendheid om schade te vergoe den. De verhuurder van zijn pand, die normaal niet te beroerd is om een ruitje te vergoeden, houdt bij deze schade de boot af. „Dan is op eens niemand verantwoordelijk." Diverse ondernemers hebben in middels bezoek gehad van een verzekeringsexpert. Wie verant woordelijk is? „De schade moet verhaald worden op de daders," is de stellige mening van regiovoor zitter J. van Heest van MKB Ne derland. „Als het aan mij ligt door middel van civiele procedures." MKB Nederland vindt dat een dergelijk feest gewoon in het cen trum gevierd moet worden. Al Wüi'di dooi sommige onderne mers met angst err beven uitgeke ken naar Koninginnedag. „Als stad moet Rotterdam toch in staat zijn op een normale manier feest te vieren,' vindt ook Siegers- eigenaar Baptist. „Het is niet de grote massa die in dit soort extre miteiten vervalt." Daarom gaat het met een civiele claim in het strafrecht vaak mis: de zaak is niet goed onderbouwd. Het causale verband moet duide lijk zijn" Dat betekent dat de indiener van de claim moet kunnen aantonen dat hij schade heeft geleden. Daarnaast moet hij kunnen bewij zen dat de verzekering niet uitbe taalt en dat de geleden schade rechtstreeks verband houdt met het tenlaste gelegde feit. Van Ardenne; „In de praktijk strandt dit soort claims vaak bij de strafrechter. Maar een civiele procedure kost enorm veel tijd. Soms wel twee jaar. Bovendien moet je in het civiel recht bij claims boven de vijfduizend gul den een advocaat inschakelen. Bij een strafrechtelijke procedure hoeft dat niet." Minister Peper (Binnenlandse Za ken) roept Rotterdamse winke liers op de schade, ontstaan bij de rellen van afgelopen zondag te verhalen op ue (Idueis. De iixliiis»- ter zegde gisteren in de Tweede Kamer toe al het mogelijke te doen om toekomstige evenemen ten, zoals het EK 2000, goed te la ten verlopen. Voor de wedstrijd Ajax-Feyenoord komende zondag in Amsterdam rijn geen extra maatregelen in de maak. DoorDirkMelleraa b—„Het leek wel alsof die raddraaiers zich onkwets baar voelden. Ze hadden nau welijks een pijngrens. Ik zag mensen die in elkaar werden geslagen, maar toch weer op stonden en opnieuw begonnen te vechten. Ik heb het sterke vermoeden dat drugsgebruik daarvan de oorzaak is." Aan het woord is politiewoord voerder H. Stoop, die zondag avond pp de Coolsingel aanwe zig was en zelf constateerde dat de zogenaamde Feyeiioordfahs geen enkel ontzag toonden voor 'de sterke arm'. Een groot verschil met vroegere rellen is dat ook de Mobiele Eenheid geen angst inboezem de. Als de gehelmde mannen oprukten, rende bij vroegere rellen iedereen al dan niet ste nengooiend achteruit! Niemand wilde met 'de lange lat' kennis maken. De harde kern deed nu geen stap achteruit Integen deel, de raddraaiers daagden de ME-ers uit en gingen ze daad werkelijk te lijf. Onder voetbalvandalen rijn xtc- en peppillen populair en ook co caine wordt regelmatig ge bruikt, al is dat middel wel veel duurder. Deze stimulerende drugs worden door deze groep vaak gecombineerd met grote hoeveelheden alcohol. Bij het landelijk kenniscentrum over narcotica, het Trimbosin- stituut in Utrecht, bevestigt een drugsyoorlichtster de effecten van dit drugsgebruik. De theo rie van de Rotterdamse pob'tie dat de combinatie van alcohol en drugs de oorzaak van de zo genaamde 'leeuwenmoed' van de raddraaiers kan zijn, wordt zeker niet tegengesproken. De voorlichtster: .Nepmiddelen en cocaïne geven een gevoel dat de gebruiker de hele wereld aan kan, het kan een gevoel van on kwetsbaarheid geven. Als deze drugs worden gecombineerd met alcohol, dan wordt dat ge voel nog eens versterkt Gren zen vervagen dan, je moed wordt vergroot, je raakt in een euforische stemming. In de pil len die tegenwoordig worden geslikt zit van alles verwerkt ook allerlei pepmiddelen kun nen er in zitten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4