9 Raadsvoorstel wordt waarschijnlijk uitgesteld KORT Rotterdams Dagblad Vlaardingen en COA in clinch over kosten opvang asielzoekers Vlaardingen heeft 'plots' 700 hondenbezitters erbij Maar weinig kinderen 'hoepen' door de wijk Politie Schiedam rolt jeugdbende op Liduinawandeling moet toeristen naar Schiedam lokken 125,- GOUDEN NA AM COLLI ER SATIVAR JUWELIERS 125,- PvdA-debat over de A4 Flinke prijs voorjenever Gevaar op fietspad Op- en afritten bij Maassluis afgesloten Kamervragen Hooglanders frïwelcen voor fJ29 0800-0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag i mei ibyv Door Eefje Oomen Hoewei Vlaardingen er nog geen Omdat het om een terrein gaat proefboringen naar de kwaliteit huur per vierkante meter b officiële mededelingen over wil van maar liefst drie hectare, zou- van de aarde, die vorige maand Door nu al m het terrein t Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen en het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) liggen overhoop over de ver deling van de kosten voor het asielzoekerscentrum bij indu strieterrein De Vergulde Hand. Nu het bodemonderzoek naar het gebied is afgerond, had het kostenplaatje allang rond moeten zijn. Het COA heeft inmiddels wel een fmaneierings- voorstel op tafel gelegd, maar daar is door Vlaardingen nog niet op gereageerd. Dat de gemeente en het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers COA de begroting nog steeds met voor eikaar hebben, betekent dat het raadsbesluit over het centrum voor vluchtelingen waarschijnlijk wordt uitgesteld. Medio juni zou den de politieke fracties er een be slissing over nemen. Waarschijn lijk valt dat besluit nu later. Hoewei Vlaardingen er nog geen officieie mededelingen over wil doen, is het aannemelijk dat het COA-voorstel niet in goede aarde is gevallen bij het lokale bestuur. In dat plan gaat de Haagse hulp verleningsinstantie ervan uit, dat de gemeente de kosten betaalt voor de ophoging van het terrein. Zo'n ophoging van 2.30 meter is nodig, omdat het terrein op dit moment niet stevig genoeg is om bet gewicht van een centrum voor zo'n vierhonderd asielzoekers te dragen. Hoeveel die bodemkundi- ge ingreep kost, wil zowel het COA als de gemeente niet kwijt. Omdat het om een terrein gaat van maar liefst drie hectare, zou den de kosten echter wel eens in de honderdduizenden guldens kunnen lopen. Proefboringen Wethouder Aart Kool heeft na mens b en w bij eerdere gelegen heden echter steeds benadrukt, dat de kosten voor een bodemver- betenng met per definitie op Vlaardingen kunnen worden ver haald. Bij de informatiebijeen komst eind februari voor omwo nenden van De Vergulde Hand zei de wethouder, dat zelfs de proefboringen naar de kwaliteit van de aarde, die vorige maand werden afgerond, door het COA betaald zouden moeten worden. Het COA vindt zo'n gemeentelij ke investering echter redelyk, omdat Vlaardingen het achterge stelde industrieterrein vroeger of later sowieso moet opknappen. Het asielzoekerscentrum zal er, zo is afgesproken, maar vyf jaar worden gehuisvest Daarna moe ten er gewoon weer bedrijven ko men. Omdat Vlaardingen het geld ech ter eerder moet ophoesten, is het COA wel bereid een iets hogere huur per vierkante meter betalen. Door nu al in het terrein te moe ten investeren, loopt de gemeente immers vijf jaar rente mis. Het COA, 20 luidt het voorstel, zorgt voor terreinverlichting en voor voorzieningen als gas, water en elektriciteit. De tijdelijke onderkomens van de vluchtelingen worden ook door de hulpverleningsinstantie betaald. De stacaravans en semi-perma- nente kantoortjes, die er worden neergezet, kunnen immers ook nog worden gebruikt, nadai het project m Vlaardingen is beein- SchiedamMoet er werkelijk een 'stuk A4' worden aangelegd tus sen de Beneluxtunnel en Delft. Is die 'A4-Noord werkelijk noodza kelijk voor de Zuid-Hollandse economie en, 7.0 ja, hoe valt die weg op een natte manier in de na tuurlijke omgeving van Midden- Delfland in te passen? Boven dien: kunnen we wat verwachten van de publiek-private samenwer king in de aanloop naar een even tuele aanleg van de weg? Dat zijn vragen die morgen aan de orde zullen komen tijdens een de bat in Vergadercentrum Engels bij Rotterdam CS Het debat wordt georganiseerd door de PvdA Zuid-Holland en die heeft partijgenoot en Kamerlid Peter van Heemst als 'hoofdgast' uitge nodigd. De Rotterdamse parle mentariër gaat in discussie met vertegenwoordigers uit de private sector, statenleden en gemeente bestuurders. Van Heemst zorgde er met een motie voor dat reeds door het rijk gereserveerde middelen voor de aanleg van de A4 werden overge heveld naar de aanleg van een spoortunnel m Delft. Het debat begint zaterdagmorgen om 10.30 uur en duurt tot 12 uur. Schiedam Een 50-jarige Schie- damse heeft gisteravond een flin ke prijs moeten betalen voor twee flessen jenever. Ze had gepro beerd de flessen te pikken bij een slijterij aan het Broersveld in haar woonplaats, maar werd op heter daad betrapt. De vrouw, die nog nooit eerder in aanraking was ge weest met de politie, kreeg een boete van 240 gulden. Een stukje verderop, in De Nieu we Passage, moest cm perso neelslid van een sportwinkel een 12-jarige jongen achterna gaan. De knaap had twee portemonnees "gegapt en was daarmee de winkel uitgerend. De verkoper zette de -achtervolging in en greep de jon ge winkeldief op de Hoogstraat in zijn kladden. Hoek van Holland Dankzij een oplettende 47-jarige skeeler uit 's - Gravonzande zijn gisteravond in Hoek van Holland ongelukken voorkomen. De man moest op het fietspad van de Nieuwlandsedijk uitwijken voor een stuk metalen gaas van ruim een meter hoog dat dwars over het pad was gespannen. De skeeler kon nog net de berm induiken. Met voorbijgangers werd het gaas verwijderd Maassluis Verkeer dat op de A2Q ter hoogte van Maassluis- West de rijksweg op of afwil, moet rekening houden met een omlei ding. Vanaf vrijdag (20.00 uur) tot maandag (05.00 uur) zijn daar de op- en afritten afgesloten. De gewijzigde verkeerssituatie is noodzakelijk voor het werk aan de rotondes die aan weerszijden van de snelweg zijn aangelegd. Ko mend weekeinde worden de ro tondes geasfalteerd en belijncL Maandagochtend kunnen ze m gebruik worden genomen. Vlaardingen - Wie de cijfers ziet, zou denken, dat er het afgelopen jaar een enorme run op de Vlaar- dingse dierenwinkels is geweest. Zo'n zevenhonderd nieuwe hon denbezitters hebben zich de afge lopen maanden gemeld bij de ge meentelijke belastingdienst. Met een plotseling gestegen populari teit van poedel, teckel of Duitse herder hebben deze extra aan meldingen volgens de gemeente echter niets te maken. De oor zaak ligt 'm in de aankondiging van controles. Half maart kondig de Vlaardingen aan dat er in apnl controleurs op pad zouden wor den gestuurd, om te inspecteren of hondenbezitters wel belasting betalen. Omdat gemiddeld zo'n één op de acht Nederlandse huis houdens een hond heeft, waren er in Vlaardingen naar verhou ding veel te weinig belastingaan giften, Zo'n 3300 dieren werden aangemeld, terwijl er naar schat ting van de belastingdienst zo'n 4200 honden moesten rondlopen. Inmiddels zijn er dankzij de con trole-aankondiging vierduizend honden geregistreerd, nog steeds tweehonderd minder dan zou moeten. Het plan om hondencon troleurs in te zetten, wordt dan ook niet afgelast, maar iets ver traagd. De gemeentelijke belas tingdienst wil hondenbezitters nog even de kans geven hun dier te laten registreren. In plaats van medio aprü zullen de controleurs nu pas eind mei op pad gaan. Wie z'n viervoeter tegen die tijd nog steeds niet geregistreerd heeft, riskeert een boete van honderd gulden. Daarnaast moet de bezit ter vanzelfsprekend ook nog het gewone belastingbedrag ophoes ten. Voor één hond moet jaarlijks 99 gulden belasting worden be taald. Vlaardingers, die meerdere honden in huis hebben, betalen voor elke extra hond het dubbele. De inkomsten gebruikt de ge meente ondermeer voor het op ruimen van hondenpoep. De belang- stemngvoor deJeugdland activiteiten hield gisteren niet over. foio Dijkstra Schiedam Met een routebe schrijving en een plattegrond op zak gingen veertig kinderen uit Schiedam gisteren op speurtocht door de stad. Zij mochten de kilo meters overbruggen met de fiets, op skates of gewoon lopend. Per wijk moesten de deelnemers twee opdrachten uitvoeren. Dit varieer de van wandklimmen in sporthal Margriet, tot jeu de boules, com puteren, dansen, sporten, knutse len en meer. „We hadden er iets meer ver wacht, maar de kinderen die rr«e- deden waren heel enthousiast," zegt Pim Schenkelaars van Jeugdland 2000. „Hoeveel kinde ren er op een activiteit afkomen, dat h eb je gewoon niet in de hand. Ze waren er gewoon niet. Het eni ge dat ik kan bedenken is dat veel gezinnen op vakantie zijn Aan deze Wijkhop '99 activiteit van Jeugdland 2000 deden met al leen de buurt- en clubhuizen mee, maar ook het Stedelijk Museum, het Coöperatief museum en de Stadswinkel. De opzet is om kin deren op een leuke manier kermis te laten met spelletjes, kunst en historie. In de Stadswinkel moch ten de kinderen een eigen Jeugd land-paspoort maken en hoorden ze meer over de activiteiten van ambtenaren. Het Jeugdland 2000-team heeft in de tweede week van de voorjaars vakantie nog twee activiteiten in petto. Zo is er maandag van 11.00 tot 15.00 uur voor alle Schiedamse kinderen een speciaal dierenpro- gramma op de Maasboulevard. Kinderen mogen hun huisdier la ten keuren door een dierenarts. Verder zijn er demonstraties als hondentrainingen, schapensche ren en het opruimen van honden poep. Het vierde en laatste evene ment deze vakantie is van een ge heel ander kaliber. Dan draait al les om springen, Sportievelingen kunnen zich woensdag 12 mei van 11.00 tot 15.00 uur uitleven op al lerlei spel- en springmateriaaï uit het magazijn van Jeugdland. De zogeheten Springsale speelt zich af m Noord op het Marktplein, Bachplei-. Daar is een plek inge richt voor de bijzondere spring kussens van Blasio. Als het slecht weer is, verhuist Springsale naar deGroenoordhal. Vlaardingen Het Vlaardingse Tweede-Kamerlid Remi Poppe (SP) wil van minister Apotheker van Landbouw weten of het wel verantwoord is Schotse Hooglan ders uit te zetten in de Broekpol der, De Vlaardingse gemeente raad besloot vorige week tot de komst van tien runderen, die de polder een 'natuurlijker uiterlijk' moeten geven. Het idee werd vo rig jaar gelanceerd door de D66- fractie en had aanvankelijk brede instemming. Nadat de Dierenbe scherming een waarschuwing had afgegeven begon ook de Vlaar dingse politiek te twijfelen. Uit eindelijk stemde een meerder heid toch in met de komst van de Hooglanders. De polder is in de ja ren zestig en zeventig opgespoten met ernstig vervuild baggerslib uit de petroleumhavens van Rot terdam. De grond bevat hoge con centraties cadmium en bestrij dingsmiddelen. Volgens Poppe mag de gezondheid van de runde ren niet in gevaar komen. Dat dreigt volgens hem nu toch te ge beuren. De SP'er verwijst in zyn vragen aan de minister naar een artikel in deze krant. Daarin stelt de Veterinaire Inspectie van de Volksgezondheid, dat begrazing door Hooglanders weliswaar kan worden toegestaan, maar dat het vlees niet gebruikt mag worden voor menselijke consumptie. Bo vendien moeten de runderen re gelmatig worden gecontroleerd „Heeft de Veterinaire Inspectie zich," vraagt Poppe aan de minis ter, „op de hoogte gesteld van de exacte samenstelling van de bo dem- en grondwaterverontreini ging van de Broekpolder? En zo nee: waaromniet?" Door Sander Sonnemans SchiedamDe politie van het dis trict Schiedam heeft met het op rollen van een jeugdbende een groot aantal vermogens- en ge- welddelicten opgelost. De groep bestond uit 21 jeugdige verdach ten, in leeftijd variërend van 13 tot 19 jaar, die in wisselende sa menstelling opereerden. De jon geren hebben zich schuldig ge maakt aan zakkenrollen, tasjes roven, inbraken, autokraken en een beroving met geweld. De zaak kwam in februari van dit jaar aan het licht na de aanhou ding van een 13-jarige jongen die aan de Snelliussingel in Schie- dam-Oost een radio-cassettere corder uit een auto had gestolen. De knaap bekende, samen met enkele jongens, betrokken te zijn geweest bij een aanzienlijk aantal andere feiten. Omdat al snel bleek dat vijf verdachten in totaal twaalf delicten hadden gepleegd, werd een speciaal team geformeerd met de naam "Vyf voor twaalf. Maar het ging om een grotere groep. Uiteindelijk kwam de poli tie tot 21 verdachten die verant woordelijk zijn voor op z'n minst 23 zaken. Naast zakkenrollen en het stelen van tassen, hield de groep zich be zig met het plegen van woningin braken en inbraken in keider- boxen. Uit het nog enkele weken doorlopende onderzoek, gevoerd door een rechercheteam van zes man, kwam naar voren dat de jon geren ook nog een 'ö-jarige jon gen uit Vlaardingen met geweld hebben beroofd van zijn scooter. En op de Dam in Schiedam werd getracht een 45-jarige Leidpnaar onder bedreiging van een, r aar la ter bleek, neppistoot te c verval len. De man wist aan zijn b lagers te ontkomen en vluchtte een vi deotheek in. „Justitie," zegt Enk Venema, woordvoerder van het onder zoeksteam, „neemt de zaak zeer hoog op. Daarom zitten veertien jongeren die zo'n twee weken ge leden zijn aangehouden, nog al tijd in verzekerde bewaring. Drie hebben er al een dagvaarding ge kregen. Bovendien worden de ko mende dagen nog vier verdachten aangehouden. Als ze een beetje nadenken, weten die vier wel dat we zullen komen." De aanhouding van de 13-jarige knul was de sleutel tot het succes. Hij werd vrij uitvoerig verhoord omdat hij al vaker in aanraking was geweest met de politie. De jongen sloeg door en hep vervol gens leeg waardoor de ene na de andere zaak aan het licht kwam. Als snel was het voor de politie duidelijk dat de jongens in tel kens wisselende groepen hun slag probeerden te slaan. Van een strak georganiseerde bende is vol gens woordvoerder Venema geen sprake. 'Duku maken' „Het was een bende waarvan klei nere groepen vaak spontaan op zoek gingen naar een slachtoffer. Sommige gasten kenden elkaar heel goed, anderen kenden elkaar een stuk minder. Ze opereerden vaak in groepjes van vijf jongens. Berovingen, diefstallen of inbra ken werden niet uitvoerig vooraf gepland De plannen ontstonden vaak spontaan. "We gaan duku maken', zeiden ze dan. Geld ma ken, betekent dat Vaak verzamel den de jongens zich in of by De Nieuwe Passage." De jonge crimi nelen, één Rotterdammer uitge zonderd allemaal afkomstig uit Schiedam en nog thuis wonend, opereerden niet in een bepaalde wijk, maar door de hele stad. Eén strafbaar feit werd gepleegd m Vlaardingen. Het grootste deel van de buit, variërend van video recorders, rijbewijzen, vishengels en pinpasjes - soms met pincode erbij- tot een mobiele telefoon en magnetron, werd verpatst bij het Centraal Station van Den Haag. Het ging de jeugdbende vooral om geld. De opbrengst werd gebruikt voor de aanschaf van kleding en ging op aan uit gaan. Een deel van de gestolen waar is aangetroffen bij verdach ten thuis. „Het begon met spontane dief stallen zonder gewe \ervolgt Venema, „maar op den duur werd de werkwijze zorgwekkender. Er werd af en toe geweld gebruikt en soms werden dingen ook gepland De beroving van de man uit Lei den op de Dam was afgesproken. Eén jongen pakt de man van ach teren bij z'n nek, een ander houdt hem onder schot Ik ben met na me geschokt door het feit dat we de verdachten moeilijk duidelijk kunnen maken wat een impact iets dergelijks op het slachtoffer heeft. Ze vinden het redelijk nor maal wat ze doen. 'Hij kon toch zien dat het een nepvuurwapen was?' zegt dan zo'n knaap." Ook een vrouw uit Zeeland werd het slachtoffer an de jeugdben de. Ze wew joroofd van haar handtas ie inhoud - onder andere oaspoort en een rybe- wys- \ud verkocht. De Zeeuw se weid andermaal het slachtoffer van de Schiedammers, want later werd in haar woning mVliSjingen een inbraak gepleegd zonder dat er braaksporen werden achterge laten. Vermoedelijk is gebruik gemaakt van de sleutels die in haar hand tas werden aangetroffen. Volgens Venema heeft het meren deel van de ouders van de ver dachten met een gevoel van on macht gereageerd op de criminele activiteiten van hun kinderen. „De verdachten zyn allemaal schoolgaande jongens, die weinig thuis zijn. De ouders zijn in grote lijnen de grip kwijt op hun knide- De afronding van de restau ratie van de Singelkerk is voor de VW In september het sein om te starten met speciale Lik duinawande- iingen door Schiedam. Fo to Reel Dijkstra Schiedam De VW start in sep tember met een historische wan deling door het leven van een van de twee historische vrouwen die Schiedam grote faam hebben ge bracht: de heilige Liduina. De Schiedamse Liduina-dagtocht wordt opgezet in nauwe samen werking met de hervormde en de katholieke kerk en het gidsen- team van Schiedam. De tocht voert de wandelaar langs de plek ken die een belangrijke rol heb ben gespeeld in het leven van de Schiedamse heilige uit de Middel eeuwen. De start van wat een toe ristische trekker moet worden, valt samen met het gereedkomen van de restauratie van de Singel kerk ofwel de Parochie van de Heilige Liduina en OLV Rozen krans. Bij de VW speelde men al een tijdje met het idee om wat meer te doen met de twee historische vrouwen van Schiedam; Aleida en Liduina, Er zijn dan ook ettelijke gesprekken tussen VW, het Schiedamse parochie- en- her vormd kerkbestuur vooraf gegaan aan het organiseren van de Lidui- natocht. Het was oorspronkelijk de bedoeling om veel eerder te starten maarde restauratie van de Singelkerk gooide roet in het eten. In de basiliek bevinden zich de relikwieën van de Schiedamse heilige en er is een Liduinakapel ingericht. Het was daardoor voor de organisatie niet meer dan lo gisch dat een bezoek aan de Sin gelkerk in de dagtocht moest wor den opgenomen. Maar daardoor heeft men zich meteen verplicht om te wachten tot de laatste stei gers rond de kerk zijn verwijderd. De restauratie en het opruimen van de rommel moet tegen augus tus achter de rug zijn. In de basiliek kunnen de deelne mers aan de wandeling een blik werpen op de relikwieën van Li duina. Daarbij krijgen ze uitge breid tekst en uitleg van de gid sen die de groep begeleiden. Er wordt niet alleen gewezen op de historische waarde van de voor werpen die in relatie worden ge bracht met Liduina maar de gid sen zullen ook proberen de voor werpen te plaatsen in de context van het tijdperk waarin Iaduina leefde (1380 tot 1433). Verder is er in de basiliek de mogelijkheid om een moment in devotie te gaan. Het startpunt van de wandeling zal de Grote of Sint Janskerk zijn waar een medewerker van het gidsenteam de deelnemers ver welkomt met een kop koffie. Tij dens de koffie vertelt de gids het een en ander over de kerk die door de eeuwen steeds meer is uitgebreid om de vele mensen die het graf van Liduina kwamen be zoeken, te kunnen herbergen. Ui teraard zal tijdens een rondgang ook even stil worden gestaan bij het graf van de heilige. Verder wordt er een video of film gedraaid waarin het leven, lijden en sterven van Liduina wordt ver teld. Voor deze film of video zal de hulp worden ingeroepen van emi- ntus hoogleraar Van Herwaarden, die nationaal wordt gezien als dé kenner op het gebied van bede vaarten. In het klankbeeld zal het leven worden geschetst van de vrouw die door een val op het ijs lothaar dood aan haar bed was ge kluisterd. Ze dronk alleen Maas water en had geregeld visioenen. Al tij dens haar leven ontstond een devotie tot haar. Belangrijke man nen en vrouwen; uit heel Europa bezochten het ziekbed 'van Lidui na om de Schiedamse'heilige om raad te vragen. Liduina groeide uiteindelijk uit tot de bescherm heilige van de armen, zieken en schaal- .s. Haar bekendheid neemt daardoor zelfs nu, 560 jaar later, nog toe. Zelfs op mondiaal niveau. Zo werd twee jaar geleden in Toronto in Canada een ijshal naar haar vernoemd. Met de dag tocht wil de VW Schiedam meer toeristen naar de Brandersstad trekken en proberen de stijgende lijn van het bezoekersaantal vast te houden. Bij de toeristische or ganisatie heeft men goede ver wachtingen van de nieuwe dag tocht. Volgend jaar is het name ly k weer een heiligjaar en zal een aantal mensen heilig worden ver klaard door de paus. Nu al merkt men bij het bureau voor toerisme in Rome dat er wereldwijd mas saal op bedevaart wordt gegaan. Dat heeft overigens ook te maken met de millenniumwende. En daar Iiuuina zeker geen onbe kende heilige is verwacht men ook in Schiedam veel bezoek. V-rJièl 3 rw nu gen proefabonnement» Ja, noteer mij voor zo'n voordelIg proefabonnement (6 weken voor slechts./ 29,-xLff Naam: Adres: Postcode:... Telefoon: Bank/glronr.: .Vèorl:., m/v! .Nrt-..-. b - controle bezorglngf Handtekening:..,. /.""-..--A Stuur deze bon ineen envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afti. Abonnee Service Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam lllHIH a -1 s I f:-|

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1