11 Uitzonderingspositievoor Schiedam Rotterdams Dagblad Nieuwe rotondes bijna klaar voor gebruik dès Regioraad ontziet gemeente bij huisvesting na stadsvernieuwing Zeventien lintjes opgespeld voor bijzondere verdiensten Kroningslantaarn staat op het Stationsplein Raad akkoord met komst van Hooglanders Egel met witte motor Sigaret zorgt voor brandje Geld kerstpakketten naar Kosovo 'Beschermde status van Kakelbont dwarsboomt opvang van vluchtelingen' W 6 weken voor f 0800-0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 29 april 1999 m Vlaardingen - Ondanks de felle protesten van de Landelijke Die renbescherming, heeft een meer derheid van de Vlaardingse ge meenteraad gisteren ingestemd met het plan om tien Schotse Hooglanders m de Broekpolder te plaatsen. De Dierenbescherming was daar erg op tegen, omdat c - oerossen op verontreinigde grond moeten grazen. Het grootste deel van de fracties vond echter dat er genoeg onder zoek was gedaan om gezond heidsproblemen bij de dieren te voorkomen. De partijen verwezen daarbij naar het rapport van de Veterinaire Inspectie. Die had ge concludeerd dat plaatsing wel kon, mits aan een aantal voor waarden werd voldaan. De fracties van SP, GroenLmks, SBB Vlaardingen en W20ÖO we zen het plan af. Belangrijkste re den voor hun tegenstem was, dat ze nog met de Dierenbescher ming hadden willen overleggen Groenlinks-fractievoorzitter Ben van der Velde had bijvoorbeeld graag gezien, dat er een debat kwam tussen de Veterinaire In spectie en de Dierenbescherming. „Dan zouden alle argumenten vöör en tegen nog eens op een ry worden gezet." Wethouder Kees van der "Windt stemde toe een dergelijke verga dering alsnog te beleggen. Het raadsbesluit over de Hooglanders wilde hij er echter met voor uit stellen. De gemeente moest vol gens hem immers haast maken met de aankoop van de dieren. „De Hooglanders hebben tijd no dig om te acclimatiseren." By de SHG bestond enige twijfel, maar uiteindelijk stemden de drie leden toch voor het plan. fractielid Rien Lensvelt vreesde dat een mogelijk verhaal rond 'lichtge vende koeien' het imago van Vlaardingen geen goed zou doen. Hij verwees daarbij naar de 'spookverhalen', die volgens hem 27 jaar geleden de ror.de deden over de luchtverontreiniging m de Haringstad. Zoveel stampei werd er volgens Lensvelt toen ge maakt, dat kennissen van hem el ders in het land, er a priori van uitgingen, dat hij wel 'verlept' en Verdord' zou ogen. „Wat zie je èr nog goed uit," was hun reactie toen hij hen bezocht. Vlaardingen Politiemensen van het district Waterweg hebben gis teren een opmerkelijke reddings actie uitgevoerd. Ze voorkwamen dat een egel met 'witte motor' op de rijksweg plat werd gereden. Het beestje iiep op de afrit Vlaar- dingen-West van njksweg A20 en had een melkpak op zijn lijf. De agenten wisten het viervoetertje na enige tijd te vangen en verwij deren het melkpak dat op zyn ste kels zat geprikt. Daarna vluchtte de egel in de bosjes langs de afnt. SchiedamEen niet goed gedoof de sigaret heeft gisteren m een woning aan de Schiedamse Henri Polakstraat voor een binnen brandje gezorgd. De schade viel mee, maar er was wel een aan zienlijke rookontwikkeling. Twee kinderen van vijf en tien jaar oud, die in de woning aanwe zig waren, liepen rookvergiftiging op. Ze werden voor nader onder zoek gebracht naar het Schieland Ziekenhuis. VlaardingenVlaardingse ambte naren zien dit jaar af van hun kerstpakket. Het geld dat daar door vrijkomt, zo'n 80.000 gulden, is gisteren overgemaakt naar giro 555 ten bate van Kosovo. Al enkele weken broedden de achthonderd Vlaardingse ambte naren op een manier om iets te doen voor de vluchtelingen uit de Joegoslavische provincie. Uitein delijk besloot men afstand te doen van het kerstpakket. Het college van burgemeester en wet houders stemde woensdag for meel met het plan in en maakte meteen het geld over. Door Kor Kegel RotterdamDe Stadsregio Rotterdam heeft gisteren besloten dat bewoners uit stadsvernieuwingsgebieden voorrang moe ten krijgen bij woningtoewijzing, maar er wordt een uitzonde ring ge laakt voor Schiedam en later mogelijk ook voor Vlaar dingen en Maassluis. Daarmee heeft de Schiedamse wethouder voor stadsvernieu wing en volkshuisvesting, A. Reijnhout (D66), opnieuw succes geboekt voor zyn gemeente. Eer der wist hy kabinet en Tweede Kamer te overtuigen van de bij zondere problemen in de Schie damse stadsvernieuwing, zodat de stad nu mag rekenen op be hoorlijke extra's uit de rijkskas. Gisteren toonde de regioraad be grip voor de situatie dat m Schie dam ai meer dan 15 procent van de herhuisvesting in het voordeel is geweest van bewoners met een urgenti»1 vanwege stadsvernieu wing - in de praktijk voorname lijk Rotterdammers -waardoor de woningmarkt tegen de bedoe lingen m een grote eenzijdigheid blijft vertonen. Daarom wordt de gemeente voorlopig ontzien Hoewel een partijgenote van Reijnhout, het Rotterdamse raadslid M. van Ravesteyn-Kra- mer, zich afvroeg of andere ge meenten nu een grotere druk op de woningmarkt moeten ver wachten, verdedigde vice-voorzit- ter J. Wienen de uitzondering die voor Schiedam gemaakt wordt Het is al langer praktijk dat wo ningcorporaties in de Rotterdam se regio voorrang geven aan de zo genaamde stadsvernieuwingsur- genten, maar dat is feitelijk in strijd met het beginsel van vrije woonkeuze voor iedereen. Daar om was het in elk geval noo g dat de regioraad dit afwijkende beleid bi'fjkte. Maar omdat Schiedam ai z'n portie heeft gekregen, pleitte Wie nen voor regionale sohdante.t met Schiedam. Spykemsse vreest voor een toe stroom van urgente woningzoe kenden naar de tamelijk kleine voorraad goedkope woningen in Spykenisse. Daarom pleit deze gemeente voor een regionale af stemming bij herstructureringen stedelijke vernieuwing. Daar zal de regioraad rekening mee hou den, al wordt voor de komende ja ren verwacht dat de woningzoe kenden elkaar niet zullen ver- dnngen omdat velen toch de voor keur geven aan een woning m de eigen, bekende omgeving. De gemeenten Vlaardingen en Maassluis kennen een gezamen lijke wonir gmarkt met Schiedam. Ze hebben een zelfde systeem van woonruimteverdeling. Daarom zouden ze ook willen profiteren van de uitzondering die voor Schiedam wordt gemaakt, maar gisteren bleken vertegenwoordi gers van de B-driehoek en Voor- ne-Putten daar bedenkingen bij te hebben. Vice-voorzitter Wienen, die te vens de portefeuille volkshuisves ting beheert, wil die discussie echter niet uit de weg gaan. Vlaardingen— Volgens wethou der Kees van der Windt maakt een rijksmonumentenstatus voor Villa Kakelbont het on dernemer George Toth een stuk moeilijker om vluchtelin gen in het veelbesproken pand te plaatsen. Dit zei Van der Windt gisteren, na het unanie me raadsbesluit, om toch zo'n aanvraag voor een beschermde status naar de landelijke over heid te sturen. Omdat een rijksmonumenten vignet een eigenaar verbiedt een pand ingrijpend te verbou wen, zou het Toth volgens de wethouder kunnen dwarsbo men by het huisvesten van en kele vluchtelingenfamilies m het pand aan de Parkweg 2. De gemeente heeft gisteren al la ten weten het initiatief van de Schiedamse ondernemer af te keuren. De Vlaardingse burge meester Stam maakt zich voor al zorgen over de reacties van de buurt op de vluchtelingen opvang. Toth kwam vorige week met het bericht, dat hij een groep Dublinclaimanten in Kakel bont wil plaatsen. Omdat hy een juridische procedure aan gaat spannen tegen de be schermde status van zijn pand, staat de woning sowieso een tijd leeg, Dan ligt het volgens Toth voorde hand dat er in de villa een aantal vluchtelingen families wordt opgevangen. Deze families verblijven nu nog samen met andere afgewe zen asielzoekers in het voor malige Sportfondsenbad in Schiedam. Daar moeten ze echter per 1 juli uit, omdat de opvang niet meer kan worden gegarandeerd. Dat de hele raad het eens werd over de aanvraag van de monu mentenstatus was opmerke lijk. Bij de commissievergade ring vorige week stemden CDA en VVD nog tegen. Die partijen hadden toen vooral bezwaren, omdat ook de tuin van het perceel zo'n bescherm de status zou krijgen. Omdat er nog mogelijkheden zyn om het stuk land in de toekomst van de monumentenlijst af te halen, stemden de twee party en loch in met een voorlopige plaatsing op de lijst. In het be leidsstuk van de gemeente staat, dat er later kan worden overlegd over eventuele be bouwing van de tuin. Toth heeft om zo'n mogelijk heid gevraagd, omdat het stuk grond volgens de ondernemer anders niet rendabel valt te maken. Met de verkoop of ver huur van een nieuw te bouwen woning in de tuin, zou hij de restauratie van de villa uit 1921 willen bekostigen. Die renova tie kost volgens hem minstens zes ton. Omdat vooral CDA en WD wel wat voelen voor Toths nieuwbouwplan, drongen ze er gisteren bij de gemeente op aan, vooral in gesprek te blij ven met de ondernemer. Dat zegde wethouder Kees van der Windt toe. Toth heeft echter al laten weten, naar de rechter te stappen als de raad niet deze maand met zijn plannen in zou stemmen. Na volgend weekeinde Is het de op- en afrit van rijksweg A20 ter hoogte van Maassluis-West ge daan met de files. Luchtfoto Roel Dijkstra MaassluisDe situatie is nog on overzichtelijk, maar na volgend weekeinde stroomt het verkeer ter hoogte van Maassluis-West moeiteloos over de op- en afrit van rijksweg A20. Dan zijn de kruisin gen aan weerszijden van de snel weg vervangen door twee roton des. De rotondes zijn noodzakelijk om de aanzienlijke verkeersstromen makkelijker te kunnen verwer ken. De kruispunten hadden on voldoende capaciteit om de auto's op de afritten richting Maasdijk/ Maassluis-West/Hoek van Hol land een soepele doorgang te ver lenen. Door het oponthoud ont stonden regelmatig files die aan groeiden tot op de rijKZiveg. De werkzaamheden aan de roton den zyn in drie fasen uitgevoerd en worden volgend weekeinde af gesloten. Dan zijn de op- en afrit ten van vrijdag 7 mei (20.00 uur) tot maandagochtend vijf uur voor alle verkeer afgesloten en moet gebruik worden gemaakt van om leidingroutes. De afsluiting is noodzakelijk omdat op het weg dek een asfaltlaag wordt aange bracht waarna de lijnen er op wor den gespoten. Er wordt geduren de het'hele weekeinde met zo'n tien mensen aan het karwei ge werkt. Het aanbrengen van de deklaag moet continu doorgaan. P. Rijn beek van de provincie Zuid-Hol land legt uit waarom. „Zou je al leen 's avonds en 's nachts de as faltlaag aanbrengen, dan onstaan overal waar je de volgende dag verder gaat met het karwei naden in het wegdek. Die naden komen op den duur, bijvoorbeeld in kou de wintermaanden, de kwalitlit van het wegdek niet ten goede." Het verkeer komende vanuit Rot terdam en met bestemming Maassluis-West, Maasdijk of Hoek van Holland, wordt volgend weekeinde omgeleid via het 'kruispunt Westerlee'. By mooi weer zou dat volgens Rijnbeek wel eens voor problemen kunnen zorgen. „Mei mooi weer en dus waarschijnlijk veel strandbezoe- kers, wordt dat kruispunt overbe last. Maar aan de andere kant, om continu te kunne., asfalteren heb ben we ook goed weer nodig." Waterweg Tydens de jaarlijkse lintjesregen zyn vandaag zeven tien mensen uit deze regio onder scheiden. Vier Vlaardingers, vier Schiedammers en negen Maas* sluizers ontvingen vanmorgen in het stadhuis een lintje voor hun bijzondere verdiensten. Lena Troost en J. van 't Hof uit Vlaardingen zijn benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Troost kreeg de onderscheiding vanwege haar jarenlange zorg voor het gezin Troost en voor de verzorging van een gehandicapte buurvrouw. Vlaardmger Van 't Hof kreeg het lintje voor zyn vrij willigerswerk voor onder meer de Stichting Ouderenwerk. Oud- raadslid voor de \VD Jan Bulva en zittend raadslid voor het CDA, K. W. van Netten uit Vlaardingen zyn beiden tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau geslagen. Bui- va omdat hij zich al twintig jaar lang inspant voor de samenle ving, de middenstand, de ouderen en gehandicapten en de Tsjechi sche migrantengroep in Vlaardin gen. En Van Netten voor zijn be trokkenheid by de totstandko ming van lokale en regionale on- derwijsverbanden binnen het ba- Voormallg WD-raadslid Jan Bulva uit Vlaardingen is van morgen Ridder In de Ords van Oranje-Nassau geworden. Ar chieffoto Jaap Rozema/Rotterdams Dag blad sisonderwys. De directeur van de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs kon de uitrei king met bijwonen omdat hij m het buitenland verblijft. In Schiedam reikte de burge meester een onderscheiding uit aan mevrouw L C. Bot-Don. Zy is tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau benoemd terwijl de heer H. Gusman, J. W. M. Kreischer en P. van der Steen tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau zijn benoemd. Mevrouw Bot was jarenlang lera res van de Christelijke Modevak school in Maasland en bestuurlijk actief in tal van vrouwengroepen. Gusman is onderscheiden vanwe ge zijn jarenlange verdiensten voor bijvoorbeeld wykverenigmg Groenoord en de fietstoervereni- ging Rijnmond. Voor zyn activi teiten bij de tafeltennisvereni ging De Korenbeurs in Schiedam en het tafeltennismuseum heeft Kreischer een lintje gekregen. Schiedammer Van der Steen is ac tiefin de voetballerij als voorzitter van Excelsior Pernis en de Politie Harmonievereniging Herman dad. Vorig jaar nam hij na 38 jaar afscheid van de politie. Maassluis spande vandaag de kroon met de toekenning van ne gen koninklijke onderscheidin gen. Alle decorandi zijn benoemd tot Lid in de Orde van Oranje- Nassau. Zo heeft F. van Dalum een lintje gekregen voor zijn be stuurlijke activiteiten bij de Gere formeerde Kerk, de Culturele Raad Maassluis en Stichting The ater De Schuurkerk. Ook Jopie Vons heeft een onderscheiding ontvangen. Zij verzorgt hel jaar lijkse Furieade Promenade Con cert en presenteerde dit jaar voor de laatste keer de Maassluise Mu- ziekweek. J. W. Oostdijk maakte zich verdienstelijk voor de Maas sluise Sport- en Recreatieraad (MSR) en verdiende daarmee een lintje. Ook P. de Groot is onder scheiden omdat hij onder meer al tien jaar vice-voorzitter is van de MSR. Freelance-fotograaf W. van der Stelt heeft een onderscheiding gekregen dankzij 2ijn grote bij drage aan het levend houden van de geschiedenis v«m de stad en haar inwoners. Ook L. Stigter is onderscheiden voor zyn bekende dia-avonden en zijn werkzaamhe den bij de Historische Vereniging. A. A, van Dyk is onderscheiden voor zijn verdiensten by de kerk, het onderwijs en de voetbalsport. C. M W. van der Pol voor z'n inzet voorde WD, het onderwijs en het maatschappelijk leven. En. L.F.M. Speel ontving hetzelfde lintje voor zyn werk bij het CDA en de scouting. Deechte Kroningslantaarn inVlaardingen heeft er ooSivelejaren verwaarloosd en onvolledig bijgestaan, maar heeft zijn oor- spronkelljkeplek behouden en is zon tien jaar geleden hersteld. Foto Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen 'Jubüeumlantaam' vermeldt terecht het ANWB-bord- je op het monument dat aan het Burgemeester de Bordesplein in ere is hersteld. Vanavond krijgt het doorzetten van buurtbewoner Loek Snijders zijn bekroning. Ambacht heeft met steun van ge meente en bedrijfsleven het licht terug in zijn hermnermgsian- taarn. In 1938 brachten 607 van de over wegend gegoede burgers van Vlaardinger-Ambacht bijna 550 gulden bijeen voor een blyvende straatversiering ter herinnering aan het 40-jarige regeringsjubile um van koningin WbVimina, De 'monumentale lantaarn' werd ge plaatst op-het middenstuk van Plein Emaus, waar voorheen de dorpspomp en het loodsje voor de brandspuit stonden. Recht tegen over het raadhuis waar burge meester Jan Luyerink de scepter zwaaide. In 1941 werd Ambacht in z'n ge heel bij Vlaardingen gevoegd en na de oorlog werd het raadhuis de vestiging van het Stadsarchief. In 1966 verhuisde de lantaarn naar het Burg. de Bordesplein omdat het toenemende autoverkeer de ruimte aan het Emaus opeiste. Ambacht heeft nu een nieuwe be volking met jonge gezinnen en ondernemers die van hun buurt iets leuks willen maken. Van een feestje vieren houden ze ook en zo houden ze de laatste jaren veel ac tiviteiten op het knusse De Borde splein. Het' herstel van de ruim zestig jaar oude lantaarn biedt zo'n gelegenheid aan de voor avond van Koninginnedag. De organisatoren van het feestje gaan echter in de fout met de be naming 'kroningslantaam' in de uitnodiging voor het ingebruik- stellen door Harm Jan Luth, die als stadsarchivaris nu de scepter zwaait in het raadhuis. De strooi- folder voor de leerlingen van de scholen in Vlaardinger-Ambacht is een voorbeeld van slechte ge schiedenisles met als eerste zin: „De Kroningslantaam gaat weer branden." Ei- is in Vlaardingen maar éen echte 'kroningslantaarn' en die schittert op het verder armzalige Stationsplein. Een bronzen plaat op het voetstuk vermeldt: „Ter herinnering aan de troonsbestij ging van H. M. Koningin Wilhel- mina." Aan de andere zijde van het voetstuk staat onder een ge kroonde Ietter W de datum 31 au- gustus 1898. De kroningsdag vari de toen pas 18-jarige Wilhelm®^ wier moeder Emma als koningasagfe regentes was opgetreden sind£ïï2~gj dood van haar vader Koning "TO- wé leminin 1890. Op 30 en 31 augustus 1898 vieSïgj» Vlaardingen uitgelaten het ningsfeest, voorbereid door éeiwr-* commissie onder voorzitters chS^:4t van notaris Anthony Knottenbelt**4 plaatsvervangend kantonrechter, voorzitter van 't Nut, lid van het polderbestuur en van de gemeen teraad van Vlaardingen maar te» vens gemeenteontvanger van het nog zelfstandige en landelijke Vlaardinger-Ambacht. Naar deze sociaal denkende notabel was al voor 1938 een van de voornaamste straten in Ambacht vernoemd. t Zyn commissie hield van het voor het kroningsfeest gereserveerde"^ bedrag 403,b3 gulden over en be- sloot da+ geld te gebruiken voor het maken van een blijvende her- - innering aan de .troonsbestijging^ van Koninginp Wilhelmina: "Hetr* duutdebverigens tot ïseptembérT* 1901 dat de 'kroningslantaam' in"'4 gebruik werd genomen. Muziek-* 1 korpsenspeelden^ het volkslied^ toen de vijf lichten werden ontstowüis ken en water spoot uit de twee** leeuwenmuilen in het voetstuk.-^ De lantaarn kon aanzienlijk duur>*? der uitgevoerd worden dan eerste was bedacht omdat bij de viering* f van het huwelijksfeest op 6 febru-« 4 ari 1901 er ook weer een overschot^ was en die 355,72 gulden ook in - 2 het monumentenpotje vloeiden. 4 De gemeenteraad van Vlaardin-* gen nam in de bijzondere feest- t vergadering op de 31ste augustus - 1898 het besluit de nieuwe konin gin te eren door de kort daarvoor gegraven nieuwe haven, de aan liggende kades en de brug over de aansluiting met de oude Buiten-j haven de naam van de nieuwe %-f ningin te geven. Maar Vlaardin-1 gers hebben wat met bijnamen noemden de Kon. WilhelminaSSS ven gewoon de Nieuwe Haven en^ de Kon. Wilhelminabrug de Pof£ fertjesbrug, naar de vele klinkna-,. gels m het wegdek. - - Op het moment dat ze in Ambacht voor de eerste keer geld inzamel0-' den voor hun nu herstelde jub'ïle- umlantaam bestond die brug al niet meer. Hy werd in 1936 ge sloopt toen de doorvaart naar de Buitenhaven werd gedempt. - Naam:4'r v: Telefoon: Bank/gfronr.i',, Stuur deze boh ip een envelop zonder postzegetniiar:?^ Rotterdam» Dagblad, Afd. Aboim00 SerirtcQ Antwoordnummerl579,3000VBRqttei Mode t/m 60 - DAMESMODE - LINGERIE - BADKLEDING Oostdijk 56 - Oud-Beijerlemd - Tel. 0186 - 640823

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1