14 Hotte riant 'Sport kan Rotterdam beter op kaart zetten' 'Helaas moeten we met dat monster onderhandelen' Directëiir BD/SOB: RRT is regionale RDS-TMC Bakkers helpen collega's in Roemenië Van corruptie verdachte CID'er voor de rechter Onvoldoende samenhang in gemeentelijk beleid 'Leukste ideeën EK 2000 beloond met kaartjes' Vergissing met parkeerbonnen GGD valselijk beschuldigd Onbekende doodgestoken op Zuidplein Steekpartij op basisschool Moordwapen gevonden RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Woensdag 19 mei 1999 Rotterdam Rotterdam heeft nog onvoldoende ge profiteerd van de mogelijk heden die (top)sport biedt om de siad beter 'op de kaart te zetten'. In de initiatieven van betrokken partijen als het OntwikkelingsBedrijf Rot terdam, Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam, de VW, dienst Recreatie Rot terdam en Rotterdam Top sport zit onvoldoende samen hang. Door deze versnippering wordt de integratie .ai sport in het city- marketingbeleid bemoeilijkt Dat staat te lezen in een rapport van het Europese steden-onderzoeks instituut EURICtlR, onderdeel van de Erasmus Universiteit Rot terdam, dat het sport en ritymar- ketingbeleid tegen het licht heeft gehouden. Rotterdam beschikt met Fevenoord, de marathon, het CHIO en het ABN AMRO-tennis- toemooi over een aantal sterke 'sportmerken', stellen de onder zoekers Ook aan nieuwe en ver beterde accommodaties als de Kuip, Ahay' en de Topsporthal dankt Rotterdam zijn reputatie als vooruitstrevende sportstad. Met het binnenhalen van de fina le van EURO 2000, het Europees kampioenschap voetbal volgend jaar, zal dat beeld alleen maar worden versterkt. Maar het kan allemaal nog veel beter, vindt EURICUR, dat op merkt dat sport meer xn samen hang moet worden gezien met za ken als wonen, werken en recreë ren. „Zo kan Ahoy' nauwere rela ties aangaan met winkelcentrum Zuidplein en horeca-exploitanten in de omgeving," merken de on derzoekers op. Ook een hotel zou de positie van Ahoy' versterken. Bij de product ontwikkeling en communicatie zou een gezamenlijke aanpak meer vruchten kunnen afwerpen. Kenniscentrum Om Rotterdam als sportstad in ternationaal beter te profileren hebben de Stichting Rotterdam Topsport, de dienst Recreatie Rot terdam en de Erasmus Universi teit de handen meen geslagen. Hun gezamenlijke initiatief zou moeten leiden tot het oprichten van een Europees kenniscentrum voor sport en citymarketing. Dit informatie- en coördinatiepunt zou een plaatsje moeten krijgen binnen de Erasinus Universiteit ofEURICUR In voorbereiding op de komst van dat centrum zou een internatio naal vergelijkende studie uitge voerd moeten worden naar het sport en eitymarketingbeleid in een aantal grote steden in Europa, wordt voorgesteld. Dit onderzoek kan dan gebruikt worden bij de verdere ontwikke ling van het Rotterdamse beleid. De resultaten van de studie moe ten gepresenteerd worden op een groot internationaal congres over sport en citymarketing, dat in april 2000, vlak voor EURO 2000, in Rotterdam wordt gehouden Het onderzoek is vanmiddag be sproken tijdens een vergadering van de gemeenteraadscommissie voor onder meer sport en recrea tie in Rotterdam. Rotterdam Tien bakkerijen in Roemenië zijn al ingericht met gesaneerde bakkerijmachines uit Ne derland. Zes jaar geleden reed de eerste vrachtwa gen in het kader van de actie 'Bakkers voor bak kers' naar het land in Oost-Europa. Hiervan werd de eerste bakkerij ingericht naar westerse begrip pen. Recent is materiaal verzonden voor de tiende inrichting. Volgende week dinsdag reizen 28 bak kers uit Nederland het in een tourincar achterna. Onder hen de Rotterdamse bakker Theo van der Ham, een van de oud-leden van de Bond Christelij ke Ondernemers Bakkersbedrijven (BCOB). Hij be taalt, evenals zijn collega's, zijn eigen aandeel in de onderneming. Nog onder gezag van de BCOB kwam de actie van de grond. Deze organisatie is al geruime tijd opge gaan in een andere, maar een aantal ex-leden is niettemin doorgegaan met de hulp. Van der Ham: „Het idee om te helpen is gerezen ten tijde van het herstructueren van bakkerijen in Ne derland. "Wie van deze saneringsregeling gebruik maakt, mag zijn machines en ander gereedschap niet verhandelen, maar moet deze afstaan voor ver nietiging. Dat vinden we doodzonde, want door gaans betreft het uitstekend onderhouden machi- nes." Vervolgens groeide het idee er bakkerijen mee op te zetten in Roemenië. Uitvoeren mochkvan de Rijksoverheid, mits het materiaal niet xe gelde werd gemaakt Van der Ham over de reden van het bezoek aan hun vakbroeders: „Gebleken is dat niet alles vlekkeloos functioneert. Duidelijk is dat het niet aan de machines ligt, maar aan het onbekend zijn van de technieken die in Nederland worden toegepast" De Nederlanders gaan hun collega's voorlichting ge ten en ook meewerken in de diverse bakkerijen. „Binnen die paar dagen hopen we voldoende ken nis over te dragen, zodat men dezeonderling verder kan verspreiden." De ploeg blijft twaalf dagen weg. Tégen. De SP is al vanaf de eer ste oorlogsdagen tegen de bom bardementen die de NAVO nu al een dag of zestig los laat op Koso vo, Servië en Montenegro. De Rotterdamse SP-fractieleider Chris van Heumen - samenle vend met een rasechte Joegosla vische en al tien jaar lang regel matig bezoeker in Servië - heeft getwijfeld over dat standpunt „Joegoslavië verdient beter dan Milosevic. Dus dacht ikr 'Gooi een bom op die man, dan zijn we van 'm af." Maar toen Milosevic geen krimp gaf, werd Van Heu men alsnog tégen. Tegen de bom bardementen. Door Wessel Penning Rotterdam Darinka heet zijn vriendin. Servischer kan een naam niet klinken. Toch, 'Joego- slavischer1 kan een mens niet zyn. Dannka komt uit het uiterste zuidoosten van Servië. Het dorp Dusanovac, dichtbij de provincie steden Negotinen Bor.bij de Roe meense grens. Een streek die zwanger is van de vele nationali teiten. Er wonen Serviërs, Roeme nen, Bulgaren. Een smeltkroes. Dit is de Balkan in optima forma. Hier wordt al eeuwenlang ge mengd getrouwd. Hier wonen de ware Joegoslaven. Zoals Darinka, meer Roemeens dan Servisch. „Ze is nooit een fan geweest van Milosevic," zegt Van Heumen, „Ze zei altijd: 'Die man maakt een puinhoop van mijn land. En ze verlangde terug naar Tito..." Maar op Milosevic scheldt ze niet meer, zegt Van Heumen. „Joego slavië wordt al zestig dagen ge bombardeerd. De oppositie is door de bombardementen mond dood gemaakt. Zelfs intellectue len hebben zich achter Milosevic opgesteld. Nu staat ook Darinka pal achter haar land, waarvan Milosevic toevallig de leider is. T heb geen keus', zegt ze In huize Van Heumen worden op CNN de bombardementen op de voet gevolgd. Darinka hoopt dag in dag uit dat de streek van haar ouders het allerergste bespaard blijft. Dat gebeurt tot nu toe. De bommen raakten Bor, maar Nego- tin en Dusanovac werden voorals nog door de bommengooiers niet interessant geacht. Met de familie van Darinka gaat het redelijk. De electriciteit valt vaak uit. Ër is geen stromend wa ter, geen tv en de winkels zijn bij na leeg. Maar het kleine boerderij tje van de familie, inclusief kip pen, geiten, wat land en een wa terput, maakt het verblijf in Dusa novac nog net leefbaar. Van Heumen; „Natuurlijk zijn ze boos op de NAVO. Darmka's moe- Chris van Heumen: Toen Milose vic na de eer ste bombar dementen bleef zitten waar hij zat, dacht ik al gauw: "Waar zijn we aan begonnen'. Nu zijn we ver der weg van een oplossing dan ooit. Er zijn massa's Kosovaren, die verder weg van huls zijn dan zestig dagen gele den. Letterlijk en figuurlijk.' Foto Joep van der Pal/CorVos der ziet maar een ding: Dat er bommen op haar land vallen." Ondertussen zijn neven en vrien den opgeroepen voor militaire dienst. Buurjongen Djordje vecht inKosovo. Darinka wordt met de dag bozer. Ziet alleen maar de bombarde menten. Kan zich moeilijk voor stellen dat, zoals televisieheelden aantonen, dat Kosovaren gemar teld, gedood en weggejaagd wor den. „Ze begrijpt niet hoe het kan," zegt Van Heumen. „Ze zegt ook; 'Ik. kan me met voorstellen dat Djordje weerloze mensen doodschiet. Zoiets doet Djordje niet...' Volgens Van Heumen is Djordje daartoe wel in staat „In de Twee de Wereldoorlog gingen brave huisvaders in het Duitse leger ook als gekken te keer." Bom Toen de eerste bommen vielen, was Van Heumen niet ontevre den. Hij had er scherpe discussies over met Darinka, met partijleden - rijn partij keerde zich direct te gen de acties van de NAVO. „Maar ik heb een zwak voor Joe goslavië. Ik ken het land, de men sen. Dat land verdient beter dan Milosevic. Dus dacht ik: Gooi er een bom op. Dan zijn we van 'm af. Aan die etnische zuiveringen moet een einde worden gemaakt. Wie wreedheden, massamoorden en oorlogsmisdaden pleegt, die verdient het dat hij meppen krijgt," Die overtuiging duurde een veek of wat. „Rationeel zeg ik nu: bom men lossen niets op." Ëeriyk Van Heumen is tot inkeer geko men En dat heeft, zegt hij met na druk, niets met de officiële partij lijn te maken. ,,Ik ben eerlijk ge weest. Heb steeds gezegd dat ik mijn twijfels had. Maar we heb ben in de SP de goede gewoonte meningsverschillen intern te be spreken. En we komen er altijd uit." „Toen Milosevic na de eerste bombardementen bleef zitten waar hij zat, dacht ik al gauw: Waar zijn we aan begonnen'. Nu zijn we verder weg van een oplos sing dan ooit. Door de bombarde menten en het gedwongen ver trek van waarnemers, heeft Milo sevic kans gezien zuiveringen versneld uit te voeren. Er rijn massa's Kosovaren, die verder weg van huis zijn dan zestig da gen geleden. Letterlijk en figuur lijk. Het is te gek voor woorden. De meest geciviliseerde landen op de aardbol gooien er zomaar wat do den tegenaan. Wij vallen een sou- vereine staat aan, zonder dat we daarvoor een mandaat hebben van de Veiligheidsraad. Het medi cijn is erger dan de kwaal. Als je toch eens kijkt wat zestig dagen bombarderen he.ft opgeleverd! We schieten lijnbussen van de brug en treinen van de rails. De Chir^se ambassade wordt ge raakt. En er komt een kruisraket in Bul garije terecht. Waar zijn we in godsnaam mee bezig!" We vragen of hij alternatieven heeft voor bombardementen. „Onderhandelingen," zegt hij di rect. En hij begint een klaagzang over de eerdere onderhandelingen in Parijs en Rambouillet tussen de Westerse mogendheden, de Koso varen en het Servische regime. Die zijn te vroeg beëindigd, vindt hij. Bij nader inzien snapt de SP'er niet hoe 'het Westen' ooit van 'een trotse Serviër' als Milosevic durf de te verlangen dat hij NAVO- troepen op zijn grondgebied zou toelaten. „De bombardementen moeten vandaag nog stoppen," vindt hij. .Milosevic wil geen ge zichtsverlies lijden en zal dus pas willen toegeven aan de eisen van zijn tegenstanders als er geen bommen meer vallen weet Van Heumen. V hebt veel vertrouwen in iemand die al tten jaar lang betrokken is tn een oorlog en meermalen beeft laten blijken dat het welzijn van anderen dan de Serviërs hem met erg interesseert? „Onderhandelen moet je met de vyand, metMilosevic. Hoe gruwe lijk we hem ook vinden U weet toch dat hij zijn zinnen heeft gezet op een Kosovodat ver laten is door alle Kosovaren? Ver trouwt u Milosevic? „Voor geen cent. Dus moeten we RotterdamDedirecteur BD/SOB (Bestuursdienst/Stede- lyke Ontwikkeling en Beheer) merkt in een ambtelijk ad vies over deVerkenmngsnota Dynamisch VerkeersMana- gement voor de regio Rotterdam op dat „de materie'toe gankelijker zou 4jn met een minder kwistig gebruik van afkortingen": Hy snijdt daarmee een kwestie aan die de laatste tijd va ker aan de orde wordt gesteld, die vande aflto's (afkortin gen). Het ongebreidelde gebruikdaarvan maaktveel stuk ken vrijwel onleesbaar. Dat geldt zeker voor de leken, maar kennelijk hebben m zdfsde professionals er enigs zins genoeg van. De directeur BD/SOB belooft de raadscommissie voorver- keer, vervoer, sport en recreatie (WSR), die vandaag oVer de Verkenningsnota Dynamisch VerkeersManagement vergadert, bij te staan met een verklarende lijst Deels kan die igst inderdaad van dienst zijn. Zo maakt die bijvoorbeeld duidelijk dat een DRJp een dynamisch route 1 informatiepaneel is. Maar dat een MoniCa een monitoring eascois, roept eigenlek meer vragen op dan die verklaring beantwoordt. Het is daarentegen altijd weer goed om te weten dat een RRT is een Regionale RDS-TMC Is. Hierbij de lijstwaarmee deieden van de de WSR aan de slag kunnen niet de Verkeanlngsnota (DVM) Dynamisch VerkeersManagement voor de regio Rotterdam. BISTRO - Betere benutting InfraSTructuur in Rotterdam CoCoWoS - coördinatie commissie werken op straat .;CPV - collectief personen vervoer DRIP - dynamisch route-informatie paneel DRS - doorstroming, regelmaat en stiptheid. DVM - dynamisch verkeersmanagement EBS- exploitatie beheerssysteem EG-Europese Gemeenschap FCD - floating car data IT(ICT) - informatie- {en communicatie-) technologie HWN - hoofdwegennet (landelijk) KLPD- Korps landelijke Politiediensten LBS - logistiek beheerssysteem MELDWERK - melden wegwerkzaamheden (RWS) MEP - Maasbruggen informatiepaneel MoniCa-monitoring casco MP' -multi-modale reisinformatie O V - openbaar vervoer OVR - openbaar vervoer reisinformatie OWN - onderliggend (regionaal) wegennet PaGe-parkeergeleidings systeem in Rotterdam (centrum) PDA- personal digital assistent PRIS - parkeerroute informatiesysteem P+R - parkeer en reis RDS-TMC - radio data system - traffic message channel Règio-TIC - regionaal traffic information centre RIO - Rotterdamse inwinning op onderliggende wegennet RPR - regiopolitie Rotterdam-Rijnmond RRI - Regionale reisinformatie RRT - regionale RDS-TMC RWS - Rijkswaterstaat TCC - traffic control centre TDI -toerit-doseerinstallatie TIC - traffic information centre URRIS - Utrechts regionaal reisinformatie systeem VMR-verkeer smanagementsysteem Rotterdam VMS - variabel message signs VRI - verkeersregelinstallatie V&? informatie - verkeers- en vervoers'mformatie WIBE - wissdwegbewyrering De Verkenningsnota DVM gaat overigens over het geheel aan maatregelen dat zich richt op het informeren, geleiden en (bij)sturen van verkeersstromen, voertuigen en de ver voersvraag naar tijd en plaats, op basis van actuele gege vens. Een en ander moet ertoe leiden dat beschikbare ver keersruimte evenwichter wordt benut. daar politieagente gaan rjrelen en er een goed uitgeruste interna tionale vredesmacht naartoe stu ren. Al moeten we daar tien jaar blijven,..Dat is nog altijd beter dan een land terugbombarderen naar honderd jaar geleden en het tot een land maken zonder water, zonder tv en zonder bruggen," Maar kunnen die Kosovaarse vluchtelingen terug naar waar ze vandaan komen? Milosevic zal hen niet een kandje helpen „Daar hebben we dus die vredes macht voor nodig. Die is daar, die blijft daar. Die brengt de vluchtelingen terug naar huis. En die moet Milosevic ervan weerhouden weer met zui veren te beginnen." Het lijkt wei< Go/u helemaal geen twijfels meer hebt? Met stemverheffing: „Die heb ik wél Ik twijfel voortdurend. Denk steeds: 'Wat moeten we met die Milosevic? Wat is goed? wat is fout? Ook ik word heen en weer geslingerd door emottes? Kan je nog wel praten met zo'n man? Met zo'n monster?" Zijn antwoord: „Ja. We moeten wel. Alles is beter dan deze alles vernietigende bombardementen. Ik kwam pas een man tegen, hier op het Beursplein. 'Jij bent van de SP hè?' zei hij. 'Ik ben bbj dat er tenminste nog een partij is die niet automatisch voor bombarde menten op Kosovo „is, Er is nog nooit iets opgelost door geweld', zei die man. Hij had gelijk." Rotterdam Een voormalige me dewerker van de Criminele In lichtingen Dienst (CID) vande po litie Rotterdam-Rijnmond staat 2? mei terecht wegens corruptie De ontslagen R. L (35) wordt er van verdacht tegen betaling ge heime informatie aan criminelen te hebben doorgespeeld. L, werd in februari 1996 aange houden. Hij werd betrapt toen hij in ruil voor 10.000 guldeneen map met vertrouwelijke CID-informa- tie overhandigde aan de van drugshandel verdachte K, A De politie was door A getipt over de op handen zijnde transactie. Na de aanhouding van L werd bij zijn raadsman een koffer met CID-documenten in beslag geno men. De omvang van de corruptiezaak is onduidelijk. Volgens P. Doe- dens, advocaat van A, heeft L. aan zijn cliënt verteld dat hij in vijftien drugszaken informatie Rotterdam Het projectbureau Rotterdam EK 2000 heeft al een aantal plekken aangewezen waar tijdens EURO 2000 in Rotterdam podia plus informatiecentra wor- der. neergezet Gedacht wordt on- dei meer aan het Centraal Sta tion, het Schouwburgplein, Plein 1946, Parkkade, Laan op Zuid en Boulevard Zuid. De podia Pinfo- tainmentcenters') kunnen wor den betaald uit het budget dat is gereserveerd voor het beheersen van grote groepen supporters en door sponsors. Er bestaat reeds een zeer omvang rijk 'masterplan', waarin het door de organisatie gewenste volks feest volgend jaar wordt uitge werkt Elke burger kan zijn bij drage leveren aan de festiviteiten door ideeën aan te dragen, Vol gens projectleider EK 2000 W. Noordzij zullen de leukste initia tieven worden beloond met een kaartje vooreen wedstrijd. Op bijna alle denkbare manieren wordt ernaar gestreefd het toer nooi - met vijf wedstrijden inclu sief de finale in de Kuip- een succes te maken, Rotterdam wil de 'voetbaltoeristen' zoveel moge lijk vermaken in de eigen stad. Ook de hulp van bedrijven wordt daarbij gevraagd. Veel aandacht is er eveneens voor het vervoer naar de stadions, In Rotterdam wordt een regionaal vervoersplan ontwikkeld, waarbij het verkeer op speeldagen in goe de banen wordt geleid. Parkeren op afstand, vervoer over water en 'shuttlediensten' maken daarvan deel uit Morgenochtend bespreekt de commissie voor algemene be stuurlijke zaken, veiligheid en po litie het masterplan. Er wordt ge vraagd om in te stemmen met de verdere ontwikkeling van dit pro ject. Daarvoor wordt vier miljoen gulden gereserveerd. Rotterdam Medewerkers van het Parkeerbedrijf Rotterdam hebben op Hemelvaartsdag per vergissing een paar honderd parkeerbonnen uitgeschreven in verschillende delen van de stad. Zij gingen uit van een doordeweekse dag, maar op officiële feestdagen geldt parkeren zoals op zondag. Op enkele locaties na hoeft men dan met te betalen bij de par keerautomaat. Parkeerders die ten onrechte een zogenaamde naheffingsaanslag ach ter de ruitenwisser hebben gevonden, hoeven zich geen zorgen te ma ken. Alle naheffingsaanslagen worden automatischmgetrokken. Rotterdam Een 39-jarige automobilist uit Weert heeft gistermorgen r-efs de schuld van een aanrijding in de schoenen van de GGD pro- 1 te schuivan. Een ambulance van de GGD stak met sirene en aldimlicht het Kralmgseplem over. De Limburger had dit te laat in de gaten en botste tegen een wel stoppende wagen, die weer doorschoof naar zijn voorganger. De verkeerspolitie stelde echter vast dat de man uit Weert moet opdraaien voor de blikschade. aan criminelen heeft verkocht. Op de tenlastelegging staan twee za ken van corruptie. L. bekleedde tot zijn aanhouding een belangrijke rol binnen de Rot terdamse CID, Hij werkte nauw samen met de toenmalig CÏD-offi- cier van justitie mr. R. de Groot. Hij runde in het Bever-onderzoek een informant die was overgeno men van het omstreden CID-kop- pel Langendoen en Van Vondel. Tijdens dit onderzoek werd onder het oog van de politie achttiendui zend kilo softdrugs op de markt gebracht. Het onderzoek is in het rapport van de commissie-Van Tr&a over de opsporingsmetho den van de politie uitgebreid be sproken. Justitie zette het onderzoek hier na op een laag pitje. Uit frustratie kwam L. tot zijn daden, zo ver klaarde hij tegenover de politie. Door 'waardeloze' informatie aan criminelen te verkopen, wilde hy infiltreren m het criminele mi lieu. Uiteindelijk heeft justitie be sloten hoofdverdachte C, S en zijn medeverdachten niet te vervol gen, Het Openbaar Ministerie heeft niet willen bevestigen dat stopzetting van het Bever-onder zoek had te maken met R L. of ongeoorloofde opsporingspraktij ken. Vorig jaar werd L. veroordeeld tot anderhalf jaar ce.' vegens fraude met documenten en deelname aan een criminele organisatie. Volgens de rechtbank hield het bedrijf Europnce, waar L. na zijn ontslag bij de politie ging werken, zich bezig met grootschalige han del in valse paspoorten, rijbewij zen en horecapapieren. Rotterdam Een nog onbekende man is vannacht aan door messte ken op het Zuidplein overleden, Een omstander waarschuwde de politie dat er een gewonde man op straat lag. Het slachtoffer had een slagaderlijke bloeding. In kritieke toestand werd hij naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht, maar hulp mocht niet meer baten, De toedracht van de steekpatij is met bekend, evenals met duidelijk is wie de dader kan zijn en wat de identiteit is van het slachtofier. Rotterdam Een leren jack was gistermiddag tijdens een steek partij aan de Meidoomstraat de redding voor een 13-jarige meisje uit Rotterdam. Een leeftijdgenoot trachtte de leerlinge van de basis school Hildegardus neer te ste ken, maar bleef met zijn mes in de jas van het slachtoffer steken. Het meisje bleef daardoor ongedeerd. De politie kan nog niets zeggen over de toedracht van het incident omdat de zaak nog wordt onder zocht door bureau Noord. Rotterdam Bij een huiszoeking heeft de politie gistermiddag het wapen gevonden dat vermoede lijk afgelopen zaterdag is ge bruikt bij de dodelijke schietpartij in de Rijsoordstraat in de Miltinx- huurt. Daarbij werd een 31-jange man in de gang van een woning doodgeschoten door een 16-jange scholier. De jongen gaf zichzelf een dag later aan bij de politie. Zijn ouders hadden hem daartoe aangezet. De aanleiding voor de schietpartij was een ruzie over drugs. Ballistisch onderzoek moet uitwijzen of het wapen inderdaad zaterdag is gebruikt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4