12 Onsterfelijk door Dood in Venetië Tijdloze Macbeth akelig actueel musicalsensatie van het seizoen Gezellig blind zijn met Vincent Bijlo Geniale Goethe was ook verdienstelijk kunstenaar Aanhouder Wynn (t) Rotterdams Dagblad WEM Maandag 10 mei 1999 Door Pieter van Li erop Het is de droom van elke acteur om ooit zo mooi dood te gaan als het Dirk Bogarde vergund is ge weest. En dan moeten we niet denken aan zijn verscheiden op 78-jarige leeftijd aan de gevolgen van een hartaanval gedurende het afgelopen weekend in zijn huis in Londen, maar aan de sublieme fi nale van 'Death In Venice*, de film waarin Bogarde de hoofdrol speelde die hem onsterfelijk heeft gemaakt In dat van 1971 daterende mees terwerk van Luchine Visconti, naar een roman van Thomas Mann, speelde de Britse acteur op aangrijpende wijze Aschenbach, het alter ego van componist Gust- av Mahler. Hij heeft een fatale ziekte onder de leden en heeft alle schepen achter zich verbrand, als hij de kans grijpt om op het strand van het Venetiaanse Lado nog een paar dagen te genieten van wat hij beschouwt als de ultieme schoon heid op aarde, in de persoon van een engelachtige Russische ado lescent Door die visioenen verzoend met zijn snel naderend einde, nestelt hij zich in een strandstoel van Ho tel Des Bains en sukkelt in slaap. Als het gaat regenen en het strand is verlaten, zit Aschenbach daar nog steeds. En als de regen de zwarte verf uit zijn haren begint te spoelen, wordt de schoonheids minnaar daar niet meer wakker van. Dirk Bogarde heeft ooit gezegd dat het spelen van deze Aschen bach voor hem het tegendeel was van een moeilijke opgave, omdat de rol hem paste als een maatkos tuum. En deze gedistingeerde Brit hield erg van maatkostuums. De ingetogen homoseksuele ero tiek, de alles omringende esthe tiek, de hyperbeschaafde beheer sing van zeer diepe emoties, het was allemaal karakteristiek voor Bogarde zelf en voor de beste rol len die hij gespeeld heeft. De stijl van Aschenbach had hij van huis uit meegekregen, als zoon van een in Nederland geboren kunst- o.ticus van The Times. Bij de burgerlijke stand stond hij inge schreven als Derek Jules Gaspard Ulric Niven van den Bogaerde. In hetlegernoemdezehem 'Pip'. Hij bezocht het University Colle ge in Glasgow en toen hij voor ac teur ging studeren, betaalde hij de studie met zijn werk als gra fisch ontwerper. Zijn filmaspira- ties waren in 1939 schuchter van stapel gelopen met een figuran tenrol in George Formby's klucht 'Come On George', toen de oorlog uitbrak. Zeven jaar 2ou Bogarde Hare Majesteits wapenrok dragen en het brengen tot majoor bij de Militaire Inlichtingendienst. In 1949 werd de filmloopbaan her vat en kwam hij onder contract bij The Rank Organisation waar hij aanvankelijk vooral rollen kreeg te spelen die hij zelf eens typeer de als 'delinquenten in verkreu kelde regenjassen, op de vlucht voor de politie'. Vervolgens ont wikkelde hij zich tot held van huisvrouwenfilms: „Ik ging bijna altijd dood, aan kanker of een her senbloeding, en vond dan nog net op tijd God. Of mijn tegenspeel ster ging dood en dan vond ik ook God." Die melodrama's bezorgden Bogarde in het Engeland van de jaren vijftig een immense popula riteit waarbij hij het ene jaar de polls won net voor Alec Guinness, of het ander jaar eindigde net na Alec Guinness. Meest succesvol was zijn reeks dokterfilms ('Doc tor in the House', 'Doctor At Sea', 'Doctor At Large', 'Doctor's Di lemma') waar hij zich later net zo hard voor geschaamd heeft als In Memoriam voor de gewatergolfde kuif waar mee hij in die jaren rondliep en de 'profielshots' die altijd en eeuwig zijn linkerkant pakten omdat die het mooiste werd gevoi den. Maar de bijzondere distinctie van zijn acteren begon steeds vaker de kwaliteit te overstijgen van de films waarin hij was te zien en dat leidde uiteindelijk tot serieuzere projecten en meer complexe rol len, waarvoor ook zijn rechterpro- hel interessant genoeg werd ge vonden. De film die zijn verdere loopbaan het meest heeft gedefi nieerd was 'Victim1 (geregisseerd door Basil Dearden in 1961) waar in hij de tragiek verbeeldde van een man die zijn homoseksuali teit moet ervaren als een sociale vloek. En nog meer spraakma kend werd twee jaar later zijn ti telrol in 'The Servant' (van Joseph Losey), een net zo venijnige aan val op het treurige, benepen En geland van die tijd. Het hoogtepunt van Bogarde's filmcarrière viel tussen 1963 en 1976, toen zijn naam een waar merk werd voor de Europese art cinema. \Tier keer werkte hij met Joseph Losey (The Servant' in '63, 'King and Country' in '64, 'Mo desty Blaise' in '66 'Accident' in '67) twee keer met Luchino Vis conti ('The Damned' in '69, 'Death in Venice' in '71) en Richard At- tenborough ('O, What A Lovely War' in '69 en 'A Bridge To Far' in '77) en verder onder anderen met Liliana Cavani ('The Night Porter' in '74), Alain Resnais ('Providen ce' in 1977), en Rainer Fassbinder ('Despair' in 1978). Er leek geen jaar voorbij te gaan of tijdens het Festival van Cannes was er een persconferentie met Dirk Bogar de achter de tafel vanwege alweer Acteur/schrijver Dirk Bogarde overleed dit weekeinde aan dege- volgen van een hartaanval. Archieffoto Reuters een glansrol in een competitie film. Speciaal controversieel was The Night Porter', waarin Bogarde een nazi speelde die na de oorlog op nieuw Charlotte Rampling ont moet ais een kampgevangene met wie hij een sadomasochistische verhouding had gehad en met wie hij terugvalt in dat perverse oude patroon. Ook in The Damned' en 'Despair' speelde hij decadente vooroorlogse Duitsers en daarbij het verkreukelde seksleven dat bij Bogarde bleek te passen in de meeste van zijn beroemde rollen, maakte dat producenten huiverig naar hem gingen verwijzen als 'die oude nicht'. In de nuchtere jaren tachtig wer den hem geen filmrollen meer aangeboden waarmee hij eer kon inleggen. In 1990 heeft Bernard Tavernier hem nog een keer we ten lerug te halen om hem de va der van Jane Birkin te laten spe len in 'Daddy Nostalgie', maar tot echt een comeback heeft dat niet geleid. Bogarde had inmiddels een nieu we artistieke liefde gevonden in het schrijverschap. Hij publiceer de uitstekend ontvangen boeken zoals het autobiografische 'A Postillion Struck By Lightning', 'Snakes .And Ladders', 'An Ordely Man' en de romans 'A Gentle Oc cupation', Voices In The Garden' en *West Of Sunset*. Het acteren beweerde hij nauwelijks te mis sen en twintig jaar geléden liet hij al optekenen: „De paar rollen waardoor ik hoop in herinnering te blijven, heb ik al gespeeld." En: „Ik beschouw Death In Venice als mijn testament." DoorJosFrusch Maastricht Het doek gaat op. Langzaam glijdt een lorrie over de spoorrail het hellende podium af. Op het wagentje ligt een lijk. Over het toneel verspreid liggen nog andere lichamen. De dood waart vanaf het begin nadrukkelijk rond in de nieuwe productie van Opera Zuid, 'Macbeth' van Verdi. Zaterdagavond was in het Thea ter aan het Vrijthof van Maas tricht de eerste van een reeks van elf voorstellingen. Het is niet alleen de associatie spoorlijn-dood waarmee de Itali aanse regisseur Giusseppe Frige- ni duidelijk wil maken dat moord en doodslag van alle tijden zijn. De manier waarop het bezoek in de drinkliedscène uit de tweede acte door de ordedienst op afstand wordt gehouden, roept beelden op uit oorlogsgebieden die regelma tig via de televisie tot ons komen. Natuurlijk is het gegeven van een volk dat lijdt onder de wreedhe den van een paranoïde tiran ake lig actueel. Teksten als 'De weg naar de macht is bezaaid met mis daden" en 'Elke morgen klinken de rouwklachten van nieuwe we duwen, nieuwe wezen' geven aan dat het drama van Shakespeare ook in onze tijd kan spelen. De nieuwe Opera Zuid-productie heeft dan ook terecht een tijdloos karakter en wekt met sobere mid delen een maximum aan drama tiek op: veel zwart, weinig bewe ging en een uitgekiend en bijzon der effectief lichtontwerp als sfeerbepalende factor. Tegenover het sobere en sombere toneelbeeld en dc statische pre sentatie staat de zeer levendige uitwerking van het muzikale ge geven. De kleine maar oh zo ener gieke Japanse dirigent Junichi Hirokami zorgt voor een onge kende hoeveelheid dynamiek. De opmerkelijk luchtige klanken die soms uit de orkestbak opstijgen, hebben een haast relativerende werking op het bloedvergieten op het podium maar versterken tege lijkertijd de dramatische hande ling. Want de extreme contrast werking die daardoor ontstaat, ontlaadt zich herhaaldelijk in machtige klankerupties die met de begeleidende toneelbeelden voor indrukwekkende momenten zorgen. Het alert musicerend Limburgs Symphonie Orkest laat zich daarbij van zijn beste kant horen met een orkestklank die nu eens compact, dan weer licht en transparant is. Ook vocaal behoort deze produc tie tot het beste dat de laatste tijd door het Limburgse opera gezel schap op de planken is gebracht. De uit het voormalig Joegoslavië afkomstige bariton Bons Tra- janov (Macbeth)en de Engelse so praan Christine Bunnir.g (Lady Macbeth) beschikken beiden over indrukwekkend stemmateriaal met ongekende dramatische mo gelijkheden. Zij weten vocale kracht en souplesse op geloof waardige manier met het acteren te combineren. Ten opzichte van dit geweld verbleekt enigszins de wat doffe tenor van Fernando de! Valle (Macduff), maar weet de Nederlandse bas Jacques Does ('Banquo') zich met zijn kernach tig klinkende stem goed staande te houden. Het koor - Het Zuidelijk Theater koor en het Limburgs Operakoor - kende een zwak begin (ongelijk, intonatieproblemen), vooral waar óf de vrouwen óf de mannen aan het woord waren. Maar het her stelde zich naarmate de voorstel ling vorderde, vooral m de stati sche massascènes die vol passie en overgave werden aangepakt. 'Macbeth' door Opera Zuid in Theater aan het Vrijthof, Maas tricht. Gehoord: zaterdagavond. Door Marc Floor Rotterdam Cabaretier Vincent Bijlo niet blind vanaf zijn ge boorte maar, zoals hij zelf placht te zeggen, 'daarvoor al' han teert in zijn laatste voorstelling 'Scheve Bomen' wederom zijn vi suele handicap als rode draad. Zo als alleen een allochtoon gelegiti meerd is alloehtonenmoppen te vertellen en alleen een homosek sueel homomoppen, zo mag Bijlo de humoristische mogelijkheden uitbuiten van zijn blindheid. Iets wat hij ten volle doet, want bijna elke grap of anekdote is eraan ge relateerd. MiSjW, tr,.. Door Martin Hermans Ütwdit Misdadigers die zich ontwikkelen tot mediasterren. Fred Ebb en John Kandex waren hun tyd ver vooruit toen ze dat thema ruim twintigjaar geleden verwerkten in de voorstelling 'Chicago'. Destijds kreeg de „cy nische musical lauwe reacties, maar drie jaar geleden keerde' Mjje show op Broadway terug in een geheel nieuwe versie en jjen bleek hoe actueel 'Chicago' nog altijd is. De hele wereld had zich net zitten vergapen aarihet proces rond OJ. Simpson, de sportheld die ervan verdacht 'yrerd zijn vriendin te hebben vermoord. Dat proces ontwik kelde zich tot een mediagebeur tenis van de bovenste plank. In 'Chicago' gebeurt exact het zelfde, alleen speelt het verhaal zich af in de jaren twintig van deze eeuw. In een vrouwenge vangenis doen de moorddadige dames Velma Kelly en Roxie Hart hun best om ondereen ver oordeling uit te komen. Met de hulp van de gladde Bflly Flynn, een slimme advocaat van de dui vel, halen beide dames alles uit Je kast om via de htedia hun misplaatste onschuld te bewij- Kanderen Ebb maakten er een .energieke en sexy musical van. Scherpe teksten, een mengeling van dixieland-, rag- en jazzmu ziek gecombineerd met de inno vatieve dansstijl van Bob Fosse zorgden voor een opzienbarende productie. Gestoken in een ja ren-negentig-jasje blijkt 'Chica go' - meteen minumura aan de cor - nog scherper en bitser dan twintig jaar geleden. Razendsnel Joop van den Ende liet zijn oog vallen op 'Chicago' als openings- voorstelling voor het nieuwe Beatrix-theater in Utrecht De vraag bleef hoeveel van deze op en top Broadway-shcw zou over leven in een Hollands poldermo del-aanpak. Toegegeven, dat echte Amerikaanse showbizzge- voel kennen we hier niet Maar 'Chicago' toont in één klap aan dat er in Nederland wel degehjk sterke, humoristische en vooral ook (artistiek) overtuigende mu- Met Simone Kleinsma (Roxie Hart) en PiaDouwes (Velma Kel ly) in de hoofdrollen beschikt de ze 'Chicago' over twee perfecte leading ladies, Speelt Kleinsma een wat naïef en lief moordena- resje,Douwes schittert als vinni ge bitch. En waar Douwes dans technisch net iets meer in huis heeft dan Kleinsma, straalt laatstgenoemde optimaal in de comedy-scènes. Samen vormen ze het vurig kloppende hart van deze razendsnelle musical Stanley Burleson is geknipt voor de rol van BiDy Flynn, de 'prins van de rechtbank'. Tot in detail weet hij de goede en voor al de slechte kanten van deze ad vocaat perfect te raken. Serge- Hecri Valcke als Amos Hart, de saaie echtenoot van Roxie, lijkt zo uit de huiskamer van je buren weggelopen. Zijn grote moment komt in de tweede akte en dat moment is grandioos. Marjoüjn Touw als moeder van de gevan gen vrouwen is vocaal sterk, maar zou in haar spel iets meer raffinement mogen hebben. Het ensemble is een verade ming om te zien. Ze brengen de dansen van Bob Fosse en Ann Reinking fenomenaal tot leven. Sexy, geil, grillig, spannend en met onweerstaanbaar gevoel voor detail Gekoppeld aan een gedreven spelend orkest - dat te recht een plaats midden op het toneel gekregen heeft en conti nu betrokken is bij de actie - en een haast hitsige vertaling van Seth Gaaikeraa staat hier het be wijs dat musical op topniveau in Nederland echt kan. Het geheim van deze overweldi gende 'Chicago' schuilt in de flit sende eenheid van de groep. Ie dereen - solisten, ensemble, or kest - heeft zijn eigen Grote Mo ment en krijgt van regisseur en choreografe ook alle gelegen heid om dat neer te zetten. Die eenheid is bijzonder ze ontbrak vaak in de andere musicals die dit jaar de revue passeerden. En dat maakt met recht van 'Chica go1 de musicalsensatie van dit seizoen. 'Geef ze een show die fantastisch is, maar waarvan de ondertoon sarcastisch is', zingt de dub op toneel Dat is ook pre- des wat je te zien krijgt 'Chicago'. Be&tmtheater, Utrecht Genen: gistermiddag. f.' iH Door Fran^oise Ledeboer Amsterdam In het Rembrandt- huis in Amsterdam is een exposi tie gewijd aan de passie van Goe the voor het verzamelen van wer ken van Rembrandt en andere Hollandse meesters uit de Gou den Eeuw. Tientallen fraaie wer ken portretteren hem als briljant verzamelaar, maar vooral aardig aan deze expositie is de aanwezig heid van tekeningen van Goethe zelf. De geniale Duitser verwierf al tijdens zijn leven grote roem met zijn veelzijdige literaire oeu vre, maar dat hij ook een niet on verdienstelijk kunstenaar was is minder bekend. Het initiatief voor de tentoonstel ling kwam van het Goethe Insti tuut in Amsterdam, dat daarmee een belangwekkende Nederland se bijdrage levert aan de evene menten ter herdenking van Goc- thes 250ste geboortejaar. Cen trum van de festiviteiten is Wei- mar, dat in 1999 onder meer Euro pese Culturele Hoofdstad mag zijn omdat Goethe daar het groot ste deel van zijn leven heeft ge woond. Na de voltooiing van zijn rechten studie in Straatsburg vestigde Goethe zich als advocaat in zjjn geboorteplaats Frankfurt, maar hij gaf in 1775 gehoor aan het ver zoek van hertog Carl August van Weimar bij hem in dienst te tre den. Hij zou er tot zijn dood in 1832 blijven wonen en uitgroeien tot de machtigste staatsman. Naast zijn supervisie over de hof- bibliotheek, legde hij voor de her tog bovendien het fundament voor de uitzonderlijke tekenin gencollectie van Hollandse mees ters die nu is ondergebracht in het Schlossmuseum in Weimar, De expositie omvat tekeningen uit dit museum die nog niet eer der in ons land waren te zien, waaronder tekeningen van Ferdi nand Bol, Albert Cuyp, Allaert van Everdingen, Govert Flinck, Jan van Goyen, Adriaen van Osta- de, Jacob van Ruisdael, Pieter Saenredam en Comelis en Her man Saftleven. Bovendien is ge put uit de collectie van zeventien werken van Rembrandt en zijn leerlingen die Goethe tuevuegue aan de gigantische verzameling in zijn huis aan het Frauenplan. In de catalogus staat een opsom ming: bij zijn dood liet hij naast talrijke afgietsels van antieke sculpturen, schilderijen en ma- jolica-sehalen ook 17.800 stenen, 4500 afgietsels van antieke gem- men, 8000 boeken, meer dan 9000 prenten en 2512 tekeningen na. De begeleidende teksten op de ex positie zijn te summier voor wie een meer dan oppervlakkige in druk wil krijgen van Goethes acti viteiten als verzamelaar, kunst kenner en tekenaar. De inleiding van Rembrandthuis-conservator Bob van den Boogert in de catalo gus voorziet daarin wel maar niet iedereen ts nu eenmaal bereid of in staat daarvoor bijna vijf tientjes neer te tellen. Van den Boogert wijst erop dat Goethes levenslange affiniteit met 17de eeuwse Hollandse kunst al tijdens jeugd in Frankfurt werd gelegd en niet uit de lucht kwam vallen. De kunstsmaak van de welgestelde burgerij was er haast volledig op de buren gericht: schilderijen, etsen en tekeningen uit de Gouden Eeuw waren gelief de verzamelobjecten en de kun stenaars van die tijd werkten in de trant van de Hollandse mees- ters. Toen Goethe van 1765 lot 1768 rechten studeerde aan de univer siteit van Leipzig kreeg hij privé- tekenlessen bij Friedrich Adam Oeser, directeur van de Kunstaca demie in deze stad. Oeser schil- derde zelf eveneens in de stijl van de Hollandse meesters, maar hij beïnvloedde zijn leerling vooral ook met zijn gloedvolle uiteenzet tingen over de kunst uit de klas sieke oudheid. Goethe zou pas in 1786 naar Italiè reizen en terugke- J. W von Goe the, brug over de llm te Wei- mar, ca. 1780, potlood, pen en penseel. Foto GPD ren als hartstochtelijk promotor van de klassieke erfenis, maar de kiem voor zijn andere passie werd al in Leipzig gelegd. Met de publicatie van 'Die Leiden des jungen Werthers' verwerf Goethe in 1774 grote roem in Duitsland en al gauw ook in de rest van Europa. Intussen bleef hij zich bekwamen in de teken kunst, onder meer tijdens zijn eerste reis door de Zwitserse Al pen, In zijn landschappen, het genre dat zijn voorkeur had, is de stilistische invloed van de Gou den Eeuwers duidelijk zichtbaar. Hoezeer hij in Rembrandts ban was toont een citaat uit een brief die hij in november 1774 aan een vriendin schreef: „Ik teken, maak kunst... en leef helemaal met Rembrandt." Op de omslag van de eerste uitgave van zijn beroem de toneelstuk Faust in 1790 kwam niet voor niets de gravure van Jo- hann Heinrich Lips naar de be faamde Faust-ets van Rembrandt te staan. Volgens Van den Boogert heeft deze ets hem bij het schrij ven van zijn hoofdwerk voortdu rend voor ogen gezweefd. 'Goethe en Rembrandt. Tekenin gen uit Weimar1, Rembrandt- huis, Jodenbreestraat 4, Amster dam duurt tlm 18 juli Openings tijden: ma-za van 10-17; zon- en feestdagen van 13-17 uur. Als hij opkomt op een verduisterd podium, ben je dan ook even bang dat hij de hele voorstelling het licht zal uitlaten, om hel publiek deelgenoot te maken van zijn we reld. Maar gelukkig, na het eerste liedje op piano loopt Bijlo naar de schakelaar om het licht aan te doen. *Wel zo gezellig', vindt hij zelf. En dan begint het, de grappen en grollen rond wat in ieder geval anderen zien als 'zijn gebrek'. Zo houdt Bijlo van uitdagingen ('Gisteren een blender gekocht en vandaag een soldeerbout') en heeft hü zijn woordje klaar voor hem aanschietende Jehovagetui gen: „Er zal een dag komen dat ik weer zal kunnen zien? Dat is dan dezelfde dag waarop jij je ver stand terugknjgt." Het biedt een leerzaam kijkje in de wereld van iemand die niet kan zien. Een avond Bijlo doetje beseffen dat blind zijn iets is wrt je bij zo ongeveer alle bezigheden merkt. Vandaar dat hij bijna niet kan vertellen zonder zijn handi cap centraal te stellen. Niet in de eerste plaats om makkelijk te sco ren, maar omdat zijn blindheid er nou eenmaal altijd is. Wat heb je bijvoorbeeld aan at tracties als je blind bent? Ga naar de Keukenhof word je bijvoor beeld geadviseerd, kan je tenmin ste nog wat ruiken. „Maar dan kan ik toch net zo goed thuis een hyacint in een vaasje zetten," vindt Bijlo. „Heb ik ook geen last van die vieze Duitse parfums." Madurodam heeft hij nog wel ge probeerd: „Kreeg ik meteen de Domtoren in m'n kloten." Ondanks dat begrip zijn de grap pen over het algemeen veel le goedkoop: heb je het in je zevende cabaretshow nog over 'blind ty pen' of'Bhndows' („Windows voor blinden") dan is dat niet best. Vooral als je zoals Bijlo een grap van dat niveau met beter kan ma ken door hem leuk te vertellen. Zijn gemaakte verteltrant en slecht gevoel voor timing halen eerder de humor uit de grappen, dan dat ze er leuker van worden. Zo zijn er vele manco's aan 'Sche ve Bomen', De uitsmijters van anekdotes zijn niet sterk genoeg, de oneliners ontberen scherpzin nigheid en de grappen missen rauwe kantjes. Een van de spaar zame hoogtepunten is een samen spel van Bijlo en zijn computer, die als blindenhulp ai het ge schreven werk omzet in een blik kerige apparatenstem. Zo weet hij een e-mailboodschap van zijn vriendin, die zogenaamd in Span je verblijft, wonderschoon in te passen in zijn pianospel. Maar je zou willen dat hij meer woede had, scherper was of des noods zwartgalliger. Het blijft al lemaal zo godsgruwelijk braaf, dat juist cynisme een heel welko me verrassing zou zijn. Niet eer der dan in het slotlied vind je iets terug van een pure emotie die voortkomt uit zijn veroordeling tot een zwarte wereld. Pas dan zingt hij: 'Zien is voelen aan sche ve bomen/ zien is horen hoe de golven het strand opstromen', 'Scheve Bomen' van Vincent Bijlo, Bibliotheektheater. Ge zien: zaterdagavond. STEVE WYNN rtlsttt Steve Wynn «tb 'My Midnight' I a b I Blue Rose Records duur 48.44minuten Aan het begin van de jaren tachtig was Steve Wynn met zijn band The Dream Syndicate samen met R.E.M. verantwoordelijk voor het geluid van de nieuwe golf van alternatieve Amerikaanse gitaarbandjes. Maar waar de groep rond Michael Stipe succes na succes boekte, moest Wynn het doen met een plaats in de schaduw daarvan. Ter illustratie: R.E.M. staat dit jaar als hoofdact op Torhout/Werchter geprogrammeerd en Wynn brengt op zaterdag 29 mei in de intieme ambiance van Rotown zijn materiaal ten gehore. Het weerhoudt de zanger/gitarist er niet van aan de lopende band solo-cd's te maken. Zijn achtste bevalling heet 'My Midnight' en dat is er eentje waar dertien loepzuivere parels van nummers op staan. Al na twee luisterbeurten groeit 'My Midnight' uit tot een monument. Popliedjes die totaal van elkaar verschillen - het ene nummer klinkt nog beter dan het andere - dwingen je het album voor de zoveelste maal op te zetten. De scherpe stem van Wynn en de zoetge vooisde klanken van drumster Linda Pitmon vormen een prachtig, oor- strelend stemmencombo die een serene rust brengt. Je veert alleen op als de 'noisy' gitaar zyn intrede doet. Het stevige werk is namelijk in de minderheid. Te betreuren is het niet. Ondersteund door hoominstru- menten, strijkers en accordeon en ontdaan van alle productionele franje komt 'My Midnight' zowel veelzijdig en kleurrijk als direct en sober over. Wynn levert het bewijs af dat het schrijven van goede popmuziek eigenlijk heel simpel is- Maar die schijn van vanzelfsprekendheid ver raadt juist de klasse van een vakman. John Verweij

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4