12 •otterdam Ambtenaar moet terug naar stad 'Ik ben eerst gaan lezen, toen gaan leven' Quarantaine-inrichting in oude luister hersteld Met nieuw aidsvaccin gloort mógelijk een lichtpuntje SFi Rotterdam: stevige vergoeding verhuiskosten en voorrang bij sollicitaties Hans Böhm Kinderkunst maakt van Picasso even achtergrond Muziek en cultuur op Bevrijdingsfestival Smokkelaars in de kraag gevat Rotterdams Dagblad Dinsdag 4 mei 1999 Door Kor Kegel Rotterdam Het is de gemeenteraad van Rotterdam een doom in het oog dat er zo veel ambtenaren buiten de stad wo nen: 7742, ofwel 45 procent. Van de 475 hoogste ambtenaren woont 64 procent buiten Rotterdam, 308 om precies te zijn. En van deze laatste groep woont 70 procent zelfs niet in een buur gemeente, maar buiten de Rijnmond. De gemeenteraad neemt nu initi atieven om meer personeel bin nen de stadsgrenzen te krygen, want dan doen de ambtenaren op een andere manier kennis van de stad op en voelen zij zich waar schijnlijk meer betrokken by hun werk. In hun vrije tijd kunnen ze dan ook meer binnen Rotterdam actief zijn, wat het verenigingsle ven ten goede kan komen. Van een verhuisvergoedmg ver wacht de Rotterdamse gemeente raad niet veel Uit een enquête on der topambtenaren is gebleken dat zelfs een hoge vergoeding van 12.000 gulden geen stimulans is om naar Rotterdam te verhuizen. Negentig procent zou zelfs voor een nog hoger bedrag met eens in Rotterdam komen wonen. Toch wil de raad voor twee jaar ex perimenteren met een vergoe ding van de verhuiskosten, ook voor de lagere ambtenaren die reeds m Rotterdam werkzaam zyn maar elders wonen. Zo'n vijf honderd ambtenaren zullen spe ciaal gewezen worden op de mo gelijkheden op nieuwe bouwloca ties zoals Nesselande. Sollicitanten Meer succes wordt verwacht van een maatregel om sollicitanten bij gelijke geschiktheid de hamvraag te stellen: Bent u bereid m Rotter dam te komen wonen? Degene die ja zegt zal voorrang krygen. Het gemeentebestuur wil dat de diensthoofden, als zij personeel aannemen, bevorderen dat men zich in Rotterdam vestigt. Als het niet met een verhuisplieht kan, dan hopelijk op basis van vrijwil ligheid. De gemeenteraad denkt dat het in de praktijk lastig zal zyn om voor al met topambtenaren zo'n af spraak te maken, zeker als de ge meente blij is een kei van een ambtenaar in huis te halen. De Grondwet biedt een ieder de vrij heid de eigen woonplaats te kie zen. Bij sommige functies kan een werkgever vorderen dat perso neel dichterbij komt wonen, na- melyk m die gevallen waarin de vervulling van de functie anders in het gedrang komt Maar dat zal niet vaak onweerlegbaai aantoon baar zyn. De gemeenteraad heeft met de maatregelen gehoor gegeven aan een pleidooi van het voormalige raadslid M.A.A. van Grunsven (eerst Stadspartij, later Rotter dams Belang). Maar het is alle maal nog niet voldoende naar de zin van M. M. M. Kneepkens, toen en ook nu fractieleider van de Stadspartij. Hy ziet een tendens dat ambtenaren hun baan opzeg gen, maar zich dan vervolgens ia- ten inhuren door de gemeente, die dan duurder uit is. En dan heeft de gemeente hele maal geen greep meer op hun woonplaats. De wethouders Van den Muysenberg (personeel) en Korthuis (financiën) zullen deze problematiek vervatten in een no titie, die later dit jaar het licht zal actiet zyn, wai net verenigingsie- noiieraam somen wonen. 1: ,u -1 ven ten goede kan komen. Toch wil de raad voor twee jaar ex- zich in Rotterdam vestigt. Als het De gemeenteraad heeft met de zien. 1 VB Hans Böhm bij Letiin dat we passeerden, stak De bekende Rotterdammer die zijn favoriete boeken mag uit stallen in de gemeentebiblio theek heet deze maand Kans Böhm. Zoals het een schaker be taamt, dacht hij eerst grondig na over het probleem. Stelde daar na een lijst op met de geselec teerde titels en noteerde bij ie der boek welke rol het in zijn le ven heeft gespeeld. De lijst komt als een soort beginselverklaring bij de vitrine in de bieb te han gen. ?tAnders weet het publiek J Ti\rtwaarorn tnlJnluïüï*iKm juist op die boeken is gevallen." Dertig boeken mocht hij kiezen, voor meer was geen ruimte. Hij moest derhalve een heleboel au teurs tekort doen. Slaucrhoff en Reve krijgen als eersten zijn ex cuses, maar er zijn meer gedu peerden. De boeken die wel tot de selectie doordrongen, zijn zo gevarieerd dat ze weinig met el kaar gemeen lijken te hebben. Maar dat is schijn. Ieder boek heeft bijgedragen aan de wor dingvan HansBöbm, iedere titel is een stukje van zijn ziel gewor den. Of het nou 'Kazan de Wolfs hond' is of'De meester en Marga rita'. Een gesprek over lezen en leven. Door Peter de Lange Böhm (1950) woont tegenwoordig m Hilversum maar bracht zyn jeugd door aan de Gordelweg in Rotterdam. In die tijd graasden er nog koeien aan de overkant van het kanaal en kon je in de verte Delft zien liggen. „Nu kijkje erte gen de A-zoveel aan." Het gebeur de wel dat hij achter de koeien aan zat en door een politie-agent op de fiets werd thuisgebracht. „Een scène als vut een jongens boek." 'Scheepsmaat Woeltje' van K No- rel is het eerste boek dat hij zich herinnert Zijn vader las het hem voor. Het was het levensverhaal van een mislukte kwajongen die uitgroeide tot een geliefd zeekapi tein en samen met Piet Keyn de een propvolle boekenkast Max. ver noemd naar schaakgroot meester Max Euwe. 'Dank zij Kazan de ben ik vee aan de weet gekomen over de bele vingswereld van honden. Rotterdams Dflg- ZÜvervloot veroverde. Het boek bracht Hans al vroeg tot de overtuiging dat iedereen het, ongeacht zyn milieu en zijn ach tergrond, m de wereld ver kan brengen, „Je hebt eigenlijk geen excuus om te zeggen, mijn jeugd was slecht, myn ouders zijn de schuld van mijn mislukking. Je moet er zelf bovenuit komen," vindt hij nog steeds. Nog een kinderboek met een blij vende uitwerking was 'Kazan de Wolfshond'. Hij leerde er een an dere belevingswereld door ken nen: die van de dieren. „Als ik mijn hond Max uitlaat, kijk ik wel eens meewarig naar de manier waarop anderen met hun hond omgaan. Ze lopen maar aan de lyn te rukken en te porren, zon der te kijken wat hun dier nou ei genlijk doet of beleeft." Om dit soort redenen, zegt Hans Böhm, is het van groot belang dat kinderen vroeg met lezen begin nen. Al hebben lang niet alle boe ken de vereiste kwaliteit Laat dunkend: „Die griezelverhalen van tegenwoordig over vampiers en weerwolven; waanzinnig popu lair, maar het is alleen maar ver maak, je hebt er eigenlijk mets aan." Ondanks ernstige bezwaren van zijn vader, werd Hans beroeps schaker. Het schaakspel voerde hem over de hele wereld en bracht hem in contact met onbekende culturen, waarvan de Russische een van de spannendste was. De jaren zeventig waren aangebro ken en boeken van Dostojevski, Boelgakov en Sohgenitsyn begon nen een belangrijke rol in zijn le ven te spelen. Böhm verzette zich op zijn eigen manier tegen de on derdrukking van die laatste au teur. Met schaak- en boezem vriend Jan Timman maakte hy op een keer, het IJzeren Gordijn was nog volledig intact, een rondrit in een bus vol toeristen door Lenin grad. „Bij ieder standbeeld van Lenin dat we passeerden, stak ik mijn hand op en vroeg luid, op Le nin wijzend: 'Sobyenitsyn?' Ze konden me niks maken, want ik zei het op vragende toon." Pesterig? Zelf vindt hij dat het meer met gerechtvaardigd verzet te maken heeft. Zoals die keer op de Kweekschool met ,den Bijbel, toen de directeur hem berispte omdat hy de orders van een blaf- ferige, onbekende docent niet had opgevolgd. „Ik had niets met die man te maken, hij gaf les op een heel andere school. Ik ging daar over met de directeur in discussie en werd drie dagen geschorst. Dat vond ik heel oneerlijk. Ik ben daar heel rechtlijnig in. Ik heb het rechtvaardigheidsgevoel van Dik Trom." Ondanks dit soort Hollandse nuchterheid staan er verschillen de boeken op Böhms lijstje waar in de waanzin een prominente rol speelt. 'Circe' van Kosinski, 'De val van het huis Usheri van Poe, De Meester en Margarita van Boelgakov, om er maar een paar te noemen. Wat trekt een ordelijk denkende schaakmeester in gek te? Böhm: „Ze zeggen dat de meeste schakers in het dagelijks leven nette apothekerstypen zijn die op het bord de gekste dingen doen. Bij mij is het omgekeerd: in het leven ben ik wild en grenze loos, op het schaakbord hanteer ik een ijzeren logica." Böhm, die tegenwoordig naast zijn tv-optredens veel pr-werk doet, heeft naar eigen zeggen een keiharde commerciële kant. Daar tegenover staat een ander deel van zijn persoonlijkheid dat een sterke hang heeft naar meditatie en afzondering. Regelmatig bren- gei^hij en zijn vrouw een weekje vastend door in een klooster, waar praten en lezen de enige afleiding vormen. Tijdens zijn laatste ver blijf daar ontdekte hij het werk van Connie Palmen. Over 'De er fenis' merkt hij op: „Wat een rijk dom aan ideeën. Hier zitten nog veel meer boeken in." En over het kloosterleven: „Van ieder verblijf leer ik weer nieuwe dingen. Waar om zijn de nonnen toch zo geluk kig? Ze hebben helemaal niks en toch zijn ze blij." Wat hem op zyn eigen bestaan brengt: „Ik zie veel mensen van mijn leeftijd die al leen maar hebben gestudeerd en gewerkt en die opeens merken dat ze iets zijn vergeten: leven. Die proberen nu krampachtig de verloren tijd in te halen. Ik ben eerst gaan lezen, en toen gaan le ven. Dat is de goede volgorde. Zo ben ik mezelf geworden." De 'concurrentie' van Picasso werd gisteren in de Kunsthal nauwelijks gevoeld. De kinderen had den vooral oog voor de andere 'kids' en voor eikaars kunst. Foto cees Kuiper/Rotterdamsdagbiod RotterdamEen expositie temid den van het werk van Pablo Picas so, ofwel de 'Kunstenaar van de Eeuw' zoals de Spaanse schilder in Rotterdam volop wordt aange prezen. De 210 kinderen hadden gisteren echter weinig oog voor het werk van de man die de Kunsthal een topaantal bezoekers moet opleve ren. Zij waren vooral geïnteres seerd in hun eigen tekeningen, schilderijen, graffitiwerkjes en KidsKunst, heet de tentoonstel ling die gistermiddag door burge meester Opstelten officieel werd geopend. Op zijn vrije dag. „Want dan doe je dingen waar je plezier in hebt," verklaarde hij zyn aanwezigheid. Maar zijn so nore basstem kon de aandacht van de kindermenigte niet lang vasthouden. Op een enkel verzoek om een handtekening na, wilden de kin deren niet Rotterdamse eerste burger maar hun eigen ouders la ten zien wat ze de afgelopen we ken hebben gemaakt. KidsKunst vormt het hoogtepunt van een manifestatie waarbij kin deren beeldende kunst leren ont dekken als vrijetijdsbesteding. In buurthuizen in de deelgemeenten Deifshaven en Feijenoord hebben 25 kunstenaars workshops gehou den voor kinderen tussen 6 en 12 jaar. Op speelse wijze, en onder de pro fessionele begeleiding van het so ciaal cultureel werk, tracht Kids Kunst een brug te vormen tussen beeldende kunstenaars en jeugd uit achterstandswijken. De resultaten zijn vooral kleur rijk, de thema's lopen uiteen van het menselijk lichaam tot het ei gen huis, dromen en de stad Rot terdam. Al zijn die onderwerpen niet door de deelnemertjes zelf bedacht. Op de vraag waarom een meisje juist de Niéuwe Maas en de skyline van Rotterdam schil derde, antwoordt het kind ietwat verlegen: „Omdat het van de me neer moest." Naast het werk van de 210 kinde ren wordt ook werk van de 25 deelnemende kunstenaars ten toongesteld. Verder is een fotore portage te zien van de Ecuado- raanse fotograaf Ximena Davalos die enkele workshops heeft vast- KidsKunst is nog tot en met 9 mei te zien in de Kunsthal en gaat daarna op reis naar onder meer Museum Hillesluis en Museum Deifshaven. Bij de tentoonstellin gen zyn telkens activiteiten voor kinderen en hun ouders gepland. Gisteren was dat een Ranja Cock tailparty. Rotterdam Het Rotterdamse college van b en w stelt 200.000 gulden beschikbaar voor het her stel van de gebouwen op het ter rein van de Quarantaine-inrich ting, even ten noorden van Heij- plaat Dit vooroorlogse complex, dat wordt voorgedragen als rijks monument, is nu in gebruik als woon- en werkplaats van een groep kunstenaars. Het Gemeen telijk Haven Bedrijf besteedt daarnaast twee ton aan het herstel van de oevers van het historische terrein. De Quarantaine-inrichting, met uitzicht op de kruising van de Heysehaven met de Nieuwe Maas en Schiedam, werd in 1935 in ge bruik genomen. Voor de oorspron kelijke functie, behandeling en isolatie van besmette schepelin gen, is de inrichting echter vrijwel nooit gebruikt. Wel werden er joodse vluchtelingen opgevan gen, bood het onderdak aan de Duitse Kriegsmarine en na de oorlog werden er repatrianten uit het toenmalige Nederlands-Indie gehuisvest. Het is de enig overge bleven Quarantaine-inrichting in heel Europa. Het herstelplan waar de gemeen te nu geld voor heeft uitgetrok ken, staat beschreven in het plan van aanpak dat de bewonersver eniging aan wethouder Meijer heeft overhandigd. De plannen voor het terrein richten zich in de eerste fase op herstel van de ge bouwen, de gastenwerkplaatsen en de opzet van een cultureel pro gramma. In de tweede fase staat onder meer een ingrijpender res tauratie en de aanleg van een stei ger op stapel. Het college van b en w stelt dat de de groep kunstenaars in de Qua rantaine-inrichting worden ge doogd, maar dat er om juridische redenen geen sprake van legale bewoning kan zijn. Dit heeft on der meer te maken met de Wet Geluidshinder en met veilig heidsvoorschriften. Het gebied wordt immers begrensd door be drijfsterreinen, waar gewerkt wordt aan bijvoorbeeld booreilan den. Het beheer en de exploitatie van het complex moeten in handen komen van een stichting die een beheersovereenkomst sluit met de eigenaar, het Gemeentelijk HavenbedrijfRotterdam. Rotterdam Onder het thema 'vrijheid maak je met elkaar" wordt morgen in het centrum van Rotterdam het Bevrijdingsfesti val Zuid-Holland gehouden. Om dit thema op Nationale Bevrij dingsdag uit te dragen, vinden in en rond de Laurenskerk diverse muzikale en culturele activiteiten plaats. Burgemeester L Opstelten geeft om 13.00 uur het officiële startsein voor de festiviteiten. Op het festival is er een poppro- gramma en een themaprogram ma. Het muzikale gedeelte richt zich op de jongeren van 12 tot 25 jaar. Van 13.00 tot 21.30 uur zyn er op het Grote Kerkplein optredens van onder andere Skik, Critical Mass, Sat-R-Day, Denz da Denz Sounds System en DJ Jean. Skik wjDe Drentse formatie Skik is dit jaar een van de acts die op Bevrij dingsdag per helikopter naar de verschillende provinciale festi vals worden gevlogen. In de Grote of Sint Laurenskerk wordt het programma afgestemd op het thema 'vrijheid maak je met elkaar'. Er zyn optredens van onder andere de Kunstbende, Concious Liberation, Tiharea en Nurdjana, winnaar van de Singer- Songwriter Zuid-Hollandse Pop- jacht. Het themaprogramma in de Lau renskerk duurt van 12.00 tot 20.00 uur. Het Bevrijdingsfestival is gratis toegankelijk. RotterdamDe Fiscale Inlichting en Opsporingsdienst (FIOD) heeft vier mogelijke drugssmokkelaars in de kraag gevat Het gaat om drie inwoners uit Nijmegen van 28, 50 en 54 jaar en om een man uit Medemblik van 47 jaar. De vier worden ervan verdacht 75 kilo cocaïne de Rotterdamse ha ven te hebben binnengesmok keld. De FIOD kwam de smokkel op het spoor door de Rotterdamse douane die begin vorige maand in de haven een Colombiaanse con tainer met dierenhuiden aantrof. Tussen de huiden werd 75 kilo harddrugs gevonden. De contai ner was bestemd voor een bedrijf in Nijmegen. Het onderzoek werd uitgevoerd door het Harc-team (Hit and Run Container-team), van politie en andere dienstenmat naast de FIOD bestaat uit mede werkers van de douane en de ri vierpolitie in Rotterdam. Door Joyce de Bruijn .Rotterdam „Meet het nou niet te breed uit," waarschuwt prof. dr. A D. M. E. Osterhaus, verbon den aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. De viroloog werkt met zijn team aan een nieuw aids- vaccin, en een eerste proef met vier apen heeft bemoedigende re sultaten gehad. Maar om er defi nitieve conclusies aan te verbin den is het nog veel te vroeg. „Wij moeten toch altijd goed uit kijken dat we geen valse hoop wekken. Binnen de kortste keren denkt men: oh, er komt nu toch een vaccin." Een groter experi ment met twintig apen moet uit wijzen ol de eerste resultaten geen toevalstreffer zijn geweest „Er gloort mogelijk een lichtpun tje," zegt Osterhaus bescheideiL Simpel gezegd is het nieuwe vac cin erop gericht dat de zogeheten T-cellen, een onderdeel van het afweersysteem, worden 'gepro grammeerd' besmette T-ceUen in het bloed al in een heel vroeg sta- dium te vernietigen. In tegenstel ling tot eerder onderzochte vac cins, die de aanmaak van anti stoffen tegen het virus bevorde ren. De aanmaak van anti-stoffen behoort tot de andere poot van het afweersysteem. Anti-stoffen HIV-geïnfecteerden kunnen grofweg worden verdeeld in twee groepen, de long-term-survivors, mensen die wel met HIV besmet zijn, maar jarenlang geen aids krijgen, en mensen die al binnen enkele jaren na besmetting ten prooi vallen aan aids. Osterhaus en de zijnen hebben twee groe pen besmette homoseksuele mannen naast elkaar gelegd en gekeken wat de verschillen wa ren. Ze gebruikten daarvoor bloed dat vlak na de besmetting was afgenomen. De meeste onderzoeken naar aïdsvacdns richten zich op de. aanmaak van anti stoffen door het lichaam. Daarvoor -wordt de bui tenkant van het virus gebruikt, de zogeheten envelop-vaccins. Die productie van antistoffen is echter slechts een deel van het af weersysteem. Een andere Verdedigingspoot' bestaat uit cytotoxische T-cellen (ctl's) in het lichaam, die op hun beurt weer worden onderver deeld in cd4 en cd8 t-cellen. In die ctl's ging een verschil tussen long-term-survivors en snel-zië- ken schuil. Wanneer een cd4-cel in het li chaam besmet wordt met het vi rus, voltrekt zich een ingewik keld proces. Het virus, bestaande uit RNA, genetisch materiaal, ge huld in een schil van eiwitten, dringt de cel binnen. Dat is moge lijk doordat in de 'envelop' eiwit ten zitten waarmee het virus kan aanhaken aan de wand van de cel. Die eiwitten vormen in feite een soort sleutel waarmee hij de cel opent Zodra het virus binnen is, trekt het zyn jas uit Zyn RNA geeft vervolgens opdracht de machine rie in de cel over te nemen. De al lereerste eiwitten die daarbij al binnen enkele uren vrij komen heten rev- en tat-eïwitten. Deze eiwitten zijn zogeheten 'early re gulatory proteins'. Dat wil zeggen dat ze al in een heel vroeg stadi um, van de infectie een belangrij- - ke rol spelen bij de vermenigvul diging van het virus. Trainen Stukjes van de rev- en tat-eiwit- ten komen, als een soort vlagge tje, aan de oppervlakte van.de cd4-cel terecht Zijn collega, de cdS-cel, komt vervolgens in actie omdat deze als het ware ziet dat de cd4-cel besmet is. De cd4-cel wordt dan door de cd8 vernietigd. Bij de long-term-survivors is ge bleken dat die cd8-ceüen, gericht tegen deze twee eiwitjes, vroeg nade, infectie in ruime mate in het bloed aanwezig zijn. Bij men sen die snel aids ontwikkelen is dat niet het geval Over de oor zaak van het verschil tussen die twee groepen tasten de onderzoe kers overigens in het duister. Osterhaus' methode is dat deze rev--en tat-eiwitten in een on- schuldig ander virus ..worden ge smokkeld. Ook dit virus dringt het lichaam binnen en traint de cd8-cellen als het ware in het her kennen van de rev- eh tat-eiwit ten. Zodra in het lichaam een in vasie van het echte aids-virus plaats vindt, zijn de cdgcellen dus al geoefend m het herkennen - en vernietigen van naar rev- en taf "ruikende1 cd4-celien. Bij het experiment van Oster haus zijntwee apen vier keer in gespoten met zulke rev- en tat-vi- russen. Twee apen kregen vier keer een 'leeg1 virus. Toen zij ver volgens werden besmet met SIV, zoals HIV by apen heet, ontwik kelden de laatste twee een uitge breide infectie. In de twee eerste apen werd geen virus gemeten in de cd4-cellen. In het bloedplas ma werd aanvankelijk wel wat virus gevonden, maar dat verdween ook weer. Cöm!>iiiaÊteiïitra]}ie „We hebben Van deze apen dus waarschijnlijk long-term-survi vors gemaakt," vertelt Oster haus, „en dit is misschien wel het beste wat we ooit zullen bereiken. De viroloog vreest dat een totaal beschermend vaccin, zoals voor pokken en mazelen, wellicht nooit zal worden gevonden. Mede omdat HIV zo veranderlijk is, „Deafgelopenvijftienjaarismen - heel druk bezig geweest met het ontwikkelen van een aids-vaccin. Toen HIV net was ontdekt, had den we net pokken, en gedeelte lijk ook mazelen en polio onder controle. Wetenschappers zeiden toen: het zal even duren, maar dat virus roeien we wel uit Inmid dels is het bijna 2000 en zijn er wereldwijd 30 tot 40 miljoen men sen geïnfecteerd met HIV." De meerderheid zal uiteindelijk aan aids overlijden, denkt Oster haus. Ofschoon in de westerse wereld best grote successen wor den geboekt met de combinatie therapie. een mix van verschil lende virusremmers, is deze the rapie veel te duur voor patiënten in derdewereld landen. „Hooguit tien procent van de geïnfecteer- den heeft daar iets aan. Dat bete kent dus dat we voor 90 procent geen remedie hebben. Daarom zoeken we naar een veel goedko pere, preventieve benadering."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2