9 ^£Et"niscmuuwww« OE »0H»M««2Ï Kosovo confronteert Belgen vooral met zichzelf Onderwijs moet weerbaar maken tegen beeldcultuur Kampioensfeest (13) Kampioensfeest (14) Kampioensfeest (15) Verbaal geweld Sparta Van Gobbel (2) Rotterdam moet ook klein durven zijn Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Donderdag 6 mei 1999 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004356 Zondag 25 april 1999. Opnieuw is de binnenstad ver nield en geplunderd door eenzelfdesoortbarbaren ais in 1940 onze vijanden waren. Gelukkig gebruikten ze ditkeer nietdezelfde wapens, maar deuitwerking van het geweld was wel zo verschrikkelijk. Er is voor mil joenen guldens schade. Vele onschuldige en goedwillende burgers zijn tot in hetdiepstvanhunhartgekwetstoverhetfeitdatzulke wandaden weer in hun stad konden gebeuren. Wie zijn die hersenloze vandalen onder ons? Zij breken af wat anderen met bloed, zweet en tranen hebben opge- bouwd.Dezeluibedienenzichvangeraffmeerdeover- valteehnieken, van een oorlogsstrategie. Krijgen zij hier een kick van? Zonder in politieachtige toestanden te willen verval len,pleitikervoordatdemediadie warhoofdenonder- steunen in de door henzef aangemeten status van vij and van normen en fatsoen. Help achterhalen wie de ze lieden zijn. Ga niet direct over tot de orde van de dag, maar maak gebruik van de moderne middelen. De film-en videobeelden zijn duidelijk. Zet de crimi nelen met hun rotkop in alle media en vermeld naam en adres. Stel deze lieden verantwoordelijk voor elke ingegooide ruit. Zijn ze 'spoorloos'? Roep dan des- noodsdehulp in van 'Opsporing Verzocht' of'Peter R. de Vries'. Open een 'hooligan-site' op Internet en be scherm de gegevens van mensen die inlichtingen kunnen geven over hun identiteit. Laten we riet te soft zijn. Haal deze lieden uit de anonimiteit, achter volg ze tot ze er doodziek van worden en door iederen worden uitgekotst. De goede n aam van onze stad en van Feyenoord is door deze groep misdadigers wereldwijd in discredit ge bracht. Ik hoop nog te kunnen beleven dat ik lekker veilig en onbezorgd naar een voetbalwedstrijd in de Kuip kan gaan. M. de Zwijg, Rotterdam-Hoogvliet Feyenoord is landskampioen. Gefeliciteerd hoor! Tij dens de huldiging was er wel weer een stelletje stom me, achterlijke barbaren dat slopend en plunderend door de stad trok. Oké, daar is de afgelopen week ge noeg over gezegd en geschreven. En dat Van Gobbel een lied zong tijdens de feestelijkheden was erg dom en onverstandig van hem. Maar dan moet landskampioen Feyenoord uit tegen Ajax. Je zou zeggen dat Feyenoord gezien de stand op de rangljjst, wel een kansje zou maken. Maar lands kampioen Feyenoord vond het wel best. Hij verliest, en niet zo zuinig ook, met 0-6 tegen Ajax. Nu zal men zich wel weer verschuilen achter het ontbreken van een paar bassisspelers. enzovoorts. Weer verliezen van Ajax, voor de zoveelste keer? Het is een schande. Het is een landskampioen onwaardig. Laurens de Groot, Spijkenisse In verband metde door het schorem aangerichtescha- de, het volgende. Ten eerste moeten we 'gewoon' weer terug naar de Middeleeuwen, toen het gepeupel ten toon werd gesteld voor de stadsburgers. Dat was geen pretje. Ik denk dat het ook voor het huidige tuig schrikbarend moet zijn om iets dergelijks te moeten ondergaan. Ook zouden de dagbladen gezamenlijk al- lebeschikbare foto's van deze lieverdjes moeten plaat sen. Zoiets moet resultaten opleveren voor de toe komst. Dat tuig moet te schande worden gemaakt Heb geen medelijden, wat voor een functie ze in de maatschappij ook mogen bekleden. Heus, er zitten 'mensen* tussen met een goede baan! J.F. Prabfaruee, Rotterdam Van hetuitgebreide en gedetailleerde verslag in de ru briek 'Bal na' van het verbale geweld op de tribunes van de Amsterdam Arena werd ik onpasselijk. Het ni veau van de onderlinge wedstrijd in schelden en het gebruik van schuttingtaai tussen de 'supporters' van de twee Nederlandse topclubs was naar mijn mening beneden alle peil. Daar stak het niveau van de overi- gens zeer matige tot slechte voetbalwedstrijd nog heel gunstigbij af. Ernstige rellen tijdens de huldiging van de kampioen van Nederland en ontluisterend gedrag van de zogenaamde echte supporters op de tribune; is dit het Nederlandse voetbal aan het eind van de twin tigste eeuw? Bah! PJ. Hoevenaars, Hellevoetsluis Zondag tegen Willem II hebben wij, Spartanen, voor de zoveelste keer een parodie op voetbal bijgewoond. Vanaf de Öosttribune hadden wij goed zicht op de technische staf van Sparta die, uitbuikend en diep on deruitgezakt. genoot van de zon. Coachen, zoals de heer Adriaanse van Willem II wel fanatiek deed, dat was er van Spartazijde niet bij. Zat er lijm op de stoe len? Het is typerend voor hetSpartavan heden. Sparta is Sp arta niet meer. In plaats van de clubcultuur te be waken en Spartanen met vakkennis, passie, karakter en visie aan te stellen (zoals onder anderen Van Stee, Eijkenbroek, Doesburg, Baan, enzovoort) rommelt men nu maar wat aan met karakterloze types op be stuurlijk en technisch vlak. Types die niets te bieden hebben voor Sparta en de club naardebliksemhelpen. A.H. Schoppers, Schiedam Tjonge,wat hebben we weer last van ons misplaatste collectieve schuldgevoel. De Israëlische vliegtuigen worden niet gecontroleerd op Schiphol enje mag voor al het woord jood niet gebruiken. Als lllli 'Wie niet springt die is een Duitser' had geroepen,was geen hond geweest die daar aanstoot aan zou hebben geno men. Nooit geweten dat de Ajax-aanhang zichzelf'jo den' noemt? Het gesis in stadions vind ik walgelijk, maar dat er nu rechtszaken en schorsingen volgen om de uitroep van Van Gobbel kan ik echt niet vatten. M. Mensing, Rotterdam Tekening Theo Gootjes Door Paul Koopman Jos Chabert, minister van de Brusselse gewestregering, be waart goede herinneringen aan zijn bezoek aan Sarajevo, kort na dat de NAVO daar de orde had hersteld. „Kijk naar ons," luidde zijn boodschap in de kapot ge schoten Bosnische hoofdstad. Brussel is net als Sarajevo een multi-culturele stad. Vlamingen, Walen en migranten komen er el kaar bij de bakker of 'boulanger' tegen en doen soms net of ze el kaar niet verstaan. Maar ze slaan de ander de hersens niet in. Het Belgisch Model als voorbeeld voor de Balkan. Het was misschien wat vergezocht, maar Chabert had zijn punt gescoord: de even wichtsoefening van België ver dient navolging. Nu Kosovo in brand staat, is de re actie van de Belgische politieke en bestuurlijke elite anders. Veel eer worden de gevaren van het Belgische bestel zelf in de verf ge zet. Wat er in Kosovo gebeurt kan hier ook, luidt de laatste dagen de waarschuwing gericht aan de ei gen bevolking. Sinds de NAVO zijn eerste bom men op Servische doelen liet val len, zijn Belgen vooral veel met zichzelf bezig. De van afschuw vervulde aandacht kaatst terug, alsof ergens bij Belgrado een reusachtige spiegel is opgesteld. Politici en commentatoren kijken opvallend vaak vanuit Kosovaars perspectief naar het eigen land. Kan die etnische waanzin ook in België toeslaan? In de Balkan- spiegel doemen ook andere ge daanten op: de smadelijke terug tocht uit Rwanda na de genocide in 1994 én het beeld van de 'zuini ge' Hollander die doorgaans gul ler is zodra de collectebus pas seert. Revanche Om met het laatste te beginnen: het avondvullende gala dat de Vlaamse tv-zenders VRT en VTM eind vorige maand voor Kosovo inruimden, ging niet alleen over de nood in de Balkan. Op het spel stond ook de vraag of Vlaanderen er voor één keer in zou slagen méér geld in te zamelen dan Ne derland. Maar Vlaanderen nam deze keer revanche. „We hebben per hoofd van de bevolking het dubbele van Nederland opge- Een doortachtig organlsatiesgesteunde 'vredesmars' in Brussel brachtzondagnoggeen paardui- zend mensen op de been. Zo'n 64 procent van de Belgische bevolking steunt de bombardementen op Joegoslavische doelen, als methode voor hetstoppen van de etnische zuiveringen, zo peilde Le Soif. ArchieffotoRetrters/Benolt Dcppagne haald," juichte het hoofdredactio neel commentaar van de krant De Morgen. Als gevolg van de 'Kosovo-crisis', begint Belgie zijn zelfbeeld op buitenlands-politiek terrein bij te stellen. Terughoudendheid ken merkte het optreden in de wereld, nadat Belgische blauwhelmen de aftocht bliezen uit Rwanda en de regering te Brussel de overige VN-lidstaten aanspoorde hetzelf de te doen. De moord op tien Bel gische para's, het vertrek van de blauwhelmen en de daarop vol gende vrijwel ongehinderde slachtpartij onder honderddui zenden-Tutsi's, legden een loden last op elk Belgisch interventio- nisme. Kosovo is een ommekeer. Inmid dels doen Belgische F16's mee aan offensieve acties tegen Servi sche doelen, zonder dat dit in Vlaanderen en Wallonië grote pro testen geeft. Een door tachtig or ganisaties gesteunde 'vredes mars' in Brussel bracht zondag bij prachtig weer nog geen paar dui zend mensen op de been. Vieren zestig procent van de bevolking steunt de bombardementen op Joegoslavische doelen, als metho de voor het stoppen van de etni sche zuiveringen, zo peilde de Franstalige krant Le Soir. Zelfs met de inzet van grondtroepen zou een kleine meerderheid van de ondervraagden instemmen. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Erik Derycke, heeft zich al een rol toegeëigend bij het diplomatieke steekspel tussen Moskou en Belgrado. Maandag zei hij na een onder houd met collega Ivanov en pre mier Primakov in Moskou dat er uitzicht is op een vredesregeling. Ook bood hij Ivanov materiele en financiële steun aan voor Russi sche deelname aan een eventuele Kosovo-vredesmacht: de dwerg die de verzwakte reus een hel pend handje toesteekt. Eigen volk Ook de binnenlandse politiek wordt vanwege Kosovo door een andere bril bekeken. Alsof ie mand in een donkere kamer plot seling het licht aanknipte, zo was het effect van een interview op de Vlaamse televisie met een Servi sche boer in Montenegro. Een ont wikkelingswerkster vroeg de man of hij ook bereid was Kosovaarse vluchtelingen voedsel te geven „Nee, ik help mijn eigen volk eerst," luidde zijn antwoord. Die argeloze uitspraak is sindsdien veel geciteerd in België. Hij ver wijst rechtstreeks naar de verkie zingsretoriek van het Vlaams Blok. Met de leus 'Eigen Volk Eerst', af gewisseld met de kreet 'Grote Kuis', wist het Blok in 1995 ruim twaalf procent van de stemmen in Vlaanderen te halen. Nu nieuwe verkiezingen voor de deur staan is de vrees dat het Blok dat succes gaat overtreffen. Volgens een pei ling van het gezaghebbende weekblad Knack is het Blok op 13 juni zelfs goed voor 19,3 procent van de stemmen, waarmee de par tij na de CVP van Dehaene de grootste in Vlaanderen zou wor den. De enquête is door deskundi gen zwaar bekritiseerd, maar vooral de Socialistische Partij - traditioneel wingewest voor het Blok - heeft de schrik in de be nen. De Dag van de Arbeid stond in Vlaanderen ook grotendeels in het teken van het gevaar op de Balkan, en de electorale dreiging in eigen land. „Vandaag wordt in Kosovo een volk verdreven, ver jaagd en verkracht door een ander volk Als we op 13 juni zouden toegeven aan dat nationalisme, zal het drama van de Kosovaarse oorlog ook ons treffen," voorspel de de sociaal-democratische vice- premier Luc van den Bossche in Gent. Brandhaard Wordt Vlaanderen de volgende et nische brandhaard, aangevuurd door Vlaams nationalisme en mi- grantenhaat? Volgens de oud- hoofdredacteur van de krant De Standaard, Manu Ruys, maken politici die dictator Milosevic en het Vlaams Blok in één adem noe men vooral zichzelf belachelijk. Het Vlaams Blok vindt elke verge lijking met Milosevic uiteraard volkomen misplaatst. „Wij steu nen de politiek van etnische zui veringen niet," aldus voorzitter Frank Vanhecke, „Wij pleiten al len voor het recht om baas te blij ven in eigen land." Inmiddels is zonneklaar dat de oorlog in Kosovo niet alleen de aarde daar verbrandt, hij beïn vloedt ook het politieke land schap in Belgie. Elke bom op Bel grado moet ook een bom zijn op het Blok, luidt de boodschap van de SP tijdens de komende cam pagne. Tegen deze achtergrond nam het kabinet-Dehaene een op merkelijk besluit. De regering stak een stokje voor een nieuwe ronde van staatshervormingen, in België altijd een bron van span ning tussen Vlamingen en Walen. Alle grondwetsartikelen die van belang zijn voor een herschikking van het machtsevenwicht tussen Wallonië en Vlaanderen, werden via een technische ingreep in be ton gegoten. Vlaamse politici rea geerden ontgoocheld, omdat daar door het doel van een zelfstandi ger Vlaanderen moeilijker is te realiseren. Waalse politici waren opgelucht. „Wij willen twistpun ten voorkomen," luidde de laco nieke motivering van Dehaene. Hoe zit het met de sfeer in Rotterdam? Leger dan het hart van 2adkine is de stoep eromheen. En als museum Boijmans moet groeien dan is dat een mooie gelegenheid om weer een oud pandje te slo pen. Rotterdam lijkt wel bang voor kleinschalig heid. Door Hart Geurts Vanaf het dak van Nationale Nederlanden is Rotterdam prachtig. Metwatma2zel komen er spoedig tientallen to rens bij en wordt het uitzicht nog veel mooier. Maar hoe is het in de straten daaronder? Zo maar wat door de stad kuieren, hoe doetje dat? Langs het Weena wandelen we maar niet. De Coolsingel steken we vlug over. Op de Blaak hebben we helemaal niets te zoeken. Wat Rotterdam mist is kleinschaligheid, leuke dingen voor de mensen op de begane grond. Dat is niet raar, want grote dingen gaan altijd vóór in Rotterdam. Neem de nieuwe vleugel van Boijmans. Er moet een oud villaatje op de hoek van de Wester singel laten we zeggen worden 'geïntegreerd' in een flat van vier verdiepingen. Erg mooi is dat villaatje met dus de gemeente vindt het museum belangrij ker. Helemaal mee eens. Dat museum kan niet groot genoeg zijn. En toch knaagt het, juist nu de zon weer gaat schijnen. De Westersingel is een van de weinige lommerrijke lanen, wonderbaarlijk ongeschonden uit de oorlog gekomen. Moet je daar een gouden kies in planten? Ik weet het niet. De flat van Van Ommeren in het Scheepvaartkwartier verpest in zijn eentje drie stra ten en een heel park. Zo'n museumvleugel ziet er vandaag nog revolutionair uit maar hoe is dat over twintig jaar? Het is aangenaam voortvarend en heel Rotterdams om meteen het hoekje mee te pakken omdat het toch geen monument is. Is het nodig? Kan die vleugel niet wat korter en dan wat dieper, hoger of breder? Het bombardement sloeg de ziel uit de stad. Als je niet oppast doet de slopersbal van de ge meente de rest. Flaneerplan Juist in het kale Rotterdam heeft het zin om authen tieke dingen wat extra te koesteren. Dat wandelt leu ker op zondagmiddag. In het kader van de culturele hoofdstad stel ik voor dat we meteen iets leren van de Portugezen. Zij doen het alle dagen van de week, te gen de avond, ook wel 's nachts en vaak zelfs tussen de middag. Het heet flaneren. Nodig is een aardige straat waar je met je mooiste vriendin op en neer kunt kuieren alsof je net de zes miljoen hebt gewon nen. Als het toch in het groot moet, dan pleit ik bij de ze voor een gemeentelijk flaneerplan. Dit plan gaat de Rotterdammers gelukkig maken. De behoefte aan flaneren is namelijk enorm en stijgt nog steeds. Het bewijs wordt ieder jaar geleverd tijdens het zomer festival in het Museumpark. Daar betalen mensen zelfs toegang om te mogen flaneren. Eenvoudig Het verwezenlijken van het plan is heel eenvoudig. Flaneren doen we in het vervolg van de Oude Haven tot het Schouwburgplein. Het aanbod bestaat uit zoe nen bij Zadkine op nieuwe bankjes onder leuke boompjes, In de Witte de WIthstraat eet je iets kleins aan een rond tafeltje op straat. Ter hoogte van café De Witte Aap kun je van partner wisselen. Even het Foto Instituut in en dan langs een zee van terrassen over de zonzijde van de Westersin- gel. Op naar het Schouwburgplein om, alweer zoe nend, op een bankje onder de galgen dromerig in de nacht te staren naar het rollerskaten. Hoe we het flaneren tussen het Witte Huis en Zadki ne moeten organiseren Iaat ik graag over aan de ste denbouwers, want daar staat het wel erg vol metlom- pe dingen. Maar daarna is het kinderlijk eenvoudig. Je haalt langs de fianeenoute de geparkeerde auto's weg, plant een boom en klaar is Kees. Met een paar terrassen wordt de Westersingel me teen flaneerbaar, net als de Witte de Withstraat. Eventueel kunnen we de Nieuwe Binnenweg erbij pakken door ook daar het parkeren te verbieden. Wel een rijbaan houden voor cabrioletjes. Voor alle duidelijkheid nog even iets tussen mij en de gemeentelijke flaneerambtenaar: voor flaneren moetje geen grote brede kale viaktes hebben zoals de Coolsingel. Grote brede kale vlaktes nodigen uit tot leeg en bot gedrag. Dat is geen flaneren. Hoofdredactie:!. Prinsen LP. Pronk. Chef Central Desk: FJ. Eckhardt Rubriekschefs: Endredactie Vormgeving R.LJ, van Zeelst Stadsredactie Rotterdam: J.S. Boorster. Regio Voome-Putten: C.G. Buitendijk Regio Waterweg: J.H. Bunte. Regio Usse! en Lek: M.E. Verwaaljen Regio Zuid: C.H. Soeters. Nieuwsdienst/Binnen/buitenland:B.V. Verkade. Cultuur Leven: MJ.F. Maas. Economie: N.P. de Vries Illustratie: F. van Someren. Informatiebeheer: Th. C. Kiffers. Sport P. Ouwerkerk. Endredactie Rotterdams Dagblad TV: M. de Jong Beeldcultuur domineert het westen. Dat ar gument wordt regelmatig aangedragen als deskundigen pogen een oorzaak voor ontle- zing te geven. Onzin, zo meent de Utrechtse filmkundige Anneke Smelik Films gaan ook over gevoelens, net als romans. Lezen en beelden vullen elkaar aan. Het wordt wel tijd, dat kijkers leren de betekenis van beel den te doorgronden. Door Nico Hylkema Het was de liefde voor de film die Anneke Smelik uiteindelijk tot haar vak heeft ge bracht. Het is enorm boeiend, wordt ze niet moe te vertellen. Er komt zoveel kijken bij het maken van beelden. De filmtechnologie is een nauwelijks bekende zaak. Mis en scè ne, belichting, montage, cameravoering lei den tot een beeld, dat de werkelijkheid moet verbeelden. Het is vooral de filmindustrie van het Ameri kaanse Hollywood, die bewust heeft aange stuurd op een fümconeept dat de mensen moet doen vergeten, dat ze naar een film kij ken, Terwijl feitelijk de werkelijkheid er ge heel anders uit kan zien. Smelik: „Mensen moeten vergeten dat ze naar een product kij ken, dat het resultaat is van een ingewikkel de technologie." In de film slopen in de beginjaren trucs, die nu nog gemeengoed zijn. Zo is er in sommige detectives nog steeds de onheilspellende schaduw van de luxaflex op de gedoemde hoofdpersoon. „Dat kostte nog heel veel moeite. Er werd helemaal met door een luxa flex gefilmd. Vorige week zag ik trucje nog in de serie Cobra 11 op televisie. Daarmee is het wel een cliché geworden." Dat zulke clichés zo'n lang leven zijn bescho ren, is misschien wel het beste bewijs dat mensen weinig begrijpen van de betekenis van beelden en vooral hoe ze in elkaar zitten. „Op de basisschool zouden kinderen toch iets van mecüakunde moeten krijgen. Dat hoeft helemaal niet veel tijd te kosten. Het zou ge woon in de taallessen kunnen." „Het zal best waar zijn dat we in een beeldcul tuur leven, maar je moet dat niet tegenover een geschreven cultuur plaatsen. Er bestaat bij letterkundigen een. oneigenlijke angst voor het beeld. Er is wel een beetje verdrin ging, maar is het zo erg als mensen twee boe- -ken minder lezen en daarvoor in de plaats vier kwaliteitsfilms zien?" „Van een prachtige documentaire leer je heel veel. Zeker als je er de tijd voor neemt. Soms kun je de informatie tot je nemen als je te moe bent om te lezen. Maar dan moet je wei leren hoe films in elkaar zitten. Je krijgt zo meer waardering voor een goed gemaakte do cumentaire. Bovendien maakt het je weer baarder tegen manipulatie met beelden." Als het dan toch tot lessen in filmkjjken zou kGmen, kan daar mooi de digitalisering in worden meegenomen. Door digitale camera's, zo meent Smelik, ver dwijnt de registrerende functie van de foto grafie. „De foto verliest de status van de wer kelijkheid. Eerlijk gezegd ben ik daar blij om, want zo werkelijk is de foto niet altijd ge weest." „Digitalisering biedt meer dan ooit kans op beeldmanipulatie. Je ziet dat gebeuren in de oorlog rond Kosovo. De NAVO komt met beel den van massagraven, zogezegd. Ik zie eer lijk gezegd niets aan die sateilietbeelden. Én dan komen de Serven met filmbeelden van hetzelfde terrein waarop niets te zien is." In de film is de digitale camera ook een feit. Smelik haalt het voorbeeld aan van de met Oscars overladen film Forest Gump, Jurras- sic Pare en Naar de kloten. „Dat veertje dat tergend langzaam neerdwarrelt voor de voe ten van Tom Hanks, is niet anders dan een di gitale truc. De hele film bestaat uit digitale montages, die mensen in de Hollywood-tradi- tie moet doen vergeten dal ze maar naar een film kijken." „Dat is heel iets anders dan Jurrassic Pare. Daar is de digitalisering zo overdreven, dat iedereen wel beseft niet met de werkelijldieid te maken te hebben. Het digitale handcame raatje zie je nu in de zogeheten kunstfilms opkomen. De Deense regisseur Ventenberg probeert met de digitale camera de realiteit te filmen in Festen. Ian Kerkhof haalt alles uit de kast om de werkelijkheid van de verslaaf de te vervormen." De komst van het Internet zal het hele leven veranderen. Daar is Smelik heilig van over tuigd. „Het aantal aansluitingen op het net groeit ieder jaar nog explosief. In elke school klas staan een of twee computers en daar Ie ren kinderen echt niet alleen spelletjes op. Ze leren vooral het 2oeken naar informatie. Je kunt bijna niets meer zonder computers. De technologie is overal. In een paar jaar heeft dat het leven al zo veranderd, dat ik dat alleen nog maar 2ie versnellen." Smelik denkt dat goed onderwijs in de beeld cultuur mensen wei immuun voor 'gekleur de' informatie maakt. Bovendien is er nog het Internet „Het is vrij aangrijpend te zien hoe op mijn computer zoveel mensen uit Belgrado hun hart luch ten. Het maakt een nieuwe alliantie mogelijk van mensen. Eentje die zich niet stoort aan tijd of ruimte."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1