10 Cannes opent met Russische liefdes De innerlijke strijd van een aanstaande bruidegom Positieve verwachting einde Boijinans-crisis Hond als grootste hebberd Geluk bestaat niet meer Hot Kofy Marlon Brando terug op doek Extra show van Tineke Schouten Cartoonist Saul Steinberg overleden ïNXS t6ïug op de planken Lennon tekende vaak voor Sean Kofy brown Rotterdams Dagblad Vrijdag 14 mei 1999 Londen - De 75-jarige Amerikaan se filmacteur Marlon Brando keert terug op het witte doek. Hij speelt de rol van verteller in de verfilming van het toneelstuk 'One Arm' van de Amerikaanse auteur Tennessee Williams. De Britse regisseur Tony Kaye heeft Brando op hoogst originele wijze voor de rol gevraagd. In het amusementsblad Variety plaatste de regisseur een advertentie waarin hij schreef: *Voor Marlon Brando. Heb jij One Arm al gele zen, het toneelstuk van Tennes see Williams? Tony Kaye'. Brando reageerde bijna direct po sitief op het aanbod. Zowel de filmster als Kaye zijn geboeid door de geschiedenis van de be trekkingen tussen blank en zwart Brando speelde eerder in een ver filming van een toneelstuk van Williams: 'A Streetcar Named De sire' (1951), waarvoor hij een Os car-nominatie voor de beste man nelijke hoofdrol kreeg. Rotterdam Vanwege de grote belangstelling voor haar show 'S- Miles Kado' geeft Tineke Schou ten maandag 24 mei een extra voorstelling in het Luxor Theater in Rotterdam. De showbegint, net als de geplande voorstellingen op 25 en 26 mei, om 20.15 uur. Omdat televisie-opnamen worden ge maakt, geldt voor de drie shows een gereduceerde toegangsprijs van 25 gulden. New Vork Saul Steinberg, een van de beroemdste cartoo nisten ter wereld, is woensdag op 84rjarige leeftijd in New York overleden. Dat meldt The New York Times. De kwaliteit van"Zijn "karikaturale-werk is vaak' vergeleken met; die van Rcasso^ïQee enliüro*. is een poster uit 1976 die hij voor cover van de'New-Yorker seert de kortzichtige blik van zijn .stadsgenoten op deprest van de wereld. Steinbergs wer ken voor de New Yorker zij ge wilde verzamelobjecten gewor den. De in Roemenië geboren kun stenaar studeerde sociologie en psychologie aan de univer siteit van Boekarest. In Italië werd hij vervolgens opgeleid' tot architect Tijdens zijn leven heeft hij overigens geen ge bouw ontworpen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog tekende hij, intussen beroemde, kari- -featuren van Hitler en Göring. Steinberg overleed in zyn wo ning in Manhattan. Atlanta De Australische forma tie INXS gaat voor het eerst sinds het overlijden van Michael Hut chenee weer optreden. Volgens CNN is de groep te zien tijdens de officiële opening van het olym pisch stadion in Sydney. Het is nog niet bekend wie Hutchenee zal vervangen, In november 1997 pleegde de toen 37-jarige Hut chenee zelfmoord. Hij was depres sief door problemen in zijn relatie met Paula Yates, die op haarbeurt weer in de clinch lag met haar ex- man Bob Geldof. Hutchenee stond onder invloed van drugs, al cohol en geneesmiddelen. Hij heeft zich met zijn buikriem opge hangen in een hotelkamer. Londen - John Lennon is bekend geworden als Beaile, maar hij had ook andere talenten. Volgende maand komt in de Verenigde Sta ten een boek uit met tekeningen die hij maakte voor zijn zoon Sean. Voordat hij muzikant werd, zat de in 1980 vermoorde Lennon enige tijd op een kunstacademie. Toen de nu 23-jarige Sean tussen de twee en vijf jaar was, tekende Lennon vrijwel elke dag voor hem. Lennon was tijdelijk gestopt met het maken van muziek en werkte feitelijk als huisman in het appartement, dat hij met zijn vrouw Yoko Ono in New York deelde. De vroegere muzikale partner van Lennon, Paul McCar tney, heeft als liefhebberij schil deren. Tot 25 juli zijn in Duitsland 75 schilderijen van hem te zien. Door Pieter van Lierop Cannes Het 52-ste Festival van Cannes is woensdagavond van start gegaan met alie fanfare, sterren, toeters en bellen die bij hef meest prestigieuze filmfeest ter wereld horen en met de vertoning van Nikita Mikhalkovs romantische spektakel stuk "De Barbier van Siberië'. Het is de film die vijf maanden geleden al was aangekondigd voor 'Berlijn' en toen pardoes werd weggekaapt door 'Cannes' dat immers grotere eer en meer media-aandacht te bieden heeft. Nu we het werkstuk hebben gezien, rijst de vraag waarom in hemelsnaam de Fran sen het er voor over hebben gehad de Duitsers zwaar voor het hoofd te stoten met het roven van deze Moskovische slag roomtaart. De 'Barbier' van de filmtitel is een machine die bomen kan kappen met hetzelfde gemak als waarmee een kapper haren knipt. Richard Harris speelt de Amerikaan die anno 1885 de 'Barbier' ontworpen heeft en kapconeessies in Siberie probeert los te peuteren via een Russische generaal die met de charmes van Julia Ormond moet worden week gemaakt. Maar Julia verstrikt zich in een romance met Oleg Menshikov als cadet aan de Tsaristische Militaire Academie. Het futiele verhaaltje is door Mik- halkov aangegrepen voor een ron kende evocatie van Tsaristisch Rusland en een ongeremde lof zang op de Russische volksziel. Uitbundig, sentimenteel, roman tisch, praehtüevend, poëtisch en muzikaal, zo zijn de Russen die werven naar Julia's gunsten. Met aan de negatieve kant van de ba lans dat ze ook jaloers en naïef kunnen zijn en wel erg verzot op de nationale drank; de wodka. Maar eigenlijk zijn dat net zo goed kwaliteiten, in de ogen van de ci neast die ook breeduit de schoon heid meet van het Russische land schap en de nationale folklore, tot je er na een uurtje of drie goed misselijk van begint te worden. Tijdens zijn persconferentie ver klaarde Mikhalkov onomwonden dat hij zijn Barbier allereerst heeft gemaakt om het Russische zelfbewustzijn een beetje op te vijzelen (in Moskou en Peters- burg loopt de film inmiddels beter dan 'Titanic' gedaan had) en om bovendien de rest van de wereld te tonen dat de voormalige Sovjet- Unie meer heeft te bieden dan po litieke chaos, corruptie en een rij ke maffiacultuur. Waarschynlijk zou elke westerse regisseur die zich zo schaamteloos te buiten gaat aan clichés over Rusland door de Russen worden ge stenigd. Nu de maker Nikita Mik halkov heet en hoog geprezen eer dere films op zijn naam heeft staan als 'Oei Ciomi' en 'Burnt By The Sun' (winnaar van een Oscar) klinkt steeds vaker het verzoek aan de cineast om zich kandidaat te stellen voor de presidentsver kiezingen van volgend jaar. Wat moeten we er trouwens van denken dat hij zichzelf opvoert als de beminde Tsaar Alexander III die op een wit paard en onder luid gejuich de troepen inspecteert? „Als jullie daarin een teken zien dat ik werkelijk politieke ambi ties heb, dan houden jullie me De Russische regisseur Nikita Mikhalkov en de Amerikaanse actrice Julia Ormond tijdens de pre sentatie van 'De Barbier van Siberië'. Foto epa voor wel heel erg naief." Zo repli ceerde de cineast, die vervolgens overging tot het verketteren van de NATO die met Nintendo-achti- ge bombardementen op Servië dezelfde fouten aan het maken is als de Russen een paar jaar gele den in Tsjetsjenië. „De Amerikanen die nu niet eens weten waar ze op de wereldkaart naar Kosovo zouden moeten zoe ken, zullen nog onaangenaam wakker worden als straks de eer ste GI's in 'body bags" huiswaarts komen," voorspelde de film kunstenaar die niet uitsloot dat de NATO-leiders het wellicht alle maal goed bedoelen. Want Mik halkov heeft niet voor niets hoofd rollen gegeven aan Julia Ormond en Richard Harris en haakt met zijn 'Barbier' ook naar succes m het "Westen, een droom waarin hij vermoedelijk zwaar zal worden te leurgesteld. Ook de eerste echte competitie film, het door de Fransman Leos Carax geregisseerde 'Pola X\ gaat over een liefdesrelatie tussen Oost en West. Guillaume Depar- dieu speelt een succesvolle jonge schrijver die tevens de zoon is van een Franse diplomaat die zich m de jaren zeventig legendarisch heeft gemaakt in Oost-Europa. Het rooskleurige kasteelleven dat Guillaume zich permitteren kan, vervalt tot puin, wanneer - als donderslag bij heldere hemel - Katerina Golubeva zich aandient als zijn Russische halfzuster. Ze is bit 11' tragisch, lichtschuw, mee lijwekkend en ontvoert de schrij ver naar precies het soort onder wereld waarvan een Mikhalkov zou gruwen. Maar hij niet alleen trouwens, want 'Pola X' bevestigt wat Carax eerder al deed vermoe den met 'Mauvais Sang' en 'Les Amants Des Pont Neuf; dat hij soms kan overrompelen met beel den maar verder een pretentieus hol vat is. Carax is het onuitstaan baar soort kunstfilmer dat bijna maakt dat je van de weeromstuit van zon vitalistische populist ?Is Mikhal kov zou gaan houden. Sandra Bullock in topvorm in 'Forces in nature'. FotoGPO Door René K. Kastelein De malle liefkozingen die Ben Holmes <Ben Affleekl zijn gelief de Maura toefluistert via zijn GSM, doen vermoeden dat zijn huwelijk, gepland in het verre Sa vannah, een diepe onvoorwaarde lijke liefde zal bezegelen. Maar de twijfel slaat in deze romantische komedie annex roadmovie van de Amerikaanse cineast Bronwen Hughes al snel toe. Als grootvader op Bens vrijgezel- lenfeestje ter aarde stort na een flirt met een Spaanse striptease- danseres, en zijn vriend vervol gens in de hal van de luchthaven ontdekt dat de ringen zijn verge ten, is de bruidegom in wording gedwongen de tocht naar Savan nah zonder bruid en zonder getui ge te ondernemen. Vervolgens crasht het vliegtuig op de landingsbaan. Een nieuwe vlucht is niet te boeken want er is een tropische storm op komst. Vergezeld van de vrijgevochten Sarah (Sandra Bullock in top vorm), die hij tijdens de korte bijnavlucht leerde kennen, wordt de rit met alternatieve transport middelen afgelegd. De reis brengt hen in het gezel schap van een drugssmokkelaar die wordt opgepakt, in een wasse rette waar hun geld wordt gesto len, in het achterstuk van een trein dat ontkoppeld wordt en als nog de verkeerde kant opgaat. Naarmate er meer misgaat, en de geplande reis uitloopt van enkele uren tot meerdere dagen, wordt de gedachte aan Maura steeds meer op de achtergrond gedron gen. Running gag in de film zijn de ontmoetingen met mannen en vrouwen die meestal geestige anekdotes afsteken over de ellen de die het burgerlijk huwelijk is. Verschijnt er eindelijk een ouder stel dat wél gelukkig lijkt, dan volgt prompt de ontboezeming dat er wordt vreemdgegaan en met veel plezier. Want het huwe lijk is, zoals iedereen daarvoor al zei. geen pretje. Zo slaat de twijfel verder toe, en krijgt de vonk tus sen beide gelegenheidspartners kans over te springen. Bullock vult haar rol als levens lustige femme fatale (met bin dingsangst) uitstekend in. Affleck overtuigt op zijn beurt met klein- gehouden spel. Zijn blik dwaalt steeds vaker af naar de vrouw die met de zijne is, en woordeloos wordt voelbaar hoe hy met die verleiding worstelt. Hughes' perspectief op de inner lijke strijd van de aanstaande bruidegom is niet altijd even con sequent. Zo geven de shots waar in we zijn geliefde zonder opmaak zien en 'onaantrekkelijk' ge maakt door een afstandelijke ca mera. wel voer aan de gedachte dat Ben twijfelt, maar het per spectief klopt niet. Want de vtouw is immers alleen voor de kijker zichtbaar. Ook wordt nauwelijks aannemelijk gemaakt waarom de man geen contact legt met zijn ge liefde wanneer de rit naar het al taar zo uitloopt dat hij zelfs te laat dreigt te komen voor de ceremo nie. Alleen door zich in de slotfase ste vig te forceren, inclusief beleren de dialoog die in zijn moralisme >uu i»L VOÏl UC film, weet scenarist Marc Lawren ce het innerlijk conflict tot een einde te brengen. Mag het slot zo een regelrechte domper zyn, Hughes' talenten als verhalenver teller en entertainer zijn evident in deze kleurrijke, charmante ko medie. Te zien in Pathé 5 en Areaplex, Spijkenisse Door Han Geurts Rotterdam Rijkaards die op sterven na dood zijn komen zel den medeleven te kort van po tentiële erfgenamen die hopen dat de kassa snel gaat rinkelen. In 'Adel Blank' van Alex van Warmerdam heeft een oudere dame vijf slaven om zich heen verzameld om haar laatste maanden aangenaam te slijten. Ze hebben wat over voor hun hebzucht: ze staan voor haar in de houding, verzorgen de maal tijden, leveren ook massages en nachtelijke warmte in bed. Eén is gebombardeerd tot hond om dat de dame het wel prettig vindt om een huisdier te heb ben. Dat is trouwens wel een aar dige grap. Eerst denk je dat Van Warmerdam een acteur de rol van hond gegeven heeft Later blijkt het de boosaardige fanta sie van de dame des huizes uit het stuk te ***11. Wat wei cp het zelfde neerkomt maar op een leukere manier. Verder is de komedie van De Trust en de Mexicaanse Hond nogal vet uitgevallen. Het lijkt wel alsof de spelers het stuk al te vaak gespeeld hebben. De hu mor ligt er vaak net wat te dik bovenop, terwijl de karakters minder uit de verf komen dan wel zou kunnen, Sylvia Poorta is de dame. Ze trekt stevig van leer met botte opmerkingen en een pathologi sche bedilzucht. Wat ontbreekt is haar nood, de angst voor de eenzaamheid, de behoefte aan mensen om rich heen over wie ze macht kan uitoefenen. Zulke types spelen een spel omdat ze niet anders kunnen en het kan heel schrijnend zijn om dat tus sen de humor door te zien. Wel erg aangenaam is een scène waarin de orde der dingen moet worden vastgelegd in het huis houden. Iemand heeft bedacht dat de verschillende taken beter zouden worden verricht wan neer alle bedienden ieder zou den reageren op hun eigen bel- signaal. Maar uiteraard wordt hier slechts het onomstotelijke bewijs geleverd dat teveel regels een groter kwaad zijn dan de volstrekte afwezigheid ervan. Ik kan mij niet meer herinneren hoe de hond keek tijdens deze scène, maar het moet erg ver drietig zijn geweest Wat extra op de lachspieren zal hebben ge werkt Adel Blank, Theater Lantaren/ Venster. Gezien: woensdag avond. Rotterdam Cultuurwethouder Kombrink heeft goede hoop dat mr, Eric Jurgens staf en directie van Museum Boijmans weer lot elkaar weet te brengen. „Jurgens is met moedeloos, we hoeven niet al te somber te zijn. Er zijn per spectieven en kansen," zegt Kom brink na tussentijds overleg deze week met Jurgens, Deze ex-NOS- voorzitter en PvdA-lid van de Eer ste Kamer bemiddelt m het ver- trouwensconflict tussen Boij- mans-directeur Chris Dercon en zyn stafleden. Jurgens brengt vol gende week zijn rapport uit. Volgens Kombrink zal Jurgens adviseren dat voor de groot scheepse reorganisatie die Der con voor Boijmans op touw heeft gezet een externe procesbegelei- der op het niveau van de directie nodig is. Dat was ook een strikte eis van de ondernemingsraad van het museum. Dercon verzette zich aanvankelijk hevig tegen de komst van zo'n extra verande ringsmanager aan zijn zijde, maar heeft zich er inmiddels bij neerge legd. Kombrink vertrouwt er ook op dat de gemeente de diverse procedu res tegen de meuwbouwplannen van Boijmans zal winnen Het be gin van de nieuwbouw /al dan uit eindelijk 'slechts' twee maand» n vertraging hebben opgelopen. Volgens de wethouder is dat een overzienbare periode die opening van het vernieuwde Boijmans in het jaar 2001, als Rotterdam Euro pese cultuurhoofdstad is, niet in gevaar hoeft te brengen. Als de gerechtelijke procedures negatief voor de gemeente uitval len, ..is crisisberaad nodig over de dan ontstane zeer ernstige situa tie," aldus de wethouder. Volgens Boijmans-directeur Der con wordt de 2001-tentoonstelling over Jeroen Bosch een zeer bij zondere. Hij verwacht 200.000 be zoekers in twee maanden. „We kunnen er ook het dubbele aantal doorjassen mei voor iedere bezoe ker een minuutje kijktijd per Bosch-schilderij, maar zo willen wij het niet doen. We zullen de re latie van Bosch laten zien met Rotterdam, met Erasmus en met dagelijkse gebruiksvoorpen uit zijn tijd uit onze collectie. De or ganisatie van Rotterdam Culture le Hoofdstad is zeer enthousiast over deze expositie. Intendant Bert van Meggelen, een man met haren op de tanden, zegt dat hij wel veertig van de programma's voor het feestjaar 2001 aan Jeroen Bosch kan koppelen." De gemeenteraadscommissie Kunstzaken betuigt m algemene zin brede steun aan het Boijmans* reorganisatieplan, dat nog wel veel uitwerking behoeft. Door Han Geurts Rotterdam Toen ze zo hoog was als de bloempot was al dui delijk dat ze ooit zou trouwen met de buurjongen die op dat moment zo groot was als de hele plant. Nu is ze zeventien. En in derdaad, er begint iets te bloei en, zo mooi en hevig dat het haar moeder op zekere ochtend tol woede en wanhoop drijft op het moment dat ze haar dochters slaapkamerdeur opendoet Marius' van Marcel Pagnol gaat over het dorpse leven in de ha venstad Marseille, waar alle gro te besluiten tussen de tafeltjes van het plaatselijke café worden genomen. Theatergroep De On derneming kaart en keutelt en heeft volgens mij een gedegen studie gemaakt van Franse kroegen; de sfeer is in elk geval volstrekt authentiek. Een café baas, zijn zoon. Een paar kleine kruideniers van wie er één de dochter in de aanbieding heeft die met de dag mooier wordt Het geluk ligt, zou je zeggen, voor het oprapen. Goedwillende mensen, lieve ouders, fijne kin deren, Maar in alle hoeken loert benepenheid. De omgeving is te klein om te kunnen leven. De jongen die aan de kade woont en iedere dag naar het water kijkt, de zeemannen ziet komen en gaan met hun grote schepen, voelt dat ie niet kan blijven. De zee lokt Het onbekende. Hij moet weg. Bij De Onderneming duurt het even eer je er in rit Vooral in het begin overtuigen sommige tra- vestierollen niet zo. Voor een minnaar van vijftig die een meisje van achttien probeert te versieren wil je toch eigenlijk een schrale kerel zien in plaats van een actrice met een hoed. Maar tegen het slot gaat 'Marius' steeds meer ontroeren en rit je té genieten van tedere, klein- menselijke dingen: heel Frans en heel on-stads, maar ook heel herkenbaar neergezet. Er zijn mooie tedere momenten tussen vader en zoon, die elkaar beter begrijpen dan ze denken en ook meer waarderen dan ze meestal toegeven. Er is een moeder die beter aanvoelt wat voor leven voor haar dochter dreigt dan de anderen zo snel kunnen gelo ven, Er is nog veel meer couleur locale. Marius' toont een geluk dat niet meer bestaat en laat tegelijk zien dat die ook in deze onbe vangen omgeving niet te vinden is. Door het vertrek van die jon gen wordt aan het slot een berg leed en tragiek geschapen die we goddank niet te zien krijgen. Blijven had ook tot niets geleid. Voorbestemd zyn voor iets moois en het dan krygem nee, dat lukt niet meer. 'Marius5 van Marcel Pagnol door De Onderneming. Gezien: gisteravond in Lantaren/Ven^ ster. Herhalingen: t/m zater dagavond. artiest Kofy Brown album 'Skinny&Tight' I a t> I NDA/Bertus 54.46 min. Voor de bezoekers van North Sea '98' behoeft Kofy Brown geen enkele introductie meer. Met haar gekruide, indringende mix van funk, blues, soul en hiphop was de Amerikaanse zangeres (dertig jaar geleden gebo ren als Kenya Sims) een Tegelrecbte sensatie. Temeer daar tot dan slechts een enkeling in Nederland kennis van haar had genomen. Al leen de wakkerste geesten wisten van het bestaan van twee indepen dent-albums ('Live Delicious' uit 1994 en 'Hungry' uit 1997), die haar ook in eigen land geen doorbraak hadden bezorgd. Inmiddels echter lijkt het gekeerd, wordt Kofy Brown zelfs getiptals aankomende wereld- ster. Maar dan toch vooral op basis van haar podiumprestaties, die zowel dsï>oeiatie;a oproepen mei de nog jongeTina Turner ais generatiegenote Me'Shell N'DegeOcello. De intensiteit die Kofy (inclusief Band) tijdens haar optredens uitstraalt kan ze evenwel in de studio nog niet reprodu ceren, blijkt uit deze derde langspeler. Minder gestoei met eleetrondca zou haar sociaal bewuste hartenkreten goed doen, het 'vlees en bloed'- gehalte aanzienlijk kunnen verhogen. Hoogste tijd dus om een combine aan te gaan met en producer, die ook affiniteit heeft met bijvoorbeeld Curtis Mayfield, Prince en Marcus Miller. Wie kennis wil nemen van het boeiende bühnebeest Kofy Brown: morgenavond is Rotown haar speel plaats. Louis Du Moulin

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2