13, m Op piek Kolpabad trekken nu draglines baantjes Politie moet zwijgen over overlastgevende Ylaardingse 9 Rechtshulp Schiedam gebundeld als 'juridische huisartsenpraktijk' Ziekenhuis onbereikbaar genda Tien woningen d'Engelsche Boomgaert nog niet verkocht Rotterdams Dagblad Donderdag 6 mei 1999 V:. De metro stopt er niet eens! Wordt er een metrolijn aangelegd, wordt er een nieuw streekzieken huis gepland - en dan doen ze dat niet eens bij elkaar! Gemiste kans. Er valt trouwens nog wel meer te zeggen over de locatie-Bijdorp, waar wethouder Luub Hafkamp zo nodig dat Holy/Schieland-fusie- ziekenhuis gebouwd wil zien. De aandacht gaat terecht uit naar het parkeerprobleem, dat onaanvaardbaar veel groen langs de Polder vaart opslokt en dus in strijd is met (Hafkamps) Groenstructuurplan. - Maar de aandacht zou ook moeten uitgaan naar de bereikbaarheid van een ziekenhuis op die plek. - Sinds de 's-Gravelandseweg en de Zwaluwlaan verbonden werden en er voor Schiedam-Noord een tweede uitvalsweg kwam, is het op de Nieuwe Damlaan niet merkbaar rustiger geworden. Dat komt uiter aard omdat de woningbouw in Spaland ondertussen doorging en dat levert meer automobilisten op. De Nieuwe Damlaan zou rustiger kunnen worden als over een paar jaar de 'oortjes' van rijksweg A4 bij de Vlaardingerdijk/Vïjfsluizen voor beide richtingen opengaan, want dan hoef je vanuit Schiedam- West en -Zuid niet meer de halve stad door om via de Nieuwe Dam laan en het Kethelplein bij de Beneluxtunnel te kunnen komen. Maar het ziekenhuis verwacht een miljoen autorijders per jaar. Dat leidt ongetwijfeld tot congestie op de Nieuwe Damlaan (denk alleen maar aan het gebrek aan ruimte om in te voegen voor verkeer naar het ziekenhuis). Bovendien staan de op- en afrit van de A20 bij de Churchiilweg ter discussie. De Nieuwe Damlaan blijft dan een hoofd ader, geteisterd door files, en dan moetje maar hopen dat er geen am bulance met zwaailicht en sirene aan komt - ïjdele hoop, zo vlakbij een ziekenhuis. De locatie van het ziekenhuis is verkeerd gekozen. Op een veel te krappe plek. Strijdig met de ecologische functie van de Poldervaart Niet bij de metro. En met parkeer- en verkeersproblemen die niet op te lossen zijn. Maar wie koos die plek eigenlijk? Niet de gemeenteraad. En de raad is het hoofd van de gemeente. Pas bij aanvaarding van het herziene bestemmingsplan Bijdorp zal er een raadsbesluit zijn dat het zieken huis daar moet komen. Rijkelijk laat, als je nagaat hoelang er al over die plek gesproken wordt. Welke locatie is logischer voor een Schiedams/Vlaardings zieken huis? Het Shell-sportpark van Vlaardingen, desnoods half over de A4 heen (dan kunnen Schiedam en Vlaardingen de grondopbrengsten delen). Die locatie ligt én bij de metrolijn-in-aanleg én bij de oortjes in-wording én bij dezelfde spoorlijn Rotterdam-Hoek van Holland ais waar het ziekenhuis nu gepland is. Dan zou het ziekenhuis zelfs voor Hoogvliet, Rhoon en Poortugaal een functie kunnen krijgen. Maar je zult zien dat honderden bezwaarschriften de wethouder niet op hetidee brengen, dat hij fout zit. Integendeel, hij zet de wijkbewo- - ners onder druk om vooral niet naar de pers te stappen. En de bewo- 1 ners stinken er nog in ook. KOR KEGEL DonderdagS mei SCHIEDAM Dc de Woudhoek. Bingo, 13.30u. Filmhuis, Nieuw- straat 12. Lola Rennt, 21,00u. Podium Café, Lange Haven 28. Marco Dl imantatos sessie (kwaliteitsmu- ziekspektakel), 21.3ÖU. VLAARDINGEN Harmonie, Schiedamseweg 51. Lezing over het ont staan van The Body Shop, 14.00-16.00u. MAASSLUIS Groen van Prinstererkade. Visinstruetiedag, 14.00u. Vrijdag 7 mei SCHIEDAM Openbare Bibliotheek, Bachplein. Schrijversavond met Joost Zwagerman, 20.15u. Filmhuis, Nieuw- straat 12. Lola Rennt, 21.00u. Podium Café, Lange Haven 28. Vrijdag-avond CD's, 20.00u. Total Music, Calandstraat 111-a. Halve finale van The battle of to tal music, 21.OOu, VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51. De Vliegende Panters met Hype, 20.00u. Filmtheater Het Zee paard, Schiedamseweg 51. Claire Dolan, 21.OOu. ROTTERDAM Ahoy' 10.00-22.00 Arbeidmarkt 2000.19.00 Amitabh Baehchan. Lantaren/Venster 20.30 Extra Dry. 21.00 Gorilla meets Bambi. Ro theater 19.30 Anna Karenï- na. Rotterdamse Schouwburg gr zaal 20.15 Neder lands Dans Theater 1. kl zaal 20.30 Jeugdtheater Hofplein 19.00 Het Sterrekind. Maritiem Museum 12.00-15.00 Maak je eigen 'klomp met een zeiltje', de Doelen gr zaal 20.15 Rotterdams Philharmonisch Or kest. Jurriaanse zaal 20.15 Joodse muziek. Club Heat Steve's Pussy Lounge. Baroeg 20.00 Black Metal Ga thering. Nighttown 21.00 Miss Bigi Banda. 22.00 Mystery man. Bibliotheektheater 20.00 Reis van de lege flessen. Luxor 20.15 Het Groot Niet Te Vermij den. Van do.6mei. t/m wo,12mei. Cinerama 1: 'Message in a bottle' (12) dag. 12.20- 15.20-18.20-21.20. Cin.2: 'Just the ticket' (16) dag. 12.50-15.40-18.50-21.30. Cin.3: 'La Vita Bella' (al) dag. 15,10-18.30-21.20. Cin.4'Asterix Obelix tegen Caesar' (al) dag. 13-18.40-21.30. Cin.5: 'Holy Man' (al) dag. 12.40-15.40-18.40-21.20. Imax Theater: 'Extreme' (al) dag. (beh.ma.) 14-18-20 (20 u. Eng.vers.), ma. 14-16. Afnca's Elephant King dom (al) dag. (beh.ma.) 15-19, ma. 15. 'Whales' (al) dag. Redactie 13. 'Saving private Ryan' (16) dag, (beh.ma.) 21. Waterweg: Venster 1: 'Following' (16) dag. 19.30, 'My name is John Joe' (16) dag. (beh.ma.) 22, do.vr. ook 15, zo. ook 12.30. Bunte, Sneak preview ma. 22, Ven.2: 'El viento se llevo ló Edwin que' (16) do.t/m.za. 19.30. 'Festen1 (16) do.Vm.zo.22, do. Comelisse, ook 15. Moviezone: 'L'appartement' (16) vr.15.30. Ben van 'Faust' (16) zo. 15. Wereld Cinema Tour: 'Kleines tro- Haren, picana' (16) zo. 19.30. Cinema 2000: 'Ludwig1 (16) ma- Danielle .di.wo. 19.30. Ven.3: 'Journey to the sun' (16) dag. Hermans, 19.45-22, zo. ook 13. Veu.4: 'Het vijfde seizoen' (16) Mariëtte dag. 20. 'La vie rêvée des anges' (16) dag. 22. Olsthoom, Lumière 1: T still know what you did last summer1 Eefje (16) dag. 13-15.45-18.30-21.15. Lum. 2: 'Bride of Oomen, Chucky' (16) dag. 13.45-16.30-19-21.30, zo. niet 13.45. Sander Dance with me' (16) zo. 13.15. Lum.3: 'Babe: pig in Sonnemans the city' (ai)dag. 13.30-16-18.30. 'Payback' (16) dag. 21. Lum. 4: 'The faculty' (16) dag. 16.30-19-21.30. Over de Pathé 1: 'Arlington road' (16) dag. (beh. zo.) 11.55- Vesten 3, 15.10-18.15-21, zo. 13-15.35-18.15-21. Pat.2: 'Rush 3116 AD hour1 (16) dag. 11.40-16,40-19-21.40, di. niet om 21.40. Schiedam Sneak Preview: 'Edward vs Edward' (16) di. 21.40. Postbus 373, Pat.3: '8mm' (16) dag. 15.40-18.20-21.20. Pat.4: 'Blast 3100 AJ from the past' (al) dag. 11.20-14.10-16.40-19.10-21.50. Schiedam Pat.5: 'True crime' (16) dag. 11.50-15.20-18.20-21.20. Pat.6: 'Shakespeare in love' (al) dag. 15.50-18.30- Telefoon 21.10. Pat.7: 'A civil action' (al) dag. 16.10-18.55-21.30. 2732700 Kindermatinees: Cin.3: 'Abeltje' (al) dag. 12.40. Telefax Cin.4: 'Babe in de grote stad' (al) dag. 16. Imax Thea- 4265227 ter: 'Babe m de grote stad' (al) dag. 11-17. Ven.3: 'Black Beauty' (al) do.vr.zo. 15. Yen.4: 'Pipi Lang- Sportredac kous' (al) do.vr.zo. 13. 'Rasmus en de landloper' (al) tie: do.vr.zo. 15. Lum.4: 'Een luizenleven' (al) dag. 14. Bart Pat.2: 'Missing link' (al) dag. 14.20. Pat.3: 'Een luizen- Boerop leven' (al) dag. 11.10-13.25. Pat.6: 'Babe in de grote Telefoon stad' (aj) dag. 11.10-13.25. Pat.7: Asterix en Obelix' 2732700 (al) dag. 11-13.30. 4004310 Vlaardingen/Schiedam Een politieman van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond, district De Eilanden, heeft m 1997 ten on rechte informatie verstrekt over een over lastgevende familie, die in Schiedam zwaar overhoop lag met de buren. De man lichtte de gemeente Spykenisse en drie woningbouwcorporaties in over de nu in Vlaardingen woonachtige vrouw en haar gezin om zo te voorkomen dat zy een huis in Spijkenisse zouden krijgen. De Rotterdamse Anti Discriminatie Raad (Radar) heeft namens de vrouw bij de Na tionale Ombudsman, mr. dr. Oostmg, ge klaagd over de handelwijze van de politie man. Radar beroept zich op het Europees verdrag tot bescherming van de rechten van de mens waarin staat dat iedereen die wettig op het grondgebied van een staat verblijft de vrijheid heeft binnen dat ge bied haar verblijfplaats te kiezen. De vrouw maakt er bovendien bezwaar tegen dat er informatie over haar familie is ver strekt zonder dat zij daarvan op de hoogte was. De familie werd in mei 1997 onderge bracht bij noodopvang 'De Opstap' van het Leger des Heils in Spykenisse omdat grote problemen met de buren in Schie dam ervoor zorgden dat zy daar niet lan ger konden blyven wonen. Op verzoek van de vrouw werd de urgentieverklarmg voor een woning in het Waterweggebied omgezet naar Spykenisse. In die plaats hadden zij eerder al gewoond. Zodra de politieman hoorde dat de fami lie weer in Spijkenisse wilde komen wo nen, lichtte hy de drie woningbouwver enigingen in die plaats in over de bewus te familie. Hy kende het stel uit de tyd dat het nog m Spykenisse woonde en daar eveneens overlast veroorzaakte. Ook de gemeente werd ingelicht en bij het Le ger des Heüs werd erop aangedrongen de familie met te helpen. De politieman verstrekte de informatie aan derden omdat er volgens hem by de komst van de familie naar Spijkenisse weer problemen zouden ontstaan. Dat zou veel werk betekenen voor de agenten, veel stress opleveren bij de nieuwe buren en een gevaar vormen voor de familie zelf, omdat omwonenden a! eerder van plan waren geweest het recht in eigen hand te nernen, 'Pro-actief werken' noemt de politie dat. De bewuste politie man heeft bekend dat hy het voorkomen van problemen hoger achtte dan de priva cy van de familie. Schuld anderen Klaagster /elf ontkent trouwens dat zy en haai man de oorzaak zyn van alle proble men. Volgens haar ligt de schuld bij ande ren en is zij alleen slachtoffer. Eén enkele keer uitgezonderd, is geen enkele politie agent er ooit in geslaagd de vrouw ervan te overtuigen dat zij bijdraagt aan de overlast. De ene keer dat dat wel lukte, was dat na een gesprek met de politieman tegen wie nu de klacht was gericht. De overlast bleef toen maanden uit. Op grond van alle feiten en correspon dentie die er tussen klaagster en politie is gevoerd, concludeert de Nationale Om budsman dat de klacht gegrond is. Oos- ting vindt het onjuist dat de politie de vrouwniet heeft gemeld dat er informatie over haar is verstrekt. De wouw kon daar niet op reageren en de politieman heeft de belangen van openbare orde en het recht op vrije huisvesting van de vrouw niet goed tegen elkaar afgewogen. Tijdens het onderzoek van de Ombuds man heeft de korpsbeheerder de klacht alsnog gegrond verklaard en een schade; vergoeding aan de vrouw verstrekt Zij woont nu al weer enige tijd in Vlaardin gen. Door Ben van Haren Vlaardingen Nog niet alle woningen zijn verkocht, maar de voorbereidingen voor de bouw van het buurtje d'Engelsche Boomgaert zijn in "olie gang. Momenteel schuiven draglines en shovels druk heen en weer op het voormalige Kolpabadter- rein. Bouwverkeer rijdt af en aan over de Westlandseweg; vrachtwagens met onder meer rioolbuizen en busjes van loon bedrijven met personeel. Volop bedrijvigheid op hetvoormaligKolpabadterrein.Overtweemaanden moetdeeerstepaaldegrondlnvoorhetpieuwewoonwijk- jo d'Engelsche Boomgaert. FotoRoeidijkstra Daco Bokx zegt: „Ja, er wordt mo menteel hard gewerkt om het ter rein bouwrijp te maken. Wij ho pen op 2 juli de eerste paal te slaan en als alles een beetje mee zit kunnen dan de eerste bewo ners volgend jaar zomer in d'En gelsche Boomgaert wonen." Hij is directeur van Bokx Project BV, dat in totaal honderd nieuwe woningen bouwt in het gebied tussen Westlandseweg, Burg. Pruissingel, Riouwlaan en J.P, Coenlaan in Vlaardingen. Daar van ging meer dan negentig pro cent in de verkoop. De belangstelling om op die piek te wonen is groot. Na het bekend worden van de eerste plannen melden zich 2400 kandidaten. Toen zij het vouwblad met platte gronden en globale verkoopprij zen (variërend van 250.000 tot 770.000 gulden) hadden ontvan gen, deponeerden ruim 900 lief hebbers vrijblijvend meer dan 1600 opties. Ongeveer een derde van die op ties betrof de woning van 250.000 gulden, die volgens de eerste fol der in Maatschappelijk Gebonden Eigendom via een woningcorpo ratie zou worden verkocht Hierin maken een woningcorporatie en de 'eigenaar' afspraken over hoe zij de financiële risico's en profij ten delen. Bokx bereikte echter geen overeenstemming met een corporatie, mede door onzeker heid over de juridische en fiscale consequenties, en zag van deze vorm van sociale woningbouw af. Uiteindelijk verzond Bokx 750 uitnodigingen voor de officiële verkooppresentatie op 6 februari. Daar gaven 305 kandidaat-kopers zich op voor de notariële loting van twee weken later door Van der Valk-Bonga Partners Nota- rispraktyk NV uit Schiedam. Zy zijn de afgelopen weken in volgor de van loting benaderd en inmid dels zijn 81 koopovereenkomsten gesloten. Alle tien duövüla's langs de J.P. Coenlaan (koopprijs 750 000 gulden) zyn verkocht en het/' Ifde geldt voor de 31 rijtjes huizen (425.000) op het midden terrein. Van de vyf verhoogde huizen (ruim 600.000) op de west hoek van die rijtjes zyn er nog twee in de aanbieding. Dat is ook het geval met acht van de 45 zoge naamde Haagwoningen (450.000 tot 600.000 gulden) aan de singels langs Westlandseweg en Burg. Pruissingel. Huurwoningen De meeste toekomstige bewoners van d'Engelsche Boomgaert zijn dus bekend. Over het beheer van de negen huurwoningen voerde projectontwikkelaar Bokx deze week overleg met Waterweg Wo nen. Corporatiedirecteur Ben Pluimer zei na afloop hiervan te verwachten dat zijn organisatie het beheer krijgt over deze wonin gen, die binnen de huursubsidie- grens van 910 gulden per maand moeten vallen. Deze voorwaarde vloeit voort uit de onderhandelin gen van de gemeente met de ont wikkelaar over de prijs voor de overdracht van het veertig jaar oude binnen- en buitenzwembad metligweiden. Overeengekomen werd dat in het project een deel sociale woning bouw werd opgenomen. Afgespro ken is dat de woningen minstens de komende tien jaar in de sociale huursector blijven. De verkoop prijs die Bokx ervoor vraagt is voor een corporatie te hoog om die garantie te kunnen afgeven. „Wij zyn in vergevorderde be sprekingen met Bokx over het be heer en onderhoud van de negen sociale huurwoningen in d'En gelsche Boomgaert, maar kopen doen wy ze nieL We mogen dat zelfs niet volgens de rijksregels," aldus Pluimer van Waterweg Wo nen. Voor de woningtoewijzing zullen de normale regels gelden. Door Sander Sonnemans SchiedamZe zyn al voordeurde ler sinds 1 januari van dit jaar, m aar niet veel mensen schijnen te weten dat het Buro voor Rechts hulp, De Rechtswinkel en de Soci aal Raadslieden onder één dak by elkaar zijn gekropen. Maar al te vaak maakt verwarring zich meester van mindervermogende Schiedam se burgers die rechts hulp nodig hebben. Waar kan je nou terecht voor advies over het arbeidsrecht, hulp bij het schrij ven van een bezwaarschrift of in formatie over een studiefinancie ring of de juridische aspecten van een echtscheiding? De verwar ring zal welhcht niet een-twee drie worden weggenomen, maar zeker is wel dat hulpbehoevenden in het pand aan de Nieuwe Haven altijd op de goede plek zijn. Een maal over de drempel op nummer 147 krijgen de ze de hulp die ze nodig hebben. Van het kastje naar de muur ge stuurd worden is er niet meer bij. „Uitermate praktisch dat we nu bij elkaar zitten," vindt Rien Son- neveld van het Buro voor Rechts hulp dat per jaar zo'n duizend mensen helpt. „Het voordeel is dat we de clienten makkelijker naar elkaar kunnen doorverwij zen. Veel mensen weten soms ge woon niet by welke instantie ze moeten zijn. Hier zitten ze altijd warm. Kijk, de mensen willen we ten of ze geholpen kunnen wor den. Ze hoeven hier maar één drempel over. Kan de ene organi satie hen met een bepaald pro bleem niet helpen, dan worden ze goed als mogelijk van informatie voorzien en eventueel verwijzen we ze naar het juiste adres. En dat is dus ook hier." De Rechtswinkel, met om en na bij de 700 diënten per jaar, en So- Walter van den Berg 'derde van links) en Rien Sonneveld (tweede van rechts) van respectievelijk Sociaal Raadslieden en het Buro Rechtshulp tonen trots de raamborden die de samenwerking bevestigen. Ze worden geflankeerd door collega's van de Stichting Rechtswinkel Schiedam. Foto Roei Dijkstra ciaal Raadslieden, jaarlijks goed voor ruim 2500 'klanten', waren al langer gevestigd m het statige pand. De constructie met het Bu ro voor Rechtshulp dateert pas van begin dit jaar. Walter van den Berg, werkzaam bij Sociaal Raadslieden, betitelt r1 bunde ling van krachten a n juridi sche huisartsenpraktijk'. „We hebben hier een spreekuur, afde lingen voor de eerste hulp en ge specialiseerde instanties waar men naar doorverwezen kan wor den," trekt hij de vergelijking. Van den Berg is zeer in zijn nop jes met de 'troika' en toont dan ook trots de drie naamborden ach ter het raam die de aanwezigheid van de hulpinstanties verraden. Verschillen Hoewel alle dne de instellingen er zijn om sociaal-juridische vragen te beantwoorden en hulp te bei den bij juridische procedures, zyn er wei degelyk verschillen. Het Buro voor Rechtshulp is een onafhankelijke stichting die be taald wordt door de overheid. Er werken juristen en advocaten die zijn gespecialiseerd in het ar- beids-, vreemdelingen-, huur-, so ciale verzekenngs- en het gedetï- neerdenrecht. Ze geven juridisch advies, schrijven brieven voor hun cliënten en dienen namens hen bezwaarschriften in, bemid delen en leggen bepaalde zaken eventueel voor aan de rechter. Het Buro voor Rechtshulp helpt mensen van wie het inkomen la- g( is dan 2650 gulden (alleen staanden) en 3790 (gezinsinko men) gulden netto per maand. Het spreekuur is gratis. De eerste drie uur rechtsbijstand kosten dertig gulden en als de zaak meer tijd kost, wordt een bijdrage gere kend afhankelijk van het inko men. Bij de Rechtswinkel werken uit sluitend rechtenstudenten - hoofdzakelijk van de Erasmus Universiteit - als vrijwilliger. De Rechtswinkel helpt alleen men sen met een minimum-inkomen en behandelt juridische proble men op het terrein van het consu menten-, arbeids-, straf- en huur recht en de sociale voorzieningen. Zaken met een belang van meer meer dan vijfduizend gulden wor den niet in behandeling geno men. De medewerkers geven juri disch advies en kunnen hun cli ënten bij een geschillencommis sie terzijde staan. De hulp van de Rechtswinkel is gratis. De Sociaal Raadslieden zijn in dienst bij de gemeente, maar wer ken volledig onafhankelijk voor bovengenoemde doelgroepen. De Sociaal Raadslieden geven infor matie en advies over allerlei rech ten en voorzieningen (onder an dere huisvesting, studiefinancie ring, alimentatie consumenten- kwesties) en helpen bij het invul len van ingewikkelde formulie- ren. Ze doen dat alleen voor Schiedammers, dat in tegenstel ling tot de andere twee instellin gen. Ook voor de hulp van de So ciaal Raadslieden hoeft niet wor den betaald.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5