9 Het einde van de voorwielmoordenaar T Stad Vredesgedachten in oorlogstijd Kunstsubsidie per aangiftebiljet Kampioensfeest (17) Oorlog (30) Onsportief Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Dinsdag 11 mei 1999 Onder eindredactie van Aimemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ook iets op uw hart? schrijf naar: hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999,3090 CZ Botter dam (E-mail: digitaal@rotterdamsdagblad.nl). Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaatsing. En: één onderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, voorletter(s), adres en tele foonnummer (onder uw brief in de krant komen al leen naam en woonplaats). Brieven op rijm, anonie me brieven, oproepen (voor acties e.d.) stencils, brieven die door anderen als dis****** Einde van al le 1 blokken criminerend c.q. beledigend kunnen worden ervaren en 'open brieven' worden niet op genomen. Plaatsing betekent niet dat het Rotter dams Dagblad uw mening deelt. Zondag 24 april 1999 was een prachtige voorjaarsdag. Samen met man, zoon en twee broers ging iknaarFey- enoord, vanuit Schiedam met de trem. Het was een groot feest. ïn de Kuip liepen de rillingen over je lijf, zo mooi was het. Niet het voetbal maar de sfeer, dat moet je meemakenNa de wedstrijd was er nog grotei feest in de Kuip. We zijn met denk ik zo'n 40.000 mensen naar de Cool- singel gelopen, Het was zo mooi, het was alleen maar feest. De mensen hadden hun huizen versierd en over al boorde je het 'Hand in hand'. Het was in één woord: prachtig! Op de Coolsingel aangekomen was het zo vreselyk druk dat we maar naar huis zijn gegaan om naar TV Rijnmond te kijken. Achteraf heb ik daar geentspyt van. De echte supporters zijn naar huis ge gaan, want die trappen geen rottigheid. Ik vraag me af wat die relschoppers de andere dag den ken als ze alleen zijnof's nachtin hun bedliggen. Zou- denze spijt hebben? Is het nu echt zover dat je je kind niet tb eer in een Feyenoord-shirt de straat op laat gaan' Bedankt jongens, jullie hebben het weer voor elkaar, Mevrouw Sluymers, Schiedam Moet het Westen in oorlog het derde millennium be treden? Ik vind het een schande voor de mensheid' Iedereen praat het de ander na. Wanneer zullen de mensen beseffen dat zij gewoon worden belazerd? Kr zijn erg veel wapens gemaakt. Die moeten een keertje worden gebruikt; dan kunnnen er weer nieuwe wor den gemaakt en kan er weer lekker worden verdiend. Hel ergste is dat ons land als lid van de NAVO meege sleept wordt in de 'bestraffing' van een land waarmee wij niets te maken hebben. Een land dat ver van de noord-Atlantische oceaan ligt. Daarvoor was de NAVO destijds opgericht, weet u nog wel? Bombarderen, dat was Hitlers idee. Wij Rotterdam mersweten het maar al te goed. Niettoevalligwas onze stadhel doelwit. Rotterdam was de gevaarlijkste con- currtnpvajf haveïlsttden ftrDmtsland als Hamburg en Bremen. Nu zwijmelt ons volk in medelijden en hulp aan de 'Kosovaren'. Niemand vraagt zich af wat de voorge- -schiedenis is-geweestrBat-zou ik graag eens in de krant willen lezen. GA. Ridder-Visser, Rotterdam Ik ben een vader van een jongetje van 6 jaar, dat sinds een paar maanden voetbalt in RWH F4 uit Ridder kerk. Het is een team spelertjes waarin geen echte na tuurtalenten zitten, maar waar wel onzettend veel ple zier vanaf straalt. De spelertjes kunnen hun niveau aardig ballen. In hun kampioenswedstrijd moesten zij uitspelen te gen Portugaal F5. ïn de thuiswedstrijd hadden wij •ruim gewonnen, dus dachten wij dat dit weer zou ge beuren omdat Portugaal nog geen wedstrijd had ge wonnen en erg weinig had gescoord. Wie schetst nu mijn verbazing toen we met 5-1 verloren. Erg jammer tvnofons, maar verliezen hoort er nu eenmaal ook bij. Wal mij echter tegen de borst stuit is dat het meren deel van het team van Poortugaal bestond uit speler tjesvan F2en F3,dieeenof twee jaar ouder waren (een oudere speler uit noodzaak kan ik mij nog wel voor- ■Uailufl).... Hel is toegegeven door hun eigen publiek. Nu zuil u misschien denken dat ik een gefrustreerd ie mand ben, en misschien is dat ook wel zo, maar we hebben hier te maken met kinderen van 6 jaar! Hoe kun je je kinderen nu leren om sportief te voetballen £h er vooral plezier in te houden, als je als F-afdeling van een voetbalclub de boel al in de maling neemt? Hiér begint de normvervaging waar iederen waar ie dereen zo op afgeeft. Als dit meer gaat gebeuren in de nabije toekomst dan is de KNVB binnenkort in ieder geval één voetballer kwijt. Ik laat mijn zoon dan voor mqn part padvinder worden (een sorry voormensen die de padvinderij een warm hart toedragen; het is maar een voorbeeld). En Poortugaal SV, bedankt voor de onsportieve voet- J&UfiS.aan onze kinderen. Peter Bos, Ridderkerk Tekening Theo Gootjes Wal'n Door Herman Moscoviter Eens stonden er op het drie hoekje aan de noordzijde van het Centraal Station vijf of zes'■■auto's bij de parkeerme- ters. Nu is er plaats om 400 --(O -fietsen neer te zetten. Er staan van die blauwe staanders waar per stuk twee fietsen, één laag en één fiets hoog, aan verankerd kunnen worden. Model tulp, zoals ook in de Witte de Withstraat en aanpalende zijstraten is te vin den. Een opvallende designsteun voorde fiets. Die tulp is geheel anders dan de eenvoudige roestvrij stalen boog waar de hele Coolsingel langzaam mee volgroeit. En die ook verder in het winkelgedeelte van het cen trum zal verschijnen. Deze steu nen zijn vooral bedoeld voor de kortparkeerders onder de fiet sers. Daarmee is het einde van de 'voorwielmoordenaar' ingezet, hoewel deze ouderwetse fie*s- steun nog jarenlang in vele hon derdtallen overal te vinden zal zjjn. Want niet zozeer het verwij deren van deze uit de kluiten ge groeide paperclips met een blokje beton is de kwestie, maar het af voeren en vernietigen. Misschien kan Gemeentewerken hem on dersteboven plaatsen met het be ton boven de grond om zo hel foutparkeren van auto's te regule ren. Het kan geen bezoeker van het centrum zijn ontgaan: eindelijk krijgt het fietsparkeren in de bin nenstad aandacht. Niet hier en daar, te hooi en te gras, met steeds weer andere modellen steunen, maar met uiteindelijk twee soor ten op veelbezochte plekken. Daarmee is de lange weg van fietsparkeerbeleid geplaveid. Want ai jaren vragen gemeente raadsleden om daadkracht. Ze za gen dat het parkeren van fietsen steeds chaotischer en anarchisti scher werd, dat de Koopgoot opge leverd werd zonder fietsrekken, dat het Stationsplein vaak als door een sprinkhanenplaag lijkt bezocht wanneer alle fietsen er zijn vastgezet aan metro-ingan gen, postbussen, bomen, ver- keerspaaltjes, tegen puien en in de reguliere fletsklemmen. En dan zijn de 1200 fietsen in de be waakte fietsenstalling nog mooi buiten beeld. Er zijn moties over ingediend om het beleid te structureren, te ver snellen, financieel te onderbou wen, Zo kwam het raadsbreed ge steunde voorste! om jaarlijks uit het bestaande parkeerfonds 400.000 gulden vrij te maken voor fietsparkeren. Omdat de stadsre gio er ook nog zo'n bedrag bijleg de, was er best iets van te maken. Zoals nu te zien is. Het beleid was tot enkele jaren te rug net zo ongestructureerd als het fietsparkeren zelf. In de wij ken bepaalde de deelgemeente of er voorzieningen kwamen, als die niet door de ontwerpers straal ver geten werden En Gemeentewer ken had dan nog wel een paar tientallen fletsklemmen van een of andere soort op een werf üggen. Hoppa, opgelost. Tot dat ze krom werden gereden door auto's, of fietsers hun karretje met verbo gen voorwiel er lieten verkomme ren. Een behulpzame dief maakte dan de fiets los van het voorwiel en zo was de voorwielklem letter lijk geworden wat het benaming aangeeft. In het Oude Westen ging het wat gerichter. Daar werden rode fiets- beugels neergezet, zo stevig dat een Centuriontank er nog voor omrijdt en is een aantal moderne, afsluitbare trommels voor vijf fietsen elk neergezet, waar bewo ners met een sleutel toegang toe hebben. Ze betalen een klein be drag per maand. De fietstrom- mels worden gecontroleerd en on derhouden. Bedoeling is dat deze trommels in meer woonbuurten verschijnen. Centrum In de binnenstad was er speel ruimte voor de gemeenteraad om op dit terrein beslissingen te ne men en daar heeft men dankbaar gebruik van gemaakt. De zeven verschillende soorten fletsbeu- gels werden in de ban gedaan. MultiBearyven heeft ooit met enig vertoon drie verschillende fietsleunsteunen voor het stad huis neergezet. Maar het streven was alles te uniformiseren. Toen het potje met geld er was, kwam het Actieplan van de dS+V-hoofd afdeling Verkeer en Vervoer er in vier weken tijd. Het concept lag al klaar, en dit financiële steuntje in de rug had de dienst net nodig. Het beugelplan voor het centrum was geboren. Een project meteen programma. Daar waar de steu nen het eerst nodig waren, kwa men ze meteen. Daarnaast werden er twintig pun ten in het Actieplan opgevoerd om het fietsparkeren nog uitge breider gestalte te geven. Bijvoor beeld ideeën voor: beugels op overstapplekken van het open baar vervoer; mobiele stallingen bij bepaalde evenementen; meer bewaakte stallingen in de hele stad; fietsparkeren in parkeerga rages en op carpoolplekken; het eisen van fietsparkeermogelijk- heden bij het afgeven van bouw vergunningen voor kantoren en woongebouwen; het omzetten van autoparkeerplekken in fietspar- keerplekken; enzovoort. In het kader van Rotterdam Cul turele Hoofdstad 2001 is een over gangsmaatregel bij het Centraal Station aan de zuidzijde geno men, waar ooit Perron 0 huisde. Want de stad moet zich daar dan van zijn beste kant laten zien... Wachten op de grote aanpak van het Stationsplein is ondoenlijk. Zo zijn er plannen gemaakt om 462 steunen neer te zetten; dat wil zeggen uniforme parkeermoge- lijkheden voor 924 fietsen. Van nu af aan kan dus niemand meer te gen Rotterdam Culturele Hoofd stad zijn. Tegen die t'*d moet ook zijn beslo ten of iedere'fietser die dan nog zijn of haar fiets 'wild' parkeert bij het Centraal Station wordt be knord of gemaand door de politie. Ofwel dat er een repressief hand havingsbeleid komt, opdat de chaos en anarchie (althans op die plek in de stad) bestreden wordt. Eventueel zelfs met het weghalen van zogeheten 'zwerffietsen'. Sommige gemeenteraadsleden hebben er lang om moeten soebat ten, maar het is zover: behalve een autoparkeerbeleid ontwikkelt Rotterdam een zichtbaar fietspar keerbeleid. Door Kor Kegel Een schril contrast. Terwijl hel weer oorlog is in Europa, opent aartsbisschop Tutu vandaag de Derde Haagse Vredesconferentie. Maat schappelijke organisaties zoals Amnesty In ternational en winnaars van de Nobelprijs voor de Vrede, zoals John Hume, Joseph Rot- blat en de Dalai Lama, geven deze week in- houcTaan het programma in het Nederlands Congresgebouw. Het initiatief is, na een eeuw die als de gewelddadigste eeuw van de mensheid kan worden aangemerkt, harder nódig dan ooit. Dat besef is breed aanwezig. Je kunt cynisch, 'kwaad of moedeloos worden van de oorlog tosen Servië en de NAVO, maar je kunt ook onvermoeibaar ijveren voor vrede. De Vre desconferentie is dan ook een groots opgezet te, internationale manifestatie, waaraan vele tientallen niet-gouvernementele organisaties meewerken onder de collectieve naam The Hague Appeal for Peace. Zaterdag neemt VN-secretaris Kofi Annan het slotdocument in ontvangst, maar dan zijn de vredesaetiviteiten nog niet voorbij. Dins dag 18 mei begint een tweedaagse conferen tie over internationaal recht, in het Vredespa leis. Het geldt als herdenking van de Eerste Haagse Vredesconferentie, die precies een eeuw geleden werd gehouden (de tweede was in 1907) en die uiteindelijk leidde tot de in stelling van het Permanente Hof van Arbitra ge. Eén van de organisaties die betrokken zijn bij The Hague Appeal for Peace, slichting ISIS, studiecentrum voor onafhankelijk onderzoek naar waarheid, houdt aanstaande zondag een gratis toegankelijk Vredessymposium, even eens in het Congresgebouw (aanvang 10,30 uur). Prominente sprekers zijn hier de vice- president van het Internationaal Gerechts hof, prof. dr. Christopher G. Weeramantry; de bibliothecaris van het Internationaal Ge rechtshof, dr. Arthur Eyffmger, die dan een monografie over de Eerste Haagse Vredes conferentie presenteert; en mr, Fred van Wel- sem, eind jaren zeventig een van de wegbe reiders van de sociale advocatuur in Neder land. Dit symposium zal een actueel commentaar geven op de nu geopende Vredesconferentie die tot en met zaterdag gehouden wordt. Het is belangrijk dat de Vredesconferentie ten minste duidelijk maakt dat uiterlijke afspra ken. zoals vredesverdragen, onvoldoende zijn om tot duurzame vrede tussen landen en mensen te komen. In een recente ISIS-uitga- ve worden voorbeelden genoemd. Veel lan den hebben het verdrag tegen landmijnen ondertekend, behalve de paar landen die de belangrijkste gebruikers en producenten er van zijn - en wat is het verdrag dan waard? En dankzij alle inspanningen van de laatste twintig jaar is het aantal kernwapens vermin derd van 70.000 tot 20.000, maar nu stokt de afname - dat terwijl twintig 20 kernwapens al voldoende zijn om de wereld te vernieti gen. Het toont aan dat er meer nodig is dan moeizame diplomatieke onderhandelingen met een soms kort, twijfelachtig succes. Schindler „Oorlog maakt het slechtste in de mens los. nooit het beste," zegt Liam Neeson in zijn rol als Oskar Schindler, de Duitse fabrikant die duizenden joden redde. Schindler lijkt zelf het bewijs van zijn ongelijk. De gruwelen van de Nazi-terreu r brachten hem tot inzicht en 'Schindler's List' laat zien hoe een calcule rende egoist verandert in een mensenredder die zijn rijkdom en veiligheid opoffert in het belang van een bedreigde, onderdrukte be volkingsgroep. Het beste komt in hem los. Het kan dus wel en we moeten daarom onder scheid maken tussen oorlogstijd en oorlogs gedachten. Ongetwijfeld wakkeren oorlogsgedachten het slechtste in de mens aan en dan heeft Schindler gelijk. Dan wordt een oorlog alleen maar erger. In Kosovo vervallen gewone sol daten door een waan van haat en woede tot weerzinwekkende misdaden. Maar oorlogs tijd maakt een mens niet slecht. Ook in oor logstijd kun je humaan zijn en er vredesge dachten en menslievendheid tegenover zet ten: ook dan, misschien vooral dan, is een mentaliteitsverandering nodig en liefst van uit een visie dat alle wezens gelijkwaardig zijn. dal de overeenkomsten lussen mensen en volkeren belangrijker zijn dan de verschil len. Een kwestie van bewustwording: „Er is geen weg naar vrede. Vrede fs de weg." Dat veronderstelt een idealisme dat verder reikt dan uitsluitend protesteren tegen bom bardementen, want met een protest bied je geen alternatief, het is eerder koren op de molen van Milosevic. En als je demonstreert voor praten, praten, praten, dan moet het minstens waarschijnlijk zijn dan tijdens het praten de mensenrechten niet fundamenteel worden aangetast - want als het moorden on dertussen doorgaat, moetje wel op een of an dere manier ingrijpen, anders maak je je me deplichtig. Het inzetten van een internatio nale vredesmacht is dan een betere waarborg dat er een eind komt aan de escalaties. En dan komt het aan op overleg en begrip kwe ken voor elkaar. „Ingrijpen bij volkeren moord moet, maar bombardementen ver scherpen voor decennia de tegenstellingen," zegt dr. Eyffmger, overtuigd van het nut van vreedzame geschillenbeslechting. Als biblio thecarisvan het Internationale Hof van Justi tie spreekt hij zowel op de Vredesconferentie als op het Vredessymposium. In de Haagsche Courant zegt hij: „Het blijft een kwestie van stapje voor stapje. Ik denk wel dat we naar een betere wereld toe groeien. Onomkeer baar. Maar nog niet primair door een positie vere instelling We Ieren helaas meer door schade en schande." In Rotterdam pleit gemeenteraadslid Manuel Kneepkens al twee jaar voor het houden van een vredessymposium, omdat, zegt hij, Rot terdammers niet los staan van de rest van de wereld en het vredesverlangen ook in Rotter dam moet groeien. Het zou mooi zijn als de activiteiten in 'vredesstad' Den Haag meer mensen inspireren tot vredesdenken. Het fietspar keerbeleid Is aan de noord zijde van het tulpen zicht- maakt. Foto Cees Kuiper/ Rotterdams Door prof. dr. P. Th. van de Laar Kopstukken, zo heet een wekelijks programma op radio 4 waarin een pro minente gast uit hel culturele of politieke leven vertelt over zijn favoriete klassieke muziek. Be gin april was het de beurt aan Jan Marijnissen, fractievoorzit ter van de Socialistische Partij in de Tweede Kamer. Interviewer Paul Witteman nam Marij nissen mee op eer. muzikale reis door zijn jeugd. We leren de gedreven socialist kennen als een groot liefhebber van klassieke muziek. Op een zolderkamertje in de buurt van zijn geboorte dorp Oss leerde hij met een jeugdvriendje de we reld kennen van de grote componisten. Marijnissen vertelt hoe hij op jonge leeftijd betoverd raakte door de Vijfde van Beethoven en de Mattheüs Pas sion van Bach. De luisteraar leert Marijnissen van een gevoelige a-politieke kant kennen. Natuurlijk blijft de poli tiek nooit lang achterwege bij figuren als Witteman en Marijnissen, maar deze keer bleef de discussie binnen de marges van Radio 4. Tussen de diverse cd's door hield Marijnissen een krachtig pleidooi vooreen kunst-en cultuurbeleid. Zijn boodschap is simpel: de overheid moet ervoor zorgen dat symfo nische muziek en operavoorstellingen voor ieder een betaalbaar en toegankelijk zijn en blijven. In het interview confronteerde Witteman Marijnis sen met de stelling van staatssecretaris Rick van der Ploeg (Cultuur). Van der Ploeg vindt dat de overheid te veel geld stopt in elitaire kunst en te weinig rekening houdt met de belangstelling van de massa voor commerciële cultuur. Hij kreeg de la chers op de hand door eens op te merken dat wan neer Marsmannetjes op aarde een concert bezoe ken zij ongetwijfeld zullen denken dat zij terecht zijn gekomen in de ambiance van een negentiende- eeuwse concertzaalVan der Ploeg wil een kunstbe leid dat een afspiegeling vormt van de moderne multiculturele eigentijdse samenleving. Marijnis sen daarentegen gelooft dat de overheid er verstan diger aan doet tijdloze klassieke muziek te subsidi ëren. Ongetwijfeld zullen veel liefhebbers van opera en symfonische muziek meer sympathie opbrengen voor Marijnissen. In het algemeen kan de kunstwe reld maar moeizaam uit de voeten met Van der Ploeg. De staatssecretaris is een academicus die van een pittig debat houdt. Nerveuze cultuurma kers, die vrezen voor het opdrogen van de subsidie stroom, hebben moeite in te zien waar Van der Ploeg het debat beëindigt en het beleid begint. Ik bezoek regelmatig De Doelen en de schouwburg en behoor tot degenen die profiteren van het elitai re subsidiebeleid. Ik kom daar volmondig voor uit. Ik betaal te weinig voor de voorstellingen waar ik zo van geniet. En dat geldt voor de meeste mensen die met mij een abonnement hebben genomen. Ver moedelijk zijn die net als ik bereid om meer te beta len voor hun kaartje. Maar een prijsverhoging mag er natuurlijk niet toe leiden dat mensen die graag naar de schouwburg gaan zich dat niet meer kun nen veroorloven. Economen moeten in staat zijn uit te zoeken hoe veel een concertbezoeker, gegeven zijn inkomen en gezinssituatie gemiddeld voor een abonnement kan en wil betalen. Deze gegevens kunnen worden gebruikt om een gemiddelde schouwburgprijs per inkomensklasse vast te stellen en een daarbij beho rend subsidiebedrag. Er ontstaat dan een verdeel sleutel voor subsidie per inkomensklasse. Om te voorkomen dat de subsidie bij de verkeerde men sen terechtkomt, moet het bedrag pas achteraf wor den verrekend. Niet na elke voorstelling, maar aan het einde van het jaar wanneer de fiscus de blauwe envelop bezorgt. De belastingplichtige vult niet al leen de rente in van de hypotheek, maar geeft tege lijkertijd op hoeveel hij aan schouwburg- en con- certbezoek heeft besteed. Wie meer heeft uitgege ven dan een bepaald inkomensafhankelijk norm bedrag, krijgt het teveel betaalde terug. Iemand die in de bijstand zit, zou zijn abonnement op het Rot-, terdams Philharmonisch zelfs volledig vergoed" moeten krijgen Het modale gezi n ontvangt aan het einde van het jaar weer meer terug dan een twee verdiener. De kapitaalkrachtigsten hebben pech, want die zien van hun extra cultuur-investering niets terug. Maar voor veelverdieners met een groot cultureel hart zal dat geen bezwaar zijn. Een dergelijk gedifferentieerd systeem voorkomt dat elke stoel evenveel subsidie krijgt, of deze nu wordt bezet door de student kunst- en cultuurwe tenschappen de bijstandsmoeder of de topman van een bedrijf. Volgens mijn ruwe berekeningen kan Van der Ploeg op deze wijze zijn subsidiegelden efficiënter besteden. Hij houdt daardoor meer geld over om andere sectoren te subsidiëren, terwijl de traditio nele kunstsector niet onder zijn politieke ambities hoeft te lijden. Marijnissen kan ook tevreden zijn, want voor iedereen blijft het Rotterdams Philhar monisch betaalbaar. En natuurlijk geldt voor zowel Van der Ploeg als Marijnissen dat hun stoel voort aan minder zwaar gesubsidieerd is. En daar kan een goed verdienende socialist niet mee zitten. (Prof. dr. P.Tk. van de Laar bekleedt de vanwege de Stichting Bijzondere Leerstoel Roterodamum inge stelde Jurriaanse Leerstoel voor de Geschiedenis van Rotterdam aan de Erasmus Uniuersiteit Rotter dam) Hoofdredactie: J. Prins en LP. Pronk. Chef Central Desk: FJ. Eckhardt. Rubriekschefs: Eindredactie Vormgeving R.LJ. van Zeelst Stadsredactie Rotterdam: J.S. Sooistcr. Regio Voome-Putten: C.G. Buitendijk Regio Waterweg: J.H, Bunte. Regio Ussel en Lek: M.E. Verwaaijen Regio Zuid: C.H. Soeters. Nieuwsdienst/Binnerv/buitenland: B.V. Verkade. Cultuur Leven: M J.F. Maas. Economie: N.P. de Vries Illustratie: F. van Someren. Informatiebeheer: Tb. C. Kiffers. Sport: P. Ouwerkerk. Eindredactie Rotterdams Dagblad TV: M. de Jong

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1