Schumacher onnavolgbaar; in Imola Bal na Kussentjes Indy-cars: drie doden Fans steken Waterreus i een hart onder de riem 'Waar is Van Gobbel nou...?' De Kromme breekt lans voor Hovenkamp Ben-tmetfe Enzo e Dino Ferrari-circuit na gisteren weer in handen van tifos? Rotterdams Dagblad Door André Hoogeboom Imola Michael Schumacher weet sinds gisteren weer wat win nen is. Dat heeft even geduurd. De 30-jarige Duitser won septem ber vorig jaar voor het laatst een Grand Prix, toevallig ook in Italië, op het circuit van Monza. Maar die zege kon niet tippen aan de triomf van gisteren op het zonovergoten Imola. Schumachers overwinning op 2 met 1999 was er een die bol stond van de symboliek. Het was zestien jaar na de laatste Ferrari-zege, van Patrick Tambay; en vijf jaar na zijn eigen overwinning op dat zelfde circuit, waar toen anderhalf uur eerder Ayrton Senna dodelijk was verongelukt. Michael Schumacher als een kind 20 blij, net als de talloze tifosi die de heuvels rond het legendari sche circuit bevolkten. Sehumi verloste de trotse Italianen einde lijk van hun obsessie. Na zestien jaar is het Dino e Enzo Ferrari-cir cuit weer van hen. De winst van de een, betekent au tomatisch het verlies van de an der. Bij McLaren waren de drui ven goed zuur. Mika Hakkinen, „Er is geen voetballer die met zulke minimale middelen zo'n rendement bereikt. Ik héb het stander. Een schijnbeweging heeft Van Vossen nauwelijks. Veelmeerdaneendreigingbin- nendoor te gaan, is het niet. Z'n balcontrole is gemiddeld, de snelheid afgenomen in de loop der jaren. Toch komt hij op elk niveau zijn man voorbij" - ColunfmstHenk Spaan fc Het r„BëehhaWcefis beélbèlanprijk voor m'n carrière geweest Hij zei heel rake dingen, die puur en alleenmet voetbal hadden te maken. In Zmtsedandisvoet- bal toch vooral een fysiek en 'tdctiscEsteekspel. Maar Been hakker had het gewoon over voetbalover vooruit denken. Thuis haddenwe hetookaltijd over het Nederlandse voetbal: En daar ga ik nu zelf deel van uitmaken." PS V-aankoop Johann Vogel in GPD-bladen „fVTij hébben een tijd lang onze ogen gesloten voor de ontwik kelingen op TTiedisch- en trai- ningsgebied. Dat reken ik me zelf aan. Nu zijn wé de achter stand aanketinhalen. Zo gaan we volgende week testen doen in windtunnels. We zijn op zoeknaar de ideale handing op de fiets." Jan Raas inNRC Handelsblad „Alle kleine beetjes helpen, maarjerrmtergeenreligievan maken. Wa t ?joorde ene renner goed is, is voor de ander slecht. Ik ben doodsbang dat sommige jongens last van hun rug krij gen in die rare windtunnels. Oude planten moet je niet te vaak verpotten." Gerrie Knetemann in NRC Handelsblad ,flaar verluidt speelt Van der Sar met de gedachte om. Neder land te veria ten. Een tragische vergissing. Van der Sar is zo Nederlands als Mondriaan. Elk bobbeltje op de einder doet hem pijn aan de ogen. Van der Sar imponeert alleen in de laagvlakte. Manchester is te heuvelachtig, Turijn en Mi laan al heimaal. Van der Sar gaat ten onder in de babbeleul- tuurvandeSerieA en in desen- satiezacht van de Engelse ta bloids." Columnist Hugo Camps in NRC Handelsblad over Van der Sar „Waarom zoveel voetballers over een gebrek aan respect zeuren. Ik weet niet of dat een modewoord is geworden. Men- sen dievoorket Rode Kruis wer ken of in de gehandicapten zorg, daar ./jetje respect voor hebben." Barceïona-speler Boudewijn Zenden in Sportweek Een talent uit Brazilië of Ar gentinië dat tegen een bal kan trappen, kost een miljoen dol lar. Scoort-ie toevalligeenkeer, dan kost-ie twee miljoen." Frank Arnesen in VI de anders zo koele Fm, maakte een fout een wereldkampioen on waardig. Hij zeilde voor de tribu nes uit de bocht, hetgeen bijna leidde tot een massale volkshyste rie. De tifosi zagen de kansen op een zege van Ferrari duidelijk stijgen na het uitvallen van McLa rens nummer een. Maar nummer twee, David Coul- thard, lag op dat moment nog wel aan de leiding. Uiteindelijk moest ook hij bulgen voor de ontketende Duitser, die de laatste vijftien ron den van de race reed alsof het een kwalifieatietraining betrof. Coulthard, vorig jaar nog win naar, kon zijn teleurstelling niet verstoppen. Eigenlijk was hij des duivels, omdat hij werd opgehou den door het langzame verkeer op* de baan. „Dit is geen incident meer. De signalen vanaf de kant worden gewoon genegeerd. Als ze een blauwe vlag krijgen horen ze drie signalen later aan de kant te zijn, Panis bleef wel een halve baan voor me rijden." Het waren de excuses van de ver liezer, die deels terecht waren. Imola is dan we" gemoderniseerd, inhalen blijde op de relatief smalle baan een probleem. Maar daar zullen de McLaren coureurs dan maar aan moeten wennen. Over Maandag 3 mei 1999 Door Peter Ouwerkerk uitkomst als de bittere wer kelijkheid jem de houdgreep legt, Alsof ik er Michael Schumacher: de mooiste Ferrari triomf denkbaar, op Imola. veertien dagen, in Monaco is het al niet veel anders. Er is, zo zei Coulthard: „geen re den voor paniek bij ons. We heb ben hier niet gewonnen vanwege een stuurfoute en het gedrag van de achterblijvers. De auto's heb ben goed gepresteerd en zijn nog altijd sneller dan Ferrari." De teleurstelling bij McLaren stond haaks op de vreugde van Schumacher. De Duitser ziet na gisteren zijn titelkansen weer stij gen. Bovendien bewees Scuderia Ferrari dat er een heel grote stap voorwaarts is gezet in de ontwik keling van de auto's. „Ik draag deze zege dan ook op aan mijn team; ze hebben fantas tisch werk geleverd. Het hele sei- Zo lag hij onbedreigd op kop, zo vloog hij van de baan: Mika Hakkinen. Foto's: Eric Gaillard/Reuters zoen al, want tot op heden zijn we steeds gefinisht." Hij maakte zelfs zijn excuses voor zijn eigen falen, eerder dit seizoen (achtste in Melbourne, tweede in Brazilië). „Ik hoop dat deze zege de nederla gen eerder dit jaar goedmaakt." Concord Drie toeschouwers zijn zaterdag om het leven geko- men tijdens ,een race voorlndy- .ears;^, Concord, i in ;def Ameri- Akaanse'" staat North Carolina. Het ongeluk gebeurde- :toeh twee racewagens op/ 'elkaar knalden. Daardoor kwamen een wiel en enkele brokstukken te- récht tussen het- publiek op de' volgepakte tribunes. Volgens de organisatie-, raaktenongeveer tien mensen gewond-. De race is na het ongeval niét mèer-hervat. Op het veld van de Amsterdam Arena wonAjax gisteren met 6-0 van Feyenoord. Op de tribunes werd als gevolg van de 'affaire Van Gobbel' ook een strijd ge streden. Wat spelmomenten uit een verbale, gezongen prestige- strijd tussen bet Arenapubliek en het Feyenoordvak. „Ga maar dood, ga maar dood, ga maar dood," zingt het supportersvak subtiel. Of niet zo? Supporters vakken hebben hun eigen code. Door Wessel Penning De eerste slag is voor de Ajacie* den in het vak van de 'harde kern'. „Wie nu springt, die is een jood. Wie nu springt die is een jood," klinkt het herhaaldelijk op de wijs van 'When the saints ao marching in...' En de meute springt om het 'jood zijn' te bewij zen. De Feyenoordsupporters reage ren niet direct. Verwelkomen hun keeper. ,,Du- Ferrari staat in ieder geval weer aan de top, leidt zowel in het con structeurs kampioenschap als in het klassement, met Eddie Irvine, die gisteren door motorpech de fi nish niet haalden als tweede en Schumacher weer als leider. Irvi ne won overigens wel in Australië. Toch waren alle beschouwingen achteraf niets waard als Mika Hakkinen, de regerend wereld kampioen, beter bij de les wastge- bleven. De Fin kende een we- reldtstart, liet het hele veld ver achter zich en trok een gat van uiteindelijk dertien seconden. Hoe dat mogelijk was, bleef in raadselen gehuld. De McLarens zijn 'sneller dan de Ferrari's maar het verschil was niet zo groot. Ook David Coulthard hulde zich in stilzwijgen toen werd gevraagd over de tactiek van zijn team, of er een dan wel twee stops waren ge pland, Het kon zijn dat Hakkinen heel licht, met weinig benzine, vertrokken was en dus twee keer had moeten binnenkomen. Schumacher maakte geen geheim van strategie van zijn team. „Ik liet het over aan de teamleiding. Die vond het beter om twee keer binnen te komen, om daarmee be ter te profiteren van het verkeer waarin David terecht was geko men. Ik moet zeggen dat het een verstandige keuze was." Dit alles werd zelfs Ron Dennis te veel. De anders stoïcijnse team baas van McLaren ging verhaal halen bij Prost De verwijten ver anderden niets aan de situatie. Het was trouwens toch de vraag of Schumacher anders nog te klop per. was. De Duitser reed alsof de duivel hem op zijn hielen zat, zo als hij een dag eerder tijdens de kwalificaties ook al had gedaan. Gepassioneerd, gedreven op jacht naar succes, z'n tegenstanders vermorzelend, geheel in de tradi tie van de legendarische coureurs uit het verleden. Zoals Ayrton Senna. Rubens Barriehello, de nummer drie van gisteren, was de enige die even stil stond bij zijn overle den landgenoot. „Ayïton, waar je ook bent, dit resultaat draag ik aan jou op." dek, Dudek, roepen de Rot terdammers. Maar als van zelf gaat dat spreekkoor over ?n: „Wie niet springt, die is een jood," vanuit het springende Feyenoord vak. De rest van het publiek be gint een hels fluitconcert. Het zal de gehele middag een ge- lijkopgaande strijd blijken, daar op de tribunes in het stadion. Bo venin het stadion zitten - ver pakt in een rellennei - de gasten uit Rotterdam. Achter het doel, aan de andere kant, zitten de hardste schreeuwers der Ajacie den. De Ajaxsupporters hebben Israëlische vlaggen en spandoe ken met Hebreeuwse letters en Davidsterren meegebracht. Een van de vlaggen heeft het opschrift Talken swaard' gekregen. Voor de wedstrijd krijgen de vori ge week kampioen geworden Fey- enoordspelers bloemen van de Amsterdamse rivalen. „Nepkam- pioenen," klinkt het massaal ach ter het doel. „Nepkampioenen!" Maar bovenin het stadion genie ten de Feyenoordsupporters van hun finest moment. „Kampioen in Amsterdam. Kampioen in Am sterdam." En; ..Wie niet springt die is een jood. Wie niet springt die is een jood." De wedstrijd is net een minuutje bezig. Hoewel Ajax enthousiast ten aan val trekt en Feyenoord wegdrukt op de eigen speelhelft, wordt in het Feyenoordvak een feestje ge vierd. „Huppie, huppïe, huppie. Feyenoord Eén is kampioen," zin gen de Rotterdammers de kampi oenshit van Willy Batenburg. In r Het supportersvak van Feyenoord, gisteren in Amsterdam. Foto John da pater. In de achtendertigste minuut klinkt voor het eerst deze middag het Feyenoordlied. „Hand in hand, kameraden!" klinkt het. De reactie: „Alleen homo's lopen hand in hand. Alleen homo's lo pen hand in hand." In de tweede helft loopt Ajax flui tend uit naar 4-0. Bovenin het sta dion leunen de Feyenoorders be duusd achterover. Op een enkel statement na - „Oh, wat zijn'ze blauw. Oh, wat zijn ze blauw" - blijft het verder tamelijk stil uit het Rotterdamse vak. Feyenoordaanvaller Van Vossen mist een schietkans. „Sukkeltje, het vak wordt gehost. Er wordt een polonaise gelopen. Rotterdam viert in Amsterdam, in het hol van de leeuw, een intiem kampioens feestje. Dat ergert het Ajaxpubliek. „Waar is Van Gobbel nou? Waar is van Gobbel nou," klinkt het hatelijk over de Feyenoordspeler die in verband met zijn uitlatingen van vorige week in Rotterdam is ach tergebleven. „Oelie, Oelie, Oelie," scandeert het Feyenoordvak de roepnaam van Van Gobbel. En op het vak wordt de wave ingezet. Even later klinkt het: 'Sta op voor de kampi oen'. Het vak staat op. „Wie nu springt, die is een jood," zingen de Ajacieden achter het doel daarop als vanzelf. En ze springen alsof hun leven er van af hangt. Geuzennaam Ajax scoort 1-0. Gejuich, gespring in de Arena. Na een halve minuut. „Joden, joden, joden." Tiendui zenden Ajaxsupporters laten van uit alle hoeken van het stadion ho ren wat hun geuzennaam is. „Jo den, joden, joden." Dan, naar het Feyenoordvak: ,Oh, wat zijn ze stil. Oh wat zjjn ze stil." De Rotterdammers adrem: „Oh, wat staan 2e laag. Oh, wat staan ze laag." De Ajacieden: You're shit and you know you are. You're shit and youknowyouare." De gehele wedstrijd zullen de Ajaxsupporters zich verder tot het Feyenoordvak richten. De eigen ploeg wordt behalve bij doelpun ten nauwelijks verbaal onder steund. Deze wedstrijd winnen we toch wel, lijken de supporters te denken. „Sloop je eigen stad olé, olé," zingen de Amsterdam mers naar aanleiding van de door Feyenoordhooligans begonnen Coolsingelrellen. 1 Trainer Willem van Hanegem val dat zijn assistent en voetbal- vriend Hugo Hovenkamp be houden blijft voor AZ. Dat heeft De Kromme in een eerste ge sprek met het nieuwe bestuurs lid Hans van der Zee laten we ten. Oud-international Hoven kamp krèeg vorige week te ho ren dat er na dit seizoen voor hem geen plaats meer is in de trainersstaf van de A-selectie. „Ik heb gezegd dat ik het- vreemd vind dat iemand na 24 dienstjaren zomaar wordt be dankt," liet Van Hanegem we ten. „Hugo is bezeten van voet bal en van AZ. Daarom verdient' hij een nieuwe functie. Welke? Weet ik veel. Bij een ambitieuze club als AZ is altijd wel wat te doen. Er moet bijvoorbeeld nog het nodige worden verbouwd..." Van Hanegem reageerde zater dagavond in Arnhem voor de eerste keer op de recente aan stelling van Van der Zee als be taald bestuurslid voetbalzaken. „Ik wist niet dat hij het was ge worden," bekende De Kromme. „Ik hoorde het van mijn collega Martin Haar. Ik wist wel dat de namen van Aad de Mos, Wim Jansen, Hans Dorjee'en Guus Hiddink voor die functie circu leerden. Van der Zee vind ik ook best. Zolang hij maar geen tech nisch directeur is. Want zo'n fi guur staat boven de trainer, En daar houd ik niet van." gezang lang door het stadion. 'En wie is onze eerste keus? Ronald de Waterreus.' De tweede helft van PSV-RKC was zaterdag koud begonnen of het publiek van de Oosttribune stak de Limburger massaal een hart onder de riem. De steun van de Brabantse sup porters voor Waterreus was im pliciet een motie van afkeur voor het beleid van PSV. Sinds de Eindhovenaren twee maan den geleden de komst aan de Joegoslaaf Ivica Kralj aankon digden, en Waterreus daarmee een nieuwe deuk in zijn ego be zorgden, hebben de fans het voor hem opgenomen. Ook al omdat het PSV-bestuur Water reus na een aantal ferme uit spraken in de media stevig op sukkeltje," zingen de Ajacieden. En wanneer Feyenoordspits Cruz geblesseerd op het veld ligt klinkt het lieflijk en subtiel: „Ga maar dood, ga maar dood, ga maar dood." Ajax maakt 5-0. Het stadion juicht. En ook vanaf de eretribune steekt men massaal de middelvin ger op naar het treurende stadion vak met Rotterdammers, 't Is stil aan de overkant," zo wordt gezon gen. De Rotterdammers: ,,'t Is stil op hetLeidseplein." Het Ajaxvak zingt dan nog dat Leo (Beenhakker) 'zijn rotzooi' moet meenemen, dat Feyenoord 'voetballes' krijgt en dat Feye noordsupporters neergeschoten moeten worden („Schiet, schiet, schiet ze neer"). En de hooligans uit Rotterdam halen hatelijk de dood van Ajaxfan Carlo Picomie aan. Woedend „Kutkankerboeren," zingt het Ajaxvak vervolgens woedend. En op dezelfde wijs. „Bang van de jo den. Ze zijn zo bang van de jo den." Om die leus weer te laten over lopen in: „Ze winnen nooit van de joden." Ajax maakt in de laatste minuut 6- 0. „Joden, joden, joden," zingt de meute achter het doel. Duizenden rechterwijsvingers gaan dreigend de lucht in. De Feyenoordsuppor ters proberen zich ook over dit zesde doelpunt heen te zetten. „Feyenoord is onze glorie, Feye noord is onze club," zingen ze op de melodie van 'Land of Hope and Glory'. Enkelen zwaaien met een papieren namaakkampioens- schaal. „Steek die schaal maar in je reet. Steek die schaal maar in je reet," de vingers had getikt. Dat laatste zat vooral Ralf Stul- tiens en Erwin Blatter dwars. De PSV-supporters uit Nuenen startten twee weken geleden een handtekeningenactie om het bestuur op andere gedach ten te brengen. Het tweetal vindt 'het belachelijk' dat Wa terreus komend seizoen de con currentie met Kralj moet aan gaan. Na zaterdag, toen de actie voor PSV-RKC werd voortgezet, heb ben de initiatiefnemers van de actie "Waterreus, eerste keus' ruim duizend steunbetuigingen binnen. Stultiens en Blatter wil len de handtekeningen en 'e- mailtjes' bij de start van het nieuwe seizoen aanbieden aan voorzitter Van Raaij. zo luidt het laatste antwoord uit het Ajaxvak- Op het veld wonAjax met zes-nul. Op de tribunes was er ook meer malen sprake van een wanverto ning. Geen gemeenteraadslid heeft nog vragen gesteld. een voorgevoel van had, gis termiddag... De mooiste beelden zouden niet die van 's avonds zijn, maar bij voorbaat al die van Stu dio Sport, in de zondagmiddag editie. Beelden van Nederland- België, 1953, de eerste officiële in terland van Tonny van Ede, oud- Spartaan, door Jack van Gelder opgetrommeld ter omlijsting van Sparta-WiilemlI. De lange jassen en de sjaals, de petten en hoeden, de shag en siga ren, de bijna gespeelde manier van reageren uit het Polygoon journaal - we kennen het zo lang zamerhand wel, maar het blijft leuk. Zodra de fantasie van de heden daagse generatie tv-makers te kort schiet wordt er met gretig heid een greep gedaan in het on volprezen NOB-archief. Oude plaatjes doen hetaltya, bij jongen oud, al was het maar bij wijze van stijlbreuk. Het boeit altijd weer. Je probeert spelers te herkennen, scheids rechters, stadions, tribunes. En hoe dikwijls herinner je je niet, datje daar in die hoek hebt geze ten, van hetPSV-stadion, meege nomen door je Ome Willem, die bij het spoor werkte en vrij reizen had. Oude beelden laten je ook altijd weer afdwalen naar reclamebor den in de stadions. Het heeft het zelfde effect als wanneer je bla dert door oude leggers op de krant. Je zoekt naar een sportver leden, maar krijgt meteen een uit gebreid tijdsbeeld van de lokale commercie. Gistermiddag dus opnieuw. Bij Nederland-België van 1953 in het Olympisch Stadion, maar ook bij een Van Ede-wedstrijd met Spar ta op HetKasteel. Verf Van Vette- winkel, Sterovita Koffiemelk, Theaterbureau Daan Hooykaas, LinMij, en boven de jongestribu- ne: De PuL Het bracht de tijd te rug van het reclamebord in het Sportfondsenbad in Schiedam'. 'Na een duik in het water, een be zoek aan het Passage Theater'. Maar, er was meer nostalgie dan alleen de borden. Bij de aftrap in het veld en na afloop op de tribu nes. Toen de elftallen in 'de derby' hun positie hadden ingenomen, en de scheidsrechter floot voor de kick off, gooiden de spelers, Van Ede op de rechtervleugel incluis, hun rechterhand omhoog, Ten teken van: 'Hoi! Het kan beginnnen, prettige wedstrijd...!' En toen het Nederlands XI uitein delijk met 0-2 had verloren, ble ken de tribunes daarmee aller minst content. Integendeel. Van alle kanten kwamen er kussentjes naar beneden, Leren kussentjes, tegen de huurprijs van 15 cent. Het was de luxe die je je veroor loofde als je een zitplaats had, en je de terlenka pantalon niet wilde bevuilen. Verf van Vettewinkel, LinMij, Hoi! en leren kussentjes. Dat wa ren andere tijden dan de roteren de reclameborden, KPN Telecom, karatetrappen bij Vïtesse-AZ, ko gelgaten in het Hiltonhotel en springende Uli's op een balkon. Hé Theo, Zeg ik om kwart overvier tegen mijn buurman: „Zes nul voor Ajax..." Hij: „Maar zijn ze al begonnen dan? Ik dacht dat het pas om zes uur begon?" Ik: „Ja, dat dacht Feyenoord kennelijk ook." Het is me wat: meeste invallers van het seizoen, grootste nederlaag van het seizoen, meeste tegengoals van het seizoen, meeste gele kaarten van het sei zoen. Op die manier blijft er van het Evangelie van Leo, vonge week gepredikt na de bezegeling van het kampioenschap, niet veel meer over. Straks moet de expositie in het Home of History nog worden uitgeruimd vooreen voetnoot in de Nul-zes bij Feyenoord, nul-vier bij Willem II, maakt samen nul-tien. 010, het kengetal van Rotterdam, voetbalstad. Maar ja, we hebben Excelsior nog voor de nacompetitie, en misschien zelfs Dordrecht'90 wel, En laten we maarzo denken: een gebaar uit Rotterdam naar de licentiehouders is nooit weg. En het zal ook niet slecht zijn voor de verkoop van seizoenkaarten in Amsterdam, Toch is het maar goed dat het hier geen Schotse competitie is; dan zou Feye noord zelfs vier keer per jaar die ellende over ach heen krijgen. Genoeg over Feyenoord. Wat vind jij van Mika Hakkinen? is uat met een beetje slordig, je auto zo parkeren? Van de beste automobilist ter wereld had ik we) iets beters verwacht ik had trouwens nooitzo hard aie bocht doorgegaan; ster ker: ik v/as al niet eens in zo'n auto gaan rijden. PS: Ik hoorde Enk Tammer zeggen dat hij na de rust vervangen wilde worden. Last van 'zware benen'. Daar was donderdagavond in Ahoy" bij de Nacht van Oranje nog mets van te merken. Doei, Nel van de Keetering

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7