7 Minister Israël beschuldigd van omkoping Pilotenhumor hoog boven Joegoslavië i gaaa-ii Dagje strandplezier aan Saddam-meer ia] n©*® -ife Nigeria weer in Gemenebest Joegoslavië klaagt bij Hof Lollobrigida wil zetel EU Chef BBC duikt onder Stasi-verleden nekt PDS'er Steviger botten door sekspil Lenin weg Zakenman werd bevoordeeld met miljoenendeal Plan voor aanslag op afstudeerfeest Turken weigeren waarnemers bij proces Ocalan Konvooi NAVO op dwaalspoor gezet Vloeken en tieren op Albanese wegpiraten 'Soldaat' maakte Tsjernobyl-virus Chinese 'tankstudent' nog steeds spoorloos MEI 1 999 Rotterdams Dagblad Vrijdag 30 april 1999 Londen De ministers van Bui tenlandse Zaken van het Britse Gemenebest hebben besloten dat Nigeria weer tot de organisatie moet worden toegelaten. Zij heb ben de regeringsleiders van het Gemenebest geadviseerd het land weer op te nemen als op 29 mei de regering van president, Obasanjo wordt geïnstalleerd. Nigeria's lid maatschap van het Gemenebest werd in 1995 opgeschort nadat de militaire machthebbers negen mensenrechtenactivisten lieten executeren, onder wie schrijver KenSaroWiwa, Den Haag De regering van Joe goslavië heeft bij het Internatio naal Gerechtshof in Den Haag een aanklacht ingediend tegen de tien NAVO-Ianden die betrokken zijn bij de luchtacties in Joegosla vië. Volgens Belgrado zijn de ac ties in strijd met de internationale rechtsorde. De regels van het hof geven aan dat een staat geen klacht kan indienen tegen organi saties ais de NAVO, maar dat die gericht moet zijn tegen individue le staten. Het Internationaal Ge rechtshof, dat in het Vredespaleis zetelt, is het hoogstejuridischeor- gaan van de Verenigde Naties. Rome De Italiaanse filmster Gi- na Lollobrigida heeft zich kandi daat gesteld voor een zetel in het Europees Parlement. Zij staat op de lijst van de Democraten, de partij die dit jaar is opgericht door de voorzitter van de Europese Compassie, oud-premier Romano Prodi. Welke plaats de 61-jarige 1 filmster op de lijst inneemt, staat nog niet vast. Ook Pietro Mennea, olympisch kampioen op de 200 meter in 1980 en bijna zeventien jaar wereldrecordhouder op deze afstand, staat op de lyst van Prodi. LondenDe Britse BBC heeft ex tra veiligheidsmaatregelen geno men na de moord op tv-journalis- te Jill Dando en een doodsdreige ment aan de hoofdredacteur van de nieuwsredactie, Tony Hall, In een anoniem telefoontje aan een persbureau zei een beller, die zich uitgaf voor een Serviër, dat Hall zijn volgende slachtoffer zou zijn. De moord op Dando betrof vol gens hem vergelding voor de NAVO-aanvallen op de Servische televisie. Hall en zijn familie zijn verhuisd naar een geheime loca tie. ErfurtAlmut Beek, afgevaardig de voor de communistische PDS, heeft gisteren haar zetel in het parlement van de Duitse deel staat Thuringen verloren. Een meerderheid van CDU en SPD be- sioot dat Beek uitgesloten moet worden omdat zij van 1968-88 werkte voor de Stasi, de geheime politie van de voormalige DDR. Het is de eerste keer dat in Duits land een afgevaardigde in een Landdag wegens een Stasi-verle den wordt uitgesloten. Beek (58) had al eerder toegegeven dat zij voor de Stasi had gewerkt, Londen—Dc anticonceptiepil kan leiden tot versterking van botten en daarmee de kans op botbreu ken verminderen. Vrouwen die ooit de pil slikten, hadden 25 tot 44 proeent minder heupfracturen dan de vrouwen die dat nooit had den gebruikt. Het gunstige effect treedt op als vrouwen op latere leeftijd de pil slikken, of als de pil een hoge dosis oestrogeen bevat. Dat blijkt uit een onderzoek on der enkele duizenden Zweedse vrouwen door het Academisch Ziekenhuis in Uppsala. Boedapest - Het eerste Leninpiein van Europa, dat in het Hongaarse Ozd, is gisteren verlost van het Leninreiiëf dat daar sinds 1968 hing. Het reliëf werd weggehaald op verzoek van de maker, de kun stenaar Istvan Kis Sunyi, die in middels is toegetreden tot de xe- nofobe extreem-rechtse partij Hongaarse Waarheid en Leven, De mijn- en staalstad Ozd was tij dens het communisme een mo delstad, waar overal Lenin- en ar- beidersbeelden stonden. JeruzalemDe Israëlische politie wil dat de minister van Bui tenlandse Zaken, Ariel Sharon, in staat van beschuldiging wordt gesteld voor het omkopen van getuigen. Een verzoek daartoe is naar Justitie gestuurd, aldus de Israëlische radio. Sharon zou volgens de politie tij- de reis naar Rusland, voor de dens een reis naar Rusland in 1997 de zakenman en gepensio neerde officier Avigdor Ben-Gal hebben geholpen aan een miljoe nendeal met een Russisch gasbe drijf. In ruil daarvoor hielp de za kenman Sharon aan een valse ge tuigenis in een proces met de Isra- elisene krant Ha'aretz waarin de minister op dat moment verwik keld was. Ha'aretz had geschreven dat Sha ron de toenmalige premier Begin in 1982 had misleid over de Israë lische invasie in Libanon. Sharon, die geldt als het brein achter de inval, vertelde Begin niet dat het leger helemaal tot Beiroet zou op rukken. De krant baseerde zich daarbij op een lezing in 1987 van Ben-Gal waarin hij vertelde over het door Sharon beraamde geheime plan voor de invasie. Ben-Gal trok dit verhaal een decennium later, na rechter echter weer in. Desondanks verloor Sharon de rechtszaak tegen Ha'aretz die hij beschuldigde van smaad. Een ver volgens door de krant ingediende klacht bracht het huidige onder zoek tegen Sharon en Ben-Gal te weeg. Een beschuldiging tegen de minister zou een schaduw werpen over de campagne van premier Netanyahu voor de parlements- en presidentsverkiezingen, op 17 mei. De Palestijnse Centrale Raad (PCC) heeft gisteren elke beslis sing over het uitroepen van een Palestijnse staat uitgesteld tot een nieuwe vergadering, op zijn vroegst in juni. Volgens de voor zitter van het mini-par!ement{124 leden) van de PLO heeft de raad hiermee besloten om op 4 mei geen eigen staat uit te roepen. Een beslissing daarover wordt pas na de Israëlische parlementsver kiezingen genomen. New York De politie in New York heeft vijf 13-jarige jongens gearresteerd die vergaande plannen zouden hebben om met zelfgemaakte bommen het jaar lijkse afstudeerfeest op hun school te verstoren. Bij onder zoek werd in de school, McKin- ley Junior High School in Brooklyn, een handleiding ge vonden voor het maken van bommen, evenals een lijst met vermoedelijke slachtoffers, Een scholiere had het vijftal ho ren praten over hun plannen, die in juni tot uitvoering had den moeten komen. De school schakelde de politie In. De jon gens zullen aan hun ouders wor den overgedragen. Vier van de vyf jongens zouden voorbeeldi ge leerlingen zijn. De Britse politie heeft gisteren twee pubers gearresteerd nadat zij met een luchtdrukpistool door het open raam van een klaslokaal in Gloucester hadden geschoten. Hoewel daar achtien vrouwelijke studenten een cur sus Kunst en Technologie volg den, raakten niemand gewond. De jongens schoten minstens drie keer door het open raam. De politie reageerde onmiddel lijk en haastte zich met wapens, honden en helikopters naar de school. Die werd deels geëvacu eerd en afgesloten. De politie kreeg één van de da ders, een 16-jarige student van de middelbare school, in een an der pand van de school te pak ken. De tweede verdachte is en kele uren later In Gloucester ge arresteerd. Justitie in het Amerikaanse Littleton (Colorado) heeft een man gearresteerd die een vuur wapen heeft verkocht aan één daders van de fatale schietpartij op de Columbine High School, vorige week. Iraakse gezin nen vermaken zich vol en thousiasme aan het strand van een gloed nieuwe bad plaats in het noorden van het land. Het vakantieoord, gelegen aan het Thar Thar- meer, werd ge bouwd ter ere van de verjaar dag van leider Saddam Hoes sein die afge lopen woens dag 62 jaar oud werd. Vrouwen mo gen zich in Irak, geheel naar religieuze voorschriften, alleen met be dekt lichaam aan het strandplezier overgeven. Foto Kart,1'' SahltVEpa Istanbul/AnkaraDe Turkse auto riteiten iaten geen officiële waar nemers toe bjj het proces tegen PKK-leider Öcalan. Individuele toeschouwers zijn welkom in de rechtszaal, maar geen van de be zoekers zal een officiële status krijgen. De organisatie voor de mensen rechten Amnesty International wil desondanks een waarnemer sturen, evenals de de Raad van Europa. De openbaar aanklager heeft al aangekondigd de doodstraf te ei sen wegens hoogverraad en „po ging tot aantasting van de Turkse integriteit." Öealans advocaat in Turkije, A.Z. Okcuoglu, vreest dat een eventueel doodvonnis wordt uitgevoerd. Turkije kent de dood straf, maar die is sinds 1984 niet meer voltrokken. Het Turkse parlement zal zijn goedkeuring moeten hechten aan uitvoering van een eventueel doodvonnis. De kans daarop groeit zienderogen. De fel anti- Koerdische extreem-rechtse par tij MHP heeft bij de parlements verkiezingen deze maand een grote overwinning behaald. Door Robert Fisk Belgrado De stemmen hoog bo ven Belgrado zijn vaak onsamen hangend, maar onmiskenbaar Amerikaans, incidenteel humo ristisch, maar meestal sprekend als computers. Zo klinken ze inderdaad als ze door het luchtruim van Joegosla vië vliegen. „Contact drie-twee twee en vierentwintig." „Ruim zes kilometer naar..." „Ik ga een bocht naar links maken." „Eén victor..." „Negatief." Er zijn ac centen uit het Midwesten en New York en jongens uit Califomië, en de luchtstoring vanwege de grote hoogte doet hun stemmen meta lig klinken in de F-16's. Ja, de Joegoslaven kunnen de Amerikaanse piloten boven hun hoofden horen. Want als tijdens de ochtendschemering het lucht alarm klinkt, gaan de zendama teurs liever naar het dak dan mar hun schuilkelders om af te stem men op het recente lucht-bondge- nootschap van de NAVO. Er zijn erg weinig geëmotioneer de momenten in de stemmen uit de andere wereld, alleen nu en dan een hint van een grapje en een korte lach die uit de ether komt. Of de plotselinge, onprofes sionele verbazing van een jonge piloot die zich niet realiseerde hoe echt zijn bommen waren, totdat ze ontploften. „Twee inslagen, wauw, moetje zien," zegt een jon ge stem. Dan volgt er seconden lang stilte. „Aan de rechterkant." „Pods rustig." „Ik ga waarschijnlijk klimmen tot basis plus tien." „Goed zo, referentie twee-één nul." Wat zijn 'pods'? Hoe hoog is de 'basis'? Is 23.000 voet de hoogte van de F-16 (hoogtes zijn het gro te, onbespreekbare, geheime on derwerp van alle NAVO-medede- lingen)? Maar het is een feit dat als de zendamateurs van Belgra do dit kunnen horen, het Joego slavische leger dat ook kan. En dat luistert met meer professione le oren dan de mannen op de kou de daken van de hoofdstad. De propagandisten van de rege ring maken al gebruik van deze radioberichten door ze om te vor men tot valse 'piloot'-berichten waarin acteurs Amerikaanse of Engelse vliegeniers spelen die zeggen dat ze hun toestellen met de schietstoel verlaten of bom men afwerpen op vluchtelingen- konvooien. Radio-TV Serbia zond afgelopen zaterdag een opgeno men 'gesprek' uit tussen een Awacs-toestei en een F-16 piloot dat moest doorgaan voor een ver slag van de aanval van de NAVO op het Albanese vluchtelingen- konvooi op 14 april. „Ik zie tracto ren. Ik hoop dat de rooien hun tanks niet als tractoren hebben gecamoufleerd," zegt de zoge naamde piloot. De nep-Awaes antwoordt: „Moe der voor Charlie Bravo. Wat voor vreemd konvooi? Wat burgers? Onzin. Het zijn allemaal Serviërs. Vernietig doel!' Hoewel de vervalste band een vreemde parallel trekt naar de realiteit van de aanval het vlucht- üngenkonvooi (de NAVO heeft in derdaad gezegd dat de tractoren aanvankelijk voor militaire voer tuigen werden aangezien) zijn de woorden van de 'Awacs' meer die uit een tekenfilm dan van de US- AF. „Vernietig doel!' is Battleship Galactica, geen NAVO. De radioamateur ontvangt bood schappen die ontegenzeggelijk echt zijn. Een band met opnamen is mij in Belgrado overhandigd. En het is mogelijk, zelfs voor een niet technische luisteraar, om er uit op te maken hoe de NAVO- aanvallen in elkaar steken. Op een moment tijdens een lucht alarm vlak bij de hoofdstad bij voorbeeld, zegt een heldere stem op grote afstand (veel zachter dan de piloten): „Toestel Zero-Two, SA-6, aanwinst in kaart gebracht, Romeo Fox, vijf nul vier drie, loca tie kaart... twee drie zeven twee drie. Coördinaten vier vier noord nul één negen." De stem blijkt een Awacs te zijn, Athene Een Brits NAVO-kon- vooi is gisteren in Griekenland door onbekenden op een dwaal spoor gezet, vermoedelijk als ano niem protest tegen de NAVO-aan vallen op Joegoslavië. Het kon vooi was vanuit de haven van Thessaloniki op weg naar Mace donië. De groep van honderd wa gens belandde in plaats van aan de grens op de groentenmarkt van de Thessaloniki, De politie moest het konvooi uit eindelijk op het goede spoor zet ten. Volgens de Griekse radio hebben de daders de speciale wegbewijzeringsbordjes voor de NAVO omgedraaid. een Boeing op grote hoogte vol elektronica en apparatuur, die een straalvliegtuig van de NAVO (Zero-Two) naar de coördinaten van het doel stuurt en waar schuwt voor mogelijk luchtaf weergeschut (SA-6 is een door de Sovjets gemaakt grond-luchtra- ketsysteem). Daarna breekt de stem van de piloot in op het band je- „Ik kom nu omhoog. Ik ben byna door zeven uur voor bom." met de vliegbril al gezien?" „Zeg nog eens." „Heb je de flikkering met de vliegbril al gezien?" „Nee" Op een bepaald moment schijnt de piloot een grapje te maken oveT de maan. „3e je een zwe vend stroboscooplicht daar bo ven?" Dan lacht de andere stem. Dan klinkt een stem met slechte geluidskwaliteit „...hoe hoog het stroboscooplicht is... de sterren." Antwoord:Ja, we zien het, man." Sterren en grappen in de lucht bo ven Joegoslavië in oorlog. Als je op de grond naar dit alles luistert, terwijl de regen met bakken op de daken van het oude Belgrado valt, is het mogelijk te geloven dat we in verschillende werelden leven. (c) The Independent/ Rotterdams Dagblad Door Hans Leber Durrés/Kükes Langzaam maar zeker kruipt zijn legergroene vrachtwagen tegen de eerste Al banese berg op. „Dit werk vind ik zinvoller dan rondrijden in Bos nië, wat collega's van me nog steeds doen. Wij brengen hier eten naar mensen die niets, maar dan ook helemaal niets hebben. Dat geeft voldoening." Sergeant Jeroen Meijers rijdt met tien ton meel richting Kükes in Noord-Albanië, samen met zeven collega's die hun vrachtwagens even vol hebben. De bakkers van Kükes kunnen binnenkort weer aan de slag. Nog geen twee weken geleden wist Meijers niet wat hem te wachten stond. „Dat is ons vak en daar leer je mee leven. Maardit ging wel heel snel. We hebben de eenheid bij elkaar moeten schra pen." Meijers kijkt zijn ogen uit in op het levensgevaarlijke wegenstei- sel van Albanië. De omgeving lijkt op Bosnië, de wegen daarentegen zijn veel en veel slechter. Een en kele hoofdweg, vol met verrader lijke gaten en bulten, en voor de rest slechts zandpaden. De chauf feurs zwenken van links naar rechts om de gaten te mijden, an dere chauffeurs daarmee de stui pen op het lijf jagend. Iedere Al banees kent dc grappen over de wegreparaties door de overheid die her en der met een emmer dampende teer opduikt: „Ze vul len de gaten en maken dan bob bels." Opstandige, temperamentvolle karakters - allemaal in Mercedes- sen waarvan het slechts de vraag is waar de wagen werd gestolen en niet óf - maken rondrijden in Albanië tot een riskante kermisat tractie. Chauffeurs scheiden el kaar uit, toeteren bij het leven maar een echte weg om te rijden is er niet. Meijers hoorde van de mariniers dat ze moeten uitkijktn Taipeh Het Tsjernobyl-virus, dat deze week in verschillende landen honderdduizenden com puters in de war stuurde, blijkt vervaardigd te zijn door een oud informaticastudent op Taiwan. Volgens de politie in de hoofdstad Taipeh zal tegen Chen Ing-hau onmiddellijk een onderzoek wor den gestart. Het virus werd april vorig jaar al door de ex-student geïntrodu ceerd op het Instituut voor Tech nologie in Tapeh waar hy toen studeerde. Het tastte weliswaar de computers aan maar Chen werd. niet van school gestuurd omdat hij z'n medestudenten ruim tevoren had gewaarschuwd. Een anti-virusprogramma had Chen niet geschreven. Onduidelijk is nog waarom het vi rus deze week opnieuw opdook. De 'computerbug' infecteerde af gelopen maandag, precies 13 jaar na de kernramp in Tsjemobvl, op grote schaal harde schijven in Turkije, Zuid-Korea en tal van an dere landen. Veel computers kon den niet meer worden opgestart. Chen die vorig jaar in Taipeh af studeerde, zit momenteel in mili taire dienst. imtinmn Eleveld Totaalinrichting Alexandrium 111, Watermanweg 203 ROTTERDAM Te!. 010-4550311 naar Mercedessen met Neder landse kentekens. „Als ze gesto len zijn, gaat de marechaussee er achter aan." Een betere controle bij de boten uit het Italiaanse Bari en Albanese grensovergangen zou effectiever zijn, maar de ge luiden over corrupte douaniers (ook van andere landen) zijn in Al banië schering en inslag. Meyers Iaat zich ondertussen door de Albanese wegpiraten niet uit het veld slaan. Hij hangt met zijn hoofd uit het raam, gebarend en tierend tegen Albanese colle ga's. „Aan de kant!" Ze verstaan het niet, maar blijven wel staan. Of hij en zijn collega's op de terug weg vluchtelingen meenemen uit Kükes, is nog de vraag. Een rit van minimaal dertien uur in zo'n bak, dat kan eigenlijk niet. Meijers zal de nacht in Kükes doorbrengen, in zijn slaapzak tus sen de vluchtelingen. Sinds hij af gelopen zondag in Albanië arri veerde is hij nog niet onder de douche geweest. Maar die vluch telingen hebben al een maand niet gedoucht. Ik heb met die mensen te doen. Heel erg." Hongkong— De Chinese demonstrant die in juni 1989 tijdens het bloedige legeringrijpen tegen de studen ten op het Tainanmenpleïn in Peking in zijn eentje een kolonne tanks tegenhield, is nooit gevonden en nog altijd op vrije voeten. Een beweging van dissidenten in Hongkong beves tigde gisteren dat Peking er nooit is in geslaagd de student te vinden. De dissidente groep, het Informa tiecentrum voor de Mensenrechten en Democratie, zegt daarover officiële documenten in handen te heb ben gekregen. Aanvankelijk werd gedacht dat de bewuste man Wang Wcüm heem:, maai' tiie naam bleek niet ie kloppen. De Chinese autoriteiten gaven hun zoek tocht op na uitgebreid onderzoek van de lijst met do de en gearresteerde dissidenten. Het Amerikaanse blad Time heeft de onbekende be toger intussen opgenomen in zijn lijstje van twintig topleiders en revolutionairen van de 20ste eeuw. Vol gens het tijdschrift hebben honderden miljoenen mensen zyn daad van verzet gezien. 20 mei: Vertrek van het ruimteveer Discovery naar het /nfomaf/ona/e Ruimtestation. De zevenkoppige bemanning van verschillende nationaliteiten bestaat uit vier mannen en drie vrouwen. Zij brengen tien ton aan voorraden voor de toekomstige bewoners van het ruimtestation. maatregelen tegen q mei: De inwoners van Wales en Schotland ds EU als hst verbod kiezen hun eigen volksvertegenwoordiging, op de invoer van met Zij krijgen hiermee een zekere mate van hormonen gefokt vloes zelfbestuur terug. Wales kwam 600 jaar van kracht blijft. en Schotland 300 jaar geleden onder Brits gezag. 12-23 mei: Hollywood is mager vertegenwoordigd op het jaarlijkse Filmfestival van Cannes in zuid- Frankrijk. Maar twee van de twee ëntwintig films die meedingen naar de Gouden Palm komen uit Amerika, Het festival wordt geopend met de Engeistalige-versie van de Russische film De Barbier van Siberië. Midden Oosten Onder druk van de Amerikaanse president Clinton heeft de Palestijnse leider Yasser Arafat ingebonden om op 4 mei een onafhankelijke Palestijnse Staat uit te roepen op de Westoever en in Gaza Een dergelijke stap zou het vertrouwen van de intematio- nale gemeenschap schaden en een steun in de rug zijn voor de herverkiezing van Benjamin Netanyahu. 17 mei: Israël maakt zich op voor spannende verkie zingen tussen de zittend premier Netanyahu en de kandidaat van de Arbeiderpartij Barak. De verkiezing is 18 maanden vervroegd nadat de rechtse coalitie het vertrouwen in het parlement verloor na de mq, vredesakkoorden van Wye River. chl 12 mei: President Boris Jettaln moet in de Doema op do hoorzitting verschijnen van de commissie die onderzoekt of hij moet worden afgezet. De zitting werd vorige maand uitgesteld door de crisis om Joegoslavië. Waarnemer» vrezen dat Jettaln opnieuw zal dreigen met militaire stappen tegen de NAVO om de communisten op zijn hand te krijgen. Sportagenda 24 ir iel - 6 juni: Open Franse tenniskampioen schap op Roland Garros in Parijs 15 mei- 6 juni: Wielrennen - Giro d'ltalia ■2 sö¥u Vcctbcl - "wlfi UEFA Cup 13 mei: Finale KNVB-beker 19 mal: Finale Europese bekerwinnaars 26 mei: Finale Champions League co. De beroemdste autorace van de wereld wordt gereden in de straten van Mate Cario. O GRAPHIC NEWS/nottardamé Dagblad

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1