19 'De Willem Ruys, dat was pas een schip ffef 1 Snelie sloop in Bospolder: onrust groeit Afp Op zoek naar de indrukwekkendste schepen in de Rotterdamse haven nni» ii_« wil H1H1HH r De Coolsis] Werkstraf voor verkrachter slapende vrouw Wijkeconomie in wereldhaven Rotterdams dagblad I I Zaterdag 8 meit 999 Wal is er mooier dan een schip dat van de helling loopt, verzuchtte oud-premier Joop den Uyl ooit, tijdens een van de verboren in de RSV-enquête. En inder daad: schepen, in alle soorten en maten, hebben de gemoederen altijd we ten te beroeren. Kijk maar wat er gebeurt wan neer de nieuwe Rotter dam eens een dagje aan legt in deze stad. En dat geldt trouwens niet alleen voor havenstad Rotter dam: het gedramatiseer de epos van de Titanic groeide wereld wijd uit tot een van de populairste Blms aller tijden. Het Maritiem Museum Prins Hendrik is in de weer met het samenstel len van een top tien van de meest tot de verbeel ding sprekende schepen van deze eeuw, voor een grote tentoonstelling die volgend jaar in het muse um te sien zal zijn. Wat vinden Rotterdammers, en dan vooral zij die dag in dag uit met se heep vaart hebben te maken, langs het water werken of over de haven uitkijken, zélf het mooiste schip? Aun welk zeekasteel be waren zij hun dierbaarste herinneringen? Welke schuit maakte de meeste indruk? Door Ben Maandag Jacqueline van Rijn, directeur van de Euromast: „Als ik er even over nadenk,., de Amengo Vespucci, een schttie rend zeilschip dat ik alweer een lange tijd geleden heb bezocht, niet in Rotterdam maar in Am sterdam, tijdens Sail, ik geloof be gin jaren tachtig. We hebben daar toen die vertrekken mogen bekij ken, prachtig, Precies zoals je je zo'n zeilschip voorstelt, een drie master was 't geloof ik, ik heb er niet zoveel verstand van. Zwart en wit waren de kleuren. En dan nog al dat koperbeslag. Het is al weer een tijd geleden dat ik dat schip heb gezien, maar ik zou er graag weer een keer op willen om nog eens rond te kijken. Het was niet in Rotterdam nee, maar wat mij betreft mag hy hier zo een keer langskomen. En laten ze 'm dan maar voor de Euromast leg gen." J J. Streefkerk, loods: ,.Dat is moeilijk te zeggen. Je kunt zoiets op verschillende ma nieren benaderen. Qua belijning, qua uitrusting... Bij mooie sche pen denk je vooral aan passagiers schepen. Dan herinner ik me als eerste de Queen Elisabeth, die hier een jaar of drie geleden ge heel vernieuwd binnenliep. Tk heb die toen niet zelf binnenge bracht, nee, maar ik stond wel lik kebaardend aan de kant Het was nogal spectaculair, want het was heiig toen hij de Nieuwe Water weg opkwam. Toen hjj de Wilhel- minakade passeerde viel het op eens zo dicht, dat het schip nau welijks meer te zien was. Maar er was geen weg meer terug. Hij moest een enorme draai maken en dat is toen maar net goed ge gaan, vandaar dat ik het me nog zo goed herinner. En als je het hebt over indrukwekkend... dan denk ik vooral aan zo'n kraanplat form dat ik eens heb versleept. Er zitten acht motoren in de poten en je bestuurt zo'n ding van 120 me ter breed en 200 meter lang met een pinnetje ter grootte van een lucifer. Je voelt je dan wel heel apart." C.W. Lieverst, regiowachtchef bjj het Gemeentelijk Havenbe drijf Rotterdam en vrijwilliger ■j - r- - i 'J* De oude Rotterdam, gebouwd in 1959, toentertijd het vlaggenschip van de Holland Amerika Lijn. Archieffoto-sRotterdams Dagblad bij het Maritiem Buitenmuse um: „Wat een moeilijke vraag, daar zou ik zo eén twee drie geen ant woord op weten. Even denken... Dan kom ik toch uit bij de oude Rotterdam, die vind ik wel wat Ik heb wel wat met dat schip: toen hij 1e water ging, ging ik naar zee. Het was een schip met een zeeg, dat hebben de schepen tegen woordig niet meer. Een schip hoort een zeeg te hebben, dat is myn mening. Sleepboten, ja die hebben ook wel wat. Ik heb vroe ger op zo'n sleepboot gevaren, zo een als de Hudson, die nu nog wel eens aan de Leuvehaven ligt. Zo'n schip hééft 't. Een schip moet iets hebben. Bij die moderne schepen is dat een beetje weg. Misschien komt het wel door m'n leeftijd hoor, ik ben 57. Maar die moderne schepen hebben iets onpersoon lijks. Ik zit hier op de wachtpost Botlek en daar passeert elke vijf minuten een zeeschip. Het moet wel heel erg bijzonder zijn wil je er een tweede blik aan wijden. Voor een Engels coastertje word ik nog wel eens geroepen. Maar verder is er eigenlijk niet? mwr tussen waarvan je zegt: goh, wat bijzonder. Er zyn ook zoveel ver schillende soorten. Het zyn eigen lijk niet meer dan ships that pass in the night.." Mai Elmar, directeur Cruise Rot terdam: „Nou zeg, da's een lastige... Je kunt natuurlijk zeggen de Rotter dam, omdat dat een combinatie is van emotie en dat hij hier weer in Rotterdam is geweest. Maar er zijn natuurlijk ook andere prach tige schepen Oude schepen, zoals de Öosterschelde, die weer hele maal is hersteld. Ja, laat ik dat maar zeggen: de Rotterdam is myn favoriete schip. Het is een prachtig nieuw schip met goede voorzieningen voor de passagiers, maar toch is het nog steeds een schip. En dat zo'n schip dan in het hartje van Rotterdam ligt, dat heeft toch wel iets speciaals. Hy zou hier best wat meer mogen ko men, ja, maar daar zyn we dan ook volop mee bezig." Willem Zoeteweij, 'manusje van alles' bij Troost Scheepsbeno- digdheden bv: „Wat op mij de meeste indruk De sterkste en grootste wereld, de luidde in 1963 het bijschrift bij deze foto. De Nieuw Amsterdam heeft gemaakt dat is toch wel de Nieuw Amsterdam van de Hol land Amerika Lijn. Dat is myn fa voriet. Die heb ik van myn veer tiende, vijftiende jaar zo dagelij ks meegemaakt hier aan de Wilhel- minapier dat de indruk echt ver pletterend was. Al die drukte, al die bedrijvigheid eromheen, dat deed je wat. Ik moet bekennen dat ik een groot zwak heb voor de HAL. Ik ben nou eenmaal zo'n halve 200I die alles wat hij daar over tegenkomt bewaart, uit een soort nostalgie... Wat me toch ook altijd wat deed, dat waren de sche pen van de Rotterdamse Lloyd, de Willem Ruys en hoe al die sche pen ook heetten. De Willem Ruys. dat was een ding waarvan je zegt, ja jongens zeg. dat is pas een schip. Ik heb het dan natuurlijk vooral over zeeschepen. Even denken... Ja, de vrachtschepen van de KNSM, dat was ook je van het. En zoals je vroeger die sleep- schepen aan de Waalhaven zag liggen... Dat heb je toch tegen woordig allemaal met meer." Ir. Pieter Struijs, directeur Scheepvaart bij het Gemeente lijk Havenbedrijf Rotterdam: „Het indrukwekkendste schip is natuurlijk niet altyd het grootste. Indrukwekkendheid heeft ook veel te maken met emotie. Voor mij geldt daarom de Koningin Beatrix als het indrukwekkendste schip. Ik werkte toen bij van der Giessen-de Noord, waar het schip werf gebouwd. Het moest toen, in de crisistijd van de scheepsbouw, 1985, vorden afgebouwd en ik was daarvoor verantwoordelijk. Er moesten in die tijd helaas veel mensen worden ontslagen. Het was een moeilijke tijd, maar wel een geweldig gevoel toen hij een maal voer: een Van der Giessen- óe Noord-product, een groot schip. Dat hebben we toen toch met zijn allen gedaan. Ja, dat schip maakt bij mij de meeste emoties los." H.B. Dirkzwager, directeur Dirk zwager bv: „Tja, veel mensen zullen wel de Willem Ruys, de Rotterdam en dat soort schepen noemen, maar ik kom toch uit op de Albireo, die heeft gevaren van '48 tot en met '79, dus 31 jaar. Dat was een schip meteen snelheid van 12 mijl. Het was vooral de vorm van het schip. Er zat een vooruit aan, een mid scheeps en een achteruit, een beetje ouderwetse indeling nog. Maar het was een gezellig schip, met een mooie lijn. Ik heb er een jaar als stuurman op gezeten, voordat hij werd verkoelJat was in 1963. Een mooi schip, gebouwd voor Van Nieveit Goudnaan. Dat was een schip met klasse." S. Muntz, oud-werknemer bij Wilton: „De heb altijd de Nieuw Amster dam een erg mooi schip gevon den, al is hij niet bij Wilton ge maakt. Daarvan heb ik hier ook een schilderij aan de muur han gen. Die hele lijn van het schip vind ik prachtig. En later heb ik eens op de tv gezien hoe de ac commodatie van het schip eruit ziet: schitterend. Myn broer heeft nog bij het droogdok gewerkt waar hij werd gemaakt Mijn moe der is toen nog bij de tewaterla ting geweest en by de bezichti ging. Hij is later een paar keer by Wilton in reparatie geweest. Dat schept toch een band met zo'n schip, Zo maken ze ze tegenwoor dig niet meer. Ach, in Nederland is het begonnen toen Verolme kwam met die grote tankers. Daaraan is de scheepsbouw in Ne derland naar de knoppen gegaan. Er moest alleen maar geld bij en er werd geen stuiver aan ver diend. Dat is mijn persoonlijke mening." HJ.G. Walenkamp, groepsdirec- teur bij Smit Internationale: Als je naar Smit kijkt, dan heb je het onmiddellijk over sleepvaart en berging. Dan komt vrijwel me teen de naam de Zwarte Zee op. Die is voor ons bedrijf heel be langrijk geweest. Er zijn er een stuk of vier van geweest, ik denk dat de laatste in '65 of '66 uit de vaart is genomen. De Zwarte Zee was zo'n beetje de sterkste in zijn soort, wat betreft trekkracht een van de zwaarste sleepboten ter wereld. Ook telde natuurlijk mee wat ze aan ankers aan boord had den, welke aggregaten en welk bergingsmateriaal. Ze hadden een enorme bergingscapaciteit. Wat die schepen zo bijzonder maakte was een combinatie van kapitein, bemanning en het schip. Zo hadden we kapitein Teun Vet en zijn bemanning, die heel lang op zo'n schip heeft gevaren en daarmee grote bekendheid kreeg. De Zwarte Zee III werd gebouwd in de crisisjaren en werd vooral ingezet voor berging op de Atlan tische Oceaan. Vanuit Madeira of de Azoren opereerde hy. Tja, dat schip heeft heel wat schepen ge borgen en branden geblust..." Rotterdam De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 30- jarige man veroordeeld tot hon derd uur dienstverlening en twee maanden voorwaardelijk wegens het verkrachten van een slapende vrouw. Het Openbaar Ministerie had eerder een half jaar celstraf geeist. Het slachtoffer, haar vriend en diens makker, de verdachte, wa ren na een avondje stappen in. één bed beland, omdat het hen alledrie te veel moeite was om op de bank een bed voor R. K. op te maken. Het drietal had die avond flink gedronken Wakker De vrouw was wakker geworden toen ze voelde dat er iemand bij haar binnendrong. Toen ze zich realiseerde dat dat niet haar vriend was, had ze K. wegge duwd en was ze opgestaan en weggegaan. De rechtbank acht bewezen dat K. het slachtoffer verkrachtte en ontuchtige handelingen pleegde op het moment dat de vrouw in lichamelijk onmacht verkeerde. De verdachte kan zich van het hele voorval echter niets herin neren. Ook zijn makker, de vriend van het slachtoffer, zegt van niets te weten. Rotterdam Bn bewoners in Bos polder neemt de ongerustheid toe over de versnelde sloooplannen van woningstichting De Combi natie. Inwoners van de w ik m Rotterdam-West waren deze v°ek met honderd in getal op de deel raadsvergadering van Delfshaven aanwezig om opheldering te vra gen over hun toekomst. De sloopplannen van De Combi natie houden in dat in de komen de vier jaar elfhonderd woningen verdwijnen Daar staat nieuw bouw tegenover, maar blykens de gang van zaken in de Spanjaard straat duurt de kaalslag m Bospol der langer dan goed is voor de wyk. De bewoners wezen op toe nemende onleefbaarhesd en leeg loop van Bospolder. De huurstop die is ingesteld in de Schippersbuurt, Puntstraat en Hudsonstraat stellen de aehter- blyvende huurders niet op hun gemak omdat dichtgemetselde huizen verpaupering in de hand werken. Vervangende nieuw bouw heeft er zeker niet plaats vóór 2002. Aangezien het de grote vraag is hoeveel betaalbare huurwonin gen er zullen worden terugge- bouwd, spraken Bospoidemaren tegenover de deelraadsleden de vrees uit dat ze na uitverhuizing niet meer kunnen terugkeren in de nieuwe woningen. De deelraad van Delfshaven heeft zich voorgenomen alle middelen aan te wenden om meer gTeep te krijgen op uitvoering van de stadsvernieuwing. Vanuit de Bruynstraat/Mathenesserdijk in Tussendijken hebben bewoners er bij de deelgemeente op aange drongen hun uitgewoonde huizen (vocht, schimmel, lekkage, kapot te ramen) zo spoedig mogelijk te slopen. Volgens de plannen wordt op deze locatie, bekend als project De Punt, over een periode van vijf jaar in fases gesloopt en/of gere noveerd. Dagelijks bestuurster M. Axwijk {stadsvernieuwing) zegde toe contact op te nemen met bouw- en woningtoezicht om de staat van de woningen te inspec teren. In de havenstad Rotterdam is het economisch beleid altijd toebe deeld aan niet de geringste wet- houdeis {Roel den Dunnen, Joop t Linthorst, Hans Simons), want de haven vraagt om ruimte, facilitei ten en bereikbaarheid en daar gaan forse investeringen mee ge moeid, ook van overheidswege. Economischezaken was dus een zware portefeuille, in Rotterdam veel meer dan in kleinere steden, waar het lokale economische be leid doorgaans neerkwam op her bestrating en aanleg van parkeer plaatsen. Een te klassieke benadering, zei wethouder Simons hierover op het recente zakenfestival. Simons heeft recht van spreken. Sinds het Ontwikkeb'ngsbedrijf Rotter dam (OBR) en het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam in 1996 de nota 'Naar een nieuw econo misch klimaat'uitbrachten, waar in gewaarschuwd werd voor te grote afhankelijkheid van de - eenzijdige - haveneconomie, is het economisch beleid in Rotter dam vernieuwd, verdiept, interes santer en aantrekkelijker gewor den. Resultaten blijven niet uit Dat is de verdienste van Simons en ook van enthousiaste deelge meentebestuurders (in Charlois, Noord, Delfshaven) die veel meer nadruk legden op goed contact met het plaatselijke bedrijfsleven. Met een nieuw actieprogramma voor het midden- en kleinbedrijf schiet Simons de Rotterdamse on dernemers met een scala aan maatregelen te hulp. De aanpak gaat verder dan het zoeken naar ruimte voor bedrijvigheid (wat niet meevalt in een stad waar het 1 twintig jaar geleden nog gebruik was om hinderlijke bedrijven de oude wijken uit te saneren). Nu het grote-stedenbeleid een verband legt tussen stedelijke vernieuwing en wijkeconomie, mag Rotterdam verwachten dat het beleid gericht wordt op een prettige mix van wonen en wer ken. Het welslagen hangt sterk af van eensgezind collegebeleid, waarbij het dan vooral aankomt op Hans Simons, Hans Kombrink en Herman Meyer, De hulp aan de ondernemers hoeft niet op dat mixende beleid te wachten. Er zyn nu al veel pro jecten aan de gang en ze hebben te maken met kennisbevordering, netwerkvorming, innovatie, een helderder regelgeving en inten- sieve ondersteuning van starten- de ondernemers. De gemeente Rotterdam werkt hiertoe samen met de Kamer van Koophandel, ondernemersverenigingen en op leidingsinstituten. Het is vooral de taak van het OBR om leegstaande winkelpanden en accommodaties geschikt ten be taalbaar) te maken voor starters. De dienst Stedebouw en Volks huisvesting zal moeten proberen meer koopkracht terug te krijgen in de wijken rond de binnenstad. En in het Oude Noorden bestaan leuke ideeën over verfraaiing van winkelstraten en -panden, met een solidaire deelraad die de be woners oproept de boodschappen vooral in de buurt te doen, In het stimuleringsgebied (kansenzone) Waalhaven-Zuid raken werklozen uit Charlois aan de slag. Met de Tante Agaath-regeling kunnen ondernemers voordelig geld le nen, terwijl de belastingdruk in de aanloopjaren minder is. En dan hebben we het nog niet eens over de invulling van de Kop van Zuid, de MüUeipieren omgeving en het Piet Smit-terrein. Verdere groei van de bedrijvigheid en werkgelegenheid in de Rotter damse regio moet vooral komen uit Bleiswijk, Schiedam, Helle- voetsluis.Hoek van Holland en de tweede Maasvlakte. Daarvoor zijn gemeentebestuurders nodig, die van economisch beleid meer ma ken dan het vernieuwen van het wegdek, want die klassieke bena- dering, volgens Simons, is niet wervend genoeg. Het bedrijfsle ven verdient meer steun, en het zal niet meevallen om de trend te keren dat ondernemers uitwijken naar andere delen van het land. De ondernemers kunnen zelt ook meer doen om het werkklimaat te verbeteren. Middenstanders zijn vaak individualisten en het valt winkeliersverenigingen niet mee om leader te vinden (suggestie: werk samen met wijk- en bewo nersorganisaties). Het zijn tot nu toe vooral de grotere bedrijven, die de potenties van oude wijken ontdekken en. personeel uit de buurt aannemea Het begin is er. De wijkeconomie kan dé drijfveer worden van de wijkaanpak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1